Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Προσπάθεια για 2ο παιδί πάλι με εξωσωματική...


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Ο αγώνας μας ξεκίνησε αρκετά χρόνια πριν και μετά από 3 εμβρυομεταφορες έχουμε αποκτήσει το μονακριβο μας!!! Θέλαμε πολύ να του προσφέρουμε ένα αδερφάκι κι εγώ να ξαναβιωσω όλο αυτό το ταξίδι της μητρότητας... αλλά δυστυχώς πήραμε το πρώτο αρνητικό κι αυτή τη φορά δεν υπάρχουν άλλα έμβρυα.

Η ψυχολογία χαλια... σκεφτόμασταν αν μετά από 9 έμβρυα που έχω μεταφέρει καταφέραμε ένα παιδί... μετά από τόσα χρόνια (σχεδόν 40 πια) ποιες οι πιθανότητες? Πόσα χρήματα και πόσο μπορείς να αντέξεις συναισθηματικά να προσπαθείς? Είμαι τόσο διχασμένη.... είμαι ευγνώμων για το παιδί μου αλλά φοβάμαι... τις αποτυχίες... το ότι μπορεί να μην έρθει... ότι μπορεί να έρθει και να χαθεί στη πορεία... με έχουν πιάσει οι φοβίες μου για τα φάρμακα και τόσα άλλα...

Θα ήθελα όσες τα καταφέρατε κι έχετε παραπάνω παιδάκια με εξωσωματική να μου λέγατε λίγο τις ιστορίες σας... να πάρω δύναμη... να βγάλω τα στατιστικά ακόμα κι αν δεν έχει νόημα... δεν ξέρω... αλλά νιώθω ότι μόνο εσείς μπορείτε να καταλάβετε αυτή τη μάχη που γίνετε μέσα μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Sisheido είπε:

Καλησπέρα σας! Ο αγώνας μας ξεκίνησε αρκετά χρόνια πριν και μετά από 3 εμβρυομεταφορες έχουμε αποκτήσει το μονακριβο μας!!! Θέλαμε πολύ να του προσφέρουμε ένα αδερφάκι κι εγώ να ξαναβιωσω όλο αυτό το ταξίδι της μητρότητας... αλλά δυστυχώς πήραμε το πρώτο αρνητικό κι αυτή τη φορά δεν υπάρχουν άλλα έμβρυα.

Η ψυχολογία χαλια... σκεφτόμασταν αν μετά από 9 έμβρυα που έχω μεταφέρει καταφέραμε ένα παιδί... μετά από τόσα χρόνια (σχεδόν 40 πια) ποιες οι πιθανότητες? Πόσα χρήματα και πόσο μπορείς να αντέξεις συναισθηματικά να προσπαθείς? Είμαι τόσο διχασμένη.... είμαι ευγνώμων για το παιδί μου αλλά φοβάμαι... τις αποτυχίες... το ότι μπορεί να μην έρθει... ότι μπορεί να έρθει και να χαθεί στη πορεία... με έχουν πιάσει οι φοβίες μου για τα φάρμακα και τόσα άλλα...

Θα ήθελα όσες τα καταφέρατε κι έχετε παραπάνω παιδάκια με εξωσωματική να μου λέγατε λίγο τις ιστορίες σας... να πάρω δύναμη... να βγάλω τα στατιστικά ακόμα κι αν δεν έχει νόημα... δεν ξέρω... αλλά νιώθω ότι μόνο εσείς μπορείτε να καταλάβετε αυτή τη μάχη που γίνετε μέσα μου...

Καταρχάς το δεύτερο παιδί δεν είναι προσφορά στο πρώτο.  Αν θέλεις δευτερο παιδακι επειδη θέλεις ακομα ένα παιδί φυσικα θα τα καταφέρεις εδω δεν λυγίσες  στο πρώτο τωρα θα λυγισεις? Μια εγκυμοσύνη όσο κ χρόνια πριν  κ αν είναι είναι κάτι θετικό για την επίτευξη δεύτερης εγκυμοσύνης. Για τα φάρμακα μην πάρεις φαρμακα κανε εντελώς  φυσικούς κύκλους κ μην επιβαρύνεις αλλο τον οργανισμό σου δεν χρειαζετε . Δεν χρειαζετε βασικά να αγχώνεσαι κ να πιέζεσε.  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Sisheido είπε:

Καλησπέρα σας! Ο αγώνας μας ξεκίνησε αρκετά χρόνια πριν και μετά από 3 εμβρυομεταφορες έχουμε αποκτήσει το μονακριβο μας!!! Θέλαμε πολύ να του προσφέρουμε ένα αδερφάκι κι εγώ να ξαναβιωσω όλο αυτό το ταξίδι της μητρότητας... αλλά δυστυχώς πήραμε το πρώτο αρνητικό κι αυτή τη φορά δεν υπάρχουν άλλα έμβρυα.

Η ψυχολογία χαλια... σκεφτόμασταν αν μετά από 9 έμβρυα που έχω μεταφέρει καταφέραμε ένα παιδί... μετά από τόσα χρόνια (σχεδόν 40 πια) ποιες οι πιθανότητες? Πόσα χρήματα και πόσο μπορείς να αντέξεις συναισθηματικά να προσπαθείς? Είμαι τόσο διχασμένη.... είμαι ευγνώμων για το παιδί μου αλλά φοβάμαι... τις αποτυχίες... το ότι μπορεί να μην έρθει... ότι μπορεί να έρθει και να χαθεί στη πορεία... με έχουν πιάσει οι φοβίες μου για τα φάρμακα και τόσα άλλα...

Θα ήθελα όσες τα καταφέρατε κι έχετε παραπάνω παιδάκια με εξωσωματική να μου λέγατε λίγο τις ιστορίες σας... να πάρω δύναμη... να βγάλω τα στατιστικά ακόμα κι αν δεν έχει νόημα... δεν ξέρω... αλλά νιώθω ότι μόνο εσείς μπορείτε να καταλάβετε αυτή τη μάχη που γίνετε μέσα μου...

Καλησπέρα, δεν έχω ακόμα να παραθέσω τη δική μου ιστορία γιατί μόλις στο τέλος του Καλοκαιριού αποκτήσαμε το πρώτο μας παιδάκι μετά από 4 προσπάθειες εξωσωματικής. Και σκεφτόμαστε στο άμεσο μέλλον να δοκιμάσουμε για δεύτερο χωρίς να ξέρουμε πότε ακριβώς θα έρθει. Έχουμε ένα μόνο έμβρυο στη κατάψυξη. Ελπίζω να σε βοηθήσουν οι ιστορίες άλλων γυναικών και να μη το βάλεις κάτω από την πρώτη ατυχία. Άλλωστε και για το πρώτο ξέραμε αν θα καταφέρουμε να γίνουμε ποτέ μανουλες; Θα το ξαναπροσπαθησουμε με περισσότερη εμπειρία και υπομονή.

  • Μου αρέσει 1

T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Sisheido είπε:

Καλησπέρα σας! Ο αγώνας μας ξεκίνησε αρκετά χρόνια πριν και μετά από 3 εμβρυομεταφορες έχουμε αποκτήσει το μονακριβο μας!!! Θέλαμε πολύ να του προσφέρουμε ένα αδερφάκι κι εγώ να ξαναβιωσω όλο αυτό το ταξίδι της μητρότητας... αλλά δυστυχώς πήραμε το πρώτο αρνητικό κι αυτή τη φορά δεν υπάρχουν άλλα έμβρυα.

Η ψυχολογία χαλια... σκεφτόμασταν αν μετά από 9 έμβρυα που έχω μεταφέρει καταφέραμε ένα παιδί... μετά από τόσα χρόνια (σχεδόν 40 πια) ποιες οι πιθανότητες? Πόσα χρήματα και πόσο μπορείς να αντέξεις συναισθηματικά να προσπαθείς? Είμαι τόσο διχασμένη.... είμαι ευγνώμων για το παιδί μου αλλά φοβάμαι... τις αποτυχίες... το ότι μπορεί να μην έρθει... ότι μπορεί να έρθει και να χαθεί στη πορεία... με έχουν πιάσει οι φοβίες μου για τα φάρμακα και τόσα άλλα...

Θα ήθελα όσες τα καταφέρατε κι έχετε παραπάνω παιδάκια με εξωσωματική να μου λέγατε λίγο τις ιστορίες σας... να πάρω δύναμη... να βγάλω τα στατιστικά ακόμα κι αν δεν έχει νόημα... δεν ξέρω... αλλά νιώθω ότι μόνο εσείς μπορείτε να καταλάβετε αυτή τη μάχη που γίνετε μέσα μου...

Καλημέρα! Λοιπόν η δική μου ιστορία έχει ως εξής: το 2017 αποκτήσαμε την κόρη μας μετά από 3 εξωσωματικές με βλαστοκυστες. Ο άντρας μου ήθελε αμέσως κ δεύτερο παιδί, εγώ είχα κουραστεί από τις διαδικασίες,τις αποτυχίες.…… βέβαια μετά ήρθε το θαυματάκι μας, ήρθε η ανακούφιση κ πολλά πολλά συναισθήματα μαζί! Ήθελα να κάνω κ ένα μεταπτυχιακό για την δουλειά μου κ αφού το βλέπαμε ότι δεν ερχόταν από μόνο του (μιας κ λένε ότι μετά από εξωσωματική μπορεί να μείνεις φυσιολογικά μετά έγκυος) αποφασίσαμε το Γενάρη του 2022 να ξεκινήσουμε πάλι! Πήγα με 4 κύκλους φυσικούς αλλά τζίφος, τα ωάρια μου δεν.... οπότε τον Ιούνιο έκανα μια διέγερση με μικρή δόση φαρμάκων, πήραμε 8ωαρια, τα 6 γίναν βλαστοκυστες, μεταφέραμε τον Σεπτέμβριο τις 2βλαστοκυστες κ τώρα είμαι έγκυος σε ένα έμβρυο! Ο γιατρός μου δεν το περίμενε είμαι κ 39! Όλα γίνονται, αν το θέλετε θα έρθει, θετική ενέργεια!

Η κόρη μου δεν ζήτησε ποτέ αδερφάκι, μια χαρά περνάει με τα ξαδερφάκια της κ τους φίλους της στο σχολείο! Τώρα που της το είπαμε, τη μια μέρα μας λέει θα το προσέχει κ την άλλη πως θα του κάνει μουστάκια με μαρκαδόρο, θα το αφήνει να κουτουλαει στους τοίχους.....:o 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Πεγκούλα! είπε:

Καλημέρα! Λοιπόν η δική μου ιστορία έχει ως εξής: το 2017 αποκτήσαμε την κόρη μας μετά από 3 εξωσωματικές με βλαστοκυστες. Ο άντρας μου ήθελε αμέσως κ δεύτερο παιδί, εγώ είχα κουραστεί από τις διαδικασίες,τις αποτυχίες.…… βέβαια μετά ήρθε το θαυματάκι μας, ήρθε η ανακούφιση κ πολλά πολλά συναισθήματα μαζί! Ήθελα να κάνω κ ένα μεταπτυχιακό για την δουλειά μου κ αφού το βλέπαμε ότι δεν ερχόταν από μόνο του (μιας κ λένε ότι μετά από εξωσωματική μπορεί να μείνεις φυσιολογικά μετά έγκυος) αποφασίσαμε το Γενάρη του 2022 να ξεκινήσουμε πάλι! Πήγα με 4 κύκλους φυσικούς αλλά τζίφος, τα ωάρια μου δεν.... οπότε τον Ιούνιο έκανα μια διέγερση με μικρή δόση φαρμάκων, πήραμε 8ωαρια, τα 6 γίναν βλαστοκυστες, μεταφέραμε τον Σεπτέμβριο τις 2βλαστοκυστες κ τώρα είμαι έγκυος σε ένα έμβρυο! Ο γιατρός μου δεν το περίμενε είμαι κ 39! Όλα γίνονται, αν το θέλετε θα έρθει, θετική ενέργεια!

Η κόρη μου δεν ζήτησε ποτέ αδερφάκι, μια χαρά περνάει με τα ξαδερφάκια της κ τους φίλους της στο σχολείο! Τώρα που της το είπαμε, τη μια μέρα μας λέει θα το προσέχει κ την άλλη πως θα του κάνει μουστάκια με μαρκαδόρο, θα το αφήνει να κουτουλαει στους τοίχους.....:o 

 

Με το καλό να υποδεχτείτε και το 2ο παιδάκι σας!!!! Κι εμείς σ αυτή τη προσπάθεια κάναμε ήπια διέγερση κι από τα 7 ωάρια καταλήξαμε μόνο με 2 βλαστοκυστες... Σκεφτόμουν κι εγώ τους φυσικούς κύκλους αλλά σκέφτομαι πόσο χρονοβόρο μπορεί να γίνει... Θα δούμε και τι επιλογές θα μας δώσει κι ο γιατρός στο επόμενο ραντεβού, θα αφήσω κι ένα διαστημα για να ανασυγκροτηθω και θα δούμε... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...