Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μία Νέα Αρχή.. στην Αμερική;;;


Recommended Posts

Αν έχεις όρεξη για δουλειά, σίγουρα θα βρεθεί, ιδίως αν έχεις ανοιχτούς ορίζοντες...ο τομέας που ασχολούμαι, σίγουρα έχει πολλές εναλλακτικές ( κατασκευαστικός). Επίσης δεν έχω σκοπό να κατευθύνθω σε μεγαλούπολη αλλα πιο επαρχιακα. Οι ρυθμοί εκει είναι εντελώς διαφορετικοί...βλ. Daytona Beach...

Η γυναίκα θα έχει πράσινη κάρτα και θα μπορεί να έρχεται Ελλάδα οπότε θέλει και δικαίωμα εργασίας. Όλα αυτά επειδή έχω υπηκοότητα. Ακόμη και στο δημόσιο μπορω να εργαστώ που πληρώνει και καλα. Όσον αφορά τις άδειες που ρώτησα υπάρχουν τρόποι. Τον πρώτο καιρο δεν δικαιούστε πολυ, μετα με υπερωρίες και ίσως άνευ αποδοχών φτιαχνεις την άδεια σου όπως θες.

Λόγω το ότι είμαι στρατιωτικός δεν δικαίουμαι με άδεια άνευ αποδοχών εδώ, και σίγουρα μόνο τις απλήρωτες υπηρεσίες μου να βάλεις και τις πιθανες μεταθέσεις ισορροπεί το σκηνικό αρκετά. Τουλάχιστον εκει και μια ώρα να κανεις την πληρωνεσαι!

Έχω κάνει την οικονομοτεχνικη μελέτη μου και το κλειδί για την επιτυχία θα είναι να βρω την entry job...απο εκει και πέρα επειδή έχουμε τα χρήματα να πάρουμε το πρώτο μας σπίτι όλα θα πανε χαλαρά οικονομικά.

Aν εχεις ορεξη για δουλεια ολα γινονται αυτο ειναι σιγουρο. Απλα δε ξερω κατα ποσο μπορεις να εισαι σιγουρος οτι θα βρεις τη δουλεια που θα σου δινει τον τροπο ζωης που επιθυμεις!

Απο οτι καταλαβα ενω μπορεις και στην Ελλαδα να εχεις ενα καλο βιοτικο επιπεδο δε σε τραβαει η ζωη της μεγαλουπολης και θελεις μια αλλαγη. Αν εισαι σιγουρος...καλη επιτυχια!!! Εγω στη θεση σου σιγουρα θα κρατουσα και μια καβατζα, πχ αδεια ανευ αποδοχων αλλα εγω ειμαι και λιγο ..φοβιτσιαρα:tongue:


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

παιδια καλημερα και απο εμενα .

ειμαι 37 χρ παντρεμενος με τρια μικρα ,και σκεφτομαι και εγω την ζωη στην αμερικη.

εχω τον θειο μου εκει που ζει περιπου 40 χρονια με αμερικανικη υπικοοτητα και σκεφτομαστε να μου στειλει προσκληση για να παω εκει, ξερει καποιος κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο και αν ειναι χρονοβορο η δαπανηρο ?γενικα τι παιζει με τις προσκλησεις?

ειναι σιγουρο οτι θα γινει αποδεκτη?,........

Link to comment
Share on other sites

http://www.uscis.gov/portal/site/uscis

εδω θα βρεις ολες τις λεπτομερειες. Εχω την εντυπωση οτι προσκληση για να παρεις πρασινη καρτα και να ζησεις και να εργαστεις στην Αμερικη μπορει να σου κανει συγγενης μονο αν ειναι συζυγος, γονιος ή παιδι του ενδιαφερομενου, οχι θειος.

Αλλα δεν τα εχω μελετησει και πολυ για την Αμερικη, κοιταξε τα καλυτερα, ας ρωτησει και ο θειος σου εκει στο immigration department για το ποια οδος θα ηταν η καλυτερη να ακολουθηθει. Παντως αν το θελετε πολυ και το βαλετε στοχο σιγουρα θα βρειτε καποιο τροπο να τα καταφερετε

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα παιδιά

ψάχνοντας στο ιντερνετ βρήκα αυτό.

Α. ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΩΣ: ʼτομα που είναι συγγενείς Αμερικανών υπηκόων ή μόνιμων κατοίκων που έγιναν νόμιμα δεκτοί στις ΗΠΑ, περιορίζεται σε σύνολο 480.000 θεωρήσεων κάθε χρόνο, (465,000 μέχρι το 1995). Οι Aμεσοι Συγγενείς που αναφέρονται στο Μέρος I συμπεριλαμβάνονται σ'αυτόν τον αριθμό, αφού υπάγονται σε μεταναστευτική κατηγορία. (Οπωσδήποτε δεν υπάρχει ανώτατο όριο στον αριθμό θεωρήσεων που μπορούν να εκδοθούν σε ʼμεσους Συγγενείς). Οι συγγενείς μεταναστευτικής κατηγορίας (που υπόκεινται σε αριθμητικούς περιορισμούς) παίρνουν όλες τις θεωρήσεις που δεν χρησιμοποιήθηκαν από τους άμεσους συγγενείς, αλλά σε καμία περίπτωση λιγότερες από 226,000 θεωρήσεις το χρόνο. Μεταναστευτικές κατηγορίες που στηρίζονται σε οικογενειακές προσκλήσεις και υπόκεινται σε αριθμητικό περιορισμό είναι: (το ελάχιστο όριο στις παρενθέσεις)

Πρώτη Προτίμηση: Ανύπαντροι γιοι και θυγατέρες των Αμερικανών υπηκόων, καθώς και τα παιδιά τους, αν υπάρχουν. (23,400)

Δεύτερη Προτίμηση: Σύζυγοι, παιδιά και άγαμοι γιοι και θυγατέρες των μόνιμων και νόμιμων κατοίκων των ΗΠΑ. ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Το λιγότερο το 77% όλων των θεωρήσεων που είναι διαθέσιμες γι' αυτήν την κατηγορία προορίζονται για συζύγους και παιδιά (κάτω από 21 ετών), το υπόλοιπο θα κατανεμηθεί στους ανύπαντρους γιους και θυγατέρες. (114,200) (Κάθε χρόνο μεταξύ 1 Οκτωβρίου 1991 και 30 Σεπτεμβρίου 1994, 55,000 επιπλέον μεταναστευτικοί αριθμοί θα διατεθούν για συζύγους και μικρά παιδιά των αλλοδαπών κατοίκων που νομιμοποιήθηκαν).

Τρίτη Προτίμηση: Παντρεμένοι γιοι και θυγατέρες, Αμερικανών υπηκόων, οι σύζυγοι και τα παιδιά τους. (23,400)

Τετάρτη Προτίμηση: Αδέλφια και αδελφές Αμερικανών υπηκόων, οι σύζυγοι και τα παιδιά τους, αλλά με την προϋπόθεση ότι οι Αμερικανοί υπήκοοι είναι 21 ετών και πάνω. (65,000)

(http://www.ggae.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=resource&cresrc=85&cnode=29)

εγώ είμαι στην 4 προτίμηση αν και η μητέρα μου ( αδερφή του θείου μου) δεν ζεί πλέον ,αλλα δεν θα υπάρχει πρόβλημα φαντάζομαι ,τι λέτε εσείς?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

mamave σού έκανε πρόσκληση ο θείος σου τελικά?

προσωπικά θα το τολμούσα σίγουρα να μεταναστεύσω στην αμερική δοθείσης της ευκαιρίας γιατί έχω θείους εκεί και ταξιδευω τακτικά λογω του ότι μου αρέσει πολύ.

λόγω γενικής οικονομικής κατάστασης όμως η αμερική μόνο για τουρισμό ή σπουδές μας προσφέρεται προς το παρόν τουλάχιστον. κανείς δεν ξέρει βέβαια το τι του επιφυλάσσει το μέλον σε μια χώρα σαν την ελλάδα όσο και τακτοποιημένος να είναι...

τα σπίτια είναι φθηνά τουλάχιστον τα ξύλινα στα προάστεια, ομοίως και τα τρόφιμα στα σούπερμαρκετ καθώς και τα κάζουαλ εστιατόρια τους... έχουν εξαιρετικό σύστημα εκπαίδευσης. πολλές ευκαιρίες για εργασια, κράτος πρόνοιας για τους άπορους και οικονομικά ασθενείς λόγω της σωστής φορολόγησης πλουσίων και μεσαίας τάξης. επιδεικνύουν οργάνωση στις δημόσιες υπηρεσίες και στη τοπική αυτοδιοίκηση, διαθετουν ικανούς γιατρούς σε νοσοκομεία ιδιωτικα τύπου χίλτον μονόκλινα όλα με ιδιωτική βέβαια ασφάλιση που σου καλύπτει όμως ο εργοδότης σου καθώς και φθηνό εγχωριο τουρισμό. έχουν φθηνά και καλά επώνυμα ρούχα και πολυκαταστήματα που λειτουργούν 24 ωρες νυχθημερόν και νομοθεσία αυστηρή που εφαρμόζεται ως επί το πλείστον άψογα... α και η συντήρηση του αυτοκινήτου είναι φθηνή λόγω χαμηλής τιμής καυσίμων και μάλιστα αυτοκινήτου στη κατηγορία κυβικών χάμμερ. τέλος όλα τα ακίνητα τα ασφαλίζουν υποχρεωτικά και κάνουν όλοι ιδιωτική ασφάλεια ζωής εκτός της νοσοκομείακής του εργοδότη τους. φυσικά και τα utilities ηλεκτρισμος, αεριο είναι σε χαμηλες τιμές λόγω των πηρυνικων εργοστασιων ενέργειας.:idea: το μέσο ετήσιο εισόδημα οικογενειακό είναι περίπου 50000 δολάρια.

Link to comment
Share on other sites

επεσα τυχαια στο θεμα σας κ βλεπω οτι ειστε αρκετα ενημερωμενες!θελω να ρωτησω κ γω αν ο ενας γονιος εχει γεννηθει στην αμερικη αλλα εχει ζησει ελαχιστα εκει,ειναι πιο ευκολο για το παιδι να παρει πρασινη καρτα?να σπουδασει η να ζησει εκει?σημειωτεον ο γονιος δεν εχει αμερικανικο διαβατηριο γιατι επεστρεψε σε νηπιακη ηλικια ελλαδα.απλα αναγραφεται οτι εχει γεννηθει στη Νεα Υορκη.


kZq6p2.pngQSCvp2.png7kJip2.png
Link to comment
Share on other sites

matilnta λογικά, βάσει πάντα της αμερικανικής νομοθεσίας αυτά που σου γράφω, άτομο που γεννιέται στις ηπα έχει δικαίωμα να αποκτήσει αυτόματα την υπηκοότητα την αμερικανική εφοσον πρόκειται για τέκνο λαθρομετανάστη ή και νόμιμου μετανάστη με βίζα ή έχοντος πράσινη κάρτα διαμονής ή ακόμη και ενός τουρίστα. πολλά ζευγάρια με οικονομική επιφάνεια ή με ιδιωτική ασφάλεια διεθνή τύπου axa, bupa επιλεγουν τοκετό στις ηπα για ευνόητους λόγους. πολλες ευκαιρίες εκπαιδευσης για το παιδί τους και σαφώς επαγγελματικής αποκαταστασης. αυτά για την τελευταία περίπτωση που σου ανέφερα.

λοιπόν επειδή και εμένα η μητέρα μου έμεινε 3 έτη στις ήπα με πρασινη καρτα διαμονής λόγω σπουδών σε ενημερώνω ότι δεν πήγε με φοιτητική βίζα αλλά λόγω της αδελφής της πολιτογραφημένης στις ηπα πήγε με προσκλήση. απορώ γιατί οι γονείς της μαμάς σου δεν διεκδίκησαν το νόμιμο δικαίωμα της απόκτησης αμερικανικής εθνικότητας για τη μητέρα σου. εκτος και αν δεν κατάλαβα κατι σωστα. σήμερα θα έιχε πολιτογραφηθεί και θα είχε και υπυκοοτητα και δικαιώματα καθώς και εσυ ως άμεσος συγγενής.

σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει το θέμα της προσκλησης για σένα,

τώρα μετά από τόσα χρόνια δεν νομίζω να έχει οποιαδήποτε αξίωση η μητερα σου για κάτι που δεν έγινε τότε που έπρεπε να γίνει. θα μπορούσες να καλέσεις το τηλέφωνο της αμερικανικής πρεσβείας στην αθηνα και το επιβεβαιώσεις αυτό. δεν θέλω σε καμία περιπτωση να σε προκαταλαβω. ενδεχομενως να εχει το δικαιωμα η μητερα σου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ!δεν ειναι για μενα,αλλα ο πατερας του μεγαλου μου γιου εχει γεννηθει αμερικη κ ηθελα να ξερω μελλοντικα αν εχει ο γιος μου καποιο ωφελος απο αυτο!!


kZq6p2.pngQSCvp2.png7kJip2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα!Είμαι εντελώς καινούργια στο forum και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν πληροφορίες για τη ζωή στην Astoria. Είναι πολύ ακριβή?Βρίσκεις εύκολα δουλειά?Σε σύγκριση με την Ελλάδα που ζούμε 2 άνθρωποι με 700 ευρώ υπάρχει καμιά καλύτερη προοπτική εκεί ή να την εγκαταλείψω τη σκέψη???:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 χρόνια μετά...
Καλημέρα!Είμαι εντελώς καινούργια στο forum και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν πληροφορίες για τη ζωή στην Astoria. Είναι πολύ ακριβή?Βρίσκεις εύκολα δουλειά?Σε σύγκριση με την Ελλάδα που ζούμε 2 άνθρωποι με 700 ευρώ υπάρχει καμιά καλύτερη προοπτική εκεί ή να την εγκαταλείψω τη σκέψη???:confused::confused::confused:

You better stay there,in your country.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι αρκετα εξοικιωμενος με την Αμερική, μου αρεσει το οργανωμενο κρατος τους σε σχεση με την Ελλαδα, και το βασικο θεωρω οτι η ποιοτητα ζωης στα περισσοτερα πραγματα ειναι ανωτερη....αλλιως ειναι να γυρνας σενα σπιτι 150τμ με την πισινουλα σου, το διπλό γκαραζ με τον κηπο (στις 6 το απογευμα βεβαια) και αλλιως στο μικρο διαμερισμα σου στην Αθηνα (στις 4 και να πεφτεις για την σιεστα σου...χαχα). Η εποχή που ειχα στο μυαλο μου μόνο τα μπουζουκια, τα κλαμπάκια και τις καφετέριες περασε. Η Ελλάδα πιστευω ότι ειναι τελεια για διακοπές αλλά όχι για μόνιμα.

Το βασικό ρισκο ειναι οτι αν παραιτηθω από την τωρινη δουλεια δεν υπάρχει επιστροφη... οπότε μετα δεν θα με ξαναπάρουν πίσω αν τυχων αποτύχω στα ξενα ή αν με πίασει homesickness...

Υπάρχει και ενας , ας το χαρακτηρισω, φοβος, αδιευκρινιστος, ισως γιατι δεν ξερω ακριβως πως θα αντιδρασω στα νεα εργασιακα δεδομενα.

Οπως και να χει, μαθητης καποτε του αριστα, θεωρω τον εαυτο μου ανωτερο από τον μεσο Αμερικάνο, και σίγουρα οι ελπίδες μου και ο πήχης που εχω θεσει ειναι υψηλός, χωρις να σημαίνει οτι κυνηγάω να γίνω Trump.

Ειμαι 31, και δεν εχουμε ακομα παιδια (καποιες ατυχες στιγμες μας τυχαν). Η γυναικα υποστηρίζει οτι είναι ετοιμη και θελει μια τετοια κίνηση. Σαν αντρας όμως αισθανομαι το καθηκον να ειμαι 100% σιγουρος πως θα μπορεσω να μας συντηρησω ανετα. Ηλικιακά its now or never που λένε...!

Αυτό που μου ειπες για το παραπονο, το εχω σκεφτει....καλυτερα να μετανιώσω για κάτι που εκανα, παρα για κάτι που δεν προσπάθησα.

Most of you guys coming here and you are unable to complete a sentence,you don't know the way of our life and you also saying that your education and iq is higher than us,are kidding me man?how do you know this?because when you guys taking exams for licenses you all fail at least five times.go check your iq first because as you said you make crazy money in greece but you live in a little miserable house,there is no way to get promoted so how you say your iq is higher than us you don't even know where is the north and south pole

Are you sure that you gonna be able to pass exams to work for the public?you know isn't like greece who ever has connections getting promoted.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα ! Μετά από χρόνια βλέπω θα ενεργοποιήσω το θέμα ! 
Σκεφτόμαστε πολύ σοβαρά να μετακομίσουμε μόνιμα στο Los Angeles είμαι έγκυος στο τρίτο μου παιδάκι. Ποσο εύκολο η δύσκολο θα ειναι το βήμα ; 
Έχει ο σύζυγος συγγενείς εκεί με σπίτι και εργασία. Το πρόβλημα μου ειναι να μπορέσουμε να μείνουμε και να μην είμαστε σα κυνηγημένοι


 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...