Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Fay_ είπε:

      Νομίζω πως κρίνει βάσει ιστορικού για το τι θα κάνει. Ο πλήρης έλεγχος έχω καταλάβει ότι είναι γονιδιακός και δείχνει ετεροζυγωτια ομοζυγωτια. Οι βασικές γονιδιακές νομίζω είναι fv, το γονίδιο προθρομβινης και μια άλλη που δεν την θυμάμαι. Αν τα έχεις κάνει αυτά είσαι οκ νομίζω.. τι να πω έχω μπερδευτεί κ εγω..

      Αυτές που είπες στο πάνω σχόλια μου τις έκανε η οικονομ αυτές που κες τώρα δεν μ θυμίζουν κάτι θα το ψάξω γιατί εκείνη μ έδωσε το οκ πως δεν έχω κάτι 

Mανούλες Ιουνίου 2023


Recommended Posts

8 ώρες πρίν, sunshine83 είπε:

Καλημέρα σε όλες!

ευτυχώς χθες στo doppler όλα πήγαν καλά. Το μωράκι είναι 1.600 γρ (28+6), το αμνιακό υγρό έπεσε από το 23 στο 19, μόνο η αντίσταση στις μητριαίες αρτηρίες έφτασε πάλι στο όριο αλλά δεν ανησυχεί ο γιατρός. Από την στιγμή που η πίεση μου είναι καλή και το μωρό τρέφεται σωστά και μεγαλώνει, μου είπε όλα καλά. Ούτως η άλλως, πέρα από τις αντιπηκτικές ενέσεις  που κάνω, δεν μπορώ να κάνω και κάτι άλλο...

Την εξέταση doppler την έκανα νωρίτερα και θα την ξανακάνω πάλι στην 32η εβδομάδα λόγω των θεμάτων που έχω (υδράμνιο ιδιοπαθές και αντίσταση στις αρτηρίες).

Χάρηκα που είδα το μωράκι μου καλά και μεγαλώνει!!

Για νυχτικό έψαξα στην minerva και στο intimimissimi αλλά δεν βρήκα κάτι που να μου αρέσει και στην minerva ήταν και αρκετά ακριβά.Τελικά βρήκα τυχαία στο yamamay στο Mall ένα πολύ ωραίο και είχε, αν θέλει έξτρα κάποια, ασορτί βρακάκι και σουτιέν θηλασμού.Γύρω στα 40 € είχε.. 

Τα πράγματα του μωρού άργησα, αλλά τα πήρα όλα! Ρούχα, λίκνο και κάποια ψιλοπράγματα.Εχω και αρκετά πράγματα από το 1ο παιδί, οπότε είμαι εντάξει.Κυριως τα ρούχα μου έλειπαν, γιατί το 1ο είχε γεννηθεί χειμώνα.

Σούπερ το μωράκι μεγαλώνει και είναι υπέροχο αυτό ! Εφοσον ο γιατρός σου δεν αγχώνεται σημαίνει ότι όλα πηγαίνουν Νια χαρά και είναι αναμενόμενα !! 
ανυπομονω κ εγώ για το Σάββατο να πάω για ψώνια :) τις νυχτικες λέω να τις αφήσω για αργότερα γιατι μάλλον θα βάλω και αλλά κιλά , να μου χωράνε ! Λίκνο ποιο πήρες εσυ ;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 ώρες πρίν, ´Ισιδα είπε:

Σούπερ το μωράκι μεγαλώνει και είναι υπέροχο αυτό ! Εφοσον ο γιατρός σου δεν αγχώνεται σημαίνει ότι όλα πηγαίνουν Νια χαρά και είναι αναμενόμενα !! 
ανυπομονω κ εγώ για το Σάββατο να πάω για ψώνια :) τις νυχτικες λέω να τις αφήσω για αργότερα γιατι μάλλον θα βάλω και αλλά κιλά , να μου χωράνε ! Λίκνο ποιο πήρες εσυ ;

Λίκνο πήρα ένα της chicco που μου φάνηκε καλό και λίγο πιο ευρύχωρο από τα άλλα. Γενικά όλα ίδια είναι πάνω κάτω..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Στελλα33 είπε:

Ποιο κοριτσι ετοιμασε βαλιτσα μαιευτηριου;;;;; Εγω οχι ακομη! Αλλα μου λενε σιγα σιγα να την ετοιμαζω! Εγω νομιζω ειναι νωρις! Εχω πητ 16/6

Μπα εγώ θα την αφήσω για μέσα προς τέλος όγδοου , μου φαίνεται νωρίς από τώρα ! Προς το παρόν θα ξεκινήσω τα ψώνια για το μωρό ώστε μέσα στον μήνα να τα έχω μαζέψει όλα !

2 ώρες πρίν, sunshine83 είπε:

Λίκνο πήρα ένα της chicco που μου φάνηκε καλό και λίγο πιο ευρύχωρο από τα άλλα. Γενικά όλα ίδια είναι πάνω κάτω..

Εγώ θέλω να στινετε και να ξεστινετε / μεταφέρετε εύκολα , γιατί θα έχουμε το καλοκαίρι μερικές μετακινήσεις να είναι εύκολο στη χρήση του και τη μεταφορά του … το δικό σου το δοκίμασες ; Στήνεται εύκολα ;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Στελλα33 είπε:

Ποιο κοριτσι ετοιμασε βαλιτσα μαιευτηριου;;;;; Εγω οχι ακομη! Αλλα μου λενε σιγα σιγα να την ετοιμαζω! Εγω νομιζω ειναι νωρις! Εχω πητ 16/6

Τι μου θυμίζει αυτο Στελλακι μου,στο πρώτο την είχα έτοιμη μια μέρα πριν πήγα με πρόκληση για φυσιολογικό τοκετό,στο δεύτερο την είχα έτοιμη από τον 8ο ,στις 37+1 έπεσα στον κήπο πήγα αρων αρων στο Ρέα χωρίς βαλίτσα γιατί νόμιζα ότι θα πάω κ θα γυρίσω(εδώ γελάμε)την επόμενη λοιπόν γεννήθηκε με φτ κ πρόκληση το δεύτερο κουτάβι μου ,3020.τωρα στο τρίτο πιστεύω θα μου την φτιάξουν μέσω τηλεφώνου.😂😂😂

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, ´Ισιδα είπε:

Μπα εγώ θα την αφήσω για μέσα προς τέλος όγδοου , μου φαίνεται νωρίς από τώρα ! Προς το παρόν θα ξεκινήσω τα ψώνια για το μωρό ώστε μέσα στον μήνα να τα έχω μαζέψει όλα !

Εγώ θέλω να στινετε και να ξεστινετε / μεταφέρετε εύκολα , γιατί θα έχουμε το καλοκαίρι μερικές μετακινήσεις να είναι εύκολο στη χρήση του και τη μεταφορά του … το δικό σου το δοκίμασες ; Στήνεται εύκολα ;

Υποτίθεται ότι είναι εύκολο να στηθεί και ξεστηθεί, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη για να είμαι ειλικρινής, γιατί αν το στήσω θα μου το βανδαλίσει ο μικρός μου, που είναι 4ων...Μετά το Πάσχα θα το στήσω.

πρίν από 12 λεπτά , Stellaskv είπε:

Τι μου θυμίζει αυτο Στελλακι μου,στο πρώτο την είχα έτοιμη μια μέρα πριν πήγα με πρόκληση για φυσιολογικό τοκετό,στο δεύτερο την είχα έτοιμη από τον 8ο ,στις 37+1 έπεσα στον κήπο πήγα αρων αρων στο Ρέα χωρίς βαλίτσα γιατί νόμιζα ότι θα πάω κ θα γυρίσω(εδώ γελάμε)την επόμενη λοιπόν γεννήθηκε με φτ κ πρόκληση το δεύτερο κουτάβι μου ,3020.τωρα στο τρίτο πιστεύω θα μου την φτιάξουν μέσω τηλεφώνου.😂😂😂

Εγώ την πρώτη φορά πήγα στο μαιευτήριο χωρίς τπτ, ούτε βαλίτσα, ούτε ρούχα για το μωρό δεν είχα, γιατί γέννησα εκτάκτως μια εβδομάδα πριν κλείσω τον 8..Γι' αυτό τώρα θα την ετοιμάσω από νωρίς. Δεν θέλω να μου συμβεί το ίδιο..😟

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια,θα παρετε κανονικη βαλιτσα στο μαιευτηριο η αυτες τις τσαντες μαιευτηριου; Εγω παρηγγειλα μια τσαντα γιατι απο ο,τι ειδα δε χρειαζονται πολλα πραγματα. Αν η εμπειρια σας η οι πληροφοριες σας λενε κατι αλλο παρακαλω ενημερωστε με! 😊

Επισης αν καποια απο εσας εχει γεννησει στο ιασω αν μπορει ας ενηνερωσει για το τι χρειαστηκε. Στο σαιτ γραφει λιγα πραγματα και απορω γιατι σε αλλες λιστες γραφουν περισσοτερα (δεν εχω ρωτησει το γιατρο ακομα,την τριτη θα παω)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, σήμερα το πρωί έκανα και εγώ την καμπύλη ζαχάρου, η αλήθεια είναι ότι μόνο αυτό μου έλειπε, έχω άρρωστο τον μικρό μου και με έχει κολλήσει και από πονόλαιμο που είχα χτες σήμερα είμαι με συνάχι καταρροή... Ανοίγει συχνά και η μύτη μου και δεν μπορώ να τη φυσάω γιατί από το ένα ρουθούνι τρέχει αίμα.... Και έτσι μέσα στην εξάντληση που έχω από το πρωί από τη γλυκόζη και από την ίωση έπρεπε να πάμε και παιδίατρο γιατί ο βήχας του χειροτέρεψε.... Ακόμα δεν έχω προλάβει να κάτσω... Περιμένω να έρθει ο άντρας μου να πάει αυτός τον μεγάλο στις δραστηριότητες του....

 

Εγώ κορίτσια μόνο τα πράγματα της μικρής έχω πλύνει να είναι έτοιμα, η τσάντα για εμένα νομίζω είναι εύκολη υπόθεση, σε δέκα λεπτά θα είναι έτοιμη... Απλά πρέπει να βγάλω τα καλοκαιρινά νυχτικακια μου γιατί και θα έχει περισσότερη ζέστη και μέσα γενικά στο μαιευτήριο έχουν πολύ ζέστη....

Εγώ συνήθως μια βαλίτσα ετοιμάζω και μια μικρή τσαντα αυτή του καροτσιου με κουβερτουλες, μωρομαντηλα και τα σχετικά του μωρού... Κάπου διάβασα και δεν το είχα σκεφτεί καθόλου, να έχω χώρια τα πράγματα που θα χρειαστώ την ώρα της γέννας, παντόφλες, εσώρουχο με σερβιετα, νυχτηκια και η βαλίτσα να πάει κατευθείαν στο δωμάτιο, να τη φέρει δηλαδή ο σύζυγος 

  • Μου αρέσει 2

 

JhFkp2.png
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, sunshine83 είπε:

Υποτίθεται ότι είναι εύκολο να στηθεί και ξεστηθεί, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη για να είμαι ειλικρινής, γιατί αν το στήσω θα μου το βανδαλίσει ο μικρός μου, που είναι 4ων...Μετά το Πάσχα θα το στήσω.

Εγώ την πρώτη φορά πήγα στο μαιευτήριο χωρίς τπτ, ούτε βαλίτσα, ούτε ρούχα για το μωρό δεν είχα, γιατί γέννησα εκτάκτως μια εβδομάδα πριν κλείσω τον 8..Γι' αυτό τώρα θα την ετοιμάσω από νωρίς. Δεν θέλω να μου συμβεί το ίδιο..😟

 

Αααααα,εσύ την πάτησες πιο πολύ από μένα,αχ αυτά τα απρόοπτα,τουλάχιστον όλα πήγαν μια χαρά??

2 ώρες πρίν, sunshine83 είπε:

Υποτίθεται ότι είναι εύκολο να στηθεί και ξεστηθεί, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη για να είμαι ειλικρινής, γιατί αν το στήσω θα μου το βανδαλίσει ο μικρός μου, που είναι 4ων...Μετά το Πάσχα θα το στήσω.

Εγώ την πρώτη φορά πήγα στο μαιευτήριο χωρίς τπτ, ούτε βαλίτσα, ούτε ρούχα για το μωρό δεν είχα, γιατί γέννησα εκτάκτως μια εβδομάδα πριν κλείσω τον 8..Γι' αυτό τώρα θα την ετοιμάσω από νωρίς. Δεν θέλω να μου συμβεί το ίδιο..😟

 

Πήγαν όμως όλα καλά,όποτε μη στεναχωριέσαι καθόλου,δεν πειράζει, βιαζόταν το μωρουλινι σου,να σου πω,επειδή είμαι ξάπλα λόγω τραχήλου κ γω θα την ετοιμάσω μην τυχόν κ έχουμε τίποτα απρόοπτα στο τρίτο κουταβι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Μητσάκι91 said:

Καλησπέρα κορίτσια, σήμερα το πρωί έκανα και εγώ την καμπύλη ζαχάρου, η αλήθεια είναι ότι μόνο αυτό μου έλειπε, έχω άρρωστο τον μικρό μου και με έχει κολλήσει και από πονόλαιμο που είχα χτες σήμερα είμαι με συνάχι καταρροή... Ανοίγει συχνά και η μύτη μου και δεν μπορώ να τη φυσάω γιατί από το ένα ρουθούνι τρέχει αίμα.... Και έτσι μέσα στην εξάντληση που έχω από το πρωί από τη γλυκόζη και από την ίωση έπρεπε να πάμε και παιδίατρο γιατί ο βήχας του χειροτέρεψε.... Ακόμα δεν έχω προλάβει να κάτσω... Περιμένω να έρθει ο άντρας μου να πάει αυτός τον μεγάλο στις δραστηριότητες του....

 

Εγώ κορίτσια μόνο τα πράγματα της μικρής έχω πλύνει να είναι έτοιμα, η τσάντα για εμένα νομίζω είναι εύκολη υπόθεση, σε δέκα λεπτά θα είναι έτοιμη... Απλά πρέπει να βγάλω τα καλοκαιρινά νυχτικακια μου γιατί και θα έχει περισσότερη ζέστη και μέσα γενικά στο μαιευτήριο έχουν πολύ ζέστη....

Εγώ συνήθως μια βαλίτσα ετοιμάζω και μια μικρή τσαντα αυτή του καροτσιου με κουβερτουλες, μωρομαντηλα και τα σχετικά του μωρού... Κάπου διάβασα και δεν το είχα σκεφτεί καθόλου, να έχω χώρια τα πράγματα που θα χρειαστώ την ώρα της γέννας, παντόφλες, εσώρουχο με σερβιετα, νυχτηκια και η βαλίτσα να πάει κατευθείαν στο δωμάτιο, να τη φέρει δηλαδή ο σύζυγος 

Για κατατόπισε μας κι εσυ και οποία άλλη μάνα υπάρχει ήδη εδώ, τι πρέπει να πάρουμε μαζί. Βαλίτσα λες και τσάντα.. Εγώ μια weekender τσάντα σκεφτόμουν πάρω με κάτι πράγματα που διάβασα το Ίντερνετ. Αλλά ίσως να είναι λίγα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ βαλίτσα τύπου καμπίνας σκέφτομαι να πάρω για να ειμαι και ήσυχη ότι σε θα μου λείψει κάτι 😅 από την άλλη εβδομάδα θα αρχίσω να ξεχωρίζω τι θα πάρω μαζί μου … 

εχω ένα άγχος και έναν ενθουσιασμό μαζί νομίζω ! Εγώ κορίτσια εχω πητ 3/6 αλλά έχουμε χρόνο θεωρώ !

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Fraoulitsa1 said:

Εγώ βαλίτσα τύπου καμπίνας σκέφτομαι να πάρω για να ειμαι και ήσυχη ότι σε θα μου λείψει κάτι 😅 από την άλλη εβδομάδα θα αρχίσω να ξεχωρίζω τι θα πάρω μαζί μου … 

εχω ένα άγχος και έναν ενθουσιασμό μαζί νομίζω ! Εγώ κορίτσια εχω πητ 3/6 αλλά έχουμε χρόνο θεωρώ !

Ναι Ε; Μου φαίνεται λίγο μεγάλη αλλα κάτι τέτοιο είχε πάρει και η αδελφή μου. 
Ερώτηση: πιτζάμα ή νυχτικιά; Μακρύ ή κοντό μανίκι; 
 

Κι εγώ 4/6 έχω ΠΗΤ, αλλά επίσης εγώ γεννήθηκα 8 μηνών και 3 εβδομάδων, όποτε… Καλό είναι να την ετοιμάζουμε την τσάντα σιγά σιγά γιατί ποτε δεν ξέρεις…

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να πάρω κανονική βαλίτσα μικρή όμως για να την χρησιμοποιήσω και κάπου αλλού μετά.Στο Ιασώ που είχα γεννήσει πριν 5 χρόνια στα δίνουν όλα, δεν χρειαζόταν να πάρεις σερβιέτες λοχείας.Στις δίναν εκεί. Οι συγκεκριμένες δεν υπάρχουν στην αγορά και είναι αρκετά χοντρές.Σου δίνουν και εσώρουχα μιας χρήσης.Οι νοσοκόμες στα βάζουν ούτως ή άλλως, αφού με την επισκληρίδιο δεν αισθάνεσαι τπτ εκεί κάτω, ούτε και μπορείς να σκύψεις.Έχεις πολλή αιμορραγία και σε αλλάζουν συνέχεια...Ελπίζω να μην σας αηδίασα...

Και σου δίνουν  και προσωπικά είδη περιποίησης, σαμπουάν, σαπούνι κτλ..

Ελπίζω να μην έχουν αλλάξει τα πράγματα.

Στην ουσία τα ρούχα, νυχτικό χρειάζεσαι, βούρτσα μαλλιών και τα πράγματα του μωρού, φορτιστή και τέτοια πράγματα...

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Fraoulitsa1 είπε:

Εγώ βαλίτσα τύπου καμπίνας σκέφτομαι να πάρω για να ειμαι και ήσυχη ότι σε θα μου λείψει κάτι 😅 από την άλλη εβδομάδα θα αρχίσω να ξεχωρίζω τι θα πάρω μαζί μου … 

εχω ένα άγχος και έναν ενθουσιασμό μαζί νομίζω ! Εγώ κορίτσια εχω πητ 3/6 αλλά έχουμε χρόνο θεωρώ !

Αα εσυ μάλλον θα είσαι από τις πρώτες ! Εγώ έχω πητ 1/7 , ε ναι εσυ σιγά σιγά πρέπει να τα ετοιμάσεις! :) 

2 ώρες πρίν, Arriel_83 είπε:

Ναι Ε; Μου φαίνεται λίγο μεγάλη αλλα κάτι τέτοιο είχε πάρει και η αδελφή μου. 
Ερώτηση: πιτζάμα ή νυχτικιά; Μακρύ ή κοντό μανίκι; 
 

Κι εγώ 4/6 έχω ΠΗΤ, αλλά επίσης εγώ γεννήθηκα 8 μηνών και 3 εβδομάδων, όποτε… Καλό είναι να την ετοιμάζουμε την τσάντα σιγά σιγά γιατί ποτε δεν ξέρεις…

Νυχτικες θεωρώ ότι πρέπει να φοράμε για να είναι ανοιχτά τα πόδια από κάτω και απλά να σηκώσεις το φόρεμα , 4 νυχτικες λέω εγώ να πάρω για να αλλάζω κάθε μέρα γιατί διάβασα ότι με το αίμα η τον ιδρώτα κερωνονται . Κοντομάνικες λογο εποχής και από πάνω ρομπιτσα σε περίπτωση που έχει ψυχρά η λόγω κλιματιστικών  

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, ´Ισιδα said:

Αα εσυ μάλλον θα είσαι από τις πρώτες ! Εγώ έχω πητ 1/7 , ε ναι εσυ σιγά σιγά πρέπει να τα ετοιμάσεις! :) 

Νυχτικες θεωρώ ότι πρέπει να φοράμε για να είναι ανοιχτά τα πόδια από κάτω και απλά να σηκώσεις το φόρεμα , 4 νυχτικες λέω εγώ να πάρω για να αλλάζω κάθε μέρα γιατί διάβασα ότι με το αίμα η τον ιδρώτα κερωνονται . Κοντομάνικες λογο εποχής και από πάνω ρομπιτσα σε περίπτωση που έχει ψυχρά η λόγω κλιματιστικών  

Τέλεια με κατατόπισες πολύ!! Ευχαριστώ!

Κοντομάνικη νυχτικιά λοιπόν με κουμπάκια φαντάζομαι για θηλασμό κτλ. 😊

Και μετά διάβασα για κάτι ειδικά σλιπάκια λοχείας μιας χρήσης. Εγώ που είχα και βαριά περίοδο πάντα έχω αγχωθεί με αυτό. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...