Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Απριλίου 2023


Recommended Posts

On 13/3/2023 at 8:56 ΜΜ, MariaZiss είπε:

Ωχ αλήθεια; Τι συμπτώματα είχε; Με αγχώνει πολύ... Δεν έτυχε να κολλήσω κάτι τέτοιο στην εγκυμοσύνη και ούτε από γνωστή ξέρω κάτι... Εύχομαι να πάνε όλα καλά μην αγχώνεσαι!!!! Αν ήταν κάτι θα στο έλεγε ο γυναικολόγος σου.. έδωσε κάποια θεραπεία για τον μικρό σου;

Καλησπέρα και από εμένα!!!! Τελική ευθεία άσε!!!!! Να πάνε όλα καλά για όλες Μας!!! Λοιπόν, εγώ και το πρώτο μου παιδάκι το γέννησα αρχές Απριλίου όπως και τώρα το ίδιο θα γίνει... Τότε ειχα ένα μόνο πιο χοντρό φορμακι ολόσωμο.. όλα τα υπόλοιπα ήταν βαμβακερά λεπτά... Αλλά είχαμε ζέστη τότε το θυμάμαι πολύ καλά και τριήμερο καύσωνα.. όμως έκανε κρύα και χειμώνα... Τώρα δεν ξέρω τι θα γίνει ίσως πιάσουν τώρα τα κρύα γιατί χειμώνα δεν είδαμε όπως αναφέρθηκε ξανά.... Οπότε εγώ έχω όλα τα φορμακια τα λεπτά που είχα στο πρώτο μου παιδάκι συν κάτι καινούργια.. ένα βέλουτε που πήρε η μαμά μου, να πετσετε που μου άρεσε εμένα και το πήρα! Αυτά τα δύο βασικά χαχχαα.. απο φανελάκια έχω και μακρυμάνικα και κοντομανικα από το πρώτο μου παιδάκι και αναλόγως την θερμοκρασία το ντύνεις.. από νοσοκομείο τον είχα βγάλει με φανελακι μακρυμάνικο αν θυμάμαι καλά, ολόσωμο κορμάκι λεπτό βαμβακερό, ένα σκουφάκι, και είχα ρίξει μια πάνα βαμβακερή και από πάνω μια φλος κουβέρτα λεπτή... Όλα καλά! Είχε ζέστη και φουλ κάψιμο ο ήλιος, εγώ δεν φορούσα καν μπουφάν θυμάμαι.... Απλά όπως είπα είχε κάνει χειμώνα τότε.. τώρα αφού δεν έκανε ίσως κάνει τοτε αλλά ίσως και όχι... Αλλά εντάξει τα πιο χοντρά θα μπορεί να τα φοράει βράδυ και δεν το σκεπάζεις μέχρι πάνω το μωρό.. το βράδυ δεν θα έχει πολλή ζέστη .... 

Είχε κάνει πυρετό και είχα καταλάβει ότι δυσκολευόταν να καταπιεί. Ξεκίνησε Κυριακή με δέκατα και έτσι Δευτέρα τον πήγαμε παιδίατρο για να προλάβουμε το οτιδήποτε. Του έδωσε αντιβίωση και λογικά θα πρέπει ένα 48ωρο μετά να καλυτερέψει. 

Δε ξέρω με πονάει κάπως ο λαιμός αλλά είπα να μην το βάλω στο μυαλό μου γιατί έτσι κι αλλιώς ο καιρός είναι περίεργος. Θα δείξει...

On 13/3/2023 at 9:18 ΜΜ, Afrodite88 είπε:

Μην φοβασαι γιατί ο πλακούντας φιλτράρει τα πάντα κ δεν περνάει τπτ στο μωρό πέρα από αντισώματα που φτιάχνεις παράλληλα , λειτουργεί σαν εμβολιο. Το μόνο που μου είχε πει όταν είχα κολλήσει ίωση ήταν να παρακολουθώ το βήχα και να μην κρατήσει πολύ. Στο μήνα που είσαι μπορούν νομίζω να σου δώσουν μια ελαφρά αντιβίωση ευρέως φάσματος στη χειρότερη όπως η amoxil. Θα σου πει ο γιατρός σου αλλά μην στρεσσαρεσαι κορίτσι μου, απλά θα ταλαιπωρηθείς λόγω αδυναμίας ή ίσως κ πυρετού. Να περάσει γρήγορα κ εύκολα εύχομαι κ στους δυο σας!

Μα το πιστεύεις ότι φοβάμαι τόσο μην μας κανει το καλοκαίρι τα κρυα κ έχω κρατήσει και τα χειμωνιάτικα έξω! Φέτος χειμώνα δεν είδαμε πέρα από δέκα μέρες μαζεμένες.. Εγώ ειδικά με τις ορμόνες της εγκυμοσύνης που σκάω, κυκλοφορώ τοσες μερεσ με το ραντακι στο σπίτι. Σήμερα έβαλα μια ζακέτα μόνο..

Ναι αυτό μου είπε και ο γυναικολόγος. Ότι απλά θα ταλαιπωρηθώ πιθανόν περισσότερο απ ότι κανονικά. κι όντως μπορεί να δώσει και αντιβίωση.

On 13/3/2023 at 9:49 ΜΜ, Katerinakki24 είπε:

Εννοείς τον αιμολυτικό στρεπτόκοκκο β;;; Αυτό που κάνουμε καλλιέργεια έτσι και αλλιώς στην εγκυμοσύνη για να δούμε αν έχουμε;

Όχι!!! τον στρεπτοκοκο Α είναι αναπνευστική λοίμωξη 

14 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!Σας διάβασα όλες!!! @ranial83 καλή αρχή στην νέα πραγματικότητα!!!Όλα θα πάρουν το δρόμο τους!!!Να σου ζήσουν τα μικράκια!!! @GeoA μην αγχώνεσαι γιατί μπορεί και να την γλυτώσεις!Στην χειρότερη θα πάρεις αντιβίωση!Έχω πάρει ήδη 3 φορές σε αυτή την εγκυμοσύνη! 

Εγώ κορίτσια από εκεί που είχα υπογλυκαιμία και με καθημερινές μετρήσεις σακχάρου για να δούμε αν και πότε θα σκάσει διαβήτης, τελικά έσκασε την προηγούμενη εβδομάδα. Πήγα χθες στον ενδοκρινολόγο και μου είπε ότι είναι ήπια μορφή διαβήτη κύησης και ότι το διαχειρίζομαι με διατροφή, απλά για να μην χειροτερέψει τώρα στο τέλος μου είπε να κόψω τώρα τηγανιτα και γλυκά όσο μπορώ. Αύριο το απόγευμα έχω γυναικολόγο, να δω αν θα μου πει ημερομηνία γιατί εγώ πάω κ πρόωρα λόγω του ιστορικού μου!Τον μικρό μου τον σταματάω την Παρασκευή από το σχολείο κ γενικά για τον μπέμπη τα έχω ετοιμάσει όλα και περιμένω να δω μέχρι ποια εβδομάδα θα φτάσω!

Ωραία πέρασες και εσύ! Σκέψου να έπαιρνες και πολλά κιλά ρε κορίτσι μου. Κάνε υπομονή, έμεινε η ουρά και ειδικά εσύ που θα είναι και προγραμματισμένη έμεινε η ουρίτσα

21 ώρες πρίν, ranial83 είπε:

Κοριτσια μου καλησπέρα,

Αρηά το βράδυ ή ξημερώματα φευγαλέα σας διαβάζω. Σήμερα πήραμε εξιτήριο!!! Φτάσαμε αισίος τα 2200 και προχωράμε. Μικροί superman τα αγόρια αλλά μεταξύ μας μια σταλιά είναι. Φοβάσαι να τους πάρεις αγκαλιά. Η μικρή μου μόλις τους είδε έφερε όλα τς παιχνίδια της να παίξουν. Μια ώρα κράτησε η χαρούμενη ατμόσφαιρα...μετά το χάος!!! Τα μωρά άντε και κάπως τα κουμαντάραμε,η μικρη μας γκρινια απιστευτη. Θέλει να τα αγγιζει,να τα βλέπει και σκοτώνονται με τον μπαμπά της.Εγώ ανάμεσα σε μυρωδάτες πάνες και μπουκάλια γάλακτος κάνω και τον διαίτητή.  Οπότε από εδώ και πέρα θα σας παρακολουθώ λιγότερο γι' αυτό σας ευχομαι με ένα πόνο κορίτσια. Όλα να πάνε κατ' ευχήν σε όλες σας! Σας στέλνουμε μια ζεστή αγκαλία και οι 5 μας πλέον!!!

Καλή δύναμη και υπομονή κορίτσι μου!!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Χαχαχαα κλαίω αλήθεια!!!! Εγώ θα κάνω καισαρική και δεν πρέπει να φάω κάτι άλλο.. θυμάμαι στην πρώτη καισαρική είχα πεθάνει από την πείνα... αυτά που μου έδιναν να φάω άσε.... Έλεγα αμάν και πότε να φύγω..... Ο άντρας μου έτρωγε κάτι πιτογυρα αααχχχχ... Είχε στείλει και η πεθερά μου για σένα χυμούς τοστ κλπ αλλά δεν έκανε φοβήθηκα να φάω.... Εν τέλη έκατσα 3 ώρες τα σιδερωσα όλα και τελείωσα με τα μωρουδιακα! Μόλις ανάψουμε θέρμανση μετά θα βάλω να πλυθεί η βαλίτσα και αύριο θα την φτιάξω. μετά θέλω να πλύνω αποστείρωτη, βραστηρα και Μπίμπερο να τα έχω έτοιμα και αυτά....

Μακάρι να τα χάσουμε.... Ήδη νιώθω χάλια ψυχολογικά για τα κιλά...

Καλε κ εγώ καισαρική έκανα μαζί με επέμβαση κ μου απαγόρευσε να φαω.. του λέω αν δεν φαω θα πάθω τπτ, δεν νοιωθω στα καλά μου.. κ έστειλα τον άντρα μου να μου πάρει τοστ από το κυλικείο, σχεδόν τσακωθήκαμε αλλά δεν άντεχα, εν τω μεταξύ από την πείνα και την ταλαιπωρία έκλεισε το στομαχι μου κ μετά ότι μυριζα ήθελα να κάνω εμετό. Φέτος θα προνοήσω, και θα έχω μεχρι κ ταπεράκι μαζί έτοιμο συν οτι καταφέρω κ κρύψω μεσα!! Αν εμένα ο δικός μου έτρωγε πιτόγυρα κ δεν μου έδινε .. ευτυχώς που θα βρισκομαστε εντός νοσοκομείου! Αυτό μόνο! Με φορείο θα τον πήγαιναν στα επείγοντα..

9 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Κι εγώ 20 πρέπει να χάσω, θα τα χάσουμε που θα πάει!!!

Αν σε παρηγορεί, εγω πρέπει να χάσω 40!! Δυο εγκυμοσύνες μαζί με καραντίνα κ θυροειδη.. είμαι 40 πλας ήδη !! Μην σκας θα τα χάσουμε !!

5 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Κορίτσια έχετε και θερμαντήρα για το γάλα; Ή ζεσταίνετε το νερό στο βραστηρα και περιμένετε να κρυώσει μετά;; (έχω πελαγωσει Μ αυτά δε ξέρω τι θα με βολεψει)

Αν θηλάσεις και εννοείς γάλα αποθηκευμένο δικό σου, μόνο μπεν μαρι. Θα βάζεις γυάλινο μπιμπερό μεσα σε ένα μπρίκι με ζεστό νερό και θα περιμένεις να ζεσταθεί. Μην βρασεις μητρικό γάλα γτ σκοτώνεται ότι θρεπτικό εχει. Αν εννοείς φορμουλα, τον πρώτο καιρό θα βάζεις νερό βρασμένο που θα περιμενεις ελάχιστα να κρυωσει ώστε να αποστειρωνεται καλά η σκόνη, αν ζεσταθεί πολύ μπεν μαρι σε κρύο νερό κ δοκιμάζεις στο εσωτερικό του καρπού σου για το ποτε είναι έτοιμο. Μετά τις 40 μέρες μπορείς να βράζεις νερό και να το έχεις σε θερμός να μην καθυστερείς! Και αυξομειώνεις με νερό βραστήρα, τον βραστήρα είναι καλό να τον καθαρίζεις με λευκό ξύδι μια φορά τη βδομάδα για τα άλατα. Μια δυο βρασεις με ξύδι και μετά καθαρό νερό βράση μέχρι να καθαρίσει εντελώς..

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Είχε κάνει πυρετό και είχα καταλάβει ότι δυσκολευόταν να καταπιεί. Ξεκίνησε Κυριακή με δέκατα και έτσι Δευτέρα τον πήγαμε παιδίατρο για να προλάβουμε το οτιδήποτε. Του έδωσε αντιβίωση και λογικά θα πρέπει ένα 48ωρο μετά να καλυτερέψει. 

Δε ξέρω με πονάει κάπως ο λαιμός αλλά είπα να μην το βάλω στο μυαλό μου γιατί έτσι κι αλλιώς ο καιρός είναι περίεργος. Θα δείξει...

Ναι αυτό μου είπε και ο γυναικολόγος. Ότι απλά θα ταλαιπωρηθώ πιθανόν περισσότερο απ ότι κανονικά. κι όντως μπορεί να δώσει και αντιβίωση.

Όχι!!! τον στρεπτοκοκο Α είναι αναπνευστική λοίμωξη 

Ωραία πέρασες και εσύ! Σκέψου να έπαιρνες και πολλά κιλά ρε κορίτσι μου. Κάνε υπομονή, έμεινε η ουρά και ειδικά εσύ που θα είναι και προγραμματισμένη έμεινε η ουρίτσα

Καλή δύναμη και υπομονή κορίτσι μου!!!! 

Περαστικά εύχομαι κοριτσι μου!!!! Και εγώ έχω ακόμα τον λαιμό μου και χθες παραπονέθηκε και ο μικρός μου ότι του πονάει ο λαιμός αλλά εγώ τον έχω σπίτι σχεδόν 3 εβδομάδες τώρα άρα δεν νομίζω να έχει κάτι τέτοιο.... Είναι ο καιρός περίεργος όπως λες! Χαλαρά και θετικές σκέψεις να πάνε όλα καλά!!! 

11 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Καλε κ εγώ καισαρική έκανα μαζί με επέμβαση κ μου απαγόρευσε να φαω.. του λέω αν δεν φαω θα πάθω τπτ, δεν νοιωθω στα καλά μου.. κ έστειλα τον άντρα μου να μου πάρει τοστ από το κυλικείο, σχεδόν τσακωθήκαμε αλλά δεν άντεχα, εν τω μεταξύ από την πείνα και την ταλαιπωρία έκλεισε το στομαχι μου κ μετά ότι μυριζα ήθελα να κάνω εμετό. Φέτος θα προνοήσω, και θα έχω μεχρι κ ταπεράκι μαζί έτοιμο συν οτι καταφέρω κ κρύψω μεσα!! Αν εμένα ο δικός μου έτρωγε πιτόγυρα κ δεν μου έδινε .. ευτυχώς που θα βρισκομαστε εντός νοσοκομείου! Αυτό μόνο! Με φορείο θα τον πήγαιναν στα επείγοντα..

Αν σε παρηγορεί, εγω πρέπει να χάσω 40!! Δυο εγκυμοσύνες μαζί με καραντίνα κ θυροειδη.. είμαι 40 πλας ήδη !! Μην σκας θα τα χάσουμε !!

Αν θηλάσεις και εννοείς γάλα αποθηκευμένο δικό σου, μόνο μπεν μαρι. Θα βάζεις γυάλινο μπιμπερό μεσα σε ένα μπρίκι με ζεστό νερό και θα περιμένεις να ζεσταθεί. Μην βρασεις μητρικό γάλα γτ σκοτώνεται ότι θρεπτικό εχει. Αν εννοείς φορμουλα, τον πρώτο καιρό θα βάζεις νερό βρασμένο που θα περιμενεις ελάχιστα να κρυωσει ώστε να αποστειρωνεται καλά η σκόνη, αν ζεσταθεί πολύ μπεν μαρι σε κρύο νερό κ δοκιμάζεις στο εσωτερικό του καρπού σου για το ποτε είναι έτοιμο. Μετά τις 40 μέρες μπορείς να βράζεις νερό και να το έχεις σε θερμός να μην καθυστερείς! Και αυξομειώνεις με νερό βραστήρα, τον βραστήρα είναι καλό να τον καθαρίζεις με λευκό ξύδι μια φορά τη βδομάδα για τα άλατα. Μια δυο βρασεις με ξύδι και μετά καθαρό νερό βράση μέχρι να καθαρίσει εντελώς..

Αααχχ λες να πάρω και εγώ τίποτα μαζί μου χαχαχχαα.. θα πεθάνω της πεινας και δεν λειτουργώ καλά μετά χαχαχα.. για να δούμε θα το σκεφτώ χαχα... Αλλά σίγουρα πιτογυρο θα ήθελα να φάω όλο εκεί το μυαλό! Εγώ τελικά θα τον έχω μέσα τον άντρα μου όλες τις μέρες μαζί μου ως συνοδό!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/3/2023 at 10:12 ΜΜ, Katerinakki24 είπε:

Καλησπέρα, είχαμε και εμείς εξέταση σήμερα και μου είπε για το εμβόλιο του κοκκυτη και θα το κάνω και εγώ! 

Ερώτηση προς όσες έχουν γεννήσει ξανά. Έδωσαν σε καμία σας, στο μωρό φόρμουλα χωρίς να σας ρωτήσουν; Επίσης γράφει το βιβλιάριο υγείας του παιδιού ή γνωρίζετε αν έκαναν ένεση βιταμίνης Κ στο νεογέννητο ο παιδίατρος  (οσο ήσασταν στο μαιευτήριο);

Θα τον ρωτήσω κ εγώ τη Δευτέρα για εμβολιο! Και επίσης για τις ενέσεις κορτιζόνης που είναι σε έλλειψη γιατί θα έχουμε θέμα λογικά.. 

Εμεις δώσαμε άδεια κ υπογράψαμε χαρτι για να της δώσουν φορμουλα καθότι άσχετοι τότε ! Πάντως δεν νομίζω ότι δίνουν έτσι χωρίς λόγο εκτός κ αν το μωρό είναι νηστικό κ έχουν κάποια πολιτική τέτοια! Για την ένεση μου κάνει ένα κλικ αλλά δεν θυμάμαι καθόλου να σου πω έγκυρα. Εγώ πάντως της δίνω σταγόνες d3k2 κάθε μέρα! Γιατί σε ανησυχεί αυτό ;

On 15/3/2023 at 11:33 ΠΜ, MariaZiss είπε:

Περαστικά εύχομαι κοριτσι μου!!!! Και εγώ έχω ακόμα τον λαιμό μου και χθες παραπονέθηκε και ο μικρός μου ότι του πονάει ο λαιμός αλλά εγώ τον έχω σπίτι σχεδόν 3 εβδομάδες τώρα άρα δεν νομίζω να έχει κάτι τέτοιο.... Είναι ο καιρός περίεργος όπως λες! Χαλαρά και θετικές σκέψεις να πάνε όλα καλά!!! 

Αααχχ λες να πάρω και εγώ τίποτα μαζί μου χαχαχχαα.. θα πεθάνω της πεινας και δεν λειτουργώ καλά μετά χαχαχα.. για να δούμε θα το σκεφτώ χαχα... Αλλά σίγουρα πιτογυρο θα ήθελα να φάω όλο εκεί το μυαλό! Εγώ τελικά θα τον έχω μέσα τον άντρα μου όλες τις μέρες μαζί μου ως συνοδό!

Να πάρεις οπωσδήποτε μαζί. Ακόμα κ οι μαιες το προτείνουν! Το είχα δει σε ένα βιντεάκι που είχαν βγάλει κ λέω έκλεισε ! Αφού το λένε κ οι ειδικοί! Μη σου πω κοκορέτσι σε ταπεράκι αν κλεισω Πάσχα !

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Afrodite88 είπε:

Θα τον ρωτήσω κ εγώ τη Δευτέρα για εμβολιο! Και επίσης για τις ενέσεις κορτιζόνης που είναι σε έλλειψη γιατί θα έχουμε θέμα λογικά.. 

Εμεις δώσαμε άδεια κ υπογράψαμε χαρτι για να της δώσουν φορμουλα καθότι άσχετοι τότε ! Πάντως δεν νομίζω ότι δίνουν έτσι χωρίς λόγο εκτός κ αν το μωρό είναι νηστικό κ έχουν κάποια πολιτική τέτοια! Για την ένεση μου κάνει ένα κλικ αλλά δεν θυμάμαι καθόλου να σου πω έγκυρα. Εγώ πάντως της δίνω σταγόνες d3k2 κάθε μέρα! Γιατί σε ανησυχεί αυτό ;

Να πάρεις οπωσδήποτε μαζί. Ακόμα κ οι μαιες το προτείνουν! Το είχα δει σε ένα βιντεάκι που είχαν βγάλει κ λέω έκλεισε ! Αφού το λένε κ οι ειδικοί! Μη σου πω κοκορέτσι σε ταπεράκι αν κλεισω Πάσχα !

Πήγα σήμερα νοσοκομείο και ξέχασα να ρωτήσω για το φαί χαχαχα. Σε μια εβδομάδα θα πάω ξανά!!! Κλείσαμε τελικά ημερομηνία για 12/4... Θα με αφήσει μέχρι 39 εβδομάδες τελικά.. απορώ αν φτάσω μέχρι εκεί γιατι το πρώτο το γέννησα 37+3.. βέβαια δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα γεννησω πάλι νωρίς... Τουλάχιστον θα έχω συνοδό όλες τις ημέρες ευτυχώς! Μου έκαναν και κολπική καλλιέργεια σήμερα άσε ντράπηκε πολύ γιατι ήταν ο γυναικολόγος, δύο ειδικευόμενοι και η μαία... μου έγραψαν και ένα δώρο εξετάσεις οι τελευταίες δηλαδή και τώρα κάθε εβδομάδα θα πηγαίνω να μου κάνουν και καρδιοτοκογραφημα... Επίσης θα πρέπει να μπω από το πρωί 11/4 μέσα και θα κάνω καισαρική 12/4... Πότε θα βγω δεν ξέρω... Ελπίζω μεγάλο Σάββατο γιατί αλλιώςε βλέπω δεθευρα μετά το Πάσχα.. πολλές μέρες μας κρατάνε εδώ στο νοσοκομείο... Και σου πρώτο μου παιδάκι 5 μέρες ήμουν μέσα... Περίμεναν να ενεργηθω αλλά εγώ γενικά δυσκολεύομαι όταν δένει.αο έγκυος.. ενώ όταν είμαι έγκυος πάω και δύο φορές την ημέρα χαχαχαχα!

Όσο για το εμβόλιο του κοκκυτη γίνεται κάθε δέκα χρόνια κορίτσια ρώτησα να ξέρετε!! Εγώ το έκανα το 2020 και δεν θα το κάνω ξανά....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ρώτησα το γιατρό μου για τον κοκκύτη και το αφήνει πάνω μου λέει.. Γενικά είναι σύσταση τα τελευταία 3 χρόνια στην Ελλάδα, οι πιθανότητες για κάτι τέτοιο είναι ελάχιστες και οι 8/10 έγκυες δε το κάνουν.. Δε ξέρω από τη μια αγχώνομαι από την άλλη τόσα εμβόλια κάναμε είμαι λίγο διστακτικη να κάνω κι άλλο σ αυτή τη φάση της κύησης.. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Afrodite88 said:

Θα τον ρωτήσω κ εγώ τη Δευτέρα για εμβολιο! Και επίσης για τις ενέσεις κορτιζόνης που είναι σε έλλειψη γιατί θα έχουμε θέμα λογικά.. 

Εμεις δώσαμε άδεια κ υπογράψαμε χαρτι για να της δώσουν φορμουλα καθότι άσχετοι τότε ! Πάντως δεν νομίζω ότι δίνουν έτσι χωρίς λόγο εκτός κ αν το μωρό είναι νηστικό κ έχουν κάποια πολιτική τέτοια! Για την ένεση μου κάνει ένα κλικ αλλά δεν θυμάμαι καθόλου να σου πω έγκυρα. Εγώ πάντως της δίνω σταγόνες d3k2 κάθε μέρα! Γιατί σε ανησυχεί αυτό ;

Θα με ενοχλούσε πολύ να έκαναν το οτιδήποτε στο μωρό χωρίς να με ρωτήσουν πρώτα καθαρά για αυτό τον λόγο και μόνο. Είναι λίγο της συνήθειας τα νοσοκομεία κ οι κλινικές κ ξεχνάνε οτι τέτοιες αποφάσεις παίρνουμε μόνο εμείς (οι γονείς). Εμένα δεν μου έτυχε τέτοιο πράγμα βέβαια απλά κατά καιρούς ακούω διάφορα. Παιδίατροι γράφουν ξένο γάλα έτσι κ αλλιώς χωρίς καν να μπουν στην διαδικασία να ρωτήσουν αν θέλει η μαμά να θηλάσει ή όχι. Τρομερό. Σε ιδιωτικό κιόλας τα έκαναν αυτά. 

2 hours ago, MariaZiss said:

Πήγα σήμερα νοσοκομείο και ξέχασα να ρωτήσω για το φαί χαχαχα. Σε μια εβδομάδα θα πάω ξανά!!! Κλείσαμε τελικά ημερομηνία για 12/4... Θα με αφήσει μέχρι 39 εβδομάδες τελικά.. απορώ αν φτάσω μέχρι εκεί γιατι το πρώτο το γέννησα 37+3.. βέβαια δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα γεννησω πάλι νωρίς... Τουλάχιστον θα έχω συνοδό όλες τις ημέρες ευτυχώς! Μου έκαναν και κολπική καλλιέργεια σήμερα άσε ντράπηκε πολύ γιατι ήταν ο γυναικολόγος, δύο ειδικευόμενοι και η μαία... μου έγραψαν και ένα δώρο εξετάσεις οι τελευταίες δηλαδή και τώρα κάθε εβδομάδα θα πηγαίνω να μου κάνουν και καρδιοτοκογραφημα... Επίσης θα πρέπει να μπω από το πρωί 11/4 μέσα και θα κάνω καισαρική 12/4... Πότε θα βγω δεν ξέρω... Ελπίζω μεγάλο Σάββατο γιατί αλλιώςε βλέπω δεθευρα μετά το Πάσχα.. πολλές μέρες μας κρατάνε εδώ στο νοσοκομείο... Και σου πρώτο μου παιδάκι 5 μέρες ήμουν μέσα... Περίμεναν να ενεργηθω αλλά εγώ γενικά δυσκολεύομαι όταν δένει.αο έγκυος.. ενώ όταν είμαι έγκυος πάω και δύο φορές την ημέρα χαχαχαχα!

Όσο για το εμβόλιο του κοκκυτη γίνεται κάθε δέκα χρόνια κορίτσια ρώτησα να ξέρετε!! Εγώ το έκανα το 2020 και δεν θα το κάνω ξανά....

Εγώ δεν το είχα κάνει σίγουρα στην προηγούμενη γέννα ούτε το είχαμε συζητήσει. Τώρα με ενημερώσε ο γιατρός κ με ρώτησε αν θέλω να το κάνω. Εδώ έκανα του κορονοιου αυτό θα φοβήθουμε χαχαχα. Είναι δοκιμασμένο εμβόλιο εντάξει. Μες την επόμενη βδομάδα θα το κάνω. 

Πάσχαλινο μωράκι μέσα στη Μ. Βδομάδα ε;; Εντάξει 4 βραδιά λογικά θα σε κρατήσουν κ θα βγεις πριν το Πάσχα. Τι να σε κάνουν 7 μέρες μέσα χωρίς λόγο. Αυτό με το να ενεργηθουμε μετά την καισαρική, πω, ψυχολογικά μου έχει αφήσει. Εμένα βασικά μου έλεγαν "να αεριστεις". Γιατί από το άλλο μετά από 3 μέρες αφού πήγα σπίτι τα κατάφερα. Βέβαια ασχέτως τρόπου τοκετού νομίζω όλες αντιμετώπιζουν μια κάποια δυσκοιλιότητα μετά. 

1 hour ago, Spring_girl said:

Εγώ ρώτησα το γιατρό μου για τον κοκκύτη και το αφήνει πάνω μου λέει.. Γενικά είναι σύσταση τα τελευταία 3 χρόνια στην Ελλάδα, οι πιθανότητες για κάτι τέτοιο είναι ελάχιστες και οι 8/10 έγκυες δε το κάνουν.. Δε ξέρω από τη μια αγχώνομαι από την άλλη τόσα εμβόλια κάναμε είμαι λίγο διστακτικη να κάνω κι άλλο σ αυτή τη φάση της κύησης.. 

Ο γιατρός μου είπε ότι το έχουμε κάνει και παιδιά αυτό το εμβόλιο όταν ήμασταν (δεν το τσεκαρα βέβαια) και ότι το κάνουμε για να περάσουν αντισώματα στο μωρό για να είναι προστατευμένο τους δύο πρώτους μήνες. Για αυτό γίνεται σε αυτή τη φάση της εγκυμοσύνης το εμβόλιο. Αν δεν νιώθεις καλά να μην το κάνεις. Εγώ όπως είπα στην προηγούμενη εγκυμοσύνη δεν το έκανα και όλα μια χαρά πήγαν. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Katerinakki24 είπε:

Θα με ενοχλούσε πολύ να έκαναν το οτιδήποτε στο μωρό χωρίς να με ρωτήσουν πρώτα καθαρά για αυτό τον λόγο και μόνο. Είναι λίγο της συνήθειας τα νοσοκομεία κ οι κλινικές κ ξεχνάνε οτι τέτοιες αποφάσεις παίρνουμε μόνο εμείς (οι γονείς). Εμένα δεν μου έτυχε τέτοιο πράγμα βέβαια απλά κατά καιρούς ακούω διάφορα. Παιδίατροι γράφουν ξένο γάλα έτσι κ αλλιώς χωρίς καν να μπουν στην διαδικασία να ρωτήσουν αν θέλει η μαμά να θηλάσει ή όχι. Τρομερό. Σε ιδιωτικό κιόλας τα έκαναν αυτά. 

Εγώ δεν το είχα κάνει σίγουρα στην προηγούμενη γέννα ούτε το είχαμε συζητήσει. Τώρα με ενημερώσε ο γιατρός κ με ρώτησε αν θέλω να το κάνω. Εδώ έκανα του κορονοιου αυτό θα φοβήθουμε χαχαχα. Είναι δοκιμασμένο εμβόλιο εντάξει. Μες την επόμενη βδομάδα θα το κάνω. 

Πάσχαλινο μωράκι μέσα στη Μ. Βδομάδα ε;; Εντάξει 4 βραδιά λογικά θα σε κρατήσουν κ θα βγεις πριν το Πάσχα. Τι να σε κάνουν 7 μέρες μέσα χωρίς λόγο. Αυτό με το να ενεργηθουμε μετά την καισαρική, πω, ψυχολογικά μου έχει αφήσει. Εμένα βασικά μου έλεγαν "να αεριστεις". Γιατί από το άλλο μετά από 3 μέρες αφού πήγα σπίτι τα κατάφερα. Βέβαια ασχέτως τρόπου τοκετού νομίζω όλες αντιμετώπιζουν μια κάποια δυσκοιλιότητα μετά. 

Ο γιατρός μου είπε ότι το έχουμε κάνει και παιδιά αυτό το εμβόλιο όταν ήμασταν (δεν το τσεκαρα βέβαια) και ότι το κάνουμε για να περάσουν αντισώματα στο μωρό για να είναι προστατευμένο τους δύο πρώτους μήνες. Για αυτό γίνεται σε αυτή τη φάση της εγκυμοσύνης το εμβόλιο. Αν δεν νιώθεις καλά να μην το κάνεις. Εγώ όπως είπα στην προηγούμενη εγκυμοσύνη δεν το έκανα και όλα μια χαρά πήγαν. 

Πασχαλινό δωράκι και τα δυο μου παιδάκια!!!!!! Δεν ξέρω γιατί τόσες μέρες.. στο πρώτο με άφησαν να φύγω αφού ενεργήθηκα... Θα προτείνω να βγω μεγαλο Σάββατο γιατί δεν μπορώ να καθίσω μέσα τόσες μέρες σε ενα παλιοκρεβατο και να βγω λες και έχω μελανιές όπως την προηγούμενη φορά... Και άσε που θεωρώ ότι αν είμαστε καλά δεν υπάρχει λόγος να μείνω παραπάνω μέσα..... Εγώ και πριν τις εγκυμοσύνες είχα θέμα με την τουαλέτα, πηγαίνω 1-2 φορές την εβδομάδα....

Όσο για το εμβόλιο του κοκκυτη το έκανα γιατί είναι δοκιμασμένο χρόνια, βεβαια δεν ξέρω αν εοχυν αλλάξει κάτι και μας βάζουν ότι θελουν μέσα χεχε... Του Κορονοιου δεν το έκανα και δεν έχω σκοπό επίσης να το κάνω.... Του κοκκυτη είναι το πρωτο εμβόλιο που κάνουμε όλοι μας όταν γεννιομαστε αν θυμάμαι καλά....

 

8 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Εγώ ρώτησα το γιατρό μου για τον κοκκύτη και το αφήνει πάνω μου λέει.. Γενικά είναι σύσταση τα τελευταία 3 χρόνια στην Ελλάδα, οι πιθανότητες για κάτι τέτοιο είναι ελάχιστες και οι 8/10 έγκυες δε το κάνουν.. Δε ξέρω από τη μια αγχώνομαι από την άλλη τόσα εμβόλια κάναμε είμαι λίγο διστακτικη να κάνω κι άλλο σ αυτή τη φάση της κύησης.. 

Κορίτσι μου να κάνεις αυτό που νιώθεις εσύ! Πολυ χαίρομαι που σου έδωσε την επιλογή να το κάνεις η όχι! Γιατί θυμάμαι για τον εμβόλιο Κορονοιου μας επρηξαν και απαιτούσαν με προνόμια όσους εμβολιαστούν... Τραγική κατάσταση!!!! Εγώ νονησα δύο φορές χωρίς εμβόλιο και όλα καλά! Σαν ίωση το πέρασα όπως και όλοι οι γνωστοί μου και το σόι! Η μαμά μου εμβολιασμενη και είχε 15 μέρες τα χάλια της νόμιζε δεν θα βγει ζωντανή!  Τεσπά άλλο θέμα αυτό... Απλά νευριάζω που μας εκβιαζαν και ακόμα έχουν προνόμια οι εμβολιασμενοι λες και ειναι ατρωτοι και δεν κολλάνε ή δεν μεταδίδουν και εγώ κόλλησα από εμβολιασμενους και τις δύο φορές......

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!Είχε κολλήσει η σελίδα και δεν έβλεπα από χθες καμία νέα απάντηση!Πήγα προχθές στον γιατρό, ο στόχος μας είναι να φτάσω τις 36 εβδομάδες (2/4 μπαίνω στον 9ο), δηλ για 3-4/4 με βλέπει μου είπε, ωστόσο αν πάνε καλά τα πράγματα θα ρωτήσω μήπως μπορούμε να φτάσουμε έστω 37 εβδομάδων. Χθες έκανα το εμβόλιο του κοκκυτη γιατί είμαι οριακά μέχρι να δημιουργηθούν αντισώματα (χρειάζονται 2 εβδομάδες). Την Δευτέρα έχω καρδιοτοκογραφο και την άλλη Τετάρτη θα με ξαναδεί ο γιατρός!


 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!Είχε κολλήσει η σελίδα και δεν έβλεπα από χθες καμία νέα απάντηση!Πήγα προχθές στον γιατρό, ο στόχος μας είναι να φτάσω τις 36 εβδομάδες (2/4 μπαίνω στον 9ο), δηλ για 3-4/4 με βλέπει μου είπε, ωστόσο αν πάνε καλά τα πράγματα θα ρωτήσω μήπως μπορούμε να φτάσουμε έστω 37 εβδομάδων. Χθες έκανα το εμβόλιο του κοκκυτη γιατί είμαι οριακά μέχρι να δημιουργηθούν αντισώματα (χρειάζονται 2 εβδομάδες). Την Δευτέρα έχω καρδιοτοκογραφο και την άλλη Τετάρτη θα με ξαναδεί ο γιατρός!

Καλημέρα!!!! Ναι έκαναν επισκευή της σελίδα για αυτό!!!

Όλα θα πάνε καλά και εύχομαι να πας μέχρι 37!!!! Ναι θέλει 2 εβδομάδες περίπου να περάσουν τα αντισώματα στο μωρό! 

Εμένα τελικά από 7/4 με έβαλε 12/4 το έκλεισε κιόλας μου έδωσε χαρτί για το τι πρέπει να κάνω κλπ.. δηλαδή στις 39 εβδομάδες... Απορώ εάν φτάσω μέχρι εκεί αλλά τεσπά εύχομαι να φτάσω! Καρδιοτοκογραφο δεν με έβαλε ακόμα και είμαι 35+2.. την επόμενη Πέμπτη θα με βάλει και κάθε εβδομάδα που θα πηγαίνω μέχρι να γεννήσω....

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα! Τι κάνετε? Κοντευουμε... Εγώ είχα γιατρό την Τετάρτη που ήμουν 34 εβδομάδων ακριβώς. Ο μπέμπης είχε φτάσει 2650 και μας είπε ότι δεν προβλέπει να φτάνουμε 38 εβδομάδες.. θα με δει πάλι 27 του μήνα για ζώνες και κολπικό υπέρηχο κλπ και θα δούμε.. στο τέλος γέλασε και είπε "ελπίζω δηλαδή να προλάβουμε να τα ξαναπούμε εδώ.. αλλιώς κατευθείαν Ιασώ". Άρχισα λίγο να αγχώνομαι.. αλλά οκ.. ότι είναι να γίνει θα γίνει!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , MariaZiss είπε:

Καλημέρα!!!! Ναι έκαναν επισκευή της σελίδα για αυτό!!!

Όλα θα πάνε καλά και εύχομαι να πας μέχρι 37!!!! Ναι θέλει 2 εβδομάδες περίπου να περάσουν τα αντισώματα στο μωρό! 

Εμένα τελικά από 7/4 με έβαλε 12/4 το έκλεισε κιόλας μου έδωσε χαρτί για το τι πρέπει να κάνω κλπ.. δηλαδή στις 39 εβδομάδες... Απορώ εάν φτάσω μέχρι εκεί αλλά τεσπά εύχομαι να φτάσω! Καρδιοτοκογραφο δεν με έβαλε ακόμα και είμαι 35+2.. την επόμενη Πέμπτη θα με βάλει και κάθε εβδομάδα που θα πηγαίνω μέχρι να γεννήσω....

 

Άντε άντε να πάνε όλα καλά!!!εμένα φοβούνται λόγω του ιστορικού γι'αυτό μου λένε ο στόχος είναι οι 36 εβδομάδες. Κ γι'αυτό ξεκινάω την Δευτέρα καρδιοτοκογραφο!Όλα καλά να σου πάνε κορίτσι μου!

πρίν από 5 λεπτά , ElenGD είπε:

Καλησπέρα! Τι κάνετε? Κοντευουμε... Εγώ είχα γιατρό την Τετάρτη που ήμουν 34 εβδομάδων ακριβώς. Ο μπέμπης είχε φτάσει 2650 και μας είπε ότι δεν προβλέπει να φτάνουμε 38 εβδομάδες.. θα με δει πάλι 27 του μήνα για ζώνες και κολπικό υπέρηχο κλπ και θα δούμε.. στο τέλος γέλασε και είπε "ελπίζω δηλαδή να προλάβουμε να τα ξαναπούμε εδώ.. αλλιώς κατευθείαν Ιασώ". Άρχισα λίγο να αγχώνομαι.. αλλά οκ.. ότι είναι να γίνει θα γίνει!

Κοντά είμαστε κορίτσι μου!Στο Ιασώ Αθήνας θα γεννήσεις ή στης Λάρισας?Κι εμένα μεγαλουτσικο είναι το μωρό κ επειδή πάμε κ πρόωρα είναι ευχαριστημένος ο γιατρός! Εγώ τη Δευτέρα ξεκινάω καρδιοτοκογραφο κ θα με ξαναδεί σε μια εβδομάδα δηλ την Τετάρτη 21/3.Όλα καλά να πάνε!

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Πήγα σήμερα νοσοκομείο και ξέχασα να ρωτήσω για το φαί χαχαχα. Σε μια εβδομάδα θα πάω ξανά!!! Κλείσαμε τελικά ημερομηνία για 12/4... Θα με αφήσει μέχρι 39 εβδομάδες τελικά.. απορώ αν φτάσω μέχρι εκεί γιατι το πρώτο το γέννησα 37+3.. βέβαια δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα γεννησω πάλι νωρίς... Τουλάχιστον θα έχω συνοδό όλες τις ημέρες ευτυχώς! Μου έκαναν και κολπική καλλιέργεια σήμερα άσε ντράπηκε πολύ γιατι ήταν ο γυναικολόγος, δύο ειδικευόμενοι και η μαία... μου έγραψαν και ένα δώρο εξετάσεις οι τελευταίες δηλαδή και τώρα κάθε εβδομάδα θα πηγαίνω να μου κάνουν και καρδιοτοκογραφημα... Επίσης θα πρέπει να μπω από το πρωί 11/4 μέσα και θα κάνω καισαρική 12/4... Πότε θα βγω δεν ξέρω... Ελπίζω μεγάλο Σάββατο γιατί αλλιώςε βλέπω δεθευρα μετά το Πάσχα.. πολλές μέρες μας κρατάνε εδώ στο νοσοκομείο... Και σου πρώτο μου παιδάκι 5 μέρες ήμουν μέσα... Περίμεναν να ενεργηθω αλλά εγώ γενικά δυσκολεύομαι όταν δένει.αο έγκυος.. ενώ όταν είμαι έγκυος πάω και δύο φορές την ημέρα χαχαχαχα!

Όσο για το εμβόλιο του κοκκυτη γίνεται κάθε δέκα χρόνια κορίτσια ρώτησα να ξέρετε!! Εγώ το έκανα το 2020 και δεν θα το κάνω ξανά....

Κοντα είμαστε, εμένα μου είπε να κάνουμε Πάσχα και καπακι 18-19 να με βάλει, εκτός απροόπτου! Καλλιέργεια γιατί σου έκαναν ; Λογικά κ εμένα θα με βάλει τέλος του μήνα καρδιοτακογραφο. Για τη δυσκοιλιότητα ζητα υποθετα γλυκερινης, πας αμέσως κ ηρεμείς. Εμένα μου δώσαν ραντεβού ξημερώματα κ με βάλαν 8.30 το πρωί μέσα.  

14 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Εγώ ρώτησα το γιατρό μου για τον κοκκύτη και το αφήνει πάνω μου λέει.. Γενικά είναι σύσταση τα τελευταία 3 χρόνια στην Ελλάδα, οι πιθανότητες για κάτι τέτοιο είναι ελάχιστες και οι 8/10 έγκυες δε το κάνουν.. Δε ξέρω από τη μια αγχώνομαι από την άλλη τόσα εμβόλια κάναμε είμαι λίγο διστακτικη να κάνω κι άλλο σ αυτή τη φάση της κύησης.. 

αν είναι το πρώτο που κάνουν κ τα μωρά δεν με προβληματίζει, έχουν όλα έξαρση σε ιώσεις κ αν το προστατεύει θα ήθελα να το κάνω να νοιωθω έξτρα ασφάλεια..

13 ώρες πρίν, Katerinakki24 είπε:

Θα με ενοχλούσε πολύ να έκαναν το οτιδήποτε στο μωρό χωρίς να με ρωτήσουν πρώτα καθαρά για αυτό τον λόγο και μόνο. Είναι λίγο της συνήθειας τα νοσοκομεία κ οι κλινικές κ ξεχνάνε οτι τέτοιες αποφάσεις παίρνουμε μόνο εμείς (οι γονείς). Εμένα δεν μου έτυχε τέτοιο πράγμα βέβαια απλά κατά καιρούς ακούω διάφορα. Παιδίατροι γράφουν ξένο γάλα έτσι κ αλλιώς χωρίς καν να μπουν στην διαδικασία να ρωτήσουν αν θέλει η μαμά να θηλάσει ή όχι. Τρομερό. Σε ιδιωτικό κιόλας τα έκαναν αυτά. 

Εγώ δεν το είχα κάνει σίγουρα στην προηγούμενη γέννα ούτε το είχαμε συζητήσει. Τώρα με ενημερώσε ο γιατρός κ με ρώτησε αν θέλω να το κάνω. Εδώ έκανα του κορονοιου αυτό θα φοβήθουμε χαχαχα. Είναι δοκιμασμένο εμβόλιο εντάξει. Μες την επόμενη βδομάδα θα το κάνω. 

Πάσχαλινο μωράκι μέσα στη Μ. Βδομάδα ε;; Εντάξει 4 βραδιά λογικά θα σε κρατήσουν κ θα βγεις πριν το Πάσχα. Τι να σε κάνουν 7 μέρες μέσα χωρίς λόγο. Αυτό με το να ενεργηθουμε μετά την καισαρική, πω, ψυχολογικά μου έχει αφήσει. Εμένα βασικά μου έλεγαν "να αεριστεις". Γιατί από το άλλο μετά από 3 μέρες αφού πήγα σπίτι τα κατάφερα. Βέβαια ασχέτως τρόπου τοκετού νομίζω όλες αντιμετώπιζουν μια κάποια δυσκοιλιότητα μετά. 

Ο γιατρός μου είπε ότι το έχουμε κάνει και παιδιά αυτό το εμβόλιο όταν ήμασταν (δεν το τσεκαρα βέβαια) και ότι το κάνουμε για να περάσουν αντισώματα στο μωρό για να είναι προστατευμένο τους δύο πρώτους μήνες. Για αυτό γίνεται σε αυτή τη φάση της εγκυμοσύνης το εμβόλιο. Αν δεν νιώθεις καλά να μην το κάνεις. Εγώ όπως είπα στην προηγούμενη εγκυμοσύνη δεν το έκανα και όλα μια χαρά πήγαν. 

Καλά έχεις απόλυτο δίκιο, οτιδήποτε κάνουν χωρίς άδεια είναι τραγικό αλλά καλό είναι να ρωτήσεις εκεί που θα γεννήσεις πριν μπεις για τοκετό. 
Οσον αφορά τα αέρια κ τη δυσκοιλιότητα μετά τον τοκετό είναι αυτό που προσωπικά με πονούσε πολύ περισσότερο από την ίδια την καισαρική. Δεν μπορούσα τπτ από τα δυο κ σφάδαζα από τον κολικό. Με τα υποθετα γλυκερινης που ζητησα, ηρέμησα και μπήκα σε σειρά. Πηρα 2 μέρες στο μαιευτήριο κ 3 μέρες στο σπίτι.. ήταν τεράστια ανακουφιση πόνου. Ζητα μονη σου και θα με θυμηθείς!

4 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!Είχε κολλήσει η σελίδα και δεν έβλεπα από χθες καμία νέα απάντηση!Πήγα προχθές στον γιατρό, ο στόχος μας είναι να φτάσω τις 36 εβδομάδες (2/4 μπαίνω στον 9ο), δηλ για 3-4/4 με βλέπει μου είπε, ωστόσο αν πάνε καλά τα πράγματα θα ρωτήσω μήπως μπορούμε να φτάσουμε έστω 37 εβδομάδων. Χθες έκανα το εμβόλιο του κοκκυτη γιατί είμαι οριακά μέχρι να δημιουργηθούν αντισώματα (χρειάζονται 2 εβδομάδες). Την Δευτέρα έχω καρδιοτοκογραφο και την άλλη Τετάρτη θα με ξαναδεί ο γιατρός!

Αν κλείσεις 36 εβδομάδας , δεν μπαίνει σε θερμοκοιτίδα το μωρό , θεωρείσαι ότι διανύσεις την 37η πλέον. Σου εύχομαι να φτάσεις όσο περισσότερο μπορείς πάντως! Πες του να σου κάνει βιοφυσικο προφίλ να είσαι σίγουρη για νερά, αρτηρίες και καρδιά και προχωρα το όσο σε παίρνει !

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Afrodite88 είπε:

Κοντα είμαστε, εμένα μου είπε να κάνουμε Πάσχα και καπακι 18-19 να με βάλει, εκτός απροόπτου! Καλλιέργεια γιατί σου έκαναν ; Λογικά κ εμένα θα με βάλει τέλος του μήνα καρδιοτακογραφο. Για τη δυσκοιλιότητα ζητα υποθετα γλυκερινης, πας αμέσως κ ηρεμείς. Εμένα μου δώσαν ραντεβού ξημερώματα κ με βάλαν 8.30 το πρωί μέσα.  

αν είναι το πρώτο που κάνουν κ τα μωρά δεν με προβληματίζει, έχουν όλα έξαρση σε ιώσεις κ αν το προστατεύει θα ήθελα να το κάνω να νοιωθω έξτρα ασφάλεια..

Καλά έχεις απόλυτο δίκιο, οτιδήποτε κάνουν χωρίς άδεια είναι τραγικό αλλά καλό είναι να ρωτήσεις εκεί που θα γεννήσεις πριν μπεις για τοκετό. 
Οσον αφορά τα αέρια κ τη δυσκοιλιότητα μετά τον τοκετό είναι αυτό που προσωπικά με πονούσε πολύ περισσότερο από την ίδια την καισαρική. Δεν μπορούσα τπτ από τα δυο κ σφάδαζα από τον κολικό. Με τα υποθετα γλυκερινης που ζητησα, ηρέμησα και μπήκα σε σειρά. Πηρα 2 μέρες στο μαιευτήριο κ 3 μέρες στο σπίτι.. ήταν τεράστια ανακουφιση πόνου. Ζητα μονη σου και θα με θυμηθείς!

Αν κλείσεις 36 εβδομάδας , δεν μπαίνει σε θερμοκοιτίδα το μωρό , θεωρείσαι ότι διανύσεις την 37η πλέον. Σου εύχομαι να φτάσεις όσο περισσότερο μπορείς πάντως! Πες του να σου κάνει βιοφυσικο προφίλ να είσαι σίγουρη για νερά, αρτηρίες και καρδιά και προχωρα το όσο σε παίρνει !

Σ' ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!!Στις 2/4 θα είμαι 36 ακριβως, άρα εφόσον μου είπε για 3-4/4 θα είναι κλεισμένη η 36η ε?δεν θέλω να περάσω αυτό που πέρασα με την μενν. Θα του πω έστω κ 2-3 μέρες αν με παίρνει να το κρατήσουμε.


 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mpoumpou23 said:

Άντε άντε να πάνε όλα καλά!!!εμένα φοβούνται λόγω του ιστορικού γι'αυτό μου λένε ο στόχος είναι οι 36 εβδομάδες. Κ γι'αυτό ξεκινάω την Δευτέρα καρδιοτοκογραφο!Όλα καλά να σου πάνε κορίτσι μου!

Κοντά είμαστε κορίτσι μου!Στο Ιασώ Αθήνας θα γεννήσεις ή στης Λάρισας?Κι εμένα μεγαλουτσικο είναι το μωρό κ επειδή πάμε κ πρόωρα είναι ευχαριστημένος ο γιατρός! Εγώ τη Δευτέρα ξεκινάω καρδιοτοκογραφο κ θα με ξαναδεί σε μια εβδομάδα δηλ την Τετάρτη 21/3.Όλα καλά να πάνε!

Λάρισας.. και εμένα λόγω ιστορικού φοβάται και φυσικά λόγω των ενδείξεων που έχει μέχρι τώρα. Βέβαια μου είπε ότι θεωρεί λίγες πιθανότητες πριν τις 27/3 αλλά επίσης απειροελάχιστες μετά τις 7/4 (των εβδομάδων πάνω κάτω που γέννησα τον πρώτο)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...