Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανουλες Απριλίου 2023


Recommended Posts

Εγώ έκλεισα αυχενική στο Γένεσις (εκεί θα γεννήσω κιόλας) 13/10 θα μαι 12,5 βδ τότε. 133€ για οποία τυχόν ενδιαφέρεται.

Να σας ρωτήσω, έχει σκεφτεί καμία να κάνει nipt test; Εγώ το συζήτησα με τον γιατρό είπαμε πάντα ανάλογα τι θα δείξει η αυχενική γιατί είμαι και νέα (28χρ) με την έννοια του μικρότερου κινδύνου λόγω ηλικίας αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Είναι και πολύ ακριβή εξέταση δυστυχώς :(

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κορίτσια!!! Έχω μερικές μέρες να μπω!!! Εγώ σήμερα είμαι ακριβώς 11 εβδομάδων!!! Έχω 4 μέρες σερί που είμαι πάρα πολύ καλά δεν έχω ανάγουλες ούτε κάνω εμετους, ήταν πολύ ξαφνικό και ωραίο ταυτόχρονα γιατί μπορώ να πιω νερό το κυριότερο όπως είπε μια από εσάς και τρώω κανονικά!!!! Ελπίζω όλες σιγά σιγά να είστε καλύτερα να απολαύσουμε την εγκυμοσύνη!!!

Την άλλη Δευτέρα έχω αυχενική, θα είμαι 12+2 και αγχώνομαι να πάνε όλα καλά! 120€ παίρνει ο γυναικολόγος μου για αυτήν την εξέταση... Όσο για την νιπτ που είπε κοπέλα θα την έκανα μόνο εάν πει ο γυναικολόγος ότι χρειάζεται διαφορετικά όχι, ούτε στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έκανα ήταν όλα καλά και δεν χρειάστηκε να κάνω... Είμαι 29 χρονών!

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο.. σήμερα με έχει πιάσει πόνος στο κόκκαλο μπροστα.. δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο από την πρώτη εγκυμοσύνη.. στο τέλος ναι αλλά στην αρχη? Ούτε που θυμάμαι.. είχα και κάτι σουβλιες αλλά δεν ξέρω αν είναι έντερο.. να ανησυχήσω?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ElenGD said:

Άσχετο.. σήμερα με έχει πιάσει πόνος στο κόκκαλο μπροστα.. δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο από την πρώτη εγκυμοσύνη.. στο τέλος ναι αλλά στην αρχη? Ούτε που θυμάμαι.. είχα και κάτι σουβλιες αλλά δεν ξέρω αν είναι έντερο.. να ανησυχήσω?

Ποιο κόκκαλο εννοείς; Δεξιά και αριστερά της μήτρας; Μήπως επειδή μεγαλώνει η μήτρα και σπρώχνει;

Σούβλιες έχω και εγώ γενικά, που και που. Άλλες φορές μου φαίνεται στο έντερο άλλες στην μήτρα δεν είναι και πολύ εύκολο να τα ξεχωρίσω. Δε νομίζω να είναι κάτι ανησυχητικό 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Katerinakki24 είπε:

Εγώ έκλεισα αυχενική στο Γένεσις (εκεί θα γεννήσω κιόλας) 13/10 θα μαι 12,5 βδ τότε. 133€ για οποία τυχόν ενδιαφέρεται.

Να σας ρωτήσω, έχει σκεφτεί καμία να κάνει nipt test; Εγώ το συζήτησα με τον γιατρό είπαμε πάντα ανάλογα τι θα δείξει η αυχενική γιατί είμαι και νέα (28χρ) με την έννοια του μικρότερου κινδύνου λόγω ηλικίας αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Είναι και πολύ ακριβή εξέταση δυστυχώς :(

Για να είμαι ειλικρινής ούτε ξέρω τι είναι το nipt test

1 ώρα πρίν, ElenGD είπε:

Άσχετο.. σήμερα με έχει πιάσει πόνος στο κόκκαλο μπροστα.. δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο από την πρώτη εγκυμοσύνη.. στο τέλος ναι αλλά στην αρχη? Ούτε που θυμάμαι.. είχα και κάτι σουβλιες αλλά δεν ξέρω αν είναι έντερο.. να ανησυχήσω?

Και εγώ αυτές τις μέρες είχα αρκετούς πόνους. Και στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα και ή ήταν η μήτρα που μεγαλώνει ή τα έντερα. Η αλήθεια με τα έντερα υπέφερα αρκετά. Σε σημείο που είχα πει στον γυναικολόγο ότι αν τύχει και πάμε για καισαρική, να φωνάξει και του χειρουργού να αφαιρεσει και τη σκωληκοειδίτιδα, να μην αγχώνομαι κάθε τρεις και λίγο #οτι_να_ναι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, GeoA said:

Για να είμαι ειλικρινής ούτε ξέρω τι είναι το nipt test

 

Παίρνουν αίμα από την μητέρα και το στέλνουν σε εργαστήρια στο εξωτερικό (σίγουρα έχει Αμερική) και αν η αυχενική σου λέει με 80% βεβαιότητα τις πιθανότητες να έχει το μωράκι ένα σύνδρομο, αυτή η εξέταση φτάνει 99%. Αλλά το κόστος είναι μεγάλο, πάνω από 500€. Εγώ θα την έκανα μόνο εάν το ποσοστό για την ηλικία μου στην αυχενική είναι χαμηλό. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι μετράει πολύ γιατί εγω κ την προηγούμενη εγκυμοσυνη με κοντο τραχηλο την περασα. Ο γιατρός σου σου λέει αν ο τράχηλος είναι καλος. Απο 3 κ πανω είναι τελειως κλειστος κ δεν φοβούνται για κατι. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως να το πω ευγενικά χαχαχα με πονάει το κόκκαλο μπροστά  στο αιδοίο χαχα σαν να είναι πιάσιμο ή σαν να χτύπησα αλλά δεν έχω χτυπήσει εννοείται.. τέλος πάντων δεν αγχωνομαι.. θα δείξει! Πώς είστε? Εγώ έχω αγχωθει αρκετά.. όλο σκέφτομαι πως θα τα καταφέρω με δύο παιδιά, πως θα το πάρει ο μικρός, πως θα νιώθει κλπ κλπ....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , ElenGD είπε:

Δεν ξέρω πως να το πω ευγενικά χαχαχα με πονάει το κόκκαλο μπροστά  στο αιδοίο χαχα σαν να είναι πιάσιμο ή σαν να χτύπησα αλλά δεν έχω χτυπήσει εννοείται.. τέλος πάντων δεν αγχωνομαι.. θα δείξει! Πώς είστε? Εγώ έχω αγχωθει αρκετά.. όλο σκέφτομαι πως θα τα καταφέρω με δύο παιδιά, πως θα το πάρει ο μικρός, πως θα νιώθει κλπ κλπ....

Μην αγχώνεσαι όλα θα είναι καλά.. είναι φυσιολογικό να νιώθουμε ενοχλήσεις κάτι μεγαλώνει μέσα μας! Αχ και εγώ έχω άγχος πως θα το πάρει ο μικρός μου.. είναι 2,5 χρονών και όταν γεννηθεί το μωρό θα είναι ακριβώς 3 χρονών... Ελπίζω να πάει καλά!!! Να ωριμάσει λίγο ακόμα να υπάρχει καλύτερη επικοινωνία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εκεί που ήμουν αισιόδοξη και χαρούμενη ότι τελείωσαν οι εμετοί,από χθες πονάω στο νεφρό πήγα στα επείγοντα και μου είπαν πυελονεφρίτιδα.Μαλλον από μικρόβιο μέσω του ουροποιητικού .Έχει περάσει κάποια από εσάς κάτι παρόμοιο;Από ότι καταλαβαίνω στην εγκυμοσύνη ήμαστε πιο επιρρεπείς σε μικρόβια γιατί πραγματικά τουαλέτα πηγαίνω μόνο σπίτι μου ,δν μπορώ να σκεφτώ πως κόλλησα κάτι τέτοιο 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sweetie32 said:

Και εκεί που ήμουν αισιόδοξη και χαρούμενη ότι τελείωσαν οι εμετοί,από χθες πονάω στο νεφρό πήγα στα επείγοντα και μου είπαν πυελονεφρίτιδα.Μαλλον από μικρόβιο μέσω του ουροποιητικού .Έχει περάσει κάποια από εσάς κάτι παρόμοιο;Από ότι καταλαβαίνω στην εγκυμοσύνη ήμαστε πιο επιρρεπείς σε μικρόβια γιατί πραγματικά τουαλέτα πηγαίνω μόνο σπίτι μου ,δν μπορώ να σκεφτώ πως κόλλησα κάτι τέτοιο 

Ωωωωχ.. είχε η ξαδέρφη μου αλλά όχι στην εγκυμοσύνη.. πολύ πόνος ε? Φουλ αντιβίωση της έδωσαν αλλά δεν ξέρω αν της έκαναν και κάτι άλλο, είχε θέμα εκ γενετής στο νεφρό εκείνη και έκανε συχνά πυελονεφρίτιδα.. γενικά έχει κάνει επεμβάσεις αλλά αυτό δεν ήταν για την πυελονεφρίτιδα αλλά για το αρχικό πρόβλημα της..

Κατά τα άλλα όλα είναι περαστικά! Μην φοβάσαι τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Katerinakki24 είπε:

Παίρνουν αίμα από την μητέρα και το στέλνουν σε εργαστήρια στο εξωτερικό (σίγουρα έχει Αμερική) και αν η αυχενική σου λέει με 80% βεβαιότητα τις πιθανότητες να έχει το μωράκι ένα σύνδρομο, αυτή η εξέταση φτάνει 99%. Αλλά το κόστος είναι μεγάλο, πάνω από 500€. Εγώ θα την έκανα μόνο εάν το ποσοστό για την ηλικία μου στην αυχενική είναι χαμηλό. 

Αλήθεια; Εντάξει νομίζω δε θα έμπαινα σε τέτοια διαδικασία. Αν και δε θέλω να λέω μεγάλα λόγια, πολλές φορές σκέφτηκα ότι και σύνδρομο να έχει δε μπορώ να κάνω κάτι παρά απλά να προετοιμαστώ.

1 hour ago, Sweetie32 είπε:

Και εκεί που ήμουν αισιόδοξη και χαρούμενη ότι τελείωσαν οι εμετοί,από χθες πονάω στο νεφρό πήγα στα επείγοντα και μου είπαν πυελονεφρίτιδα.Μαλλον από μικρόβιο μέσω του ουροποιητικού .Έχει περάσει κάποια από εσάς κάτι παρόμοιο;Από ότι καταλαβαίνω στην εγκυμοσύνη ήμαστε πιο επιρρεπείς σε μικρόβια γιατί πραγματικά τουαλέτα πηγαίνω μόνο σπίτι μου ,δν μπορώ να σκεφτώ πως κόλλησα κάτι τέτοιο 

Περαστικά!!! Πέρασα εγώ αλλά όχι σε περίοδο εγκυμοσύνης. Νοσηλευτηκα κάποιες ημέρες και απλά μου έδιναν συνεχώς αντιβιώσεις. Μου είπαν ότι είχα ουρολοιμωξη και δεν το είχα καταλάβει και προχωρήσει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , ElenGD είπε:

Ωωωωχ.. είχε η ξαδέρφη μου αλλά όχι στην εγκυμοσύνη.. πολύ πόνος ε? Φουλ αντιβίωση της έδωσαν αλλά δεν ξέρω αν της έκαναν και κάτι άλλο, είχε θέμα εκ γενετής στο νεφρό εκείνη και έκανε συχνά πυελονεφρίτιδα.. γενικά έχει κάνει επεμβάσεις αλλά αυτό δεν ήταν για την πυελονεφρίτιδα αλλά για το αρχικό πρόβλημα της..

Κατά τα άλλα όλα είναι περαστικά! Μην φοβάσαι τίποτα!

Σε ευχαριστώ πολύ ,δεν πονάω πολύ ίσως είναι στην αρχή του ,ξεκίνησα αντιβίωση και θα δούμε από αύριο με την δεύτερη καλλιέργεια .ευτυχώς έχω τον γυναικολόγο μου που με καθησύχασε και δεν φοβάμαι τίποτα 

πρίν από 24 λεπτά , GeoA είπε:

Αλήθεια; Εντάξει νομίζω δε θα έμπαινα σε τέτοια διαδικασία. Αν και δε θέλω να λέω μεγάλα λόγια, πολλές φορές σκέφτηκα ότι και σύνδρομο να έχει δε μπορώ να κάνω κάτι παρά απλά να προετοιμαστώ.

Περαστικά!!! Πέρασα εγώ αλλά όχι σε περίοδο εγκυμοσύνης. Νοσηλευτηκα κάποιες ημέρες και απλά μου έδιναν συνεχώς αντιβιώσεις. Μου είπαν ότι είχα ουρολοιμωξη και δεν το είχα καταλάβει και προχωρήσει.

Σε ευχαριστώ πολύ ,μάλλον και εγώ έτσι την έπαθα ουρολοίμωξη που προχώρησε 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2022 at 8:00 ΜΜ, Sweetie32 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ ,δεν πονάω πολύ ίσως είναι στην αρχή του ,ξεκίνησα αντιβίωση και θα δούμε από αύριο με την δεύτερη καλλιέργεια .ευτυχώς έχω τον γυναικολόγο μου που με καθησύχασε και δεν φοβάμαι τίποτα 

Σε ευχαριστώ πολύ ,μάλλον και εγώ έτσι την έπαθα ουρολοίμωξη πουρ Προχώρησε 

Περαστικά σου κορίτσι μου, ελπίζω να είσαι καλύτερα!καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!πως είστε??πως τα πάτε?εγώ αύριο έχω γιατρό κ λογικά σε 2 εβδομαδες θα έχω πρώτα ο Θεός αυχενική!είμαι 10 εβδομάδων ακριβώς σήμερα.

Κορίτσια δουλεύετε όλες τώρα?την παλεύετε με τα συμπτώματα?

  • Ευχαριστώ 1

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...