Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

Καλά ορισμένοι ζούνε στο δικό τους μικροσύμπαν που περιστρέφεται αποκλειστικά γύρω τους .

Το ''συχνες ερωτήσεις για το πρόγραμμα '' που έχει βγεί στο site της ΕΕΤΑΑ το έχετε διαβάσει ;;;

Διαβάστε λίγο την απάντηση στην ερώτηση '' Η διαδικασία είναι χειροκίνητη ''

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Από τις συχνές ερωτήσεις της ΕΕΤΑΑ

"Ερώτηση: Πως πραγματοποιείται η τελική κατανομή και τοποθέτηση των παιδιών;

Απάντηση: Λαμβάνεται υπόψη η κατανομή των κονδυλίων του προγράμματος, ανά περιφέρεια και νομό, έτσι όπως καθορίζεται από την πρόσκληση

Από τη διαδικασία υπαγωγής των δομών αναρτάται πίνακας με τις εγκριθείσες θέσεις ανά νομό, δήμο και ηλικίες τέκνων

Με βάση τη μοριοδότηση των μητέρων δημιουργείται πίνακας

Με την αίτησης τους οι μητέρες εκδηλώνουν το ενδιαφέρον αλλά και την ιεραρχική κατάταξη για τους μέχρι τέσσερεις σταθμούς που επιθυμούν να εντάξουν τα παιδιά τους.

Η σύζευξη των παραπάνω προσφέρει το τελικό αποτέλεσμα.

Την τοποθέτηση ή όχι δηλαδή του παιδιού στο συγκεκριμένο σταθμό.

Ερώτηση: Η διαδικασία είναι χειροκίνητη;

Απάντηση: Όχι. Όλη η διαδικασία είναι αποκλειστικά μηχανογραφημένη. Δεν θα μπορούσε άλλωστε να γίνει αλλιώς για 84.000 προσφερόμενες θέσεις και 96.000 αιτήσεις παιδιών.

Η μηχανογραφική διαδικασία που ακολουθείται εν ολίγοις περιλαμβάνει:

Για κάθε παιδί της λίστας κατάταξης, εκτελέστηκε η παρακάτω διαδικασία για όλες τις δομές που έχει επιλέξει και με τη σειρά που έχουν δηλωθεί στην αίτησή του, μέχρις ότου, είτε τοποθετηθεί σε κάποια δομή, είτε τελειώσουν οι επιλεγμένες δομές του.

Ξεκινήσαμε με την πρώτη επιλεγμένη δομή του παιδιού

α. αν υπήρχαν κενές θέσεις για την (Α) και υπήρχαν διαθέσιμα χρήματα στην (Α) έγινε τοποθέτηση στην επιλεγμένη δομή, μαρκάρεται ως τοποθέτηση (Α) και προχωρήσαμε στο επόμενο παιδί, αν υπήρχε.

β. αν υπήρχαν κενές θέσεις στην δομή και υπήρχαν διαθέσιμα χρήματα στην (Β) έγινε τοποθέτηση στην επιλεγμένη δομή, μαρκάρεται ως τοποθέτηση (Β) και προχωρήσαμε στο επόμενο παιδί, αν υπήρχε.

γ. αν υπήρχε άλλη επιλογή του παιδιού, προχωρήσαμε στην επόμενη επιλογή του παιδιού και επαναλάβαμε τα α, β, γ, δ

δ. αν δεν υπήρχαν άλλες επιλογές για το παιδί, η μητέρα, με το παιδί, μπήκαν στην λίστα των επιλαχόντων.

Με τη διαδικασία αυτή επιτυγχάνεται ο αποκλεισμός οποιασδήποτε εξωσυστημικής παρέμβασης και η

* κατά προτεραιότητα πλήρωση των θέσεων της (Α) προκήρυξης

* τα παιδιά τοποθετούνται με βάση τη σειρά των επιλογών τους

Ερώτηση: Γιατί ορισμένοι σταθμοί καλύπτουν περισσότερες θέσεις από κάποιους άλλους;

Απάντηση: Το γεγονός αυτό οφείλεται στην ιεράρχηση της ζήτησης εκ μέρους των μητέρων "

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαλιστα δηλ εγω δνε κινδυνευω ? δωστε με λιγο λινγκ αν ξανα δω την λιστα μην με βγαλαν απο εξω ανχωθηκα τωρα

βρε κοριτσάκι αν εισαι στους επιυχόντες δεν σε βγάζον έξω μην αγχώνεσαι

http://www.eetaa1.gr/enarmonisi/paidikoi_stathmoi_2012/2012-08-04_oristika-gynaikwn/index_no_template.html

Link to comment
Share on other sites

Από τις συχνές ερωτήσεις της ΕΕΤΑΑ

"Ερώτηση: Πως πραγματοποιείται η τελική κατανομή και τοποθέτηση των παιδιών;

Απάντηση: Λαμβάνεται υπόψη η κατανομή των κονδυλίων του προγράμματος, ανά περιφέρεια και νομό, έτσι όπως καθορίζεται από την πρόσκληση

Από τη διαδικασία υπαγωγής των δομών αναρτάται πίνακας με τις εγκριθείσες θέσεις ανά νομό, δήμο και ηλικίες τέκνων (μέχρι εδώ καλά ούτε κουβέντα για χρήμα)

Με βάση τη μοριοδότηση των μητέρων δημιουργείται πίνακας

Με την αίτησης τους οι μητέρες εκδηλώνουν το ενδιαφέρον αλλά και την ιεραρχική κατάταξη για τους μέχρι τέσσερεις σταθμούς που επιθυμούν να εντάξουν τα παιδιά τους.

Η σύζευξη των παραπάνω προσφέρει το τελικό αποτέλεσμα.

Την τοποθέτηση ή όχι δηλαδή του παιδιού στο συγκεκριμένο σταθμό.

Ερώτηση: Η διαδικασία είναι χειροκίνητη;

Απάντηση: Όχι. Όλη η διαδικασία είναι αποκλειστικά μηχανογραφημένη. Δεν θα μπορούσε άλλωστε να γίνει αλλιώς για 84.000 προσφερόμενες θέσεις και 96.000 αιτήσεις παιδιών.

Η μηχανογραφική διαδικασία που ακολουθείται εν ολίγοις περιλαμβάνει:

Για κάθε παιδί της λίστας κατάταξης, εκτελέστηκε η παρακάτω διαδικασία για όλες τις δομές που έχει επιλέξει και με τη σειρά που έχουν δηλωθεί στην αίτησή του, μέχρις ότου, είτε τοποθετηθεί σε κάποια δομή, είτε τελειώσουν οι επιλεγμένες δομές του.

Ξεκινήσαμε με την πρώτη επιλεγμένη δομή του παιδιού

α. αν υπήρχαν κενές θέσεις για την (Α) και υπήρχαν διαθέσιμα χρήματα στην (Α) έγινε τοποθέτηση στην επιλεγμένη δομή, μαρκάρεται ως τοποθέτηση (Α) και προχωρήσαμε στο επόμενο παιδί, αν υπήρχε.

β. αν υπήρχαν κενές θέσεις στην δομή και υπήρχαν διαθέσιμα χρήματα στην (Β) έγινε τοποθέτηση στην επιλεγμένη δομή, μαρκάρεται ως τοποθέτηση (Β) και προχωρήσαμε στο επόμενο παιδί, αν υπήρχε.

γ. αν υπήρχε άλλη επιλογή του παιδιού, προχωρήσαμε στην επόμενη επιλογή του παιδιού και επαναλάβαμε τα α, β, γ, δ

δ. αν δεν υπήρχαν άλλες επιλογές για το παιδί, η μητέρα, με το παιδί, μπήκαν στην λίστα των επιλαχόντων.

Με τη διαδικασία αυτή επιτυγχάνεται ο αποκλεισμός οποιασδήποτε εξωσυστημικής παρέμβασης και η

* κατά προτεραιότητα πλήρωση των θέσεων της (Α) προκήρυξης

* τα παιδιά τοποθετούνται με βάση τη σειρά των επιλογών τους

Ερώτηση: Γιατί ορισμένοι σταθμοί καλύπτουν περισσότερες θέσεις από κάποιους άλλους;

Απάντηση: Το γεγονός αυτό οφείλεται στην ιεράρχηση της ζήτησης εκ μέρους των μητέρων "

Δηλαδή το αν υπάρχει χρήμα το κοιτάξανε κατά τη σύζευξη....έλεος! :evil:

Link to comment
Share on other sites

εντάξει τώρα λύθηκε η απορία για το πως επέλεξαν να κόψουν θέσεις!

1. με βάση την περιοχή και το κονδύλι της!!!!

2. με βάση την ζήτηση του σταθμού!!!! (ε αν το ήξερα και εγώ θα δήλωνα αυτό που θα δήλωναν οι περισσότεροι....ενώ εγώ σκέφτηκα ανάποδα!!!!)

ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣ


.....ΟΛΑ ΚΑΛΑ.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Άρα το πρόγραμμα σταμάταγε να τοποθετεί παιδάκια σε Δομές , όχι όταν οι Δομές γέμιζαν , αλλά όταν τα λεφτά τελείωναν .

'' do until money_ESPA=0 ? ''

Συγνώμη αλλά είναι εντελώς εξωφρενικό , να μην μπορούν να υπολογίσουν από πριν τα χρήματα που έπρεπε να διαθέσουν , για να καλύψουν όλες τις διαθέσιμες θέσεις , αλλά περίμεναν από το πρόγραμμα την τελευταία ημέρα να τους το δείξει .

Δηλαδή περίμεναν ότι το 50% των αιτήσεων , θα αποριφθούν λόγω λάθους δικαιολογητικών και για αυτό δεν αγχωνόντουσαν ;

Link to comment
Share on other sites

Ανοίχτηκε κανένα θρεντ για δράση των μητέρων εκ Θεσσαλονίκης?

Λοιπόν, από ΕΕΤΑΑ από Θεσσαλονίκη δυστυχώς δεν έχουν ιδέα για τπτ. Πήγα από εκεί. Ούτε για τα κριτήρια με τα οποία κόπηκαν οι θέσεις ούτε τπτ. Το 60 μόρια πλαφόν δεν πρέπει να ισχύει, γιατί Θεσσαλονίκη μπήκαν και μανούλες με 45 μόρια πχ.

Οι δήμο και οι ΔΟΑΠΠΗ τρέχουν και δε φτάνουν. Προσπαθούν να αλλάξουν την κατάσταση και να κερδίσουν περισσότερες θέσεις.

Σκεφτείτε ότι υπάρχει στο δήμο Συκεών δημοτικός σταθμός στο πρόγραμμα που δίνει 50 θέσεις, και το πρόγραμμα του δίνει 1 παιδάκι.:shock:

Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι θα αναγκαστούν από τις πιέσεις να βάλουν κι άλλες θέσεις, ίσως όχι όλες.

Υπάρχει καμμία που να πήγε στην Αθήνα στην ΕΕΤΑΑ και να ενημερώθηκε περαιτέρω?

ανοιξα εγώ θέμα για Θεσσαλονίκη.. αλλα δε νομίζω οτι μπορώ εγώ να το οργανώσω...

http://www.parentscafe.gr/showthread.php?t=8206

πάντως είμαι μέσα.. Ας ενεργήσουμε άμεσα γιατι και γω φέυγω Παρασκευή.. και σίγουρά πολλες μαμάδες πρόκειται να λειψουν τις ερχομενες μέρες!!

μην αφήσουμε να κοπάσει το θέμα εν όψη Αυγούστου...

Link to comment
Share on other sites

εντάξει τώρα λύθηκε η απορία για το πως επέλεξαν να κόψουν θέσεις!

1. με βάση την περιοχή και το κονδύλι της!!!!

2. με βάση την ζήτηση του σταθμού!!!! (ε αν το ήξερα και εγώ θα δήλωνα αυτό που θα δήλωναν οι περισσότεροι....ενώ εγώ σκέφτηκα ανάποδα!!!!)

ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣ

Το κονδύλι δεν το γνώριζαν εξ αρχής ????? Ανά περιφέρεια και νομό ?

Τις θέσεις οι σταθμοί δεν τις δηλώνουν πριν από τις αιτήσεις των μητέρων ?

Γιατί λοιπόν εφόσον είδαν ότι δεν τους έβγαιναν οι προϋπολογισμοί βάσει κονδυλίων έγραψαν όσες θέσεις κάλυπτε ο κάθε σταθμός ανά ηλικία και όχι αυτές που μπορούσαν να καλυφθούν μέσω του Προγράμματος ????

Αυτό δεν το ελέγχει κανείς ????????

Ή είμαι ΕΓΩ τελείως ξανθιά ???? ......θα σκάσω λέμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...