Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Απριλίου 2023


Recommended Posts

10 hours ago, Spring_girl said:

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε;; Εγώ είχα ρίγος όλο το βράδυ και δέκατα μέχρι 37,5.. Πονάει πολύ το στήθος μου φοβάμαι μην έπαθα καμία μαστίτιδα.. Τώρα θα πάρω το γιατρό μου να μου πει τι να κάνω.. Είμαι και τόσο κουρασμένη μπορεί και από το ξενύχτι να το έπαθα τι να πω.. Έχει καμία σας εμπειρία με μαστίτιδα;

Εγώ έφτασα 37,9 με πολύ πρησμένο στήθος κ ήταν ζεστό κ πονούσε. Έβγαλα με θηλαστρο, θήλαζα πιο συχνά πήρα κ παναντολ κ ευτυχώς δεν προχώρησε ότι και αν ήταν. Και εμένα ο γιατρός για το στήθος μου είπε. Πρόσεχε λίγο στην αρχή μετά θα στρώσει. Κ επίσης ένιωθα φοβερή εξάντληση ρίγος πονούσε το σώμα μου. 

13 hours ago, MariaZiss said:

Μιλάμε για πολλή βροχή και σε κάποια σημεία και χαλάζι... Και ήταν πολύ ορμητική η βροχή και είχε αέρα μαζί και αστραπές, έριξε και κεραυνό.... Πλημμύρισαν υπόγεια που δεν είχαν πλημμυρίσει ποτέ! Βάρκες θέλαμε για να βγούμε, πρώτη φορά τέτοιο κακό εδώ! Η φύση μας εκδικείται!

Ναι επιτέλους θα βγαίνουμε οπότε θέλουμε έξω και επιτέλους να περπατήσω μπας και με βοηθήσει σωματικά! Ναι ναι Τρίκαλα μένω είναι τέλεια μενουμε σε μονοκατοικία λίγο πιο έξω από την πόλη και πηγαίνω με τα πόδια παντού, έχω την φύση δίπλα μου και την πόλη μαζί! Και επίσης δύο πάρκα μεγάλα που έχουμε και το ένα είναι ο μύλος Ματσόπουλου ξακουστός ως μύλος των ξωτικών! Αλλά το αγαπημένο μου είναι το άλλο πάρκο που έχει τα πάντα μέσα από δραστηριότητες ακόμα και μπιτς βόλεϊ, πισίνα γυμναστήριο εξωτερικό και εκκλησάκι χαχαχαχα! Κάνυον εκεί και γυμναστική με περσοναλ, είναι πολύ μεγάλο πάρκο.. και πικνικ και έχει δέντρα παντού άρα και σκιά!

Καλά αυτό είναι η καταστροφή του Νώε. Στο χωριό μου (ορεινό ορεινό) δεν έκανε πάντως ζημιές. 

Εγώ έχω όνειρο ζωής να μείνω Τρίκαλα τα αγαπώ απλά, όχι μόνο επειδή είναι η καταγωγή μου από εκεί. Γενικά η πόλη, οι άνθρωποι η τοποθεσία όλα. Είσαι πολύ τυχερή ❣️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

14 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Τραβήξατε μεγάλο λούκι. Πάλι καλά που δεν σας χτύπησε το ρεύμα. Υπομονή κορίτσι μου!

Δεν έχω ιδέα ακόμη για το θέμα της βάφτισης. Στον πρώτο κάναμε απλά το μυστήριο γιατί ήταν μέσα στα περιοριστικά μέτρα της πανδημίας. Όταν του κάναμε τα πρώτα του γενέθλια που ήταν και το τραπέζι της βάφτισης στην ουσία, είχαμε θέμα των Θαναθακη του Αρκά. Τώρα καμία ιδέα. Τέλειο το θέμα σας. Σβούρα χαχαχα! Ο άντρας μου στην κοιλιά τον φώναζε χελωνονιτζάκι αλλά δε μου αρέσει για θέμα. 

Είχα αυτά τα συμπτώματα στην πρώτη μου γέννα. Πήγα κατευθείαν στον γυναικολόγο και μου είπε ήταν αρχή της μαστίτιδας. Μου έδωσε κάτι να πιω και δεν προχώρησε 

Αχ άσε δόξα τω θεώ είμαστε καλά και γυρίσαμε σπίτι γιατί μείναμε μια βραδιά στην πεθερά μου. Βγήκαμε εκτός προγράμματος... Εμένα με τον μεγάλο μου μας είχε χτυπήσει το ρεύμα και τον Ιούνιο πέρυσι μέσα στην ντουζιέρα... Είχα χαλάσει καλώδιο έξω της ΔΕΗ και και ς έβγαινε νερό είχε και ρεύμα μαζί. έχω νόμιζα ότι μουδιαζαν τα χερια μου καθώς τον έκανα μπάνιο από κουραση λόγω δουλειάς και ο μικρός να κλαίει τόσο πουλ και απορούσα αοφυ του αρέσει το μπάνιο γιατί κλαίει;και να συνεχίζω να ρίχνω νερό εγώ.. φωνάζω τον άντρα μου και λέει σας χτυπάει ρεύμα δεν πήρες χαμπάρι; Φωνάζουμε ηλεκτρολόγο και βρίσκει το καλώδιο που μας έδινε ρεύμα ότι ήταν κομμένο.. παίρνω δεδδηε αμέσως και λόγω υψηλού κινδύνου ήρθαν αμέσως το έφτιαξαν.. πήγαμε και νοσοκομείο αμέσως μας έστειλε ο παιδίατρος... Γενικα πολλά σε αυτό το σπίτι.. ψάχνω να βρω αλλού!!!

Στον μεγάλο μου παρόλο που είχαμε καραντίνα κλπ κάναμε θέμα τιγρακι γιατί έτσι τον φωνάζαμε έκανε ήχους σαν τίγρης όταν ήθελε να φάει χαχαχαχα.. 15 μηνών τον βαφτίσαμε λόγω καραντινων πήγαμε πίσω πολύ! Ωραίος ο θαναθακης χαχαχαχα.. εγώ θα έκανα και χελωνονιντζάκι δεν έχω πρόβλημα... Αφού έτσι τον φώναζε γιατί όχι; 

13 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

 

Ναι αρχή μαστίτιδα μου είπε κι εμένα! Θα πάρω amoxil για 5 μέρες.. Αχ αγχώνομαι για τις αντιβιωσεις αλλά μου είπε είναι ασφαλής 100%.. Ακόμα πονάω παντού εν τω μεταξύ νιώθω τόσο εξαντλημένη.. 

Είναι ασφαλής μην αγχώνεσαι! Ο μπέμπης μου παίρνει αμοξιλ από την ημέρα που γεννήθηκε και όλα καλά!!! Όλα θα πάνε καλά!!! 

10 ώρες πρίν, Katerinakki24 είπε:

Εγώ έφτασα 37,9 με πολύ πρησμένο στήθος κ ήταν ζεστό κ πονούσε. Έβγαλα με θηλαστρο, θήλαζα πιο συχνά πήρα κ παναντολ κ ευτυχώς δεν προχώρησε ότι και αν ήταν. Και εμένα ο γιατρός για το στήθος μου είπε. Πρόσεχε λίγο στην αρχή μετά θα στρώσει. Κ επίσης ένιωθα φοβερή εξάντληση ρίγος πονούσε το σώμα μου. 

Καλά αυτό είναι η καταστροφή του Νώε. Στο χωριό μου (ορεινό ορεινό) δεν έκανε πάντως ζημιές. 

Εγώ έχω όνειρο ζωής να μείνω Τρίκαλα τα αγαπώ απλά, όχι μόνο επειδή είναι η καταγωγή μου από εκεί. Γενικά η πόλη, οι άνθρωποι η τοποθεσία όλα. Είσαι πολύ τυχερή ❣️

Πραγματικά ελπίζω να μην συμβεί ξανά κάτι τέτοιο!!!!!! Ευτυχώς δεν είχαμε θύματα! 

Εύχομαι να έρθεις να μείνεις εδώ!!!! Δεν θα έφευγα εκτός αν πεινούσανε και φεύγαμε για έξω ή έβρισκε αλλού δουλειά ο άντρας μου σε άλλο νομό εννοώ... Αλλά και πάλι ούτε αυτός θέλει να φύγει!!!

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Αχ άσε δόξα τω θεώ είμαστε καλά και γυρίσαμε σπίτι γιατί μείναμε μια βραδιά στην πεθερά μου. Βγήκαμε εκτός προγράμματος... Εμένα με τον μεγάλο μου μας είχε χτυπήσει το ρεύμα και τον Ιούνιο πέρυσι μέσα στην ντουζιέρα... Είχα χαλάσει καλώδιο έξω της ΔΕΗ και και ς έβγαινε νερό είχε και ρεύμα μαζί. έχω νόμιζα ότι μουδιαζαν τα χερια μου καθώς τον έκανα μπάνιο από κουραση λόγω δουλειάς και ο μικρός να κλαίει τόσο πουλ και απορούσα αοφυ του αρέσει το μπάνιο γιατί κλαίει;και να συνεχίζω να ρίχνω νερό εγώ.. φωνάζω τον άντρα μου και λέει σας χτυπάει ρεύμα δεν πήρες χαμπάρι; Φωνάζουμε ηλεκτρολόγο και βρίσκει το καλώδιο που μας έδινε ρεύμα ότι ήταν κομμένο.. παίρνω δεδδηε αμέσως και λόγω υψηλού κινδύνου ήρθαν αμέσως το έφτιαξαν.. πήγαμε και νοσοκομείο αμέσως μας έστειλε ο παιδίατρος... Γενικα πολλά σε αυτό το σπίτι.. ψάχνω να βρω αλλού!!!

Στον μεγάλο μου παρόλο που είχαμε καραντίνα κλπ κάναμε θέμα τιγρακι γιατί έτσι τον φωνάζαμε έκανε ήχους σαν τίγρης όταν ήθελε να φάει χαχαχαχα.. 15 μηνών τον βαφτίσαμε λόγω καραντινων πήγαμε πίσω πολύ! Ωραίος ο θαναθακης χαχαχαχα.. εγώ θα έκανα και χελωνονιντζάκι δεν έχω πρόβλημα... Αφού έτσι τον φώναζε γιατί όχι; 

Είναι ασφαλής μην αγχώνεσαι! Ο μπέμπης μου παίρνει αμοξιλ από την ημέρα που γεννήθηκε και όλα καλά!!! Όλα θα πάνε καλά!!! 

Πραγματικά ελπίζω να μην συμβεί ξανά κάτι τέτοιο!!!!!! Ευτυχώς δεν είχαμε θύματα! 

Εύχομαι να έρθεις να μείνεις εδώ!!!! Δεν θα έφευγα εκτός αν πεινούσανε και φεύγαμε για έξω ή έβρισκε αλλού δουλειά ο άντρας μου σε άλλο νομό εννοώ... Αλλά και πάλι ούτε αυτός θέλει να φύγει!!!

Αλήθεια;;;; Πω ρε κορίτσι μου χαράς την τύχη και τις δύο φορές. Άγιο Ευχέλαιο να κάνετε σε εκείνο το σπίτι. 

Ε θα πρέπει αυτές τις μέρες να αρχίσω γενικά να τα δρομολογώ. Να μιλήσουμε και με τον πατερ και να κλειδώσουμε και την ημερομηνία. Άσε θα το κοιτάξω τι μπορεί να "παίξει" με το χελωνονιντζάκι και ίσως αλλάξω γνώμη.

Πάντως εγώ κορίτσια σήμερα το ανακοίνωσα και στον σύζυγο από βδομάδας για μια ώρα θα έχει αποκλειστικά τα παιδιά και θα βγαίνω έξω για περπάτημα. Δε μ αρέσει που μου έμειναν τα κιλά (ξέρω ότι ίσως είναι ακόμη νωρίς) και άρχισε και όλο αυτό και επηρεάζει την ήδη όχι και τόσο καλή ψυχολογία μου.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Αλήθεια;;;; Πω ρε κορίτσι μου χαράς την τύχη και τις δύο φορές. Άγιο Ευχέλαιο να κάνετε σε εκείνο το σπίτι. 

Ε θα πρέπει αυτές τις μέρες να αρχίσω γενικά να τα δρομολογώ. Να μιλήσουμε και με τον πατερ και να κλειδώσουμε και την ημερομηνία. Άσε θα το κοιτάξω τι μπορεί να "παίξει" με το χελωνονιντζάκι και ίσως αλλάξω γνώμη.

Πάντως εγώ κορίτσια σήμερα το ανακοίνωσα και στον σύζυγο από βδομάδας για μια ώρα θα έχει αποκλειστικά τα παιδιά και θα βγαίνω έξω για περπάτημα. Δε μ αρέσει που μου έμειναν τα κιλά (ξέρω ότι ίσως είναι ακόμη νωρίς) και άρχισε και όλο αυτό και επηρεάζει την ήδη όχι και τόσο καλή ψυχολογία μου.

Να βρούμε άλλο σπίτι θέλουμε αλλά δεν βρίσκουμε μονοκατοικία!!!

Ναι το βλέπεις για το θέμα βάπτισης σιγά.. το μυστήριο έχει σημασία!

Και εμένα έπεσε η ψυχολόγος λόγω κιλών.... Μάλλον μπλόκαρα πάλι όπως στον μεγάλο μυο αλλά θα πάρω διατροφολόγο αυτή τη φορά δεν θα αφήσω ξανά να περάσουν σχεδον δύο χρόνια!!!! Να χάσουμε κιλά και σιγά σιγά θα μαζέψουμε αυτό θέλει πιο πολύ χρόνο! Η κοιλιά μου έχει μαζέψει αρκετά και έχει σφίξει πάντως αλλά έχω μπούτια και μπράτσα να δω τι θα φοράω τώρα καλοκαίρι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Να βρούμε άλλο σπίτι θέλουμε αλλά δεν βρίσκουμε μονοκατοικία!!!

Ναι το βλέπεις για το θέμα βάπτισης σιγά.. το μυστήριο έχει σημασία!

Και εμένα έπεσε η ψυχολόγος λόγω κιλών.... Μάλλον μπλόκαρα πάλι όπως στον μεγάλο μυο αλλά θα πάρω διατροφολόγο αυτή τη φορά δεν θα αφήσω ξανά να περάσουν σχεδον δύο χρόνια!!!! Να χάσουμε κιλά και σιγά σιγά θα μαζέψουμε αυτό θέλει πιο πολύ χρόνο! Η κοιλιά μου έχει μαζέψει αρκετά και έχει σφίξει πάντως αλλά έχω μπούτια και μπράτσα να δω τι θα φοράω τώρα καλοκαίρι!

Αυτή τη φορά όλα αμάζευτα! Καμία σχέση με την πρώτη που γέννησα και ήμουν (τάχα) μοντέλο (για κοντές). Πήγε και ο σύζυγος και πήρε χαλάκια γυμναστικής και είπαμε από αύριο ξεκινάμε και ο Θεός βοηθός!

Σήμερα ο μικρούλης σε κάποια φάση ενώ (πιστεύω) ήθελε να κοιμηθεί, ξεκίνησε και έκλαιγε και τίποτα δεν τον έκανε καλά. Ούτε να ξαπλώσει ήθελε, ούτε να περπατήσουμε, ούτε πιπίλα, ούτε τίποτα! Αναζητούσε στήθος. Και αν και ήξερα ότι ήταν ταϊσμένος, του ξαναέδωσα. Λέω μήπως και πεινάει. Αλλά ενώ το ήθελε μετά από μια δυο γουλιές αντιδρούσε, κλωτσούσε και έκλαιγε. Του το έβγαζα σκεπτόμενη ότι δεν πεινάει, ξανάρχιζε το κλάμα και αναζητούσε το στήθος.. Και όλο αυτό επαναλαμβανόταν μέχρι που κουράστηκε και κοιμήθηκε. Εχει συμβεί και σε καμία άλλη; Πραγματικά όταν συνέβη τα είχα παίξει που δεν ήξερα τι θα κάνω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Αυτή τη φορά όλα αμάζευτα! Καμία σχέση με την πρώτη που γέννησα και ήμουν (τάχα) μοντέλο (για κοντές). Πήγε και ο σύζυγος και πήρε χαλάκια γυμναστικής και είπαμε από αύριο ξεκινάμε και ο Θεός βοηθός!

Σήμερα ο μικρούλης σε κάποια φάση ενώ (πιστεύω) ήθελε να κοιμηθεί, ξεκίνησε και έκλαιγε και τίποτα δεν τον έκανε καλά. Ούτε να ξαπλώσει ήθελε, ούτε να περπατήσουμε, ούτε πιπίλα, ούτε τίποτα! Αναζητούσε στήθος. Και αν και ήξερα ότι ήταν ταϊσμένος, του ξαναέδωσα. Λέω μήπως και πεινάει. Αλλά ενώ το ήθελε μετά από μια δυο γουλιές αντιδρούσε, κλωτσούσε και έκλαιγε. Του το έβγαζα σκεπτόμενη ότι δεν πεινάει, ξανάρχιζε το κλάμα και αναζητούσε το στήθος.. Και όλο αυτό επαναλαμβανόταν μέχρι που κουράστηκε και κοιμήθηκε. Εχει συμβεί και σε καμία άλλη; Πραγματικά όταν συνέβη τα είχα παίξει που δεν ήξερα τι θα κάνω.

Αχ ακριβώς τα ίδια κι εμείς εδώ και 2 μέρες! Ξυπνάει ανά 1.30 ώρα το βράδυ ενώ πριν ξυπνούσε στις 2.30-3 ώρες και πάει να θηλάσει ενώ είναι μπροστά της το στήθος ψάχνει όπου να ναι και εκνευρίζεται και από πάνω και τρώει ίσα ίσα κανένα πεντάλεπτο! Στο τέλος κοιμάται στην αγκαλιά.. Αχχ δε τα έκανε στις αρχές αυτά ελπίζω να είναι φάση και να περάσει τεντωσαμε με τον άντρα μου αυτά τα 2 βραδια! 

Εγώ αγχώνομαι μήπως έχει πονακια, μήπως είναι τίποτα άλλο δε ξέρω.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Αχ ακριβώς τα ίδια κι εμείς εδώ και 2 μέρες! Ξυπνάει ανά 1.30 ώρα το βράδυ ενώ πριν ξυπνούσε στις 2.30-3 ώρες και πάει να θηλάσει ενώ είναι μπροστά της το στήθος ψάχνει όπου να ναι και εκνευρίζεται και από πάνω και τρώει ίσα ίσα κανένα πεντάλεπτο! Στο τέλος κοιμάται στην αγκαλιά.. Αχχ δε τα έκανε στις αρχές αυτά ελπίζω να είναι φάση και να περάσει τεντωσαμε με τον άντρα μου αυτά τα 2 βραδια! 

Εγώ αγχώνομαι μήπως έχει πονακια, μήπως είναι τίποτα άλλο δε ξέρω.. 

Εμένα σίγουρα έχει πονακια και τα έντερα γουργουρίζουν σχεδόν συνεχώς. Αλλά δε ξέρω αν είναι από αυτό. Εγώ φοβήθηκα για καμιά παλινδρομηση. Δε ξέρω δε μου το έκανε ξανά συνεχόμενα. Θα δω και σήμερα κι αν είναι θα μιλήσω με τον παιδίατρο γιατί επίσκεψη έχουμε πάλι από βδομάδας 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GeoA είπε:

Εμένα σίγουρα έχει πονακια και τα έντερα γουργουρίζουν σχεδόν συνεχώς. Αλλά δε ξέρω αν είναι από αυτό. Εγώ φοβήθηκα για καμιά παλινδρομηση. Δε ξέρω δε μου το έκανε ξανά συνεχόμενα. Θα δω και σήμερα κι αν είναι θα μιλήσω με τον παιδίατρο γιατί επίσκεψη έχουμε πάλι από βδομάδας 

Κι εγώ σκεφτόμουν για παλινδρόμηση γιατί βγάζει και γουλιες στον ύπνο της παρόλο που έχει ρευτει... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Αυτή τη φορά όλα αμάζευτα! Καμία σχέση με την πρώτη που γέννησα και ήμουν (τάχα) μοντέλο (για κοντές). Πήγε και ο σύζυγος και πήρε χαλάκια γυμναστικής και είπαμε από αύριο ξεκινάμε και ο Θεός βοηθός!

Σήμερα ο μικρούλης σε κάποια φάση ενώ (πιστεύω) ήθελε να κοιμηθεί, ξεκίνησε και έκλαιγε και τίποτα δεν τον έκανε καλά. Ούτε να ξαπλώσει ήθελε, ούτε να περπατήσουμε, ούτε πιπίλα, ούτε τίποτα! Αναζητούσε στήθος. Και αν και ήξερα ότι ήταν ταϊσμένος, του ξαναέδωσα. Λέω μήπως και πεινάει. Αλλά ενώ το ήθελε μετά από μια δυο γουλιές αντιδρούσε, κλωτσούσε και έκλαιγε. Του το έβγαζα σκεπτόμενη ότι δεν πεινάει, ξανάρχιζε το κλάμα και αναζητούσε το στήθος.. Και όλο αυτό επαναλαμβανόταν μέχρι που κουράστηκε και κοιμήθηκε. Εχει συμβεί και σε καμία άλλη; Πραγματικά όταν συνέβη τα είχα παίξει που δεν ήξερα τι θα κάνω.

Άσε να δω πως θα μαζέψουμε πάλι!!! Είμαι πλαδαρή νιώθω χάλια δεν μπαίνω πουθενά και όλα δείχνουν απαίσια από αυτά που μου κάνουν δηλαδή κολάν... Παρασκευή είναι να πάμε για ευχή και δεν ξέρω τι να φορέσω πραγματικά κοντεύω να σκάσω... Την επόμενη εβδομάδα από θα έχουμε πάρει ευχή ξεκινάω σε διατροφολόγο...

Όσο για τα μωράκια σας εμένα πάλι κοιμήθηκα απόψε από τις 10 το βράδυ μέχρι 1:15 και αφού ήπιε με λαιμαργία γάλα αρκετό ξύπνησε ξανά στις 5 και το στήθος παράγει πολύ γάλα σήμερα γιατί πίνει από λίγο και μένει μέσα. οπότε θα βγάλω με θηλαστρο... Έδωσα λίγο χρόνο μήπως και αλλά δεν.... Θα αποθηκεύσω στην κατάψυξη να έχω για ώρα ανάγκης...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Άσε να δω πως θα μαζέψουμε πάλι!!! Είμαι πλαδαρή νιώθω χάλια δεν μπαίνω πουθενά και όλα δείχνουν απαίσια από αυτά που μου κάνουν δηλαδή κολάν... Παρασκευή είναι να πάμε για ευχή και δεν ξέρω τι να φορέσω πραγματικά κοντεύω να σκάσω... Την επόμενη εβδομάδα από θα έχουμε πάρει ευχή ξεκινάω σε διατροφολόγο...

Όσο για τα μωράκια σας εμένα πάλι κοιμήθηκα απόψε από τις 10 το βράδυ μέχρι 1:15 και αφού ήπιε με λαιμαργία γάλα αρκετό ξύπνησε ξανά στις 5 και το στήθος παράγει πολύ γάλα σήμερα γιατί πίνει από λίγο και μένει μέσα. οπότε θα βγάλω με θηλαστρο... Έδωσα λίγο χρόνο μήπως και αλλά δεν.... Θα αποθηκεύσω στην κατάψυξη να έχω για ώρα ανάγκης...

Να μαζευτούμε όλες μας να πηγαίνουμε μόνες μας στην ίδια παραλία να λέμε τον "πόνο" μας. Στην πρώτη εγκυμοσύνη που είχα πάει σε διατροφολόγο ύστερα είχα θέμα με το θηλασμό. Μου είχε πει ο παιδίατρος ότι επηρεάζει και την σταμάτησα. Και να σου πω και την αλήθεια τώρα που βλέπω φωτογραφίες μια χαρά ήμουν και δε ξέρω γιατί παιδευόμουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Αχ κορίτσια έμενε εκεί που πίνει πνίγεται και την πιάνει βήχας.. τη σηκώνω αμέσως όρθια μετά να πάρει ανάσα πολύ με τρομάζει όταν το κάνει.. έχει συμβεί σε καμία;

Μήπως αποκοιμάται και δεν προλαβαίνει να καταπιεί και πνίγεται;;;

Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2023 at 12:59 ΜΜ, MariaZiss είπε:

Πιπίλα δεν έδωσα και δεν θα δωσω... αν και νομίζω κάνει σιγά σιγά το στήθος πιπίλα άσε.... και είναι και πολύ φαγανος κοντεύει να φτάσει τα 5 κιλά κορίτσια, πήρε σε 3 εβδομάδες σχεδόν 2 κιλά.. αλλά έχει και το ανάλογο ύψος δεν του φαίνεται καθόλου... Τελικά όντως το κάθε παιδακι είναι διαφορετικό.. και εμένα καμιά σχέση ο μεγάλος με τον μπέμπη.. ο μεγάλος δεν άδειαζε το στήθος ενώ ο μπέμπης το αδειάζει τελείως και νιώθω ότι δεν έχω καθόλου γάλα τόσο πολύ.!!! Όσο για τον καφέ οντως και εμένα μου τον απαγόρεψαν γισιτ έχει πολύ επεξεργασία και θυμάσαι που έλεγε ο γυναικολόγος από την πρώτη εγκυμοσύνη, χίλιες φορές να πιεις κανονικό παρά ντεκαφεινε.... Αλλά εγώ πίνω ντεκαφεινε χαχαχαχα... 

Εγώ έχω ακόμα τα μισά να χάσω δηλαδή άλλα 8 κιλά και δυσκολεύομαι κόλλησα ξανά όπως την πρώτη εγκυμοσύνη.. θα πάω Διατροφολόγο μόλις πάρουμε ευχή και ο θεός βοηθός!! Κοιλιά και εγώ έχω αλλά πολύ μικρή και σφιχτή.. θα φύγει σιγά σιγά πιστεύω... 

Πόσο καιρο έκανε να πέσει ο αφαλός; Εμένα γύρω στις 12 μέρες από την ημέρα γέννησης... Δεν εβαζα τίποτα δεν τον καθάρισα ποτέ και όλα καλά . Δεν είναι απαραίτητο μου είπαν ενώ στον πρώτο μου έβαζα καθαρό οινόπνευμα με γάζα αποστειρωμενη...

Μας έκανε ένα δεκαήμερο αλλά μετά είχε κακάδι καινούριο άλλες 7-8 μέρες. Σήμερα πρώτη μέρα που γίναμε 20 ημερών κ είναι εντελώς καθαρή 

On 3/5/2023 at 7:26 ΜΜ, GeoA είπε:

Έγινε ήδη 1ος;;;; Αντε να τον χαίρεστε και είστε πιο κοντά στην αποδέσμευση.

Κορίτσια εμένα αυτή τη φορά πραγματικά με ενόχλησε πολύ η κλεισούρα!!!! Μετράω αντίστροφα να κάνουμε το 1ο μας εμβόλιο να νιώσω λίγο πιο άνετα και να βγούμε έξω χωρίς να με κατακλύζει ο φόβος. 

 

Ποσό σε νοιωθω δεν φαντάζεσαι.. τα ίδια κ εγώ..

On 5/5/2023 at 11:00 ΠΜ, Spring_girl είπε:

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε;; Εγώ είχα ρίγος όλο το βράδυ και δέκατα μέχρι 37,5.. Πονάει πολύ το στήθος μου φοβάμαι μην έπαθα καμία μαστίτιδα.. Τώρα θα πάρω το γιατρό μου να μου πει τι να κάνω.. Είμαι και τόσο κουρασμένη μπορεί και από το ξενύχτι να το έπαθα τι να πω.. Έχει καμία σας εμπειρία με μαστίτιδα;

Κορίτσι μου το πέρασα κ εγώ την προηγούμενη βδομάδα, αν σε πιάνει μην πάρεις αμέσως αντιβίωση, είναι αναστρέψιμο αν δεν προχωρήσει. Θα βάλεις κατευθείαν πολύ ζεστό νερο και θα κανεις μαλάξεις. Θήλαστρο κ κομπρέσες με χαμομήλι θα σε σώσουν. Εμένα μου έδωσε αντιβίωση κ το έστρωσα μόνη μου, ο πόνος είναι αφόρητος.. υπομονή κ δύναμη !!

On 8/5/2023 at 12:05 ΠΜ, GeoA είπε:

Αυτή τη φορά όλα αμάζευτα! Καμία σχέση με την πρώτη που γέννησα και ήμουν (τάχα) μοντέλο (για κοντές). Πήγε και ο σύζυγος και πήρε χαλάκια γυμναστικής και είπαμε από αύριο ξεκινάμε και ο Θεός βοηθός!

Σήμερα ο μικρούλης σε κάποια φάση ενώ (πιστεύω) ήθελε να κοιμηθεί, ξεκίνησε και έκλαιγε και τίποτα δεν τον έκανε καλά. Ούτε να ξαπλώσει ήθελε, ούτε να περπατήσουμε, ούτε πιπίλα, ούτε τίποτα! Αναζητούσε στήθος. Και αν και ήξερα ότι ήταν ταϊσμένος, του ξαναέδωσα. Λέω μήπως και πεινάει. Αλλά ενώ το ήθελε μετά από μια δυο γουλιές αντιδρούσε, κλωτσούσε και έκλαιγε. Του το έβγαζα σκεπτόμενη ότι δεν πεινάει, ξανάρχιζε το κλάμα και αναζητούσε το στήθος.. Και όλο αυτό επαναλαμβανόταν μέχρι που κουράστηκε και κοιμήθηκε. Εχει συμβεί και σε καμία άλλη; Πραγματικά όταν συνέβη τα είχα παίξει που δεν ήξερα τι θα κάνω.

Τα ίδια περνάμε μέρες τώρα. Θέλει στήθος χωρίς να πίνει ακριβώς. Αλλιώς πλανταζει. Ίσως έχει κολικούς και πονάει. Θέλει στήθος για τη μυρωδιά αλλά δεν χωράει φαγητό γιατί έχει μέχρι μαζέψει αέρα και δυσφορεί. Βοηθάει κατι ζεστό στην κοιλιτσα, ακόμα κ πετσέτα νωπη κ ζεστη αν τα βρεις σκούρα..

13 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Αχ ακριβώς τα ίδια κι εμείς εδώ και 2 μέρες! Ξυπνάει ανά 1.30 ώρα το βράδυ ενώ πριν ξυπνούσε στις 2.30-3 ώρες και πάει να θηλάσει ενώ είναι μπροστά της το στήθος ψάχνει όπου να ναι και εκνευρίζεται και από πάνω και τρώει ίσα ίσα κανένα πεντάλεπτο! Στο τέλος κοιμάται στην αγκαλιά.. Αχχ δε τα έκανε στις αρχές αυτά ελπίζω να είναι φάση και να περάσει τεντωσαμε με τον άντρα μου αυτά τα 2 βραδια! 

Εγώ αγχώνομαι μήπως έχει πονακια, μήπως είναι τίποτα άλλο δε ξέρω.. 

τα ίδια περνάμε όλες τελικά! Ακριβώς τα ίδια μου κάνει και έχω λαλήσει. Ο άντρας μου ξεκινάει δουλειά αύριο κ έχω αγχωθεί για το αν θα αντέξω..

4 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Αχ κορίτσια έμενε εκεί που πίνει πνίγεται και την πιάνει βήχας.. τη σηκώνω αμέσως όρθια μετά να πάρει ανάσα πολύ με τρομάζει όταν το κάνει.. έχει συμβεί σε καμία;

Σε έχει κάνει κ εσένα πιπιλα. Ρουφάνε από συνήθεια αλλά δεν πεινάνε, δεν καταπίνουν κ μετά πνίγονται. Εμένα σήμερα το πρωί μου έφτυσε γάλα από τη μύτη, άντε να ηρεμησω μετά.. τα ίδια ακριβώς μου κάνει, κολικοι και μας κάνουν πιπιλα!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Να μαζευτούμε όλες μας να πηγαίνουμε μόνες μας στην ίδια παραλία να λέμε τον "πόνο" μας. Στην πρώτη εγκυμοσύνη που είχα πάει σε διατροφολόγο ύστερα είχα θέμα με το θηλασμό. Μου είχε πει ο παιδίατρος ότι επηρεάζει και την σταμάτησα. Και να σου πω και την αλήθεια τώρα που βλέπω φωτογραφίες μια χαρά ήμουν και δε ξέρω γιατί παιδευόμουν.

Εμενα θα μου βγάλει ειδικό πρόγραμμα για θηλασμό.. δεν νομίζω να επηρεάζει όμως μια διατροφή.. αφού έτσι και αλλιώς προσέχουμε οι περισσότερες μετά την γέννα για τα κιλά μας... Διατροφή σημαίνει προσοχή...

Αχ να μαζευτούμε να νιώθουμε και πιο άνετα χαχαχαχα... Αχ ελπίζω να τα καταφέρουμε γισιτ η ψυχολογία είναι το παν! Και εγώ πάντως μετά την πρώτη γέννα μπορεί να ειχα τα ίδια κιλά με τώραα ήμουν πολύ καλύτερη και ειδικά μετά που τα έχασα όλα ακόμα καλύτερα και έμπαινα σε όλα τα ρούχα!!! Τώρα τι φοράμε; Δεν έχω τίποτα πέρα από κολάν...

7 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Μας έκανε ένα δεκαήμερο αλλά μετά είχε κακάδι καινούριο άλλες 7-8 μέρες. Σήμερα πρώτη μέρα που γίναμε 20 ημερών κ είναι εντελώς καθαρή 

Ποσό σε νοιωθω δεν φαντάζεσαι.. τα ίδια κ εγώ..

Κορίτσι μου το πέρασα κ εγώ την προηγούμενη βδομάδα, αν σε πιάνει μην πάρεις αμέσως αντιβίωση, είναι αναστρέψιμο αν δεν προχωρήσει. Θα βάλεις κατευθείαν πολύ ζεστό νερο και θα κανεις μαλάξεις. Θήλαστρο κ κομπρέσες με χαμομήλι θα σε σώσουν. Εμένα μου έδωσε αντιβίωση κ το έστρωσα μόνη μου, ο πόνος είναι αφόρητος.. υπομονή κ δύναμη !!

Τα ίδια περνάμε μέρες τώρα. Θέλει στήθος χωρίς να πίνει ακριβώς. Αλλιώς πλανταζει. Ίσως έχει κολικούς και πονάει. Θέλει στήθος για τη μυρωδιά αλλά δεν χωράει φαγητό γιατί έχει μέχρι μαζέψει αέρα και δυσφορεί. Βοηθάει κατι ζεστό στην κοιλιτσα, ακόμα κ πετσέτα νωπη κ ζεστη αν τα βρεις σκούρα..

τα ίδια περνάμε όλες τελικά! Ακριβώς τα ίδια μου κάνει και έχω λαλήσει. Ο άντρας μου ξεκινάει δουλειά αύριο κ έχω αγχωθεί για το αν θα αντέξω..

Σε έχει κάνει κ εσένα πιπιλα. Ρουφάνε από συνήθεια αλλά δεν πεινάνε, δεν καταπίνουν κ μετά πνίγονται. Εμένα σήμερα το πρωί μου έφτυσε γάλα από τη μύτη, άντε να ηρεμησω μετά.. τα ίδια ακριβώς μου κάνει, κολικοι και μας κάνουν πιπιλα!!

Αχ πως περνάνε οι μέρες! Και εμένα πνίγεται αλλά από το ένα στήθος μόνο γιατί πετάγεται το γάλα σαν βρύση με πίεση από 4-5 μεριές αν μέτρησα καλά... Χθες έβγαζα γάλα και κατάλαβα γιατί τόσο πνιξιμο... Και επίσης όταν σταματάει να θηλάζει τον λερώνω στο πρόσωπο με γάλα αν είναι δυνατόν δεν λέει να σταματήσει η βρύση... Ενώ από το αριστερό μια χαρά όλα καλά!!!!

Έχει βγάλει καμιά σας γάλα με θηλαστρο κορίτσια; Πόσο βγάζετε; Είχα 20 λεπτά χθες και έβγαλα 125μλ και από τα δύο.... Εκεί που έβγαζε γάλα σταματούσε, έβγαζα θηλαστρο και μετά που το έβαζα ξανά έβγαζε γαλα αλλά κουράστηκα.... Με το χέρι όταν πατάω βγάζω περισσότερο! Και κάτι άλλο πως ξεπαγωνω το γαλα από τα σακουλάκια για να το δώσω με μπουκάλι σε ώρα ανάγκης;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα πνίγεται, τον σηκώνω κ τον φυσάω ελαφρώς στο πρόσωπο (αναγκάζοντας τον να πάρει ανάσα γρήγορα) μας το είχε πει ο παιδίατρος αυτό. Χτες κοιμήθηκε από τις 12 και έως τις 5:30 κ από τις 6 έως τις 9 που ξύπνησε γιατί είχε γίνει μούσκεμα το φορμακι. Νιώθω λες κ κοιμήθηκα 12ωρες σερί χαχα. Σε γενικές γραμμές ξυπνάει στο 3ωρο. 

Εγώ με το θηλαστρο ποτέ δεν μπόρεσα να βγάλω ποσότητα και ακόμη χειρότερα με το χέρι. Σταγόνες μόνο. Χειροκίνητο θηλαστρο όμως 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...