Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Faith22 είπε:

      1 ή 2 εμβρυακια έχεις βάλει?Εγώ Τετάρτη ετ κ Σάββατο απόγευμα έκανα τεστ early predictor κ βγήκε μια πολύ πολύ άχνη γραμμή,έχω δίδυμα όμως!

      Νομίζω κ εγώ παράεκανες νωρίς!Μας ξεπέρασες όλες😂

      Ένα έβαλα πέμπτης ημέρας.Οντως είναι πολύ νωρίς,απλά ήθελα να δω αν βγει έστω αχνή γραμμή,αλλά τπτ..το early predictor είναι διαφορετικό απο τα άλλα? Αυτό που πήρα δείχνει από την πέμπτη ημέρα συλληψης

Ονομα για την κόρη μου


marensch

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τον χρόνο σας και τις ευχες!! Το εμμελεια το βγάλαμε εκτός γιατί ενώ μας αρέσει δεν μας ταιριάζει να την λέμε έτσι.. 

Αλλά και πάλι δεν έχουμε καταλήξει..

Στη αρχή μου άρεσε περισσότερο το Λυδία και στον άντρα μου το Ελισάβετ αλλά με τον καιρό σκέφτηκα ωραίο και το Ελισάβετ αλλά δεν μ αρέσουν καθόλου τα χαϊδευτικά Λίζα και τα σχετικά.. αν την πούμε Ελισάβετ το θέλω ολόκληρο.. θα δείξει.. ελπίζω να καταλήξουμε σύντομα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης, στο παρελθόν σκεφτόμασταν και το Αιμιλιανή ή Αιμιλιάνα αλλά σκεφτήκαμε ότι είναι λίγο μεγάλο και όλοι θα την λένε Αιμιλία και θα πρέπει να τους διορθώνουμε συνέχεια.. το αιμιλιανη βγαίνει από τον Άγιο αιμιλιανο όπου εάν κάναμε αγόρι λέγαμε να τον ονομάσουμε έτσι.. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, marensch είπε:

Επίσης, στο παρελθόν σκεφτόμασταν και το Αιμιλιανή ή Αιμιλιάνα αλλά σκεφτήκαμε ότι είναι λίγο μεγάλο και όλοι θα την λένε Αιμιλία και θα πρέπει να τους διορθώνουμε συνέχεια.. το αιμιλιανη βγαίνει από τον Άγιο αιμιλιανο όπου εάν κάναμε αγόρι λέγαμε να τον ονομάσουμε έτσι.. 

Αυτα γινονται ωραιοτατα Εμιλυ. Που ειναι και διεθνες! Ωστοσο, οτι και να διαλεξετε καλο θα ειναι. Απλα να το δειτε συνδυαστικα με το επιθετο, να ειναι ευηχο. Εμενα τουλαχιστον ειναι ενα απο αυτα που με νοιαζουν..

Οσο γι αυτο που λες για το Εμμελεια, εγω ολη μου τη ζωη ελεγα οτι αν κανω κορη θα τη πω Ηλεκτρα. Κι ομωε τωρα που ηρθε η ωρα, δε ξερω πως να το εξηγησω. Δε το "νιωθω". Οποτε σε καταλαβαινω απολυτα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα κορίτσια! 

να σας ενημερώσω ότι ακόμα να καταλήξουμε σε ονομα 🤦‍♀️ βγάλαμε όμως ως επιλογές το Ελισάβετ και το Εμμελεια..θα μου πείτε: ωραία, άρα λυδια! και θα σας πω ότι όχι γιατί δεν είναι σίγουρος ο άντρας μου για το Λυδία..εμένα ωστόσο μου αρέσει πολυυυ!! παρόλα αυτά λέω οκ ας δούμε και κάτι άλλο και μας αρέσει και το Μελίνα ειδικά στον άντρα μου..ειπώθηκε και το ονομα Αιμιλία αλλά δεν είμαι σίγουρη αν μ αρέσει ή όχι.. προτιμώ το Εμελι ( είναι σουηδικο)..

τέλος πάντων, θέλω πάλι την γνώμη σας ..

ΛΥΔΙΑ, ΜΕΛΙΝΑ, ΑΙΜΙΛΙΑ (όχι με σιγουριά αλλά ας το βάλω) 

ας διαγράψουμε το Αιμιλία και να κρατήσουμε μόνο ΛΥΔΙΑ ,ΜΕΛΙΝΑ 

καταλαβαίνετε πόσο αποφασιστική είμαι...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , marensch είπε:

καλησπέρα κορίτσια! 

να σας ενημερώσω ότι ακόμα να καταλήξουμε σε ονομα 🤦‍♀️ βγάλαμε όμως ως επιλογές το Ελισάβετ και το Εμμελεια..θα μου πείτε: ωραία, άρα λυδια! και θα σας πω ότι όχι γιατί δεν είναι σίγουρος ο άντρας μου για το Λυδία..εμένα ωστόσο μου αρέσει πολυυυ!! παρόλα αυτά λέω οκ ας δούμε και κάτι άλλο και μας αρέσει και το Μελίνα ειδικά στον άντρα μου..ειπώθηκε και το ονομα Αιμιλία αλλά δεν είμαι σίγουρη αν μ αρέσει ή όχι.. προτιμώ το Εμελι ( είναι σουηδικο)..

τέλος πάντων, θέλω πάλι την γνώμη σας ..

ΛΥΔΙΑ, ΜΕΛΙΝΑ, ΑΙΜΙΛΙΑ (όχι με σιγουριά αλλά ας το βάλω) 

ας διαγράψουμε το Αιμιλία και να κρατήσουμε μόνο ΛΥΔΙΑ ,ΜΕΛΙΝΑ 

καταλαβαίνετε πόσο αποφασιστική είμαι...

προσωπικα δ θα επελεγα το μελινα

προτιμω το λυδια,ακομη κ ληδα(αν κ αλλο ονομα αλλα ισως σας ταιριαζει καλυτερα)

 

επισης το αιμιλια,αιμιλιανα μου αρεσει.κ σε εμιλυ

το εμελι μου θυμιζει αμελι κ αμαλια

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μελίνα με λένε, για μένα είναι οκ όνομα, όχι κάτι το ιδιαίτερο. Σίγουρα έχει καταντήσει πολυχρησιμοποιημένο. Το σίγουρο είναι ότι μου αρέσει όπως είναι, και όχι σαν υποκοριστικό άλλων ονομάτων. Θυμάμαι στο σχολείο τους διόρθωνα συνέχεια, γιατί νομίζανε ότι βγαίνει από το Μελπομένη, πχ, κι από όπου αλλού μπορείς να φανταστείς. Τώρα έχουν πια καταλάβει ότι μπορεί να υπάρξει και αυτούσιο. Γιορτή πάντως δεν έχω, μην τα θέλουμε και όλα! Κάποιες Μελίνες γιορτάζουν 29 Οκτωβρίου, με τις Μελιτίνες, κλπ, αλλά δεν είναι σωστό.

Αιμιλία λένε την πεθερά μου, και θα βγάλω έτσι την κόρη μου, αν κάνω (κοίτα σύμπτωση!) Θα τη φωνάζω έτσι, αλλά και Έμιλυ, Εμ, Αιμιλιάνα και ο,τι άλλο μου προκύψει στην πορεία, ανάλογα με το τι θα μου "βγάλει" το ίδιο το παιδί.

Νομίζω πάντως ότι

1) ίσως το ίδιο το παιδί σας βοηθήσει να αποφασίσετε, ανάλογα με το τι θα της "πάει ".

2) αυτά είναι ωραία "βάσανα". Καλύτερα να πελαγοδρομείς, πάρα να σκοτώνεσαι για τα ονόματα του ενός και του άλλου συγγενή.

Προσωπικά, πάντως, στα κοριτσίστικα ονόματα μου αρέσει πολύ και το Ναταλία.

edit: Το Αμαλία δε μου αρέσει καθόλου. Έχει έντονη "βασιλική" χροιά. Είναι ο λόγος που δε θα διάλεγα ποτέ το Ελισάβετ, πχ, ή το Άννα Μαρία. No offence σε κανένα/καμία, γούστα είναι αυτά.

Επεξεργάστηκαν by Melie
  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα κ από εμένα!!

πρώτη φορά γράφω μιας κ έχω κ εγώ θεματακι με το όνομα της κόρης μου.

Ο άντρας μου θέλει να της δώσουμε το όνομα της μητέρας του Δήμητρα, το οποίο δεν μου αρέσει καθόλου. 

ψάχνω να το συνδυάσω με ένα 2ο όνομα ώστε να γλιτώσω από το να την φωνάζω Δήμητρα.....έχετε καμιά καλη ιδέα??

σκέφτομαι και υποκοριστικό αλλά κ από εκεί μάταια....

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...