Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoσε ευχαριστω για την απάντηση σου. Έχω πάει στην γνωστή αιματολόγο έχω την μετάλλαξη Leiden αλλά δεν σχετίζεται με αποβολές, παρόλα αυτά έπαιρνα αντιπηπτικη αγωγή και κορτιζόνη για καταστολή αν κ δεν βρέθηκε αυτοάνοσο. Έχω θυρεοειδέκτομη όποτε παίρνω καθημερινά t4 και με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος χρονια. Όλες οι κυήσεις ήταν αυτόματη αποβολη, σε καμία δεν ειχα αιμορραγία. Όσον αφορά το σπερμα επέμενα παρά πολυ να το ελέγξουμε πριν την γονιμοποίηση αλλά ο γιατρός και οι εμβρυολογοι επέμεναν ότι είναι πολυ καλό διοτι γονιμοποιουσε σχεδόν όλα τα ωάρια που έγιναν βλαστοκυστες άριστες. Ο σύζυγος 33 ετών.  Για να καταλάβεις από τα 12 ωάρια της δότριας τα 9 ήταν ώριμα και τα 7 έγιναν βλαστοκυστες. Όπως κ να έχει δυστυχως δεν μπορώ να κάνω κάτι όσον αφορά το σπερμα γιατί έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Έκανα απόξεση την προηγούμενη εβδομάδα κ το στείλαμε για έλεγχο για να έχουμε μια απάντηση. Έχω κάνει υστεροσκοπηση και ήταν καθαρή.
      Ο γιατρος μου δεν πιστεύει στο μικρωβιωμα της μήτρας θεωρεί πως είναι σε ερευνητικό στάδιο και δεν το προτείνει , θεωρει πεταμένα λεφτά και χάσιμο χρόνου. 
      Εννοειτε πως δεν με κάλυψαν οι απαντήσεις του και δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Όταν μια κατάσταση επαναλαμβάνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 
       

      Όταν λες αυτόματη αποβολή;; Σταματούσαν οι καρδούλες τους; Αν είναι έτσι τότε συνήθως είναι στο έμβρυο..

      Γνωστή αιματολογο;; Της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης;! Γιατί εμένα "λάθος" βγάλανε δύο διαφορετικοί γιατροί την γνωστή αιματολογο της Αθήνας, το χειρότερο είναι ότι τη ξέρουν προσωπικά και οι ίδιες οι γιατροί που πήγα και απορούσαν πως της "ξέφυγε"! Προσωπικά έχασα την εμπιστοσύνη μου και επειδή μου έδωσε οδηγίες ανάλογες δεν πήρα ούτε τη κορτιζόνη ούτε το salospir τότε που μου έδινε ο εξωσωματικος(όχι ότι θα με κάλυπταν αλλά έστω αυτό..!).. εγώ πλέον δεν πάω πουθενά χωρίς δεύτερη γνώμη και ας είναι 50-60€ πχ πεταμένα λεφτά.. παρεπιπτόντως αν υπάρχει αυτοάνοσο (όπως στη περίπτωση μου) η κορτιζόνη που δίνουν στην εξωσωματική δεν αρκεί πχ..! Τα φάρμακα που δίνουν στην εξωσωματική μπορεί να καλύπτουν ως ένα βαθμό αλλά αν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα πρέπει να υπάρχει ανάλογη τροποποίηση του πρωτοκόλλου με εξατομικευμένη αγωγή με βάση τις ανάγκες του οργανισμού για να μπορέσει να στηρίξει μια κύηση! 

      Το ότι έχετε έτοιμες βλαστοκυστες είναι καλό και έχεις δίκιο σε αυτή τη φάση δώρον αδωρον να ελέγξετε το σπέρμα.. αυτά βέβαια τα ελέγχουμε εξαρχής!! Εννοείτε κλασικά δεν δίνουν καμία σημασία και ευθύνη στο σπέρμα και στον άντρα αλλά το ότι είναι 33 δεν μου λέει απολύτως τίποτα!! Το οξειδωτικό στρες, ο κατακερματισμός, τα μικρόβια κτλ επηρεάζουν είτε είσαι 23 είτε 63!! Φυσικά όσο μεγαλώνει ο άντρας φθίνει και η γονιμότητα του όπως ακριβώς και στη γυναίκα αλλά αυτά που σου αναφέρω σχετίζονται με το τρόπο ζωής, τη διατροφή τις συνθήκες εργασίας και τόσα τόσα ακόμα!! Πχ ο υψηλός κατακερματισμός κατηγορείται για αποβολές..! Όταν λοιπόν φεύγει από τη μέση ο παράγοντας "ποιότητα" ωαρίων όλα τα υπόλοιπα πρέπει να ξεψαχνιζονται!! Πόσο μάλλον όταν αυτή η προσπάθεια κοστίζει 5.000 πάνω κάτω..!! Δεν ευθυνεστε εσείς φυσικά πουθενά σε αυτό.. όπως και όλα τα ζευγάρια που προχωρούν σε εξωσωματική με δωρεά ή χωρίς, εμπιστεύονται τους γιατρούς να τους κατευθύνουν ανάλογα.. δυστυχώς δύσκολα βλέπουμε να συμβαίνει αυτό..

      Καταλαβαίνω ότι έχεις συγκεκριμένη ενδοκρινολόγο που εμπιστεύεσαι λόγο του θυρεοειδή αλλά χρειαζόμαστε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής που να έχει εξειδίκευση στις ορμόνες αυτές.. δεν γνωρίζω τη γιατρό σου ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις της επί του θέματος, απλά να το ψάξεις για να είσαι σίγουρη... Κυρίως το ζάχαρο κατηγορείται για αποβολές οπότε εκεί θα εστιαζα και στις βιταμίνες, αν είναι καλυμμένος ο οργανισμός σου όπως βιταμίνη D, B12, φολικό κτλ κτλ..

      Τέλος εγώ θα έκανα ένα ακόμα ραντεβού με έναν δεύτερο εξωσωματικο ίσα για να πάρω μια δεύτερη γνώμη ως προς το τρόπο προσέγγισης και τι θα είχε να προτείνει από εξετάσεις κτλ.. άσχετα με το αν θα προχωρούσα με τον γιατρό που ήδη έχω ή όχι.. απλά για να δω τι άλλο μπορεί να ακούσω..

      Ελπίζω να βοήθησα λίγο..

Μανουλες Απριλίου 2023


Recommended Posts

4 hours ago, MariaZiss said:

Χθες μου έσπασε ένα σφράγισμα... Οδοντίατρο μπορούμε να πάμε λόγω εγκυμοσύνης; Σήμερα άρχισε να με πονάει γιατί είναι ανοιχτό λογικά.. δεν γίνεται να το αφήσω...

Ναι ναι εννοείται μπορείς να πας. Μόνο σε περίπτωση αναισθησίας κάνουν κάτι διαφορετικό. Και καθαρισμό καλο είναι να κάνουμε αν χρειάζεται στην εγκυμοσύνη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Katerinakki24 είπε:

Ναι ναι εννοείται μπορείς να πας. Μόνο σε περίπτωση αναισθησίας κάνουν κάτι διαφορετικό. Και καθαρισμό καλο είναι να κάνουμε αν χρειάζεται στην εγκυμοσύνη. 

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση! Θα κλείσω αύριο το πρωί ραντεβού δεν γίνεται να το αφήσω θα χαλάσει τελείως...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, MariaZiss said:

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση! Θα κλείσω αύριο το πρωί ραντεβού δεν γίνεται να το αφήσω θα χαλάσει τελείως...

Εννοείται ναι! Κ εγώ είχα κάνει ένα σφράγισμα στην πρώτη εγκυμοσύνη. Θα σε δει που είσαι έγκυος αν χρειαστεί κάτι θα πράξει αναλόγως. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Katerinakki24 είπε:

Εννοείται ναι! Κ εγώ είχα κάνει ένα σφράγισμα στην πρώτη εγκυμοσύνη. Θα σε δει που είσαι έγκυος αν χρειαστεί κάτι θα πράξει αναλόγως. 

Ναι θα πω κιόλας για την εγκυμοσύνη... Άμα το αφήσω μετά θα πάω αφού Σαράντησω και θα είναι δύσκολο με τον θηλασμό και άσε που μπορεί να χαλάσει το δόντι τελείως....

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Χθες μου έσπασε ένα σφράγισμα... Οδοντίατρο μπορούμε να πάμε λόγω εγκυμοσύνης; Σήμερα άρχισε να με πονάει γιατί είναι ανοιχτό λογικά.. δεν γίνεται να το αφήσω...

ναι καλύτερα να πας και θα σου πει αυτός τι μπορείτε να κάνετε και τι όχι. μην το παραμελήσεις για να μη χειροτερέψει.

Εμένα τελικά ο μικρός μου ξυπνησε σήμερα με δέκατα και μετά το πράγμα δυσκόλεψε. Κάνει πυρετους που δύσκολα πέφτουν. Αύριο θα πάμε παιδίατρο και ο Θεός βοηθός 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, GeoA είπε:

ναι καλύτερα να πας και θα σου πει αυτός τι μπορείτε να κάνετε και τι όχι. μην το παραμελήσεις για να μη χειροτερέψει.

Εμένα τελικά ο μικρός μου ξυπνησε σήμερα με δέκατα και μετά το πράγμα δυσκόλεψε. Κάνει πυρετους που δύσκολα πέφτουν. Αύριο θα πάμε παιδίατρο και ο Θεός βοηθός 

Αχ ψυχούλα μου περαστικά εύχομαι!!!! Αχ για κάτι τέτοια τον σταμάτησα από Μάρτιο τον μικρό μου... Κυκλοφορεί και πολύ η γαστρεντερίτιδα τώρα ξανά και η γρίπη β! Μια γνωστή μου γέννηση Ετό τρίτο και κόλλησαν τα 2 μικρά της γαστρεντερίτιδα από το σχολείο... Δεν τα σταμάτησε νωρίς και την πάτησαν... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Αχ ψυχούλα μου περαστικά εύχομαι!!!! Αχ για κάτι τέτοια τον σταμάτησα από Μάρτιο τον μικρό μου... Κυκλοφορεί και πολύ η γαστρεντερίτιδα τώρα ξανά και η γρίπη β! Μια γνωστή μου γέννηση Ετό τρίτο και κόλλησαν τα 2 μικρά της γαστρεντερίτιδα από το σχολείο... Δεν τα σταμάτησε νωρίς και την πάτησαν... 

και εγώ θέλω πολύ να τον σταματήσω αλλά τώρα ακόμα προς το παρόν δουλεύω. αν προλάβω και κάτσω εκείνες τις 2 εβδομάδες θα τον αφήσω σπίτι

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κάνετε;; Ελπίζω να είσαι ολες καλά είμαστε τελική ευθεία πλέον!! Έχω μια ερώτηση, τι φορμακια θα χρειαστούμε για Απρίλιο;; Βελουτε που είναι πιο χοντρά ή μόνο βαμβακερά;; Επίσης πώς θα βγούμε από το μαιευτήριο, με κουβερτουλα αρκεί;; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Spring_girl είπε:

Κορίτσια τι κάνετε;; Ελπίζω να είσαι ολες καλά είμαστε τελική ευθεία πλέον!! Έχω μια ερώτηση, τι φορμακια θα χρειαστούμε για Απρίλιο;; Βελουτε που είναι πιο χοντρά ή μόνο βαμβακερά;; Επίσης πώς θα βγούμε από το μαιευτήριο, με κουβερτουλα αρκεί;; 

Τελική ευθεία πραγματικά.. ένας μήνας πλέον θα περάσει αέρας! 
Ενα νεογέννητο έχει ανάγκη λίγη περισσότερη ζεστασιά.. θεωρώ ότι από μέσα τα κοντομάνικα φορμάκια είναι στάνταρ και από πάνω ένα φορμάκι ολόσωμο που κατά δίκη σου ευκολία να ανοίγει μπροστά ή από κάτω με φερμουάρ ή κουμπάκια. Μην πάρεις φορμάκια που κουμπώνουν πίσω θα πάνε ακλαφτα.. δεν ξέρω ποσα έχω στην άκρη σχεδόν καινουρια. Τώρα τα βελουτε είναι κ βάση καιρού, είναι Μάρτιος κ ακόμα χειμώνα δεν έχουμε δει.. αν κάνει κρύα τον Απρίλιο πάρε δεν θα πάνε χαμένα, αν όμως πιάσουν οι ζεστές όπως πέρσι και σκάμε πρέπει να του βάλεις κατι πιο ελαφρύ. Τη μικρή από μαιευτήριο την έβγαλα μέσα Οκτώβρη (ίδιο καιρό με Απρίλιο δλδ) με μακρυμάνικο φανελάκι από μέσα, ολόσωμο βελουτε απέξω και ένα κουβερτακι. Τώρα αν δεις ότι εχει κρύο διπλώνεις κουβερτούλα, αν εχει ζεστη την αφαιρείς τελείως.. τα αλλά θα τα δεις στην πράξη. Να σκέφτεσαι πάντα να ειναι λίγο πιο ζεστά από σένα απλά .. η μαια μου είχε πει ότι αν ειναι πιο ζεστά απ’οσο πρέπει δυσφορούν πολύ περισσότερο από όταν κρυώνουν!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Spring_girl είπε:

Κορίτσια τι κάνετε;; Ελπίζω να είσαι ολες καλά είμαστε τελική ευθεία πλέον!! Έχω μια ερώτηση, τι φορμακια θα χρειαστούμε για Απρίλιο;; Βελουτε που είναι πιο χοντρά ή μόνο βαμβακερά;; Επίσης πώς θα βγούμε από το μαιευτήριο, με κουβερτουλα αρκεί;; 

Στην αρχή θυμάμαι μακρομάνικα μέσα έξω. Εγώ έχω πάρει λεπτά και σίγουρα με κουβερτούλα κατά την έξοδο. Απ' εκεί και πέρα νομίζω κοντομάνικο από μέσα. φυσικά εξαρτάται αν θα έρθουν αρχές, μέσα ή τέλη Απριλίου.

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Τελικά ο μικρός μου έχει στρεπτόκοκο. Πιθανόν να κόλλησα γιατί εκτός του ότι είμαστε συνέχεια μαζί, σήμερα είχα τη φαεινή ιδέα να φάω απ το κουτάλι του. Έτυχε καμία να περάσει στην εγκυμοσύνη; Ήδη μίλησα φυσικά με τον γυναικολόγο μου και απλά μου είπε ότι καλώς θα ήταν να μην κολλήσω αλλά και αν δεν επηρεάζει το εμβρυο 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 37 λεπτά , GeoA είπε:

Στην αρχή θυμάμαι μακρομάνικα μέσα έξω. Εγώ έχω πάρει λεπτά και σίγουρα με κουβερτούλα κατά την έξοδο. Απ' εκεί και πέρα νομίζω κοντομάνικο από μέσα. φυσικά εξαρτάται αν θα έρθουν αρχές, μέσα ή τέλη Απριλίου.

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Τελικά ο μικρός μου έχει στρεπτόκοκο. Πιθανόν να κόλλησα γιατί εκτός του ότι είμαστε συνέχεια μαζί, σήμερα είχα τη φαεινή ιδέα να φάω απ το κουτάλι του. Έτυχε καμία να περάσει στην εγκυμοσύνη; Ήδη μίλησα φυσικά με τον γυναικολόγο μου και απλά μου είπε ότι καλώς θα ήταν να μην κολλήσω αλλά και αν δεν επηρεάζει το εμβρυο 

Ωχ αλήθεια; Τι συμπτώματα είχε; Με αγχώνει πολύ... Δεν έτυχε να κολλήσω κάτι τέτοιο στην εγκυμοσύνη και ούτε από γνωστή ξέρω κάτι... Εύχομαι να πάνε όλα καλά μην αγχώνεσαι!!!! Αν ήταν κάτι θα στο έλεγε ο γυναικολόγος σου.. έδωσε κάποια θεραπεία για τον μικρό σου;

1 ώρα πρίν, Spring_girl είπε:

Κορίτσια τι κάνετε;; Ελπίζω να είσαι ολες καλά είμαστε τελική ευθεία πλέον!! Έχω μια ερώτηση, τι φορμακια θα χρειαστούμε για Απρίλιο;; Βελουτε που είναι πιο χοντρά ή μόνο βαμβακερά;; Επίσης πώς θα βγούμε από το μαιευτήριο, με κουβερτουλα αρκεί;; 

Καλησπέρα και από εμένα!!!! Τελική ευθεία άσε!!!!! Να πάνε όλα καλά για όλες Μας!!! Λοιπόν, εγώ και το πρώτο μου παιδάκι το γέννησα αρχές Απριλίου όπως και τώρα το ίδιο θα γίνει... Τότε ειχα ένα μόνο πιο χοντρό φορμακι ολόσωμο.. όλα τα υπόλοιπα ήταν βαμβακερά λεπτά... Αλλά είχαμε ζέστη τότε το θυμάμαι πολύ καλά και τριήμερο καύσωνα.. όμως έκανε κρύα και χειμώνα... Τώρα δεν ξέρω τι θα γίνει ίσως πιάσουν τώρα τα κρύα γιατί χειμώνα δεν είδαμε όπως αναφέρθηκε ξανά.... Οπότε εγώ έχω όλα τα φορμακια τα λεπτά που είχα στο πρώτο μου παιδάκι συν κάτι καινούργια.. ένα βέλουτε που πήρε η μαμά μου, να πετσετε που μου άρεσε εμένα και το πήρα! Αυτά τα δύο βασικά χαχχαα.. απο φανελάκια έχω και μακρυμάνικα και κοντομανικα από το πρώτο μου παιδάκι και αναλόγως την θερμοκρασία το ντύνεις.. από νοσοκομείο τον είχα βγάλει με φανελακι μακρυμάνικο αν θυμάμαι καλά, ολόσωμο κορμάκι λεπτό βαμβακερό, ένα σκουφάκι, και είχα ρίξει μια πάνα βαμβακερή και από πάνω μια φλος κουβέρτα λεπτή... Όλα καλά! Είχε ζέστη και φουλ κάψιμο ο ήλιος, εγώ δεν φορούσα καν μπουφάν θυμάμαι.... Απλά όπως είπα είχε κάνει χειμώνα τότε.. τώρα αφού δεν έκανε ίσως κάνει τοτε αλλά ίσως και όχι... Αλλά εντάξει τα πιο χοντρά θα μπορεί να τα φοράει βράδυ και δεν το σκεπάζεις μέχρι πάνω το μωρό.. το βράδυ δεν θα έχει πολλή ζέστη .... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , GeoA είπε:

Στην αρχή θυμάμαι μακρομάνικα μέσα έξω. Εγώ έχω πάρει λεπτά και σίγουρα με κουβερτούλα κατά την έξοδο. Απ' εκεί και πέρα νομίζω κοντομάνικο από μέσα. φυσικά εξαρτάται αν θα έρθουν αρχές, μέσα ή τέλη Απριλίου.

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Τελικά ο μικρός μου έχει στρεπτόκοκο. Πιθανόν να κόλλησα γιατί εκτός του ότι είμαστε συνέχεια μαζί, σήμερα είχα τη φαεινή ιδέα να φάω απ το κουτάλι του. Έτυχε καμία να περάσει στην εγκυμοσύνη; Ήδη μίλησα φυσικά με τον γυναικολόγο μου και απλά μου είπε ότι καλώς θα ήταν να μην κολλήσω αλλά και αν δεν επηρεάζει το εμβρυο 

Μην φοβασαι γιατί ο πλακούντας φιλτράρει τα πάντα κ δεν περνάει τπτ στο μωρό πέρα από αντισώματα που φτιάχνεις παράλληλα , λειτουργεί σαν εμβολιο. Το μόνο που μου είχε πει όταν είχα κολλήσει ίωση ήταν να παρακολουθώ το βήχα και να μην κρατήσει πολύ. Στο μήνα που είσαι μπορούν νομίζω να σου δώσουν μια ελαφρά αντιβίωση ευρέως φάσματος στη χειρότερη όπως η amoxil. Θα σου πει ο γιατρός σου αλλά μην στρεσσαρεσαι κορίτσι μου, απλά θα ταλαιπωρηθείς λόγω αδυναμίας ή ίσως κ πυρετού. Να περάσει γρήγορα κ εύκολα εύχομαι κ στους δυο σας!

πρίν από 23 λεπτά , MariaZiss είπε:

Ωχ αλήθεια; Τι συμπτώματα είχε; Με αγχώνει πολύ... Δεν έτυχε να κολλήσω κάτι τέτοιο στην εγκυμοσύνη και ούτε από γνωστή ξέρω κάτι... Εύχομαι να πάνε όλα καλά μην αγχώνεσαι!!!! Αν ήταν κάτι θα στο έλεγε ο γυναικολόγος σου.. έδωσε κάποια θεραπεία για τον μικρό σου;

Καλησπέρα και από εμένα!!!! Τελική ευθεία άσε!!!!! Να πάνε όλα καλά για όλες Μας!!! Λοιπόν, εγώ και το πρώτο μου παιδάκι το γέννησα αρχές Απριλίου όπως και τώρα το ίδιο θα γίνει... Τότε ειχα ένα μόνο πιο χοντρό φορμακι ολόσωμο.. όλα τα υπόλοιπα ήταν βαμβακερά λεπτά... Αλλά είχαμε ζέστη τότε το θυμάμαι πολύ καλά και τριήμερο καύσωνα.. όμως έκανε κρύα και χειμώνα... Τώρα δεν ξέρω τι θα γίνει ίσως πιάσουν τώρα τα κρύα γιατί χειμώνα δεν είδαμε όπως αναφέρθηκε ξανά.... Οπότε εγώ έχω όλα τα φορμακια τα λεπτά που είχα στο πρώτο μου παιδάκι συν κάτι καινούργια.. ένα βέλουτε που πήρε η μαμά μου, να πετσετε που μου άρεσε εμένα και το πήρα! Αυτά τα δύο βασικά χαχχαα.. απο φανελάκια έχω και μακρυμάνικα και κοντομανικα από το πρώτο μου παιδάκι και αναλόγως την θερμοκρασία το ντύνεις.. από νοσοκομείο τον είχα βγάλει με φανελακι μακρυμάνικο αν θυμάμαι καλά, ολόσωμο κορμάκι λεπτό βαμβακερό, ένα σκουφάκι, και είχα ρίξει μια πάνα βαμβακερή και από πάνω μια φλος κουβέρτα λεπτή... Όλα καλά! Είχε ζέστη και φουλ κάψιμο ο ήλιος, εγώ δεν φορούσα καν μπουφάν θυμάμαι.... Απλά όπως είπα είχε κάνει χειμώνα τότε.. τώρα αφού δεν έκανε ίσως κάνει τοτε αλλά ίσως και όχι... Αλλά εντάξει τα πιο χοντρά θα μπορεί να τα φοράει βράδυ και δεν το σκεπάζεις μέχρι πάνω το μωρό.. το βράδυ δεν θα έχει πολλή ζέστη .... 

Μα το πιστεύεις ότι φοβάμαι τόσο μην μας κανει το καλοκαίρι τα κρυα κ έχω κρατήσει και τα χειμωνιάτικα έξω! Φέτος χειμώνα δεν είδαμε πέρα από δέκα μέρες μαζεμένες.. Εγώ ειδικά με τις ορμόνες της εγκυμοσύνης που σκάω, κυκλοφορώ τοσες μερεσ με το ραντακι στο σπίτι. Σήμερα έβαλα μια ζακέτα μόνο..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , MariaZiss είπε:

Ωχ αλήθεια; Τι συμπτώματα είχε; Με αγχώνει πολύ... Δεν έτυχε να κολλήσω κάτι τέτοιο στην εγκυμοσύνη και ούτε από γνωστή ξέρω κάτι... Εύχομαι να πάνε όλα καλά μην αγχώνεσαι!!!! Αν ήταν κάτι θα στο έλεγε ο γυναικολόγος σου.. έδωσε κάποια θεραπεία για τον μικρό σου;

Καλησπέρα και από εμένα!!!! Τελική ευθεία άσε!!!!! Να πάνε όλα καλά για όλες Μας!!! Λοιπόν, εγώ και το πρώτο μου παιδάκι το γέννησα αρχές Απριλίου όπως και τώρα το ίδιο θα γίνει... Τότε ειχα ένα μόνο πιο χοντρό φορμακι ολόσωμο.. όλα τα υπόλοιπα ήταν βαμβακερά λεπτά... Αλλά είχαμε ζέστη τότε το θυμάμαι πολύ καλά και τριήμερο καύσωνα.. όμως έκανε κρύα και χειμώνα... Τώρα δεν ξέρω τι θα γίνει ίσως πιάσουν τώρα τα κρύα γιατί χειμώνα δεν είδαμε όπως αναφέρθηκε ξανά.... Οπότε εγώ έχω όλα τα φορμακια τα λεπτά που είχα στο πρώτο μου παιδάκι συν κάτι καινούργια.. ένα βέλουτε που πήρε η μαμά μου, να πετσετε που μου άρεσε εμένα και το πήρα! Αυτά τα δύο βασικά χαχχαα.. απο φανελάκια έχω και μακρυμάνικα και κοντομανικα από το πρώτο μου παιδάκι και αναλόγως την θερμοκρασία το ντύνεις.. από νοσοκομείο τον είχα βγάλει με φανελακι μακρυμάνικο αν θυμάμαι καλά, ολόσωμο κορμάκι λεπτό βαμβακερό, ένα σκουφάκι, και είχα ρίξει μια πάνα βαμβακερή και από πάνω μια φλος κουβέρτα λεπτή... Όλα καλά! Είχε ζέστη και φουλ κάψιμο ο ήλιος, εγώ δεν φορούσα καν μπουφάν θυμάμαι.... Απλά όπως είπα είχε κάνει χειμώνα τότε.. τώρα αφού δεν έκανε ίσως κάνει τοτε αλλά ίσως και όχι... Αλλά εντάξει τα πιο χοντρά θα μπορεί να τα φοράει βράδυ και δεν το σκεπάζεις μέχρι πάνω το μωρό.. το βράδυ δεν θα έχει πολλή ζέστη .... 

Ευχαριστώ πολύ!! Κι εγώ έτσι, έχω 2 βελουτε που πήρε η μαμά μου χαχα εγώ πήρα μόνο βαμβακερά πιο λεπτά!! Άρχισα να κάνω βαλίτσα τώρα για το μαιευτήριο θα βάλω 1 από το καθένα και αναλόγως βλέπουμε!! Δε θέλω να γίνω και σα τη μάνα μου να τρέχω πίσω από το μωρό με μια ζακέτα καταλαβαίνετε! 🤣

πρίν από 26 λεπτά , Afrodite88 είπε:

Μην φοβασαι γιατί ο πλακούντας φιλτράρει τα πάντα κ δεν περνάει τπτ στο μωρό πέρα από αντισώματα που φτιάχνεις παράλληλα , λειτουργεί σαν εμβολιο. Το μόνο που μου είχε πει όταν είχα κολλήσει ίωση ήταν να παρακολουθώ το βήχα και να μην κρατήσει πολύ. Στο μήνα που είσαι μπορούν νομίζω να σου δώσουν μια ελαφρά αντιβίωση ευρέως φάσματος στη χειρότερη όπως η amoxil. Θα σου πει ο γιατρός σου αλλά μην στρεσσαρεσαι κορίτσι μου, απλά θα ταλαιπωρηθείς λόγω αδυναμίας ή ίσως κ πυρετού. Να περάσει γρήγορα κ εύκολα εύχομαι κ στους δυο σας!

Μα το πιστεύεις ότι φοβάμαι τόσο μην μας κανει το καλοκαίρι τα κρυα κ έχω κρατήσει και τα χειμωνιάτικα έξω! Φέτος χειμώνα δεν είδαμε πέρα από δέκα μέρες μαζεμένες.. Εγώ ειδικά με τις ορμόνες της εγκυμοσύνης που σκάω, κυκλοφορώ τοσες μερεσ με το ραντακι στο σπίτι. Σήμερα έβαλα μια ζακέτα μόνο..

Κι εγώ έτσι ιδρώνω πολύ, ενώ γενικά είμαι το αντίθετο, πολύ κρυουλιαρα!! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GeoA said:

Στην αρχή θυμάμαι μακρομάνικα μέσα έξω. Εγώ έχω πάρει λεπτά και σίγουρα με κουβερτούλα κατά την έξοδο. Απ' εκεί και πέρα νομίζω κοντομάνικο από μέσα. φυσικά εξαρτάται αν θα έρθουν αρχές, μέσα ή τέλη Απριλίου.

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Τελικά ο μικρός μου έχει στρεπτόκοκο. Πιθανόν να κόλλησα γιατί εκτός του ότι είμαστε συνέχεια μαζί, σήμερα είχα τη φαεινή ιδέα να φάω απ το κουτάλι του. Έτυχε καμία να περάσει στην εγκυμοσύνη; Ήδη μίλησα φυσικά με τον γυναικολόγο μου και απλά μου είπε ότι καλώς θα ήταν να μην κολλήσω αλλά και αν δεν επηρεάζει το εμβρυο 

Εννοείς τον αιμολυτικό στρεπτόκοκκο β;;; Αυτό που κάνουμε καλλιέργεια έτσι και αλλιώς στην εγκυμοσύνη για να δούμε αν έχουμε;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Afrodite88 είπε:

Μην φοβασαι γιατί ο πλακούντας φιλτράρει τα πάντα κ δεν περνάει τπτ στο μωρό πέρα από αντισώματα που φτιάχνεις παράλληλα , λειτουργεί σαν εμβολιο. Το μόνο που μου είχε πει όταν είχα κολλήσει ίωση ήταν να παρακολουθώ το βήχα και να μην κρατήσει πολύ. Στο μήνα που είσαι μπορούν νομίζω να σου δώσουν μια ελαφρά αντιβίωση ευρέως φάσματος στη χειρότερη όπως η amoxil. Θα σου πει ο γιατρός σου αλλά μην στρεσσαρεσαι κορίτσι μου, απλά θα ταλαιπωρηθείς λόγω αδυναμίας ή ίσως κ πυρετού. Να περάσει γρήγορα κ εύκολα εύχομαι κ στους δυο σας!

Μα το πιστεύεις ότι φοβάμαι τόσο μην μας κανει το καλοκαίρι τα κρυα κ έχω κρατήσει και τα χειμωνιάτικα έξω! Φέτος χειμώνα δεν είδαμε πέρα από δέκα μέρες μαζεμένες.. Εγώ ειδικά με τις ορμόνες της εγκυμοσύνης που σκάω, κυκλοφορώ τοσες μερεσ με το ραντακι στο σπίτι. Σήμερα έβαλα μια ζακέτα μόνο..

Και εγώ αυτό φοβάμαι ότι θα τραβήξει το κρύο πίσω για αυτό πήρα και πιο χοντρά καλού κακού.... Στο σπίτι μέσα δεν έβαλα ποτέ μακρυμάνικα χαχαχαχα. Ακόμα και στον ύπνο με σορτσάκι είμαι... Καμιά φορά βάζω μακρυά άντε, σε μπλούζα αλλά στον ύπνο μόνο για την πλάτη και μόνο και ιδρώνω!!!! Εμείς εδώ τρικαλα πάντως γιοκ από κρύο.... Λίγες μέρες μόνο αλλά τίποτα το ιδιαίτερο! 

1 hour ago, Spring_girl είπε:

Ευχαριστώ πολύ!! Κι εγώ έτσι, έχω 2 βελουτε που πήρε η μαμά μου χαχα εγώ πήρα μόνο βαμβακερά πιο λεπτά!! Άρχισα να κάνω βαλίτσα τώρα για το μαιευτήριο θα βάλω 1 από το καθένα και αναλόγως βλέπουμε!! Δε θέλω να γίνω και σα τη μάνα μου να τρέχω πίσω από το μωρό με μια ζακέτα καταλαβαίνετε! 🤣

Κι εγώ έτσι ιδρώνω πολύ, ενώ γενικά είμαι το αντίθετο, πολύ κρυουλιαρα!! 

Νομίζω ότι γενικά δεν χρειάζεται υπερβολές. Το πολύ πολύ και να κάνει κρύο ανεβάζουμε την θέρμανση ή το σκεπάζουμε καλυτερα το μωρό! Του φοράμε μακρύ φανελάκι και φορμακι και σκέπασμα με κουβέρτα ζεστή... Εγώ σε 3 εβδομάδες γεννάω και δεν έχω ετοιμάσει τίποτα από βαλίτσα χαχαχαχα... Ακόμα δεν έχω πλύνει τα πάντα... Τελευταία στιγμή όλα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...