Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μανουλες Απριλίου 2023


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα και από εμένα!!! Εγώ κορίτσια είμαι πολύ καλά από θέμα εμετους ναυτίες μάλλον αυτό ήταν!!! Αλλά κουράζομαι εύκολα εννοείται και νυστάζω όλη μέρα... Εγώ σταμάτησα να δουλεύω βγήκα σε αναρρωτικες μέχρι να βγω σε άδεια μητρότητας, λόγω ότι δούλευα σε εργοστάσιο πράγμα αδυνατον για μια εγκυμονούσα δεν θα τα έβγαζα πέρα... Είναι επικίνδυνο στην παραγωγή! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Βγηκες εύκολα σε αναρρωτικη? Σου ήρθε καποια ειδοποιηση? 

Σε ρωτάω γιατί κ εγω σήμερα πήρα χαρτί απο την γιατρό μου για να βγω σε αναρρωτικη κ την εδωσα στον λογιστή μου να την παει στο ικα. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, marianna1989 είπε:

Βγηκες εύκολα σε αναρρωτικη? Σου ήρθε καποια ειδοποιηση? 

Σε ρωτάω γιατί κ εγω σήμερα πήρα χαρτί απο την γιατρό μου για να βγω σε αναρρωτικη κ την εδωσα στον λογιστή μου να την παει στο ικα. 

Παίρνω την γνωμάτευση από τον γυναικολόγο μου για έναν μήνα και κάνω την αίτηση μόνη μου από το γκοβ, παίρνω στον εργοδότη μου ότι έκανα την αίτηση για να μπει να κάνει επιβεβαίωση και αυτό ηταν.. μετά από 10 μέρες περίπου έρχεται μύνημα στο εμαιλ η απόφαση δηλαδή πόσα χρήματα θα πάρεις και αυτό μετά πληρώνεσαι... Το ΙΚΑ από όσο ξέρω πληρώνει κάθε 5 και 20 του μήνα... Εγώ πληρώνομαι κάθε 20. Μια φορά πληρώθηκα έως τώρα, και πληρώθηκα σε λιγότερο από μήνα δεν άργησαν καθόλου!

Να συμπληρώσω ότι για να βγεις σε αναρρωτική χρειάζεται να έχεις 200 ένσημα πριν την πιθανή ημερομηνία τοκετού! Τώρα το ποσόν που παίρνει η κάθεμια δεν γνωρίζω πως το βγάζουν ακόμα έχω απορία...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, marianna1989 είπε:

Εναν χρόνο δουλευω. Λογικά εχω 200 ενσημα. Σωστα? 

Αν εχεις φουλ ωράριο και σας τα βάζει όλα τα ένσημα ναι! Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που δούλευα στο ίδιο εργοστάσιο έμεινα έγκυος ακριβώς όταν έκλεισα έναν χρόνο και βγήκα σε αναρρωτική κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μόλις γύρισα από τον γιατρό!!!Όλα καλά δόξα τον Θεό!!!Στις 17/10 έχω αυχενική!!!Οι αναρρωτικες πλέον αργούν να πληρωθούν από 4-6 μήνες λένε πολλές κοπέλες γιατί αργούν να περάσουν τα χαρτιά οι επιτροπές (για μηνιαίες άδειες), τώρα λογικά έχει να κάνει κ με το κάθε κατάστημα εφκα.

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Mpoumpou23 είπε:

Κορίτσια μόλις γύρισα από τον γιατρό!!!Όλα καλά δόξα τον Θεό!!!Στις 17/10 έχω αυχενική!!!Οι αναρρωτικες πλέον αργούν να πληρωθούν από 4-6 μήνες λένε πολλές κοπέλες γιατί αργούν να περάσουν τα χαρτιά οι επιτροπές (για μηνιαίες άδειες), τώρα λογικά έχει να κάνει κ με το κάθε κατάστημα εφκα.

Χαίρομαι κορίτσι μου που ολα πάνε καλά!!!! Στις 10/10 έχω εγώ αυχενική και ανυπομονώ και αγχώνομαι μαζί!!! 

Αλήθεια; Δεν ξέρω εδώ στην επαρχία που είμαι εγώ και συγκεκριμένα Τρίκαλα, και στην πρώτη εγκυμοσύνη και τώρα δεν άργησαν ποτέ να με πληρώσουν.. για να το είπαν άλλες κοπέλες ίσως παίζει ρόλο όντως η περιοχή του εφκα.... Κρίμα γιατί τα έχουμε ανάγκη όλες μας!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , MariaZiss είπε:

Χαίρομαι κορίτσι μου που ολα πάνε καλά!!!! Στις 10/10 έχω εγώ αυχενική και ανυπομονώ και αγχώνομαι μαζί!!! 

Αλήθεια; Δεν ξέρω εδώ στην επαρχία που είμαι εγώ και συγκεκριμένα Τρίκαλα, και στην πρώτη εγκυμοσύνη και τώρα δεν άργησαν ποτέ να με πληρώσουν.. για να το είπαν άλλες κοπέλες ίσως παίζει ρόλο όντως η περιοχή του εφκα.... Κρίμα γιατί τα έχουμε ανάγκη όλες μας!

Με το καλό κορίτσι μου!!!το ξέρω κ εγώ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη πληρωνομουν ανά 2 μηνο τώρα λένε που τα έκαναν όλα ηλεκτρονικα κ λόγω Κοβιντ έχουν πάει πολύ πίσω οι αναρρωτικες από τις κυήσεις.


 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Mpoumpou23 είπε:

Με το καλό κορίτσι μου!!!το ξέρω κ εγώ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη πληρωνομουν ανά 2 μηνο τώρα λένε που τα έκαναν όλα ηλεκτρονικα κ λόγω Κοβιντ έχουν πάει πολύ πίσω οι αναρρωτικες από τις κυήσεις.

Σε ευχαριστώ!!! Σοβαρά; Εγώ ηλεκτρονικά την έκανα τώρα και δεν άργησαν καθόλου.. 27 Αυγούστου έκανα την αίτηση ηλεκτρονικά, 8/9 μου ήρθε η απόφαση και 20/9 πληρώθηκα! Και στην πρώτη εγκυμοσύνη που τα έκανα χειρόγραφα στο ΙΚΑ το ίδιο ήταν απλά περνούσα και από επιτροπή και πληρώνουν κάθε 5 του μήνα έτσι τύχαινε τότε... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, MariaZiss είπε:

Σε ευχαριστώ!!! Σοβαρά; Εγώ ηλεκτρονικά την έκανα τώρα και δεν άργησαν καθόλου.. 27 Αυγούστου έκανα την αίτηση ηλεκτρονικά, 8/9 μου ήρθε η απόφαση και 20/9 πληρώθηκα! Και στην πρώτη εγκυμοσύνη που τα έκανα χειρόγραφα στο ΙΚΑ το ίδιο ήταν απλά περνούσα και από επιτροπή και πληρώνουν κάθε 5 του μήνα έτσι τύχαινε τότε... 

Είσαι τυχερή τότε κοπέλα μου!!!Την έχουν πατήσει πολλές κοπέλες γιατί εχουν τύχει σε εφκα που αργούν μέχρι κ 6 μήνες, δηλ είναι απίστευτο!

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, marianna1989 είπε:

Καλημέρα σε ολες κοριτσια... Κ εγω απο τρικαλα θεσσαλιας ειμαι... Μακαρι να πανε ολα καλα σε ολες μας. 

Καλημέρα!!!Εγώ είμαι από Αθήνα!!! Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες μας!!!


 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια απορία,οι γυναικολόγοι σας έχουν τις δικές τους μαίες;Πχ η αδερφή μου όταν γεννούσε ήταν μαζί της η μαία του γυναικολόγου,το κάνουν και άλλοι αυτό η έτυχε;

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sweetie32 said:

Κορίτσια απορία,οι γυναικολόγοι σας έχουν τις δικές τους μαίες;Πχ η αδερφή μου όταν γεννούσε ήταν μαζί της η μαία του γυναικολόγου,το κάνουν και άλλοι αυτό η έτυχε;

Καλησπέρα. Ανάλογα τι έχεις συμφωνήσει, σε ποια κλινική κτλ. Άλλες θέλουν ανεξάρτητες μαίες, άλλες του γιατρού άλλες αυτές που έχει η κλινική. Τώρα αν στην τιμή που πληρώνει τον γιατρό πάει πακέτο και η μαία του οκ, αλλά νομίζω πρέπει να έχει λόγο η εγκυμονούσα αν θέλει ή δεν θέλει κάποια συγκεκριμένη μαία. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...