Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας, ακολουθεί σεντόνι..

      Εχουμε ανεξήγητη υπογονιμότητα. Προσπαθήσαμε δυο χρόνια «φυσικά» 2021-2023. Παρακολουθούσα ωορρηξία, είχαμε επαφές, ούτε ένα τεστ θετικό. 
      Αποφασίσαμε να κάνουμε εξωσωματική. Φτιάξαμε δέκα έμβρυα. Όλα πήγαιναν κατ’ευχην, όλες οι εξετάσεις ή φυσιολογικές ή εξαιρετικά καλές. 
      Έμεινα έγκυος στην πρωτη έμβρυομεταφορά δυο βλαστοκύστεων 5ης ημέρας κ αιμορράγησα την 6η εβδ, εγινε απόξεση. Ιστολογική οκ. Καρυότυπος: φυσιολογικός, αγόρι.

      Κάναμε μοριακή εξέταση για μικροβιωμα με βιοψία σε υστεροσκοπηση, τίποτα. Ανεξήγητη αποβολή. 

      Δεύτερη ετ, έμεινα έγκυος. Απέβαλα την 5η εβδομάδα με φοβερή αιμορραγία. Είχαμε δει δυο σάκους, χοριακη 14000. Δεν έμεινε υλικό για καρυοτυπο.

      Απο εξετάσεις έχουμε κάνει πάνελ θρομβοφιλιας, υστεροσαλπιγγογραφια, καρυοτυπο ζεύγους, έλεγχο για αυτοάνοσα.

      Κάτι πάει στραβά αλλά δεν το βρίσκουμε και δεν μπορώ να το διορθώσω, αν διορθώνεται. Θα ήθελα εμπειριες από αλλά άτομα με «ανεξήγητη» υπογονιμότητα. Βρήκατε αιτία και λύση; 
      Τί εξετάσεις ή ποίους γιατρούς μου προτείνετε; 
      Έχω σκεφτεί για λαπαροσκόπηση για σιωπηλή ενδομητρίωση και δρομολογώ προεμφυτευτικό έλεγχο. 
       

       

Μανουλες Απριλίου 2023


Recommended Posts

πρίν από 30 λεπτά , MariaZiss είπε:

Ναι αλλά μας πληρώνει καλά γενικά ειδικά τον άντρα μου και στις μέρες μας τα εοχυμε ανάγκη . Και πάλι ίσα ίσα τα βγάζουμε πέρα.. όταν έπαθε ένα εργατικό ατύχημα ο άντρας μου τον πληρώνε κανόνικα όλες τις μέρες επί 1,5 μήνα και έπαιρνε και από εφκα και κάτι σαν αποζημίωση.... Άμα κάνω εγώ μήνυση έχει φύγει και ο άντρας μου και μετά τι κάνουμε; Επίσης μου βάζει παραπάνω δώρο κάθε φορά που μένω έγκυος και στον άντρα μου επίσης για βοήθεια.. τα καλύβει καλώς έτσι και δεν μπορούμε να πούμε και κάτι..... Εοχυμε ενοίκιο εχουμε δόση για αμάξι αλλά 5 χρόνια δεν είμαστε για να απολυσεις.... @Afrodite88 εάν κάνω ότι λες κινδυνεύει και ο άντρας μου που προορίζεται για υπεύθυνος τμήματος... Είναι λεπτή η θέση μας.... 

Ναι καταλαβαίνω απόλυτα ότι λες, τότε η μόνη λύση είναι σε βάθος χρόνου να ψάξετε άλλου για δουλειά.Τουλαχιστον ο ένας από τους 2.


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 49 λεπτά , Mpoumpou23 είπε:

Ναι καταλαβαίνω απόλυτα ότι λες, τότε η μόνη λύση είναι σε βάθος χρόνου να ψάξετε άλλου για δουλειά.Τουλαχιστον ο ένας από τους 2.

Μόνο εγώ αν βρω αλλού.. ο άντρας μου κρίμα να χάσει ευκαιρία να γίνει υπεύθυνος τμήματος με καλά λεφτά... Αλλά πώς θα ρισκάρω να φύγω; Θα δω όλα αυτά που έχω σε αυτήν την δουλειά; Γιατί μπορεί να μην μου δίνει κάτι τώρα στις αναρρωτικες αλλά γενικά είναι πολύ εντάξει με πληρωμές άδειες δώρα κλπ.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Μόνο εγώ αν βρω αλλού.. ο άντρας μου κρίμα να χάσει ευκαιρία να γίνει υπεύθυνος τμήματος με καλά λεφτά... Αλλά πώς θα ρισκάρω να φύγω; Θα δω όλα αυτά που έχω σε αυτήν την δουλειά; Γιατί μπορεί να μην μου δίνει κάτι τώρα στις αναρρωτικες αλλά γενικά είναι πολύ εντάξει με πληρωμές άδειες δώρα κλπ.. 

Έχεις απόλυτο δίκιο και η ανασφάλεια όμως που σας κάνει να νοιωθετε δεν είναι ότι καλύτερο. Γενικά το καλύτερο είναι να ψάχνεις ταυτόχρονα εσυ για αλλου. Αρχικά γιατί θα πληρώνεσαι καλύτερα και επίσης αν γίνει κατι στην εταιρεία ένας από τους δυο θα έχει κατι άλλο σταθερό. Ενώ τώρα βλέπεις ότι η πράξη τους ενός επιβαρύνει τον άλλον. Το εργατικό ατύχημα να ξέρεις ότι είναι υποχρεωση του να το πληρώσει και αν τον είχε πάει δικαστικά , θα είχε πληρώσει τριπλά. Όποτε μην είσαι ευγνώμων σε εργοδότες που πράττουν τα ελάχιστα και σε κάνουν να νοιωθεις υποχρεωμένος. Σας έχει ήδη καταπατήσει πολλά δικαιώματα και στο βωμό της σταθερότητας και ελαχίστων δώρων σας δεσμεύει. Η αλήθεια όμως είναι οτι σας τρώει πολλά περισσότερα όποτε δεν είναι καν δώρα.. παρ’ολα αυτά καταλαβαίνω την ανασφάλεια σου όταν έχεις υποχρεώσεις και ειδικά παιδιά δεν είναι να ρισκάρεις τπτ στις μέρες που ζούμε. Μεγάλη αβεβαιότητα και ανασφάλεια κάθε μέρα που ξυπνάμε..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Afrodite88 είπε:

Έχεις απόλυτο δίκιο και η ανασφάλεια όμως που σας κάνει να νοιωθετε δεν είναι ότι καλύτερο. Γενικά το καλύτερο είναι να ψάχνεις ταυτόχρονα εσυ για αλλου. Αρχικά γιατί θα πληρώνεσαι καλύτερα και επίσης αν γίνει κατι στην εταιρεία ένας από τους δυο θα έχει κατι άλλο σταθερό. Ενώ τώρα βλέπεις ότι η πράξη τους ενός επιβαρύνει τον άλλον. Το εργατικό ατύχημα να ξέρεις ότι είναι υποχρεωση του να το πληρώσει και αν τον είχε πάει δικαστικά , θα είχε πληρώσει τριπλά. Όποτε μην είσαι ευγνώμων σε εργοδότες που πράττουν τα ελάχιστα και σε κάνουν να νοιωθεις υποχρεωμένος. Σας έχει ήδη καταπατήσει πολλά δικαιώματα και στο βωμό της σταθερότητας και ελαχίστων δώρων σας δεσμεύει. Η αλήθεια όμως είναι οτι σας τρώει πολλά περισσότερα όποτε δεν είναι καν δώρα.. παρ’ολα αυτά καταλαβαίνω την ανασφάλεια σου όταν έχεις υποχρεώσεις και ειδικά παιδιά δεν είναι να ρισκάρεις τπτ στις μέρες που ζούμε. Μεγάλη αβεβαιότητα και ανασφάλεια κάθε μέρα που ξυπνάμε..

Ευχαριστώ τον Θεό που έχουμε δουλειά και οι δύο και σε σχέση με άλλου είμαστε πολύ καλά... Εξάλλου οι περισσότεροι τρώνε λεφτά αλλιώς δεν πάνε μπροστά... Φοβάμαι γιατι θα εοχυμε δύο παιδιά τώρα... Αν δεν ειχα κανένα θα κοιτούσα αλλού.... Αλλά αν πάω αλλού με λιγότερα λεφτά θα είναι σίγουρα και δεν θα μας φτάνουν....

Πήγα και γυναικολόγο σήμερα είμαι 30+1 και ζυγίζει μόνο 1130.... Σοκ εγώ... Δεν ξέρω τι θα βγάλω .. είναι αδύνατος μου είπε σε σχέση με τις μετρήσεις αλλά δεν έχει κάποιο πρόβλημα.... Έχω αγχωθει πολύ μην βγει πολύ μικρός και τον κρατήσουν μέσα....

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, MariaZiss είπε:

Ευχαριστώ τον Θεό που έχουμε δουλειά και οι δύο και σε σχέση με άλλου είμαστε πολύ καλά... Εξάλλου οι περισσότεροι τρώνε λεφτά αλλιώς δεν πάνε μπροστά... Φοβάμαι γιατι θα εοχυμε δύο παιδιά τώρα... Αν δεν ειχα κανένα θα κοιτούσα αλλού.... Αλλά αν πάω αλλού με λιγότερα λεφτά θα είναι σίγουρα και δεν θα μας φτάνουν....

Πήγα και γυναικολόγο σήμερα είμαι 30+1 και ζυγίζει μόνο 1130.... Σοκ εγώ... Δεν ξέρω τι θα βγάλω .. είναι αδύνατος μου είπε σε σχέση με τις μετρήσεις αλλά δεν έχει κάποιο πρόβλημα.... Έχω αγχωθει πολύ μην βγει πολύ μικρός και τον κρατήσουν μέσα....

Κοριτσι μου έχεις τσεκαρει μη τυχόν έχει δημιουργηθεί διαβήτης?παρόλο που η καμπύλη ήταν καλη, το λέω γιατί με τον διαβήτη βγαίνουν είτε μεγαλοσωμα είτε μικροσωμα μωράκια.


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Mpoumpou23 είπε:

Κοριτσι μου έχεις τσεκαρει μη τυχόν έχει δημιουργηθεί διαβήτης?παρόλο που η καμπύλη ήταν καλη, το λέω γιατί με τον διαβήτη βγαίνουν είτε μεγαλοσωμα είτε μικροσωμα μωράκια.

Από την αρχή ήταν μικρόσωμο το μωρό... Είναι λίγο πιο κάτω από τον μέσο όρο.. και το πρώτο μου παιδάκι ήταν στον μέσο όρο... 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Ευχαριστώ τον Θεό που έχουμε δουλειά και οι δύο και σε σχέση με άλλου είμαστε πολύ καλά... Εξάλλου οι περισσότεροι τρώνε λεφτά αλλιώς δεν πάνε μπροστά... Φοβάμαι γιατι θα εοχυμε δύο παιδιά τώρα... Αν δεν ειχα κανένα θα κοιτούσα αλλού.... Αλλά αν πάω αλλού με λιγότερα λεφτά θα είναι σίγουρα και δεν θα μας φτάνουν....

Πήγα και γυναικολόγο σήμερα είμαι 30+1 και ζυγίζει μόνο 1130.... Σοκ εγώ... Δεν ξέρω τι θα βγάλω .. είναι αδύνατος μου είπε σε σχέση με τις μετρήσεις αλλά δεν έχει κάποιο πρόβλημα.... Έχω αγχωθει πολύ μην βγει πολύ μικρός και τον κρατήσουν μέσα....

Ο γυναικολόγος μου έχει πει ότι το βάρος το παίρνουν προς το τέλος.. και έχεις ακόμα τλχ 2 μήνες .. τώρα θα ξεκινήσει να βάζει!! Τρωγε εσυ καλά και εφόσον δρν έχει θέμα θα πάρει τα κιλάκια του μια χαρά..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Afrodite88 είπε:

Ο γυναικολόγος μου έχει πει ότι το βάρος το παίρνουν προς το τέλος.. και έχεις ακόμα τλχ 2 μήνες .. τώρα θα ξεκινήσει να βάζει!! Τρωγε εσυ καλά και εφόσον δρν έχει θέμα θα πάρει τα κιλάκια του μια χαρά..

Από φαί άλλο τίποτα.. συνέχεια εκεί το μυαλό μου... Νομίζω δεν χορταινω καθόλου θέλω συνέχεια να τρώω.... Εγώ θα γεννήσω 7/4 με καισαρική προγραμματισμένη... 19/4 έχω πιθανή αλλά επειδή δεν κάνουν vbac στο νοσοκομείο θα κάνω ξανά καισαρικη... Το θέμα είναι να μην χρειαστεί να μπει μεν η θερμοκοιτίδα... Μετά αφού γεννηθεί θα πάρει κιλά... Απλά ακούω κάτι τιμές 1500 λιγότερες εβδομαδες από εμένα και λέω τι στο καλό; Αλά εντάξει είπαμε κανένας δεν είναι ίδιος!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Από φαί άλλο τίποτα.. συνέχεια εκεί το μυαλό μου... Νομίζω δεν χορταινω καθόλου θέλω συνέχεια να τρώω.... Εγώ θα γεννήσω 7/4 με καισαρική προγραμματισμένη... 19/4 έχω πιθανή αλλά επειδή δεν κάνουν vbac στο νοσοκομείο θα κάνω ξανά καισαρικη... Το θέμα είναι να μην χρειαστεί να μπει μεν η θερμοκοιτίδα... Μετά αφού γεννηθεί θα πάρει κιλά... Απλά ακούω κάτι τιμές 1500 λιγότερες εβδομαδες από εμένα και λέω τι στο καλό; Αλά εντάξει είπαμε κανένας δεν είναι ίδιος!

Επειδή στη φάση που είμαστε αγχωνόμαστε για όλα και λογικο, και εφοσον θα κανεις και εσυ πάλι καισαρική γιατί δεν το κανεις κοντα στην πητ; Εμένα μου είπε το Πάσχα γιατί έχω πητ 2/5 και ειναι μεγαλο το μωρο όπως η πρώτη + ότι κατεβαίνει με τα πόδια αν δεν αλλάξει αυτό ! Αυτά τα δυο μου έχει πει σαν λόγους που στην καισαρική προγραμματίζουν νωρίτερα. Αν εσένα ειναι με κανονική προβολή και πιο μικρό , αφήστε το να πάρει όσο θέλει κ έχει ανάγκη. Έχω ακούσει και για μωρά που γεννιουνται 42 βδομάδες. Στην Αμερική το θεωρούν πολύ σύνηθες. Συζητά το με το γιατρό σου και εφόσον δεν ανησυχεί ή το μωρο αναπτύσσεται κανονικά , μην σε προβληματίζει τπτ απολύτως. Γερο θα ειναι και ας ειναι αδυνατουτσικο. Θα το θηλάσεις και θα το κανεις θρεφταρακι μετά. Έως 2.300 την γλιτώνεις τη θερμοκοιτίδα.. όποτε σίγουρα θα έχει πάρει σε δυο μήνες τόσο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Afrodite88 είπε:

Επειδή στη φάση που είμαστε αγχωνόμαστε για όλα και λογικο, και εφοσον θα κανεις και εσυ πάλι καισαρική γιατί δεν το κανεις κοντα στην πητ; Εμένα μου είπε το Πάσχα γιατί έχω πητ 2/5 και ειναι μεγαλο το μωρο όπως η πρώτη + ότι κατεβαίνει με τα πόδια αν δεν αλλάξει αυτό ! Αυτά τα δυο μου έχει πει σαν λόγους που στην καισαρική προγραμματίζουν νωρίτερα. Αν εσένα ειναι με κανονική προβολή και πιο μικρό , αφήστε το να πάρει όσο θέλει κ έχει ανάγκη. Έχω ακούσει και για μωρά που γεννιουνται 42 βδομάδες. Στην Αμερική το θεωρούν πολύ σύνηθες. Συζητά το με το γιατρό σου και εφόσον δεν ανησυχεί ή το μωρο αναπτύσσεται κανονικά , μην σε προβληματίζει τπτ απολύτως. Γερο θα ειναι και ας ειναι αδυνατουτσικο. Θα το θηλάσεις και θα το κανεις θρεφταρακι μετά. Έως 2.300 την γλιτώνεις τη θερμοκοιτίδα.. όποτε σίγουρα θα έχει πάρει σε δυο μήνες τόσο!

Πολύ άγχος για όλα ναι.... Και δεν σταματάει ούτε μετά την γέννα... Εννοείται ότι θα ήθελα να το αφήσω μέχρι όσο πάει και να κάνω μετά καισαρικη αλλά έτσι κάνουν στο νοσοκομείο εδώ στο παίρνουν στις 38 εβδομάδες! Μέχρι 42 είναι απολύτως φυσιολογικό αλλά και σε αυτό είμαστε πίσω πολύ! Όταν φτάνουν 40 και δεν έχουν γέννησε τις πάνε για πρόκληση που έχει γίνει μόδα και καταλήγουν στις περισσότερες περιπτώσεις σε καισαρική! Εγώ θα τον ξανά πώ να το αφήσουμε όσο πάει αλλά από την άλλη φοβάμαι κιόλας να το αφήσω γιατί και στο πρώτο μου παιδάκι γέννησα στις 37 εβδομάδες πήγαινα φυσιολογικά όλα ήταν καλά και πολύ γρήγορα έκανα διαστολή αλλά έχανε παλμούς ξαφνικά και τελικά ήταν περιτύλιγμενο το μωρό και είχε σφινωσει με τον ομφάλιο λώρο ενώ είχε εμπεδωθεί αν κατάλαβα καλά και μου εκαναν εκτάκτως καισαρική ολική δεν προλαβαίναμε επισκληριδιο με τίποτα μοροει αν το έχανα το παιδί... Και έτσι φοβάμαι ότι θα ξεκινήσει και νωρίτερα από τις 38 ο τοκετός και αυτή τη φορά και εχω άγχος μηπως δεν προλάβω να πάω για καισαρική και γεννήσω φυσιολογικά ενώ έχω καισαρική και γίνουν τα χειρότερα... Και 38 που μου είπε φοβάμαι πάλι! Αν ξεκινήσει τοκετος και πάει τόσο γρήγορα όπως στο πρώτο πάει θα τα παίξω.. ελπίζω να φτάσω μέχρι 38 και ας μην το αφήσουμε μέχρι να έρθει μόνο του που είναι και το καλύτερο. Να βγούμε καλά πέρα θέλω μόνο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας.. θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι.  Είμαι 28 εβδομαδων και 6 ημερών.  Χθες πήγα για τον καθιερωμένο υπέρηχο.. όλα καλά.  Ο γιατρο μου είπε πως από το βάρος του μωρού φαίνεται να είναι μεγαλύτερο κατά 5 ημέρες.  Αυτό που με προβλημάτισε είναι πως τον ρώτησα ποσα εκατοστα περίπου φαίνεται να είναι.. μου είπε περίπου 35 και κάτι! Δεν μ το σχολίασε πάρα πάνω ούτε και εγώ  . Μετά που πήγα σπίτι έψαχνα διαφορά και βρήκα πως κατά μέσο όρο τα εκατοστα τ εμβρυου στη βδομάδα αυτή ( 29) είναι από 37-40 . Το ερώτημα μου είναι πως υστερεί σε εκατοστα ενώ σε βάρος είναι οκ και φαίνεται κ μεγαλύτερο κατά 5 ημέρες;; υπάρχει λόγος να αγχώνομαι λέτε;; έψαξα βέβαια κ είδα πως η ανάπτυξη του εμβρυου υπολογίζεται με βάση το βάρος και όχι τα εκατοστα τ εμβρύου! Έχει καμία κάποια γνώμη πάνω στο θέμα αυτο;; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Dimi1235 είπε:

Γειά σας.. θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι.  Είμαι 28 εβδομαδων και 6 ημερών.  Χθες πήγα για τον καθιερωμένο υπέρηχο.. όλα καλά.  Ο γιατρο μου είπε πως από το βάρος του μωρού φαίνεται να είναι μεγαλύτερο κατά 5 ημέρες.  Αυτό που με προβλημάτισε είναι πως τον ρώτησα ποσα εκατοστα περίπου φαίνεται να είναι.. μου είπε περίπου 35 και κάτι! Δεν μ το σχολίασε πάρα πάνω ούτε και εγώ  . Μετά που πήγα σπίτι έψαχνα διαφορά και βρήκα πως κατά μέσο όρο τα εκατοστα τ εμβρυου στη βδομάδα αυτή ( 29) είναι από 37-40 . Το ερώτημα μου είναι πως υστερεί σε εκατοστα ενώ σε βάρος είναι οκ και φαίνεται κ μεγαλύτερο κατά 5 ημέρες;; υπάρχει λόγος να αγχώνομαι λέτε;; έψαξα βέβαια κ είδα πως η ανάπτυξη του εμβρυου υπολογίζεται με βάση το βάρος και όχι τα εκατοστα τ εμβρύου! Έχει καμία κάποια γνώμη πάνω στο θέμα αυτο;; 

Νομίζω άδικα αγχώνεσαι κοπέλα μου,οι μετρήσεις είναι κατά προσέγγιση,όντως έγκυος στο τρίτο θηρίο το πήρα απόφαση,τα 2 πρώτα μου τα έβγαζαν μικρούλια (αγόρια)κ γεννήθηκαν το πρώτο 37w5d 3010 kg κ το δεύτερο (έπεσα κ χτύπησα κ γεννησα αρων αρων )37+2 3020.λογω θρομβοφιλιας έχω κάνει 2 γέννες με πρόκληση φ.τ..οποτε κατάλαβα ότι πέφτουν έξω στο βάρος,2 μέρες πριν πέσω είχα κάνει το τελευταίο doppler κ μου το έβγαζαν 2.500 ...σοκ...τρομερή διάφορα,όποτε είσαι μια Χαρούλα μη φοβάσαι καθολου

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Stellaskv είπε:

Νομίζω άδικα αγχώνεσαι κοπέλα μου,οι μετρήσεις είναι κατά προσέγγιση,όντως έγκυος στο τρίτο θηρίο το πήρα απόφαση,τα 2 πρώτα μου τα έβγαζαν μικρούλια (αγόρια)κ γεννήθηκαν το πρώτο 37w5d 3010 kg κ το δεύτερο (έπεσα κ χτύπησα κ γεννησα αρων αρων )37+2 3020.λογω θρομβοφιλιας έχω κάνει 2 γέννες με πρόκληση φ.τ..οποτε κατάλαβα ότι πέφτουν έξω στο βάρος,2 μέρες πριν πέσω είχα κάνει το τελευταίο doppler κ μου το έβγαζαν 2.500 ...σοκ...τρομερή διάφορα,όποτε είσαι μια Χαρούλα μη φοβάσαι καθολου

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! Μου έφυγε ένα βάρος! Έχεις δίκιο μεγάλη απόκλιση! Οπότε οκ.. όντως πρέπει να ναι ενδεικτικά! Και πάλι σε ευχαριστώ  :)

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Dimi1235 είπε:

Γειά σας.. θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι.  Είμαι 28 εβδομαδων και 6 ημερών.  Χθες πήγα για τον καθιερωμένο υπέρηχο.. όλα καλά.  Ο γιατρο μου είπε πως από το βάρος του μωρού φαίνεται να είναι μεγαλύτερο κατά 5 ημέρες.  Αυτό που με προβλημάτισε είναι πως τον ρώτησα ποσα εκατοστα περίπου φαίνεται να είναι.. μου είπε περίπου 35 και κάτι! Δεν μ το σχολίασε πάρα πάνω ούτε και εγώ  . Μετά που πήγα σπίτι έψαχνα διαφορά και βρήκα πως κατά μέσο όρο τα εκατοστα τ εμβρυου στη βδομάδα αυτή ( 29) είναι από 37-40 . Το ερώτημα μου είναι πως υστερεί σε εκατοστα ενώ σε βάρος είναι οκ και φαίνεται κ μεγαλύτερο κατά 5 ημέρες;; υπάρχει λόγος να αγχώνομαι λέτε;; έψαξα βέβαια κ είδα πως η ανάπτυξη του εμβρυου υπολογίζεται με βάση το βάρος και όχι τα εκατοστα τ εμβρύου! Έχει καμία κάποια γνώμη πάνω στο θέμα αυτο;; 

Καλησπέρα!!! Νομίζω άδικα αγχώνεσαι όπως και εγώ αλλά για το αντίθετο επειδή είναι ελαφρύ το μωράκι μου στις 30+1 ήταν 1130.... Εγώ γέννησα το πρώτο μου 2910 στις 37+3 και στις 37 μου το έβγαζε 2700 ότι είναι. Εξάλλου εάν ήταν πρόβλημα θα στο έλεγε ο γιατρός σου... το κάθε μωράκι είναι διαφορετικό σε όλα! Εγώ έχω άλλη απορία.. πως βρίσκει το ύψος του μωρού; Εμένα ποτέ δεν μου είπε ύψος στο πρώτο αλλά ούτε και τώρα και έχω ακούσει και από άλλες που λένε για ύψος...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κάνει κάποιες μετρήσεις με το πόδι τ μωρου από την απεικόνιση στον υπέρηχο...αλλά χωρίς σιγουριά στο λέω.. εγώ απλά τον ρώτησα γτ ο ίδιος σε άλλες επισκέψεις μου έλεγε τα εκατοστα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...