Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Mανούλες Ιουνίου 2023


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, ´Ισιδα είπε:

Μπα δεν ανησύχησα ότι είναι μικρή για την ηλικία της . Μας είπε μάλιστα ότι είναι μια χαρά και από ότι φαίνεται θα γεννήσω μεγάλο μωρό λόγω ύψους δικού μου κ του συντρόφου 

Ναι άμα είστε και οι δύο ψιλοί σίγουρα θα έχεις ένα μεγάλο μωράκι!!! Εμένα ο άντρας μου είναι ψιλός εγώ κοντουλα 😂 ελπίζω να πάρουν από τον πατέρα τους!! 🤣

πρίν από 47 λεπτά , Arriel_83 είπε:

Ζάχαρο εγώ εδώ παρούσα! Με έστειλε ο γυναικολογος σε διατροφολόγο άμεσα να το φτιάξω.

Εσυ ξέρεις τι να κανεις αφού το έχεις ξαναπεράσει όποτε μην αγχώνεσαι.. άσε που η κάθε εγκυμοσύνη είναι πραγματικά τελείως διαφορετική.

Νταξει ναι το πέρασα και αν δω κάτι ανεβασμένο περίπου ξέρω τι να αποφεύγω αλλά προς το παρόν δεν προσέχω 😅είχα γλυτώσει και τισ ινσουλίνες εγώ δεν έκανα καθόλου!! Εσύ το ρυθμισες με ινσουλίνες?? 

Και πραγματικά στον γιο μου πέρασα εμετούς ναυτίες όλα τα σχετικά όλη μέρα χάλια στομάχι!! Τώρα στη μπέμπα δεν κατάλαβα τπτ από την αρχή δεν είχα τπτ... Είχα και ενα μήνα καθυστέρηση αλλά έλεγα αλλάζει ο κύκλος μου και δεν κατάλαβα τπτ ώσπου πήγα πήρα ένα τέστ να φύγει η υποψία εγκυμοσύνης και τελικά ήμουν 😅😂

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, sofi29 είπε:

Τι να πεις ελπίζω να πάνε όλα καλά κ τώρα να έχουμε υγιείς μωράκια κ δεν πειράζει τι τραβάμε κάποιες φορές!!! χαλάλι!! 

Την υπερεμεση την έχω τώρα στο τρίτο,κ μικρόβιο μου βρήκαν χωρίς να έχω κολλήσει ποτέ πριν στο παρελθόν,κ κοντό τράχηλο με χοάνη κλπ όλα με βρήκαν,υπομονή να έχουμε γερά μωράκια στην αγκαλιά μας

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Stellaskv είπε:

Την υπερεμεση την έχω τώρα στο τρίτο,κ μικρόβιο μου βρήκαν χωρίς να έχω κολλήσει ποτέ πριν στο παρελθόν,κ κοντό τράχηλο με χοάνη κλπ όλα με βρήκαν,υπομονή να έχουμε γερά μωράκια στην αγκαλιά μας

Τι ακριβώς είναι υπερεμεση? η αλήθεια είναι δεν το έχω ακούσει ποτέ .. όλα σε σένα τωρα έτυχαν!! 😔

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , sofi29 είπε:

Τι ακριβώς είναι υπερεμεση? η αλήθεια είναι δεν το έχω ακούσει ποτέ .. όλα σε σένα τωρα έτυχαν!! 😔

Είναι οι ανεξέλεγκτοι εμετοί ,φαντάσου είμαι 27 εβδομάδων κ τώρα σταμάτησαν 3,5 κιλά έχω βάλει μόνο,κ μικρόβιο κ χοάνη στον τράχηλο κ η λίστα συνεχίζεται,κάποιος με μουτζωσε

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, sofi29 said:

Ναι άμα είστε και οι δύο ψιλοί σίγουρα θα έχεις ένα μεγάλο μωράκι!!! Εμένα ο άντρας μου είναι ψιλός εγώ κοντουλα 😂 ελπίζω να πάρουν από τον πατέρα τους!! 🤣

Νταξει ναι το πέρασα και αν δω κάτι ανεβασμένο περίπου ξέρω τι να αποφεύγω αλλά προς το παρόν δεν προσέχω 😅είχα γλυτώσει και τισ ινσουλίνες εγώ δεν έκανα καθόλου!! Εσύ το ρυθμισες με ινσουλίνες?? 

Και πραγματικά στον γιο μου πέρασα εμετούς ναυτίες όλα τα σχετικά όλη μέρα χάλια στομάχι!! Τώρα στη μπέμπα δεν κατάλαβα τπτ από την αρχή δεν είχα τπτ... Είχα και ενα μήνα καθυστέρηση αλλά έλεγα αλλάζει ο κύκλος μου και δεν κατάλαβα τπτ ώσπου πήγα πήρα ένα τέστ να φύγει η υποψία εγκυμοσύνης και τελικά ήμουν 😅😂

Κι εγώ ήξερα τρομερα μου. Μια ζωή στα γυμναστήρια και με σωστή διατροφή. Μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος υπέρ χαλάρωσα με αποτέλεσμα να πάρω απότομα πολλά κιλά. Και εκ τότε δυσκολεύομαι να διαχειριστώ την πείνα που νιώθω. Δεν πάω και γυμναστήριο και μου έχει κάτσει κάπως αυτό.

Δεν παίρνω τίποτα και γενικά ο γιατρός θέλει να αποφύγουμε να πάρω όποτε γι αυτό με έστειλε σε διατροφολόγο.. 

3 minutes ago, Stellaskv said:

Είναι οι ανεξέλεγκτοι εμετοί ,φαντάσου είμαι 27 εβδομάδων κ τώρα σταμάτησαν 3,5 κιλά έχω βάλει μόνο,κ μικρόβιο κ χοάνη στον τράχηλο κ η λίστα συνεχίζεται,κάποιος με μουτζωσε

Πω πω ρε παιδί μου δύσκολα περνάς τι να λέμε… Τελικά για την υπερεμεση δεν σου έδωσαν κάποια θεραπεία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Stellaskv είπε:

Είναι οι ανεξέλεγκτοι εμετοί ,φαντάσου είμαι 27 εβδομάδων κ τώρα σταμάτησαν 3,5 κιλά έχω βάλει μόνο,κ μικρόβιο κ χοάνη στον τράχηλο κ η λίστα συνεχίζεται,κάποιος με μουτζωσε

Ααα και από το μικρόβιο και την χοάνη δεν σε αφήνουν να σηκωθείς καθόλου?? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Arriel_83 είπε:

Κι εγώ ήξερα τρομερα μου. Μια ζωή στα γυμναστήρια και με σωστή διατροφή. Μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος υπέρ χαλάρωσα με αποτέλεσμα να πάρω απότομα πολλά κιλά. Και εκ τότε δυσκολεύομαι να διαχειριστώ την πείνα που νιώθω. Δεν πάω και γυμναστήριο και μου έχει κάτσει κάπως αυτό.

Δεν παίρνω τίποτα και γενικά ο γιατρός θέλει να αποφύγουμε να πάρω όποτε γι αυτό με έστειλε σε διατροφολόγο.. 

Πω πω ρε παιδί μου δύσκολα περνάς τι να λέμε… Τελικά για την υπερεμεση δεν σου έδωσαν κάποια θεραπεία;

Μου έδωσε κάτι πανάκριβα χαπακια που τα έπινα κ δεν μου έκαναν πραγματικά τίποτα,κ η ίδια απορρησε,ήθελε οπωσδήποτε να πάρω έστω 6 κιλά γιατί το μωρό έβγαινε μικρό στις μετρησεις,μέχρι την β επιπέδου ήταν οκ μετά η ανάπτυξη έμενε πίσω λόγω καλής διατροφής δικής μου,ελπίζω την τρίτη που θα πάω να τα βρει όλα σωστσ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Arriel_83 είπε:

Κι εγώ ήξερα τρομερα μου. Μια ζωή στα γυμναστήρια και με σωστή διατροφή. Μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος υπέρ χαλάρωσα με αποτέλεσμα να πάρω απότομα πολλά κιλά. Και εκ τότε δυσκολεύομαι να διαχειριστώ την πείνα που νιώθω. Δεν πάω και γυμναστήριο και μου έχει κάτσει κάπως αυτό.

Δεν παίρνω τίποτα και γενικά ο γιατρός θέλει να αποφύγουμε να πάρω όποτε γι αυτό με έστειλε σε διατροφολόγο.. 

Ναι και μένα έτσι μόνο με διατροφή με είχε βάλει!! Τι να κάνουμε τώρα υπομονή εγώ πάντως συνεχίζω να τρώω τα πάντα .. ισωσ κρατήσω κάνα κιλό 🤣

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , sofi29 είπε:

Ααα και από το μικρόβιο και την χοάνη δεν σε αφήνουν να σηκωθείς καθόλου?? 

Ναι,μου είπε ξεκούραση αλλά η παιδίατρος που ήρθε για το εμβόλιο του δεύτερου μωρού μου ,μου είπε κάτσε σε ακινησία να φτάσεις μέχρι 32 εβδομάδες εξηγώντας μου τι κινδύνους διατρέχει το πρόωρο βρεφακι,το μικρόβιο δεν μπορώ να καταλάβω εγώ ποτέ δεν είχα τίποτα,πως στο καλό το παντρεύτηκα?στη γενική αίματος τα λευκά μου είναι 7.000 με ανώτατο όριο 10.000

πρίν από 17 λεπτά , Arriel_83 είπε:

Κι εγώ ήξερα τρομερα μου. Μια ζωή στα γυμναστήρια και με σωστή διατροφή. Μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος υπέρ χαλάρωσα με αποτέλεσμα να πάρω απότομα πολλά κιλά. Και εκ τότε δυσκολεύομαι να διαχειριστώ την πείνα που νιώθω. Δεν πάω και γυμναστήριο και μου έχει κάτσει κάπως αυτό.

Δεν παίρνω τίποτα και γενικά ο γιατρός θέλει να αποφύγουμε να πάρω όποτε γι αυτό με έστειλε σε διατροφολόγο.. 

Πω πω ρε παιδί μου δύσκολα περνάς τι να λέμε… Τελικά για την υπερεμεση δεν σου έδωσαν κάποια θεραπεία;

Ναι ναι μου έδωσαν,τίποτα δε μου έκανε,αισίως σταμάτησαν σχεδόν τώρα που είμαι 27 εβδομάδων,αλλά τι το θες,έκλεισε το στομάχι μου κ τρώω σαν πουλάκι,άστα.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Stellaskv said:

Μου έδωσε κάτι πανάκριβα χαπακια που τα έπινα κ δεν μου έκαναν πραγματικά τίποτα,κ η ίδια απορρησε,ήθελε οπωσδήποτε να πάρω έστω 6 κιλά γιατί το μωρό έβγαινε μικρό στις μετρησεις,μέχρι την β επιπέδου ήταν οκ μετά η ανάπτυξη έμενε πίσω λόγω καλής διατροφής δικής μου,ελπίζω την τρίτη που θα πάω να τα βρει όλα σωστσ

Μακάρι αλήθεια μακάρι!! Κάνε προσπάθειες κι εσυ όσο μπορείς να φας..

35 minutes ago, Stellaskv said:

Ναι,μου είπε ξεκούραση αλλά η παιδίατρος που ήρθε για το εμβόλιο του δεύτερου μωρού μου ,μου είπε κάτσε σε ακινησία να φτάσεις μέχρι 32 εβδομάδες εξηγώντας μου τι κινδύνους διατρέχει το πρόωρο βρεφακι,το μικρόβιο δεν μπορώ να καταλάβω εγώ ποτέ δεν είχα τίποτα,πως στο καλό το παντρεύτηκα?στη γενική αίματος τα λευκά μου είναι 7.000 με ανώτατο όριο 10.000

Ναι ναι μου έδωσαν,τίποτα δε μου έκανε,αισίως σταμάτησαν σχεδόν τώρα που είμαι 27 εβδομάδων,αλλά τι το θες,έκλεισε το στομάχι μου κ τρώω σαν πουλάκι,άστα.

Εγώ πάλι τρώω σαν βόδι 😭😭

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 4 λεπτά , Arriel_83 είπε:

Μακάρι αλήθεια μακάρι!! Κάνε προσπάθειες κι εσυ όσο μπορείς να φας..

Εγώ πάλι τρώω σαν βόδι 😭😭

Ταυτίζομαι και με την απότομη αύξηση όταν τα έκοψα όλα (γυμναστήριο ,δραστηριότητες) και με την όρεξη του βοδιού 😂 όλα καλά κορίτσια ας είμαστε χαλαρές τωρα και μετά ξανά ξεκινάμε διατροφές κλπ ☺️😂

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Arriel_83 είπε:

Μακάρι αλήθεια μακάρι!! Κάνε προσπάθειες κι εσυ όσο μπορείς να φας..

Εγώ πάλι τρώω σαν βόδι 😭😭

Δε μπορώ να φάω πολλά πράγματα,μαγειρευτά τώρα δοκίμασα μετά από τόσους μήνες,και φαντάσου ποσότητα,φακές πχ μια κουτάλα μόνο  χωρίς ψωμί ,φέτα,κλπ,σκέτες,μακαρόνια στο πιατακι το μικρό,άστα μόνο αυγά τρώω ευχάριστα κ τοστακια

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Stellaskv είπε:

Φυσιολογικά κ τα 2 χωρίς να είναι η ώρα τους,με πρόκληση,ειδικά το δεύτερο που έπεσα κ χτύπησα ήταν κ ψηλά,δεν με ταλαιπώρησε όμως η γιατρός καθολου

Κ το μικρό μου 21 μηνών μόλις,πέρασα κ υπερεμεση κύηση,τρομερούς εμετούς κ ζαλάδες κλπ, άστα 

Μπραβο κοριτσι μου, εισαι ηρωιδα με δυο παιδια ακομα, ειδικα το μικρο που ακομα θελει πολλη προσοχη! Ακολουθησε τις οδηγιες του γιατρου, εφοσον εχεις βοηθεια ξεκουρασου οσο μπορεις και ολα θα πανε καλα!

1 hour ago, Stellaskv είπε:

Μου έδωσε κάτι πανάκριβα χαπακια που τα έπινα κ δεν μου έκαναν πραγματικά τίποτα,κ η ίδια απορρησε,ήθελε οπωσδήποτε να πάρω έστω 6 κιλά γιατί το μωρό έβγαινε μικρό στις μετρησεις,μέχρι την β επιπέδου ήταν οκ μετά η ανάπτυξη έμενε πίσω λόγω καλής διατροφής δικής μου,ελπίζω την τρίτη που θα πάω να τα βρει όλα σωστσ

Εχεις ξανακανει doppler ? Αν το μωρο δεν αναπτυσσεται οσο πρεπει μηπως κατι συμβαινει με τις μητριαιες αρτηριες..αντιπηκτικες κανεις?

 

Κοριτσια οσες δεν εχετε ζαχαρο,χαρειτε το φαγητο, μην πιεζεστε, φατε και για μας που εχουμε διαβητη! Εγω που κανω ινσουλινη απο το 2ο μηνα, θα σας πω οτι με προσοχη αντιμετωπιζεται, αλλα ειναι αρκετα ψυχοφθορο...ειχα και στο γιο μου, αλλα ινσουλινη χρειατηκε να κανω μετα τον 7ο μηνα. Μεχρι τοτε εκανα διατροφη. Δυστυχως τωρα απο νωρις ξεφευγε το πρωινο ζαχαρο νηστειας... Αλλα τι να κανουμε? Υπομονη, και ευχομαι να ειναι καλα το μωρακι μου και ολα τα μωρακια δλδ..


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως περαστικά να είναι σε όλες τις μανουλες να κάνουμε όλες υπομονή και να έχουμε θετικές σκέψεις η ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο σε όλα !!! Ας πούμε και κάτι θετικό.. νιώθετε καθόλου τα μωράκια σας?? Εγώ πάντως τώρα με την μπέμπα δεν με αφήνει σε ησυχία καθόλου πολύ δραστήρια μέσα στην κοιλιά ενώ ο γιος Μ δεν ήταν έτσι ίσα ίσα που παρακαλούσα να Μ δώσει ένα σημάδι ένα κλωτσιδι 😂😂😅

2 ώρες πρίν, Stellaskv είπε:

Ναι,μου είπε ξεκούραση αλλά η παιδίατρος που ήρθε για το εμβόλιο του δεύτερου μωρού μου ,μου είπε κάτσε σε ακινησία να φτάσεις μέχρι 32 εβδομάδες εξηγώντας μου τι κινδύνους διατρέχει το πρόωρο βρεφακι,το μικρόβιο δεν μπορώ να καταλάβω εγώ ποτέ δεν είχα τίποτα,πως στο καλό το παντρεύτηκα?στη γενική αίματος τα λευκά μου είναι 7.000 με ανώτατο όριο 10.000

Τώρα αυτό πωσ το κόλλησες και που ένας θεός ξέρει!!! Ο γιατρός σου σου εξήγησε περίπου πωσ μπορεί να προέκυψε? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , sofi29 είπε:

Πάντως περαστικά να είναι σε όλες τις μανουλες να κάνουμε όλες υπομονή και να έχουμε θετικές σκέψεις η ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο σε όλα !!! Ας πούμε και κάτι θετικό.. νιώθετε καθόλου τα μωράκια σας?? Εγώ πάντως τώρα με την μπέμπα δεν με αφήνει σε ησυχία καθόλου πολύ δραστήρια μέσα στην κοιλιά ενώ ο γιος Μ δεν ήταν έτσι ίσα ίσα που παρακαλούσα να Μ δώσει ένα σημάδι ένα κλωτσιδι 😂😂😅

Τώρα αυτό πωσ το κόλλησες και που ένας θεός ξέρει!!! Ο γιατρός σου σου εξήγησε περίπου πωσ μπορεί να προέκυψε? 

Χαχαχα άσε και εγώ τη Μπέμπα συνέχεια την νιώθω , κουνιέται συνέχεια όλη μέρα :) 

Just now, ´Ισιδα είπε:

Χαχαχα άσε και εγώ τη Μπέμπα συνέχεια την νιώθω , κουνιέται συνέχεια όλη μέρα :) 

@Arriel_83 πήρα τηλ στη  φαιναρετη και άφησε μνμ . Αμέσως με πήραν πίσω παρά πολύ εξυπηρετικές και ευγενικές ! Είναι δωρεάν γιατί είναι μκο . Και έχει ένα πακέτο σεμιναρίων που μπορείς να κανείς είτε διαδικτυακά είτε για ζώσης . Πχ πρώτες βοήθεια στα βρέφη , θηλασμός , περιποίηση βρέφους και μαθήματα ανώδυνου τοκετού . Δηλώσατε συμμετοχή για εμένα κ τον σύντροφο μου και θα ξεκινήσω να μπω στο τμήμα απτό γη επόμενη εβδομάδα , έχει και πρωινά και απογευματινά τμήματα και είναι δωρεάν κορίτσια 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...