Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας, ακολουθεί σεντόνι..

      Εχουμε ανεξήγητη υπογονιμότητα. Προσπαθήσαμε δυο χρόνια «φυσικά» 2021-2023. Παρακολουθούσα ωορρηξία, είχαμε επαφές, ούτε ένα τεστ θετικό. 
      Αποφασίσαμε να κάνουμε εξωσωματική. Φτιάξαμε δέκα έμβρυα. Όλα πήγαιναν κατ’ευχην, όλες οι εξετάσεις ή φυσιολογικές ή εξαιρετικά καλές. 
      Έμεινα έγκυος στην πρωτη έμβρυομεταφορά δυο βλαστοκύστεων 5ης ημέρας κ αιμορράγησα την 6η εβδ, εγινε απόξεση. Ιστολογική οκ. Καρυότυπος: φυσιολογικός, αγόρι.

      Κάναμε μοριακή εξέταση για μικροβιωμα με βιοψία σε υστεροσκοπηση, τίποτα. Ανεξήγητη αποβολή. 

      Δεύτερη ετ, έμεινα έγκυος. Απέβαλα την 5η εβδομάδα με φοβερή αιμορραγία. Είχαμε δει δυο σάκους, χοριακη 14000. Δεν έμεινε υλικό για καρυοτυπο.

      Απο εξετάσεις έχουμε κάνει πάνελ θρομβοφιλιας, υστεροσαλπιγγογραφια, καρυοτυπο ζεύγους, έλεγχο για αυτοάνοσα.

      Κάτι πάει στραβά αλλά δεν το βρίσκουμε και δεν μπορώ να το διορθώσω, αν διορθώνεται. Θα ήθελα εμπειριες από αλλά άτομα με «ανεξήγητη» υπογονιμότητα. Βρήκατε αιτία και λύση; 
      Τί εξετάσεις ή ποίους γιατρούς μου προτείνετε; 
      Έχω σκεφτεί για λαπαροσκόπηση για σιωπηλή ενδομητρίωση και δρομολογώ προεμφυτευτικό έλεγχο. 
       

       

Εξωσωματική ή φυσική σύλληψη στα 45;


Recommended Posts

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά. Είμαι καινούρια στο φόρουμ. Έχω κάνει δύο αποτυχημένες εξωσωματικές (η δεύτερη κατέληξε σε αποβολή). Είμαι 44 ετών και οδεύω προς 45. Είμαι πτωχή αποκρίτρια, ο γιατρός (με το δίκιο του προφανώς) επικαλείται την ηλικία και την ποιότητα των ωαρίων. Έχω τρομερό δίλημμα για το εάν θα πρέπει να πάω με δανεικό ή να εξαντλήσω τις δυνατότητες να πάω με δικά μου ωάρια. Ωστόσο, οι γιατροί υποστηρίζουν ότι τα 44 και ίσως και νωρίτερα είναι το ηλικιακό όριο για να προχωρήσει μια γυναίκα με δικά της. Φυσικά, οι τιμές μου είναι ανάλογες της ηλικίας μου και σίγουρα δεν είναι ενθαρρυντικές. Θα ήθελα να ρωτήσω, ξέρετε κάποια γυναίκα από τον κύκλο σας ή έχετε ακούσει για περίπτωση που να έχει τύχει φυσική σύλληψη ή να έχει επιτύχει εξωσωματική (με δικό της ωάριο) σε ηλικίες 44,45; Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κ Καλή Χρονιά!!!!! Είμαστε πολύ λίγες κοπέλες στο φόρουμ που σε αυτή την ηλικία έχουμε έστω κ μια μικρή ελπίδα να τα καταφέρουμε με δικό μας υλικό και ακόμα προσπαθούμε.

Ξεκίνησα εξωσωματική στα 44 μετά από μια φυσική σύλληψη στα 43, η οποία όμως παλινδρομησε την 8η εβδομάδα.

Μου είπαν οι γιατροί ότι φυσικά κ γίνεται να τα καταφέρω ξανά καθώς έβλεπαν τις ορμόνες μου ότι ήταν σχετικά καλές. 

Έμεινα έγκυος με δικό μου ωάριο που έκανα ωοληψια 44 ετών κ 3 μηνών κ κάναμε έμβρυομεταφορά 2 μήνες μετά. 

Δυστυχώς η συγκεκριμένη εγκυμοσύνη παλινδρομησε ξανα 8 εβδομάδων, όμως ελπίδα υπάρχει κ κανείς δε πρέπει να σε αποτρέψει να προσπαθησεις εφόσον το θέλεις. Όλα εξαρτώνται από τα ψυχικά κ οικονομικά αποθέματα που έχεις. 

Έχω ακούσει κ διαβάσει περιπτώσεις γυναικών μεγαλύτερης ηλικίας ότι κατάφεραν να πετύχουν. Τίποτα δεν είναι κανόνας στην ιατρική. Υπάρχει η στατιστική φυσικά που δείχνει ότι οι πιθανότητες δεν είναι υπέρ μας, όμως δεν είναι μηδενικές. 

Ότι θέλεις κ για λεπτομερειες κτλ ευχαρίστως να μιλήσουμε κ σε πμ , και σου ευχομαι από καρδιάς η νέα Χρονιά να είναι η πιο τυχερή κ να σου φέρει ένα μωράκι στην κοιλίτσα! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , lalela είπε:

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά. Είμαι καινούρια στο φόρουμ. Έχω κάνει δύο αποτυχημένες εξωσωματικές (η δεύτερη κατέληξε σε αποβολή). Είμαι 44 ετών και οδεύω προς 45. Είμαι πτωχή αποκρίτρια, ο γιατρός (με το δίκιο του προφανώς) επικαλείται την ηλικία και την ποιότητα των ωαρίων. Έχω τρομερό δίλημμα για το εάν θα πρέπει να πάω με δανεικό ή να εξαντλήσω τις δυνατότητες να πάω με δικά μου ωάρια. Ωστόσο, οι γιατροί υποστηρίζουν ότι τα 44 και ίσως και νωρίτερα είναι το ηλικιακό όριο για να προχωρήσει μια γυναίκα με δικά της. Φυσικά, οι τιμές μου είναι ανάλογες της ηλικίας μου και σίγουρα δεν είναι ενθαρρυντικές. Θα ήθελα να ρωτήσω, ξέρετε κάποια γυναίκα από τον κύκλο σας ή έχετε ακούσει για περίπτωση που να έχει τύχει φυσική σύλληψη ή να έχει επιτύχει εξωσωματική (με δικό της ωάριο) σε ηλικίες 44,45; Ευχαριστώ πολύ.

Καλημέρα κορίτσι μου και καλή χρονιά. έκανα την Τρίτη μου προσπάθεια στα 43 με φυσικούς υροποποιημενους και ετ λίγους μήνες πριν κλείσω τα 44. το θαύμα μου είναι τριών ετών. αν αντέχεις οικονομία και ψυχικά προσπάθησε. Η δωρεά εκεί θα είναι όποτε την χρειαστείς. εσύ πρέπει να δεις τι θέλεις πραγματικά και τι αντέχεις. ότι και να αποφασίσεις σου εύχομαι με ένα γερό μωράκι σύντομα και γιατί όχι και δύο!!! ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρόνια κ καλωσήρθες !!!! 
Εχω γνωστή μου που πέτυχε με φυσική σύλληψη στην ηλικία μας κ άλλες που πέτυχαν με εξωσωματική. Αυτό όμως δεν είναι ενδεικτικό ούτε στατιστικά στοιχεία που εφαρμόζονται σε όλες τις περιπτώσεις κ τις συνθήκες.  Είναι αρκετές αυτές που πέτυχαν αλλά αρκετές κ αυτές που δεν πέτυχαν. Εγώ είμαι 44 παλεύω ένα χρόνο τώρα, έχω κάνει τρεις εξωσωματικές εκ των οποίων η μια βιοχημική κ οι άλλες δυο αρνητικές. Ακόμα παλεύω γιατί κάθε φορά ελπίζω ότι η επόμενη θα είναι η τυχερή....Σημαντικο ρόλο επίσης έχουν για εμένα κ οι εξετάσεις που έκανα μετά την τελευταία αποτυχία για να δω πως θα προχωρήσω. Δηλαδή  με μια παρα πολύ χαμηλη ΑΜΗ ή κακές ορμονολογικές ή τέλος πάντων άλλους ιατρικούς παράγοντες που δυσκολεύουν τη σύλληψη ή την εξέλιξη μιας εγκυμοσύνης δε θα συνέχιζα με δικά μου ωάρια σώνει κ ντε ! Απλά για την ώρα έχω καλή ΑΜΗ για την ηλικία μου (έχω 1), ο πλήρης αιματολογικός έλεγχος που έκανα στο Έλενα ήταν καθαρός το ίδιο κ η υστεροσκοπηση μου.

Απο την άλλη, δεν εθελοτυφλώ είπα όσο αντέξω κ ψυχολογικά κ επειδή θέλω να αποφύγω το Δρομοκαΐτειο, αποφάσισα ότι άλλη μια θα κάνω με δικά μου κ μετά με δωρεά γιατί αυτό που θέλω είναι να γίνω μαμά όχι σώνει κ ντε να διαιώνισω το dna μου. 

Εκει που θέλω να καταλήξω φίλη μου είναι ότι μόνο εσυ μπορεις να λύσεις το δίλημμα σου.... Δεν έχει σημασία τι έκαναν άλλες στην ηλικία μας αλλά τι μπορούμε κ τι αντέχουμε η καθεμία από εμάς γιατί δυστυχως δεν έχουμε την πολυτέλεια του χρόνου που έχουν οι 20αρες κ οι 30αρες.  Βάλε κάτω τα δικά σου θέλω κ τις αντοχές κ ακολούθησε τη πορεία σου με δύναμη κ ελπίδα κ είμαι σίγουρη ότι σύντομα θα κρατάς το μωρό σου αγκαλιά ! 😊

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...