Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Ανεπάρκεια τραχηλου και παλι...


Recommended Posts

On 31/10/2022 at 2:16 ΜΜ, Vicky_ είπε:

Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου... 

Σε νιώθω.... 

Είναι πολύ μεγάλο διάστημα ο ένας μήνας. Εμένα ο τράχηλος έγινε χοάνη και άνοιξε μέσα σε 5 ημέρες. 

Η γνώμη μου είναι να επιμείνεις για ραντεβού 1 φορά την εβδομάδα /10 ημέρες το πολύ. Να πήγαινες να τσεκάρετε τον τράχηλο με κολπικό υπέρηχο και να τον ρωτήσεις αν μπορεί να σε βλέπει και με τον κολποδιαστολεα. 

Να μην αφήσεις τίποτα στην τύχη!

Σου εύχομαι τελειομηνο μπεμπακι :wub:

Είχες απώλεια και έκανες την επόμενη φορά περιδεση? Ήσουν ξάπλα τελείως?

Είχα δυο απώλειες (20εβδ κ 17εβδ),την πρώτη  φορά δεν γνώριζαμε για την ανεπάρκεια ,τη δευτερη φορά ο γιατρός ήταν κατά της περιδεσης ,,κ την τριτη δεν ρίσκαρα τίποτε ,,εκανα προληπτική περιδεση ,ήμουν ξάπλα ,με παρακολουθούσε κάθε εβδομάδα ,εκανα συχνά καλλιέργειες,είχα πολλά μικροβια (μύκητες ,κολπιτιδες,ουρολοίμωξη )εκανα συσπάσεις από νωρίς ,νοσηλευτηκα ,,παρολα αυτά πλέον κρατάω το θαύμα μου ,τη δίχρονη κορακλα μου !!

Οποτε ξανά λέω η περιδεση ήταν μονόδρομος !

  • Μου αρέσει 4

i8Mup3.png?t=1&0EalCpq6

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, demifilol είπε:

Είχα δυο απώλειες (20εβδ κ 17εβδ),την πρώτη  φορά δεν γνώριζαμε για την ανεπάρκεια ,τη δευτερη φορά ο γιατρός ήταν κατά της περιδεσης ,,κ την τριτη δεν ρίσκαρα τίποτε ,,εκανα προληπτική περιδεση ,ήμουν ξάπλα ,με παρακολουθούσε κάθε εβδομάδα ,εκανα συχνά καλλιέργειες,είχα πολλά μικροβια (μύκητες ,κολπιτιδες,ουρολοίμωξη )εκανα συσπάσεις από νωρίς ,νοσηλευτηκα ,,παρολα αυτά πλέον κρατάω το θαύμα μου ,τη δίχρονη κορακλα μου !!

Οποτε ξανά λέω η περιδεση ήταν μονόδρομος !

Να σου ζήσει το θαυματακι σου! 

Απορώ αλήθεια πως γίνεται να υποστηρίζει ότι είναι κατά της περιδεσης. Δηλαδή εσένα που έχασες και δεύτερο μωρό από ανεπάρκεια τι σου είπε μετά? Θυμώνω γιατί χάνονται ψυχούλες άδικα, το ζόρι το τραβάνε οι γονείς, η απώλεια υπάρχει για πάντα. Αυτό δεν υπολογίζεται? Ξέρω ότι υπάρχει και η εναλλακτική με την ξάπλα αλλά αν έχεις αποδεδειγμένα θέμα με τον τράχηλο γιατί πάλι να ρισκάρεις? Λυπάμαι τόσο πολύ για τα αγγελάκια σου!! 

Εσύ έκανες κάτι προληπτικά για τον τράχηλο πριν ξαναμεινεις έγκυος? Κρέμες κτλ? Στη διάρκεια της εγκυμοσύνης έπαιρνες utrogestan? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Vicky_ Δυστυχώς όπως και στην δική μου περίπτωση ,στην δεύτερη γιατί στην πρώτη ειχα μικρόβιο και δεν προλαβαμε , ο γιατρός που με παρακολουθούσε ενώ είδε ότι στην αυχενική ήταν 23cm ο τράχηλος με πήγε με ξάπλα ,προγεστερόνη και μαγνήσιο.Κι αυτά επειδη του τα ζήτησα εγώ. Αλλιώς θα το είχα χάσει πιο νωρίς. Αυτό που έχω καταλάβει είναι είμαστε πλέον αντικείμενα μελέτης και ερευνών για αυτούς και δοκιμάζουν εναλλακτικές. Την περίδεση τη φοβούνται και την αποφεύγουν οι πιο πολλοί γιατί μπορεί να είναι ρουτίνας αλλά θέλει προσοχή και λεπτομέρεια ,ειδικά οι έκτακτες και σε μεγάλες εβδομάδες. Λιγοι είναι αυτοί που κοιτούν την περίπτωση της κάθε γυναίκας ξεχωριστά. Αλλά όπως είπες οι γονείς τα τραβάνε. Αυτοί απλά πληρώνονται και συνεχίζουν.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, RENA 851 είπε:

@Vicky_ Δυστυχώς όπως και στην δική μου περίπτωση ,στην δεύτερη γιατί στην πρώτη ειχα μικρόβιο και δεν προλαβαμε , ο γιατρός που με παρακολουθούσε ενώ είδε ότι στην αυχενική ήταν 23cm ο τράχηλος με πήγε με ξάπλα ,προγεστερόνη και μαγνήσιο.Κι αυτά επειδη του τα ζήτησα εγώ. Αλλιώς θα το είχα χάσει πιο νωρίς. Αυτό που έχω καταλάβει είναι είμαστε πλέον αντικείμενα μελέτης και ερευνών για αυτούς και δοκιμάζουν εναλλακτικές. Την περίδεση τη φοβούνται και την αποφεύγουν οι πιο πολλοί γιατί μπορεί να είναι ρουτίνας αλλά θέλει προσοχή και λεπτομέρεια ,ειδικά οι έκτακτες και σε μεγάλες εβδομάδες. Λιγοι είναι αυτοί που κοιτούν την περίπτωση της κάθε γυναίκας ξεχωριστά. Αλλά όπως είπες οι γονείς τα τραβάνε. Αυτοί απλά πληρώνονται και συνεχίζουν.

Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ!!! 

Εγώ ζω μια απώλεια... Και μου έχει στοιχίσει απίστευτα... Δεν μπορώ να φανταστώ πόσο δύσκολο θα είναι δεύτερη φορά να συμβαίνει το ίδιο! 

Δεν είναι όλες οι εγκυμοσύνες ίδιες. Κάποιες είναι πιο δύσκολες. Κάποιες πρέπει να προσπαθήσουμε για το δικό μας θαυματακι! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2022 at 7:13 ΠΜ, Vicky_ είπε:

Καλησπέρα σας! Γνωρίζω ότι έχει συζητηθεί και άλλες φορές το θέμα, όμως ο πόνος παραμένει αβάσταχτος. Πριν 2 μήνες χάσαμε την μπέμπα μας στις 23 εβδ και 5 ημέρες. Έζησε μονάχα 2 ώρες. Στις 18 εβδομάδες ο τράχηλος μου έκανε χοάνη και ο γιατρός διέγνωσε ανεπάρκεια τραχηλου, με μήκος <3 και πολυ μεγάλη ελαστικότητα. Προχωρήσαμε σε έκτακτη περιδεση και έπειτα έμεινα στο κρεβάτι. Στις 23 εβδομάδες είδα λίγο αίμα και ο γιατρός μου είπε ότι βλέπει τον τράχηλο μου ανοικτό και πάλι (με ειδε με κολποδιαστολεα και κολπικο υπέρηχο) και το μήκος ήταν 2,8. Προχωρήσαμε σε δεύτερη περιδεση γιατί τα ράμματα της πρώτης δεν συγκρατουσαν τον τράχηλο πια. Στην δεύτερη περιδεση τα ράμματα μπήκαν πιο εσωτερικά, ωστόσο μετά από 5 ημέρες αυστηρής κατάκλισης στο νοσοκομείο ανέβηκαν οι δείκτες φλεγμονής μου. Χοριοαμνιονιτιδα και έπρεπε να γίνει τοκετός. Η μπέμπα μου ήταν υγιέστατη (είχαμε κάνει και την β επίπεδου). Γεννήθηκε με καισαρική για να της δώσουμε μια ευκαιρία να ζήσει, αλλα ήταν πολύ μικρή και δεν τα κατάφερε :cry:ήτανη πρώτη μου εγκυμοσύνη στα 37. Ο άντρας μου στάθηκε και στέκεται δίπλα μου βράχος αλλά εγώ έχω πέσει σε βαρύ πένθος. Πάω και σε ψυχολόγο αλλά μου είναι πολύ δύσκολο. Μας είπαν ότι μπορούμε να ξαναπροσπαθησουμε σε 5-6 μήνες και την επόμενη φορά να κάνω προληπτική περιδεση στη 12η εβδομάδα και να μην κουράζομαι. Τα έχει καταφέρει κάποια κοπέλα? Εννοείται θα την κάνω την προληπτική περιδεση. Υπάρχει ωστόσο κάποιος τρόπος ο τράχηλος να γίνει πιο σκληρός ώστε να αντέξει μια εγκυμοσύνη? Οποιαδήποτε βοήθεια και στήριξη θα με βοηθούσε πολύ :wub:

Καλησπέρα!! Λυπάμαι που ήρθαν έτσι τα πράγματα! Έχω κάνει περιδεση και στις 2 μου εγκυμοσύνες  την 1η στην 28η εβδομαδα και τη 2η προληπτικά στην 14η. Όλα πήγαν καλά χωρίς επιπλέον φάρμακα,αντιβιωσεις και απόλυτη ξάπλα. Σίγουρα ξεκουραζουν πολύ δεν περπατούσα,δεν ανέβαινα σκάλες, δε σηκωνα τίποτα αλλά πήγαινα τη  βόλτα μου μια στο τόσο. Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ο γιατρός, αν θες στείλε μου να σου πω όνομα!! Την επόμενη φορά όλα θα πάνε καλά!! 

2 ώρες πρίν, RENA 851 είπε:

@Vicky_ Δυστυχώς όπως και στην δική μου περίπτωση ,στην δεύτερη γιατί στην πρώτη ειχα μικρόβιο και δεν προλαβαμε , ο γιατρός που με παρακολουθούσε ενώ είδε ότι στην αυχενική ήταν 23cm ο τράχηλος με πήγε με ξάπλα ,προγεστερόνη και μαγνήσιο.Κι αυτά επειδη του τα ζήτησα εγώ. Αλλιώς θα το είχα χάσει πιο νωρίς. Αυτό που έχω καταλάβει είναι είμαστε πλέον αντικείμενα μελέτης και ερευνών για αυτούς και δοκιμάζουν εναλλακτικές. Την περίδεση τη φοβούνται και την αποφεύγουν οι πιο πολλοί γιατί μπορεί να είναι ρουτίνας αλλά θέλει προσοχή και λεπτομέρεια ,ειδικά οι έκτακτες και σε μεγάλες εβδομάδες. Λιγοι είναι αυτοί που κοιτούν την περίπτωση της κάθε γυναίκας ξεχωριστά. Αλλά όπως είπες οι γονείς τα τραβάνε. Αυτοί απλά πληρώνονται και συνεχίζουν.

Καλησπέρα!! Πόσο άδικο που τα πέρασες όλα αυτά!! Έχεις δίκιο που λες ότι πολλοί την αποφεύγουν  την περιδεση.  Είχα πάει σε γιατρό που είχε κάνει 2 περιδεσεις όλες κι όλες κι απ ο τι κατάλαβα προτιμούσε η γυναίκα να νοσηλευτει παρα να της κάνει περιδεση. Χρειάστηκε να κάνω περιδεση 28η εβδομαδα και ευτυχώς όλα πήγαν καλά!!

5 ώρες πρίν, demifilol είπε:

Είχα δυο απώλειες (20εβδ κ 17εβδ),την πρώτη  φορά δεν γνώριζαμε για την ανεπάρκεια ,τη δευτερη φορά ο γιατρός ήταν κατά της περιδεσης ,,κ την τριτη δεν ρίσκαρα τίποτε ,,εκανα προληπτική περιδεση ,ήμουν ξάπλα ,με παρακολουθούσε κάθε εβδομάδα ,εκανα συχνά καλλιέργειες,είχα πολλά μικροβια (μύκητες ,κολπιτιδες,ουρολοίμωξη )εκανα συσπάσεις από νωρίς ,νοσηλευτηκα ,,παρολα αυτά πλέον κρατάω το θαύμα μου ,τη δίχρονη κορακλα μου !!

Οποτε ξανά λέω η περιδεση ήταν μονόδρομος !

Να τη χαίρεσαι την κορακλα σου!! Γιατί ο γιατρός ήταν κατά της περιδεσης με τέτοιο ιστορικο;; Το πρωτόκολλο από τον ΠΟΥ αναφέρει πως σε περίπτωση αποβολής β τριμήνου λόγω ανεπάρκειας τραχήλου,στη 2η εγκυμοσύνη πας κατευθείαν για προληπτικη περιδεση!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 1/11/2022 at 11:24 ΜΜ, Polly1 είπε:

Καλησπέρα!! Λυπάμαι που ήρθαν έτσι τα πράγματα! Έχω κάνει περιδεση και στις 2 μου εγκυμοσύνες  την 1η στην 28η εβδομαδα και τη 2η προληπτικά στην 14η. Όλα πήγαν καλά χωρίς επιπλέον φάρμακα,αντιβιωσεις και απόλυτη ξάπλα. Σίγουρα ξεκουραζουν πολύ δεν περπατούσα,δεν ανέβαινα σκάλες, δε σηκωνα τίποτα αλλά πήγαινα τη  βόλτα μου μια στο τόσο. Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ο γιατρός, αν θες στείλε μου να σου πω όνομα!! Την επόμενη φορά όλα θα πάνε καλά!! 

Καλησπέρα!! Πόσο άδικο που τα πέρασες όλα αυτά!! Έχεις δίκιο που λες ότι πολλοί την αποφεύγουν  την περιδεση.  Είχα πάει σε γιατρό που είχε κάνει 2 περιδεσεις όλες κι όλες κι απ ο τι κατάλαβα προτιμούσε η γυναίκα να νοσηλευτει παρα να της κάνει περιδεση. Χρειάστηκε να κάνω περιδεση 28η εβδομαδα και ευτυχώς όλα πήγαν καλά!!

Να τη χαίρεσαι την κορακλα σου!! Γιατί ο γιατρός ήταν κατά της περιδεσης με τέτοιο ιστορικο;; Το πρωτόκολλο από τον ΠΟΥ αναφέρει πως σε περίπτωση αποβολής β τριμήνου λόγω ανεπάρκειας τραχήλου,στη 2η εγκυμοσύνη πας κατευθείαν για προληπτικη περιδεση!! 

Χαιρομαι που είχες καλό γιατρό κ καταφέρατε αισίως κ τις δυο κυήσεις !να χαίρεσαι τ παιδάκια σου !ο γιατροσ Μου θεωρούσε  την περιδεση ως παλιά τεχνική ,του μεσαίωνα !!

On 1/11/2022 at 7:15 ΜΜ, Vicky_ είπε:

Να σου ζήσει το θαυματακι σου! 

Απορώ αλήθεια πως γίνεται να υποστηρίζει ότι είναι κατά της περιδεσης. Δηλαδή εσένα που έχασες και δεύτερο μωρό από ανεπάρκεια τι σου είπε μετά? Θυμώνω γιατί χάνονται ψυχούλες άδικα, το ζόρι το τραβάνε οι γονείς, η απώλεια υπάρχει για πάντα. Αυτό δεν υπολογίζεται? Ξέρω ότι υπάρχει και η εναλλακτική με την ξάπλα αλλά αν έχεις αποδεδειγμένα θέμα με τον τράχηλο γιατί πάλι να ρισκάρεις? Λυπάμαι τόσο πολύ για τα αγγελάκια σου!! 

Εσύ έκανες κάτι προληπτικά για τον τράχηλο πριν ξαναμεινεις έγκυος? Κρέμες κτλ? Στη διάρκεια της εγκυμοσύνης έπαιρνες utrogestan? 

 

 

τιποτε δεν εκανα προληπτικά κ νομίζω δεν μπορείς να κανεις κάτι από πριν !επαιρνα ουτροζεσταν όλους τους μήνες !με την κατάλληλη καθοδήγηση κ τον σωστό γιατρό θα καταφέρεις το θαύμα σου !


i8Mup3.png?t=1&0EalCpq6

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, demifilol είπε:

Χαιρομαι που είχες καλό γιατρό κ καταφέρατε αισίως κ τις δυο κυήσεις !να χαίρεσαι τ παιδάκια σου !ο γιατροσ Μου θεωρούσε  την περιδεση ως παλιά τεχνική ,του μεσαίωνα !!

τιποτε δεν εκανα προληπτικά κ νομίζω δεν μπορείς να κανεις κάτι από πριν !επαιρνα ουτροζεσταν όλους τους μήνες !με την κατάλληλη καθοδήγηση κ τον σωστό γιατρό θα καταφέρεις το θαύμα σου !

Σ ευχαριστούμε πολύ,επίσης κι εσύ!! Ναι,πολλοί γιατροί τείνουν να είναι κατά της περιδεσης διότι είναι μια επέμβαση στη διάρκεια της κύησης και σίγουρα ενέχει κινδύνους. Δεν είναι όλοι εξοικειωμενοι κι εξειδικευμένο και καλά κάνουν και δεν αναλαμβάνουν. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Προληπτικη περιδεση μετα την α επιπέδου! Με μια απώλεια την 17η εβδομάδα, δεν ρίσκαρα ξανά για τίποτα! 5 μερες πριν ο τραχηλος 3,8 ουτε συσπασεις ουτε τίποτα, μονο πονακια εκείνη τη μέρα αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια και ο τραχηλος εξαφανιστηκε! Στην επόμενη εγκυμοσύνη καναμε περιδεση, ημουν ξαπλα στην αρχη τελειως μετα απλά χαλαρά κ βόλτα εκανα κ τα ψώνια της μπουμπούς κ μαγείρεμα, απλα χαλαρά.. Επειδή είχα ρωτήσει αρκετοί γιατροί ειπαν να μείνω ξαπλα, παρακολουθηση, utragestan και ένα σωρό βλακειες, αν έχεις ανεπάρκεια κανένα χαπι, γιατρικό δεν σε σώζει και δεν σε φτάνει μέχρι το τέλος απλά πολλοί είναι αυτοί που δεν ξέρουν να κάνουν περιδεση! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Paris.33 είπε:

Προληπτικη περιδεση μετα την α επιπέδου! Με μια απώλεια την 17η εβδομάδα, δεν ρίσκαρα ξανά για τίποτα! 5 μερες πριν ο τραχηλος 3,8 ουτε συσπασεις ουτε τίποτα, μονο πονακια εκείνη τη μέρα αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια και ο τραχηλος εξαφανιστηκε! Στην επόμενη εγκυμοσύνη καναμε περιδεση, ημουν ξαπλα στην αρχη τελειως μετα απλά χαλαρά κ βόλτα εκανα κ τα ψώνια της μπουμπούς κ μαγείρεμα, απλα χαλαρά.. Επειδή είχα ρωτήσει αρκετοί γιατροί ειπαν να μείνω ξαπλα, παρακολουθηση, utragestan και ένα σωρό βλακειες, αν έχεις ανεπάρκεια κανένα χαπι, γιατρικό δεν σε σώζει και δεν σε φτάνει μέχρι το τέλος απλά πολλοί είναι αυτοί που δεν ξέρουν να κάνουν περιδεση! 

Καλημέρα! Δεν είναι ακριβώς έτσι.. όταν μπαίνεις στο μήνα σου, σου λένε πολύ περπάτημα για να κατέβει το μωρό. Τι εννοούν? Ότι με το περπάτημα, και την βαρύτητα το μωρό θα πέσει προς τα κάτω, θα πιεστεί ο τράχηλος από το βάρος και θα αρχίσει να μειώνεται. Για τον ίδιο ακριβώς λόγο προτείνουν την ξεκούραση και την ξάπλα στις περιπτώσεις όπου υπάρχει θέμα με τον τράχηλο.. Για να αποφύγουν την περιττή πίεση στην περιοχή. Φυσικά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και όταν υπάρχει πολύ κοντός τράχηλος, ίσως χρειαστεί επιπλέον κάποια παρέμβαση είτε περιδεση είτε πεσσος. 

Όμως η γενίκευση η ξαπλα και το ουτροτζεσταν δεν βοηθάει και είναι βλακείες, δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες, ούτε χρήζουν άμεσης παρέμβασης. Υπάρχουν πολλές κοπέλες οι οποίες ακολουθούν αυτή την προσέγγιση γιατί απλά δεν έχουν σοβαρό πρόβλημα. Κι άλλες τόσες που έφτασαν μέχρι την ΠΗΤ τους απλά με ξεκούραση και utro (μια απλη αναζήτηση εμπειριων σε αντίστοιχες ομαδες στο fb θα το επιβεβαιώσει). Ας μην κινδυνολογουμε και αγχωνουμε άδικα όσες κοπέλες πιθανώς ακολουθούν την παραπάνω προσέγγιση. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

Καλημέρα! Δεν είναι ακριβώς έτσι.. όταν μπαίνεις στο μήνα σου, σου λένε πολύ περπάτημα για να κατέβει το μωρό. Τι εννοούν? Ότι με το περπάτημα, και την βαρύτητα το μωρό θα πέσει προς τα κάτω, θα πιεστεί ο τράχηλος από το βάρος και θα αρχίσει να μειώνεται. Για τον ίδιο ακριβώς λόγο προτείνουν την ξεκούραση και την ξάπλα στις περιπτώσεις όπου υπάρχει θέμα με τον τράχηλο.. Για να αποφύγουν την περιττή πίεση στην περιοχή. Φυσικά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και όταν υπάρχει πολύ κοντός τράχηλος, ίσως χρειαστεί επιπλέον κάποια παρέμβαση είτε περιδεση είτε πεσσος. 

Όμως η γενίκευση η ξαπλα και το ουτροτζεσταν δεν βοηθάει και είναι βλακείες, δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες, ούτε χρήζουν άμεσης παρέμβασης. Υπάρχουν πολλές κοπέλες οι οποίες ακολουθούν αυτή την προσέγγιση γιατί απλά δεν έχουν σοβαρό πρόβλημα. Κι άλλες τόσες που έφτασαν μέχρι την ΠΗΤ τους απλά με ξεκούραση και utro (μια απλη αναζήτηση εμπειριων σε αντίστοιχες ομαδες στο fb θα το επιβεβαιώσει). Ας μην κινδυνολογουμε και αγχωνουμε άδικα όσες κοπέλες πιθανώς ακολουθούν την παραπάνω προσέγγιση. 

Φαντάζομαι η @Paris.33 εννοεί ότι δεν βοηθάει σε περιπτώσεις όπου έχεις ήδη ιστορικό και μια απώλεια από εξάλειψη τραχήλου. Σε δεύτερη εγκυμοσύνη ξεκινάς ήδη επιβαρυμένη και όντως θα συμφωνήσω ότι η περίδεση είναι μονόδρομος. Σε άλλες περιπτώσεις,όπως η δική μου ,που στην δεύτερη εγκυμοσύνη,λόγω κούρασης πρώτου μωρού,επιπωματικου πλακούντα κ σταδιακή μείωση τραχήλου στην β επιπέδου,όντως πήγαμε συντηρητικά με ξεκούραση κ ουτρο τρεις φορές την μέρα,κατάφερα να γεννήσω τελειομηνη την κόρη μου.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 12/11/2022 at 9:06 ΠΜ, Amalia! είπε:

Καλημέρα! Δεν είναι ακριβώς έτσι.. όταν μπαίνεις στο μήνα σου, σου λένε πολύ περπάτημα για να κατέβει το μωρό. Τι εννοούν? Ότι με το περπάτημα, και την βαρύτητα το μωρό θα πέσει προς τα κάτω, θα πιεστεί ο τράχηλος από το βάρος και θα αρχίσει να μειώνεται. Για τον ίδιο ακριβώς λόγο προτείνουν την ξεκούραση και την ξάπλα στις περιπτώσεις όπου υπάρχει θέμα με τον τράχηλο.. Για να αποφύγουν την περιττή πίεση στην περιοχή. Φυσικά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και όταν υπάρχει πολύ κοντός τράχηλος, ίσως χρειαστεί επιπλέον κάποια παρέμβαση είτε περιδεση είτε πεσσος. 

Όμως η γενίκευση η ξαπλα και το ουτροτζεσταν δεν βοηθάει και είναι βλακείες, δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες, ούτε χρήζουν άμεσης παρέμβασης. Υπάρχουν πολλές κοπέλες οι οποίες ακολουθούν αυτή την προσέγγιση γιατί απλά δεν έχουν σοβαρό πρόβλημα. Κι άλλες τόσες που έφτασαν μέχρι την ΠΗΤ τους απλά με ξεκούραση και utro (μια απλη αναζήτηση εμπειριων σε αντίστοιχες ομαδες στο fb θα το επιβεβαιώσει). Ας μην κινδυνολογουμε και αγχωνουμε άδικα όσες κοπέλες πιθανώς ακολουθούν την παραπάνω προσέγγιση. 

Οταν έχεις ιστορικό κ μια απώλεια παίρνεις ρίσκο μήπως σωθει η κατάσταση με ξαπλα; δεν είναι γενίκευση, αναφέρθηκα στη θεματοθετρια που έχει ιστορικό. Επίσης ο τραχηλος μπορεί να ειναι μαλακός από την φύση μιας γυναικας και καμια εξέταση δεν μπορεί να το δείξει αυτό. Ειχα 3,8 και σε 5 μερες εξαληφθηκε κ ημουν κ ήδη ψιλό ξαπλα και με προσοχή λόγω αποκολλησης τον 1ο μηνα. Τα outragestan είναι ορμονες για ενδομητριο και καμια σχεση δεν έχουν επί της ουσίας με τον τραχηλο και να διατηρήσουν το μήκος του

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Paris.33 είπε:

Οταν έχεις ιστορικό κ μια απώλεια παίρνεις ρίσκο μήπως σωθει η κατάσταση με ξαπλα; δεν είναι γενίκευση, αναφέρθηκα στη θεματοθετρια που έχει ιστορικό. Επίσης ο τραχηλος μπορεί να ειναι μαλακός από την φύση μιας γυναικας και καμια εξέταση δεν μπορεί να το δείξει αυτό. Ειχα 3,8 και σε 5 μερες εξαληφθηκε κ ημουν κ ήδη ψιλό ξαπλα και με προσοχή λόγω αποκολλησης τον 1ο μηνα. Τα outragestan είναι ορμονες για ενδομητριο και καμια σχεση δεν έχουν επί της ουσίας με τον τραχηλο και να διατηρήσουν το μήκος του

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Έχω πεισθεί ότι θα κάνω προληπτική περίδεση, γιατί ο τράχηλος μου είναι πολύ ελαστικος από την φύση του. Ανοίγει ενώ έχει μήκος. Ελπίζω και εύχομαι τη δεύτερη φορά να πάνε όλα καλά!!! Διαβάζω τόσες κοπέλες, που τα κατάφεραν και παίρνω δύναμη! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Vicky_ είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Έχω πεισθεί ότι θα κάνω προληπτική περίδεση, γιατί ο τράχηλος μου είναι πολύ ελαστικος από την φύση του. Ανοίγει ενώ έχει μήκος. Ελπίζω και εύχομαι τη δεύτερη φορά να πάνε όλα καλά!!! Διαβάζω τόσες κοπέλες, που τα κατάφεραν και παίρνω δύναμη! 

Ολα καλα θα πανε! Μακάρι να ημασταν στη ίδια πόλη θα σ πρότεινα τον γιατρό μου, μου έκανε κιολας το είδος ραφης που δεν τραυματίζει πολύ τον τραχηλο για επόμενη εγκυμοσύνη, δεν έπεσε ουτε χιλιοστό. Κ αν εξαιρεσεις τον πρώτο μήνα μετά δεν ήμουν απόλυτα ξαπλα ολη την ωρα απλά δεν εκανα άσκοπες μετακινήσεις κλπ. Σου εύχομαι από τα βάθη της καρδιάς μου σύντομα ένα θετικό αποτέλεσμα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Vicky_ είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Έχω πεισθεί ότι θα κάνω προληπτική περίδεση, γιατί ο τράχηλος μου είναι πολύ ελαστικος από την φύση του. Ανοίγει ενώ έχει μήκος. Ελπίζω και εύχομαι τη δεύτερη φορά να πάνε όλα καλά!!! Διαβάζω τόσες κοπέλες, που τα κατάφεραν και παίρνω δύναμη! 

Σιγουρα θα πάνε όλα καλά!! Έχε εμπιστοσύνη στον γιατρό σου!! Έχω κάνει 2 περιδεσεις χωρίς κανένα πρόβλημα απολύτως!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Lababies είπε:

Καλησπέρα κορίτσια .. είμαι σε απόγνωση …το σιτε το έχω ψάξει όλο από τον φόβο μου .

Εκανα περιδεση τραχήλου 19 εβδομάδων και είμαι τώρα στς 21 και 5 ημέρες με τράχηλο 24 (δεν ξέρω καν τι είναι αυτός ο αριθμός που έβγαλε η β επιπέδου ). Έχω ένα μωράκι 15 μηνών που το γέννησα 38 και 5 ημέρες υγιέστατο και πέρα ότι έχω τύψεις που δεν μπορώ να του προσφέρω τίποτα λόγω ακινησίας ( σηκώνομαι χωρίς να μου πει έχει ακριβώς ο γιατρός , για τουαλέτα λίγο να ξεμουδιασω στον καναπέ και κάνα μπάνιο ) δεν ξέρω τι να σκεφτώ ότι θα τα καταφέρω , τόσο άγχος τόσος φόβος γιατί ο γιατρός στην αρχή έκανε σαν τρελός πως άνοιξε τόσο ο τράχηλος και δεν μου έδινε ελπίδες και ξαφνικα μετά την περιδεση μου λέει αν με Ακούς θα τα καταφέρεις . Αυτοπεποίθηση μηδέν εγώ . Φοβάμαι καμία την ίδια περίπτωση ; 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...