Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Χρωμοσωμικη ανωμαλία και νέα κύηση


Recommended Posts

πρίν από 24 λεπτά , Rainbow2023 είπε:

Εύχομαι καλά αποτελέσματα να έχεις! Σε πόσο καιρό θα βγουν τα αποτελέσματα?

Σύνδρομο turner είχες άρα μετά το παιδάκι σου έτσι? Έχετε κάνει καρυότυπο γονέων? 'η ορμονικές εξετάσεις εσύ?

Οι φοβίες που είχες από πού όμως πήγαζαν? Έβλεπες κάτι? 'η απλή διαίσθηση?

Σε ευχαριστω πολύ!

Αύριο η εξέταση και σε τρεις μέρες οι πρώτες απαντήσεις. Με το Τέρνερ ήταν η πρώτη μας εγκυμοσύνη με τον άντρα μου. Έπειτα είχα δύο βιοχημικές απανωτά και μετά ήρθε ο γιος μας.Και μέσα σε δύο χρόνια έχω άλλες τρεις βιοχημικές οι δύο έκανα το τεστ κ χοριακη θετική αλλά πολύ χαμηλή και στην επανεξέταση μείωση και τέλος.;

Εξετάσεις για καρυότυπο κατακερματισμό κτλ δεν έχουμε κάνει ίσως επειδή έχουμε κάνει ένα γερό παιδάκι. Βεβαια τα πράγματα αλλάζουν με τον καιρό δεν το συζητώ! Άσε που μετά από όλα αυτά το φωνάζω πλέον πως ο μικρός μου είναι ένα μεγάλο θαύμα. Ορμονικές τότε συνέχεια κνειχα τα θεματακια μου όχι όμως κάτι που να προκαλεί προβληματισμό εκτός της αμη μου όπου τελικά δεν υπήρξε θέμα ούτε εκεί.

Φοβίες είχα κ έχω με όλα αυτά αλλά και διαίσθηση.

Με εσάς τι έγινε τελικά τι θα κάνουν;

πρίν από 8 λεπτά , Κυριακή Μαρία είπε:

Σε ευχαριστω πολύ!

Αύριο η εξέταση και σε τρεις μέρες οι πρώτες απαντήσεις. Με το Τέρνερ ήταν η πρώτη μας εγκυμοσύνη με τον άντρα μου. Έπειτα είχα δύο βιοχημικές απανωτά και μετά ήρθε ο γιος μας.Και μέσα σε δύο χρόνια έχω άλλες τρεις βιοχημικές οι δύο έκανα το τεστ κ χοριακη θετική αλλά πολύ χαμηλή και στην επανεξέταση μείωση και τέλος.

Εξετάσεις για καρυότυπο κατακερματισμό κτλ δεν έχουμε κάνει ίσως επειδή έχουμε κάνει ένα γερό παιδάκι. Βεβαια τα πράγματα αλλάζουν με τον καιρό δεν το συζητώ! Άσε που μετά από όλα αυτά το φωνάζω πλέον πως ο μικρός μου είναι ένα μεγάλο θαύμα. Ορμονικές τότε συνέχεια κνειχα τα θεματακια μου όχι όμως κάτι που να προκαλεί προβληματισμό εκτός της αμη μου όπου τελικά δεν υπήρξε θέμα ούτε εκεί.

Φοβίες είχα κ έχω με όλα αυτά αλλά και διαίσθηση.

Με εσάς τι έγινε τελικά τι θα κάνουν;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια.. Εκανα το τεστ nipt πριν 3 βδομάδες περίπου γτ η pappa μου κατέβασε το ποσοστό.. Εκανα το 3 επίπεδο στα 530€ π καλύπτει πολύ περισότερα σύνδρομα απ το απλό.. Τα αποτελεσματα τα είχα σε 7 μέρες.. Ολά να πάνε καλά..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Κυριακή Μαρία είπε:

Σε ευχαριστω πολύ!

Αύριο η εξέταση και σε τρεις μέρες οι πρώτες απαντήσεις. Με το Τέρνερ ήταν η πρώτη μας εγκυμοσύνη με τον άντρα μου. Έπειτα είχα δύο βιοχημικές απανωτά και μετά ήρθε ο γιος μας.Και μέσα σε δύο χρόνια έχω άλλες τρεις βιοχημικές οι δύο έκανα το τεστ κ χοριακη θετική αλλά πολύ χαμηλή και στην επανεξέταση μείωση και τέλος.;

Εξετάσεις για καρυότυπο κατακερματισμό κτλ δεν έχουμε κάνει ίσως επειδή έχουμε κάνει ένα γερό παιδάκι. Βεβαια τα πράγματα αλλάζουν με τον καιρό δεν το συζητώ! Άσε που μετά από όλα αυτά το φωνάζω πλέον πως ο μικρός μου είναι ένα μεγάλο θαύμα. Ορμονικές τότε συνέχεια κνειχα τα θεματακια μου όχι όμως κάτι που να προκαλεί προβληματισμό εκτός της αμη μου όπου τελικά δεν υπήρξε θέμα ούτε εκεί.

Φοβίες είχα κ έχω με όλα αυτά αλλά και διαίσθηση.

Με εσάς τι έγινε τελικά τι θα κάνουν;

 

Τα ίδια και η φίλη μου. Πρώτη κύηση σύνδρομο, 1 βιοχημική καπάκι και τώρα πάλι έγκυος και αναμένει να πάει για αυχενική. Δεν έχει πάει ακόμα. Την άλλη βδομάδα θα πάει τελικα. Εν τέλη θα κάνουν ο,τι τους πει ο εμβρυολογος. Ανάλογα τα ευρήματα.  Η γυναικολόγος τους είπε να τον εμπιστευτούν και ο,τι τους πει. 

Εκείνοι έχουν κάνει σπερμοδιαγραμμα και καρυότυπο και ορμονολογικες. Όλα μια χαρά! 

Μια γνωστή, έκαναν ένα παιδάκι. Μετά είχαν πολλές βιοχημικές. Τότε θεώρησαν ότι ήταν λόγω κάποιων στεναχωρων συμβάντων που τους είχαν συμβεί (πένθος). Τελικά έκαναν καρυότυπο και βρέθηκε ο άντρας με κάποια μικρό έλλειψη στον καρυότυπο του. Μέσω εξωσωματικής απέκτησαν δύο διδυμακια. Το πρώτο παιδάκι-κοριτσακι τελικά ίσως κάτι έχει γιατί όταν φτάσει 20 χρ. Θα προβούν σε κατάψυξη ωαρίων. 

Εσάς με τόσες βιοχημικές δεν σας ζήτησαν κάποιες εξετάσεις? 

Στο turner είχατε μονοσωμια? 

πρίν από 18 λεπτά , Tintin είπε:

Γεια σας κορίτσια.. Εκανα το τεστ nipt πριν 3 βδομάδες περίπου γτ η pappa μου κατέβασε το ποσοστό.. Εκανα το 3 επίπεδο στα 530€ π καλύπτει πολύ περισότερα σύνδρομα απ το απλό.. Τα αποτελεσματα τα είχα σε 7 μέρες.. Ολά να πάνε καλά..

Το κακό με αυτές τις εξετάσεις είναι ότι πάλι σου δίνουν ποσοστά. Δεν είναι διαγνωστικές. Ωστόσο είναι και πολύ χρήσιμες για μικρό υποψίες. 

Πάντα γερά μωράκια να κάνουμε!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rainbow2023 είπε:

Τα ίδια και η φίλη μου. Πρώτη κύηση σύνδρομο, 1 βιοχημική καπάκι και τώρα πάλι έγκυος και αναμένει να πάει για αυχενική. Δεν έχει πάει ακόμα. Την άλλη βδομάδα θα πάει τελικα. Εν τέλη θα κάνουν ο,τι τους πει ο εμβρυολογος. Ανάλογα τα ευρήματα.  Η γυναικολόγος τους είπε να τον εμπιστευτούν και ο,τι τους πει. 

Εκείνοι έχουν κάνει σπερμοδιαγραμμα και καρυότυπο και ορμονολογικες. Όλα μια χαρά! 

Μια γνωστή, έκαναν ένα παιδάκι. Μετά είχαν πολλές βιοχημικές. Τότε θεώρησαν ότι ήταν λόγω κάποιων στεναχωρων συμβάντων που τους είχαν συμβεί (πένθος). Τελικά έκαναν καρυότυπο και βρέθηκε ο άντρας με κάποια μικρό έλλειψη στον καρυότυπο του. Μέσω εξωσωματικής απέκτησαν δύο διδυμακια. Το πρώτο παιδάκι-κοριτσακι τελικά ίσως κάτι έχει γιατί όταν φτάσει 20 χρ. Θα προβούν σε κατάψυξη ωαρίων. 

Εσάς με τόσες βιοχημικές δεν σας ζήτησαν κάποιες εξετάσεις? 

Στο turner είχατε μονοσωμια? 

Το κακό με αυτές τις εξετάσεις είναι ότι πάλι σου δίνουν ποσοστά. Δεν είναι διαγνωστικές. Ωστόσο είναι και πολύ χρήσιμες για μικρό υποψίες. 

Πάντα γερά μωράκια να κάνουμε!

Μπράβο να έχουν εμπιστοσύνη και το βρίσκω πολύ θετικό το ότι το δεν το αφήνει έτσι ο γιατρός. 

Δεν κάναμε τίποτα γιατί όσο παράξενο κ αν σου φανεί δεν προσπαθούσαμε για δεύτερο. Απλώς υπήρξαν αυτές οι στιγμές που με μια επαφή μέσα στον μήνα συνέβαινε. Φυσικά αν ερχόταν θα ήταν καλοδεχούμενο. Αυτή την φορά ναι το επεδίωξε ο άντρας μου μιας κ ήθελε να κάνουμε για τον μικρό μας παρέα όπως λέει. Πάντως μετά από αυτό που πιστεύω πως δεν θα πάει καλά τελειώνω με το θέμα αυτό μένουμε όπως έχει να μεγαλώσουμε το παιδάκι μας που δόξα τω Θεώ αποκτήσαμε.

Όσο για το Τέρνερ δεν έμαθα ποτέ κάτι για μονοσωμία.

Γερά μωρά για όλους ❤️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 28 λεπτά , Κυριακή Μαρία είπε:

Μπράβο να έχουν εμπιστοσύνη και το βρίσκω πολύ θετικό το ότι το δεν το αφήνει έτσι ο γιατρός. 

Δεν κάναμε τίποτα γιατί όσο παράξενο κ αν σου φανεί δεν προσπαθούσαμε για δεύτερο. Απλώς υπήρξαν αυτές οι στιγμές που με μια επαφή μέσα στον μήνα συνέβαινε. Φυσικά αν ερχόταν θα ήταν καλοδεχούμενο. Αυτή την φορά ναι το επεδίωξε ο άντρας μου μιας κ ήθελε να κάνουμε για τον μικρό μας παρέα όπως λέει. Πάντως μετά από αυτό που πιστεύω πως δεν θα πάει καλά τελειώνω με το θέμα αυτό μένουμε όπως έχει να μεγαλώσουμε το παιδάκι μας που δόξα τω Θεώ αποκτήσαμε.

Όσο για το Τέρνερ δεν έμαθα ποτέ κάτι για μονοσωμία.

Γερά μωρά για όλους ❤️

Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όλα να πάνε καλά με τα αποτελέσματα σας. Μην χάνεις την ελπίδα σου!!! 

στην φίλη μου όταν έκαναν αμνιοπαρακέντηση τους έδωσαν τα αποτελέσματα. Εκεί σου γράφει αναλυτικά τι πρόβλημα υπήρχε γενετικό. 

θα αναμένουμε τα νέα σου. Ο Θεός να σας βοηθήσει!!!! 

Υγεια εύχομαι σε όλα τα μωράκια!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rainbow2023 είπε:

Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όλα να πάνε καλά με τα αποτελέσματα σας. Μην χάνεις την ελπίδα σου!!! 

στην φίλη μου όταν έκαναν αμνιοπαρακέντηση τους έδωσαν τα αποτελέσματα. Εκεί σου γράφει αναλυτικά τι πρόβλημα υπήρχε γενετικό. 

θα αναμένουμε τα νέα σου. Ο Θεός να σας βοηθήσει!!!! 

Υγεια εύχομαι σε όλα τα μωράκια!

Και εμένα μου τα έδωσαν όλα σε φάκελο όμως γιατί δεν θυμάμαι τίποτα; Δεν ξέρω καν αν τα έχω ακόμη γιατί τότε φτιάχναμε το σπίτι μας και εμενα στης μαμάς μου.Θυμαμαι μόνο την απάντηση του γυναικολόγου πως ήταν τυχαίο γεγονός.Τα χαρτιά τα έκρυψα είχα πάθει στα αλήθεια κατάθλιψη δεν ήθελα να πέσει τίποτα στο μάτι μου που να μου την θυμίζει.Μονο τα κορίτσια έχουν σύνδρομο Τέρνερ.Ισως και να βρήκα την δύναμη να τα πετάξω όμως αλήθεια δεν θυμάμαι τίποτα.

Σε ευχαριστώ πολύ για την ευχή σου και εγώ εύχομαι και για εσένα τα καλύτερα αν έχεις παιδάκι ή αν σκοπεύεις να αποκτήσεις και στην φίλη σου να είναι όλα καλά! Περιμένω και εγώ νέα σας!

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...