Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Blue Velvet είπε:

      Καλημέρα κορίτσια,

      Έκανα τεστ από το φαρμακείο και βγήκε αρνητικό..ξέρω ότι είναι πολύ νωρίς,την Τετάρτη έκανα εμβρυομεταφορά,όμως περίμενα έστω και λίγο αχνή γραμμουλα.Υπαρχει περίπτωση λέτε να βγει θετικό τη Δευτέρα που θα ξανακάνω?

      @Angot Έπρεπε να σε ακούσω και να μην κάνω σήμερα,αλλά δεν κρατήθηκα η τρελή ☹️

      Τέσσερις ημέρες μετά τεστ?? πολλή βιασύνη μάνα μου! Τρίτη κι αν..

Ποιες μέρες θεωρούνται γόνιμες?


evaki_k

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί μου έχουν δημιουργηθεί κάποιες απορίες περί εγκυμοσύνης και σύλληψης..Δεν είμαι σε φάση αναμονής εγκυμοσύνης απλά έχω κάποιες απορίες..

Αυτό που όλοι γνωρίζουμε είναι ότι η σύλληψη γίνεται στο παράθυρο των γόνιμων ημερών γύρω στα μέσα του κύκλου της κάθε γυναίκας..Μέχρι εκεί όλα καλά..Διαβάζω όμως και εδώ στο φόρουμ για εγκυμοσύνες που  προήλθαν μετά από περίοδο (οκ αυτό ίσως να σημαίνει πρόωρη ωορρηξία) ή ακόμη και λίγες μέρες πριν την περίοδο..Παίρνοντας βέβαια το σκεπτικό ότι κάθε γυναίκα έχει διαφορετικό κύκλο και ακόμη και στην ίδια γυναίκα ο κύκλος αλλάζει ίσως κάπου να βγαίνει νόημα..Αλλά έχω συναντήσει και γυναίκα με σταθεροτατο κύκλο που όπως λέει έμεινε έγκυος εκτος γόνιμων ημερών..Ξαναλέω ότι δεν είμαι σε φάση προσπάθειας αλλά θα ήθελα να μάθω περισσότερα σχετικά με τον κύκλο και τους τρόπους σύλληψης..Ελπίζω να μην σας κούρασα με το θέμα μου και κάθε απάντηση είναι ευπρόσδεκτη 😁

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, evaki_k είπε:

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί μου έχουν δημιουργηθεί κάποιες απορίες περί εγκυμοσύνης και σύλληψης..Δεν είμαι σε φάση αναμονής εγκυμοσύνης απλά έχω κάποιες απορίες..

Αυτό που όλοι γνωρίζουμε είναι ότι η σύλληψη γίνεται στο παράθυρο των γόνιμων ημερών γύρω στα μέσα του κύκλου της κάθε γυναίκας..Μέχρι εκεί όλα καλά..Διαβάζω όμως και εδώ στο φόρουμ για εγκυμοσύνες που  προήλθαν μετά από περίοδο (οκ αυτό ίσως να σημαίνει πρόωρη ωορρηξία) ή ακόμη και λίγες μέρες πριν την περίοδο..Παίρνοντας βέβαια το σκεπτικό ότι κάθε γυναίκα έχει διαφορετικό κύκλο και ακόμη και στην ίδια γυναίκα ο κύκλος αλλάζει ίσως κάπου να βγαίνει νόημα..Αλλά έχω συναντήσει και γυναίκα με σταθεροτατο κύκλο που όπως λέει έμεινε έγκυος εκτος γόνιμων ημερών..Ξαναλέω ότι δεν είμαι σε φάση προσπάθειας αλλά θα ήθελα να μάθω περισσότερα σχετικά με τον κύκλο και τους τρόπους σύλληψης..Ελπίζω να μην σας κούρασα με το θέμα μου και κάθε απάντηση είναι ευπρόσδεκτη 😁

Καλησπέρα! Πολύ μεγάλο ζήτημα αυτό με τις γόνιμες γιατί όπως λες σε κάθε γυναίκα είναι διαφορετικά ανάλογα με τον κύκλο... Εγκυμοσύνη εκτός γόνιμων ημερών όμως πρώτη φορά ακούω.. το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι επειδή το σπέρμα ζει μέσα στο σώμα γύρω στις 3 μέρες, αυτή η κοπέλα που λες να είχε επαφή πριν τις γόνιμες αλλά η σύλληψη να έγινε καθυστερημένα και απλά εκείνη να θεωρεί ότι έγινε εκτός γόνιμων ημερών... Ακριβώς επειδή δεν μπορεί να γίνει σύλληψη σε οποιαδήποτε φάση του κύκλου, οι γιατροί λένε ότι ένα υγιές ζευγάρι έχει κάθε μήνα 25% πιθανότητες να πετύχει εγκυμοσύνη..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

η κ εως 5μερες

οποτε μια γυναικα με μοναδικη επαφη πχ 10η μερα θεωρει οτι ηταν εκτος γονιμων

για συλληψη μετα τις γονιμες μπορει απλα εκεινος ο κυκλος να ηταν μεγαλυτερος,να θεωρουσε οτι περασαν οι γονιμες.ενω αν δ εμενε εγκυος να ειχε εναν κυκλο που τελικα εστω για μια φορα θα διεφερε

επισης ακομη κ σε κυκλο 28αρη αλλη γυναικα μπορει να κανει ωορρηξια την 12η,αλλη 14η ενω αλλη 16η

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα, να συμπληρώσω, η ωορρηξία είναι ακριβώς 14 ημέρες πριν την επόμενη περίοδο σου. 

Αν δηλαδή ο κύκλος σου είναι 30 ημέρες τότε η ωορρηξία είναι την 16 . 4-5 ημέρες πριν την ωορρηξία και 1 μετά είναι γόνιμες. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Mariam23 είπε:

Γενικότερα, να συμπληρώσω, η ωορρηξία είναι ακριβώς 14 ημέρες πριν την επόμενη περίοδο σου. 

Αν δηλαδή ο κύκλος σου είναι 30 ημέρες τότε η ωορρηξία είναι την 16 . 4-5 ημέρες πριν την ωορρηξία και 1 μετά είναι γόνιμες. 

νομιζω δ ειναι ετσι

οι μερες απο την ωορρηξια ως την μερα πριν τον νεο κυκλο ονομαζεται ωχρινικη φαση

κ συνηθως ειναι 12-16μερες

μπορει να τυχει κ διαφορετικες αλλα συνηθως αν ειναι πολυ λιγες η παρα πολλες,λενε οτι ο κυκλος δ ειναι καλος.κ μπορει να χρειαστει κτ για την ρυθμιση

αυτα στις περισσοτερες περιπτωσεις.με πολυκυστικες πχ ισχυουν αλλα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, vikib είπε:

νομιζω δ ειναι ετσι

οι μερες απο την ωορρηξια ως την μερα πριν τον νεο κυκλο ονομαζεται ωχρινικη φαση

κ συνηθως ειναι 12-16μερες

μπορει να τυχει κ διαφορετικες αλλα συνηθως αν ειναι πολυ λιγες η παρα πολλες,λενε οτι ο κυκλος δ ειναι καλος.κ μπορει να χρειαστει κτ για την ρυθμιση

αυτα στις περισσοτερες περιπτωσεις.με πολυκυστικες πχ ισχυουν αλλα

Δεν ξέρω τι γίνεται και αν αλλάζει κάτι στις γυναίκες με πολυκυστικες ωοθήκες αλλά το ότι μετά την ωορρηξία απαιτούνται 14 ημέρες για να έρθει η περίοδος είναι σίγουρο!!

Ουσιαστικά στο πρώτα μισό του κύκλου διαφέρουμε εμείς οι γυναίκες στον κύκλο. Το δεύτερο μισό είναι πάντα το ίδιο. Δηλαδή οι 14 ημέρες μετά την ωορρηξία= περίοδος. 

Αυτά μου τα έχει πει η ενδοκρινολόγος μου. 

 

Link to comment
Share on other sites

Από μεγάλη έρευνα που έκανα και γω βασιζόμενη στη μέθοδο του θερμοδιαγραμματος ανακάλυψα προς μεγάλη μου έκπληξη ότι όντως η ωχρινικη φάση θεωρείται καλή αν είναι πάνω από 11 μέρες. Δηλαδή μπορεί να κρατήσει και λιγότερες ( εκεί χρειάζεται παρέμβαση γυναικολόγου γιατί εμποδίζει τη σύλληψη) 12, 13, έως και 16 μέρες. Αυτά μπορεί να αλλάξουν και στην ίδια γυναίκα από κύκλο σε κύκλο, χωρίς να υπάρχει θεμα πολυκυστικων απαραίτητα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mariam23 είπε:

Δεν ξέρω τι γίνεται και αν αλλάζει κάτι στις γυναίκες με πολυκυστικες ωοθήκες αλλά το ότι μετά την ωορρηξία απαιτούνται 14 ημέρες για να έρθει η περίοδος είναι σίγουρο!!

Ουσιαστικά στο πρώτα μισό του κύκλου διαφέρουμε εμείς οι γυναίκες στον κύκλο. Το δεύτερο μισό είναι πάντα το ίδιο. Δηλαδή οι 14 ημέρες μετά την ωορρηξία= περίοδος. 

Αυτά μου τα έχει πει η ενδοκρινολόγος μου. 

 

κ χωρις πολυκυστικες,κ σε μια γυναικα με απολυτα νορμαλ κυκλο χωρις αναγκη για καμια παρεμβαση,μπορει η ωχρινικη να ειναι 13 η 15 μερες κ να μη  δημιουργει κανενα θεμα

γιατρος δ ειμαι,οποτε καλο ειναι η καθε μια να ρωτησει τον γιατρο που εμπιστευεται γι αυτο

δ νομιζω οτι ολες οι γυναικες με 28αρη κυκλο κανουν ωορρηξια 14η μερα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα... την τελευταία φορά είχα καθυστέρηση 16 μέρες και τελικά δεν ήμουν έγκυος εφόσον είχα κάνει ένα τεστ,  κολπικό υπέρηχο αλλά και χοριακη. Όλα ήταν αρνητικά.. σήμερα είναι 5η μέρα περιόδου αύριο το πολύ μεθαύριο θα έχει τελειώσει. Πως θα ξέρω να υπολογίσω τις γονιμες  μέρες εφόσον έκανα 46 μέρες κύκλο τελευταία φορά; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Katerina P. είπε:

Κορίτσια καλησπέρα... την τελευταία φορά είχα καθυστέρηση 16 μέρες και τελικά δεν ήμουν έγκυος εφόσον είχα κάνει ένα τεστ,  κολπικό υπέρηχο αλλά και χοριακη. Όλα ήταν αρνητικά.. σήμερα είναι 5η μέρα περιόδου αύριο το πολύ μεθαύριο θα έχει τελειώσει. Πως θα ξέρω να υπολογίσω τις γονιμες  μέρες εφόσον έκανα 46 μέρες κύκλο τελευταία φορά; 

Δεν θα ξέρεις . Ο κύκλος σου είναι άστατος κ δεν μπορείς να υπολογίσεις. Μονο με τεστ ωορηξιας αν θέλεις..  ή αλλως να έχεις επαφες μερα παρα μερα μέχρι να σου έρθει περίοδος  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια! Να σας πω λίγο και την δίκη μου ιστορία. 
Με έναν κύκλο άστατο μιλάμε μπορεί να έκανα από 40-55 μέρες να δω περίοδο μπορεί και παραπάνω. Τελευταία περίοδος  30/05/2022 αρχίζω γύρω στην 9η με 10η ημέρα τεστ ωορρηξίας. Έκανα καθημερινά μέχρι που έβγαλα θετικό τεστ στις 23/06/22. 
δηλαδη την 25η ημέρα του κύκλου μου. Ήρθα σε επαφή εκείνη και την μεθεπόμενη ημέρα και σήμερα που μιλάμε είμαι στην 34η εβδομάδα κύησης. 
Κάθε γυναίκα είναι διαφορετική. 
 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Katerina P. said:

Α τόσο καλά..  Έχω μόνο ένα τεστ ωορρηξίας στο σπίτι.. κρίμα πάντως.  Τότε θα προσπαθούμε μέρα παρα μέρα..😐

Εγώ είχα παραγγείλει αυτά της home test που είχε σαράντα τεστάκια και ήταν οικονομικά. 
Ήταν η μόνη φορά που τα χρησιμοποίησα και πέτυχε. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Katerina P. είπε:

Α τόσο καλά..  Έχω μόνο ένα τεστ ωορρηξίας στο σπίτι.. κρίμα πάντως.  Τότε θα προσπαθούμε μέρα παρα μέρα..😐

ηταν παντα αστατος ο κυκλος σου;τι μερες;

δ εχεις καθολου συμπτωματα ωορρηξιας εκεινες τις μερες;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Katerina P. είπε:

Κορίτσια καλησπέρα... την τελευταία φορά είχα καθυστέρηση 16 μέρες και τελικά δεν ήμουν έγκυος εφόσον είχα κάνει ένα τεστ,  κολπικό υπέρηχο αλλά και χοριακη. Όλα ήταν αρνητικά.. σήμερα είναι 5η μέρα περιόδου αύριο το πολύ μεθαύριο θα έχει τελειώσει. Πως θα ξέρω να υπολογίσω τις γονιμες  μέρες εφόσον έκανα 46 μέρες κύκλο τελευταία φορά; 

Αυτή ήταν η πρώτη φορά που είχες τόση καθυστέρηση?

Νομίζω πως όπως είπαν και τα κορίτσια στην περίπτωση σου είναι απαραίτητα τα τεστ ωορρηξίας.Θα σε βοηθήσουν πολύ πιστεύω να βρεις τις σωστές μέρες..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...