Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια πραγματικά θέλω την βοήθεια σας γιατί θα τρελαθώ. Με την γυναίκα μου που έχει Σπω (δεν κάνει ωορρηξία)πριν 4 χρόνια αποφασίσαμε στα 25 να θέλουμε παιδάκι η ιστορία μασ μεγάλη πέσαμε σε γιατρούς άστο καλύτερα που της έδινα φάρμακα για να κάνει ωορρηξία και αποτέλεσμα 0 μέχρι που λέω κάτι δεν πάει καλά. Μόνοι μασ το ψάξαμε με σαλπιγ.. διάφραγμα και πολύποδες. Αλλάζουμε γιατρό και κάνουμε υστεροσκοπηση . Για να μην λέω πολλά 3 φορές υστεροσκοπηση και μετά λέμε τελοσ πάμε εξωσωματική. Κάνουμε εξωσωματική πολλά ωοθυλάκια βλαστοκυστη καμία μόνο μοριδια. Αποτελέσμα μηδέν κάναμε τα πάντα από εξετάσεις βρέθηκα με μετάθεση χρωμοσώματος έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου . Ξανά εξωσωματική πολλά ωοθυλάκια βλαστοκυστες 5 (3αριστες 2 μμμμ) βάλαμε την Παρασκευή τα δύο μωράκια μασ συναισθήματα πολλά άγχος φόβο για το πότε θα έρθει το παιδάκι μασ σπίτι. Έκανε την βλακεία η γυναίκα μου και έκανε τέστ εχτές το απόγευμα αρνητικό έσκασε έκλαιγε προσπαθούσα να την χαλαρώσω. Λογικό γυναίκα τα τραβάει όλα.  Το άγχος μασ τώρα είναι ότι Παρασκευή έκανε εμβρυομεταφορα Κυριακή πρωί ήθελε καφέ δεν τησ χάλασα χατηρι με προσοχή σιγά σιγά λέτε να μην κάναμε καλά;;; Μετά εγώ θέλω να μην κάνει τίποτε να τα κάνω εγώ εκείνη σήμερα ήθελε να κάνει τον νεροχύτη λέτε να υπάρχει πρόβλημα;; Και το τελευταίο και σημαντικό την ημέρα με την σκόνη είχαμε κόσμο στην βεράντα και έκατσε 3 ώρες έξω και τώρα έχει βήχα αλλά προσπαθεί να μην έχει βήχα για να μην βλάψει τα μωράκια μασ λέτε η σκόνη να τησ έκανε κακό;; Κορίτσια χίλια συγνώμη απλά το άγχος χτυπάει κόκκινο θέλω να τα καταφέρει δεν θέλω να την βλέπω να τα τραβάει όλα αυτά. Εύχομαι σε όλες θετικές χοριακες.

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

Λαμβάνεται υπόψη η κατανομή των κονδυλίων του προγράμματος, ανά περιφέρεια και νομό, έτσι όπως καθορίζεται από την πρόσκληση

Από τη διαδικασία υπαγωγής των δομών αναρτάται πίνακας με τις εγκριθείσες θέσεις ανά νομό, δήμο και ηλικίες τέκνων

Ξέρανε για καθε περιοχη με βαση τα κονδυλια που είχανε οτι πχ μπορώ να πάρω 4000 αντε ρε πάρτε 5000 όχι ομως να παιρνεις 17000 θεσεις με την ελπίδα να πάρεις κ αλλο κονδυλι???!!Σακατευεις ποσες ανθρώπους γιατι δεν είναι μονο οι μανουλες,ειναι κ οι σταθμοι,ειναι κ οι εργαζόμενοι στους σταθμους...η ανεργία θα εκτιναχθεί κ αλλο απο Σεπτέμβρη!


sjCrp3.pngUhiNp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Απλώς να παρατηρήσω και να πώ και κάτι άλλο . Επειδή αυτές τις ημέρες πολλά θα ακουστούν και θα γραφτούν , μην ακούτε και πιστεύεται συζητήσεις του στύλ '' εμένα ο ξάδελφος μου άκουσε από τον γείτονά του , που πάει μαζί στο γυμναστήριο με τον ιδιοκτήτη του παιδικού , ότι τελικά όχι μόνο θα πάρουν και άλλα παιδάκια , αλλά θα κάνουν και την μετακίνηση τσάμπα '' !!!!!!!!!!!!!

Όσο για την χαζομάρα ότι θα κλείσουν οι ιδιωτικοί της Ρόδου γιατί δεν πήραν παιδάκια του ΕΣΠΑ , είναι από τα πιο κουφά . Ας ρίξουν τις τιμές τους στην Ρόδο , ας κατεβάσουν το κόστος μετακίνησης , ας κάνουν ευκολίες πληρωμής , ας κάνουν κάτι τέλος πάντων , και να δείς το πως θα γεμίσουν οι σταθμοί τους . Μάθανε την καραμέλα τώρα της κλάψας ( όπως των ξενοδόχων) , προκειμένου όχι μόνο να κάνουν μειώσεις , αλλά να κάνουν και αυξήσεις .

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, υπάρχει μια λογική στο οτι δεν ήξεραν τον αριθμό θέσεων που καλύπτουν τα χρήματα από πριν.

Η προκήρυξη δίνει ένα ανώτατο όριο που επιδοτεί τους σταθμούς ανα παιδί, αυτό σημαίνει πως κάθε σταθμός μπορεί να έδωσε άλλη τιμή από την ανώτερη. Ειδικά οι δημοτικοί σταθμοί λογικά ζήτησαν λιγότερα (υποθέτω τώρα).

Άρα πριν δουνε σε ποιούς σταθμούς πάνε τελικά τα παιδιά δεν θα μπορούσαν να γνωρίζουν ακριβώς πόσες θέσεις καλύπτει το κονδύλι τους τελικά.

Χώρια πως δίνοντας στη δημοσιότητα όλες τις θέσεις που προσέφεραν οι σταθμοί, αν το σκεφτείτε οι μαμάδες είχαμε περισσότερες επιλογές. Αν από την αρχή έλεγαν πως ο σταθμός Χ (ας τον πούμε Ελαφάκι) προσφέρει μόνο δύο θέσεις αντί για δέκα, και αν τον ήθελαν πολλές μαμάδες και μπαμπάδες, δεν θα ήταν χειρότερο; Πιστεύω πως το συγκεκριμένο μάλλον τους σταθμούς έβλαψε που κράτησαν θέσεις κενές, τις μαμάδες τις ωφέλησε δίνοντάς τους περισσότερες επιλογές.

Τέλος βρε κορίτσια (και Λεφτέρη :) ), δεν νομίζω πως αν δίναν αλλιώς τις θέσεις θα άλλαζα κάτι στον τρόπο που επέλεξα εγώ τουλάχιστο σταθμό. Δεν έκανα στρατηγικές, πήγα και τους είδα και τους δήλωσα με τη σειρά που μου άρεσαν και θα ήθελα να στείλω το παιδάκι μου. Εσείς δηλαδή τους επιλέξατε βασισμένοι μόνο στον αριθμό των θέσεων;

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι κάπου το χάνω...

το σύστημα παίρνει την λίστα βάση μορίων στην αττική.

Ξεκινάει λοιπόν απο την υψηλότερη βαθμολογία προς την χαμηλότερη...

και κάποιες μαμάδες μένουν απέξω είτε λόγω μορίων (κάποια στιγμή τελειώνουν τα λεφτά) είτε λόγω επιλογών δομών (οι δομές που επιλέξαν γεμίσαν τις θέσεις τους πρίν φτάση η σειρά τους στη λίστα.

Ετσι δεν θα έπρεπε να είναι η λίστα με τις επιλαχούσες;;;

βλέπω την πρώτη κοπέλα. Εχει βάλει την δομή 5646 και έχει 80 μόρια.

Η δομή είχε δηλώσει 4 θέσεις Α1.2 και πήρε όντως 4 παιδάκια με βαθμολογία πάνω απο 80 μόρια. Η μαμά δεν είχε δηλώσει άλλο σταθμό άρα έμεινε στην απέξω γενικώς.

Πάω στην δεύτερη. Είχε δηλώσει και αυτή έναν σταθμό τον 20884 και έχει 79,72 μόρια. Ο σταθμός αυτός είχε δηλώσει 35 θέσεις. Αλλα πέρασε ένα παιδάκι με 115 μόρια μόνο. Αφού μέχρι να φτάσει το πρόγραμμα στην μαμά με τους 79,72 βαθμούς υπήρχαν ακόμα διαθέσιμα χρήματα γιατί δεν τις κόψαν τις θέσεις;;;

Στον σταθμό που είχα βάλει εγώ ώς πρώτη επιλογή η μεγαλύτερη βαθμολογία μαμάς που τον είχε επιλέξει ήταν 62.6 μόρια. Εφόσον φαίνεται οτι τα λεφτά σταματήσαν όταν η λίστα είχε φτάσει γύρω στο 63 το καταλαβαίνω να μην πάρουν ούτε ένα παιδάκι. Αλλα το να μην πάρουν την μαμά με τα 79,72 μόρια ενώ οι θέσεις στον σταθμό δεν έχουν καλυφθεί δεν το καταλαβαίνω!!! Κάνω κάπου λάθος στον συλλογισμό μου;

Είμαι και εγώ μέσα για συμμετοχή σε καταγγελία εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

για την δεύτερη κοπέλα τώρα είδα οτι η δομή χρηματοδοτείται μόνο απο την πρόσκληση Α, σίγουρα και αυτό παίζει ρόλο αλλα τόσο μεγάλο για να την απορρίψουν;; καλά αμα ήμουν στη θέση της θα είχα φρικάρει εντελώς!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφού η αντιστοίχηση γίνεται ηλεκτρονικά πάντως, χλωμό να γίνανε "λάθη".

mitsou- Μάλλον κάτι τέτοιο συνέβη, και μάλλον υπάρχουν και διάφορες άλλες παράμετροι στο πρόγραμμα που κάνει την αντιστοίχηση και βγαίνουν τα αποτελέσματα που μας παραξενεύουν, επειδή δεν γνωρίζουμε ακριβώς πώς γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινήσαμε με την πρώτη επιλεγμένη δομή του παιδιού

α. αν υπήρχαν κενές θέσεις για την (Α) και υπήρχαν διαθέσιμα χρήματα στην (Α) έγινε τοποθέτηση στην επιλεγμένη δομή, μαρκάρεται ως τοποθέτηση (Α) και προχωρήσαμε στο επόμενο παιδί, αν υπήρχε.

β. αν υπήρχαν κενές θέσεις στην δομή και υπήρχαν διαθέσιμα χρήματα στην (Β) έγινε τοποθέτηση στην επιλεγμένη δομή, μαρκάρεται ως τοποθέτηση (Β) και προχωρήσαμε στο επόμενο παιδί, αν υπήρχε.

γ. αν υπήρχε άλλη επιλογή του παιδιού, προχωρήσαμε στην επόμενη επιλογή του παιδιού και επαναλάβαμε τα α, β, γ, δ

δ. αν δεν υπήρχαν άλλες επιλογές για το παιδί, η μητέρα, με το παιδί, μπήκαν στην λίστα των επιλαχόντων.

Με τη διαδικασία αυτή επιτυγχάνεται ο αποκλεισμός οποιασδήποτε εξωσυστημικής παρέμβασης και η

* κατά προτεραιότητα πλήρωση των θέσεων της (Α) προκήρυξης

* τα παιδιά τοποθετούνται με βάση τη σειρά των επιλογών τους

αρα εμενα που λεει β (ενω ειμασταν και περισυ)δεν ειχαν χρηματα απο την α και τον εβαλαν στην β??????


wg46ge0puogpbep1.png

ktir94dfi646aolw.png[/url

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινήσαμε με την πρώτη επιλεγμένη δομή του παιδιού

α. αν υπήρχαν κενές θέσεις για την (Α) και υπήρχαν διαθέσιμα χρήματα στην (Α) έγινε τοποθέτηση στην επιλεγμένη δομή, μαρκάρεται ως τοποθέτηση (Α) και προχωρήσαμε στο επόμενο παιδί, αν υπήρχε.

β. αν υπήρχαν κενές θέσεις στην δομή και υπήρχαν διαθέσιμα χρήματα στην (Β) έγινε τοποθέτηση στην επιλεγμένη δομή, μαρκάρεται ως τοποθέτηση (Β) και προχωρήσαμε στο επόμενο παιδί, αν υπήρχε.

γ. αν υπήρχε άλλη επιλογή του παιδιού, προχωρήσαμε στην επόμενη επιλογή του παιδιού και επαναλάβαμε τα α, β, γ, δ

δ. αν δεν υπήρχαν άλλες επιλογές για το παιδί, η μητέρα, με το παιδί, μπήκαν στην λίστα των επιλαχόντων.

Με τη διαδικασία αυτή επιτυγχάνεται ο αποκλεισμός οποιασδήποτε εξωσυστημικής παρέμβασης και η

* κατά προτεραιότητα πλήρωση των θέσεων της (Α) προκήρυξης

* τα παιδιά τοποθετούνται με βάση τη σειρά των επιλογών τους

αρα εμενα που λεει β (ενω ειμασταν και περισυ)δεν ειχαν χρηματα απο την α και τον εβαλαν στην β??????

μερικοί σταθμοί χρηματοδοτούνταν μόνο απο την Α, άλλοι μόνο απο Β , άλλοι και απο τις 2. Μπορεί απλά να ήταν μόνο στη Β, ή να ήταν και στις 2, να καλύφθηκαν άλλα παιδιά με την Α και να σας πήραν με της Β.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ο δικος μου πρωτη επιλογη εβαλε 6 παιδακια με τη Β και ενα με την Α,,,τωρα πως και τι απο εκει και υστερα δε ξερω,,,,,

χριστινα αυτα που σου εβαλα ειναι κοπι πειστ απο τη προσκληση προκυρηξη για τους παιδικους σταθμους,,,,εχουν υπογραψει και υπευθυνη δηλωση και μαλιστα και συμβαση με την εεταα και ολα αυτα ανφερονται,,,,εκτος αν δε ξερουν ν αδιαβαζουν ;)

Link to comment
Share on other sites

για μενα το ζουμι ειναι εδω και το λαθος τους που μπορουμε να πατησουμε ολοι

Από τη διαδικασία υπαγωγής των δομών αναρτάται πίνακας με τις εγκριθείσες θέσεις ανά νομό, δήμο και ηλικίες τέκνων

ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΒΑΛΑΝΕ εχουν ΕΓΚΡΙΘΕΙ και στη συνεχεια γραφει οτι με βαση τις εγκεκριμενες θεσεις γινεται η επιλογη απο τις μητερες ,,,,,ΟΠΟΤΕ ΕΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥΣ<,,,,,ΝΑΙ ΜΕΝ ΒΑΛΑΝΕ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΔΩΣΑΝΕ ΠΟΤΕ!!!ΤΟΥΣ ΛΕΙΠΟΥΝ Λεει λεφτα????Βγηκε καμια τετοια επισημη ανακοινωση???τοτε πως το βγαζουμε το συμπερασμα,,,,,,να βγαλουν επισημη ανακοινωση για αυτο που εγινε,,,,,οκ το καταλαβαμε οτι παει βαση νομου οπως σας ειπα πριν το μεσημερι,,,,αλλα απο εκει και υστερα γιατι δε δωσανε ολες τις θεσεις και δε βγζουνε μια ανακοινωση δε μπορω να καταλαβω,,,αφου λενε ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ αρα το εχουνε ψαξει,υπαρχει καταστατικο υπαρχει αποφαση καποια συβουλιου επιτροπης κλπ

πως μπορουμε να τα δουμε ολα υατα???

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άκρη μαζί τους δε βγαίνει...

Εγώ επειδή δεν είμαι Αθήνα έστειλα την αδερφή μου από την ΕΕΤΑΑ. Πήγε εκεί και μου έδωσε στο τηλέφωνο μία υπάλληλο να μιλήσουμε.

Την ρωτούσα και την ξαναρωτούσα. Μου έλεγε πως δεν επαρκούν τα κονδύλια, πως δεν περίμεναν τέτοια προσέλευση αιτήσεων (!!!) και κάτι άλλες τέτοιες βλακείες.

Της είπα κι εγώ πως όταν βγήκε προκήρυξη δεν ήξεραν τα ποσά, δεν ήξεραν τι θέσεις επέτρεψαν στον κάθε σταθμό να προσφέρει, δεν ήξεραν από έστω πέρισυ τι αριθμό αιτήσεων περίπου έπρεπε να περιμένουν??? Αντ'αυτού μου έλεγε πως φέτος μπήκαν περισσότερες δομές (οι οποίες τελικά πήραν από 1-5 παιδάκια...), ότι δεν εγκρίθηκαν τα κονδύλια και εμέσως πλην σαφώς ήταν σα να μου παραδεχόταν ότι εκείνοι έκαναν λάθος υπολογισμούς! Όταν τη ρώτησα γιατί έδωσαν παραπάνω προσφερόμενες φέτος π.χ. πέρισυ η δική μας δομή έπαιρνε 20 παιδάκια και φέτος 35 μου απάντησε ''Και τι να λέγαμε στους σταθμούς να δώσουν μόνο 5 θέσεις???'' Της απάντησα βέβαια πως καλύτερα να έλεγαν έτσι παρά να κοροϊδέυουν τον κόσμο και δομές και μητέρες. Επίσης της έθιξα το γεγονός ότι μία εργαζόμενη δεν βγαίνει να έχει 70 και 80 μόρια παρά μόνο εάν είναι άνεργη και εάν έχει πολύ χαμηλό δηλωθέν εισόδημα. Και της είπα τι θα κάνουμε εμείς οι εργαζόμενες τα παιδιά μας από Σεπτέμβρη? Θα τα φάμε ή θα τα πάρουμε στη δουλειά μαζί μας? Γενικά δεν ήξερε τι να πει.

Όταν της είπα ότι ετοιμάζεται κύμα καταγγελιών με απάθεια μου απάντησε...στείλτε ότι θέλετε και νομίζετε.....

Αυτά.

Ελλάς το μεγαλείο σου και για άλλη μία φορά δείξαμε πως όλα τα στήνουμε στο πόδι...


zMS8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...