Jump to content
➔ Parents.org.gr

Πόσο μειώνεται η Αμη κάθε χρόνο?

Recommended Posts

Καλησπέρα σας κορίτσια. Θα ήθελα να σας ρωτήσω πόσο μειώνεται η Αμη κάθε χρόνο??? Έκανα το Σεπτέμβριο και είναι 3,79 ng/ml και τον Φεβρουάριο κλείνω τα 25. Έχω και πολυκυστικες fsh 5,52 lh 8,91 και ε2 44,17

Διαφημίσεις

18 hours ago, alex998 said:

Καλησπέρα σας κορίτσια. Θα ήθελα να σας ρωτήσω πόσο μειώνεται η Αμη κάθε χρόνο??? Έκανα το Σεπτέμβριο και είναι 3,79 ng/ml και τον Φεβρουάριο κλείνω τα 25. Έχω και πολυκυστικες fsh 5,52 lh 8,91 και ε2 44,17

Εξ όσων γνωρίζω δεν υπάρχει κάποια σταθερή μείωση με τον χρόνο. Απλώς απο τα 35 και μετά η μείωση ειναι ραγδαία για τις περισσότερες κοπέλες. Χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν απο τα 35 και μετά. Εσύ όμως είσαι πολύ μακριά απο αυτά (ηλικιακά). Τι σε αγχωνει ακριβώς;!

7 ώρες πρίν, Alice20 είπε:

Εξ όσων γνωρίζω δεν υπάρχει κάποια σταθερή μείωση με τον χρόνο. Απλώς απο τα 35 και μετά η μείωση ειναι ραγδαία για τις περισσότερες κοπέλες. Χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν απο τα 35 και μετά. Εσύ όμως είσαι πολύ μακριά απο αυτά (ηλικιακά). Τι σε αγχωνει ακριβώς;!

Με αγχωνει ότι ενώ λένε ότι στις πολυκυστικες η Αμη είναι υψηλή εμένα είναι φυσιολογική και αυτό με αγχωνει 

πρίν από 21 λεπτά , alex998 είπε:

Με αγχωνει ότι ενώ λένε ότι στις πολυκυστικες η Αμη είναι υψηλή εμένα είναι φυσιολογική και αυτό με αγχωνει 

Η αμη ειναι μια τιμη κατα προσεγγιση και πολλοι γιατροι τη θεωρουν και ασκοπη εξεταση. Να μη βασιζεσαι σε αυτη μονο και να μη φρικαρεις χωρις λογο ❤️

πρίν από 13 λεπτά , Elle12 είπε:

Η αμη ειναι μια τιμη κατα προσεγγιση και πολλοι γιατροι τη θεωρουν και ασκοπη εξεταση. Να μη βασιζεσαι σε αυτη μονο και να μη φρικαρεις χωρις λογο ❤️

Δεν σου δείχνει πότε θα μπεις σε εμμηνόπαυση?

Διαφημίσεις

πρίν από 28 λεπτά , alex998 είπε:

Δεν σου δείχνει πότε θα μπεις σε εμμηνόπαυση?

Σου δειχνει το αποθεμα σε ωαρια. Δε σημαινει οτι σωνει και ντε θα μπεις εμμηνοπαυση συντομα μια χαμηλη αμη. Εχω υψηλη αμη χωρις σπο, και εφαγα 1.5 χρονο στη προσπαθεια για παιδι..και αλλες κοπελες εδω μεσα με οριακες αμη ακομα και απειροελαχιστες τα καταφεραν και εκαναν παιδι.

Γενικα στο λεω, μη φρικαρεις.. 

1 hour ago, Elle12 είπε:

Σου δειχνει το αποθεμα σε ωαρια. Δε σημαινει οτι σωνει και ντε θα μπεις εμμηνοπαυση συντομα μια χαμηλη αμη. Εχω υψηλη αμη χωρις σπο, και εφαγα 1.5 χρονο στη προσπαθεια για παιδι..και αλλες κοπελες εδω μεσα με οριακες αμη ακομα και απειροελαχιστες τα καταφεραν και εκαναν παιδι.

Γενικα στο λεω, μη φρικαρεις.. 

Η Αμη κάθε χρόνο δεν μειώνεται 0,2?

πρίν από 18 λεπτά , alex998 είπε:

Η Αμη κάθε χρόνο δεν μειώνεται 0,2?

Οχι δεν υπαρχει συγκεκριμενος ρυθμος πτωσης. Εαν δεν εισαι σε φαση να κανεις παιδι τωρα, μπορεις παντα να συζητησεις την καταψυξω ωαριων ωστε οταν το αποφασισεις να προχωρησεις... παντως μην φρικαρεις!!!

πρίν από 17 λεπτά , Elle12 είπε:

Οχι δεν υπαρχει συγκεκριμενος ρυθμος πτωσης. Εαν δεν εισαι σε φαση να κανεις παιδι τωρα, μπορεις παντα να συζητησεις την καταψυξω ωαριων ωστε οταν το αποφασισεις να προχωρησεις... παντως μην φρικαρεις!!!

Διάβασα ότι κάθε χρόνο μειώνεται 0,2 δεν είναι μεγάλο ποσοστό το 20%??

Διαφημίσεις

Οτι ειπε η @Neverstop

Δεν ειναι στανταρ και δεν υπαρχουν νορμες. Η κολλητη μου ειχε κανει αμη πριν 5 χρονια ηταν μετρια, ξανακανε περσυ ειχε πεσει πολυ λιγο νομιζω μιση μοναδα, και τωρα ετοιμαζεται να γεννησει.. ουτε 20% ειναι ουτε 0.2 ανα ετος ουτε ντε φακτο ρυθμικα μεχρι να μηδενισει. Συμβουλεψου τον γιατρο σου, παρε και μια δευτερη γνωμη αν σε αγχωνει το θεμα και δες τις επιλογες σου.

Ο δικος μου γιατρος ηταν πολυ κουλ σχεδον αδιαφορος με την αμη. Κανε μου ειπε, αλλα δε με απασχολει ιδιαιτερα.. 

Αν κανουμε εξέταση για Άμη σήμερα και μετά σε λίγες μέρες πάλι, η απάντηση δε θα είναι η ίδια γιατί ανά πάσα στιγμή υπάρχει μια μικρή διακύμανση, η τιμή δλδ που μας βγάζει σημερα δεν είναι απόλυτη.

Πέρα από αυτό, νομίζω άδικα σε αγχωνει κ θα σου εξηγήσω γιατί.

Στα 35 μου πήγα στο Ιασώ για Άμη κ μου έβγαλε 1.45. ο γιατρός είπε ότι είναι κάπως νορμάλ για την ηλικία μου αλλά μην επαναπαυομαι. 3-4μηνες μετά πήγα για έλεγχο σε άλλον γιατρό, μου είπε να την επαναλάβω γιατί δε συνάδει με την υπόλοιπη εικόνα μου (ορμόνες και υπέρηχο). Την ξαναέκανα στο Ρέα, βγήκε 2.1.

Με αποκορύφωμα να την ξαναελεγξω στα 38 μου, δηλαδή τρία χρόνια μετά, γιατί ξεκινούσα προσπάθεια σε άλλον γιατρό κ ήθελε να δει πόσο εχει πέσει στο μεταξύ για να προσαρμόσει το πρωτόκολλο της ivf. Με βόλεψε να την κάνω στο Μητέρα, κ εκεί που περίμενα να τη δω καπου στο 1, 1+, βγήκε 3,4, δλδ εξαιρετικα.

Όλα στην ίδια μονάδα μέτρησης. Ξέρω πως η Άμη δεν ανεβαίνει αλλά μόνο πέφτει, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι από μόνη της δεν είναι μια αξιόπιστη εξέταση, πρέπει να αξιολογείται σε συνάρτηση με την εικόνα που δίνει ο υπέρηχος.

• Μου αρέσει 1

On 1/18/2023 at 5:47 PM, alex998 said:

Με τέτοια ΑΜΗ εισαι καλά. Πήγαινε μίλα του χχαχαχ

Όπως σου είπαν και οι άλλες κοπέλες, μην ασχολείσαι πραγματικά. Εγώ με ΑΜΗ 0,1 (= μη ανιχνεύσιμη παρακαλώ) είμαι έγκυος. 

Απλά δείχνει ένα μελλοντικό απόθεμα που ενδιαφέρει μόνο τους εξωσωματικούς ως προς to να δουν την δυναμική των ωοθηκών.  Το ξεχνάς λοιπόν και κοιτάς να διαχειριστείς το θέμα των πολυκυστικών που φέρνει μαζί διάφορα σκαμπανευάσματα στις ορμόνες. Δεν είναι κάτι που δεν λύνεται. Απλά κοίτα αυτό και ξέχνα τελειώς το θέμα ΑΜΗ. 

• Μου αρέσει 2

1 ώρα πρίν, Arriel_83 είπε:

Με τέτοια ΑΜΗ εισαι καλά. Πήγαινε μίλα του χχαχαχ

Όπως σου είπαν και οι άλλες κοπέλες, μην ασχολείσαι πραγματικά. Εγώ με ΑΜΗ 0,1 (= μη ανιχνεύσιμη παρακαλώ) είμαι έγκυος. 

Απλά δείχνει ένα μελλοντικό απόθεμα που ενδιαφέρει μόνο τους εξωσωματικούς ως προς to να δουν την δυναμική των ωοθηκών.  Το ξεχνάς λοιπόν και κοιτάς να διαχειριστείς το θέμα των πολυκυστικών που φέρνει μαζί διάφορα σκαμπανευάσματα στις ορμόνες. Δεν είναι κάτι που δεν λύνεται. Απλά κοίτα αυτό και ξέχνα τελειώς το θέμα ΑΜΗ. 

Ναι αλλά το 0,1 δείχνει ότι η εμμηνόπαυση θα έρθει σε 1 χρόνο?

πρίν από 28 λεπτά , alex998 είπε:

Ναι αλλά το 0,1 δείχνει ότι η εμμηνόπαυση θα έρθει σε 1 χρόνο?

Η ΑΜΗ δεν σχετίζεται άμεσα με την εμμηνόπαυση. Μια γυναίκα μπορεί να έχει περίοδο ακόμα και μια δεκαετία αφού πάψει να ανιχνεύεται στο αίμα της η  ΑΜΗ. Επίσης δε θα μπορούσε το 0,1 να σου δείχνει πότε θα έρθει η εμμηνόπαυση ακόμα και αν σχετιζόταν γιατί με άλλο ρυθμο έχανα ωάρια στα 25 που είχα περίοδο κάθε 24 μέρες και με άλλο ρυθμο έχανα ωάρια στα 40 που ο κύκλος μου είχε πάει στις 32 μέρες. Γενικά μην προσπαθείς να βγάλεις συμπεράσματα για την εμμηνόπαυση με βάση την ΑΜΗ.

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...