Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Mανούλες Ιουνίου 2023


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

15 ώρες πρίν, Arriel_83 είπε:

Το ίδιο έχω πάθει εγώ με τα πόδια. Λέιζερ κάνω, το άφησα γιατί έτσι είπε ο γιατρός και έχω τρίχες ενώ κανονικά δεν θα είχα καμία, γιατί κάνω πολλά χρονια (αγορι κι εγώ βλέπεις :P )

Κάνε ό,τι επιτρέπεται και θες γιατί πιστεύω ότι πρέπει στην εγκυμοσύνη να νιωθεις το ίδιο καλοπισμένη όπως πριν :)

Για την καμπύλη ο γιατρός είπε "θα το φτιάξουμε". Κουλ φάνηκε, αλλά δεν ξέρω τι εννοούσε.. Διατροφή που κάνω, από ότι φαίνεται, σκατά τα πάω :( 

Ναι δίκιο έχεις. Του στέλνω πάντα τις εξετάσεις με email και πάντα απαντάει άμεσα. Είναι καλός ο γιατρούλης μου :) 

Ε προφανώς τώρα δεν υπάρχει λόγος να κάνω κάτι άμεσα αφού είμαι μέσα στα όρια, οπότε θα το συζητήσουμε από κοντά. 

Προφανώς είσαι πολύ οριακά για να σου δώσει αγωγή. Λογικά θα σου πει για διατροφή. Να περιορίσεις τη ζάχαρη και τις υπόλοιπες τροφές που ανεβάζουν το ζαχαρο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2023 at 10:02 ΜΜ, Αθανασια2345 είπε:

πάει και ο υπέρηχος του 7ου όλα καλά δόξα το θεό μεγαλώνουμε τέλεια 27+3 είμαστε 1.100 επόμενη στάση ντομπλερ 30-31 εβδομάδες 

Εμένα στις 25+6 βγήκε η μπέμπα 927gr,είναι το τρίτο μου μωρό (τα άλλα δύο αγόρια βέβαια)καλό σας φαίνεται το βάρος?

On 7/3/2023 at 9:55 ΠΜ, sunshine83 είπε:

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Θα κάνω καισαρική λόγω προηγούμενης καισαρικής οπότε πάμε σίγουρα για 38η εβδομάδα. Θα τα μαζέψω όλα νωρίτερα για να είμαι σίγουρη. Στην προηγούμενη γέννα γέννησα με έκτακτη καισαρική στις 34+5 λόγω ότι έσπασαν τα νερά και πήγαμε στο μαιευτήριο χωρίς βαλίτσα, χωρίς τπτ. Δεν σημαίνει ότι θα ξανασυμβεί αυτό, αλλά better safe, than sorry!

Την ίδια Πητ έχουμε,εγώ στο πρώτο γεννησα 37+5 αγόρι με φτ κ πρόκληση 3010 βάρος,στο δεύτερο μπέμπη έπεσα κ κάναμε πρόκληση με φτ 37+3 ,βάρος 3020,μαζί θα γεννησουμε,πάω για το τρίτο κ λόγω θρομβοφιλιας με βάζει πολύ πριν την πητ

On 7/3/2023 at 10:02 ΜΜ, Αθανασια2345 είπε:

πάει και ο υπέρηχος του 7ου όλα καλά δόξα το θεό μεγαλώνουμε τέλεια 27+3 είμαστε 1.100 επόμενη στάση ντομπλερ 30-31 εβδομάδες 

25+6 βγήκε 927 η μικρή,καλό σας φαίνεται το βάρος?είναι βέβαια το τρίτο μου,αλλά πάντα νιώθω ανασφάλεια με την αναπτυξη

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lydiakiii said:

Προφανώς είσαι πολύ οριακά για να σου δώσει αγωγή. Λογικά θα σου πει για διατροφή. Να περιορίσεις τη ζάχαρη και τις υπόλοιπες τροφές που ανεβάζουν το ζαχαρο!

Κάνω διατροφή χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη εδώ και 2 μήνες.. αλλά κάτι δεν κάνω σωστά; Κάτι δεν λειτουργεί σωστά σε εμένα; Δεν ξέρω.. Θα το συζητήσω μαζί του!

41 minutes ago, Stellaskv said:

25+6 βγήκε 927 η μικρή,καλό σας φαίνεται το βάρος?είναι βέβαια το τρίτο μου,αλλά πάντα νιώθω ανασφάλεια με την αναπτυξη

Μια χαρα είναι! Αν δεν ήταν θα σου είχε πει κάτι ο γιατρός 😊

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Arriel_83 είπε:

Κάνω διατροφή χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη εδώ και 2 μήνες.. αλλά κάτι δεν κάνω σωστά; Κάτι δεν λειτουργεί σωστά σε εμένα; Δεν ξέρω.. Θα το συζητήσω μαζί του!

Μια χαρα είναι! Αν δεν ήταν θα σου είχε πει κάτι ο γιατρός 😊

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω για τα όρια σου αν είναι καλά η όχι αλλά είχα διαβάσει από κάποιες άλλες κοπέλες ότι μετρούσαν το ζάχαρο τους καθημερινά για ένα διάστημα για να ανακαλύψουν ποια τρόφιμα το ανεβάζουν , γιατί κάθε τρόφιμο λειτουργεί διαφορετικά σε κάθε άτομο , μήπως να το δεις και εσυ έτσι αρχικά ; Να τσεκάρεις φαγητα που τρως και ποσό το ανεβάζουν ;

2 ώρες πρίν, Stellaskv είπε:

Εμένα στις 25+6 βγήκε η μπέμπα 927gr,είναι το τρίτο μου μωρό (τα άλλα δύο αγόρια βέβαια)καλό σας φαίνεται το βάρος?

Την ίδια Πητ έχουμε,εγώ στο πρώτο γεννησα 37+5 αγόρι με φτ κ πρόκληση 3010 βάρος,στο δεύτερο μπέμπη έπεσα κ κάναμε πρόκληση με φτ 37+3 ,βάρος 3020,μαζί θα γεννησουμε,πάω για το τρίτο κ λόγω θρομβοφιλιας με βάζει πολύ πριν την πητ

25+6 βγήκε 927 η μικρή,καλό σας φαίνεται το βάρος?είναι βέβαια το τρίτο μου,αλλά πάντα νιώθω ανασφάλεια με την αναπτυξη

Μια χαρά είναι το βάρος του μωρού ! Μην ανησυχείς άδικα :) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 hours ago, ´Ισιδα said:

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω για τα όρια σου αν είναι καλά η όχι αλλά είχα διαβάσει από κάποιες άλλες κοπέλες ότι μετρούσαν το ζάχαρο τους καθημερινά για ένα διάστημα για να ανακαλύψουν ποια τρόφιμα το ανεβάζουν , γιατί κάθε τρόφιμο λειτουργεί διαφορετικά σε κάθε άτομο , μήπως να το δεις και εσυ έτσι αρχικά ; Να τσεκάρεις φαγητα που τρως και ποσό το ανεβάζουν ;

Ναι να σου πω το έχω σκεφτεί! Θα το συζητήσω και τον γιατρό και ίσως το κάνω!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Ελπιζω να ειστε ολες καλα και τα μπεμπακια σας επισης. 

Οσον αφορα τις παναδες που ειχα γραψει, δεν φοραω αντιηλιακο ακομα, αλλα δεν εκτιθεμαι στον ηλιο σχεδον καθολου, πιστευω οτι ειναι ορμονικο. Στον γιο μου, στην εγκυμοσυνη, περασα ολο το καλοκαιρι εγκυος χωρις καμια παναδα η ελια, και εβγαλα τις παναδες τον Νοεμβριο, που ημουν 8 μηνων.. Απλα ενας γνωστος μου πλαστικος χειρουργος που τον ειχα ρωτησει τοτε μου ειχε πει οτι οι παναδες εγκυμοσυνης, εφοσον μεινουν, δεν φευγουν με τιποτα.Τωρα ο γυναικολογος μου μου ειπε οτι υπαρχουν θεραπειες, προφανως μετα τη γεννα. Ισως πρεπει να ρωτησω και καποιον δερματολογο.

@Arriel_83 οσον αφορα το ζαχαρο, ειναι καλη η ιδεα να αρχισεις να μετριεσαι για δυο βδομαδες και να δεις τι γινεται, αν εχεις μηχανακι. Γιατι ετσι θα σου φυγει και η οποια αμφιβολια, αν και οι τιμες σου ειναι εντος οριων. Επισης, εκτος του γυναικολογου, θα μπορουσες να επισκεφτεις και εναν ενδοκρινολογο που ειναι και ο πιο αρμοδιος. Γλυκοζηλιωμενη αιμοσφαιρινη εχεις κανει?

Κοριτσια εγω τρλευταια εβδομαδα πειναω ολο και περισσοτερο και δεν χορταινω πια καλα με τις ποσοτητες που ετρωγα ως τωρα..Εχω βαλει και ,5 κιλα ως τωρα, που για μενα που εχω ζαχαρο νομιζω ειναι αρκετα..Εσας εχει αυξηθει η ορεξη σας?


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, elenakith said:

Καλησπερα κοριτσια! Ελπιζω να ειστε ολες καλα και τα μπεμπακια σας επισης. 

Οσον αφορα τις παναδες που ειχα γραψει, δεν φοραω αντιηλιακο ακομα, αλλα δεν εκτιθεμαι στον ηλιο σχεδον καθολου, πιστευω οτι ειναι ορμονικο. Στον γιο μου, στην εγκυμοσυνη, περασα ολο το καλοκαιρι εγκυος χωρις καμια παναδα η ελια, και εβγαλα τις παναδες τον Νοεμβριο, που ημουν 8 μηνων.. Απλα ενας γνωστος μου πλαστικος χειρουργος που τον ειχα ρωτησει τοτε μου ειχε πει οτι οι παναδες εγκυμοσυνης, εφοσον μεινουν, δεν φευγουν με τιποτα.Τωρα ο γυναικολογος μου μου ειπε οτι υπαρχουν θεραπειες, προφανως μετα τη γεννα. Ισως πρεπει να ρωτησω και καποιον δερματολογο.

@Arriel_83 οσον αφορα το ζαχαρο, ειναι καλη η ιδεα να αρχισεις να μετριεσαι για δυο βδομαδες και να δεις τι γινεται, αν εχεις μηχανακι. Γιατι ετσι θα σου φυγει και η οποια αμφιβολια, αν και οι τιμες σου ειναι εντος οριων. Επισης, εκτος του γυναικολογου, θα μπορουσες να επισκεφτεις και εναν ενδοκρινολογο που ειναι και ο πιο αρμοδιος. Γλυκοζηλιωμενη αιμοσφαιρινη εχεις κανει?

Κοριτσια εγω τρλευταια εβδομαδα πειναω ολο και περισσοτερο και δεν χορταινω πια καλα με τις ποσοτητες που ετρωγα ως τωρα..Εχω βαλει και ,5 κιλα ως τωρα, που για μενα που εχω ζαχαρο νομιζω ειναι αρκετα..Εσας εχει αυξηθει η ορεξη σας?

Για τις παναδες βέβαια υπάρχει θεραπεία. Λέιζερ έκανε μια συνάδελφος μου. Αλλά γενικά αντιηλιακό να φοράς γιατί ο ήλιος είναι κάθε χρόνο και πιο επικίνδυνος.

Ο γυναικολογος μου έχει background ενδοκρινολογίας. Έτσι μου έφτιαξε και τις ορμόνες και έμεινα έγκυος γιατί είχα θέμα και προσπαθούσα 2 χρόνια μάταια με εξωσωματικές.

Το λάθος ήταν που έβαλα στην αρχή απότομα πολλά κιλα. Εγώ μέχρι τον 5ο είχα βάλει ήδη 7.. 

Όσο για την πείνα που λες ναι πολύ 😝 Εγώ κάνω 6 μικρά γεύματα την ημερα και είμαι οκ. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Στελλα33 είπε:

Κοριτσια μολις εφυγα απ τον γιατρο! 26+3 σημερα κ η μπεμπα ειναι 960γρ! Τα βρηκε ολα τελεια! Καμπυλη μου ειπε να κανω σε 2εβδομαδες!

Τέλεια ! Εγώ Παρασκευή θα πάω με το καλό να δούμε την Μπέμπα ! Πω πω μεγάλωσε ρε συ , σχεδόν κιλό έφτασε , απίστευτο μου φαίνεται πως περνάει ο καιρός …

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, ´Ισιδα είπε:

Τέλεια ! Εγώ Παρασκευή θα πάω με το καλό να δούμε την Μπέμπα ! Πω πω μεγάλωσε ρε συ , σχεδόν κιλό έφτασε , απίστευτο μου φαίνεται πως περνάει ο καιρός …

Εμενα να δεις! Δεν περιμενα να εχει φτασει τοσο! Αχ περναει κ εγω δεν το εχω παρει χαμπαρι! Και εχω τοσα να κανω!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα φώτα σας,σήμερα είμαι 26+6 κ είμαι στο κρεβάτι γιατί στον τελευταίο υπέρηχο πριν μια εβδομάδα,βρήκαν ότι κοντύνε ο τράχηλος 3.6 περίπου είναι κ άρχισε να δημιουργεί χοανη(άνοιγμα για να βγει),με απασχολεί κ κάτι ακόμα ενώ ποτέ στη ζωή δεν είχα πάθει ούτε μύκητα,πριν 3 μήνες μου βρήκαν ουρεοπλασμα στο Ρέα,έκανα θεραπεία ,κ τώρα μου βρήκαν μυκοπλασμα ***χωρίς να έχω επαφές με τον σύζυγό***,σας έχει τύχει τέτοιο μικρόβιο?στη γιατρό μου έχω ραντεβού σε μια εβδομάδα. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Stellaskv είπε:

Κορίτσια τα φώτα σας,σήμερα είμαι 26+6 κ είμαι στο κρεβάτι γιατί στον τελευταίο υπέρηχο πριν μια εβδομάδα,βρήκαν ότι κοντύνε ο τράχηλος 3.6 περίπου είναι κ άρχισε να δημιουργεί χοανη(άνοιγμα για να βγει),με απασχολεί κ κάτι ακόμα ενώ ποτέ στη ζωή δεν είχα πάθει ούτε μύκητα,πριν 3 μήνες μου βρήκαν ουρεοπλασμα στο Ρέα,έκανα θεραπεία ,κ τώρα μου βρήκαν μυκοπλασμα ***χωρίς να έχω επαφές με τον σύζυγό***,σας έχει τύχει τέτοιο μικρόβιο?στη γιατρό μου έχω ραντεβού σε μια εβδομάδα. 

Ποσα εκατοςτα είναι τώρα δηλαδή ο τράχηλος σου ; Σου είπαν ότι πρέπει να μείνεις κρεββάτι ;  Από τα μικρόβια δεν γνωρίζω κάτι να σου πω 

πρίν από 12 λεπτά , ´Ισιδα είπε:

Ποσα εκατοςτα είναι τώρα δηλαδή ο τράχηλος σου ; Σου είπαν ότι πρέπει να μείνεις κρεββάτι ;  Από τα μικρόβια δεν γνωρίζω κάτι να σου πω 

Άσχετο αλλά αυριο

λεω να πάρω τηλ στη φαιναρετη μήπως ξεκινήσω κάποια μαθήματα . Εχει ξεκινήσει καμμια σας παρόμοια μαθήματα για εγκυμοσύνη κ τοκετό ;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Stellaskv είπε:

Κορίτσια τα φώτα σας,σήμερα είμαι 26+6 κ είμαι στο κρεβάτι γιατί στον τελευταίο υπέρηχο πριν μια εβδομάδα,βρήκαν ότι κοντύνε ο τράχηλος 3.6 περίπου είναι κ άρχισε να δημιουργεί χοανη(άνοιγμα για να βγει),με απασχολεί κ κάτι ακόμα ενώ ποτέ στη ζωή δεν είχα πάθει ούτε μύκητα,πριν 3 μήνες μου βρήκαν ουρεοπλασμα στο Ρέα,έκανα θεραπεία ,κ τώρα μου βρήκαν μυκοπλασμα ***χωρίς να έχω επαφές με τον σύζυγό***,σας έχει τύχει τέτοιο μικρόβιο?στη γιατρό μου έχω ραντεβού σε μια εβδομάδα. 

Πήρες αντιβιωση για το ουρεοπλασμα; Κάποιες φορές οι αντιβιωσεις αν δεν τρώμε μαζί προβιοτικά (που υπάρχουν πχ στο γιαούρτι ) επηρεάζουν το όξινο ph του κόλπου και οδηγούν στον πολλαπλασιασμό μυκήτων στην κολπική περιοχή 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Stellaskv είπε:

Κορίτσια τα φώτα σας,σήμερα είμαι 26+6 κ είμαι στο κρεβάτι γιατί στον τελευταίο υπέρηχο πριν μια εβδομάδα,βρήκαν ότι κοντύνε ο τράχηλος 3.6 περίπου είναι κ άρχισε να δημιουργεί χοανη(άνοιγμα για να βγει),με απασχολεί κ κάτι ακόμα ενώ ποτέ στη ζωή δεν είχα πάθει ούτε μύκητα,πριν 3 μήνες μου βρήκαν ουρεοπλασμα στο Ρέα,έκανα θεραπεία ,κ τώρα μου βρήκαν μυκοπλασμα ***χωρίς να έχω επαφές με τον σύζυγό***,σας έχει τύχει τέτοιο μικρόβιο?στη γιατρό μου έχω ραντεβού σε μια εβδομάδα. 

Καλημέρα,

εύχομαι να πάνε όλα καλά. Στην εγκυμοσύνη ξέρω ότι είμαστε πιο ευαίσθητες στις λοιμώξεις γενικά και είναι και πιο επίμονες. Ενώ ποτέ στη ζωή μου δεν είχα κολλήσει κάτι, στην πρώτη κόλλησα στρεπτόκοκκο και στην 2η e-coli και τις αντιμετώπισα με αντιβίωση..Το e-coli ακόμα και μετά την κατάλληλη αντιβίωση δεν έφυγε εντελώς και το παρακολουθούμε γιατί μπορεί να ξαναπάρω πάλι.. 

Τώρα πώς εμφανίστηκε το μυκόπλασμα ίσως η γιατρός σου έχει κάποια εξήγηση...Αλλά υποθέτω ότι θα σου δώσει αντιβίωση γιατί πρέπει να φύγει το βακτηρίδιο..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...