Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

πρίν από 39 λεπτά , Elenst είπε:

Κορίτσια μαγνήσιο πόσες παίρνετε;;;

Παίρνω 2 από την αρχή της εγκυμοσύνης και τώρα η δεύτερη γυναικολόγος μου μου είπε ότι δε δίνει 

Ούτε εμένα μου εδωσε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παίρνω δύο μαγνησια τη μέρα γιατι από την αρχη με έπιαναν κράμπες στα πόδια.... ασβέστιο στο νοσοκομείο μου είπαν δε χρειάζομαι με βάση τις εξετάσεις μου αλλά η γυναικολόγος που πήγα ιδιωτικά μου έδωσε να αρχίσω ,δε ξέρω αν θα το παρω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, μάφιν είπε:

Μεγειες!! Πόσο είσαι τώρα; 

Είμαι στην 30η! Ούτε εγώ παίρνω μαγνήσιο ούτε ασβέστιο, γενικά πολύ λίγα πράγματα μου έχει δώσει ο γιατρός, τα βασικά νομίζω! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 22 λεπτά , Elenst είπε:

Ρε κορίτσια εχω κάτι πόνους από κάτω!!! Ένα βάρος ένα τράβηγμα....ειδικά αν πάω να σηκώσω το πόδι η να περπατήσω για ώρα ... Μιλάμε πεθαίνω.... 

μήπως είναι και σένα το ηβικό οστο; Εμένα με πεθαίνει ειδικά όταν πάω να σηκώσω το πόδι για να περπατήσω κτλ. Τα πρώτα βήματα πονάνε πολύ. Νιώθεις να σε πονάει όργανο ή κόκκαλο;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Elenst είπε:

Ρε κορίτσια εχω κάτι πόνους από κάτω!!! Ένα βάρος ένα τράβηγμα....ειδικά αν πάω να σηκώσω το πόδι η να περπατήσω για ώρα ... Μιλάμε πεθαίνω.... 

Καλως ορισες στο κλαμπ! Πρωτη απ ολες το επαθα.. 

Το εντοπισα στην περιοχη των χειλιων αλλα εσωτερικα. Κοκκαλο και μυες. Μιλαμε αλλαζα πλευρο στον υπνο και δακρυζα απο τον πονο

Link to comment
Share on other sites

Εχω φαει τρελη φρικη.

Εχω εδω κ πολλες μερες διαρροιες. Οχι πολλες ουτε συνεχομενες. Οχι ιωσης δλδ ουτε γαστεεντεριτιδας. Απλα οταν παω με κοβει η κοιλια κ κανω διαρροιες. Με διακοπες ενδιαμεσα. Ειχα δλδ 2-3 μερες, μετα σταματησαν, μετα αλλες 2-3 μερες μετα βελτιωθηκε, τωρα παλι. Εκοψα απο προχθες ολα τα συμπληρωματα πλην του σαλοσπιρ  μπας και φταιει κατι απο αυτα.

Εχω φρικαρει γιατι σκεφτομαι μηπως ειναι το σημαδι τοκετου (παρα μα παρα πολυ νωρις ακομα) ή καμια λιστεριωση. Και κοντευω να τρελαθω. Εκανα σημερα γενικες, ολα καλα σχετικα εκτος απο Β12 που επεσε αρκετα και τσιμπημενες αρκετα τρανσαμινασες στο συκωτι.. Περιμενω τηλ απο τον γιατρο μου.. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Εχω φαει τρελη φρικη.

Εχω εδω κ πολλες μερες διαρροιες. Οχι πολλες ουτε συνεχομενες. Οχι ιωσης δλδ ουτε γαστεεντεριτιδας. Απλα οταν παω με κοβει η κοιλια κ κανω διαρροιες. Με διακοπες ενδιαμεσα. Ειχα δλδ 2-3 μερες, μετα σταματησαν, μετα αλλες 2-3 μερες μετα βελτιωθηκε, τωρα παλι. Εκοψα απο προχθες ολα τα συμπληρωματα πλην του σαλοσπιρ  μπας και φταιει κατι απο αυτα.

Εχω φρικαρει γιατι σκεφτομαι μηπως ειναι το σημαδι τοκετου (παρα μα παρα πολυ νωρις ακομα) ή καμια λιστεριωση. Και κοντευω να τρελαθω. Εκανα σημερα γενικες, ολα καλα σχετικα εκτος απο Β12 που επεσε αρκετα και τσιμπημενες αρκετα τρανσαμινασες στο συκωτι.. Περιμενω τηλ απο τον γιατρο μου.. 

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη το έπαθα από τον 6ο μεχρι τελους και σε αυτή την εγκυμοσύνη το έπαθα εδώ και λίγες μέρες. Ο γιατρός μου μου είχε πει να μην ανησυχώ κι ότι οι κενώσεις αλλάζουν όσο μεγαλώνει το μωρο και πιέζει. Βέβαια καλά κανεις και το επικοινωνείς με το γιατρό σου, αλλά αν δεν έχεις αλλά συμπτώματα δεν είναι κατι ανησυχητικό. Για σημάδι τοκετού γιατί το πιστεύεις ; Άδικα ανησυχείς απλά μπορεί να σε πάει έτσι μέχρι να γεννήσεις αν έχεις προδιάθεση. Εχεις σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου; Αν ναι , είναι συνηθες μετα τον 7ο.. Ο Σίδηρος προκαλεί αλλαγές γενικά στο έντερο είτε δυσκοιλιότητα είτε διάρροια, αν κανεις ομως πολλές διάρροιες μην τον κόβεις γιατί θα νοιωθεις πολύ αδύναμη μετά..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Afrodite88 είπε:

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη το έπαθα από τον 6ο μεχρι τελους και σε αυτή την εγκυμοσύνη το έπαθα εδώ και λίγες μέρες. Ο γιατρός μου μου είχε πει να μην ανησυχώ κι ότι οι κενώσεις αλλάζουν όσο μεγαλώνει το μωρο και πιέζει. Βέβαια καλά κανεις και το επικοινωνείς με το γιατρό σου, αλλά αν δεν έχεις αλλά συμπτώματα δεν είναι κατι ανησυχητικό. Για σημάδι τοκετού γιατί το πιστεύεις ; Άδικα ανησυχείς απλά μπορεί να σε πάει έτσι μέχρι να γεννήσεις αν έχεις προδιάθεση. Εχεις σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου; Αν ναι , είναι συνηθες μετα τον 7ο.. Ο Σίδηρος προκαλεί αλλαγές γενικά στο έντερο είτε δυσκοιλιότητα είτε διάρροια, αν κανεις ομως πολλές διάρροιες μην τον κόβεις γιατί θα νοιωθεις πολύ αδύναμη μετά..

Οχι δεν εχω προβλημα. Ισα ισα που ανεκαθεν ημουν δυσκοιλια και στην εγκυμοσυνη εφτιαξε. Απλα εχω 15 μερες αυτο το θεμα κ σε συνδυασμο με τις υψηλες τρανσαμινασες φρικαρα.

Ωστοσο, ψαξε ψαξε, ειδα οτι το ταρντιφερον που παιρνω ειναι θειικος σιδηρος που και εχει διαρροιες ως παρενεργεια σε ορισμενες περιπτωση και μπορει να αυξησει τις τρανσαμινασες στο συκωτι.

Θα ειναι η πιο απλη κ ευκολη εξηγηση για ολα. Μακαρι να ειναι αυτο. Τον παιρνω προληπτικα εξαλλου. Δεν εχω διαρκως διαρροιες, ισως μια τη μερα, εχω φεριττινη στο 20 και αιματοκριτη 37. Οποτε μπορω να διακοψω για ενα διαστημα. Αν χρειαστω ξανα θα του πω να μου αλλαξει σκευασμα. Μακαρι να ειναι αυτο.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Elle12 είπε:

Οχι δεν εχω προβλημα. Ισα ισα που ανεκαθεν ημουν δυσκοιλια και στην εγκυμοσυνη εφτιαξε. Απλα εχω 15 μερες αυτο το θεμα κ σε συνδυασμο με τις υψηλες τρανσαμινασες φρικαρα.

Ωστοσο, ψαξε ψαξε, ειδα οτι το ταρντιφερον που παιρνω ειναι θειικος σιδηρος που και εχει διαρροιες ως παρενεργεια σε ορισμενες περιπτωση και μπορει να αυξησει τις τρανσαμινασες στο συκωτι.

Θα ειναι η πιο απλη κ ευκολη εξηγηση για ολα. Μακαρι να ειναι αυτο. Τον παιρνω προληπτικα εξαλλου. Δεν εχω διαρκως διαρροιες, ισως μια τη μερα, εχω φεριττινη στο 20 και αιματοκριτη 37. Οποτε μπορω να διακοψω για ενα διαστημα. Αν χρειαστω ξανα θα του πω να μου αλλαξει σκευασμα. Μακαρι να ειναι αυτο.. 

και εγώ το ίδιο παίρνω, ίσως αν του πεις να σου αλλάξει σκεύασμα ; Μήπως στον οργανισμό σου δεν πολύ ταιριαζει κ να πάρεις κατι πιο ελαφρύ ;;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,πως είστε;

Πόσο ζύγιζαν τα μωράκια σας στην τελευταία μέτρηση;

Εμείς πήγαμε χθες και ήταν ~1650 29+4. Ο μεγάλος σε αυτήν την εβδομάδα ήταν ~1350. Και οι μετρήσεις έβγαιναν 30+4. Θα είναι ένα μεγάλο μωρό. Δυστυχώς το ζάχαρο . Ευτυχώς αναλογία κεφαλιού κοιλιάς είναι καλή. Όπως κ τα αμνιακα. 

Προβλέπω να τρώω την καισαρική,ειδικά εφόσον θα γεννήσω στο νοσοκομείο.  Κατά τα άλλα όλα καλά😅😅. Ας μην έχω παράπονο.

  • Μου αρέσει 4

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , agapi27 είπε:

Κορίτσια καλημέρα,πως είστε;

Πόσο ζύγιζαν τα μωράκια σας στην τελευταία μέτρηση;

Εμείς πήγαμε χθες και ήταν ~1650 29+4. Ο μεγάλος σε αυτήν την εβδομάδα ήταν ~1350. Και οι μετρήσεις έβγαιναν 30+4. Θα είναι ένα μεγάλο μωρό. Δυστυχώς το ζάχαρο . Ευτυχώς αναλογία κεφαλιού κοιλιάς είναι καλή. Όπως κ τα αμνιακα. 

Προβλέπω να τρώω την καισαρική,ειδικά εφόσον θα γεννήσω στο νοσοκομείο.  Κατά τα άλλα όλα καλά😅😅. Ας μην έχω παράπονο.

26+4 ηταν 960γρ περιπου. Εχουμε ραντεβου παλι την τριτη. Στις 28+4 δλδ. Υπολογιζω να εχει φτασει το 1.100.. θα δουμε!

 

Σε αλλα νεα, 2 μερες χωρις συμπληρωματα κ απο χθες δεν εχω κανει διαρροια. Μακαρι να εφταιγε ο σιδηρος. Μιλησα με τον γιατρο μου κ ηρεμησα παρα πολυ γιατι χθες εφαγα φρικη κ εκλαιγα χωρις λογο ουσιαστικο. Θα το παρακολουθησουμε οπως κ τις τρανσαμινασες κ ισως λεει κανω εναν υπερηχο ανω κοιλιας να δουμε το συκωτι...  

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια....εγώ νιώθω καλύτερα από ποτέ,είμαι πιο ενεργή από κάθε άλλη φορά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου μέχρι τώρα. Μάλλον ο 7ος είναι ο μήνας μου😄 την άλλη βδομάδα έχω το πρώτο μου ντομπλερ που θα ειμαι 28 εβδομάδων. Θα κάνω δύο λόγω θρομβοφιλιας. Ανυπομονώ και ελπίζω να είναι όλα καλά! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα κορίτσια. Είχαμε την Τετάρτη ραντεβού. Εμάς ζυγίζει 1.100γρ περίπου 27+2.  Εντός καμπυλών είναι. Είχα ένα άγχος γιατί στον προηγούμενο υπέρηχο φάνηκε να έχει λίγο μεγάλη κοιλίτσα και το αμνιακό ήταν σχεδόν στα ανώτερα φυσιολογικά. Όμως όλα καλά αυτή τη φορά. Κάναμε και καμπύλη και βγήκε άψογη (;) παρόλο που παίρνω κορτιζόνη (νιώθω τυχερή 😅). Θα συμφωνήσω με την @Katerinaaa και εγώ έτσι νιώθω φουλ δραστήρια,μες την ενέργεια και παναλαφρη σαν να μην είμαι έγκυος. Ευτυχώς έχω έναν εξίσου δραστήριο μπέμπη μέσα που μου υπενθυμίζει συνεχώς την ύπαρξή του. Doppler θα κάνω κι εγώ 32η με 33η εβδομάδα προληπτικά λόγω κύησης υψηλού κινδύνου όπως την χαρακτήρισαν. Καλή επιτυχία σε όλες μας εύχομαι.. έχουμε στην τελική ευθεία πια και ανυπομονώ.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...