Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , Faith22 είπε:

      Αχ δεν ξέρω για τα τεστ!Εγώ πάντα το predictor έπαιρνα! Πάντως είναι πολύ νωρίς με ένα εμβρυακι να δείξει έστω κ αχνό σήμερα!

      @Angot σε ποια εβδομάδα ξεκίνησες να νιώθεις όλη μέρα το μωράκι σου?

      17η-18η εβδομάδα το ένιωθα κανονικά  , βέβαια είναι ένα πολύ πολύ πολύ δραστήριο μωράκι , εχω οπίσθιο πλακούντα και  δεν εχω πάρει ιδιαίτερα κιλά (5) στην 27η  δλδ ξεκινησα 57 και ειμαι 62 με ρούχα, το λέω γιατί μ είπαν ότι παίζει ρόλο! ταυτόχρονα  ξεκίνησαν και οι συσπάσεις βέβαια! 

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

1 ώρα πρίν, μάφιν είπε:

Ελα μωρέ κορίτσι μου περαστικα!!ποναει; Και τι πρέπει να κανεις;

 

Δε ποναει προς το παρόν αλλά μπορεί να υποτροπιάσει,να μεγαλώνει κτλ . Μόνο χειρουργικά διορθώνεται εκτός αν παραμείνει έτσι και δε κάνεις τίποτα που είναι ένα ρίσκο όμως κι αυτό. Τι να πω, ευτυχώς λέω που ήταν μόνο αυτό το κουσουρι που μου άφησε αυτή η ίωση. Η γιατρός με κατατρομαξε,μου είπε ότι θα μπορούσαν να μου σπάσουν τα νερά ή δε ξέρω εγώ τι ... οπότε δε μιλάω καν 😐 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας.. θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι.  Είμαι 28 εβδομαδων και 6 ημερών.  Χθες πήγα για τον καθιερωμένο υπέρηχο.. όλα καλά.  Ο γιατρο μου είπε πως από το βάρος του μωρού φαίνεται να είναι μεγαλύτερο κατά 5 ημέρες.  Αυτό που με προβλημάτισε είναι πως τον ρώτησα ποσα εκατοστα περίπου φαίνεται να είναι.. μου είπε περίπου 35 και κάτι! Δεν μ το σχολίασε πάρα πάνω ούτε και εγώ  . Μετά που πήγα σπίτι έψαχνα διαφορά και βρήκα πως κατά μέσο όρο τα εκατοστα τ εμβρυου στη βδομάδα αυτή ( 29) είναι από 37-40 . Το ερώτημα μου είναι πως υστερεί σε εκατοστα ενώ σε βάρος είναι οκ και φαίνεται κ μεγαλύτερο κατά 5 ημέρες;; υπάρχει λόγος να αγχώνομαι λέτε;; έψαξα βέβαια κ είδα πως η ανάπτυξη του εμβρυου υπολογίζεται με βάση το βάρος και όχι τα εκατοστα τ εμβρύου! Έχει καμία κάποια γνώμη πάνω στο θέμα αυτο;; 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Dimi1235 είπε:

Γειά σας.. θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι.  Είμαι 28 εβδομαδων και 6 ημερών.  Χθες πήγα για τον καθιερωμένο υπέρηχο.. όλα καλά.  Ο γιατρο μου είπε πως από το βάρος του μωρού φαίνεται να είναι μεγαλύτερο κατά 5 ημέρες.  Αυτό που με προβλημάτισε είναι πως τον ρώτησα ποσα εκατοστα περίπου φαίνεται να είναι.. μου είπε περίπου 35 και κάτι! Δεν μ το σχολίασε πάρα πάνω ούτε και εγώ  . Μετά που πήγα σπίτι έψαχνα διαφορά και βρήκα πως κατά μέσο όρο τα εκατοστα τ εμβρυου στη βδομάδα αυτή ( 29) είναι από 37-40 . Το ερώτημα μου είναι πως υστερεί σε εκατοστα ενώ σε βάρος είναι οκ και φαίνεται κ μεγαλύτερο κατά 5 ημέρες;; υπάρχει λόγος να αγχώνομαι λέτε;; έψαξα βέβαια κ είδα πως η ανάπτυξη του εμβρυου υπολογίζεται με βάση το βάρος και όχι τα εκατοστα τ εμβρύου! Έχει καμία κάποια γνώμη πάνω στο θέμα αυτο;; 

Μετα απο ενα σημειο καπου στον 4ο κανεις δε μετραει σε εκατοστα. Μονο σε βαρος. Και αυτο γιατι η μετρηση δεν ειναι ποτε απολυτη μιας και το μωρο κουλουριαζεται, αλλαζει θεση κτλ. Το μηκος ειναι κατα προσεγγιση και δεν εχει καμια μα καμια σημασια πλεον.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Katerinaaa είπε:

Δε ποναει προς το παρόν αλλά μπορεί να υποτροπιάσει,να μεγαλώνει κτλ . Μόνο χειρουργικά διορθώνεται εκτός αν παραμείνει έτσι και δε κάνεις τίποτα που είναι ένα ρίσκο όμως κι αυτό. Τι να πω, ευτυχώς λέω που ήταν μόνο αυτό το κουσουρι που μου άφησε αυτή η ίωση. Η γιατρός με κατατρομαξε,μου είπε ότι θα μπορούσαν να μου σπάσουν τα νερά ή δε ξέρω εγώ τι ... οπότε δε μιλάω καν 😐 

Καλή δυναμη! Ελπιζω να είναι μόνο τόσο!

10 ώρες πρίν, Dimi1235 είπε:

Γειά σας.. θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι.  Είμαι 28 εβδομαδων και 6 ημερών.  Χθες πήγα για τον καθιερωμένο υπέρηχο.. όλα καλά.  Ο γιατρο μου είπε πως από το βάρος του μωρού φαίνεται να είναι μεγαλύτερο κατά 5 ημέρες.  Αυτό που με προβλημάτισε είναι πως τον ρώτησα ποσα εκατοστα περίπου φαίνεται να είναι.. μου είπε περίπου 35 και κάτι! Δεν μ το σχολίασε πάρα πάνω ούτε και εγώ  . Μετά που πήγα σπίτι έψαχνα διαφορά και βρήκα πως κατά μέσο όρο τα εκατοστα τ εμβρυου στη βδομάδα αυτή ( 29) είναι από 37-40 . Το ερώτημα μου είναι πως υστερεί σε εκατοστα ενώ σε βάρος είναι οκ και φαίνεται κ μεγαλύτερο κατά 5 ημέρες;; υπάρχει λόγος να αγχώνομαι λέτε;; έψαξα βέβαια κ είδα πως η ανάπτυξη του εμβρυου υπολογίζεται με βάση το βάρος και όχι τα εκατοστα τ εμβρύου! Έχει καμία κάποια γνώμη πάνω στο θέμα αυτο;; 

Θα έλεγα να μην ασχολείσαι ιδιαίτερα γιατί αν ήταν κάτι ανησυχητικό θα στο έλεγε κ εμείς δεν μπορούμε να το κρίνουμε. Βέβαια έπρεπε να τον ρωτησεις για να σου φύγει η εννοια! Το κάνω κ εγω αυτό το λαθος και κάθομαι μετά και τα σκέφτομαι μόνη μου! Εμένα ο εγκέφαλος είναι 7 μέρες πιο μεγάλος αλλά το σώμα μόνο 3 μέρες. Και όταν τον ρώτησα γιατί το σώμα μένει πισω μου είπε ότι έτσι γίνεται σε όλα τα μωρά! Προηγείται η ανάπτυξη του εγκεφάλου… και παρόλα αυτά η ΠΗΤ δεν αλλάζει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια από συμπτώματα πως είστε;;;;

Έχω μια βδομάδα αρκετά τσιμπήματα χαμηλά δεξιά ειδικά όταν περπατάω η πάω να σηκωθώ.... 

Και έχω κάνα 2 μέρες νιώθω σα βάρος ανάμεσα στα πόδια στον κόλπο... Δεν τα ειπα στο γιατρό γιατί γενικά ξέρω ότι υπάρχουν στην εγκυμοσύνη αλλά δε ξέρω.... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Elenst είπε:

Κορίτσια από συμπτώματα πως είστε;;;;

Έχω μια βδομάδα αρκετά τσιμπήματα χαμηλά δεξιά ειδικά όταν περπατάω η πάω να σηκωθώ.... 

Και έχω κάνα 2 μέρες νιώθω σα βάρος ανάμεσα στα πόδια στον κόλπο... Δεν τα ειπα στο γιατρό γιατί γενικά ξέρω ότι υπάρχουν στην εγκυμοσύνη αλλά δε ξέρω.... 

Φυσιολογικα μου ακουγονται απλα προληπτικα πες τα στον γιατρο.

Εγω 2 μηνες τωρα εχω τρομερους πονους στο ηβικο οστο. Τυχαινει βραδια που αλλαζω πλευρο και σκουζω απο τον πονο. Αλλες μερες οπως σημερα πχ που ειμαι ξεκουραστη, ισα που το νιωθω. Με εχουν βοηθησει πολυ οι ασκησουλες στη μπαλα του πιλατες.

Το αλλο συμπτωμα που εχω ειναι οι καουρες κλασικα αλλα αυτα τα ειχα κ απο πριν..

Απλα γενικα νιωθω πιο κουρασμενη. Ενω εχω πανευκολη εγκυμοσυνη νιωθω πιο ταλαιπωρημενη. Κουραζομαι πιο ευκολα, περπαταω και λαχανιαζω κτλ.. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ υποφέρω τα βράδια.....πονάει η πλάτη μου και τα ισχία μου πάρα πολύ που ξυπνάω συνεχεια.....είμαι αγκαλιά με το μαξιλάρι εγκυμοσύνης και αλλάζω συνεχεια πλευρό  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Πηγαμε χθες βραδυ στον γιατρο.

Η μπεμπα κοντευει 1 κιλο!! 960γρ!

Ειναι υγιεστατη, κινητικοτατη, το συστημα ολο φαινεται καλο, αμνιακο, πλακουντας, τα παντα ολα. Σουπερ λεει ο γιατρος! Και φυσικα χαιρομαι φουλ.

Και επιτελους καταφεραμε να δουμε προσωπακι και να τραβηξουμε μια φωτογραφια!

Ολα καλα ρε κοριτσια αλλα εχω στρεσαριστει πολυ με τη δουλεια. Δε περνανε οι μερες οσο κοντευουν. Εχω ακομα 1 μηνα, 22 εργασιμες. Και δεν τη παλευω. Θελω να γκρινιαξω απειρα. Και δε παιζει να φυγω πολυ νωριτερα ουτε να παρω αναρρωτικες. Ψαχνω τροπους να το παρω πιο χαλαρα. Φτανει η Τεταρτη και λεω "παει αυτη η εβδομαδα, μη τη μετρας" χαχαχα...

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Πηγαμε χθες βραδυ στον γιατρο.

Η μπεμπα κοντευει 1 κιλο!! 960γρ!

Ειναι υγιεστατη, κινητικοτατη, το συστημα ολο φαινεται καλο, αμνιακο, πλακουντας, τα παντα ολα. Σουπερ λεει ο γιατρος! Και φυσικα χαιρομαι φουλ.

Και επιτελους καταφεραμε να δουμε προσωπακι και να τραβηξουμε μια φωτογραφια!

Ολα καλα ρε κοριτσια αλλα εχω στρεσαριστει πολυ με τη δουλεια. Δε περνανε οι μερες οσο κοντευουν. Εχω ακομα 1 μηνα, 22 εργασιμες. Και δεν τη παλευω. Θελω να γκρινιαξω απειρα. Και δε παιζει να φυγω πολυ νωριτερα ουτε να παρω αναρρωτικες. Ψαχνω τροπους να το παρω πιο χαλαρα. Φτανει η Τεταρτη και λεω "παει αυτη η εβδομαδα, μη τη μετρας" χαχαχα...

Μπράβο μωρέ η μπεμπούλα 🥰 σε καταλαβαίνω με τη δουλειά… κ εγω έχω μέχρι τέλος Μαρτίου και ακριβως επειδή θα φύγω έχω παρά πολλή! Και πρέπει να βρω και άτομο και κάνω συνεντεύξεις τώρα… εν τω μεταξύ η γραμματέας του γιατρού μου, μου είπε στις 30 εβδομαδες θα μου περάσει την ΠΗΤ στο συστημα☹️ ήθελε να γίνει κιγο νωρίτερα να μαθω και τελική ημερομηνία αλλ τεσπα…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 28 λεπτά , μάφιν είπε:

Μπράβο μωρέ η μπεμπούλα 🥰 σε καταλαβαίνω με τη δουλειά… κ εγω έχω μέχρι τέλος Μαρτίου και ακριβως επειδή θα φύγω έχω παρά πολλή! Και πρέπει να βρω και άτομο και κάνω συνεντεύξεις τώρα… εν τω μεταξύ η γραμματέας του γιατρού μου, μου είπε στις 30 εβδομαδες θα μου περάσει την ΠΗΤ στο συστημα☹️ ήθελε να γίνει κιγο νωρίτερα να μαθω και τελική ημερομηνία αλλ τεσπα…

Πες του να σου βαλει λιγες μερες νωριτερα. Εμενα με εχει πητ 21 και θα μου δωσει 16 να κερδισω μια βδομαδα. Δε τη παλευω αλλιως.

Και εγω τα ιδια. Συνεντευξεις δε θα κανω αλλα πρεπει να εκπαιδευσω τον καινουριο που θα ερθει.. μαρτυριο θα ειναι οι τελευταιες μας εβδομαδες.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Πηγαμε χθες βραδυ στον γιατρο.

Η μπεμπα κοντευει 1 κιλο!! 960γρ!

Ειναι υγιεστατη, κινητικοτατη, το συστημα ολο φαινεται καλο, αμνιακο, πλακουντας, τα παντα ολα. Σουπερ λεει ο γιατρος! Και φυσικα χαιρομαι φουλ.

Και επιτελους καταφεραμε να δουμε προσωπακι και να τραβηξουμε μια φωτογραφια!

Ολα καλα ρε κοριτσια αλλα εχω στρεσαριστει πολυ με τη δουλεια. Δε περνανε οι μερες οσο κοντευουν. Εχω ακομα 1 μηνα, 22 εργασιμες. Και δεν τη παλευω. Θελω να γκρινιαξω απειρα. Και δε παιζει να φυγω πολυ νωριτερα ουτε να παρω αναρρωτικες. Ψαχνω τροπους να το παρω πιο χαλαρα. Φτανει η Τεταρτη και λεω "παει αυτη η εβδομαδα, μη τη μετρας" χαχαχα...

Αχ σας καταλαβαίνω κορίτσια, εγώ είμαι ελεύθερη επαγγελματίας και έχω βάλει βετο την άλλη Παρασκευή τέλος! Ήδη από τώρα με παίρνουν για να κατέβω και την παραπάνω εβδομάδα, και γενικά όποτε τους βολεύει, ειλικρινά θα φύγω τρέχοντας δεν πρόκειται να συνεχισω ήδη ζοριζομαι πολύ.. 

Κατά τα άλλα ξεκίνησα μαθήματα on line στο my new baby center, κάναμε ένα για περιποίηση νεογνού μπάνιο κτλ και ενθουσιάστηκα πολύ καλές συμβουλές από τη μαία που το παρουσίασε.. Ακολουθούν για τοκετό, θηλασμό κτλ.. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Εχω απο το πρωι κοψιματακια περιοδου.. και εχω αρχισει κ φρικαρω..

Ειχα στις αρχες στο 1ο τριμηνο κ μου λεγαν οτι ειναι απο τη διαστολη της μητρας. Εκτοτε δεν με ξαναεπιασε.. ειναι νορμαλ? 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μόλις γύρισα από β επιπέδου.... Όλα καλά αλλά έχω πολύ μικρό μωρό... Αυτό σημαίνει πρακτικά ότι θέλω παρακολούθηση κάθε 2 βδομάδες για να δούμε ότι συνεχίζει να αναπτύσσεται και θα βγει και νωρίτερα ... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Elenst είπε:

Κορίτσια μόλις γύρισα από β επιπέδου.... Όλα καλά αλλά έχω πολύ μικρό μωρό... Αυτό σημαίνει πρακτικά ότι θέλω παρακολούθηση κάθε 2 βδομάδες για να δούμε ότι συνεχίζει να αναπτύσσεται και θα βγει και νωρίτερα ... 

οταν λετε μικρο; Σε βαρος; Ποσο ειναι δηλαδη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...