Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Mανούλες Ιουνίου 2023


Recommended Posts

4 hours ago, Rainbow2023 said:

Γεια σας κορίτσια. 

Αν και δεν ανήκω στις μέλλουσες μανουλες του μήνα αυτού αλλά του Σεπτεμβρίου ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση μιας και είστε αρκετές εβδομάδες μπροστά από εμένα. 

Θυμάστε πότε νιώσατε τις συσπάσεις Braxton Hicks? 

Γύρω στην 16 εβδομάδα ένιωσα για πρώτη φορά αυτό το πέτρωμα στην μήτρα για μερικά δευτερόλεπτα. Τις πρώτες φορές που το είχα νιώσει μετά επακολούθησε τουαλέτα. 

Γενικά έχω πολύ δραστήριο εντερο. 

Η γυναικολόγος μου είπε ότι είναι το έντερο καθώς η μήτρα και το έντερο πλέον είναι δίπλα δίπλα και το δεύτερο πλέον πιέζεται από την μήτρα. 

Μετρήσαμε και τράχηλο τότε και ήταν 4cm. 

Τωρα είμαι 17 και 1   

Περίπου την εβδομάδα θα το νιώσω 3-4 φορές. Αγχώνομαι πολύ όταν μου συμβαίνει αλλά η γυναικολόγος μου είπε ότι φυσιολογικό μιας και η μήτρα μεγαλώνει. Διαβάζω όμως πολλές που γράφουν ότι ο γιατρός τους χορήγησε το τάδε φάρμακο για τις συσπάσεις και αναρωτιέμαι τι τελικά ισχύει? 

Μαγνήσιο παίρνω ένα την ημέρα των 300 mg.  Δεν κουράζομαι, δεν περπατάω πολυ, δεν σηκωνω βαρυ. Προσέχω πολύ. 

Ωστόσο με αγχώνει όλο αυτό το διφορούμενο θέμα. Αύριο έχω πάλι ραντεβού και θα το συζητήσουμε αναλυτικά. 

Χμ δεν θυμάμαι ακριβώς ποτε, αλλά ίσως να ήταν κάπου εκεί. Έχω ένα app που σε κάθε εβδομάδα που μπαίνεις σου περιγράφει τι να περιμένεις. Όποτε έλεγε ότι ήταν φυσιολογικό. Στον γιατρό που το ανέφερα είπε ότι είναι απλά το χέρι ή το κεφάλι του μωρού που κάνουν την περιοχή να κοκαλώνει. Γενικά δεν φάνηκε ανησυχητικός. Όποτε και εσυ άκου την γιατρό σου. 😊

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσάκια μου update,εχθές πήγα στη γιατρό μου,ο τράχηλος από 3,1 mm πήγε 4,4 mm 28+6 w,η μπουμπού 1.457 gr,το νεφρό μου το παρακολουθούμε αλλά όταν νοσηλευτικά (λόγω νεφρού)τα ούρα έδειξαν λεύκωμα 648,σοοοκκκκ.μου έγραψε λοιπόν μια γενική ούρων ,να πίνω νεράκι πολύ κ το παρακολουθούμε,είναι λέει σημάδι προεκλαμψία,τίποτα άλλο θα με βρει? αναρωτιέμαι???????

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μπράβο για τον τράχηλο που αυξήθηκε. Μεγάλωσε η μπεμπούλα! Για την προεκλαμψία ίσως μπορείς να μετράς και την πίεση σου προληπτικά. Περαστικά να είναι όλα!

Εγώ έχω ραντεβού σήμερα το απόγευμα για doppler. Ελπίζω να πάει καλά.

Άν και είναι νωρίς ακόμη, χθες πήγα και έκανα μερικά ψώνια για την γέννα. Αγόρασα νυχτικά θηλασμού και κάποια ρουχαλάκια για το μωρό.

Μου άρεσε που σιγά σιγά μπήκα στο κλίμα...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Stellaskv είπε:

Κοριτσάκια μου update,εχθές πήγα στη γιατρό μου,ο τράχηλος από 3,1 mm πήγε 4,4 mm 28+6 w,η μπουμπού 1.457 gr,το νεφρό μου το παρακολουθούμε αλλά όταν νοσηλευτικά (λόγω νεφρού)τα ούρα έδειξαν λεύκωμα 648,σοοοκκκκ.μου έγραψε λοιπόν μια γενική ούρων ,να πίνω νεράκι πολύ κ το παρακολουθούμε,είναι λέει σημάδι προεκλαμψία,τίποτα άλλο θα με βρει? αναρωτιέμαι???????

Μπράβο για τον τράχηλο ! Ωωω μεγάλωσε και η μπουμπου σας πολύ !  Πίνε πολύ νεράκι, είμαστε στην τελική Ευθεία τώρα , όλα θα περάσουν σύντομα 

1 hour ago, sunshine83 είπε:

Καλημέρα! Μπράβο για τον τράχηλο που αυξήθηκε. Μεγάλωσε η μπεμπούλα! Για την προεκλαμψία ίσως μπορείς να μετράς και την πίεση σου προληπτικά. Περαστικά να είναι όλα!

Εγώ έχω ραντεβού σήμερα το απόγευμα για doppler. Ελπίζω να πάει καλά.

Άν και είναι νωρίς ακόμη, χθες πήγα και έκανα μερικά ψώνια για την γέννα. Αγόρασα νυχτικά θηλασμού και κάποια ρουχαλάκια για το μωρό.

Μου άρεσε που σιγά σιγά μπήκα στο κλίμα...

Καλή επιτυχία στο ντομπλερ κορίτσι ! Και εγώ είμαι στο διαγνωστικό και κάνω της εξέταση του διαβήτη . Πήρα την απλή γλυκόζη χωρίς γεύση , μια χαρά ήταν κορίτσια , δεν μου φάνηκε πολύ γλυκιά :) 

απο που ψώνισες νυχτικες για τον τοκετό ; Ποσό τις βρήκες ; 
αληθεια αντέξες όλο αυτό το διάστημα και δεν είχες ψωνίσει για το μωρό ;;

εμεσι Σάββατο θα πάμε για τα μεγάλα δηλαδή λίκνο καρότσια κλπ και ανυπομονώ :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, sunshine83 είπε:

Καλημέρα! Μπράβο για τον τράχηλο που αυξήθηκε. Μεγάλωσε η μπεμπούλα! Για την προεκλαμψία ίσως μπορείς να μετράς και την πίεση σου προληπτικά. Περαστικά να είναι όλα!

Εγώ έχω ραντεβού σήμερα το απόγευμα για doppler. Ελπίζω να πάει καλά.

Άν και είναι νωρίς ακόμη, χθες πήγα και έκανα μερικά ψώνια για την γέννα. Αγόρασα νυχτικά θηλασμού και κάποια ρουχαλάκια για το μωρό.

Μου άρεσε που σιγά σιγά μπήκα στο κλίμα...

Να μας ενημερωσεις πως πηγε το ντομπλερ!!! Νωρις ομως δεν το κανεις;

2 ώρες πρίν, ´Ισιδα είπε:

Μπράβο για τον τράχηλο ! Ωωω μεγάλωσε και η μπουμπου σας πολύ !  Πίνε πολύ νεράκι, είμαστε στην τελική Ευθεία τώρα , όλα θα περάσουν σύντομα 

Καλή επιτυχία στο ντομπλερ κορίτσι ! Και εγώ είμαι στο διαγνωστικό και κάνω της εξέταση του διαβήτη . Πήρα την απλή γλυκόζη χωρίς γεύση , μια χαρά ήταν κορίτσια , δεν μου φάνηκε πολύ γλυκιά :) 

απο που ψώνισες νυχτικες για τον τοκετό ; Ποσό τις βρήκες ; 
αληθεια αντέξες όλο αυτό το διάστημα και δεν είχες ψωνίσει για το μωρό ;;

εμεσι Σάββατο θα πάμε για τα μεγάλα δηλαδή λίκνο καρότσια κλπ και ανυπομονώ :)

Πως πηγε η εξεταση σου κοριτσι μου;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, sunshine83 είπε:

Καλημέρα! Μπράβο για τον τράχηλο που αυξήθηκε. Μεγάλωσε η μπεμπούλα! Για την προεκλαμψία ίσως μπορείς να μετράς και την πίεση σου προληπτικά. Περαστικά να είναι όλα!

Εγώ έχω ραντεβού σήμερα το απόγευμα για doppler. Ελπίζω να πάει καλά.

Άν και είναι νωρίς ακόμη, χθες πήγα και έκανα μερικά ψώνια για την γέννα. Αγόρασα νυχτικά θηλασμού και κάποια ρουχαλάκια για το μωρό.

Μου άρεσε που σιγά σιγά μπήκα στο κλίμα...

Δεν ξέρεις πόσο σε ζηλεύω,αν κ έφτιαξε ο τράχηλος δε με αφήνει να κάνω βήμα,κρεβάτι κ καναπέ φουλ,πάνω που χάρηκα με προσγείωσε απότομα,με το καλό τα μωράκια μας

1 hour ago, Στελλα33 είπε:

Να μας ενημερωσεις πως πηγε το ντομπλερ!!! Νωρις ομως δεν το κανεις;

Πως πηγε η εξεταση σου κοριτσι μου;

Πως πήγε το doppler?

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Στελλα33 είπε:

Να μας ενημερωσεις πως πηγε το ντομπλερ!!! Νωρις ομως δεν το κανεις;

Πως πηγε η εξεταση σου κοριτσι μου;

Όλα καλά ευτυχώς είναι εντός φυσιολογικών τα αποτελέσματα μου ! Έφυγε και αυτό :) 

απλα τα αιματολογικά μου είναι όλα χαμηλά με αιματοκρίτη 31 πλέον , οι υπόλοιπες πως είστε ;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο αιματοκριτης ειναι 37.5 και παιρνω tardyferon μαζι με ακτινιδιο για να γινεται η απορροφηση! Σπανακι τρωω, και μοσχαρι αλλα μη φανταστεις τρελες ποσοτητες!ποσο σου βγηκε η καμπυλη;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Στελλα33 είπε:

Εμενα ο αιματοκριτης ειναι 37.5 και παιρνω tardyferon μαζι με ακτινιδιο για να γινεται η απορροφηση! Σπανακι τρωω, και μοσχαρι αλλα μη φανταστεις τρελες ποσοτητες!ποσο σου βγηκε η καμπυλη;

Ααα μια χαρά είσαι εσυ από σίδηρο ! 
η καμπύλη μου βγήκε 80 το νηστείας , 136 στη μια ώρα και 98 στις δυο ώρες . Καλά δεν είναι ;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 ώρες πρίν, ´Ισιδα είπε:

Ααα μια χαρά είσαι εσυ από σίδηρο ! 
η καμπύλη μου βγήκε 80 το νηστείας , 136 στη μια ώρα και 98 στις δυο ώρες . Καλά δεν είναι ;

Εσυ δεν παιρνεις σιδηρο;μηπως πρεπει να παρεις κατι γιατι οσο περναει ο καιρος θα πεφτει κι αλλο! Και βοηθησε με την διατροφη οσο μπορεις!μια χαρα μου φαινονται τα αποτελεσματα σου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Στελλα33 είπε:

Εσυ δεν παιρνεις σιδηρο;μηπως πρεπει να παρεις κατι γιατι οσο περναει ο καιρος θα πεφτει κι αλλο! Και βοηθησε με την διατροφη οσο μπορεις!μια χαρα μου φαινονται τα αποτελεσματα σου!

Παίρνω ήδη ένα σίδηρο την ημέρα από τον τρίτο μήνα ! Και έχει μείνει σχετικά σταθερός , το απόγευμα θα επικοινωνήσω με τον γιατρό να δω τι θα μου πει , μήπως προσθέσει και δεύτερο σίδηρο 

Just now, ´Ισιδα είπε:

Παίρνω ήδη ένα σίδηρο την ημέρα από τον τρίτο μήνα ! Και έχει μείνει σχετικά σταθερός , το απόγευμα θα επικοινωνήσω με τον γιατρό να δω τι θα μου πει , μήπως προσθέσει και δεύτερο σίδηρο 

Παίρνω omalin τώρα 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

ευτυχώς χθες στo doppler όλα πήγαν καλά. Το μωράκι είναι 1.600 γρ (28+6), το αμνιακό υγρό έπεσε από το 23 στο 19, μόνο η αντίσταση στις μητριαίες αρτηρίες έφτασε πάλι στο όριο αλλά δεν ανησυχεί ο γιατρός. Από την στιγμή που η πίεση μου είναι καλή και το μωρό τρέφεται σωστά και μεγαλώνει, μου είπε όλα καλά. Ούτως η άλλως, πέρα από τις αντιπηκτικές ενέσεις  που κάνω, δεν μπορώ να κάνω και κάτι άλλο...

Την εξέταση doppler την έκανα νωρίτερα και θα την ξανακάνω πάλι στην 32η εβδομάδα λόγω των θεμάτων που έχω (υδράμνιο ιδιοπαθές και αντίσταση στις αρτηρίες).

Χάρηκα που είδα το μωράκι μου καλά και μεγαλώνει!!

On 29/3/2023 at 12:23 ΜΜ, ´Ισιδα είπε:

Μπράβο για τον τράχηλο ! Ωωω μεγάλωσε και η μπουμπου σας πολύ !  Πίνε πολύ νεράκι, είμαστε στην τελική Ευθεία τώρα , όλα θα περάσουν σύντομα 

Καλή επιτυχία στο ντομπλερ κορίτσι ! Και εγώ είμαι στο διαγνωστικό και κάνω της εξέταση του διαβήτη . Πήρα την απλή γλυκόζη χωρίς γεύση , μια χαρά ήταν κορίτσια , δεν μου φάνηκε πολύ γλυκιά :) 

απο που ψώνισες νυχτικες για τον τοκετό ; Ποσό τις βρήκες ; 
αληθεια αντέξες όλο αυτό το διάστημα και δεν είχες ψωνίσει για το μωρό ;;

εμεσι Σάββατο θα πάμε για τα μεγάλα δηλαδή λίκνο καρότσια κλπ και ανυπομονώ :)

Για νυχτικό έψαξα στην minerva και στο intimimissimi αλλά δεν βρήκα κάτι που να μου αρέσει και στην minerva ήταν και αρκετά ακριβά.Τελικά βρήκα τυχαία στο yamamay στο Mall ένα πολύ ωραίο και είχε, αν θέλει έξτρα κάποια, ασορτί βρακάκι και σουτιέν θηλασμού.Γύρω στα 40 € είχε.. 

Τα πράγματα του μωρού άργησα, αλλά τα πήρα όλα! Ρούχα, λίκνο και κάποια ψιλοπράγματα.Εχω και αρκετά πράγματα από το 1ο παιδί, οπότε είμαι εντάξει.Κυριως τα ρούχα μου έλειπαν, γιατί το 1ο είχε γεννηθεί χειμώνα.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , sunshine83 είπε:

Καλημέρα σε όλες!

ευτυχώς χθες στo doppler όλα πήγαν καλά. Το μωράκι είναι 1.600 γρ (28+6), το αμνιακό υγρό έπεσε από το 23 στο 19, μόνο η αντίσταση στις μητριαίες αρτηρίες έφτασε πάλι στο όριο αλλά δεν ανησυχεί ο γιατρός. Από την στιγμή που η πίεση μου είναι καλή και το μωρό τρέφεται σωστά και μεγαλώνει, μου είπε όλα καλά. Ούτως η άλλως, πέρα από τις αντιπηκτικές ενέσεις  που κάνω, δεν μπορώ να κάνω και κάτι άλλο...

Την εξέταση doppler την έκανα νωρίτερα και θα την ξανακάνω πάλι στην 32η εβδομάδα λόγω των θεμάτων που έχω (υδράμνιο ιδιοπαθές και αντίσταση στις αρτηρίες).

Χάρηκα που είδα το μωράκι μου καλά και μεγαλώνει!!

Για νυχτικό έψαξα στην minerva και στο intimimissimi αλλά δεν βρήκα κάτι που να μου αρέσει και στην minerva ήταν και αρκετά ακριβά.Τελικά βρήκα τυχαία στο yamamay στο Mall ένα πολύ ωραίο και είχε, αν θέλει έξτρα κάποια, ασορτί βρακάκι και σουτιέν θηλασμού.Γύρω στα 40 € είχε.. 

Τα πράγματα του μωρού άργησα, αλλά τα πήρα όλα! Ρούχα, λίκνο και κάποια ψιλοπράγματα.Εχω και αρκετά πράγματα από το 1ο παιδί, οπότε είμαι εντάξει.Κυριως τα ρούχα μου έλειπαν, γιατί το 1ο είχε γεννηθεί χειμώνα.

Αχ τι ωραια! Μπορεσατε ειδατε προσωπακι η μονο η δικη μας κρυβεται παντα; Γνωριζεις ποτε θα σταματησεις τις αντιπηκτικες; Εγω νομιζα θα την σταματησω αφου γεννησω αλλα τελικα ο γιατρος στην τελευταια επισκεψη μου ειπε πριν η 30η εβδ η 32η δεν θυμαμαι τωρα! 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Στελλα33 είπε:

Αχ τι ωραια! Μπορεσατε ειδατε προσωπακι η μονο η δικη μας κρυβεται παντα; Γνωριζεις ποτε θα σταματησεις τις αντιπηκτικες; Εγω νομιζα θα την σταματησω αφου γεννησω αλλα τελικα ο γιατρος στην τελευταια επισκεψη μου ειπε πριν η 30η εβδ η 32η δεν θυμαμαι τωρα! 

Ναι, είδαμε προσωπάκι. Για τις αντοπηκτικές δεν ξέρω πότε θα της σταματήσω.Καποια στιγμή μου είχε πει η γιατρός ότι την 36η εβδομάδα θα τις κόψω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...