Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Ανεπάρκεια τραχηλου και παλι...


Recommended Posts

πρίν από 40 λεπτά , eleonora85 είπε:

Σε ευχαριστω πολυ! Κι εγω δε νομιζω οτι ξεχνιεται ποτε κατι τετοιο

Νόμιζα ότι σου είχα στείλει μήνυμα αλλά μόλις είδα ότι δεν είχε σταλεί.  Το έστειλα ξανα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα!Στην πρώτη εγκυμοσυνη είχα συσπάσεις από την αρχή και ξαφνικά τράχηλο 0.6 Χιλ στην 34η εβδομάδα έμεινα στο νοσοκομείο μέχρι να μπω στον μήνα μου και ειχα διαστολη απο 36η και είχαν πάει όλα καλά γεννησα 39κ3 την δεύτερη φορά πάλι συσπάσεις από την αρχή και έλεγχο τραχηλου κάθε λίγο και ξαφνικά σε 4μερες από 3εκ εξαφανίστηκε όλος και διαστολή 1εκ ευτυχώς το προλάβαμε έκανα έκτακτη περιδεση 19κ1  με πολύ προσοχή και πάλι νοσηλεία λίγων ημερών στον 8ο ιδανικά ηθελε μόνο ξάπλα αλλά με ενα 2χρονο σπιτι και χωρίς βοήθεια δύσκολο έκανα πρόκληση 37.4 από επιλογή και όλα πήγαν καλά! Και χάπια πολλά κ διάφορα!

Αν κάνεις από την αρχή προληπτική περιδεση λαό προσέχεις όλα θα πάνε καλά!

  • Μου αρέσει 2

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, ΒαλεντιναΧ είπε:

Καλησπερα!Στην πρώτη εγκυμοσυνη είχα συσπάσεις από την αρχή και ξαφνικά τράχηλο 0.6 Χιλ στην 34η εβδομάδα έμεινα στο νοσοκομείο μέχρι να μπω στον μήνα μου και ειχα διαστολη απο 36η και είχαν πάει όλα καλά γεννησα 39κ3 την δεύτερη φορά πάλι συσπάσεις από την αρχή και έλεγχο τραχηλου κάθε λίγο και ξαφνικά σε 4μερες από 3εκ εξαφανίστηκε όλος και διαστολή 1εκ ευτυχώς το προλάβαμε έκανα έκτακτη περιδεση 19κ1  με πολύ προσοχή και πάλι νοσηλεία λίγων ημερών στον 8ο ιδανικά ηθελε μόνο ξάπλα αλλά με ενα 2χρονο σπιτι και χωρίς βοήθεια δύσκολο έκανα πρόκληση 37.4 από επιλογή και όλα πήγαν καλά! Και χάπια πολλά κ διάφορα!

Αν κάνεις από την αρχή προληπτική περιδεση λαό προσέχεις όλα θα πάνε καλά!

Σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου! Ελπίζω να πάνε όλα καλά την επόμενη φορά! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2022 at 2:25 ΠΜ, Paris.33 είπε:

Προληπτικη περιδεση μετα την α επιπέδου! Με μια απώλεια την 17η εβδομάδα, δεν ρίσκαρα ξανά για τίποτα! 5 μερες πριν ο τραχηλος 3,8 ουτε συσπασεις ουτε τίποτα, μονο πονακια εκείνη τη μέρα αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια και ο τραχηλος εξαφανιστηκε! Στην επόμενη εγκυμοσύνη καναμε περιδεση, ημουν ξαπλα στην αρχη τελειως μετα απλά χαλαρά κ βόλτα εκανα κ τα ψώνια της μπουμπούς κ μαγείρεμα, απλα χαλαρά.. Επειδή είχα ρωτήσει αρκετοί γιατροί ειπαν να μείνω ξαπλα, παρακολουθηση, utragestan και ένα σωρό βλακειες, αν έχεις ανεπάρκεια κανένα χαπι, γιατρικό δεν σε σώζει και δεν σε φτάνει μέχρι το τέλος απλά πολλοί είναι αυτοί που δεν ξέρουν να κάνουν περιδεση! 

Υπαρχουν 2 ειδων σχολες ιατρικης,η καινουργια σχολη λεει ουτρο και ξαπλα και η παλια σχολη περιδεση..εμενα ο γιατρος μου μου εκανε περιδεση την 13 εβδομαδα σε εναν ανυπαρκτο τραχηλο και μου εδωσε και ουτρο και εκατσα και ξαπλα.γεννησα 39και3

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Lilak90 είπε:

Υπαρχουν 2 ειδων σχολες ιατρικης,η καινουργια σχολη λεει ουτρο και ξαπλα και η παλια σχολη περιδεση..εμενα ο γιατρος μου μου εκανε περιδεση την 13 εβδομαδα σε εναν ανυπαρκτο τραχηλο και μου εδωσε και ουτρο και εκατσα και ξαπλα.γεννησα 39και3

Ειλικρινά θα το ξαναπώ, ήμουν ξαπλα λόγω αποκολλησης σάκου στην αρχη και με ουτρο, πρώτο παιδί αφησα δουλειά μεγάλη προσοχή ουτε μπανιο και τελικά ο τραχηλος εξαλειφθηκε! Αν έχεις όντως ανεπάρκεια τίποτα δεν σε σώζει, απλα πολλοί νέοι γιατροί δεν ξέρουν να κάνουν ή δεν αναλαμβάνουν ευθύνη! Πχ η εμβρυολογος θυμάμαι μου λέει μπορείς να είσαι ξαπλα με ουτρο κ να σε ελέγχουμε κάθε εβδομάδα, μα και την προηγούμενη 5 μερες πριν είχα πάει γιατρο και ολα ήταν φυσιολογικα! Και πες δεν άνοιγε ο τραχηλος 17η άνοιγε 20η ακομη πιο επικίνδυνη η περιδεση τότε! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Paris.33 είπε:

Ειλικρινά θα το ξαναπώ, ήμουν ξαπλα λόγω αποκολλησης σάκου στην αρχη και με ουτρο, πρώτο παιδί αφησα δουλειά μεγάλη προσοχή ουτε μπανιο και τελικά ο τραχηλος εξαλειφθηκε! Αν έχεις όντως ανεπάρκεια τίποτα δεν σε σώζει, απλα πολλοί νέοι γιατροί δεν ξέρουν να κάνουν ή δεν αναλαμβάνουν ευθύνη! Πχ η εμβρυολογος θυμάμαι μου λέει μπορείς να είσαι ξαπλα με ουτρο κ να σε ελέγχουμε κάθε εβδομάδα, μα και την προηγούμενη 5 μερες πριν είχα πάει γιατρο και ολα ήταν φυσιολογικα! Και πες δεν άνοιγε ο τραχηλος 17η άνοιγε 20η ακομη πιο επικίνδυνη η περιδεση τότε! 

 

19 ώρες πρίν, Lilak90 είπε:

Υπαρχουν 2 ειδων σχολες ιατρικης,η καινουργια σχολη λεει ουτρο και ξαπλα και η παλια σχολη περιδεση..εμενα ο γιατρος μου μου εκανε περιδεση την 13 εβδομαδα σε εναν ανυπαρκτο τραχηλο και μου εδωσε και ουτρο και εκατσα και ξαπλα.γεννησα 39και3

Τι να σας πω βρε κορίτσια,εγω την 1η περιδεση την έκανα 28η βδομάδα χωρίς κανένα πρόβλημα, καμία παρενέργεια και χωρίς να είμαι και τελειως ξάπλα όλη την ώρα,πήγαινα και βόλτες,απλά πρόσεχα!! Δεν αναλαμβάνουν όλοι οι γιατροί,είναι γεγονός αυτο!! Αλλά είναι και ανάλογα την περίπτωση πάντα!! Σύγχρονες έρευνες λένε ότι περιδεση και ουτρο/ξάπλα έχουν σχεδόν τα ίδια αποτελέσματα,ελαφρα καλύτερα αποτελέσματα η περιδεση! Γι αυτό ο γιατρός αξιολογεί την κάθε ξεχωριστή περίπτωση. Και όλα αυτά ισχύουν φυσικά όταν δεν υπάρχουν απόλυτες ενδείξεις για περιδεση πχ αποβολή β τριμήνου λόγω ανεπάρκειας τραχήλου. Εκεί η περιδεση είναι μονόδρομος βιβλιογραφικα

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...