Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 22 ώρες πρίν, LeneL είπε:

      Σίγουρα έχει άγχος, τα ποσοστά είναι πολύ ενθαρρυντικά όμως! Καλό θα είναι να κάνει μια καλή συνεννόηση η φίλη σου και να ξεκινήσει με ξεκάθαρη εικόνα. Πχ, να ρωτήσει αν τα ωάρια που θα της δώσουν στην τιμή που θα της πουν είναι για μια προσπάθεια ή αν φτάνουν και για δεύτερη. Επίσης έχει σημασία στην αναμονή αν έχει και η ίδια κάποιες απαιτήσεις ιδιαίτερες πχ, να έχει κοινά εμφανισιακά με τη δότρια ή αν την ενδιαφέρει η ομάδα αίματος.. αν το ψάξει λίγο στο ίντερνετ υπάρχουν πλέον αρκετές εμπειρίες από δωρεά. Να πάει με έτοιμες ερωτήσεις για να μη βρεθεί προ εκπλήξεων! Μακάρι να της πάνε όλα καλά!

      Καλησπέρα! Ναι εχεις δίκιο! Πρέπει να ρωτήσει αν η τιμη θα είναι για μια ή και για δεύτερη προσπάθεια.
      Τι άλλο να ρωτήσει;  Αραγε εδώ θα είναι Ελληνίδες ή μπορεί και από αλλη  χώρα; 

Μία Νέα Αρχή...στην Αυστραλία;;;


Recommended Posts

Θελω να κανω μια ερωτηση σκεφτομαστε και εμεις να φυγουμε για αυστραλια,ο αντρας μου ειναι υδραυλικος με αδεια κανονικα εδω στην ελλαδα..Το θεμα ειναι οτι εγω τα αγγλικα δεν τα ξερω καλα γμτ μιλαω αλλα οχι τελεια!!!Ο αντρας μου εχει lower τι γινετε σε περιπτωση που κανει αιτηση ωστε να βρει δουλεια στο επαγγελμα τουσ την αυστραλια??Θελω να παμε εννοειτε ολη η οικογενεια μαζι...

Είναι αρκετά περίπλοκο το θέμα της μετανάστευσης στην Αυστραλία. Δες εδώ: http://www.immi.gov.au/

Θέλει πολύ διάβασμα στις διάφορες μορφές Βίζας που υπάρχουν. Το lower δεν ισχύει. Οι αυστραλοί δέχονται μόνο το IELTS, οπότε θα πρέπει να δώσει εκείνος τουλάχιστον (και πιθανόν και εσύ) εξετάσεις.

Για να βρει δουλειά κανείς θα πρέπει είτε να βγάλει ανεξάρτητη βίζα, είτε να βρει εργοδότη που θα του δώσει βίζα, είτε να πάει για σπουδές (με προσωρινή βίζα και να βρει δουλειά, οπότε να πάρει κανονική).

Η ανεξάρτητη βίζα βγαίνει με πόιντ σύστεμ (65 μόρια τουλάχιστον, ψάξε στις σελίδες που σου είπα άνω) και είναι πολύπλοκη διαδικασία.

Πάντως, αν πάρει ένας βίζα "τραβάει" όλη την οικογένεια μαζί.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καμια μαμά στην Αυστραλία;;; Εγώ Μελβούρνη!!!

Κεντρική Ακτή, Νέα Νότια Ουαλία. Πως είναι στη Μελβούρνη; Μεγάλη η Ελληνικη κοινότητα ε; Πόσα χρονια ζεις εκεί;


HgXsp11.pngvQxtp11.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου daip και να χαίρεσαι το μωρακι σου! Να σου πω την αλήθεια δεν περιμενα να πάρω καμιά απάντηση από καμία μαμά στο μήνυμά μου!!!!

Είμαι πολύ φρέσκια στη Μελβούρνη, μόλις 4 μήνες έχω εδώ. Ακόμα προσπαθώ να προσαρμοστω. Εσύ έχεις καιρό ; Ναι, είναι πράγματι μεγάλη ή κοινότητα. Είμαστε πολλοί, ειδικά στην περιοχή που ζω εγώ. Για πες μου για τη ζωή στην Αυστραλία!


squsqutrd20091204_1_H+korakla+mou+einai.png

wMZNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω μόλις έκλεισα δύο χρόνια Rica. Η Μελβούρνη που λες, λέγεται ότι είναι η 3η μεγαλύτερη πόλη σε Ελληνες.

Εμεις ζούμε σε επαρχιακή πόλη, οπότε η ζωή είναι λίγο "βαρετή" για τα δεδομένα μάλιστα της Ελλάδας. Δουλειά, σπιτι, σπιτι, δουλειά. Κανα ΣΚ βολτίτσα σε κανα πάρκο ή στο εμπορικό. Τώρα με το μωρό ακόμα πιο κλεισμένοι στο σπιτι.

Εχει και τα καλά του βέβαια. Το ότι μπορεις να βγεις και να φας με την οικογένεια χωρίς να σκέφτεσαι ότι θα σου ντουμανιάσουν το μωρό με τα τσιγάρα. Πολύ την έχω εκτιμήσει την απαγόρευση καπνίσματος, την ασφαλή οδήγηση. Πες μου τι θέλεις να σου πω γιατι δεν ξέρω τι να σου πρωτο-πω!


HgXsp11.pngvQxtp11.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...
×
×
  • Δημιουργία νέου...