Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 13 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω; Σε καταλαβαίνω… παρε το χρόνο σου να ανακτήσεις δυνάμεις και ελπίδα! Εγω εκανα υστεροσκοπηση και βρέθηκε ήπια φλεγμονή και κατά τη φάση της διέγερσης (μακρύ πρωτόκολλο) πήρα ένα κοκτέιλ αντιβιώσεων για ένα μήνα. Σου πρότεινε κάποιο πρωτόκολλο; 
       

      Καλημέρα!!! Όχι δεν μιλήσαμε για τπτ άλλο...με το που είδε τις προηγούμενες προσπάθειες Μ είπε μόνο αυτό... υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά με τη λαμπαροσκοπιση; Αυτό μόνο φοβάμαι μήπως πειράξουμε κάτι που δεν πρέπει....κ μετα από το χειρουργείο πως είναι η περίοδος μας; Κανονική; Η θέλει χρόνο να επανελθει;

      13 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Το ανέβασα κορίτσια. Clear blue έκανα τελικά! Νομίζω θετικό άχνη γραμμή βέβαια! Τι λέτε; Είχα κατουρήσει πριν μισή ώρα να το πω κ αυτό.. θα κάνω κ άλλο το πρωί 

      Συγχαρητήρια!!!! Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια 💗

      • Μου αρέσει 1

Υπολειπομενη ανάπτυξη εμβρύου


Recommended Posts

πρίν από 24 λεπτά , mama16 είπε:

Είχε γεννηθεί 1540γρ. Στο ύψος είναι στην τελευταία καμπύλη κ το παρακολουθούμε κάθε χρόνο στον ενδοκρινολόγο.

Εσένα πόσο είναι?

Είναι ακόμη 5,5 μηνων αγόρι. Στο βάρος εκτός καμπυλων, στο ύψος στην 3η από το τέλος. Γεννήθηκε κι εμένα σχεδόν σαν το δικό σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 2/12/2022 at 3:42 ΜΜ, Ελισάβετ καπ 2 είπε:

κοίτα εμένα είχε μείνει πίσω σε ανάπτυξη ένα μήνα. δηλαδή ενώ γεννήθηκε στις 32 εβδομάδες ήταν ένα μωρό 29 εβδομάδων. γεννήθηκε στην 0,8 εκατοστιαία θέση. γιαυτό και η απτική αμυντικοτητα. αν μπεις να διαβάσεις θα δεις τι είναι. εννοείται κορίτσια ότι δεν είναι όλα τα πρόωρα μωράκια έτσι. μην τρελαθούμε. υπάρχουν παιδάκια που είναι πρόωρα και δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα. 

Ισχύει αυτό για αρκετά πρόωρα !ο γιος μου γεννήθηκε στις 31 εβδομάδες ακριβώς .ήταν 1800 γρ και έπαιρνε βάρος και ύψος με τρελούς ρυθμούς.περπάτησε 11 μηνών που σημαίνει 9 κανονικά ...άρχισε να λέει λεξεις 14 μηνών και τώρα είναι 22 μηνών 14,500 κιλά 93 ύψος και λέει πάρα πολλά !!είναι στο παιδί πολλές φορές και όχι στην πρόωροτητα!όπως και να έχει κάποια στιγμή και με ΤΟΣΗ βοήθεια και ενημέρωση στις μέρες μας πιάνουν τα ορόσημα είτε σωματικά είτε ψυχοκινητικα απλά το καθένα με τους ρυθμούς του ....

 

  • Μου αρέσει 3

aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Polly1 είπε:

Είναι ακόμη 5,5 μηνων αγόρι. Στο βάρος εκτός καμπυλων, στο ύψος στην 3η από το τέλος. Γεννήθηκε κι εμένα σχεδόν σαν το δικό σου

Μην αγχώνεσαι, κάποια στιγμή θα μπει κ στο βάρος στην καμπύλη. Αλλά ακόμα κ να μην μπει μην σκας εφόσον στα υπόλοιπα είναι ένα υγιές μωρό..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Polly1 είπε:

Είναι ακόμη 5,5 μηνων αγόρι. Στο βάρος εκτός καμπυλων, στο ύψος στην 3η από το τέλος. Γεννήθηκε κι εμένα σχεδόν σαν το δικό σου

ρε αγάπη τι εννοείς 3 θέση από το τέλος; νεογνολογο έχεις η απλο παιδίατρο; τα πρόωρα έχουν άλλες μετρήσεις και μου φαίνεται παράξενο να είναι τόσο κάτω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Ελισάβετ καπ 2 είπε:

ρε αγάπη τι εννοείς 3 θέση από το τέλος; νεογνολογο έχεις η απλο παιδίατρο; τα πρόωρα έχουν άλλες μετρήσεις και μου φαίνεται παράξενο να είναι τόσο κάτω. 

Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά! Είναι στο 25% ,τέλος πάντων είναι 64 εκατοστά και είναι 5,5 μηνών που είναι πολύ καλά ακομη και για τελειομηνο.Στο ύψος είμαστε καλά! Ξέρεις πού μπορώ να βρω τις μετρήσεις για τα πρόωρα. Η αλήθεια είναι ότι ο γιατρός σημειώνει σε δικές του σελίδες τις μετρήσεις και όχι στο βιβλιάριο. Είναι νεογνολογος κιολας, ναι,αν και από το μαιευτήριο μου παν ότι δε χρειάζεται να είναι, αφού την ηλικία δε μου τη διορθωσαν

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , Polly1 είπε:

Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά! Είναι στο 25% ,τέλος πάντων είναι 64 εκατοστά και είναι 5,5 μηνών που είναι πολύ καλά ακομη και για τελειομηνο.Στο ύψος είμαστε καλά! Ξέρεις πού μπορώ να βρω τις μετρήσεις για τα πρόωρα. Η αλήθεια είναι ότι ο γιατρός σημειώνει σε δικές του σελίδες τις μετρήσεις και όχι στο βιβλιάριο. Είναι νεογνολογος κιολας, ναι,αν και από το μαιευτήριο μου παν ότι δε χρειάζεται να είναι, αφού την ηλικία δε μου τη διορθωσαν

 

Το βάρος μπορει να οφείλετε κ σε κάποια ανωριμότητα του πεπτικόυ δηλαδη δυσανεξίας κ αλλεργίες νεογέννητων συνήθως μετα την εισαγωγή στερεών τροφών διορθώνετε κ μπαινει κανονικά στις καμπύλες.  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Polly1 είπε:

Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά! Είναι στο 25% ,τέλος πάντων είναι 64 εκατοστά και είναι 5,5 μηνών που είναι πολύ καλά ακομη και για τελειομηνο.Στο ύψος είμαστε καλά! Ξέρεις πού μπορώ να βρω τις μετρήσεις για τα πρόωρα. Η αλήθεια είναι ότι ο γιατρός σημειώνει σε δικές του σελίδες τις μετρήσεις και όχι στο βιβλιάριο. Είναι νεογνολογος κιολας, ναι,αν και από το μαιευτήριο μου παν ότι δε χρειάζεται να είναι, αφού την ηλικία δε μου τη διορθωσαν

 

και μένα η νεογνολογος έφερνε άλλο βιβλίο και με εκείνο τον μετρούσε μέχρι 2 ετών. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 9/12/2022 at 9:24 ΜΜ, mama16 είπε:

Λίγο καθυστερημένα είδα το μνμ.. Δεν μπαίνω συχνά. Εμείς είχαμε ξεκινήσει φυσικοθεραπεία γιατί είχε φτάσει σχεδόν 9 μηνών (διορθωμένη ηλικία 8μηνων) κ δεν καθόταν χωρίς στήριξη για ώρα στον κωλαρακο. Βέβαια με το πρώτο μάθημα φυσικοθεραπείας τα κατάφερε, οπότε μάλλον ήταν σχεδόν έτοιμη..

Στον χρόνο ήταν 6600 σε κιλά... Αλλά ακόμα κ τώρα 6 χρόνων είναι γύρω στα 13,500 κιλά περίπου. Έχω καιρό να την ζυγισω.. από ότι καταλαβαίνεις στην καμπύλη βάρους δεν μπήκε ποτέ!!!

Τι έγινε τλκ στο ντομπλερ? Τι σας είπαν? Ελπιζω όλα καλά.. κ στο εύχομαι!

 

On 10/12/2022 at 3:13 ΜΜ, mama16 είπε:

Είχε γεννηθεί 1540γρ. Στο ύψος είναι στην τελευταία καμπύλη κ το παρακολουθούμε κάθε χρόνο στον ενδοκρινολόγο.

Εσένα πόσο είναι?

Καλησπερα… απο την τελευταια επικοινωνία μας εκανα άλλα 2 ντομπλερ.. αρχισε να φαινεται δυσλειτουργία πλακούντα και σμρ που ήταν το τελευταίο ο γιατρος μου διαπίστωσε πως σταματησε να αναπτύσσεται εντελως οποτε προγραμματίσαμε καισαρική για την Πέμπτη ( Γιατι δεν θέλαμε να ρισκάρουμε να καταληξει μεσα στη μήτρα). Στη θερμοκοιτίδα εχει περισσότερες πιθανότητες να τα καταφέρει.. απο εδώ και πέρα μονο να προσεύχομαι μπορω… 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Siora είπε:

 

Καλησπερα… απο την τελευταια επικοινωνία μας εκανα άλλα 2 ντομπλερ.. αρχισε να φαινεται δυσλειτουργία πλακούντα και σμρ που ήταν το τελευταίο ο γιατρος μου διαπίστωσε πως σταματησε να αναπτύσσεται εντελως οποτε προγραμματίσαμε καισαρική για την Πέμπτη ( Γιατι δεν θέλαμε να ρισκάρουμε να καταληξει μεσα στη μήτρα). Στη θερμοκοιτίδα εχει περισσότερες πιθανότητες να τα καταφέρει.. απο εδώ και πέρα μονο να προσεύχομαι μπορω… 

με το καλό κορίτσι μου. όλα καλά θα πάνε μην φοβάσαι. πόσο εβδομάδων είσαι τώρα; τι βάρος έχει το μωράκι σου; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


18 ώρες πρίν, Siora είπε:

 

Καλησπερα… απο την τελευταια επικοινωνία μας εκανα άλλα 2 ντομπλερ.. αρχισε να φαινεται δυσλειτουργία πλακούντα και σμρ που ήταν το τελευταίο ο γιατρος μου διαπίστωσε πως σταματησε να αναπτύσσεται εντελως οποτε προγραμματίσαμε καισαρική για την Πέμπτη ( Γιατι δεν θέλαμε να ρισκάρουμε να καταληξει μεσα στη μήτρα). Στη θερμοκοιτίδα εχει περισσότερες πιθανότητες να τα καταφέρει.. απο εδώ και πέρα μονο να προσεύχομαι μπορω… 

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά με το μωράκι σου (που θα πάνε) και αργότερα να είναι μια πολύ μακρινή ανάμνηση. Σε ποια εβδομάδα είσαι τώρα? Πόσο το βγάζουν σε βάρος?

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...