Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

      ειχα όλο το πρώτο 3μηνο ροζουλια , καφετιά κλπ ! έπαιρνα περισσότερη προγεστερονη σταματούσε, μετά πάλι τα ίδια! δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν! μην ανησυχείς ολα καλα! πήγαινα κανονικά στη δουλειά μ απλώς ήμουν προσεκτική στο περπάτημα κλπ! δουλειά γραφείου κ γω! 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

πρίν από 12 λεπτά , Ninarelita είπε:

Κορίτσι μου όλα καλά θα πάνε θα δεις κ εγώ αγχώνομαι πολύ αν μου πούνε για αμνιο αλλά αν δεν γίνεται αλλιώς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο δυστυχώς..εγώ θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο ακόμα αφού έχεις το χρόνο για έναν ακόμα υπέρηχο..να είσαι θετική κ όλα καλά θα μας πάνε θα δεις.

Μου είπε να την κάνω πριν τη β' επιπέδου, ώστε αν τελικά όντως υπάρχει κάτι να διακόψουμε όσο πιο νωρίς γίνεται.. αν και δεν νομίζω πως έχω τη δύναμη για κάτι τέτοιο, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα..

Το ελπίζω να είναι καλά τα μωράκια μας και να τα κρατήσουμε στην αγκαλιά μας χωρίς άλλες έννοιες!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 ώρες πρίν, Mariia είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

αργησα μάλλον να συμμετάσχω 😂. Είμαι έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι με ΠΗΤ 31/07. Αρχικά @Dimitra94 ελπίζω να σου πάνε όλα καλά και να δείτε το ρινικό οστό. Εγω θα σου πρότεινα (ξεκαθαρίζω όμως χωρίς να έχω καμία εμπειρία ή γνώση) αφού φοβάσαι, να πας πρώτα σε έναν υπερηχογραφιστη και αν και πάλι δεν δείτε, να κανεις την αμνιοπαρακέντηση. 
Εγω κορίτσια ήθελα να ρωτήσω ποτέ θεωρείτε ότι πρέπει να ξεκινήσουμε τα ψώνια. Και ήθελα να μου πείτε και γνώμες όσον αφορά τα καρότσια (νομίζω κλείνω προς inglesina)

Καλώς ήρθες και με το καλο το μωρακι σου!!! Εγω εχω ΠΗΤ 8/7.. Ακόμα δεν ξερω φύλο, ευχομαι την ερχόμενη βδομάδα που εχω υπέρηχο να μάθουμε! Οπότε δεν εχω παρει τίποτα. Εγω δεν ξερω ποια ειναι η διαφορά φορμακι- φανελακι κ πολλα αλλα δεν εχω ιδεα 😂 Να δω τι θα κανω! Τέλος πάντων κ εγω αγχώνομαι ομως για τα πράγματα γιατι χρειάζονται χρήματα κ δεν μπορουμε να τα παρουμε ολα μονομιάς. 

Όσο για το καρότσι μόνο αυτό διαβαζω σε σχόλια. Τι γίνεται είναι τόσο τέλειο??? Καμια αλλη καλη μάρκα και πιο οικονομική αμα γνωριζει καμια κοπελα να μας πει... Επισης η καλαθουνα ειναι για λίγους μηνες, μετα το καρότσι για βρεφος ειναι μεχρι μια ηλικια και μετα θελουμε αλλο, οπότε πόσο ανθεκτικό καρότσι να πάρουμε ρε κοριτσια σκέφτομαι λες κ θα ανεβουμε τα βουνά???

πρίν από 30 λεπτά , Dimitra94 είπε:

Μου είπε να την κάνω πριν τη β' επιπέδου, ώστε αν τελικά όντως υπάρχει κάτι να διακόψουμε όσο πιο νωρίς γίνεται.. αν και δεν νομίζω πως έχω τη δύναμη για κάτι τέτοιο, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα..

Το ελπίζω να είναι καλά τα μωράκια μας και να τα κρατήσουμε στην αγκαλιά μας χωρίς άλλες έννοιες!

Δημητρουλα ειδα κ τα προηγούμενα ποστ σου. Αν δεν εισαι σιγουρη για τον γιατρο πηγαινε κ σε αλλον, αλλα φαντάζομαι κ εσυ θα το είδες αυτο που σου λεει...Δυστυχώς μονο η αμνιοπαρακεντηση θα σου δωσει απαντήσεις για να μπορέσεις να συνεχίσεις την κυηση ήσυχη. Και εννοείται εχουν δίκιο οι γιατροί οσο νωρίτερα τοσο καλύτερο, το ξερω οτι δεν μπορεις να το σκεφτεις σαν σεναριο καμία δεν μπορεί εννοείται, αλλα κανεις βημα βημα αυτο που πρέπει χωρίς να σκέφτεσαι σενάρια...Τα ποσοστά αποβολης της αμνιο ειναι περιπου 1 με 2%. Κ επισης ήθελα να σου πω ότι δεν εχω μαθει ποτέ προσωπικά περίπτωση που να έπαθε κατι απο την αμνιο... Όσο το σκέφτεσαι τόσο βασανιζεσαι, αν είναι να το κανεις, γνωμη μου κανονισε το όσο πιο γρήγορα...Κ εύχομαι απ την καρδια μου ολα να ειναι καλα! ❤️

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Καλώς ήρθες και με το καλο το μωρακι σου!!! Εγω εχω ΠΗΤ 8/7.. Ακόμα δεν ξερω φύλο, ευχομαι την ερχόμενη βδομάδα που εχω υπέρηχο να μάθουμε! Οπότε δεν εχω παρει τίποτα. Εγω δεν ξερω ποια ειναι η διαφορά φορμακι- φανελακι κ πολλα αλλα δεν εχω ιδεα 😂 Να δω τι θα κανω! Τέλος πάντων κ εγω αγχώνομαι ομως για τα πράγματα γιατι χρειάζονται χρήματα κ δεν μπορουμε να τα παρουμε ολα μονομιάς. 

Όσο για το καρότσι μόνο αυτό διαβαζω σε σχόλια. Τι γίνεται είναι τόσο τέλειο??? Καμια αλλη καλη μάρκα και πιο οικονομική αμα γνωριζει καμια κοπελα να μας πει... Επισης η καλαθουνα ειναι για λίγους μηνες, μετα το καρότσι για βρεφος ειναι μεχρι μια ηλικια και μετα θελουμε αλλο, οπότε πόσο ανθεκτικό καρότσι να πάρουμε ρε κοριτσια σκέφτομαι λες κ θα ανεβουμε τα βουνά???

Δημητρουλα ειδα κ τα προηγούμενα ποστ σου. Αν δεν εισαι σιγουρη για τον γιατρο πηγαινε κ σε αλλον, αλλα φαντάζομαι κ εσυ θα το είδες αυτο που σου λεει...Δυστυχώς μονο η αμνιοπαρακεντηση θα σου δωσει απαντήσεις για να μπορέσεις να συνεχίσεις την κυηση ήσυχη. Και εννοείται εχουν δίκιο οι γιατροί οσο νωρίτερα τοσο καλύτερο, το ξερω οτι δεν μπορεις να το σκεφτεις σαν σεναριο καμία δεν μπορεί εννοείται, αλλα κανεις βημα βημα αυτο που πρέπει χωρίς να σκέφτεσαι σενάρια...Τα ποσοστά αποβολης της αμνιο ειναι περιπου 1 με 2%. Κ επισης ήθελα να σου πω ότι δεν εχω μαθει ποτέ προσωπικά περίπτωση που να έπαθε κατι απο την αμνιο... Όσο το σκέφτεσαι τόσο βασανιζεσαι, αν είναι να το κανεις, γνωμη μου κανονισε το όσο πιο γρήγορα...Κ εύχομαι απ την καρδια μου ολα να ειναι καλα! ❤️

Το θέμα είναι ότι δεν εμπιστεύομαι τους συνεργάτες του και το λέω αυτό γιατί η αυχενικη μου κράτησε μόλις 10 λεπτά. Ενώ κανονικά ξερω και από την πρώτη μου εγκυμοσύνη ότι διαρκεί πάνω από μισάωρο. Σκέφτομαι λοιπόν ν αλλάξω ιατρό για να νοιώθω μεγαλύτερη εμπιστοσύνη σε αυτόν που θα μου κάνει την αμνιο.

Σ' ευχαριστώ για τα ωραία σου λογια😊

πρίν από 7 λεπτά , Dimitra94 είπε:

Το θέμα είναι ότι δεν εμπιστεύομαι τους συνεργάτες του και το λέω αυτό γιατί η αυχενικη μου κράτησε μόλις 10 λεπτά. Ενώ κανονικά ξερω και από την πρώτη μου εγκυμοσύνη ότι διαρκεί πάνω από μισάωρο. Σκέφτομαι λοιπόν ν αλλάξω ιατρό για να νοιώθω μεγαλύτερη εμπιστοσύνη σε αυτόν που θα μου κάνει την αμνιο.

Σ' ευχαριστώ για τα ωραία σου λογια😊

Κορίτσια όσο για το καρότσι εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένη από ένα της chicco, κατηγορία ομπρέλας όμως όχι από τα 3 σε 1. Καθώς δεν έχουμε ασανσέρ, με βοήθησε πολύ να κατεβαίνω τις σκάλες με το μωρό αγκαλιά και το καρότσι στο άλλο χέρι. Ζυγίζει μόνο 3 κιλά και διπλώνει με το ένα χέρι σε στυλ βαλίτσας που δεν χρειάζεται καν να σκύψεις. Το αναφέρω σε περίπτωση που κάποια κοπέλα έχει το ίδιο θέμα με τις σκάλες. Φυσικά δεν είναι για δύσκολους δρόμους με πέτρες πχ, αλλά για τις καθημερινές μετακινήσεις είναι τέλειο!

Επίσης εγώ θεωρώ μεγάλη επένδυση και τον Μάρσιπο! Βέβαια είναι και αναλόγως το παιδί. Ο δικός μου ήταν αγκαλίτσας και τη βγάλαμε 5 μήνες αγκαλιά 24/7 στην κυριολεξία (δεν καθόταν στο πορτ μπεμπε με τίποτα) οπότε δεν ξέρω τι θα έκανα χωρίς Μάρσιπο!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Geogi είπε:

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις 2η γνώμη, μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα κιόλας. Και το επόμενο βήμα είναι η αμνιο. Είναι απόλυτα λογικό να φοβάσαι, αλλα δυστυχώς πρέπει να το κάνεις. Εύχομαι μέσα από την ψυχή μου να πάνε όλα καλά και το μωρό σου να είναι υγιεστατο με γαλλική μυτούλα. 

Καλώς ήρθες και με το καλό το μικρούλι σου! Κι εγώ σε αυτό το καρότσι είχα καταλήξει, αλλά οι περισσότερες φίλες μου διαφωνούσαν. Όχι στην μάρκα, αλλά στα χρήματα. Κάποιες από αυτές δώσανε και πολλά περισσότερα και το μετανιωσαν. Δεν ξέρω κι εγώ τι να κάνω έχω μπερδευτεί. Όλες επιμένουν να μην δώσουμε τοσα χρήματα για καρότσι. 

Σε 2 μέρες θα μπω στην 18η και δεν έχω ψωνίσει ακόμα τίποτα. Ψάχνω όμως εδώ και καιρό και ότι βρίσκω το αποθηκεύω. Λέω να περιμένουμε και την β και μετά. 

Σε ευχαριστω πολύ και εσυ με το καλό! Ναι η αλήθεια είναι ότι στα λεφτά χτυπάνε αλλά έψαξα και τα πιο φθηνά και εκτός από 1-2 εξαιρέσεις, διάβαζα κάτι σχόλια ότι δεν κουμπώνει καλά η καλαθουνα και το αβγό με αποτέλεσμα να φοβούνται να βάζουν το μωρό μέσα κτλ και αγχώθηκα λιγο. Είναι για εμένα μια επένδυση καθώς θα το έχεις χρόνια και μετα με το καλό σε δεύτερο παιδί. 
Ναι και εγώ αυτο ακριβώς κάνω. Έτσι λέει και ο σύζυγος να περιμένουμε μέχρι β. Εγώ δεν κρατιέμαι ☺️

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Dimitra94 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Πήγαμε σήμερα για τον επανέλεγχο και τελικά ούτε σήμερα φάνηκε το ρινικό οστό. Ο ιατρός φυσικά μας πρότεινε αμνιοπαρακέντηση για 100% σιγουριά. Εγώ όμως, ερχόμενη και από δύο αποβολές, την φοβάμαι. Ο άντρας μου λέει να πάμε για μια δεύτερη γνώμη σ έναν υπερηχογραφιστή. Εσείς τι πιστεύετε; Έχει νόημα η δεύτερη γνώμη; Υπάρχει περίπτωση να το δει, ενώ δεν φάνηκε και σήμερα; 

Είμαι προβληματισμένη.. 

καλημέρα κορίτσι μου! Τι πιθανότητες σου έδωσε ο γιατρός σε ποσοστά ; Δεν είναι τόσο τραγικά τ πράγματα … στη β επιπέδου θα φανεί καλύτερα κ μπορει απλά το παιδί να έχει γαλλική μυτούλα ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, Mariia είπε:

Αχ για φορμάκια περιμένω πως και πως να μάθω το φύλο για να τρέξω να πάρω. Εσυ ξέρεις ήδη φύλο?
Ναι άμα έχουν οι δικοί σου καρότσι τότε λογικό.

Όντως πολύ βασικό το καθισματάκι! Έχεις βρει κάποιο συγκεκριμένο? Εγώ σκέφτηκα να πάρω ανεξάρτητο καθισματάκι (όχι δηλαδή σε σετ με καρότσι) γιατί μου φαινονται πιο  στιβαρά.

Ναι και εμείς σκεφτηκαμε να περιμένουμε τη β, απλά λίγο αγχώθηκα γιατί διάβασα ότι για καρότσια και κούνιες μπορεί να υπάρχει και αναμονή για 2 μήνες.

Καλημέρα! είχα ένστικτο για το φύλο από πολύ νωρίς, είναι αγόρι, παρόλο που ήθελα κορίτσι. Μας το είπε με πιθανότητες η εμβρυολόγος στην α' επιπέδου και μετά από λίγο μας έδειξε τα κάλλη του, άνοιξε τα πόδια και φάνηκε το αυτό του. Οπότε όλα για αγοράκι, ναι

δεν έχω ψάξει ιδιαίτερα, περιμένω τη β' επιπέδου, αλλά κι εγώ θα προτιμούσα κάτι στιβαρό για κάθισμα αυτοκινήτου, τώρα αν του αρέσει και θέλει να κοιμάται σε αυτό, θα δω τι θα κάνω, θα ακολουθήσω το παιδί. Θα πάω σε φυσικό κατάστημα οπότε δε νομίζω να έχει αναμονή δύο μήνες (και βασικά, δύο μήνες λέει, έχουμε ακόμα ουυυυ μέχρι τη γέννα). Κούνια μου λέει ο άντρας μου να μη πάρουμε γιατί α) έχει η μαμά μου, β) μάλλον θα πάρουμε παρκοκρέβατο γιατί εκεί το μωρό θα περνάει περισσότερη ώρα και το έχει δει αυτό από τις ανιψιές του.

Αύριο μπαίνω στην 19η εβδομάδα, πλησιάζει και η β' επιπέδου (20/2), οπότε θα πάμε σίγουρα πριν τελειώσει ο Φεβρουάριος να πάρουμε μία άποψη γι' αυτά

12 ώρες πρίν, Dimitra94 είπε:

Κορίτσια ευχαριστούμε πολύ για τις απαντήσεις σας!!! Μου δώσατε λίγο κουράγιο..

Αρχικά να σας πω ότι μου πρότεινε και το νιπτ σαν λύση, αλλά επειδή κι αυτό βασίζεται σε πιθανότητες, τείνει περισσότερο προς την αμνιο για 100% αποτέλεσμα.

Επίσης, ο υπερηχογραφιστης που πήρα για 2η γνώμη, τον οποίο τον εμπιστεύομαι αρκετά γιατί τον είχα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και είχα μείνει πολύ ευχαριστημένη, δεν με δέχτηκε για υπέρηχο και μου είπε ότι η μόνη λύση είναι η αμνιο για να είμαστε σίγουροι.

Ευτυχώς έχω κάποιες μέρες για να το σκεφτώ λίγο καλύτερα. Απλά φοβάμαι αυτό το 1/100 της αμνιο και δεν περίμενα πως στα 28 θα χρειαστεί να μπω σ αυτή τη διαδικασία..

Γιατί εγώ θύμωσα με τον δεύτερο υπερηχογραφιστή που δεν σε δέχτηκε; Εγώ πιστεύω ότι είναι όλα καλά και τζάμπα ανησυχείς

Αλλά μας αφήνουν 1 μήνα χωρίς υπέρηχο η αλήθεια είναι... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , mariaalexiou είπε:

Καλημέρα! είχα ένστικτο για το φύλο από πολύ νωρίς, είναι αγόρι, παρόλο που ήθελα κορίτσι. Μας το είπε με πιθανότητες η εμβρυολόγος στην α' επιπέδου και μετά από λίγο μας έδειξε τα κάλλη του, άνοιξε τα πόδια και φάνηκε το αυτό του. Οπότε όλα για αγοράκι, ναι

δεν έχω ψάξει ιδιαίτερα, περιμένω τη β' επιπέδου, αλλά κι εγώ θα προτιμούσα κάτι στιβαρό για κάθισμα αυτοκινήτου, τώρα αν του αρέσει και θέλει να κοιμάται σε αυτό, θα δω τι θα κάνω, θα ακολουθήσω το παιδί. Θα πάω σε φυσικό κατάστημα οπότε δε νομίζω να έχει αναμονή δύο μήνες (και βασικά, δύο μήνες λέει, έχουμε ακόμα ουυυυ μέχρι τη γέννα). Κούνια μου λέει ο άντρας μου να μη πάρουμε γιατί α) έχει η μαμά μου, β) μάλλον θα πάρουμε παρκοκρέβατο γιατί εκεί το μωρό θα περνάει περισσότερη ώρα και το έχει δει αυτό από τις ανιψιές του.

Αύριο μπαίνω στην 19η εβδομάδα, πλησιάζει και η β' επιπέδου (20/2), οπότε θα πάμε σίγουρα πριν τελειώσει ο Φεβρουάριος να πάρουμε μία άποψη γι' αυτά

Γιατί εγώ θύμωσα με τον δεύτερο υπερηχογραφιστή που δεν σε δέχτηκε; Εγώ πιστεύω ότι είναι όλα καλά και τζάμπα ανησυχείς

Αλλά μας αφήνουν 1 μήνα χωρίς υπέρηχο η αλήθεια είναι... 

Το θέμα είναι ότι μπορεί να φανεί στη β' επιπέδου αλλά θα πρέπει να έχει και τις σωστές προδιαγραφές-μετρήσεις. Αλλιώς θα θεωρείται υποπλαστικό και πάλι θα χρειαστεί αμνιο. Ο,τι και να λέμε αν θέλουμε να είμαστε 100% σίγουροι, πρέπει να κάνω την αμνιο. Όλα τα άλλα είναι δυστυχώς μόνο πιθανότητες.. Αυτό που πρέπει να αποφασίσω είναι αν σε περίπτωση που έχει κάποιο σύνδρομο θα συνέχιζα την κύηση έτσι κι αλλιώς ή θα προχωρούσα σε διακοπή. Στη δεύτερη περίπτωση η αμνιο είναι μονόδρομος......

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Dimitra94 είπε:

Το θέμα είναι ότι μπορεί να φανεί στη β' επιπέδου αλλά θα πρέπει να έχει και τις σωστές προδιαγραφές-μετρήσεις. Αλλιώς θα θεωρείται υποπλαστικό και πάλι θα χρειαστεί αμνιο. Ο,τι και να λέμε αν θέλουμε να είμαστε 100% σίγουροι, πρέπει να κάνω την αμνιο. Όλα τα άλλα είναι δυστυχώς μόνο πιθανότητες.. Αυτό που πρέπει να αποφασίσω είναι αν σε περίπτωση που έχει κάποιο σύνδρομο θα συνέχιζα την κύηση έτσι κι αλλιώς ή θα προχωρούσα σε διακοπή. Στη δεύτερη περίπτωση η αμνιο είναι μονόδρομος......

Κορίτσι μου είναι δικαίωμα σου να αποφασίσεις ότι σου λέει η καρδιά σου κ εμένα ο ένας γιατρός με τρόμαξε πολύ με την αυχενική κ ξεκίνησα να κάνω άσχημα σενάρια στο μυαλό μου μην μπαίνεις σε αυτό το τρυπακι...κ αν το πάμε έστω στη χειρότερη περίπτωση ότι όντως είναι κάτι το ίδιο δεν θα μας κοστίσει να το κάνουμε στην 21 εβδομάδα από την 18?ποια η διαφορά στην ψυχολογία μας?

Εγώ έτσι το σκέφτηκα δεν ξέρω αν θα σε βοηθησει απλά έβαλα μπροστά το 2%πιθανοτητα ξέρεις γτ;

Γιατί κ για την πρόωρη ωοθυκικη ανεπαρκεια που μου συνέβη πριν τα 35 οι πιθανότητες είναι 1/100κ όμως ήμουν αυτή η 1στις 100...έτσι το σκέφτηκα κ αποφασισα ότι θα αφήσω περιθώριο μέχρι τη β επιπέδου κ αν βέβαια κάτι δεν πάει καλά τότε με σιγουριά πλέον θα την κάνω..

Συζήτησε κ με τον άντρα σου κ αποφάσισε ότι θα σε κάνει εσένα να νιώθεις καλυτερα!❤️❤️

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Dimitra94 είπε:

Το θέμα είναι ότι μπορεί να φανεί στη β' επιπέδου αλλά θα πρέπει να έχει και τις σωστές προδιαγραφές-μετρήσεις. Αλλιώς θα θεωρείται υποπλαστικό και πάλι θα χρειαστεί αμνιο. Ο,τι και να λέμε αν θέλουμε να είμαστε 100% σίγουροι, πρέπει να κάνω την αμνιο. Όλα τα άλλα είναι δυστυχώς μόνο πιθανότητες.. Αυτό που πρέπει να αποφασίσω είναι αν σε περίπτωση που έχει κάποιο σύνδρομο θα συνέχιζα την κύηση έτσι κι αλλιώς ή θα προχωρούσα σε διακοπή. Στη δεύτερη περίπτωση η αμνιο είναι μονόδρομος......

αν θυμάμαι καλά, είχες πει ότι προέρχεσαι από δύο αποβολές. Με τον σύζυγό μου είχαμε πει πως θα το κρατούσαμε ό,τι και να είχε. Έχουμε και οι δύο εξειδικεύσεις στην ειδική αγωγή (μεταπτυχιακά και σεμινάρια) και ούτως ή άλλως δεν σκοπεύουμε να μείνουμε στο ένα παιδάκι. Κάνε την αμνιοπαρακέντηση να είσαι 100% σίγουρη και αποφασίζεις μετά. Σου λέω τι (θα) κάνουμε εμείς. (δόξα τω θεώ δεν έχουμε καμία ένδειξη για κάτι τέτοιο, μέχρι στιγμής)

Link to comment
Share on other sites

@Dimitra94 την αυχενική την έκανες σε πιστοποιημένο εμβρυολογο; Αν δεν έχεις εμπιστοσύνη, πάρε και δεύτερη και Τρίτη γνώμη. 

Για καρότσι εμείς είχαμε πάρει όταν ήμουν 30 βδομαδων γιατί πιο πριν είχα το γάμο και είχαμε πάει και ταξίδι μετά. Έκανε όντως περίπου 2 μήνες να έρθει. Εμείς πήραμε ένα καλό καρότσι γιατί ταιριάζει στο στυλ ζωής που κάνουμε. Περπατάμε αρκετά χιλιόμετρα κάθε μέρα και κάνουμε ταξίδια. Θέλαμε κάτι ελαφρύ (κάτω από 10 κιλά), μικρό (να χωράει ολόκληρο στο αυτοκίνητο μας χωρίς να βγάλουμε τις ρόδες), αλλά στιβαρό. Πήραμε το cybex mios, με το κάθισμα αυτοκινήτου cybex atom 5 που έχει περάσει όλους τους ελέγχους ασφαλείας για το αυτοκίνητο μας και πήραμε και έναν ποδοσακο/βρεφικό κρεβατακι που μπαίνει πάνω στο κανονικό κάθισμα και είναι για νεογέννητο. Δεν πήραμε κανονική καλαθουνα. Το κομμάτι που είναι ποδοσακος το χρησιμοποιούμε ακόμα που είναι 17 μηνών. Δεν ξέρω πως να το περιγραψω καλύτερα. Όλο αυτό δεν ήταν οικονομικό αλλά έχει βγάλει πάνω από 2000 χιλιόμετρα και δεν έχει κανενα θέμα. Σίγουρα αντέχει αλλά τόσα και παραπάνω. 

Εχοντας πει όλα αυτά, αν ήμουν έγκυος τώρα στο πρώτο μου παιδί, θα έπαιρνα το babyzen yo-yo. Βασικά το σκέφτομαι και τώρα γιατί θα χρειαστούμε δεύτερο καρότσι. Δες το @minnie26, ειναι ταξιδιωτικό και κάνει και για δίδυμα!

Από άλλες αγορές, χρησιμοποιήσαμε πολύ τους μαρσιπους μας γιατί κοιμόταν όλους τους ημερισιους ύπνους εκεί μέχρι 8 μηνών που αποφάσισε μόνος του οτι προτιμάει στο κρεβάτι. Το λίκνο μας βολεψε για ένα 6μηνο. Δεν χρησιμοποιήσαμε καθόλου ριλαξ (μας είχαν δώσει ευτυχώς γιατί δεν μπήκε ούτε μια φορά), φωλιά (αλλά όλες τις φίλες μου τις βολεψε πολύ), παρκοκρεβατο (ήρθε δώρο) και κούνια (που πήραμε όταν έγινε 6 μηνών θεωρώντας οτι πήγε καλά με το λίκνο, κούνια που μας κούναγε). Αντιθέτως, κοιμάται σ ένα κρεβάτι χαμηλό τύπου μοντεσσορι και στο κρεβάτι μας. Αν έχετε σκοπό να πάρετε λίκνο, τότε θα σας συμβούλευα να δείτε για κούνια μετά τον πρώτο καιρό με το μωρό για να δείτε πως κοιμάται και τι σας βολευει. Επίσης, θα πω μια μη δημοφιλή άποψη, πήρα διαφορά μεταχειρισμένα από Facebook marketplace, όπως λίκνο και μαρσιπο. Και πολλά που ξέρω ότι δεν θα τα χρησιμοποιήσω στο δεύτερο παιδί τα πούλησα εκεί.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, mariaalexiou είπε:

Καλημέρα! είχα ένστικτο για το φύλο από πολύ νωρίς, είναι αγόρι, παρόλο που ήθελα κορίτσι. Μας το είπε με πιθανότητες η εμβρυολόγος στην α' επιπέδου και μετά από λίγο μας έδειξε τα κάλλη του, άνοιξε τα πόδια και φάνηκε το αυτό του. Οπότε όλα για αγοράκι, ναι

δεν έχω ψάξει ιδιαίτερα, περιμένω τη β' επιπέδου, αλλά κι εγώ θα προτιμούσα κάτι στιβαρό για κάθισμα αυτοκινήτου, τώρα αν του αρέσει και θέλει να κοιμάται σε αυτό, θα δω τι θα κάνω, θα ακολουθήσω το παιδί. Θα πάω σε φυσικό κατάστημα οπότε δε νομίζω να έχει αναμονή δύο μήνες (και βασικά, δύο μήνες λέει, έχουμε ακόμα ουυυυ μέχρι τη γέννα). Κούνια μου λέει ο άντρας μου να μη πάρουμε γιατί α) έχει η μαμά μου, β) μάλλον θα πάρουμε παρκοκρέβατο γιατί εκεί το μωρό θα περνάει περισσότερη ώρα και το έχει δει αυτό από τις ανιψιές του.

Αύριο μπαίνω στην 19η εβδομάδα, πλησιάζει και η β' επιπέδου (20/2), οπότε θα πάμε σίγουρα πριν τελειώσει ο Φεβρουάριος να πάρουμε μία άποψη γι' αυτά

Γιατί εγώ θύμωσα με τον δεύτερο υπερηχογραφιστή που δεν σε δέχτηκε; Εγώ πιστεύω ότι είναι όλα καλά και τζάμπα ανησυχείς

Αλλά μας αφήνουν 1 μήνα χωρίς υπέρηχο η αλήθεια είναι... 

μπράβο μπράβο τυχερή είσαι που είχες ένστικτο, εγώ τίποτα δεν έχω 😂 ελπίζω με το καλό το αγοράκι σου και να είναι γερό και δυνατό! Ελπίζω να πάνε και όλα καλά στη β αυχενική σου!

και εμάς μας έδωσε κάποιες πιθανότητες η εμβρυολογος και τώρα περιμένουμε τον υπέρηχο στις 15 του μήνα μπας και μάθουμε σίγουρα! 

Σε φυσικό κατάστημα πιστεύω οι τιμές θα είναι πολύ ανεβασμένες όποτε οικονομικά δεν νομίζω να σε συμφέρει. Αλλά ναι χρονικά θα είναι καλύτερο όντως. Όταν ψάξεις πες μας γνώμες! Και ναι όσον αφορά την κούνια, αν έχετε από συγγενείς δεν υπάρχει λόγος. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mariia είπε:

μπράβο μπράβο τυχερή είσαι που είχες ένστικτο, εγώ τίποτα δεν έχω 😂 ελπίζω με το καλό το αγοράκι σου και να είναι γερό και δυνατό! Ελπίζω να πάνε και όλα καλά στη β αυχενική σου!

και εμάς μας έδωσε κάποιες πιθανότητες η εμβρυολογος και τώρα περιμένουμε τον υπέρηχο στις 15 του μήνα μπας και μάθουμε σίγουρα! 

Σε φυσικό κατάστημα πιστεύω οι τιμές θα είναι πολύ ανεβασμένες όποτε οικονομικά δεν νομίζω να σε συμφέρει. Αλλά ναι χρονικά θα είναι καλύτερο όντως. Όταν ψάξεις πες μας γνώμες! Και ναι όσον αφορά την κούνια, αν έχετε από συγγενείς δεν υπάρχει λόγος. 

Δεν έχω πάρει τίποτα σε ρούχο και παρεμφερή από ηλεκτρονικά καταστήματα, πόσο μάλλον κάτι που πρόκειται για το ίδιο μου το παιδί. Οι ηλεκτρονικές μου αγορές περιορίζονται σε χαρτικά και gadgets. Αυτό είναι προσωπική μου άποψη και δεν θέλω να επηρεάσω κανέναν. Ξέρω ότι πρόκειται να φύγουν πολλά χρήματα αλλά είναι κάτι που δε με νοιάζει καθώς έχω πολλή στήριξη και οικονομικά είμαι καλά.

Όσες αγοράζετε από ηλεκτρονικά καταστήματα και είστε ικανοποιημένες, τότε για μένα είστε τυχερές και κάνετε και οικονομία

Αργότερα για πάνες ή κάτι άλλο, θα ψάξω ηλεκτρονικό φαρμακείο ή κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα που να το έχει χρησιμοποιήσει και κάποιος κοντινός μου. Και μόνο αν έχω δοκιμάσει την πάνα από φυσικό κατάστημα

Δεν έχω εμπιστοσύνη στο ηλεκτρονικό εμπόριο, αυτό είναι όλο 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , mariaalexiou είπε:

Δεν έχω πάρει τίποτα σε ρούχο και παρεμφερή από ηλεκτρονικά καταστήματα, πόσο μάλλον κάτι που πρόκειται για το ίδιο μου το παιδί. Οι ηλεκτρονικές μου αγορές περιορίζονται σε χαρτικά και gadgets. Αυτό είναι προσωπική μου άποψη και δεν θέλω να επηρεάσω κανέναν. Ξέρω ότι πρόκειται να φύγουν πολλά χρήματα αλλά είναι κάτι που δε με νοιάζει καθώς έχω πολλή στήριξη και οικονομικά είμαι καλά.

Όσες αγοράζετε από ηλεκτρονικά καταστήματα και είστε ικανοποιημένες, τότε για μένα είστε τυχερές και κάνετε και οικονομία

Αργότερα για πάνες ή κάτι άλλο, θα ψάξω ηλεκτρονικό φαρμακείο ή κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα που να το έχει χρησιμοποιήσει και κάποιος κοντινός μου. Και μόνο αν έχω δοκιμάσει την πάνα από φυσικό κατάστημα

Δεν έχω εμπιστοσύνη στο ηλεκτρονικό εμπόριο, αυτό είναι όλο 

Εγώ παίρνω τα πάντα από Σκρουτζ. Είναι αρκετά ασφαλές. Αν γίνει οτιδήποτε, σου στέλνουν άμεσα τα λεφτά πίσω. Ετσι μπορείς να έχεις πρόσβαση σε πολλά ηλεκτρονικά καταστήματα με οικονομικές τιμές. Έχει συνδρομή νομίζω 17 ευρώ το χρόνο για να εχεις δωρεάν μεταφορικά αλλά είμαι τόσο καλή πελάτης που του δεύτερου χρόνου μου την έκαναν δώρο 😂😂.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Dimitra94 είπε:

Το θέμα είναι ότι δεν εμπιστεύομαι τους συνεργάτες του και το λέω αυτό γιατί η αυχενικη μου κράτησε μόλις 10 λεπτά. Ενώ κανονικά ξερω και από την πρώτη μου εγκυμοσύνη ότι διαρκεί πάνω από μισάωρο. Σκέφτομαι λοιπόν ν αλλάξω ιατρό για να νοιώθω μεγαλύτερη εμπιστοσύνη σε αυτόν που θα μου κάνει την αμνιο.

Σ' ευχαριστώ για τα ωραία σου λογια😊

Κορίτσια όσο για το καρότσι εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένη από ένα της chicco, κατηγορία ομπρέλας όμως όχι από τα 3 σε 1. Καθώς δεν έχουμε ασανσέρ, με βοήθησε πολύ να κατεβαίνω τις σκάλες με το μωρό αγκαλιά και το καρότσι στο άλλο χέρι. Ζυγίζει μόνο 3 κιλά και διπλώνει με το ένα χέρι σε στυλ βαλίτσας που δεν χρειάζεται καν να σκύψεις. Το αναφέρω σε περίπτωση που κάποια κοπέλα έχει το ίδιο θέμα με τις σκάλες. Φυσικά δεν είναι για δύσκολους δρόμους με πέτρες πχ, αλλά για τις καθημερινές μετακινήσεις είναι τέλειο!

Επίσης εγώ θεωρώ μεγάλη επένδυση και τον Μάρσιπο! Βέβαια είναι και αναλόγως το παιδί. Ο δικός μου ήταν αγκαλίτσας και τη βγάλαμε 5 μήνες αγκαλιά 24/7 στην κυριολεξία (δεν καθόταν στο πορτ μπεμπε με τίποτα) οπότε δεν ξέρω τι θα έκανα χωρίς Μάρσιπο!!!

Εχεις δίκιο ούτε εμένα θα μου άρεσε να με ξεπεταξουν στο 10 λεπτο, στην αυχενικη κιολας! Εμενα μου ελεγε 5,6 φορες τα ιδια κ τα ιδια κοντεψε να με παρει ο ύπνος εκει. Πατουσακι, γαμπα, μπουτακι ακουσα 10 φορες κ ας ηταν τέλεια ορατά με την πρώτη... Και εγω θα αλλαζα ακομα και πόλη για την αμνιο, θα πηγαινα σε καποιον που θα άκουγα τοπ πληροφοριες να είμαι ησυχη.. Οπότε να αλλάξεις εννοείται, δεν θες γιατρό που να τα κανουν οι συνεργάτες όλα αυτά, δεν προσφέρει ασφάλεια αυτο το πράγμα. Κ εγω θελω οταν παω για εναν γιατρο κ πληρωνω, να με αναλαμβανει ο ιδιος..Ολα καλα θα πανε κοπελα μου, βήμα βημα!!! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Io_anna είπε:

Εγώ παίρνω τα πάντα από Σκρουτζ. Είναι αρκετά ασφαλές. Αν γίνει οτιδήποτε, σου στέλνουν άμεσα τα λεφτά πίσω. Ετσι μπορείς να έχεις πρόσβαση σε πολλά ηλεκτρονικά καταστήματα με οικονομικές τιμές. Έχει συνδρομή νομίζω 17 ευρώ το χρόνο για να εχεις δωρεάν μεταφορικά αλλά είμαι τόσο καλή πελάτης που του δεύτερου χρόνου μου την έκαναν δώρο 😂😂.

έχω γίνει τόσο καχύποπτη ακόμα και με σκρουτζ. δε θέλω χριστιανέ μου να μου γυρίσεις τα λεφτά, το προιον θελω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...