Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Blue Velvet είπε:

      Άσε τα χω παίξει σ λέω! Εν τω μεταξύ πρώτη φορά κάνω τεστ πριν τη χοριακη!Είχα κάνει δύο τεστ αφού είχα μείνει έγκυος,γιατί φοβόμουν ότι έχω αποβάλλει 🤷Ειδικά στο δεύτερο ήμουν και τριών μηνών.Θα κάνω τη Δευτέρα τεστ και αν πάλι βγει αρνητικό,εκεί θα αρχίσω να χάνω όντως τις ελπίδες μου..

      μέχρι τρίτη-τετάρτη  δώσε περιθώριο ! μετά για να μην σου λέω χαζομάρες και γω θα λέγαμε ότι δεν ! βέβαια ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, έχουμε δει χοριακη να βγουν την τελευταία μέρα θετικη!!  απλώς εγώ δεν ειμαι αυτής της γραμμής γιατί ειμαι ανυπόμονη και προτιμώ να φαω το άκυρο  μ παρά να ελπιζω για τη μια στις τόσες πιθανότητες! το πολύ πολύ να πάρεις μια τεράστια χαρά στη χοριακη σ που δεν την περίμενες 

      • Ευχή 1

Mανούλες Ιουνίου 2023


Recommended Posts

11 ώρες πρίν, ´Ισιδα είπε:

Τι υπέροχα νέα και τι υπέροχο συναίσθημα διακρίνω στα λόγια σου ! Ανυπομονώ να έρθει και εμένα η στιγμή να πάμε να την δούμε !! Ποσό ήταν ο τράχηλος σου ;

εφοσον είναι στα ανώτερα φυσιολογικά με λίγη προσοχή στο αλάτι όλα καλά θα πάνε μέχρι να έρθει το μικρό σας θαύματακι 

Είναι υπέροχο συναίσθημα και το να βλέπεις ότι το μωρό σου είναι καλά και επειδη ο υπέρηχος κρατάει αρκετή ώρα το βλέπεις και σε διάφορες φάσεις με τις κινήσεις που κάνει. Ο τράχηλος είναι 38 

11 ώρες πρίν, Fraoulitsa1 είπε:

Άντε μπραβο με το καλό ! Να ξεκινήσουμε όλες σιγά σιγά ! Ανυπομονώ για τη σειρά μου 😂 και εγώ ειχα χαμηλό πλακούντα και θέλω να δω ότι έχει ανέβει στο φυσιολογικό του για την εβδομάδα μου.. ξεκουραζόσουν εσυ αυτό το διάστημα από την αυχενική και μετά ; 

Ναι βασικά αυτό που προσεχα ποιο πολύ ήταν να μην σηκώνω βαρος ουτε σακούλα σούπερ μάρκετ κατά τα αλλα δεν έκανα κάτι περισσότερο ο γιατρός μου μου είχε πει να συνεχίσω κανονικά την ζωή μου ακούγοντας το σώμα μου. οπότε με το οκ του γιατρού μου και περπατούσα και δύο ταξιδάκια έκανα οδικός με προσοχή στον δρόμο και τις απαραίτητες στάσεις. Απλα όταν έβλεπα ότι κουράζομαι έστω και ελάχιστα σταματούσα 😊

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

15 hours ago, Αθανασια2345 said:

κορίτσιαααα μόλις κάναμε την β επιπέδου το μωράκι μας είναι κοριτσαρος και με την βούλα πλεον και με πολύ τσαχπινιά 2 ώρες προσπαθούσαμε να την δούμε από όλες τις πλευρές την ζουζουνα.Ολα ειναι φυσιολογικά ειμαστε 430 γρ περίπου η ανάπτυξη είναι μεσα στα φυσιολογικά ορια αν και δεν είναι ενα μεγάλο μωρακι μας έδειξε και τα μουτρακια της και έχουμε και τις πρώτες φωτογραφίες με δυσκολία γιατί όλο είχε τα χεράκια της μπροστά ( Η γιατρός είπε ότι είναι ίδια ο μπαμπάς της. καταλαβαίνετε...). Ο πλακούντας που στην αυχενική ήταν παραχειλιος πλέον είναι οπίσθιος υψηλός με grade 0 ,ο τράχηλος τέλεια κλειστός 🥳 και η ζουζούνα είναι με το κεφαλάκι κάτω. Το μόνο θεματακι που ακόμα επιμένει είναι η αντίσταση στην δεξιά αρτηρία στα ανώτερα φυσιολογικά συνεχίζουμε το σαλοσπιρ και κόβουμε εντελώς το αλάτι. Μικρό το κακο μπροστά σε αυτο το θαύματακι 😇

Τι τέλεια! Μπράβο! Άντε στην τελική ευρεία τώρα. Εγώ μετράω αντίστροφα για την Τρίτη. Η τελευταία μεγάλη εξέταση Παναγία μου..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια επειδη βλεπω οτι γνωριζετε, εμενα στην αυχενικη ο τραχηλος ηταν 30,00mm ! Ο γιατρος δεν τ σχολιασε καν! Εγω ομως τωρα λιγο που το ψαχνω μου φαινεται μικρο το νουμερο κ ψιλοαγχωθηκα!β επιπεδου εχω 13/02 και θα τον ρωτησω αλλα μεχρι τοτε..

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Στελλα33 said:

Κοριτσια επειδη βλεπω οτι γνωριζετε, εμενα στην αυχενικη ο τραχηλος ηταν 30,00mm ! Ο γιατρος δεν τ σχολιασε καν! Εγω ομως τωρα λιγο που το ψαχνω μου φαινεται μικρο το νουμερο κ ψιλοαγχωθηκα!β επιπεδου εχω 13/02 και θα τον ρωτησω αλλα μεχρι τοτε..

Εμάς στην αυχενική μας βρήκε μονηρη ομφαλικη αρτηρία (κανονικά υπάρχουν δυο και εμείς είχα μια). Είπε να το ξεχάσουμε και να μην το ψάξουμε στο Ίντερνετ.

Είχε δίκιο γιατί το Ίντερνετ είχε φρικτά πράγματα. Άπαξ και γιατρός ήταν οκ με το αποτέλεσμα αυτό δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Το πολύ πολύ παρτον τηλέφωνο να μάθεις αν χρειάζεται να κανεις κάτι έξτρα (πχ ξεκούραση κτλ)

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Στελλα33 είπε:

Κοριτσια επειδη βλεπω οτι γνωριζετε, εμενα στην αυχενικη ο τραχηλος ηταν 30,00mm ! Ο γιατρος δεν τ σχολιασε καν! Εγω ομως τωρα λιγο που το ψαχνω μου φαινεται μικρο το νουμερο κ ψιλοαγχωθηκα!β επιπεδου εχω 13/02 και θα τον ρωτησω αλλα μεχρι τοτε..

Στέλλα και σε έμενα στην αυχενική ο τράχηλος ήταν 33 . Ο γιατρός μου  είπε ότι είναι νια χαρά και ότι μπορώ να ξεκινήσω γυμναστική αλλά και να κάνω ταξιδάκι εξωτερικό . 
απο ότι έχω καταλάβει τα όρια για τον τράχηλο είναι σχετικά … υπάρχουν περιπτώσεις με τράχηλο 40 που σε μια εβδομάδα εξαφανίστηκε εντελώς και το αντίθετο .

οποτε προφανώς θα είναι μια χαρά τα πράγματα και τα όρια μας . Και εγώ ανυπομονώ για 15 Φλεβάρη που είναι η β επιπέδου μου ! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 ώρες πρίν, Στελλα33 είπε:

Κοριτσια επειδη βλεπω οτι γνωριζετε, εμενα στην αυχενικη ο τραχηλος ηταν 30,00mm ! Ο γιατρος δεν τ σχολιασε καν! Εγω ομως τωρα λιγο που το ψαχνω μου φαινεται μικρο το νουμερο κ ψιλοαγχωθηκα!β επιπεδου εχω 13/02 και θα τον ρωτησω αλλα μεχρι τοτε..

δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα...Ο τράχηλος είναι πολύ σημαντικός αποκλείεται να έβλεπε ο γιατρός σου κάτι και να μην σου έλεγε να προσέχεις....αλλά εγώ θα σου έλεγα για να σου φύγει η ιδέα να πάρεις ένα τηλέφωνο να τον ρωτήσεις. για αυτό τους έχουμε είναι κρίμα να κάνεις σκέψεις και να αγχώνεσαι χωρίς λόγο 😊

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, ´Ισιδα είπε:

Στέλλα και σε έμενα στην αυχενική ο τράχηλος ήταν 33 . Ο γιατρός μου  είπε ότι είναι νια χαρά και ότι μπορώ να ξεκινήσω γυμναστική αλλά και να κάνω ταξιδάκι εξωτερικό . 
απο ότι έχω καταλάβει τα όρια για τον τράχηλο είναι σχετικά … υπάρχουν περιπτώσεις με τράχηλο 40 που σε μια εβδομάδα εξαφανίστηκε εντελώς και το αντίθετο .

οποτε προφανώς θα είναι μια χαρά τα πράγματα και τα όρια μας . Και εγώ ανυπομονώ για 15 Φλεβάρη που είναι η β επιπέδου μου ! 

Ειμαστε πολυ κοντα! Ποτε εχεις πητ; Εγω 16/6! Ψωνισες τιποτα; Το πρωτο σου ειναι; Εμενα το πρωτο και δεν εχω αγορασει απολυτως τιποτα ακομη! Λεω μετα τη β επιπεδου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Στελλα33 είπε:

Ειμαστε πολυ κοντα! Ποτε εχεις πητ; Εγω 16/6! Ψωνισες τιποτα; Το πρωτο σου ειναι; Εμενα το πρωτο και δεν εχω αγορασει απολυτως τιποτα ακομη! Λεω μετα τη β επιπεδου!

Ναι και εμένα το πρώτο και περιμένω και εγώ την β επιπέδου για να ξεκινησω τα ψώνια ! 
πητ εγώ έχω 1/7 αλλά η Μπέμπα μου ΙΕΚ ο γιατρός είναι μια εβδομάδα μπροστά σε μέγεθος .

πρωτο και ακόμη βρε κορίτσια δεν μπορώ να συνειδητοποιήσω ότι κουβαλάω μωρό μέσα μου και δεν χόντρυνα απλώς ! :)  

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/1/2023 at 4:03 ΜΜ, Arriel_83 είπε:

Εμάς στην αυχενική μας βρήκε μονηρη ομφαλικη αρτηρία (κανονικά υπάρχουν δυο και εμείς είχα μια). Είπε να το ξεχάσουμε και να μην το ψάξουμε στο Ίντερνετ.

Είχε δίκιο γιατί το Ίντερνετ είχε φρικτά πράγματα. Άπαξ και γιατρός ήταν οκ με το αποτέλεσμα αυτό δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Το πολύ πολύ παρτον τηλέφωνο να μάθεις αν χρειάζεται να κανεις κάτι έξτρα (πχ ξεκούραση κτλ)

Αχ τι μου θυμησες τώρα... Στην τρίτη μου εγκυμοσυνη πριν δυο χρόνια μου βρήκαν στην Β επιπέδου μονήρη ομφαλική αρτηρία. Χωρίς κανένα άλλο ευρημα. Μου έβαλαν να κάνω υπέρηχο καρδιάς εμβρύου όπου έκανα κ ολα ήταν καλά. Μου συστησαν αμνιοπαρακεντηση αλλά δεν εκανα αφου όλες οι άλλες μετρήσεις ήταν καλές. Εν τέλη μου είχε πει ο γιατρός ότι θα βγεί νωρίτερα η με χαμηλό βάρος κλπ κλπ.... Διάβαζα στο ίντερνετ τα χειρότερα είχα τρομοκρατηθεί εν τέλη τζάμπα όλα. Όταν είναι το μοναδικό ευρημα μην δίνεις καν σημασία. Η κόρη μου γεννήθηκε στην 39 εβδομάδα 3.600..με μονήρη ομφαλική αρτηρία!!!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 hours ago, Margarita21 said:

Αχ τι μου θυμησες τώρα... Στην τρίτη μου εγκυμοσυνη πριν δυο χρόνια μου βρήκαν στην Β επιπέδου μονήρη ομφαλική αρτηρία. Χωρίς κανένα άλλο ευρημα. Μου έβαλαν να κάνω υπέρηχο καρδιάς εμβρύου όπου έκανα κ ολα ήταν καλά. Μου συστησαν αμνιοπαρακεντηση αλλά δεν εκανα αφου όλες οι άλλες μετρήσεις ήταν καλές. Εν τέλη μου είχε πει ο γιατρός ότι θα βγεί νωρίτερα η με χαμηλό βάρος κλπ κλπ.... Διάβαζα στο ίντερνετ τα χειρότερα είχα τρομοκρατηθεί εν τέλη τζάμπα όλα. Όταν είναι το μοναδικό ευρημα μην δίνεις καν σημασία. Η κόρη μου γεννήθηκε στην 39 εβδομάδα 3.600..με μονήρη ομφαλική αρτηρία!!!!! 

Να ήταν μόνο αυτό, καλά θα ήταν.. Έκανα την β επιπέδου σήμερα.. ο γιατρός βρήκε έκτοπους και τους δυο νεφρούς. Ζήτησε να κάνουμε μαγνητική και αμνιοπαρακέντηση για να δούμε αν υπάρχει κάποιο σύνδρομο.. 
Ανεξαρτήτως της θέσης τους λέει λειτουργούν σωστά γιατί υπάρχει αμνιακό υγρό..

Παρολαυτα είμαι σκατα 

  • Λυπημένη/-ος 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Arriel_83 είπε:

Να ήταν μόνο αυτό, καλά θα ήταν.. Έκανα την β επιπέδου σήμερα.. ο γιατρός βρήκε έκτοπους και τους δυο νεφρούς. Ζήτησε να κάνουμε μαγνητική και αμνιοπαρακέντηση για να δούμε αν υπάρχει κάποιο σύνδρομο.. 
Ανεξαρτήτως της θέσης τους λέει λειτουργούν σωστά γιατί υπάρχει αμνιακό υγρό..

Παρολαυτα είμαι σκατα 

Αχ βρε κοριτσι μου! Πραγματικα δεν φανταζομουν οτι μια εγκυμοσυνη κουβαλαει τοσο αγχος! Εγω β επιπεδου εχω 13/02 και τρεμω μιας και στην αυχενικη τα ειδα ολα(εκανα τροφοβλαστη) πως θα προχωρησεις; Θα παρεις 2η γνωμη η θα ακολουθησεις οτι σου ειπε;

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Στελλα33 said:

Αχ βρε κοριτσι μου! Πραγματικα δεν φανταζομουν οτι μια εγκυμοσυνη κουβαλαει τοσο αγχος! Εγω β επιπεδου εχω 13/02 και τρεμω μιας και στην αυχενικη τα ειδα ολα(εκανα τροφοβλαστη) πως θα προχωρησεις; Θα παρεις 2η γνωμη η θα ακολουθησεις οτι σου ειπε;

Αυτός είναι top έμβρυολογος όποτε δεν θα πάρω δεύτερη γνώμη. Θα κάνω τις εξετάσεις που είπε και βλέπουμε..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Arriel_83 είπε:

Αυτός είναι top έμβρυολογος όποτε δεν θα πάρω δεύτερη γνώμη. Θα κάνω τις εξετάσεις που είπε και βλέπουμε..

Και εγω αυτης της αποψης ειμαι! Και γι αυτο και προχωρησα σε τροφοβλαστη! Τα μεσα υπαρχουν γιατι να μην ειμαι σιγουρη; Καλα αποτελεσματα να εχεις! Ξερω η αναμονη ειναι οτι χειροτερο, αλλα προσπαθησε να σκεφτεσαι θετικα!

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Στελλα33 said:

Και εγω αυτης της αποψης ειμαι! Και γι αυτο και προχωρησα σε τροφοβλαστη! Τα μεσα υπαρχουν γιατι να μην ειμαι σιγουρη; Καλα αποτελεσματα να εχεις! Ξερω η αναμονη ειναι οτι χειροτερο, αλλα προσπαθησε να σκεφτεσαι θετικα!

Ναι ναι έχεις δίκιο.. ευχαριστώ.. 🥰

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...