Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανουλες Απριλίου 2023


Recommended Posts

1 hour ago, MariaZiss είπε:

Εάν δεν καθίσω ξάπλα μπορεί να γεννήσω νωρίτερα άρα δεν τελείωσε ακόμα τίποτα.... Γιατί κοντύνει ο τράχηλος πολύ και το μωρό είναι χαμηλά.... Άρα ο θεός βοηθός και όσο μπορώ θα προσέχω!!!

Όχι όχι είμαι 37+1 είναι μια χαρά! Και το πρώτο μου γεννήθηκε 37+3... Απλά λέει κρίμα να γεννηθεί νωρίτερα γισιτ όσο περισσότερο μείνει μέσα τόσο καλύτερα εκτός σημαντικων γεγονότων με ιστορικά κλπ που τα παίρνουν νωρίτερα... Ααααα μπράβο ξέχασα παντόφλες χαχα... εγώ ρούχα αυτά που φοράω τώρα θα πάρω γιατί δεν νομίζω να μπαίνω σε άλλα... 16 κιλά πήρα μέχρι τώρα να δω πως θα φύγουν.... Πιστεύω για τον αφαλό και τα ράμματα θα μας δώσουν εκεί οτι χρειαστεί τι στο καλό... 

Εγώ στη θέση σου και εφόσον όλα πάνε καλά και ειναι το πρώτο σου και πας φυσιολογικά θα περίμενα μέχρι 42 εβδομάδες που είναι και απολύτως φυσιολογικό! Μόνο τότε θα έκανα πρόκληση και ότι γίνει.... Γιατί όντως η πρόκληση πολλές φορές καταλήγει σε καισαρική.. δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σου είπε να πας νωρίτερα με πρόκληση όμως;

Εντάξει ζούμε στο κάτι παράλληλο . 37+2 και με 16 κιλά μέχρι πριν μια εβδομάδα αλλά φοβάμαι ότι μπα θα έβαλα κι άλλα. Εννοείται ότι φοράει και ρούχα του συζύγου. Τώρα το πως θα χαθούν μετά δε ξέρω και ελπίζω να μη με επηρεάσουν ψυχολογικά γιατί στο πρώτο βγήκα φιγουρινι και πάλευα να χάσω τα 2-3 κιλά 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 39 λεπτά , GeoA είπε:

Εντάξει ζούμε στο κάτι παράλληλο . 37+2 και με 16 κιλά μέχρι πριν μια εβδομάδα αλλά φοβάμαι ότι μπα θα έβαλα κι άλλα. Εννοείται ότι φοράει και ρούχα του συζύγου. Τώρα το πως θα χαθούν μετά δε ξέρω και ελπίζω να μη με επηρεάσουν ψυχολογικά γιατί στο πρώτο βγήκα φιγουρινι και πάλευα να χάσω τα 2-3 κιλά 

Α ωραία πάμε μαζί εμείς χαχαχα... Του άντρα μου δεν μου κάνουν ούτε για αστείο χαχαχα... Στο πρώτο είχα πάρει 13 μέχρι 37+3 που γέννησα και τα έχασα αφού σταμάτησα θηλασμό 21 μήνες μετά! Τώρα δεν ξέρω τι θα γίνει.... Θα δεν θα χάσω τίποτα όπως την πρωτη φορά λόγω θηλασμού και θα αφήσω, ή θα τα χάσω γρήγορα γιατί κάθε φορά και αλλιώς ή θα μείνουν για πάντα....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , MariaZiss είπε:

Α ωραία πάμε μαζί εμείς χαχαχα... Του άντρα μου δεν μου κάνουν ούτε για αστείο χαχαχα... Στο πρώτο είχα πάρει 13 μέχρι 37+3 που γέννησα και τα έχασα αφού σταμάτησα θηλασμό 21 μήνες μετά! Τώρα δεν ξέρω τι θα γίνει.... Θα δεν θα χάσω τίποτα όπως την πρωτη φορά λόγω θηλασμού και θα αφήσω, ή θα τα χάσω γρήγορα γιατί κάθε φορά και αλλιώς ή θα μείνουν για πάντα....

Και εγώ είχα φτάσει μέχρι 13 κιλά αλλά είχα πάει 39+6. Τα 'χάσα στο 6μηνο όλα. Αν και θήλαζα 2 χρόνια και κάτι. 

Σήμερα νιώθω λες και θα δω περίοδο. Λέτε να έφτασε η στιγμή ή  απλά προεόρτια;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , GeoA είπε:

Και εγώ είχα φτάσει μέχρι 13 κιλά αλλά είχα πάει 39+6. Τα 'χάσα στο 6μηνο όλα. Αν και θήλαζα 2 χρόνια και κάτι. 

Σήμερα νιώθω λες και θα δω περίοδο. Λέτε να έφτασε η στιγμή ή  απλά προεόρτια;

Ελπίζω να τα χάσουμε και αυτή τη φορά, και ελπίζω εγώ πιο γρήγορα... Σχεδόν όλες τα χάνουν με θηλασμό και εγώ τίποτα... Ελπίζω να αλλάξει τώρα... 

Αχ και εγώ νιώθω καμιά φορά ότι θα μου έρθει περίοδος ειδικά από χθές... Έχω σφιξιματα πολλά κάτω χαμηλά σαν βάρος και πόνο περιόδου.... Δεν βλέπω να φτανω 12/4 ξανά λέω... Βέβαια δεν κρατάνε πολύ αλλά δνε είναι και τυχαίο νομίζω... Και πρέπει να μετράω για να πάω νοσοκομείο αν χρειαστεί λόγω καισαρικής... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Εάν δεν καθίσω ξάπλα μπορεί να γεννήσω νωρίτερα άρα δεν τελείωσε ακόμα τίποτα.... Γιατί κοντύνει ο τράχηλος πολύ και το μωρό είναι χαμηλά.... Άρα ο θεός βοηθός και όσο μπορώ θα προσέχω!!!

Όχι όχι είμαι 37+1 είναι μια χαρά! Και το πρώτο μου γεννήθηκε 37+3... Απλά λέει κρίμα να γεννηθεί νωρίτερα γισιτ όσο περισσότερο μείνει μέσα τόσο καλύτερα εκτός σημαντικων γεγονότων με ιστορικά κλπ που τα παίρνουν νωρίτερα... Ααααα μπράβο ξέχασα παντόφλες χαχα... εγώ ρούχα αυτά που φοράω τώρα θα πάρω γιατί δεν νομίζω να μπαίνω σε άλλα... 16 κιλά πήρα μέχρι τώρα να δω πως θα φύγουν.... Πιστεύω για τον αφαλό και τα ράμματα θα μας δώσουν εκεί οτι χρειαστεί τι στο καλό... 

Εγώ στη θέση σου και εφόσον όλα πάνε καλά και ειναι το πρώτο σου και πας φυσιολογικά θα περίμενα μέχρι 42 εβδομάδες που είναι και απολύτως φυσιολογικό! Μόνο τότε θα έκανα πρόκληση και ότι γίνει.... Γιατί όντως η πρόκληση πολλές φορές καταλήγει σε καισαρική.. δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σου είπε να πας νωρίτερα με πρόκληση όμως;

Γιατί έτσι δεν έχει απρόοπτα και οι γέννες του είναι ολες ρυθμισμένες στο πρόγραμμα του,κλασσικά ότι κάνουν οι περισσότεροι γυναικολόγοι δλδ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εγώ είχα γιατρό σήμερα όλα καλά με τη μπεμπουλα έχει φτάσει τα 2400! Θα με ξαναδεί για καρδιοτοκογραφο σε 10 μέρες! Τρίτη μπαίνω στον 9ο, λογικά εγώ μετά το Πάσχα με βλέπω να γεννάω.. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχή 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sweetie32 said:

Γιατί έτσι δεν έχει απρόοπτα και οι γέννες του είναι ολες ρυθμισμένες στο πρόγραμμα του,κλασσικά ότι κάνουν οι περισσότεροι γυναικολόγοι δλδ

Εγώ στο 1ο μου μπήκα με πρόκληση 38,5βδ μόνο με ωκυτοκινη (ορό δλδ) κ προσπάθεια για αποκόλληση υμένων. Η διαστολή μετά από 12 ώρες ορού έφτασε 2 κ φυσικά έφαγα καισαρική η οποία μου άφησε τις χειρότερες αναμνήσεις, βασικά δεν θέλω να σκέφτομαι καν εκείνη την μέρα. Η δική μου γνώμη είναι πριν κλείσεις τουλάχιστον τις 40-41βδ να μην κάνεις πρόκληση ιδίως αν είσαι πρωτοτοκη κ μάλιστα χωρίς λόγο. Τα ποσοστά αποτυχίας είναι τεράστια. Σκέψου το πάρα πολύ καλά και ψαξτο αρκετά γιατί μια καισαρική τώρα, θα σε ακολουθεί κατά πάσα πιθανότητα και στις επόμενες γέννες. Εγώ χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο που δεν είχα ψάξει τίποτα στην πρώτη εγκυμοσύνη.

Συμβουλευτικά πάντα από παθουσα 🙂

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Sweetie32 είπε:

Γιατί έτσι δεν έχει απρόοπτα και οι γέννες του είναι ολες ρυθμισμένες στο πρόγραμμα του,κλασσικά ότι κάνουν οι περισσότεροι γυναικολόγοι δλδ

Αχ γιατί να γίνεται αυτό;;; Ευτυχώς εδώ που ζω εγώ είναι 2 συγκεκριμένοι και ο ένας είναι ο δικός μου που έχω έξω, είναι του φυσιολογικού και μόνο, και Κάνουν και vbac χωρίς δεύτερη σκέψη! Μακάρι να είχαμε την οικονομική δυνατότητα να γεννούσα με τον δικό μου αλλά δυστυχώς στο νοσοκομείο με καισαρική... Εάν μπορέσεις να τον πείσεις να σε αφήσει μέχρι τέλος... Πλησιάζει Πάσχα για αυτό θέλει να σε βάλει με πρόκληση... Ακόμα και εγώ με καισαρική στο νοσοκομείο με αφήνει σχεδόν μέχρι τέλος και πέφτει μεγάλη εβδομάδα θα είναι εκεί. 

9 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Κορίτσια εγώ είχα γιατρό σήμερα όλα καλά με τη μπεμπουλα έχει φτάσει τα 2400! Θα με ξαναδεί για καρδιοτοκογραφο σε 10 μέρες! Τρίτη μπαίνω στον 9ο, λογικά εγώ μετά το Πάσχα με βλέπω να γεννάω.. 

Με το καλό να έρθει όποτε θέλει η μπεμπουλα!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Sweetie32 είπε:

Θύμισε μου γέννας με καισαρική η προγραμματισμένα;

Και εγώ μόλις  γύρισα από τον γιατρό και μου πρότεινε να με βάλει με ραντεβού την Τρίτη το βράδυ,αγχώθηκα πολύ γιατί είχα στο μυαλό μου να το πάω τελείως φυσιολογικά και να περιμένω να μου σπάσουν τα νερά ..Έχω ακούσει ότι μεγάλο ποσοστό των προσκλήσεων καταλήγουν με καισαρική και δεν το θέλω αυτό.Πειτε και εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου;Να πάω να τελειώνω η να περιμένω;Είμαι 38 εβδομάδα τώρα και το μπεμπακι είναι μια χαρά και μεγαλουτσικο 

Κορίτσι μου εγώ με προγραμματισμένη καισαρική πάω. Εσένα γιατί βιάζεται τόσο??? περιττό να σας πω ότι έχω ιγμορίτιδα κ με την αντιβίωση που παιρνω από την Κυριακή δεν έχω γίνει καλά. Χριστέ μου θα γεννάω με μπουκωμα μόνο αυτό μου έλειπε 😥

  • Λυπημένη/-ος 1

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mpoumpou23 είπε:

Κορίτσι μου εγώ με προγραμματισμένη καισαρική πάω. Εσένα γιατί βιάζεται τόσο??? περιττό να σας πω ότι έχω ιγμορίτιδα κ με την αντιβίωση που παιρνω από την Κυριακή δεν έχω γίνει καλά. Χριστέ μου θα γεννάω με μπουκωμα μόνο αυτό μου έλειπε 😥

Ωχ ακόμα; Και εγώ αυτήν την βραχνάδα περίεργο πράγμα χωρίς πόνο χωρίς να με ενοχλεί σε κάτι... Τι σου είπε ο γιατρός που θα κάνεις καισαρική με μπούκωμα; Επιτρέπεται; Εγώ δεν τον ρώτησα για εμένα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 14 λεπτά , MariaZiss είπε:

Ωχ ακόμα; Και εγώ αυτήν την βραχνάδα περίεργο πράγμα χωρίς πόνο χωρίς να με ενοχλεί σε κάτι... Τι σου είπε ο γιατρός που θα κάνεις καισαρική με μπούκωμα; Επιτρέπεται; Εγώ δεν τον ρώτησα για εμένα...

Θα μπω κανονικα, θα μου βάλουν μάσκα κ θα πάρω κ ενδοφλέβια αντιβίωση που ελπίζω να με βοηθήσει!Απλά λέω να τι γκαντεμια, μέχρι τελευταία στιγμή ταλαιπωρία.


 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Mpoumpou23 είπε:

Θα μπω κανονικα, θα μου βάλουν μάσκα κ θα πάρω κ ενδοφλέβια αντιβίωση που ελπίζω να με βοηθήσει!Απλά λέω να τι γκαντεμια, μέχρι τελευταία στιγμή ταλαιπωρία.

Άστα να πάνε.. αλλά πάλι καλά που υπάρχει λύση και δνε θα πάει πίσω η καισαρική! Την Πέμπτη θα του πω και εγώ για την βραχνάδα γιατί ξέχασα χθες, και ελπίζω να μην είναι Θέμα....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , MariaZiss είπε:

Άστα να πάνε.. αλλά πάλι καλά που υπάρχει λύση και δνε θα πάει πίσω η καισαρική! Την Πέμπτη θα του πω και εγώ για την βραχνάδα γιατί ξέχασα χθες, και ελπίζω να μην είναι Θέμα....

Δεν νομίζω, γι'αυτό κι εγώ τον ενημέρωσα γιατί κάνω κ δέκατα 37 οπότε του το είπα ν έχω ήσυχο το κεφάλι μου.


 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mpoumpou23 είπε:

Δεν νομίζω, γι'αυτό κι εγώ τον ενημέρωσα γιατί κάνω κ δέκατα 37 οπότε του το είπα ν έχω ήσυχο το κεφάλι μου.

Άαα κάνεις και δέκατα; Σε ποιες περιπτώσεις δεν μπορούν να σου κάνουν χειρουργείο;

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά βρε κορίτσια.. εγώ έχω τον μικρό με 40ρια και απλά εύχομαι να περάσουν κάνα δυο μέρες μέχρι να γεννήσω.. προχθές είχα 10 συσπάσεις σε 2 ώρες και μου λέει ο γιατρό, βαριά μέχρι Κυριακή.. σήμερα είμαι καλύτερα αλλά έχω πονακια περιόδου και συσπάσεις με πόνο στην μέση αλλά αρκετά αραιά 

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...