Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανουλες Απριλίου 2023


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, ElenGD είπε:

Στο Ιασώ Θεσσαλίας, φυσιολογικός τοκετός σε δίκλινο γιατί δεν έχει τρίκλινα 1100 και καισαρική 1450(αν δεν κάνω λάθος για την καισαρική). +150παιδιατρος +150 αναισθησιολογος και έχει και κάποιες προαιρετικές εξετάσεις που βγαίνουν 200€. Στον δεύτερο τοκετό στο Ιασώ όπως εγώ έχω και 10% έκπτωση.

Εγώ πάντως τα κατάλαβα όλα.. μου είχαν κάνει μισή δόση γιατί ήταν ψηλά το μωρό και μέσα σε δευτερόλεπτα κατέβηκε γέννησα ουρλιάζοντας και στο τέλος είπα στον γιατρό ότι καταλαβαίνω τα ράμματα που μου κάνει και έτσι μου έβαλαν άλλη μισή για να τελειώσει το ράψιμο! αλλά η αλήθεια είναι ότι έγιναν ξαφνικά και δεν πρόλαβαν να μου κάνουν τίποτα. Το μόνο που θυμάμαι είναι να φωνάζω βγαλτον βγαλτον και μου είπε μόνη σου θα τον βγάλεις τώρα! Και έτσι έγινε σε 3 λεπτά!

Κάπως καλύτερες οι τιμές σε σχέση με το Ιασώ Αθήνας, εδώ οι τιμές είναι λες και θα πάρουμε και το κρεβάτι σουβενίρ 😅

  • Χαχα 2

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

10 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Καλημέρα!!!Εγώ που το έζησα αυτό και έφυγα απτο μαιευτήριο χωρίς το μωρό, ειλικρινά δεν θέλω να το ξαναζησω.

Όλα καλα θα πάνε μην το σκέφτεσαι καθόλου!!!!! Με πιάνει άγχος όσο περνάει ο καιρός! Ανυπομονώ κιόλας να γεννήσω αλλά στην ώρα μου...

6 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Γέννησα Οκτώβρη του 21’, αυτό που μου κάνει τρομερη εντύπωση είναι όμως ότι ενώ ο γυναικολόγος μου επιβεβαιωμένα δεν θέλει την καισαρική, επιμένει!! Κ την προηγούμενη φορά, ως τελευταία στιγμή ήλπιζε, αλλά παρ’ αυτά εγώ το ήξερα ότι θα γίνει γιατί είχαμε άπειρα θέματα, του είχα πει δεν θελω να Ελπιζω εφόσον ήδη ξέρω ότι αν δεν υπάρχει το ίδιο θέμα θα έχω το άλλο ώστε να μην γεννήσω φυσιολογικά, ας είμαι προετοιμασμένη για να είμαι καλά όσο μπορώ. Όμως μου είπε ότι είναι πολύ νωρίς για να πάω σε vbac και ότι πρέπει να πάω σε καισαρική , δεν το διακινδυνεύει. Όποτε σκέφτομαι γιατί ν το φοβάται αν δεν υπάρχει λόγος; Τι θα έχουν δει τα μάτια του ;  
Και σε πρόσφατη συζήτηση που είχα με τον άντρα μου για το οικονομικό ο οποίος ξεκίνησε υπερωρίες για το επόμενο τρίμηνο ώστε να τα καταφέρουμε , μου λέει δεν μας παίρνει να γίνει κατι νωρίτερα, πως θα πληρώσουμε τόσα λεφτά τη μέρα σε μενν; Κ αν δεν έχεις έξτρα 3000 το μήνα τι κανεις ; Και σκεφτόμουν το ότι αντι να μας απασχολει κυρίως το αν το παιδί θα είναι καλά πρόωρο αρχικά , η σκέψη ήταν αν μπορούμε οικονομικά να το παλέψουμε το πρόωρο! Ποσό τραγικό ;

Στη γεννα πάνω είχα μια μαια που μου μιλούσε απαίσια, εγώ ετοιμαζόμουν με περίεργη ψυχολογία να γεννήσω κυρίως να δω αν το παιδί θα βγει καλά και αυτή μου μιλούσε αισχρά. Έχω ακούσει πολύ άσχημα πράγματα για τις μαίες και ιδιαίτερα από το γυναικολόγο μου που τις θεωρεί σκέτη ‘ζημιά’ και δεν θέλει καμία συνεργασία. 
Ν ξέρεις οτι η ολική νάρκωση είναι πολύ χειρότερη της επισκληριδειου γιατί αφενός μεν, με το που τελειώνει αρχίζει ο αχρείαστος πόνος. Ενώ με επισκληριδειο είσαι κυρία . Όσον αφορά το ψυχολογικό κομμάτι , μη σε νοιάζει. Δεν θα καταλάβεις τπτ , εγώ έτσι γέννησα και με το που τελείωσε είπα σοβαρά τώρα ; Και εγώ έλεγα αν ποτε χρειαστώ οποιοδήποτε χειρουργείο καντε Μου ευθανασία καλύτερα! Στην αρχη με έπιασε στρες γιατί ο μ@λ@κας ο νοσοκόμος όταν με πήγαινε με το φορείο στη χειρουργική αίθουσα με άφησε μπροστά στην κουρτίνα που κάναν καισαρική στη διπλανή, και την είδα όλη live!! Νταξει από τη μια ψιλοκαλμαρα του τύπου δεν σε σφάζουν τελικα, μετά όμως είχα ψιλό παγώσει γιατί φοβήθηκα μη νοιωσω τπτ. Τους έβαλα να κάνουν 3 φορές τεστ με βαμβάκι και οινόπνευμα να μου αποδείξουν ότι δεν θα νοιωσω τπτ. Και τους λέω τα κατάλαβα όλα , βαλτε μου παραπάνω δόση , δε με έχει πιάσει. Μου λέει η αναισθησιολόγος καλά και μου χάιδεψε το κεφάλι ενώ χαμογελούσε ύποπτα! Τη ρωτάω ποτε αρχίζουμε; Και μου λέει ‘ καρδια μου σε έχουμε ανοίξει , έχουμε βγάλει κ το παιδί κ τώρα σε ράβουμε 🤣🤣. Νταξει εκεί άρχισα να γελάω 😅, λέω ευτυχώς που τα κατάλαβα όλα ! Και σε δέκα λεπτά είχα γεννήσει .. χωρίς να νοιωθω από πόνο τπτ απολύτως τλχ για ένα 24ωρο ήμουν κυρία, ξάπλα και αγκαλιά με το μωρό μου ❤️
 

Είναι επικίνδυνο να κάνεις vbac για αυτό δεν ρισκάρουν πολλοί! Το χρονικό διάστημα που περασε πάντως σου επιτρέπει να κάνεις.. όσο για τις μαίες αυτή τη φορά θα τις έχω γραμμένες έτσι και αλλιώς δεν με βοήθησανζ εκτός από 2 που τις ηξερα αλλά δεν τις πρόλαβα για πολύ δεν ήταν κάθε μέρα εκεί...  Έχουμε φτάσει σε τέτοιο σημείο λοιπόν να σκεφτόμαστε τα οικονομία και αν τα καταφέρουμε αν πάει κάτι στραβά... Μιλάμε τραγική κατάσταση..... εύχομαι να πάνε όλα καλά για όλες μας!!!!

Έχω πάθει σοκ μόνο που μου είπε πως γεννήσες... Θα πάθω καρδιά αλήθεια.μ φοβάμαι ακόμα και αίμα όταν δίνω.... Ξέρω γυναίκες που με επισκληριδιο παρέλυσαν όπως ανέφερα και πονούσαν μετά κιόλας .. μήπως είναι ξεκάθαρα στον οργανισμό τελικά;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Όλα καλα θα πάνε μην το σκέφτεσαι καθόλου!!!!! Με πιάνει άγχος όσο περνάει ο καιρός! Ανυπομονώ κιόλας να γεννήσω αλλά στην ώρα μου...

Είναι επικίνδυνο να κάνεις vbac για αυτό δεν ρισκάρουν πολλοί! Το χρονικό διάστημα που περασε πάντως σου επιτρέπει να κάνεις.. όσο για τις μαίες αυτή τη φορά θα τις έχω γραμμένες έτσι και αλλιώς δεν με βοήθησανζ εκτός από 2 που τις ηξερα αλλά δεν τις πρόλαβα για πολύ δεν ήταν κάθε μέρα εκεί...  Έχουμε φτάσει σε τέτοιο σημείο λοιπόν να σκεφτόμαστε τα οικονομία και αν τα καταφέρουμε αν πάει κάτι στραβά... Μιλάμε τραγική κατάσταση..... εύχομαι να πάνε όλα καλά για όλες μας!!!!

Έχω πάθει σοκ μόνο που μου είπε πως γεννήσες... Θα πάθω καρδιά αλήθεια.μ φοβάμαι ακόμα και αίμα όταν δίνω.... Ξέρω γυναίκες που με επισκληριδιο παρέλυσαν όπως ανέφερα και πονούσαν μετά κιόλας .. μήπως είναι ξεκάθαρα στον οργανισμό τελικά;

Καλημέρα!!!Κι εγώ ανυπομονώ αλλά θέλω να γίνει και στην ώρα του!!!Περνάει ο καιρός πάντως!!!Εγώ αύριο έχω γιατρό, για να δούμε τι θα δούμε!!


 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, ElenGD είπε:

Στο Ιασώ Θεσσαλίας, φυσιολογικός τοκετός σε δίκλινο γιατί δεν έχει τρίκλινα 1100 και καισαρική 1450(αν δεν κάνω λάθος για την καισαρική). +150παιδιατρος +150 αναισθησιολογος και έχει και κάποιες προαιρετικές εξετάσεις που βγαίνουν 200€. Στον δεύτερο τοκετό στο Ιασώ όπως εγώ έχω και 10% έκπτωση.

Εγώ πάντως τα κατάλαβα όλα.. μου είχαν κάνει μισή δόση γιατί ήταν ψηλά το μωρό και μέσα σε δευτερόλεπτα κατέβηκε γέννησα ουρλιάζοντας και στο τέλος είπα στον γιατρό ότι καταλαβαίνω τα ράμματα που μου κάνει και έτσι μου έβαλαν άλλη μισή για να τελειώσει το ράψιμο! αλλά η αλήθεια είναι ότι έγιναν ξαφνικά και δεν πρόλαβαν να μου κάνουν τίποτα. Το μόνο που θυμάμαι είναι να φωνάζω βγαλτον βγαλτον και μου είπε μόνη σου θα τον βγάλεις τώρα! Και έτσι έγινε σε 3 λεπτά!

Εδώ βάλε διπλές τιμές σε όσα ανάφερες και για έκπτωση δεν ξέρω τπτ, το είχα ψάξει αλλά δεν βρήκα κάποια αναφορά.

Στενοχωριεμαι που είχες τόσο τραυματική εμπειρία. Ακούγεται τρομακτικό μόνο από τη σύντομη περιγραφή σου. Όμως όπως είπες έτυχε. Καλά με μισή δόση επισκληριδειου ούτε να το φανταστώ δε θελω ! Εγώ ζητησα δόση για ελέφαντα.. μη σκέφτεσαι ότι θα το ξαναπαθεις όμως, έτυχε κ είχες μια δύσκολη γεννα και η δεύτερη θα είναι πιο εύκολη και καλύτερα ψυχολογικά και σωματικά .. Σου εύχομαι μόνο να χαμογελάς εκείνη τη στιγμή και να μην ξαναπεράσεις τέτοιες στιγμές. Καταλαβαίνω το φόβο σου..

11 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Όλα καλα θα πάνε μην το σκέφτεσαι καθόλου!!!!! Με πιάνει άγχος όσο περνάει ο καιρός! Ανυπομονώ κιόλας να γεννήσω αλλά στην ώρα μου...

Είναι επικίνδυνο να κάνεις vbac για αυτό δεν ρισκάρουν πολλοί! Το χρονικό διάστημα που περασε πάντως σου επιτρέπει να κάνεις.. όσο για τις μαίες αυτή τη φορά θα τις έχω γραμμένες έτσι και αλλιώς δεν με βοήθησανζ εκτός από 2 που τις ηξερα αλλά δεν τις πρόλαβα για πολύ δεν ήταν κάθε μέρα εκεί...  Έχουμε φτάσει σε τέτοιο σημείο λοιπόν να σκεφτόμαστε τα οικονομία και αν τα καταφέρουμε αν πάει κάτι στραβά... Μιλάμε τραγική κατάσταση..... εύχομαι να πάνε όλα καλά για όλες μας!!!!

Έχω πάθει σοκ μόνο που μου είπε πως γεννήσες... Θα πάθω καρδιά αλήθεια.μ φοβάμαι ακόμα και αίμα όταν δίνω.... Ξέρω γυναίκες που με επισκληριδιο παρέλυσαν όπως ανέφερα και πονούσαν μετά κιόλας .. μήπως είναι ξεκάθαρα στον οργανισμό τελικά;

Νομίζω ότι έχει σχέση η εμπειρία του αναισθησιολόγου στο σημείο που τρυπάει και επιπλέον πάντα έχει σχέση ο οργανισμός. 

πρίν από 20 λεπτά , Mpoumpou23 είπε:

Καλημέρα!!!Κι εγώ ανυπομονώ αλλά θέλω να γίνει και στην ώρα του!!!Περνάει ο καιρός πάντως!!!Εγώ αύριο έχω γιατρό, για να δούμε τι θα δούμε!!

Κ εσυ κορίτσι μου με τις εμπειριες που έχεις είναι παραπάνω από λογικό να νιώθεις έτσι, όμως να σκέφτεσαι θετικά. Ότι ήταν να σου τύχει έτυχε στο παρελθόν, κ αυτή τη φορά θα πάνε όλα καλά και στην ώρα τους. Όλες είχαμε από όσο βλεπω τραυματικές εμπειριες σε προηγούμενες γέννες με διαφορετικό τρόπο αλλά και πάλι μας έχει αφήσει φοβίες που είναι απόλυτα λογικό επόμενο να συμβεί. Εγώ πχ αντι να φοβάμαι τη γεννα σκέφτομαι αν θα καταλάβω ότι πρέπει να γεννήσω κ μην πάθει τπτ το παιδι. Πφφφ άντε να περάσει το τρίμηνο να γεννήσουμε ολες καλά να μας φύγουν τα άγχη..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Καλημέρα!!!Κι εγώ ανυπομονώ αλλά θέλω να γίνει και στην ώρα του!!!Περνάει ο καιρός πάντως!!!Εγώ αύριο έχω γιατρό, για να δούμε τι θα δούμε!!

Αχ ναι περνάει ο καιρός γρήγορα! Εγώ την Πέμπτη έχω γιατρό και ανυπομονώ!!! Όλα θα πάνε καλά αυτή τη φορά!

10 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Εδώ βάλε διπλές τιμές σε όσα ανάφερες και για έκπτωση δεν ξέρω τπτ, το είχα ψάξει αλλά δεν βρήκα κάποια αναφορά.

Στενοχωριεμαι που είχες τόσο τραυματική εμπειρία. Ακούγεται τρομακτικό μόνο από τη σύντομη περιγραφή σου. Όμως όπως είπες έτυχε. Καλά με μισή δόση επισκληριδειου ούτε να το φανταστώ δε θελω ! Εγώ ζητησα δόση για ελέφαντα.. μη σκέφτεσαι ότι θα το ξαναπαθεις όμως, έτυχε κ είχες μια δύσκολη γεννα και η δεύτερη θα είναι πιο εύκολη και καλύτερα ψυχολογικά και σωματικά .. Σου εύχομαι μόνο να χαμογελάς εκείνη τη στιγμή και να μην ξαναπεράσεις τέτοιες στιγμές. Καταλαβαίνω το φόβο σου..

Νομίζω ότι έχει σχέση η εμπειρία του αναισθησιολόγου στο σημείο που τρυπάει και επιπλέον πάντα έχει σχέση ο οργανισμός. 

Κ εσυ κορίτσι μου με τις εμπειριες που έχεις είναι παραπάνω από λογικό να νιώθεις έτσι, όμως να σκέφτεσαι θετικά. Ότι ήταν να σου τύχει έτυχε στο παρελθόν, κ αυτή τη φορά θα πάνε όλα καλά και στην ώρα τους. Όλες είχαμε από όσο βλεπω τραυματικές εμπειριες σε προηγούμενες γέννες με διαφορετικό τρόπο αλλά και πάλι μας έχει αφήσει φοβίες που είναι απόλυτα λογικό επόμενο να συμβεί. Εγώ πχ αντι να φοβάμαι τη γεννα σκέφτομαι αν θα καταλάβω ότι πρέπει να γεννήσω κ μην πάθει τπτ το παιδι. Πφφφ άντε να περάσει το τρίμηνο να γεννήσουμε ολες καλά να μας φύγουν τα άγχη..

Ακριβώς οπότε φοβάμαι να το ρισκάρω! αλλά ξέρω ότι δεν κάνει καλό η ολική νάρκωση γιατι περνάνε στο μωρό όλα και για αυτό πλέον κάνουν ολική όταν είναι επείγον μόνο.... Δεν ξέρω θα δούμε μέχρι τότε..... Είναι το μόνο άγχος για την ώρα της γέννας.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια έχετε πόνους στο στήθος ; Με πονάει όπως όταν θήλαζα και βάραινε και έπρεπε να ξεφορτωσω. Επίσης πρέπει να έβγαλα προγαλα γιατί είχε στάμπα η μπλούζα πάνω στη μια μόνο θηλή. Θυμάμαι ότι πάνω κάτω είχα βγάλει και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη αλλά τότε είχα τρελή φαγούρα για εκείνη τη μέρα. 

Επισης από βάρος πως είστε ; Νοιωθω να πεινάω ελεεινά συνέχεια και τρωω πολύ μικρά συχνά γεύματα γιατί δεν αντέχω από καούρες, προσέχω αλλα παίρνω κάθε μήνα από 2-3 κιλά. (?!?) Φοβάμαι να πάρω επιπλέον βαρος γιατί είμαι ξάπλα λόγω του τραχήλου και μπορεί να προκαλέσει από διαβήτη μεχρι θρομβωσεις. Ψυχολογία λένε ότι φτιάχνει και εγώ είμαι στα τάρταρα , όχι ότι βοηθάει η προγεστερονη κ η κλεισούρα.. αλλά μέχρι να πάω στο γυναικολόγο την άλλη Τετάρτη, είμαι παρά πολύ φοβισμένη. 26η εβδομαδα φτάσαμε αισίως τουλάχιστον και προχωράμε ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Afrodite88 είπε:

Κορίτσια έχετε πόνους στο στήθος ; Με πονάει όπως όταν θήλαζα και βάραινε και έπρεπε να ξεφορτωσω. Επίσης πρέπει να έβγαλα προγαλα γιατί είχε στάμπα η μπλούζα πάνω στη μια μόνο θηλή. Θυμάμαι ότι πάνω κάτω είχα βγάλει και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη αλλά τότε είχα τρελή φαγούρα για εκείνη τη μέρα. 

Επισης από βάρος πως είστε ; Νοιωθω να πεινάω ελεεινά συνέχεια και τρωω πολύ μικρά συχνά γεύματα γιατί δεν αντέχω από καούρες, προσέχω αλλα παίρνω κάθε μήνα από 2-3 κιλά. (?!?) Φοβάμαι να πάρω επιπλέον βαρος γιατί είμαι ξάπλα λόγω του τραχήλου και μπορεί να προκαλέσει από διαβήτη μεχρι θρομβωσεις. Ψυχολογία λένε ότι φτιάχνει και εγώ είμαι στα τάρταρα , όχι ότι βοηθάει η προγεστερονη κ η κλεισούρα.. αλλά μέχρι να πάω στο γυναικολόγο την άλλη Τετάρτη, είμαι παρά πολύ φοβισμένη. 26η εβδομαδα φτάσαμε αισίως τουλάχιστον και προχωράμε ..

Κι εγώ στην 26η είμαι! Ειμαι συν 10 κιλά αλλά ήμουν πολύ αδύνατη έως ελλιποβαρης οπότε θα πάρω σίγουρα παραπάνω.. Υπομονή κορίτσι μου, όλα καλά θα πάνε εφόσον ξαπλώνεις και προσέχεις! 😉

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Afrodite88 said:

Κορίτσια έχετε πόνους στο στήθος ; Με πονάει όπως όταν θήλαζα και βάραινε και έπρεπε να ξεφορτωσω. Επίσης πρέπει να έβγαλα προγαλα γιατί είχε στάμπα η μπλούζα πάνω στη μια μόνο θηλή. Θυμάμαι ότι πάνω κάτω είχα βγάλει και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη αλλά τότε είχα τρελή φαγούρα για εκείνη τη μέρα. 

Επισης από βάρος πως είστε ; Νοιωθω να πεινάω ελεεινά συνέχεια και τρωω πολύ μικρά συχνά γεύματα γιατί δεν αντέχω από καούρες, προσέχω αλλα παίρνω κάθε μήνα από 2-3 κιλά. (?!?) Φοβάμαι να πάρω επιπλέον βαρος γιατί είμαι ξάπλα λόγω του τραχήλου και μπορεί να προκαλέσει από διαβήτη μεχρι θρομβωσεις. Ψυχολογία λένε ότι φτιάχνει και εγώ είμαι στα τάρταρα , όχι ότι βοηθάει η προγεστερονη κ η κλεισούρα.. αλλά μέχρι να πάω στο γυναικολόγο την άλλη Τετάρτη, είμαι παρά πολύ φοβισμένη. 26η εβδομαδα φτάσαμε αισίως τουλάχιστον και προχωράμε ..

Όχι πόνο στο στήθος δεν έχω. Είναι πρησμένο αλλά έως εκεί. Εκκρίνει ο οργανισμός από τώρα γαλα ε; Τρομερό!

Από κιλα εγώ είμαι +5 από αυτά που ξεκίνησα αλλά είχα υπερεμεση της κύησης οπότε μέχρι πρόσφατα ήμουν μείον. 

Σε αλλα νέα, πήγα σήμερα να κάνω καμπύλη σακχάρου και το μόνο που κατάφερα ήταν να κάνω εμετό στον νεροχύτη του μικροβιολογικού. Δυστυχώς ούτε σε αυτή την εγκυμοσύνη θα καταφέρω να την κάνω. 😒

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

On 17/1/2023 at 10:52 ΠΜ, Afrodite88 είπε:

Εδώ βάλε διπλές τιμές σε όσα ανάφερες και για έκπτωση δεν ξέρω τπτ, το είχα ψάξει αλλά δεν βρήκα κάποια αναφορά.

Στενοχωριεμαι που είχες τόσο τραυματική εμπειρία. Ακούγεται τρομακτικό μόνο από τη σύντομη περιγραφή σου. Όμως όπως είπες έτυχε. Καλά με μισή δόση επισκληριδειου ούτε να το φανταστώ δε θελω ! Εγώ ζητησα δόση για ελέφαντα.. μη σκέφτεσαι ότι θα το ξαναπαθεις όμως, έτυχε κ είχες μια δύσκολη γεννα και η δεύτερη θα είναι πιο εύκολη και καλύτερα ψυχολογικά και σωματικά .. Σου εύχομαι μόνο να χαμογελάς εκείνη τη στιγμή και να μην ξαναπεράσεις τέτοιες στιγμές. Καταλαβαίνω το φόβο σου..

Νομίζω ότι έχει σχέση η εμπειρία του αναισθησιολόγου στο σημείο που τρυπάει και επιπλέον πάντα έχει σχέση ο οργανισμός. 

Κ εσυ κορίτσι μου με τις εμπειριες που έχεις είναι παραπάνω από λογικό να νιώθεις έτσι, όμως να σκέφτεσαι θετικά. Ότι ήταν να σου τύχει έτυχε στο παρελθόν, κ αυτή τη φορά θα πάνε όλα καλά και στην ώρα τους. Όλες είχαμε από όσο βλεπω τραυματικές εμπειριες σε προηγούμενες γέννες με διαφορετικό τρόπο αλλά και πάλι μας έχει αφήσει φοβίες που είναι απόλυτα λογικό επόμενο να συμβεί. Εγώ πχ αντι να φοβάμαι τη γεννα σκέφτομαι αν θα καταλάβω ότι πρέπει να γεννήσω κ μην πάθει τπτ το παιδι. Πφφφ άντε να περάσει το τρίμηνο να γεννήσουμε ολες καλά να μας φύγουν τα άγχη..

Εύχομαι να πάνε όλα καλά κορίτσι μου!!!Για όλες μας γιατί η καθεμία κάνει τον δικό της αγώνα.

On 17/1/2023 at 9:17 ΜΜ, MariaZiss είπε:

Αχ ναι περνάει ο καιρός γρήγορα! Εγώ την Πέμπτη έχω γιατρό και ανυπομονώ!!! Όλα θα πάνε καλά αυτή τη φορά!

Ακριβώς οπότε φοβάμαι να το ρισκάρω! αλλά ξέρω ότι δεν κάνει καλό η ολική νάρκωση γιατι περνάνε στο μωρό όλα και για αυτό πλέον κάνουν ολική όταν είναι επείγον μόνο.... Δεν ξέρω θα δούμε μέχρι τότε..... Είναι το μόνο άγχος για την ώρα της γέννας.

Να μας γράψεις μόλις γυρίσεις από τον γιατρό!!Εγώ πήγα χθες στον γιατρό, όλα καλά με τον μπέμπη, απλά έχω συσπάσεις.Μου είπε ξεκούραση γενικότερα, ο μικρός έχει πάει 880 γρ και είμαι 25 κ 4. Εσάς πως πάνε από βάρος??


 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Katerinakki24 είπε:

Όχι πόνο στο στήθος δεν έχω. Είναι πρησμένο αλλά έως εκεί. Εκκρίνει ο οργανισμός από τώρα γαλα ε; Τρομερό!

Από κιλα εγώ είμαι +5 από αυτά που ξεκίνησα αλλά είχα υπερεμεση της κύησης οπότε μέχρι πρόσφατα ήμουν μείον. 

Σε αλλα νέα, πήγα σήμερα να κάνω καμπύλη σακχάρου και το μόνο που κατάφερα ήταν να κάνω εμετό στον νεροχύτη του μικροβιολογικού. Δυστυχώς ούτε σε αυτή την εγκυμοσύνη θα καταφέρω να την κάνω. 😒

Είναι χάλια η καμπύλη κορίτσι μου. Σε καταλαβαίνω, εγώ παρόλο που την έκανα και βγήκε καλή, μου είπε ο ενδοκρινολόγος να την επαναλάβω στις 30 εβδομάδες και το είπα χθες στον γυναικολόγο και μου λέει το παίρνω πάνω μου, μην κάνεις 2η καμπύλη στις 32 εβδομάδες και θα κάνουμε μετρήσεις εκείνη την εβδομάδα για να είμαστε καλυμμένοι.


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Εύχομαι να πάνε όλα καλά κορίτσι μου!!!Για όλες μας γιατί η καθεμία κάνει τον δικό της αγώνα.

Να μας γράψεις μόλις γυρίσεις από τον γιατρό!!Εγώ πήγα χθες στον γιατρό, όλα καλά με τον μπέμπη, απλά έχω συσπάσεις.Μου είπε ξεκούραση γενικότερα, ο μικρός έχει πάει 880 γρ και είμαι 25 κ 4. Εσάς πως πάνε από βάρος??

Έχεις από τώρα συσπάσεις ε; Εγώ δεν έχω.. καμιά φορά νιώθω πιο σκληρή την κοιλιά μου για λίγο αλλά τίποτα, ενώ στην πρώτη είχα από νωρίς..! Εγώ σήμερα μπήκα στον 7ο μήνα! Όλα καλά και με το μωράκι αλλά επειδή είχα ραντεβού στο νοσοκομείο δεν ξέρω τι βάρος είχε δεν μου λενε γενικά τίποτα, απλά ότι είναι όλα καλά! Αλλα 3/1 που ήμουν 24+6 ζύγιζε 713 γραμμάρια... Συνεχίζουμε με λίγο βάρος εμείς!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , MariaZiss είπε:

Έχεις από τώρα συσπάσεις ε; Εγώ δεν έχω.. καμιά φορά νιώθω πιο σκληρή την κοιλιά μου για λίγο αλλά τίποτα, ενώ στην πρώτη είχα από νωρίς..! Εγώ σήμερα μπήκα στον 7ο μήνα! Όλα καλά και με το μωράκι αλλά επειδή είχα ραντεβού στο νοσοκομείο δεν ξέρω τι βάρος είχε δεν μου λενε γενικά τίποτα, απλά ότι είναι όλα καλά! Αλλα 3/1 που ήμουν 24+6 ζύγιζε 713 γραμμάρια... Συνεχίζουμε με λίγο βάρος εμείς!

Έχω έχω κορίτσι μου και με αγχωνουν για να πω την αλήθεια. Ε σίγουρα θα έβαλε από τις 3/1, το δικό μου στις 4/1 ήταν 650γρ, οπότε μια χαρά σας βρίσκω στο βάρος!


 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Έχω έχω κορίτσι μου και με αγχωνουν για να πω την αλήθεια. Ε σίγουρα θα έβαλε από τις 3/1, το δικό μου στις 4/1 ήταν 650γρ, οπότε μια χαρά σας βρίσκω στο βάρος!

Λογικό να σε αγχώνουν ξέρω πως είναι.. εγώ έπαιρνα μαγνήσιο θυμάμαι δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό... Και εννοείται το άγχος δεν βοηθάει αλλά γίνεται λες να μήν αγχωνομαι; Όχι!

Θα έβαλε ναι αλλά πάντα κοιτάμε εβδομάδες! Με 4 μέρες διαφορά με το δικό σου μωράκι, είναι σχεδόν 200 γραμμάρια παρακάτω το δικό μου... Άρα τώρα που είμαι 27+2 ίσως είναι όσο ήταν το δικό σου 25+4 κατάλαβες;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Λογικό να σε αγχώνουν ξέρω πως είναι.. εγώ έπαιρνα μαγνήσιο θυμάμαι δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό... Και εννοείται το άγχος δεν βοηθάει αλλά γίνεται λες να μήν αγχωνομαι; Όχι!

Θα έβαλε ναι αλλά πάντα κοιτάμε εβδομάδες! Με 4 μέρες διαφορά με το δικό σου μωράκι, είναι σχεδόν 200 γραμμάρια παρακάτω το δικό μου... Άρα τώρα που είμαι 27+2 ίσως είναι όσο ήταν το δικό σου 25+4 κατάλαβες;

Κατάλαβα κορίτσι μου. Αν οι γιατροί σου λένε όλα καλά, μην αγχώνεσαι πάντως. Σαλοσπιρ παίρνεις? Εγώ παίρνω μαγνήσιο κ δουλεύω κ έχω άγχος κ θέλω να σταματήσω γιατί δεν αντέχω αλλο.


 

Link to comment
Share on other sites

On 18/1/2023 at 11:36 ΜΜ, Spring_girl είπε:

Κι εγώ στην 26η είμαι! Ειμαι συν 10 κιλά αλλά ήμουν πολύ αδύνατη έως ελλιποβαρης οπότε θα πάρω σίγουρα παραπάνω.. Υπομονή κορίτσι μου, όλα καλά θα πάνε εφόσον ξαπλώνεις και προσέχεις! 😉

Κ εγώ συν δέκα κιλά είμαι αλλά με την πείνα που έχω με βλεπω συν 30 όταν γεννήσω… πάντως όταν βγήκα από το μαιευτήριο την προηγούμενη φορά ήμουν 3 κιλά επιπλέον απ’οσο όταν μπήκα με μωρό στην κοιλιά κ χωρίς να έχω φάει μπουκιά.. κατι πήγε λάθος!

On 19/1/2023 at 9:50 ΠΜ, Katerinakki24 είπε:

Όχι πόνο στο στήθος δεν έχω. Είναι πρησμένο αλλά έως εκεί. Εκκρίνει ο οργανισμός από τώρα γαλα ε; Τρομερό!

Από κιλα εγώ είμαι +5 από αυτά που ξεκίνησα αλλά είχα υπερεμεση της κύησης οπότε μέχρι πρόσφατα ήμουν μείον. 

Σε αλλα νέα, πήγα σήμερα να κάνω καμπύλη σακχάρου και το μόνο που κατάφερα ήταν να κάνω εμετό στον νεροχύτη του μικροβιολογικού. Δυστυχώς ούτε σε αυτή την εγκυμοσύνη θα καταφέρω να την κάνω. 😒

Δεν είναι ακριβώς γάλα, είναι κατι εντελώς άχρωμο και κάνει φιλμ όταν τρέχει γύρω από τη θηλή, μπορείς να το ξεφλουδίσεις όπως όταν καίγεσαι στον ήλιο.. πολύ παράξενο, ίδιες μέρες το έβγαλα πάλι στην προηγούμενη εγκυμοσύνη κ μετά μέχρι να γεννήσω τίποτα. Καμπύλη ζαχαρου την τρέμω και σαν εξέταση γιατί είναι απαίσια και σαν αποτέλεσμα … ζαλάδες , αναγουλες και ενοιωθα ότι θα πέσω κάτω από τη δυσφορία ! Δεν υπάρχει άλλος τρόπος ; Έχω διαβάσει διαφορα για όσους έχουν θέμα!

On 19/1/2023 at 8:35 ΜΜ, MariaZiss είπε:

Έχεις από τώρα συσπάσεις ε; Εγώ δεν έχω.. καμιά φορά νιώθω πιο σκληρή την κοιλιά μου για λίγο αλλά τίποτα, ενώ στην πρώτη είχα από νωρίς..! Εγώ σήμερα μπήκα στον 7ο μήνα! Όλα καλά και με το μωράκι αλλά επειδή είχα ραντεβού στο νοσοκομείο δεν ξέρω τι βάρος είχε δεν μου λενε γενικά τίποτα, απλά ότι είναι όλα καλά! Αλλα 3/1 που ήμουν 24+6 ζύγιζε 713 γραμμάρια... Συνεχίζουμε με λίγο βάρος εμείς!

Είναι πολύ φυσιολογικο το βάρος του μωρού , δεν είναι λίγο για να σε αγχώνει! , εγώ 5/1 που το κοίταξα ήμουν μια βδομάδα λιγότερο 23 και κατι και το μωρό 660 γραμμάρια μου είπε ότι ήταν πολύ και την είπε χοντρουλα αλλά τη βρήκε κ αυτή ντερεκι από ύψος 😅 Μετά μπήκα να κοιταξω τους μέσους ορους ανα βδομάδα γιατί με τρόμαξε λίγο και είδα ότι ήταν ελάχιστα πιο πάνω αλλά όλα οκ! Πάντως 24η εβδομαδα με 25η κυμαίνεται από 660 έως 760 μέσο ορο όποτε μια χαρά τη βρίσκω τη μέτρηση για το μωράκι σου στο 713 γρ. Δεν μου φαίνεται λίγο , είσαι τέλεια στο μεσο ορο πάντως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...