Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Ντρέπομαι να πω ότι ακόμα δεν μπορώ να μείνω εγγυος


Recommended Posts

Καλησπερα κορίτσια ελπίζω να είστε όλες καλα. Με προβληματίζει κάτι και θα ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες παρόλο που δεν το έχω συζητήσει με κανέναν πέρα από τον σύντροφο μου. Εδώ και ενάμιση χρόνο προσπαθούμε για μωράκι αλλά δυστυχώς τιποτα. Ανεξήγητη υπογονιμότητα αν έχετε ακουστά. Εξετάσεις όλες τέλειες μωράκι ακόμα όχι. Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι μάλλον αν δεν συμβεί κάτι μέχρι αρχές του νέου έτους θα πάμε για εξωσωματική. Δεν εχουμε πει σε κανένα αυτό το πρόβλημα ούτε στα πιο κοντινά πρόσωπα και αυτό γιατί εγω προσωπικά δεν θέλω κανένας να με λυπάται. Όλες μου οι φιλες και συγγενείς έχουν μείνει εγγυος γρήγορα . Κάθε φορά η ίδια ερώτηση ποτέ με το καλό και ποτέ με το καλό . Γιατί πρέπει να είμαστε για λύπηση; Είναι μια ήττα αυτό. Είχα φιλη που κάθε φορά που βγαίναμε έλεγε καλα με τον άντρα μου τα πιάσαμε παρά πολυ γρήγορα τα παιδιά και μπλα μπλα ( μη γνωρίζοντας το δικό μου πρόβλημα). Αν το γνώριζε;; Θα με λυπόταν σωστά; Δεν θα έχανε ευκαιρία να μου υπενθυμίζει ποσό γρήγορα έπιασε εκείνη τα παιδάκια της. Δεν ξερω γιατί νιώθω έτσι σίγουρα δεν βοηθάει και αυτό την κατάσταση. Παρόλα αυτά θα ήθελα να ακούσω και εσάς. Ευχαριστω εκ των προτέρων να είστε πάντα καλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 42 λεπτά , Ariadnipap@ είπε:

Καλησπερα κορίτσια ελπίζω να είστε όλες καλα. Με προβληματίζει κάτι και θα ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες παρόλο που δεν το έχω συζητήσει με κανέναν πέρα από τον σύντροφο μου. Εδώ και ενάμιση χρόνο προσπαθούμε για μωράκι αλλά δυστυχώς τιποτα. Ανεξήγητη υπογονιμότητα αν έχετε ακουστά. Εξετάσεις όλες τέλειες μωράκι ακόμα όχι. Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι μάλλον αν δεν συμβεί κάτι μέχρι αρχές του νέου έτους θα πάμε για εξωσωματική. Δεν εχουμε πει σε κανένα αυτό το πρόβλημα ούτε στα πιο κοντινά πρόσωπα και αυτό γιατί εγω προσωπικά δεν θέλω κανένας να με λυπάται. Όλες μου οι φιλες και συγγενείς έχουν μείνει εγγυος γρήγορα . Κάθε φορά η ίδια ερώτηση ποτέ με το καλό και ποτέ με το καλό . Γιατί πρέπει να είμαστε για λύπηση; Είναι μια ήττα αυτό. Είχα φιλη που κάθε φορά που βγαίναμε έλεγε καλα με τον άντρα μου τα πιάσαμε παρά πολυ γρήγορα τα παιδιά και μπλα μπλα ( μη γνωρίζοντας το δικό μου πρόβλημα). Αν το γνώριζε;; Θα με λυπόταν σωστά; Δεν θα έχανε ευκαιρία να μου υπενθυμίζει ποσό γρήγορα έπιασε εκείνη τα παιδάκια της. Δεν ξερω γιατί νιώθω έτσι σίγουρα δεν βοηθάει και αυτό την κατάσταση. Παρόλα αυτά θα ήθελα να ακούσω και εσάς. Ευχαριστω εκ των προτέρων να είστε πάντα καλα.

Αρχικά καλησπέρα κορίτσι μου...από πού να το πιάσω κ που να το αφήσω όλο το κείμενο σου αρχικά με όλη την καλή διάθεση το λέω...

Είπες ότι προσπαθήτε 1,5 χρόνια κ ότι σας έχουν πει ανεξήγητη υπογονιμότητα..Αρχικά τι ηλικία έχεις?? Τι εξετάσεις έχετε κάνει?? Έχετε κάνει κ οι δύο εξετάσεις??και ο άντρας σου???

Κ ας πάρουμε δεδομένο την χειρότερη εκδοχη ότι όντως δεν μπορείτε να κάνετε παιδακι ποιος σου είπε ότι αυτό είναι πρόβλημα..ποιος είπες ότι μια γυναίκα η ένας άντρας που δεν μπορεί να κανει παιδί είναι για λυπηση...για λυπηση είναι όποιος τολμηση να σκεφτεί ότι η αξία ενός ανθρώπου εξαρτάται από την γονιμότητα του...δηλαδή τόσοι άνθρωποι εκεί έξω που για χίλιους δυο λόγους σοβαρούς δεν μπορούν να κανουν παιδί είναι για λυπηση???

Λείπαμε ειλικρινά που έχεις ένα τέτοιο βάρος μέσα στην ψυχούλα σου κ φοβάσαι να πεις κάτι σε δικούς σου ανθρώπους καταλαβαίνω ότι το φορτίο είναι μεγάλο αλλά κορίτσι μου πρέπει να ξέρεις ότι όσες κοπέλα παλεύουν πραγματικά με την υπογονιμότητα κ δεν εννοώ να κάνουν απλά προσπαθειες αλλά ξανά κ ξανά αποτυχημένες εξωσωματικες..να έχουν κάνει τόσες ενέσεις σε αυτό το κορμακι που δεν θυμούνται καν το νούμερο..έχουν χάσει τόσα μωρά κ έχουν πάρει τόσες αρνητικές χοριακες που δεν θυμούνται καν...και κάθε μήνα σηκωνονται κ λένε πάμε ξανα..

Ολες αυτές κ πίστεψε με είναι πάρα πολλές μόνο για λυπηση δεν είναι..είναι ηρωίδες...είναι άξιες επί 1000 από κάθε άλλη κοπέλα που μένει με την πρώτη έγκυος...γιατί αυτές παλεύουν με όλα τους τα κύτταρα για το πιο πολύτιμο πλάσμα...αυτές οι γυναίκες είναι τόσο αξίες που θα έπρεπε να ντρέπονται να τις κοιτάξουν όσο τις θεωρούν για λυπηση...θα έπρεπε να τις σέβονται κ να τις εκτιμάνε επί 100 γιατί φτάνουν εκεί που δεν μπορούν καν να φανταστούν όλοι αυτά που λυπούνται...

Καταλαβαίνω πως το είπες αλλά ηλικρεινα με εξόργισε  αυτή η φράση...όχι εσύ προς θεού...πραγματικά κοίτα να είσαι εσύ καλά με τον άντρα σου..κάνετε κ οι δύο όλες τις απαραίτητες εξετάσεις κ εάν χρειαστεί κάποια στιγμή να κάνεις εξωσωματική να τους κοιτάξεις όλους με καμάρι κορίτσι μου γιατί εσύ κ κάθε κοπέλα φτάνει εκεί που δεν μπορούν να σκεφτούν καν όλα αυτά τα φτωχά μυαλα που το 2022 θεωρούμε την εξωσωματική ντροπη κ ταμπού...

 Θα σου ευχηθώ πραγματικά τα καλύτερα αποτελεσματα εύχομαι να μην χρειαστεί να κάνεις εξωσωματική όχι όμως για να μην σε λυπηθεί κάποιος αλλά γιατί θα έρθει το θαύμα σας να σας κάνει ευτυχισμένους..σου εύχομαι από την καρδιά μου τα καλυτερα αποτελέσματα!!!

  • Μου αρέσει 7
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Ariadnipap@ είπε:

Καλησπερα κορίτσια ελπίζω να είστε όλες καλα. Με προβληματίζει κάτι και θα ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες παρόλο που δεν το έχω συζητήσει με κανέναν πέρα από τον σύντροφο μου. Εδώ και ενάμιση χρόνο προσπαθούμε για μωράκι αλλά δυστυχώς τιποτα. Ανεξήγητη υπογονιμότητα αν έχετε ακουστά. Εξετάσεις όλες τέλειες μωράκι ακόμα όχι. Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι μάλλον αν δεν συμβεί κάτι μέχρι αρχές του νέου έτους θα πάμε για εξωσωματική. Δεν εχουμε πει σε κανένα αυτό το πρόβλημα ούτε στα πιο κοντινά πρόσωπα και αυτό γιατί εγω προσωπικά δεν θέλω κανένας να με λυπάται. Όλες μου οι φιλες και συγγενείς έχουν μείνει εγγυος γρήγορα . Κάθε φορά η ίδια ερώτηση ποτέ με το καλό και ποτέ με το καλό . Γιατί πρέπει να είμαστε για λύπηση; Είναι μια ήττα αυτό. Είχα φιλη που κάθε φορά που βγαίναμε έλεγε καλα με τον άντρα μου τα πιάσαμε παρά πολυ γρήγορα τα παιδιά και μπλα μπλα ( μη γνωρίζοντας το δικό μου πρόβλημα). Αν το γνώριζε;; Θα με λυπόταν σωστά; Δεν θα έχανε ευκαιρία να μου υπενθυμίζει ποσό γρήγορα έπιασε εκείνη τα παιδάκια της. Δεν ξερω γιατί νιώθω έτσι σίγουρα δεν βοηθάει και αυτό την κατάσταση. Παρόλα αυτά θα ήθελα να ακούσω και εσάς. Ευχαριστω εκ των προτέρων να είστε πάντα καλα.

Καλησπέρα,κορίτσι μου!! Καταλαβαίνω τι εννοείς. Κι εγώ έμεινα έγκυος 1 χρόνο μετά τον γάμο, λόγω ενός σοβαρού προβλήματος υγείας που έπρεπε να λύσω και μιας αποβολής που ήρθε στη συνέχεια. Ακούγονταν ψίθυροι τριγύρω αλλά δεν έδινα σημασία.  Δε χρωστάς εξηγήσεις σε κανέναν και αν κάποιος δεν μπορεί να το καταλάβει, δεν έχει θέση στη ζωή μας. Επικεντρώσου στην προσπάθειά σου! Ο κόσμος κάτι θα έχει πάντα να πει. Μην αναλώνεσαι ζε τέτοια! Δεν αξιζει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρά πολυ για τα καλα σας λόγια πραγματικά μέσα από την καρδιά μου το Ευχαριστω είναι λίγο. Είναι πολυ δύσκολο όλο αυτό…. Νιώθω ότι όλοι θα με δείξουν με το δάχτυλο τους νιώθω ότι όλοι θα είναι επικριτικοί απέναντι μας…Σε καμία περίπτωση δεν θεωρούσα ούτε θεωρώ ότι όλες αυτές οι γυναίκες είναι για λύπηση. Είναι πραγματικά ηρωίδες και πραγματικά παλεύουν για να φέρουν στο κόσμο το μωράκι τους. Δεν θα μπορούσα να γίνω ποτέ επικριτική απέναντι σε αυτές τις γυναίκες μόνο μπράβο έχω να πω. 
ειμαι 26 χρόνων και ο σύζυγος μου 28. Εχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις ναι. Σαλπιγγογραφια, σπερμοδιαγραμμα κτλ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ  ΤΙΠΟΤΑ. Όλοι οι γιατροί που έχω αλλάξει μου λένε είμαστε υγιέστατοι . Με την γυναικολόγο μου τώρα εδώ και 5 μήνες ακολουθώ την θεραπεία με serpafar, απομένει άλλος ένας μήνας να τελειώσει η θεραπεία και μου ειπε ότι μετά από αυτό αν δεν, τότε πάμε για εξωσωματική. Εμένα αλήθεια δεν με πειράζει ούτε τον σύζυγο μου. το μόνο που με εξοργίζει είναι όλοι αυτοί συγγενείς και φίλοι που γνωρίζω την άποψη τους για αυτά τα θέματα , ξερω πολυ καλα τι θα πει το στόμα τους. Δοξάζω τον θεό που έχω έναν σύζυγο βράχο ο οποίος προσπαθεί να με καθησυχάζει και να μου λέει οποίος υποτιμήσει αυτό που κάνουμε έξω από την ζωή μας, δεν αξίζει να είναι στην  χαρά μας οταν κάνουμε το μωράκι μας..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Ariadnipap@ είπε:

Ευχαριστω παρά πολυ για τα καλα σας λόγια πραγματικά μέσα από την καρδιά μου το Ευχαριστω είναι λίγο. Είναι πολυ δύσκολο όλο αυτό…. Νιώθω ότι όλοι θα με δείξουν με το δάχτυλο τους νιώθω ότι όλοι θα είναι επικριτικοί απέναντι μας…Σε καμία περίπτωση δεν θεωρούσα ούτε θεωρώ ότι όλες αυτές οι γυναίκες είναι για λύπηση. Είναι πραγματικά ηρωίδες και πραγματικά παλεύουν για να φέρουν στο κόσμο το μωράκι τους. Δεν θα μπορούσα να γίνω ποτέ επικριτική απέναντι σε αυτές τις γυναίκες μόνο μπράβο έχω να πω. 
ειμαι 26 χρόνων και ο σύζυγος μου 28. Εχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις ναι. Σαλπιγγογραφια, σπερμοδιαγραμμα κτλ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ  ΤΙΠΟΤΑ. Όλοι οι γιατροί που έχω αλλάξει μου λένε είμαστε υγιέστατοι . Με την γυναικολόγο μου τώρα εδώ και 5 μήνες ακολουθώ την θεραπεία με serpafar, απομένει άλλος ένας μήνας να τελειώσει η θεραπεία και μου ειπε ότι μετά από αυτό αν δεν, τότε πάμε για εξωσωματική. Εμένα αλήθεια δεν με πειράζει ούτε τον σύζυγο μου. το μόνο που με εξοργίζει είναι όλοι αυτοί συγγενείς και φίλοι που γνωρίζω την άποψη τους για αυτά τα θέματα , ξερω πολυ καλα τι θα πει το στόμα τους. Δοξάζω τον θεό που έχω έναν σύζυγο βράχο ο οποίος προσπαθεί να με καθησυχάζει και να μου λέει οποίος υποτιμήσει αυτό που κάνουμε έξω από την ζωή μας, δεν αξίζει να είναι στην  χαρά μας οταν κάνουμε το μωράκι μας..

Είναι κ πως το βλέπετε κ εσεις . Αν το έχετε κ εσεις ως κατι που σας κάνει να ντρέπεστε τότε όλοι γύρω σας θα το βλέπουν ετσι. Καταρχας δεν είναι κάτι για να λυπάστε κ εσεις οι ίδιοι. Είναι ένα θέμα που δόξα το θεό λύσεις υπάρχουν.  Οποτε πείτε το κ εσεις κ να είστε χαλαροί δεν έχετε κ λεπρα για να κολλήσετε κανεναν ουτε κ είστε κ με καμια ανίατη ασθένεια. Ένα πρόβλημα ειναι πολυ συνηθισμένο θα το λύσετε.  

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , Ariadnipap@ είπε:

Ευχαριστω παρά πολυ για τα καλα σας λόγια πραγματικά μέσα από την καρδιά μου το Ευχαριστω είναι λίγο. Είναι πολυ δύσκολο όλο αυτό…. Νιώθω ότι όλοι θα με δείξουν με το δάχτυλο τους νιώθω ότι όλοι θα είναι επικριτικοί απέναντι μας…Σε καμία περίπτωση δεν θεωρούσα ούτε θεωρώ ότι όλες αυτές οι γυναίκες είναι για λύπηση. Είναι πραγματικά ηρωίδες και πραγματικά παλεύουν για να φέρουν στο κόσμο το μωράκι τους. Δεν θα μπορούσα να γίνω ποτέ επικριτική απέναντι σε αυτές τις γυναίκες μόνο μπράβο έχω να πω. 
ειμαι 26 χρόνων και ο σύζυγος μου 28. Εχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις ναι. Σαλπιγγογραφια, σπερμοδιαγραμμα κτλ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ  ΤΙΠΟΤΑ. Όλοι οι γιατροί που έχω αλλάξει μου λένε είμαστε υγιέστατοι . Με την γυναικολόγο μου τώρα εδώ και 5 μήνες ακολουθώ την θεραπεία με serpafar, απομένει άλλος ένας μήνας να τελειώσει η θεραπεία και μου ειπε ότι μετά από αυτό αν δεν, τότε πάμε για εξωσωματική. Εμένα αλήθεια δεν με πειράζει ούτε τον σύζυγο μου. το μόνο που με εξοργίζει είναι όλοι αυτοί συγγενείς και φίλοι που γνωρίζω την άποψη τους για αυτά τα θέματα , ξερω πολυ καλα τι θα πει το στόμα τους. Δοξάζω τον θεό που έχω έναν σύζυγο βράχο ο οποίος προσπαθεί να με καθησυχάζει και να μου λέει οποίος υποτιμήσει αυτό που κάνουμε έξω από την ζωή μας, δεν αξίζει να είναι στην  χαρά μας οταν κάνουμε το μωράκι μας..

Καρδούλα μου είσαι τόσο μικρή ακόμα κ πίστεψε με έχετε αμέτρητες προσπαθείες να κανετε ...θέλω να πω από θέμα χρόνου ...πολλά θα ακουσεις κ πολλά θα που όλοι αυτοί εκεί έξω...όπως το είπες δεν έχουν θέση στη ζωή σας όλοι αυτοί ...να είστε αγαπημένη με τον άντρα σου κ να στηρίζεται ο ένας τον άλλον κ αν χειριστείτε να μπείτε προς την εξωσωματική με χίλιες ευχές να πέτυχεις την πρώτη...κ προς θεού ποτέ δεν είπα για εσένα ότι λες κάτι για όλα αυτά τα κορίτσια κ φυσικά όχι..αλλά επειδή έχω ακούσει τόσα πού διάφορους στενόμυαλος εκνευρίζομαι τόσο πολύ που ένα κορίτσι περνάει ότι περνάει κ έχει κ τον κάθε ( μην πω ) να την κρίνει κιόλας...

Ότι κάνετε το κάνετε για εσάς κ χίλια μπράβο για κάθε προσπάθεια σας...με το καλό θα σου ξαναπώ για ένα μωράκι να γεμίσει με χαρά την ζωουλα σας!!!

Μέσα από την καρδιά μου για τα καλύτερα αποτελέσματα..

Όσο για την ανεξήγητη υπογονιμότητα σε καταλαβαίνω γιατί κ εμείς τα ίδια έχουμε κανει τα πάντα από εξετάσεις όλα τέλεια κ οι δύο...είχαμε κ μια ατυχή εγκυμοσύνη το καλοκαίρι με ένα μωράκι που χάσαμε την 7 εβδομάδα κ με το καλό από το νέο έτος θα προχωρήσουμε με εξωσωματική...

Σκέψου ότι υπάρχουν κοπέλες κ άντρες που δεν μπορούν για θέματα υγείας σοβαρα κ πάλι δεν το βάζουν κάτω..υπάρχουν πολλοί τρόποι πια να μην απογοητεύσαι...κ οποίος τολμηση να σε λυπηθει ας λυπηθεί τον εαυτό του καλύτερα...

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δικιο linna. Πλέον αρχίζω και εγω και πιστεύω πως αν το αντιμετωπίζω έτσι ακριβώς με τον ίδιο τρόπο θα το αντιμετωπίσουν και οι άλλοι… Λυπάμαι πολυ αλήθεια που έχω αυτές τις σκέψεις  και λυπάμαι που ακόμα και σήμερα εν έτη 2022 φτάνουμε να νιώθουμε ντροπή για κάτι που δεν εξαρτάται από εμάς δεν περνάει από το χέρι μας δυστυχώς … 

 

πρίν από 12 λεπτά , Pagor είπε:

Καρδούλα μου είσαι τόσο μικρή ακόμα κ πίστεψε με έχετε αμέτρητες προσπαθείες να κανετε ...θέλω να πω από θέμα χρόνου ...πολλά θα ακουσεις κ πολλά θα που όλοι αυτοί εκεί έξω...όπως το είπες δεν έχουν θέση στη ζωή σας όλοι αυτοί ...να είστε αγαπημένη με τον άντρα σου κ να στηρίζεται ο ένας τον άλλον κ αν χειριστείτε να μπείτε προς την εξωσωματική με χίλιες ευχές να πέτυχεις την πρώτη...κ προς θεού ποτέ δεν είπα για εσένα ότι λες κάτι για όλα αυτά τα κορίτσια κ φυσικά όχι..αλλά επειδή έχω ακούσει τόσα πού διάφορους στενόμυαλος εκνευρίζομαι τόσο πολύ που ένα κορίτσι περνάει ότι περνάει κ έχει κ τον κάθε ( μην πω ) να την κρίνει κιόλας...

Ότι κάνετε το κάνετε για εσάς κ χίλια μπράβο για κάθε προσπάθεια σας...με το καλό θα σου ξαναπώ για ένα μωράκι να γεμίσει με χαρά την ζωουλα σας!!!

Μέσα από την καρδιά μου για τα καλύτερα αποτελέσματα..

Όσο για την ανεξήγητη υπογονιμότητα σε καταλαβαίνω γιατί κ εμείς τα ίδια έχουμε κανει τα πάντα από εξετάσεις όλα τέλεια κ οι δύο...είχαμε κ μια ατυχή εγκυμοσύνη το καλοκαίρι με ένα μωράκι που χάσαμε την 7 εβδομάδα κ με το καλό από το νέο έτος θα προχωρήσουμε με εξωσωματική...

Σκέψου ότι υπάρχουν κοπέλες κ άντρες που δεν μπορούν για θέματα υγείας σοβαρα κ πάλι δεν το βάζουν κάτω..υπάρχουν πολλοί τρόποι πια να μην απογοητεύσαι...κ οποίος τολμηση να σε λυπηθει ας λυπηθεί τον εαυτό του καλύτερα...

 

Pagor μου σου ευχομαι ολόψυχα όλα να πάνε τελεια και σύντομα να γίνεις μανούλα . Το 2023 να είναι ο τυχερός σας χρόνος . Με όλη μου την καρδιά , όλη η προσπάθεια σας να ανταμειφθεί . 
Τα λόγια σου μου ζέσταναν την καρδιά μου . Ευχαριστω παρά πολυ!!!!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Ariadnipap@ είπε:

Καλησπερα κορίτσια ελπίζω να είστε όλες καλα. Με προβληματίζει κάτι και θα ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες παρόλο που δεν το έχω συζητήσει με κανέναν πέρα από τον σύντροφο μου. Εδώ και ενάμιση χρόνο προσπαθούμε για μωράκι αλλά δυστυχώς τιποτα. Ανεξήγητη υπογονιμότητα αν έχετε ακουστά. Εξετάσεις όλες τέλειες μωράκι ακόμα όχι. Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι μάλλον αν δεν συμβεί κάτι μέχρι αρχές του νέου έτους θα πάμε για εξωσωματική. Δεν εχουμε πει σε κανένα αυτό το πρόβλημα ούτε στα πιο κοντινά πρόσωπα και αυτό γιατί εγω προσωπικά δεν θέλω κανένας να με λυπάται. Όλες μου οι φιλες και συγγενείς έχουν μείνει εγγυος γρήγορα . Κάθε φορά η ίδια ερώτηση ποτέ με το καλό και ποτέ με το καλό . Γιατί πρέπει να είμαστε για λύπηση; Είναι μια ήττα αυτό. Είχα φιλη που κάθε φορά που βγαίναμε έλεγε καλα με τον άντρα μου τα πιάσαμε παρά πολυ γρήγορα τα παιδιά και μπλα μπλα ( μη γνωρίζοντας το δικό μου πρόβλημα). Αν το γνώριζε;; Θα με λυπόταν σωστά; Δεν θα έχανε ευκαιρία να μου υπενθυμίζει ποσό γρήγορα έπιασε εκείνη τα παιδάκια της. Δεν ξερω γιατί νιώθω έτσι σίγουρα δεν βοηθάει και αυτό την κατάσταση. Παρόλα αυτά θα ήθελα να ακούσω και εσάς. Ευχαριστω εκ των προτέρων να είστε πάντα καλα.

Το καλό είναι ότι είστε και οι δύο μικροί και οι εξετάσεις σας καλές. Ιδανικά θα σου έλεγα να δώσεις άλλο ένα εξάμηνο,να πάρετε και βιταμίνες ,συμπληρώματα και ο,τι άλλο,να πηγαίνεις να σε παρακολουθεί υπερηχογραφικά η γυναικολόγος σου,να κάνεις πράγματα που σε χαλαρώνουν,βελονισμό/γιόγκα/βόλτες κτλ γιατί δυστυχώς όσο κι αν μας φαίνεται αδιανόητο το άγχος παίζει σημαντικό ρόλο κ μετά να σκεφτείτε την εξωσωματική κ όλα αυτά στα λέω γιατί σας παίρνει κ ηλικιακά. Επίσης,προσπάθησε να το ξορκίσεις όλο αυτό κ αυτό θα γίνει μόνο αν το ανοίξεις σε κοντινούς ανθρώπους ,κι αν όχι έστω σε έναν ψυχολόγο. Δεν υπάρχει λόγος για νροπη,είναι στις μέρες μας ο,τι πιο συνηθισμένο απλά υπάρχει ακόμα αυτό το ταμπού κ οι περισσότεροι δεν μιλάνε.

Εγώ ,το έχω πει κ αρκετές φορές στο φόρουμ,εμενα εύκολα έγκυος αλλά έχανα τα έμβρυα,είχα δύο παλινδρομες με απόξεση κ μετά έκανα δέκα μήνες με στοχευμένες προσπαθειες να μείνω έγκυος στον γιο μου. Μου είχε γίνει εμμονή,το άγχος με είχε τσακίσει κ μόνο όταν άρχισα να μιλάω για αυτό αλλά και για τις παλινδρομες ,κάπως ηρέμησα. Δεν ήξερα καν τι σημαίνει αυτό κ να σου πω ότι στο περιβάλλον μου,μόλις το άνοιξα το θέμα,ξεπετάγονταν παλινδρομες κυήσεις από παντού ,απλά και αυτές οι γυναίκες το κρατούσαν για τον εαυτό τους. Μωράκι με τον έναν ή τον άλλον τρόπο θα κάνεις,πίστεψε το,δες τι σου ταιριάζει για να βρεις πάνω από όλα την δική σου ψυχική ηρεμία και όλα τα άλλα ειλικρινά πιστεύω θα δρομολογηθούν.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Ariadnipap@ είπε:

Καλησπερα κορίτσια ελπίζω να είστε όλες καλα. Με προβληματίζει κάτι και θα ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες παρόλο που δεν το έχω συζητήσει με κανέναν πέρα από τον σύντροφο μου. Εδώ και ενάμιση χρόνο προσπαθούμε για μωράκι αλλά δυστυχώς τιποτα. Ανεξήγητη υπογονιμότητα αν έχετε ακουστά. Εξετάσεις όλες τέλειες μωράκι ακόμα όχι. Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι μάλλον αν δεν συμβεί κάτι μέχρι αρχές του νέου έτους θα πάμε για εξωσωματική. Δεν εχουμε πει σε κανένα αυτό το πρόβλημα ούτε στα πιο κοντινά πρόσωπα και αυτό γιατί εγω προσωπικά δεν θέλω κανένας να με λυπάται. Όλες μου οι φιλες και συγγενείς έχουν μείνει εγγυος γρήγορα . Κάθε φορά η ίδια ερώτηση ποτέ με το καλό και ποτέ με το καλό . Γιατί πρέπει να είμαστε για λύπηση; Είναι μια ήττα αυτό. Είχα φιλη που κάθε φορά που βγαίναμε έλεγε καλα με τον άντρα μου τα πιάσαμε παρά πολυ γρήγορα τα παιδιά και μπλα μπλα ( μη γνωρίζοντας το δικό μου πρόβλημα). Αν το γνώριζε;; Θα με λυπόταν σωστά; Δεν θα έχανε ευκαιρία να μου υπενθυμίζει ποσό γρήγορα έπιασε εκείνη τα παιδάκια της. Δεν ξερω γιατί νιώθω έτσι σίγουρα δεν βοηθάει και αυτό την κατάσταση. Παρόλα αυτά θα ήθελα να ακούσω και εσάς. Ευχαριστω εκ των προτέρων να είστε πάντα καλα.

Καλησπέρα και από εμένα.Ακριβώς το ίδιο αντιμετωπίζουν ο αδερφός του άντρα μου με την γυναίκα του εδώ και 1μιση χρόνο με την διαφορά ότι είχε και δύο αποβολές .δεν μπορούν καν να βρουν γιατί είχε και τις αποβολές ..όλοι γύρω το αντιμετωπίζουμε με απόλυτο σεβασμό χωρίς να ρωτάμε εκτός αν αναφέρουν κάτι οι ίδιοι τους .δεν υπάρχει καμία λυπηση προς το πρόσωπο τους αλλά βλέπουμε ότι είναι ένα νέο ζευγάρι που προσπαθεί να αποκτήσει παιδάκι και αργά η γρήγορα θα το καταφέρει ...θέλω να σου πω εν ολίγης ότι δεν είναι απαραίτητο οι γύρω σου αν μαθευτεί  να σας βλέπουν με λυπηση και όσοι το κάνουν όπως είπε  και ο άντρας σου έξω από την ζωή σας !!εγώ μόλις είχα δεύτερη αποβολή είναι γνωστό σε όλη την οικογένεια αλλά με την στάση μου δεν άφησα κανέναν να πει αχ καημένη τι σε βρήκε ..έχω βέβαια ήδη ένα αγοράκι αλλά και πάλι !σήκωσε ψηλά το κεφάλι κάνε ένα πλάνο με τον γιατρό σας και προχωρά και μην μασάς τίποτα και κανέναν !!!όλα θα σου πάνε καλά να είσαι περήφανη για τον εαυτό σου και τον άντρα σου!!!

  • Μου αρέσει 2

aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, MumMaria είπε:

Το καλό είναι ότι είστε και οι δύο μικροί και οι εξετάσεις σας καλές. Ιδανικά θα σου έλεγα να δώσεις άλλο ένα εξάμηνο,να πάρετε και βιταμίνες ,συμπληρώματα και ο,τι άλλο,να πηγαίνεις να σε παρακολουθεί υπερηχογραφικά η γυναικολόγος σου,να κάνεις πράγματα που σε χαλαρώνουν,βελονισμό/γιόγκα/βόλτες κτλ γιατί δυστυχώς όσο κι αν μας φαίνεται αδιανόητο το άγχος παίζει σημαντικό ρόλο κ μετά να σκεφτείτε την εξωσωματική κ όλα αυτά στα λέω γιατί σας παίρνει κ ηλικιακά. Επίσης,προσπάθησε να το ξορκίσεις όλο αυτό κ αυτό θα γίνει μόνο αν το ανοίξεις σε κοντινούς ανθρώπους ,κι αν όχι έστω σε έναν ψυχολόγο. Δεν υπάρχει λόγος για νροπη,είναι στις μέρες μας ο,τι πιο συνηθισμένο απλά υπάρχει ακόμα αυτό το ταμπού κ οι περισσότεροι δεν μιλάνε.

Εγώ ,το έχω πει κ αρκετές φορές στο φόρουμ,εμενα εύκολα έγκυος αλλά έχανα τα έμβρυα,είχα δύο παλινδρομες με απόξεση κ μετά έκανα δέκα μήνες με στοχευμένες προσπαθειες να μείνω έγκυος στον γιο μου. Μου είχε γίνει εμμονή,το άγχος με είχε τσακίσει κ μόνο όταν άρχισα να μιλάω για αυτό αλλά και για τις παλινδρομες ,κάπως ηρέμησα. Δεν ήξερα καν τι σημαίνει αυτό κ να σου πω ότι στο περιβάλλον μου,μόλις το άνοιξα το θέμα,ξεπετάγονταν παλινδρομες κυήσεις από παντού ,απλά και αυτές οι γυναίκες το κρατούσαν για τον εαυτό τους. Μωράκι με τον έναν ή τον άλλον τρόπο θα κάνεις,πίστεψε το,δες τι σου ταιριάζει για να βρεις πάνω από όλα την δική σου ψυχική ηρεμία και όλα τα άλλα ειλικρινά πιστεύω θα δρομολογηθούν.

Αχχχ κορίτσι μου τι πέρασες και εσυ.. σου ευχομαι τα καλύτερα πραγματικά !!!έχεις απόλυτο δίκιο πρέπει να ηρεμήσω και να βρω πράγματα να με ευχαριστούν και να με ηρεμούν. Ειμαι από την φύση μου άνθρωπος που πάντα μοιραζόταν τα καλα και τα κακά της ζωής μου, αλλά μετά από κάποιες φίλες φίδια, ζήλειες κτλ σταμάτησα και πλέον τα κρατάω όλα για εμένα και ότι μιλήσω με την μάνα μου και τον σύντροφο μου. Δεν μου αρέσει καθόλου όλο αυτό αλλά δυστυχώς αυτή είναι η κατάληξη των πραγμάτων. Θελω πάντα να ειμαι αισιόδοξη και ξερω ότι όλες όσες θελουμε μωράκι με δυσκολίες με πείσμα με υπομονή και δύναμη θα τα καταφέρουμε και πιστευω πως όλες αυτές οι σκεψεις που μας στοιχειώνουν θα είναι πλέον παρελθόν !!

4 ώρες πρίν, Pepi88 είπε:

Καλησπέρα και από εμένα.Ακριβώς το ίδιο αντιμετωπίζουν ο αδερφός του άντρα μου με την γυναίκα του εδώ και 1μιση χρόνο με την διαφορά ότι είχε και δύο αποβολές .δεν μπορούν καν να βρουν γιατί είχε και τις αποβολές ..όλοι γύρω το αντιμετωπίζουμε με απόλυτο σεβασμό χωρίς να ρωτάμε εκτός αν αναφέρουν κάτι οι ίδιοι τους .δεν υπάρχει καμία λυπηση προς το πρόσωπο τους αλλά βλέπουμε ότι είναι ένα νέο ζευγάρι που προσπαθεί να αποκτήσει παιδάκι και αργά η γρήγορα θα το καταφέρει ...θέλω να σου πω εν ολίγης ότι δεν είναι απαραίτητο οι γύρω σου αν μαθευτεί  να σας βλέπουν με λυπηση και όσοι το κάνουν όπως είπε  και ο άντρας σου έξω από την ζωή σας !!εγώ μόλις είχα δεύτερη αποβολή είναι γνωστό σε όλη την οικογένεια αλλά με την στάση μου δεν άφησα κανέναν να πει αχ καημένη τι σε βρήκε ..έχω βέβαια ήδη ένα αγοράκι αλλά και πάλι !σήκωσε ψηλά το κεφάλι κάνε ένα πλάνο με τον γιατρό σας και προχωρά και μην μασάς τίποτα και κανέναν !!!όλα θα σου πάνε καλά να είσαι περήφανη για τον εαυτό σου και τον άντρα σου!!!

Μπράβο σας που το αντιμετωπίζεται όλο αυτό με σεβασμό και αγαπη απέναντι τους. Γιατί όπως ειπε και μια κοπέλα παραπάνω η αξία του ανθρώπου δεν φαίνεται από την γονιμότητα του. Μακάρι όλοι να το αντιμετώπιζαν με τον ίδιο τρόπο αλλά δυστυχώς το δικό μου περιβάλλον συγγενικό και φιλικό είναι ιδιαίτερα οπισθοδρομικό και επικριτικό σε σημείο που έχω κόψει επαφές με πολλά άτομα γιατί γέμιζαν την ζωή μου μόνο τοξικότητα. Ευχομαι όλοι να έχουν ανθρώπους υποστηρικτικούς δίπλα τους, μόνο έτσι απαλύνεται λιγάκι ο πόνος που αφορούν τέτοιες καταστάσεις και άλλες !!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...