Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Elenst είπε:

Κορίτσια ημιμόνιμο σας επιτρεπουν;

Ναι αλλά για τη γέννα πρέπει να είναι αβαφα τα νύχια είτε χεριού είτε ποδιού ένα από τα 2 τουλάχιστον. Μαλλί επιτρέπεται αλλά δεν έχω κάνει δεν ήθελα 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Πώς είστε; 

Δευτέρα είχαμε το Doppler. Όλα πολύ καλά. Ο μπέμπης μας αναπτύσεται τέλεια. 33+0 είναι 2.222 γρ. Ήμασταν τυχεροί γιατί κατάφερε να μας βγάλει φωτογραφία το προσωπάκι του 3d. Ακόμα είμαι σοκαρισμένη με την εικόνα. 🥰 Τώρα έχουμε ξανά ραντεβού με την γιατρό μας 18/4 και μετά μπαίνουμε στον μήνα μας. Απίστευτο μου φαίνεται το ποσό γρήγορα περνάει ο καιρός.

Εσείς για πείτε τα νέα σας; 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω ιδιαιτερα νεα. Απολαμβανω τις τελευταιες εβδομαδες ηρεμιας, χωρις δουλεια και υποχρεωσεις.. τριτη εχουμε ραντεβου, θα ειμαι 34+4 να δουμε ποσο εχει φτασει!

28 απριλιου μπαινω στον μηνα μου, οντως κ μενα απιστευτο μου φαινεται.

Τελειωσαμε τα μαθηματα ανωδυνου τοκετου και δε σας κρυβω οτι ναι μεν ειμαι πιο ηρεμη απο πριν (εχω τεραστιες φοβιες με ιατρικα θεματα) δε παυει να με αγχωνει το ολο θεμα. Θελω να εχω πιστη στον εαυτο μου ομως, στο μωρο μου, στον γιατρο, τις μαιες και τον αντρα μου που θα εχω μαζι...

Κατα τα αλλα συνεχιζουμε κ ετοιμαζουμε πραγματα. Μας εχουν δωσει τα παντα. Το μονο που θα αγορασουμε τελικα ειναι ενα καινουριο καθισμα αυτοκινητου γιατι αυτο που εχουμε ειναι 15ετιας  εχουν κατσει 5 παιδια και δεν εμπιστευομαι πια την ασφαλεια του. Δε παιζεις με αυτα! Θελει κ η πεθερα να μας παρει ενα καλο δωρο οποτε μια χαρα!

Οπως εχω ξαναπει, απο τη μια ανυπομονω να γνωρισω το κοριτσακι μας, απο την αλλη ειναι τοοοοσο ωραια η εγκυμοσυνη που θα θελα να κρατησει λιγο ακομα!!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 31/3/2023 at 8:42 ΜΜ, Spring_girl είπε:

Ναι αλλά για τη γέννα πρέπει να είναι αβαφα τα νύχια είτε χεριού είτε ποδιού ένα από τα 2 τουλάχιστον. Μαλλί επιτρέπεται αλλά δεν έχω κάνει δεν ήθελα 

Στην καισαρική ισχύει αυτό. Στο νοσοκομείο που γέννησα (δημόσιο, φυσιολογικός τοκετός) δεν υπήρχε θέμα με βαμμένα νύχια πάνω - κάτω.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια μπήκα στο μήνα μου χθές, είμαι 36+1! Δευτέρα έχω ραντεβού για καρδιοτοκογραφο και βλέπουμε! Συμφωνώ με @Elle12, απολαμβάνω την ξεκούραση, διαβάζω, ψάχνω διάφορα για το μωρό κτλ.. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν απολαμβάνω την εγκυμοσύνη καθόλου κ χωρίς να νοιωθω τύψεις για αυτό.. 😅 αλλά επειδή είναι η δεύτερη ανυπομονώ να γεννήσω γιατί ηρεμία στο σπίτι δεν υπάρχει ούτως ή άλλως! Σε δυο εβδομάδες θα με βάλει για καισαρική και ανυπομονώ να πω την αλήθεια.. κυρίως για να γνωρίσω το νέο μέλος! Η μεγάλη έχει αρχίσει να αντιλαμβάνεται λίγο οτι εχω ένα μωρό μέσα και έρχεται να μου βάλει κρέμα στην κοιλιά και τη χαϊδεύει. Αν έχει παραπάνω κέφια δίνει και καμία σφαλιάρα αλλά δεν την ψυχολογείς για να το προλάβεις.😂

Μόνο το τετραήμερο στο μαιευτήριο με αγχώνει πλέον, αυτός ο εφιάλτης με την ταλαιπωρία και την αϋπνια που θα ξαναζήσω. Σκέφτομαι να ζητησω από το γιατρό να με αφήσει νωρίτερα αν είμαι καλά διαφορετικά θα υπογράψω με δικη μου ευθύνη να φυγω. Μόνο που θυμάμαι οτι αν καταφέρεις να κοιμηθείς μπαίνει μέσα κάθε δέκα λεπτά κάποιος κ σε ξυπνάει, με αρρωσταίνει. Παρ’ αυτά θα κάνουμε πάλι rooming in από τη δεύτερη μέρα όμως όπως πέρσι για να καταφέρω να κοιμηθω το πρώτο βράδυ που δεν υπάρχουν ακόμα απαιτησεις. Στο γκρουπ του Απριλίου έχουμε ήδη αρκετά γεννητούρια και παρ’ όλο που είχα ΠΗΤ πρώτες μέρες Μαΐου, ήξερα ότι δεν τον βγάζω τον Απρίλη με τπτ κ τσαντα μαιευτηρίου δεν έχω φτιάξει ακόμα. Είμαι λίγο προληπτική με αυτά. Τα έχω συγκεντρώσει όλα αλλά θα τα βάλω στη βαλίτσα τελευταία στιγμή. Για την ώρα ξεκινήσαμε να πλένουμε και να αποστειρώνουμε γιατί έμειναν λίγες μέρες μόνο!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Εγώ πάλι δεν απολαμβάνω την εγκυμοσύνη καθόλου κ χωρίς να νοιωθω τύψεις για αυτό.. 😅 αλλά επειδή είναι η δεύτερη ανυπομονώ να γεννήσω γιατί ηρεμία στο σπίτι δεν υπάρχει ούτως ή άλλως! Σε δυο εβδομάδες θα με βάλει για καισαρική και ανυπομονώ να πω την αλήθεια.. κυρίως για να γνωρίσω το νέο μέλος! Η μεγάλη έχει αρχίσει να αντιλαμβάνεται λίγο οτι εχω ένα μωρό μέσα και έρχεται να μου βάλει κρέμα στην κοιλιά και τη χαϊδεύει. Αν έχει παραπάνω κέφια δίνει και καμία σφαλιάρα αλλά δεν την ψυχολογείς για να το προλάβεις.😂

Μόνο το τετραήμερο στο μαιευτήριο με αγχώνει πλέον, αυτός ο εφιάλτης με την ταλαιπωρία και την αϋπνια που θα ξαναζήσω. Σκέφτομαι να ζητησω από το γιατρό να με αφήσει νωρίτερα αν είμαι καλά διαφορετικά θα υπογράψω με δικη μου ευθύνη να φυγω. Μόνο που θυμάμαι οτι αν καταφέρεις να κοιμηθείς μπαίνει μέσα κάθε δέκα λεπτά κάποιος κ σε ξυπνάει, με αρρωσταίνει. Παρ’ αυτά θα κάνουμε πάλι rooming in από τη δεύτερη μέρα όμως όπως πέρσι για να καταφέρω να κοιμηθω το πρώτο βράδυ που δεν υπάρχουν ακόμα απαιτησεις. Στο γκρουπ του Απριλίου έχουμε ήδη αρκετά γεννητούρια και παρ’ όλο που είχα ΠΗΤ πρώτες μέρες Μαΐου, ήξερα ότι δεν τον βγάζω τον Απρίλη με τπτ κ τσαντα μαιευτηρίου δεν έχω φτιάξει ακόμα. Είμαι λίγο προληπτική με αυτά. Τα έχω συγκεντρώσει όλα αλλά θα τα βάλω στη βαλίτσα τελευταία στιγμή. Για την ώρα ξεκινήσαμε να πλένουμε και να αποστειρώνουμε γιατί έμειναν λίγες μέρες μόνο!

Κι εγώ μαϊου κανονικά είμαι αλλά μπορεί και Απρίλιο ποιος ξέρει είναι και το πρώτο μου.. 

Μια ερώτηση έχω επίσης, μας έχουν πάρει πάνινα παιχνίδια, παραμύθια, χαλακια δραστηριοτήτων κτλ , όλα αυτά τα πλένουμε πριν τα δώσουμε στο μωρό;; Η ζωή μου έχει γίνει ένα ατελείωτο πλυντήριο και ακόμα δε γεννήθηκε η μικρή! 😅

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Spring_girl είπε:

Κι εγώ μαϊου κανονικά είμαι αλλά μπορεί και Απρίλιο ποιος ξέρει είναι και το πρώτο μου.. 

Μια ερώτηση έχω επίσης, μας έχουν πάρει πάνινα παιχνίδια, παραμύθια, χαλακια δραστηριοτήτων κτλ , όλα αυτά τα πλένουμε πριν τα δώσουμε στο μωρό;; Η ζωή μου έχει γίνει ένα ατελείωτο πλυντήριο και ακόμα δε γεννήθηκε η μικρή! 😅

Κανονικά πητ έχουμε ίδια. Αλλά επειδή έκανα καισαρική πριν ενάμιση χρόνο , θέλει να πάμε πάλι με καισαρικη. Σκέψου το πρώτο το έβγαλα 3060 στις 36+3! Περίπου σαν τώρα. Και ο γιατρός μου είπε ότι είναι ήδη 3 κιλά κ αυτό, οποτε σε δυο βδομάδες θα είναι μισό κιλο πάνω. Δεν αντέχω και περισσότερο να πω την αλήθεια. 
 

Όλα θα τα πλύνεις πριν τα δώσεις ναι. Απλά θα αφαιρέσεις από πάνω ότι δεν πλένεται. Βέβαια επειδή τώρα είναι νωρίς να τα χρησιμοποιήσεις σε νεογέννητο αλλά μετά θα βάζεις 1-2 πλυντήρια τη βδομάδα καλό θα είναι να τα πλύνεις και να τα βαλεις σε κανένα καλαθι παιχνιδιών κλειστα, αφού στεγνώσουν καλά. Θυμάμαι είχα βάλει ένα πλυντήριο μόνο λούτρινα και ένα ακομα με καλύμματα από καθίσματα, ριλαξ , καρότσια κλπ. Τα πρώτα τα έπλυνα μετά από 4 μήνες που τα εβαζε στο στομα. Τα δευτερα τα έβαζα ανάλογα. Πχ το ριλαξ το έπλυνα δυο φορές μόνο σε ένα χρόνο ενώ το καθισματάκι από το αυγό μου έβγαλε την πίστη. (Από σάλια γουλιες με γάλα κλπ. ) Πηρα ένα κάλυμμα για τώρα και ησύχασα. Αυτά που έβαζα συνέχεια πλυντήριο ήταν σελτεδακια που τα κατουρούσε και καλύμματα αλλαξιερας, πετσετακια κλπ όπως κ το κάλυμμα από το μαξιλάρι θηλασμού που ακουμπούσε συνέχεια. Καλό είναι να έχετε και ένα δεύτερο γιατί πέφτουν γάλατα, σαλια κλπ. Επίσης μου είχε πει η παιδίατρος τα σουτιέν θηλασμού να τα πλένω μαζί με τα ρούχα της και πάντα σε καναπέ κλπ έβαζα σεντόνια.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Spring_girl είπε:

Κι εγώ μαϊου κανονικά είμαι αλλά μπορεί και Απρίλιο ποιος ξέρει είναι και το πρώτο μου.. 

Μια ερώτηση έχω επίσης, μας έχουν πάρει πάνινα παιχνίδια, παραμύθια, χαλακια δραστηριοτήτων κτλ , όλα αυτά τα πλένουμε πριν τα δώσουμε στο μωρό;; Η ζωή μου έχει γίνει ένα ατελείωτο πλυντήριο και ακόμα δε γεννήθηκε η μικρή! 😅

Κι εγω βάζω 2 πλυντήρια  την ημέρα αλλά σήμερα έβαλα το τελευταίο με τα καλ λύματα από φωλιά, μαξιλάρι θηλασμού και χαλάκι δραστηριοτήτων της αδερφής μου. Τα έβαλα στα ευαίσθητα στους 30 και βγήκαν μια χαρα. Ίσα ίσα να ξεπλυθούν…

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλημερα ειμαι 31 εβδομαδα και προετοιμαζω κ εγω σιγα σιγα τα πραγματακια μας στο παιδικο δωματιο..ηθελα να ρωτησω αν καποια κοπελα εχει κατοικιδιο κ αν σας εχουν πει για τη συμβιωση με νεογεννητο απο την αποψη τριχων κ λοιπα..εμενα ειναι γατουλα αποκλειστικα σπιτιου δεν βγαινει ποτε εκτος απο μπαλκονι.εχει καποια κοπελα εμπειρια;θα ρωτησω βεβαια κ παιδιατρο αλλα μηπως πρεπει να το κανω πριν την ελευση του μωρου;οποια συμβουλη ευπροσδεκτη!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Και γω σε φάση απόλαυσης είμαι, ενέργεια έχω, τρώω ότι θέλω και τουρλωνω κοιλιά καμαρωτη καμαρωτη χωρίς τύψεις μετα😄 μακάρι να κρατούσε κι άλλο αυτή η ελευθερία!! Μέχρι εξι μηνών πέρασα πολύ ασχημα,άγχος, ιώσεις απανωτές και ουσιαστικά εδώ και δύο μήνες νιώθω την εγκυμοσύνη μου και μου φανηκε πολύ λίγο ...ένας μήνας ακομα😔θα είναι και η τελευταία μου εγκυμοσύνη οπότε την νοσταλγώ από τώρα! εμένα μου κλείσανε ραντεβού ξανά όταν θα έχω μπει στο μήνα μου 36+....πιο μπροστά λόγω ημερών θα λείπουν πολλοί απ' ότι κατάλαβα στο νοσοκομείο και δε θέλανε....μου φάνηκε πολύ που θα περιμένω ένα μήνα απ' την τελευταία φορά 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Jamie είπε:

Κοριτσια μου καλημερα ειμαι 31 εβδομαδα και προετοιμαζω κ εγω σιγα σιγα τα πραγματακια μας στο παιδικο δωματιο..ηθελα να ρωτησω αν καποια κοπελα εχει κατοικιδιο κ αν σας εχουν πει για τη συμβιωση με νεογεννητο απο την αποψη τριχων κ λοιπα..εμενα ειναι γατουλα αποκλειστικα σπιτιου δεν βγαινει ποτε εκτος απο μπαλκονι.εχει καποια κοπελα εμπειρια;θα ρωτησω βεβαια κ παιδιατρο αλλα μηπως πρεπει να το κανω πριν την ελευση του μωρου;οποια συμβουλη ευπροσδεκτη!!

Εγω έχω έναν γατούλη! Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω μιλήσει ακόμα με τον παιδίατρο αλλά αυτά που ξέρω σίγουρα είναι ότι πρέπει να φέρεις ένα ρουχαλάκι του μωρού νωρίτερα στο σπιτι να το μυρίσει και να ασχοληθεί μαζί του (να έχει χρόνο δηλαδή να εξοικειωθεί με τη μυρωδιά πριν έρθει το μωρό στο σπιτι), και να μην έρθει σε επαφή το μωρό με πολλές τρίχες και εννοείται όχι με την άμμο.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , μάφιν είπε:

Εγω έχω έναν γατούλη! Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω μιλήσει ακόμα με τον παιδίατρο αλλά αυτά που ξέρω σίγουρα είναι ότι πρέπει να φέρεις ένα ρουχαλάκι του μωρού νωρίτερα στο σπιτι να το μυρίσει και να ασχοληθεί μαζί του (να έχει χρόνο δηλαδή να εξοικειωθεί με τη μυρωδιά πριν έρθει το μωρό στο σπιτι), και να μην έρθει σε επαφή το μωρό με πολλές τρίχες και εννοείται όχι με την άμμο.

Ευχαριστω πολυ μαφιν μου ναι ναι θα φροντισω να το κανω να εξοικειωθει με τη μυρωδια!εννοειται προτεραιοτητα εχει το παιδι αλλα το εσωσα μωρακι το γατουλι και το αγαπαω θα ηθελα να μπορεσουμε να συμβιωσουμε αρμονικα ολοι μαζι με πολυ προσοχη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...