Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

καμμιά μανούλα από γιάννενα


CoffeeFilter

Recommended Posts

Άμα θες να κάνεις κάτι, το κάνεις. Αν πάλι δεν θέλεις, δεν γίνεται απο μόνο του. Όπως είπα και εμεις περιμένουμε τη μετάθεση του άνδρα μου να ανέβουμε. Εννοείται πως δεν υπάρχει τίποτα να ζηλέψεις στην Αθήνα, όλα τα βρίσκεις στα Γιάννενα. Κυρίως την ηρεμία σου. Όσον αφορά την προφορά, συγνώμη αλλά δεν είναι χωριό τα Γιάννενα. Πόλη με πολλούς εσωτερικούς μετανάστες είναι. Μια χαρά μιλάνε οι άνθρωποι. Ο άνδρας μου 13 χρόνια στην Αθήνα ακόμα μιλάει όπως μιλούσε επάνω και δεν είδα κανέναν Αθηναίο να μη καταλαβαίνει τι λεει ή να του πει "πως μιλας έτσι ρε..."

Rav κούλαρε λίγο, δεν είπα ότι δεν καταλαβαίνει κανείς τι λένε οι Γιαννιώτες, ούτε κατηγόρησα κανένα. Λίγη πλάκα έκανα να θυμηθούμε και καμιά λέξη να γελάσουμε. Λες να κατηγορώ την πατρίδα μου?:rolleyes: Εγώ γεννήθηκα Αθήνα και κρατάω τέτοιες λέξεις - αφου τις λέει και ο πατέρας ο μου, γνήσιος Γιαννιώτης - γιατί γουστάρω να τις λέω. Επίσης Ok εσύ μιλάς μόνο για την πόλη!Εγώ είμαι από ένα χωριό 14 χλμ από τα Γιάννενα, πολύ κοντά και μερικές φορές ο άντρας μου κάποιες λέξεις δεν τις καταλαβαίνει, ιδίως όταν μιλάει με παππούδες.Το κακό πιο είναι?

Επίσης αν θες κάτι το κάνεις όταν υπάρχουν και οι ευκαιρίες! Οι δουλειές στα Γιάννενα από όσο ξέρω δεν είναι και σε αφθονία! Το αντίθετο θα έλεγα. Εκτός αν είσαι δημόσιος υπάλληλος ή στρατιωτικός και περιμένεις μετάθεση! Σου εύχομαι γρήγορα να γίνει η μετάθεση που περιμένετε!!!!!

Επεξεργάστηκαν by fatsaki

n8m8p2.png

X9drp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για την προφορά έχω να πω ότι πλέον αρχίζει να εκλείπει ακόμη και στα χωριά. Εγώ κατάγομαι από ένα χωριό αλλά ούτε εγώ ούτε οι δικοί μου έχουν προφορά. Βέβαια, γνωρίζω και καταλαβαίνω όλες αυτές τις "χωριάτικες" λεξούλες που πραγματικά θα στεναχωρεθώ όταν εξαφανιστούν γιατί είναι κομμάτι της ιστορίας μας.

Πες τα ρε Melita κι εγώ θα στενοχωρηθώ αν εξαφανιστούν!


n8m8p2.png

X9drp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια... Τί κάνουν τα όμορφα Γιάννενα; Εντάξει κορίτσια συμφωνώ ότι μιλάμε κάπως περίεργα, όμως και κάθε περιοχή έχει την δικιά της προφορά. Π.χ. στην Θεσ/κη με το "με" και "σε". Και εγώ από Γιάννενα κατάγομαι και ανυπομονώ να έρθω στις γιορτές... Μωράκι δεν έχω ακόμη αλλά ελπίζω πως σύντομα θα αποκτήσω...


RShEp3.png?t=1&Dcm8pJdZ

dDYSp2.png

ticker.php?pic=39ofzf3j8t1wythf

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kikina μου απ ότι ξερω το νερό της πόλης δεν είναι κι ότι καλύτερο. Εγώ δεν το δίνω στα μωρά μου. Ούτε κι εμείς οι μεγάλοι το πίνουμε. Πίνουμε όλοι εμφιαλωμένο. Αν το νερό της βρύσης περιέχει άλατα ή οτιδήποτε άλλο δεν ξέρω απλώς όταν ήμουν έγκυος ένας φίλος υπάλληλος του ΙΓΜΕ με συμβούλεψε να πίνω μόνο εμφιαλωμένο κι από τότε το συνήθησα.


line_feet_beg_xbliz42_time_1210651200_text_cf20c3e9fef1e3eff220eae1e920e720d7f1e9f3f4dfede120eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Φίλη μου δεν είχα κανέναν σκοπό να τσακωθώ με κανέναν και λυπάμαι που αυτό κατάλαβες. Δεν νευρίασα ποτέ για να κουλάρω...Τέσπα. Μίλησα για την πόλη γιατί για την πόλη είναι το θέμα. Και εγώ από χωριό είμαι, 43 χιλιόμετρα μακριά απ την πόλη. Έχουμε πολλές λέξεις "χωριάτικες" (αν και μόνο όσοι είμαστε απο χωριό δεν λέμε τη λέξη αυτή υποτιμητικά...) και τις χρησιμοποιούν οι νέοι στην πόλη. Και δε νομίζω να εκλειψουν γιατί τις γουστάρουν. Αυτές ίσως να μην καταλαβαίνουν οι μη Ηπειρώτες. Αλλά έχω ακούσει πολύ πιο ακαταλαβίστηκες προφορές, όπως των αγρινιωτών π.χ.

Τέλος πάντων. Αφου προσπερνώ το καρφί περι δημοσίων υπαλλήλων (εγώ δεν είμαι πάντως...) δεν δυσκολεύτηκα να βρω ήδη δουλειά στο επάγγελμά μου που είναι και πολύ σπάνιο στην επαρχία. Έχω φίλους που δε βρισκουν δουλειά γιατί κυνηγάνε το τέλειο. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Ξάδελφός μου, απόφοιτος γυμνασίου άφησε την Αθήνα για τα Γιάννενα και μια χαρά βρήκε δουλειές. Τεσπα, αυτά είναι απόψεις...

Όσον αφορά το νερό, η οικογένεια του άνδρα μου που ζει μόνιμα στην πόλη, πίνει εμφιαλωμένο. Άλλοι κάτοικοι πίνουν βρύσης. Λεω να μη ρισκάρεις...


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Τι κάνετε σήμερα κοριτσάκια? Εγώ έπηξα στη δουλειά με συνέπεια να έχω πονοκέφαλο τώρα που γύρισα σπίτι! Το μικρό μου φατσάκι κοιτάει τα αρκουδάκια του πάνω από την κούνια του και έχει τρελαθεί για να τα πιάσει!

Σε καμιά ώρα είναι να φάμε και την κρέμα μας.Την καταβροχθίζει στη στιγμή μιλαμε? Εσάς πως είναι τα μπουμπούκια σας?

RavΤ λυπάμαι που δεν μπορούμε να συννενοηθούμε. Κι εσύ το λες...

<<Έχουμε πολλές λέξεις "χωριάτικες" (αν και μόνο όσοι είμαστε απο χωριό δεν λέμε τη λέξη αυτή υποτιμητικά...) και τις χρησιμοποιούν οι νέοι στην πόλη. Και δε νομίζω να εκλειψουν γιατί τις γουστάρουν. Αυτές ίσως να μην καταλαβαίνουν οι μη Ηπειρώτες. Αλλά έχω ακούσει πολύ πιο ακαταλαβίστηκες προφορές, όπως των αγρινιωτών π.χ. >>

Άρα τα ίδια λέμε:confused::confused::confused:

Όσο για το δημ. υπάλληλος την αλήθεια λέω, δεν νομίζω να είμαι παράλογη και δεν ήταν καρφί! Επίσης κάτι τελευταίο...ίσως είσαι πιο τυχερή από εμένα στο θέμα δουλειάς γιατί εγώ πριν κάποια χρόνια έκανα απόπειρα να μείνω στην πόλη αλλά δυστηχώς δεν βρήκα τίποτα(μόνο πωλήτρια και αυτό part time & καμία σχέση με τη δουλεία μου) και μη έχοντας πόρους γύρισα πίσω μετά από 6 μήνες. Με τα λεφτά αυτά δεν κρατάς σπίτι νομίζω.

Ξέρεις κάτι ούτε εγώ είχα διάθεση να τσακωθώ με κανένα και πίστεψέ με δεν είναι καθόλου του χαρακτήρα μου.

Άρα πάμε πάλι από την αρχή...

Είδα ότι έχεις κι εσύ ένα μπουμπούκι 7 μηνών...να το χαίρεσαι!


n8m8p2.png

X9drp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας πατριώτισσες,

μετά από μερικές μέρες στο χωριό με την μαμά επέστρεψα στην πόλη.

Τι καλά που είναι όταν 9 το πρωί στο χωριό βγαίνει ήλιος ή έστω εξαφανίζεται η ομίχλη. Ενώ στη πόλη πάει 12 και ακόμη δεν λέει να φύγει η ομίχλη και να φανταστείτε είμαστε μόνο 40 χλμ διαφορά.

Για το νερό που ρωτάτε, και εμείς δεν πίνουμε νερό από την βρύση στο σπίτι, πάντα εμφιαλωμένο. Αντίθετα όταν πάω στο χωριό πίνω και εγώ και δίνω και στην μικρή κανονικά από την βρύση και παίρνω και κανα μπουκαλάκι προς τα γιάννενα.

Συμφωνώ ότι είναι δύσκολο να βρεις δουλειά στα γιάννενα, βέβαια με πολύ προσπάθεια και λίγη τύχη και πολλούς γνωστούς γίνεται. Ιδιαιτέρως τώρα που έχουν ανοίξει αρκετές πανελλαδικές εταιρείες. Ψάχνει κι εμένα η ξαδερφή μου με το αγόρι της για να φύγουν από Θεσ/νίκη αλλά από μακριά δεν έχει αποτέλεσμα.

Βγαίνετε τα Σαββατοβραδα? Εμείς πάλι δεν έχουμε κανέναν να κρατήσε την μικρή οπότε μέσα τα κεφάλια.

Δυστυχώς βρέχει πάλι έξω. Καιρός για ύπνο!


[sIGPIC][/sIGPIC]1.12.2008 - Αντίκρυσα το φως της ζωής μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα.

Ζω στα Γιάννενα εδώ και 8 χρόνια. Η μαμά μου κατάγεται από ένα χωριό των Ιωαννίνων και ο άντρας μου είναι Γιαννιώτης. Έχω ένα αγοράκι 8,5 μηνών. Γέννησα κι εγώ στο Χατζηκώστα, με γιατρό τον κ.Ακρίβη.

Για το νερό που λέτε, εμείς πίναμε Κορπή από την Αθήνα ακόμα. Για το μωρό η παιδίατρος μου είπε ότι πρέπει τα άλατα ασβεστίου να είναι λιγότερο από 60. Το νερό της βρύσης έχει πολλά άλατα. Μόνο που μας είπε να το βράζουμε για 10 λεπτά, για τυχόν μικρόβια λόγω κακής αποθήκευσης. Χωρίς να κάνω διαφήμιση εμείς για το μικρό παίρνουμε τα Τζουμέρκα.

Melita κι εμείς θα θέλαμε να βγούμε ίσως για φαγάκι μεσημέρι, αλλά δεν έχουμε που να αφήσουμε το μικρό. Ξέρεις κανένα μαγαζί που να απαγορεύουν το κάπνισμα;

Θα τα λέμε κι από δω.

Επεξεργάστηκαν by daisy
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια και ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες..δεν απαντησα νωριτερα, ετυχε κατι επειγον και εφυγα για Αθηνα..Απο σημερα και εγω νερο εμφιαλωμενο λοιπον..Εμεις ζουμε στο κεντρο της πολης, στο Δικαστικο Μεγαρο και το νερο συνεχιζει να ειναι εντελως θολο...Αμαν! και ειναι και πανακριβο το νερο στα Γιαννινα παρεπιπτοντως...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ Κ ΒΑΡΙΕΜΑΙ. ΕΧΘΕΣ ΠΗΡΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΟΥ Κ ΠΗΓΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΜΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΤΟ LA STRADA ΑΝ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΚΑΛΑ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΤΗ ΔΟΥΡΟΥΤΗ ΕΚΕΙ ΚΑΤΣΑΜΕ ΣΤΟΝ ΜΕΣΑ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΜΑΛΩΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΕΤΣΙ ΕΓΡΑΦΕ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΤΖΑΜΑΡΙΑ ΚΑΠΝΙΖΑΝ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΠΝΟ Κ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟΥΣ ΜΗ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΜΕΙΣ ΣΤΗΝ ΒΟΥΝΟΠΛΑΓΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΟ ΝΕΡΟ ΛΕΝΕ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΠΙΝΟΥΜΕ ΚΟΡΠΗ Κ ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΑΝΑΤΑ ΤΗΣ BRITA ME ΦΙΛΤΡΟ Κ ΠΙΝΟΥΜΕ Κ ΑΠΟ ΚΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΟΡΠΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΟΥΛΕΥΑ ΣΕ ΑΠΟΘΗΚΗ ΜΕ ΠΟΤΑ ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΑ Κ ΤΟ ΚΟΡΠΗ ΤΟ ΠΕΡΝΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ Κ ΣΕ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΕΔΙΝΑΝ ΑΛΛΑ Κ Ο ΒΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ Κ ΤΟ ΙΟΛΗ ΣΕ ΘΕΜΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΩΝ Κ ΕΛΕΓΧΩΝ

Επεξεργάστηκαν by THENA

image.php?type=sigpic&userid=23500&dateline=1274288107

-------------------------------------------

ΓΙΩΡΓΟ ΔΑΝΑΗ ΙΑΣΟΝΑ

Η ΜΑΜΑ ΣΑΣ ΛΑΤΡΕΥΕΙ!

1218455mjqw66vx3t.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια,

εμείς κάναμε τα πρώτα γενέθλιά μας χθες αν και κανονικά είνει αύριο. Λόγω της γρίπης ήρθαν οι μισοί δυστυχώς.

Θέλω να σας ρωτήσω σχετικά με τον λογ/σμό της ΔΕΗ όσες υπάγεστε στον Δήμο Ιωαννίνων. Πρόσφατα ανακάλυψα ότι τα τετραγωνικά μέτρα που πλήρωνα στον δήμο αυξήθηκαν από 90 στα 100. Αφού επικοινώνησα με την ΔΕΗ με παρέπεμψαν στον δήμο και πήρα την εξής ........ απάντηση: υπάρχει ένας νέος νόμος με τον οποίο οι δήμοι μπορούν να ενσωματώσουν και τα ΝΤΟΥΒΑΡΙΑ του σπιτιού στο λογαριασμό και ο δήμος μας! τον εφάρμοσε πρόσφατα. Έτσι, δεν φτάνει που πληρώνουμε την ερτ τώρα έχουμε και για τους τοίχους του σπιτιού τέλη. Όσες υπάγεστε στο δήμο σας παρακαλώ ρίξτε μια ματια στα τ.μ. των τελευταίων λογ/σμών σας να δω αν ισχύει και σε σας.

Κατα τ' άλλα ησυχία. Δεν πήγαμε πουθενά. Η βόλτα μας πλέον είναι το σούπερ και τα τζάμπο, αν και εκεί τελευταίά γίνεται χαμός.


[sIGPIC][/sIGPIC]1.12.2008 - Αντίκρυσα το φως της ζωής μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...