Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

8 ώρες πρίν, Annasdg είπε:

Καλησπέρα. Εγώ έκανα σήμερα την αίτηση, μπήκε άμεσα ο εργοδότης και την δέχτηκε. Πριν λίγο μου ήρθε eMail ότι βγήκε κιόλας η απόφαση. 

Καλα σοκ... εμενα την εκανε η λογιστρια 21/03 ο λογιστης του εργοδοτη αποδοχη 22/03 και απο τοτε γραφει "επεξεργασια απο τον  e-εφκα"

Ελπιζω μη γινει καμια μλκια. Η αλλη μου λεγε της εκανε 1.5 μηνα.. οτι να ναι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 34 λεπτά , Elle12 είπε:

Καλα σοκ... εμενα την εκανε η λογιστρια 21/03 ο λογιστης του εργοδοτη αποδοχη 22/03 και απο τοτε γραφει "επεξεργασια απο τον  e-εφκα"

Ελπιζω μη γινει καμια μλκια. Η αλλη μου λεγε της εκανε 1.5 μηνα.. οτι να ναι..

Πιθανόν να "φταίει" το κατάστημα εφκα της περιοχής σου. Κάνε ένα τηλεφώνημα αν θες,να δεις. 

  • Μου αρέσει 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , agapi27 είπε:

Πιθανόν να "φταίει" το κατάστημα εφκα της περιοχής σου. Κάνε ένα τηλεφώνημα αν θες,να δεις. 

Σωθηκαμε με το τηλεφωνο.. δε νομιζω να απαντησουν ποτε..

Το μηνυμα οτι υποβληθηκε το αιτημα ερχεται αμεσως με την υποβολη. Το εγκριτικο περιμενω με τα ποσα πληρωμης.. θα προσπαθησω αργοτερα να βγαλω ακρη! Ευχαριστω!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, μάφιν είπε:

Πήγα πάλι γιατρό σήμερα κορίτσια. Φτάσαμε 1.900 γρ🤗 είμαι στην 32 και μου είπε ότι θα κάνω ντόπλερ την 35η. Εσείς είστε πιο προχωρημένες, εγω έχω ΠΗΤ 27/5. Έχουμε εδώ καμία μανούλα με κοντινή ΠΗΤ με τη δίκη μου;

Καλημέρα.. εγώ έχω πιθανή 22/05. Αν και βάσει περιόδου μου έβγαινε αρχικά εκεί μαζί με εσένα 27/05.. 

1 hour ago, Elle12 είπε:

Σωθηκαμε με το τηλεφωνο.. δε νομιζω να απαντησουν ποτε..

Το μηνυμα οτι υποβληθηκε το αιτημα ερχεται αμεσως με την υποβολη. Το εγκριτικο περιμενω με τα ποσα πληρωμης.. θα προσπαθησω αργοτερα να βγαλω ακρη! Ευχαριστω!

Μάλλον είναι θέμα καταστήματος εφκα όντως. Κάνε ένα τηλέφωνο μήπως σε εξυπηρετήσουν πιο άμεσα, δεν έχεις κάτι να χάσεις.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γυρισα και γω απο τον γιατρο!

Μια χαρα η μπεμπα, μας εκανε τη χαρη και μας ποζαρε, αχ ρε παιδια, οχι επειδη ειναι παιδι μου, αλλα για εμβρυο ειναι πολυ ομορφουλι!!!

Υγιης, κουνιστρω, εχει παρει θεση 15 μερες τωρα. Αισιως σχεδον 2.200... ολα καλα πολυ ευχαριστημενος ο γιατρος μου. Ψιλοσυζητησαμε κ τα του τοκετου κ χαρηκα πολυ γιατι κανει και προτεινει ολα αυτα που θελω (φυσιολογικο, χωρις προκληση, αργο κοψιμο του λωρου κτλ). Μακαρι να πανε ολα καλα! 

Λατρευω την εγκυμοσυνη μου περναω τελεια, αλλα απο την αλλη ανυπομονω να γνωρισω τη μπεμπουλα μας.. 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Elle12 είπε:

Γυρισα και γω απο τον γιατρο!

Μια χαρα η μπεμπα, μας εκανε τη χαρη και μας ποζαρε, αχ ρε παιδια, οχι επειδη ειναι παιδι μου, αλλα για εμβρυο ειναι πολυ ομορφουλι!!!

Υγιης, κουνιστρω, εχει παρει θεση 15 μερες τωρα. Αισιως σχεδον 2.200... ολα καλα πολυ ευχαριστημενος ο γιατρος μου. Ψιλοσυζητησαμε κ τα του τοκετου κ χαρηκα πολυ γιατι κανει και προτεινει ολα αυτα που θελω (φυσιολογικο, χωρις προκληση, αργο κοψιμο του λωρου κτλ). Μακαρι να πανε ολα καλα! 

Λατρευω την εγκυμοσυνη μου περναω τελεια, αλλα απο την αλλη ανυπομονω να γνωρισω τη μπεμπουλα μας.. 

Ναι μωρέ!! κ εγώ κάπως είμαι πολύ χαρούμενη τελευταία!! δεν πονάω πια και πιστεύω ότι και ορμονικά είμαστε καλύτερα! πετάει η ομάδα!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Annasdg είπε:

Καλημέρα.. εγώ έχω πιθανή 22/05. Αν και βάσει περιόδου μου έβγαινε αρχικά εκεί μαζί με εσένα 27/05.. 

 

Και γω 22/5 έχω Πητ!! Βέβαια λόγω καισαρικής δε θα φτάσω τόσο....απ' ότι μου είπαν μεταξυ 10-15 Μαίου θα με προγραμματίσουν

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Και γω 22/5 έχω Πητ!! Βέβαια λόγω καισαρικής δε θα φτάσω τόσο....απ' ότι μου είπαν μεταξυ 10-15 Μαίου θα με προγραμματίσουν

Καλά κι εγώ που πάω για φυσιολογικό δεν με βλέπω να φτάνω τις 40.. ο κύριος είναι έτοιμος. Έχει πάρει θέση. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια κι εγώ απολαμβάνω φουλ αυτή την ξεκούραση τώρα! Από τη μια ανυπομονώ για το μωράκι μας από την άλλη σκέφτομαι ότι είναι οι τελευταίες μέρες ξεκούρασης μιας και θα αλλάξει η ζωή μας για πάντα μετά.. Γενικά τώρα που εχω πολύ ελεύθερο χρόνο το φιλοσοφω το ζήτημα χαχαχα

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Spring_girl είπε:

Αχ κορίτσια κι εγώ απολαμβάνω φουλ αυτή την ξεκούραση τώρα! Από τη μια ανυπομονώ για το μωράκι μας από την άλλη σκέφτομαι ότι είναι οι τελευταίες μέρες ξεκούρασης μιας και θα αλλάξει η ζωή μας για πάντα μετά.. Γενικά τώρα που εχω πολύ ελεύθερο χρόνο το φιλοσοφω το ζήτημα χαχαχα

Εγω χθες το πρωι που επινα καφε, εκλαψα για πρωτη φορα μεσα στους 8 μηνες. Ημουν εξαρχης πολυ κουλ και ηρεμη, το πηγαινα βημα βημα τη φορα. Βαλε εξετασεις, γιατρους, δουλεια, καθημερινοτητα, δεν ειχα χαρει εγκυμοσυνη παρ ολο που ειναι τελεια απο θεμα υγειας. Και χθες παιδια μου τα σκασε. Οτι τα καταφεραμε. Οτι το κοριτσακι μας ειναι μεχρι στιγμης καλα. Οτι ειναι δικο μας. Οτι θα με φωναζει ενα πλασματακι μαμα. Που το θελω απ οσο θυμαμαι τον εαυτο μου. Οτι θα μας δενει μεχρι το τελος της ζωης μας. Οτι θα αλλαξουν ολα (οχι με τη κακη εννοια). Ε μου τα σκασε μαζεμενα και πλανταξα στο κλαμα.. 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Εγω χθες το πρωι που επινα καφε, εκλαψα για πρωτη φορα μεσα στους 8 μηνες. Ημουν εξαρχης πολυ κουλ και ηρεμη, το πηγαινα βημα βημα τη φορα. Βαλε εξετασεις, γιατρους, δουλεια, καθημερινοτητα, δεν ειχα χαρει εγκυμοσυνη παρ ολο που ειναι τελεια απο θεμα υγειας. Και χθες παιδια μου τα σκασε. Οτι τα καταφεραμε. Οτι το κοριτσακι μας ειναι μεχρι στιγμης καλα. Οτι ειναι δικο μας. Οτι θα με φωναζει ενα πλασματακι μαμα. Που το θελω απ οσο θυμαμαι τον εαυτο μου. Οτι θα μας δενει μεχρι το τελος της ζωης μας. Οτι θα αλλαξουν ολα (οχι με τη κακη εννοια). Ε μου τα σκασε μαζεμενα και πλανταξα στο κλαμα.. 

Εντάξει είναι φυσιολογικά και τα ξεσπάσματα τα συναισθηματικά! Ειδικά όσο πλησιάζουμε στην τελικά ευθεία αλλά και μετά τον τοκετό θα είμαστε αρκετά ευαίσθητες!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Εγω χθες το πρωι που επινα καφε, εκλαψα για πρωτη φορα μεσα στους 8 μηνες. Ημουν εξαρχης πολυ κουλ και ηρεμη, το πηγαινα βημα βημα τη φορα. Βαλε εξετασεις, γιατρους, δουλεια, καθημερινοτητα, δεν ειχα χαρει εγκυμοσυνη παρ ολο που ειναι τελεια απο θεμα υγειας. Και χθες παιδια μου τα σκασε. Οτι τα καταφεραμε. Οτι το κοριτσακι μας ειναι μεχρι στιγμης καλα. Οτι ειναι δικο μας. Οτι θα με φωναζει ενα πλασματακι μαμα. Που το θελω απ οσο θυμαμαι τον εαυτο μου. Οτι θα μας δενει μεχρι το τελος της ζωης μας. Οτι θα αλλαξουν ολα (οχι με τη κακη εννοια). Ε μου τα σκασε μαζεμενα και πλανταξα στο κλαμα.. 

Κ έτσι ακριβώς είναι, από τη γεννα και μετά θα βιώσεις πολύ πρωτόγνωρα συναισθήματα, θα νοιωθεις πλήρης και η ευτυχία θα αποκτήσει νέα διάσταση. Είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου κ εδώ κ μια βδομάδα αναπολώ τη μικρή μου στη γεννα και το μαιευτήριο κ κλαίω που μεγαλώνει τόσο γρήγορα.. 

4 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Εντάξει είναι φυσιολογικά και τα ξεσπάσματα τα συναισθηματικά! Ειδικά όσο πλησιάζουμε στην τελικά ευθεία αλλά και μετά τον τοκετό θα είμαστε αρκετά ευαίσθητες!

Καλά στο μαιευτήριο νομίζω δεν έκανα άλλη δουλειά, έκλαιγα έκλαιγα έκλαιγα!! Από ευτυχία, από φόβο μη μου πάθει κατι, από ορμόνες κλπ. Και στο σπίτι με έπιανε αργότερα που την κοιτούσα κ τόση συγκίνηση ασ’τα.. μοναδικά συναισθήματα! 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Βρε παιδιά εμένα με πιάνει πολύ άγχος γενικά μην πάθει τίποτα η μικρή. Κάποιες μέρες είναι σούπερ κινητική και κάποιες άλλες ίσα που τη νιώθω. Και εκεί φρικαρω ότι κάτι έπαθε, ότι δεν είναι καλά κτλ. Έχω ακούσει και ιστορίες με άσχημο τέλος και αυτό εντείνει το άγχος μου. Το παθαίνετε και σεις αυτό?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Silver lining είπε:

Γεια σας κορίτσια!

Βρε παιδιά εμένα με πιάνει πολύ άγχος γενικά μην πάθει τίποτα η μικρή. Κάποιες μέρες είναι σούπερ κινητική και κάποιες άλλες ίσα που τη νιώθω. Και εκεί φρικαρω ότι κάτι έπαθε, ότι δεν είναι καλά κτλ. Έχω ακούσει και ιστορίες με άσχημο τέλος και αυτό εντείνει το άγχος μου. Το παθαίνετε και σεις αυτό?

Κοίτα εγώ από την αρχή, αυτο το θέμα με την κινητικότητα του μωρού στους τελευταίους μήνες, πήρα απόφαση να μην του δίνω πολλή σημασία. Το βρίσκω πάρα πολύ αγχωτικό, λες και μπορείς να ξέρεις... ασε που για να την νιώσω πρέπει να είμαι ηρεμη και ξαπλωμένη. Αν δεν ειναι ξύπνια εκείνη την ώρα, το έχασα το τραίνο. Έχω πανω κάτω στο μυαλό μου να την νιώθω μέσα στην ημέρα, χωρίς να μετράω ή να τσεκάρω και το πρωί και το βράδυ. 

Τώρα αυτό με τις ιστορίες είναι ένα θέμα. Πρέπει να κλείσουμε τα αυτιά μας. Εγώ επειδή έκανα και εξωσωματική είχα άγχος με τη μικρή μέχρι και πολύ πρόσφατα. Τώρα όμως με ιάνει λίγο με τον τοκετό και έχω ακούσει κ εγώ πολύ ασχημες ιστορίες...:( προσπαθώ όσο μπορώ να μην το σκέφτομαι...και ότι όλα θα πάνε καλά.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , μάφιν είπε:

Κοίτα εγώ από την αρχή, αυτο το θέμα με την κινητικότητα του μωρού στους τελευταίους μήνες, πήρα απόφαση να μην του δίνω πολλή σημασία. Το βρίσκω πάρα πολύ αγχωτικό, λες και μπορείς να ξέρεις... ασε που για να την νιώσω πρέπει να είμαι ηρεμη και ξαπλωμένη. Αν δεν ειναι ξύπνια εκείνη την ώρα, το έχασα το τραίνο. Έχω πανω κάτω στο μυαλό μου να την νιώθω μέσα στην ημέρα, χωρίς να μετράω ή να τσεκάρω και το πρωί και το βράδυ. 

Τώρα αυτό με τις ιστορίες είναι ένα θέμα. Πρέπει να κλείσουμε τα αυτιά μας. Εγώ επειδή έκανα και εξωσωματική είχα άγχος με τη μικρή μέχρι και πολύ πρόσφατα. Τώρα όμως με ιάνει λίγο με τον τοκετό και έχω ακούσει κ εγώ πολύ ασχημες ιστορίες...:( προσπαθώ όσο μπορώ να μην το σκέφτομαι...και ότι όλα θα πάνε καλά.

Και γω προέρχομαι από ιστορικό υπογονιμότητας και προηγούμενης αποβολής και εξαιτίας αυτού είμαι περισσότερο φρικαρισμενη. Αλήθεια σκέφτομαι πως θα ήμουν αν δεν είχα περάσει όλα αυτά, πόσο πιο αισιόδοξη και ανέμελη. 

Μου είναι δύσκολο ακόμα και τώρα να πιστέψω ότι αυτό όντως συμβαίνει και θα γίνω μαμά. Είναι λες και ο εγκέφαλος μου είχε ρυθμιστεί να περιμένει το χειρότερο σενάριο.

Προσπαθώ όμως και μετράω τις μέρες μια μια.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...