Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Mανούλες Ιουνίου 2023


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, ´Ισιδα είπε:

Θ

Κορίτσια καλησπέρα ! Όλα καλά με την β επιπέδου ! Είμαι πολύ χαρούμενη και ηρέμησα !! 
ημπεμπα μας είναι ψηλή και 415 γραμμάρια . Επίσης και ο τράχηλος μου που είχα μια ανησυχία είναι μια χαρά 35 εκατοστά ! Όποτε ξεκινάω και εγώ σιγα σιγα τα ψώνια ! Μόνη που δεν καταφέραμε να την βγάλουμε φωτογραφία γιατί δεν καθόταν ήσυχη 

Συγχαρητήρια ! 🥳

και εμένα 420γρ ήταν και ήμουν  23+2 όταν την έκανα .. δεν είπε κάτι ούτε ο εμβρυολογος ούτε ο δικός μου γιατρός αλλά μου φαίνεται μικρούλα σε σχέση με τα γρ που διαβάζω άλλων μωρών .. θα ρωτησω το γιατρό τέλος του μήνα που θα πάω να μου φυγει αυτή η ανησυχία ότι το μωράκι μου είναι μικρό .. 🥲

καμπυλη ζαχαρου και εγώ προς τα τέλη του μήνα θα κάνω .. μου έδωσε  ο γιατρός ένα παράθυρο ημερομηνιών και να την κάνω όποτε θέλω εκεί μέσα .. 

1 ώρα πρίν, Αθανασια2345 είπε:

κορίτσια καλησπέρα ελπίζω να είστε όλες καλά. πολύ χαίρομαι που μια μια τελειώνουμε από το άγχος της β επιπέδου και είναι όλα καλα. Εγω με το που είπα τώρα θα κάνω και την καμπύλη και τελειώνουν όλα ενα ενα τσουπ ήρθε ο κοβιντ σήμερα το πρωί. Μια φρίκη την έφαγα αλλά με καθησυχασε ο γιατρός μου. δεν περνάω πρωτη φορά κοβιντ είμαι και εμβολιασμενη και νοσησα μέσα στο καλοκαίρι σχετικά ήπια. το άγχος μου λόγο εγκυμοσυνης είναι ότι προσπαθώ να μην ανεβαίνει ο πυρετός πάνω από 38 με όσο ποιο φυσικές λύσεις γίνεται και ελάχιστα ντεπον. Προσοχή κορίτσια γιατί λόγο εγκυμοσύνης το ανοσοποιητικό είναι στα τάρταρα. 

Περαστικα σου κορίτσι μου .. ελπίζω να περάσει ταχύτατα ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 33 λεπτά , Fraoulitsa1 είπε:

Συγχαρητήρια ! 🥳

και εμένα 420γρ ήταν και ήμουν  23+2 όταν την έκανα .. δεν είπε κάτι ούτε ο εμβρυολογος ούτε ο δικός μου γιατρός αλλά μου φαίνεται μικρούλα σε σχέση με τα γρ που διαβάζω άλλων μωρών .. θα ρωτησω το γιατρό τέλος του μήνα που θα πάω να μου φυγει αυτή η ανησυχία ότι το μωράκι μου είναι μικρό .. 🥲

καμπυλη ζαχαρου και εγώ προς τα τέλη του μήνα θα κάνω .. μου έδωσε  ο γιατρός ένα παράθυρο ημερομηνιών και να την κάνω όποτε θέλω εκεί μέσα .. 

Περαστικα σου κορίτσι μου .. ελπίζω να περάσει ταχύτατα ! 

Εμάς πάντως η Μπέμπα είναι μεγάλη για την ηλικία της σχετικά , αλλά είμαστε κάθε είμαι ψηλοί ! Σκέψου ότι ο σύντροφος μου είναι 2 μέτρα , λογικό να είναι μεγάλο το μωρό , όποτε εφοσον δεν σου είπε κάτι ο γιατρός σου μια χαρά θα είναι και το δικό σας μπεμπέ !

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ´Ισιδα said:

Κορίτσια τώρα το επόμενο μαξιλαράκι είναι η εξέταση Ζαχαρού; Ξέρετε ποτέ περίπου την κάνουμε ;

Εμένα μου την έγραψε για την 26η εβδομάδα (αρχές Μαρτίου δηλαδή)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, ´Ισιδα είπε:

Θ

Κορίτσια καλησπέρα ! Όλα καλά με την β επιπέδου ! Είμαι πολύ χαρούμενη και ηρέμησα !! 
ημπεμπα μας είναι ψηλή και 415 γραμμάρια . Επίσης και ο τράχηλος μου που είχα μια ανησυχία είναι μια χαρά 35 εκατοστά ! Όποτε ξεκινάω και εγώ σιγα σιγα τα ψώνια ! Μόνη που δεν καταφέραμε να την βγάλουμε φωτογραφία γιατί δεν καθόταν ήσυχη 

Μπραβο βρε κοριτσι!!! Μοντελο η κορη σου! 😍Σας κανει κολπα με τη φωτο! 😜Την επομενη φορα θα τη βγαλετε 🥰

5 ώρες πρίν, ´Ισιδα είπε:

Κορίτσια τώρα το επόμενο μαξιλαράκι είναι η εξέταση Ζαχαρού; Ξέρετε ποτέ περίπου την κάνουμε ;

Εχω διαβασει οτι η καμπυλη ζαχαρου γινεται μεταξυ 24-28ης εβδομαδας. Βεβαια ακομα δε μου ειπε κι εμενα ο γιατρος ποτε θα την κανω,την τεταρτη που θα παω θα μαθω!

5 ώρες πρίν, Αθανασια2345 είπε:

κορίτσια καλησπέρα ελπίζω να είστε όλες καλά. πολύ χαίρομαι που μια μια τελειώνουμε από το άγχος της β επιπέδου και είναι όλα καλα. Εγω με το που είπα τώρα θα κάνω και την καμπύλη και τελειώνουν όλα ενα ενα τσουπ ήρθε ο κοβιντ σήμερα το πρωί. Μια φρίκη την έφαγα αλλά με καθησυχασε ο γιατρός μου. δεν περνάω πρωτη φορά κοβιντ είμαι και εμβολιασμενη και νοσησα μέσα στο καλοκαίρι σχετικά ήπια. το άγχος μου λόγο εγκυμοσυνης είναι ότι προσπαθώ να μην ανεβαίνει ο πυρετός πάνω από 38 με όσο ποιο φυσικές λύσεις γίνεται και ελάχιστα ντεπον. Προσοχή κορίτσια γιατί λόγο εγκυμοσύνης το ανοσοποιητικό είναι στα τάρταρα. 

Περαστικα σου κοριτσι! Ναι προσεχε το με τον πυρετο γτ δεν κανει να ανεβει… ευχομαι να το περασεις ηπια και να αναρρωσεις συντομα! 😘

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Fraoulitsa1 said:

@Arriel_83 τι κανεις κορίτσι μου; Τελείωσες με μαγνητική και αμνιοπαρακέντηση ; Πήρες αποτελέσματα ;;;

Ω ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Κατ αρχας να πω ότι αμνιοπαρακέντηση και μαγνητική δεν έβγαιναν να γίνουν τον ίδιο μήνα (η πρώτη είχε κόστος 750 και η δεύτερη 450). Όποτε δώσαμε προτεραιότητα στην αμνιοπαρακέντηση η οποία έγινε την προηγούμενη Τετάρτη (τρομακτική εμπειρία αν με ρωτάς) και παράλληλα κάναμε καρδιογράφημα εμβρύου με μια κορυφαία εμβρυολογο (το οποίο βγήκε καλό).

Έφυγε το δείγμα της αμνιοπαρακεντησης για εκτεταμένο μοριακό έλεγχο. Τα πρώτα αποτελέσματα βγήκαν καλά. Δηλαδή σύνδρομο down, τρισωμια 18 και τρισωμια 21, όλα αρνητικά (ευτυχώς). Στο μεταξύ, το ένα νεφρό είδαμε στον υπέρηχο ότι έχει ανεβεί και είναι οριακά στην τελική του θέση.

Οι γιατροί είναι αισιόδοξοι και εικάζουμε ότι ίσως τελικά όλο αυτό οφείλεται σε κληρονομικό γιατί η πεθερά μου έχει ένα έκτοπο νεφρό.

Αναμένουμε και τα υπόλοιπα αποτελέσματα που θα βγουν μέσα στην εβδομάδα αυτή. 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Arriel_83 είπε:

Ω ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Κατ αρχας να πω ότι αμνιοπαρακέντηση και μαγνητική δεν έβγαιναν να γίνουν τον ίδιο μήνα (η πρώτη είχε κόστος 750 και η δεύτερη 450). Όποτε δώσαμε προτεραιότητα στην αμνιοπαρακέντηση η οποία έγινε την προηγούμενη Τετάρτη (τρομακτική εμπειρία αν με ρωτάς) και παράλληλα κάναμε καρδιογράφημα εμβρύου με μια κορυφαία εμβρυολογο (το οποίο βγήκε καλό).

Έφυγε το δείγμα της αμνιοπαρακεντησης για εκτεταμένο μοριακό έλεγχο. Τα πρώτα αποτελέσματα βγήκαν καλά. Δηλαδή σύνδρομο down, τρισωμια 18 και τρισωμια 21, όλα αρνητικά (ευτυχώς). Στο μεταξύ, το ένα νεφρό είδαμε στον υπέρηχο ότι έχει ανεβεί και είναι οριακά στην τελική του θέση.

Οι γιατροί είναι αισιόδοξοι και εικάζουμε ότι ίσως τελικά όλο αυτό οφείλεται σε κληρονομικό γιατί η πεθερά μου έχει ένα έκτοπο νεφρό.

Αναμένουμε και τα υπόλοιπα αποτελέσματα που θα βγουν μέσα στην εβδομάδα αυτή. 

Ναι θυμαμαι που είχατε κάνει το καρδιογράφημα και ήταν καλό και πως είχες κλείσει ραντεβού για τα  υπόλοιπα ! 
Μπραβο για τα πρώτα αισιόδοξα αποτελέσματα 🥳 εύχομαι να πάνε όλα κατ’ευχην ❤️
 

Τα γονίδια λένε κρατάνε 7 γενιές πίσω ! 
 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Fraoulitsa1 said:

Ναι θυμαμαι που είχατε κάνει το καρδιογράφημα και ήταν καλό και πως είχες κλείσει ραντεβού για τα  υπόλοιπα ! 
Μπραβο για τα πρώτα αισιόδοξα αποτελέσματα 🥳 εύχομαι να πάνε όλα κατ’ευχην ❤️
 

Τα γονίδια λένε κρατάνε 7 γενιές πίσω ! 
 

Μακάρι!! ❤️
(αυτό για το γονίδιά δεν ήξερα ομολογώ χαχαχ)

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Arriel_83 είπε:

Μακάρι!! ❤️
(αυτό για το γονίδιά δεν ήξερα ομολογώ χαχαχ)

Πολλή ευχάριστα νέα! Έτσι θα είναι όλα καλά στο τέλος, χάρηκα πολύ:) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια πως ειστε;; Ηθελα να σας ρωτησω νιωθετε τα μωρακια καθημερινα; Εγω εκει που την καταλαβα πρωτη φορα πριν 2βδ περιπου εχω τωρα 3-4 μερες που δεν την ενιωσα καθολου! Εχω προσθιο πλακουντα αλλα κ παλι ανησυχω πολυ ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Στελλα33 said:

Κοριτσια πως ειστε;; Ηθελα να σας ρωτησω νιωθετε τα μωρακια καθημερινα; Εγω εκει που την καταλαβα πρωτη φορα πριν 2βδ περιπου εχω τωρα 3-4 μερες που δεν την ενιωσα καθολου! Εχω προσθιο πλακουντα αλλα κ παλι ανησυχω πολυ ..

Σε ποια εβδομάδα είσαι τώρα; Αν χαλαρώσεις και ξαπλώσεις θα το νιώσεις.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Arriel_83 είπε:

Σε ποια εβδομάδα είσαι τώρα; Αν χαλαρώσεις και ξαπλώσεις θα το νιώσεις.. 

23+4.. εχω δοκιμασει να ξαπλωσω στο αριστερο πλαι, τρωω γλυκα..αλλα δεν!

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Στελλα33 said:

23+4.. εχω δοκιμασει να ξαπλωσω στο αριστερο πλαι, τρωω γλυκα..αλλα δεν!

Ειναι λογικό να συμβαίνει αυτό. Για μερικές ημέρες να μην νιώθεις κάτι. Αλλά επειδή καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σου, γιατί δεν επικοινωνείς με τον γιατρό σου ώστε να πας για έναν υπέρηχο; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Arriel_83 είπε:

Ειναι λογικό να συμβαίνει αυτό. Για μερικές ημέρες να μην νιώθεις κάτι. Αλλά επειδή καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σου, γιατί δεν επικοινωνείς με τον γιατρό σου ώστε να πας για έναν υπέρηχο; 

Λειπει στο εξωτερικο και βαλαμε υπερηχο αρχες μαρτιου που επιστρεφει.. μου ειπε πως στη βδ που ειμαι μπορει να μην την καταλαβαινω καθε μερα…απ την 32η βδ θελουμε καθημερινη κινηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...