Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μανούλες Οκτωβρίου 2023


Athene

Recommended Posts

16 ώρες πρίν, Evdokia Pan είπε:

Δοξα το Θεο ειμαστε καλα κ οι δυο!!! Πηγα πολυ χαλια χθες με πονιυς και αιμα περιόδου.  Ειχα πιστει απο το πρωι πως εχει τελειώσει. Ευτυχώς ομως εκανα λάθος! Το μικρό μας μεγαλωσε κατα 80% κ οι παλμοι του απο 113 εφτασαν τους 130! Μου εγραψε τον προγεννητικο κ θα μας δει παλι την Τεταρτη.  Μου ειπε οτι ειμαι ευχαριστημένη με αυτο που είδε. Να ειμαστε συγκρατημένοι μεν αλλα αισιοδοξοι. 

Την αιμμοραγια δεν μπορει να την αποδωσει σε αποκόλληση γιστι δεν ειδε τιποτα στον υπέρηχο.  Μου ειπε οτι κ λογω της αντιπηκτικης μαλλον σπανε πιο ευκολα αγγεια στο  τραχηλο κ την μητρα.

Θα παραμεινω στο κρεβατι κι ο Θεος βοηθος!

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!

Όλα καλά θα πάνε, βήμα βήμα με προσοχή και φροντίδα :) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 861
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 29/3/2023 at 12:17 ΜΜ, Evdokia Pan είπε:

Εχω ξεκινησει απο την προηγούμενη Πέμπτη αντιπηκτικες.  Χθες που πηγα στον αιματολογο μου έκανε θρομβοελαστρογραμμα.  Συμφωνα με αυτο η αγωγη με καλυπτει.  Θέλει να του στειλω την αυχενικη κ θα παω ξανα στην β επεπιδου.

Μακαρι το μωρο να ειναι καλά.  Ειμαι εντελώς απογοητευμένη. Εχω 3 βδομάδες στο κρεβατι με 0 αποτελεσμα. Επιπλεον διαβασα σε παλαιοτερες αναρτήσεις στο φόρουμ του κ Χατζηαντωνιου που εγραφε οτι στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν αποκολλησεις στο α τριμηνο γιατι πολυ απλα δεν υπάρχει πλακουντας πριν τις 10 βδομάδες κ ότι ο όρος χρησιμοποιείται καταχρηστικά για τις ανεξηγητες αιμμοραγιες....

Ειληκρινά δεν ξερω 😪

Αυτό το λέει και ο γυναικολόγος μου. Δεν υπάρχει αποκόλληση... αλλά μπορεί να υπάρχει κάποιο αιμάτωμα, στην πρώτη μου πετυχημένη εγκυμοσύνη είχα μεγάλο αιμάτωμα και είχα αρκετό αίμα, και σε αυτή έχω ένα μικρό αλλά ευτυχώς μόνο κάτι μπεζοκαφε έχω δει. Αφού όλα είναι καλά στον υπέρηχο μην ανησυχείς το αίμα δεν σημαίνει τίποτα! 

  • Ευχαριστώ 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

@EvgeniaCher

@Nadiaki κι εμένα μου άλλαξαν την ΠΗΤ από 11/10 σε 7/10!

Nadiaki κάναμε αυχενική την ίδια μέρα! Όλα καλά; Πόσο σας μέτρησαν; Φύλο είδαν;

 

Σχετικά με την αλλαγή της ΠΗΤ, την ημέρα της αυχενικής ήμουν 12 ακριβώς και με έβγαλαν 12+4 και μου είπαν ότι από εδώ και πέρα έτσι θα υπολογίζω. Πώς θα γίνει αυτό όταν έχω ημερολογιακά άλλη ΠΗΤ; Όταν θα με ρωτάνε τελευταία περίοδο θα τους βγάζει την παλιά μου ΠΗΤ. 

Δεν ξέρω αν συνέβη πρόσφατα σε άλλη κοπέλα, προσωπικά με 3 εγκυμοσύνες πρώτη φορά μου το είπαν και με έχουν μπερδέψει πολύ! 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Athene  Εμάς βγήκε 2.20 ! Μας είπαν κατά 80% κοριτσάκι αλλά αυτό θα φανεί ξεκάθαρα σε 2 βδομάδες ! 

Στους υπερήχους στον γυναικολόγο μου πάντα έβγαινε σαν μέτρηση κατά μία ημέρα μικρότερο από ότι βάση ΤΕΡ. Στην αυχενική δεν το ανέφεραν ! Εσύ που την έκανες ; Εγώ στο Μητέρα !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Nadiaki είπε:

@Athene  Εμάς βγήκε 2.20 ! Μας είπαν κατά 80% κοριτσάκι αλλά αυτό θα φανεί ξεκάθαρα σε 2 βδομάδες ! 

Στους υπερήχους στον γυναικολόγο μου πάντα έβγαινε σαν μέτρηση κατά μία ημέρα μικρότερο από ότι βάση ΤΕΡ. Στην αυχενική δεν το ανέφεραν ! Εσύ που την έκανες ; Εγώ στο Μητέρα !

Στο μήκος; Εμένα μου είπαν 61χλσ, γι'αυτό με έβγαλαν και παραπάνω μέρες. 

Εύχομαι με το καλό! Κι εμένα για κορίτσι μου είπαν 80%, αλλά έχω εικόνα από τον υπέρηχο που το δείχνει ξεκάθαρα το φύλο 😛

Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Athene είπε:

Στο μήκος; Εμένα μου είπαν 61χλσ, γι'αυτό με έβγαλαν και παραπάνω μέρες. 

Εύχομαι με το καλό! Κι εμένα για κορίτσι μου είπαν 80%, αλλά έχω εικόνα από τον υπέρηχο που το δείχνει ξεκάθαρα το φύλο 😛

Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης!

Ααααααα το μήκος εννοείς ;; 😂😂😂😂

Άλλο κατάλαβα ! 6,37εκ. ήμασταν ! 

Με το καλό!! Να πάνε όλα καλά !

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Nadiaki είπε:

@Athene  Εμάς βγήκε 2.20 ! Μας είπαν κατά 80% κοριτσάκι αλλά αυτό θα φανεί ξεκάθαρα σε 2 βδομάδες ! 

Στους υπερήχους στον γυναικολόγο μου πάντα έβγαινε σαν μέτρηση κατά μία ημέρα μικρότερο από ότι βάση ΤΕΡ. Στην αυχενική δεν το ανέφεραν ! Εσύ που την έκανες ; Εγώ στο Μητέρα !

Είσαι ευχαριστημένη απο την εξέταση? Κι εγω με το καλο αν φτάσει η ωρα εκει θα παω. Αλλα εχω διαβασει σε παλαιοτερα ποστ οτι σε ξεπετανε...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2023 at 5:51 ΠΜ, Athene είπε:

@EvgeniaCher

@Nadiaki κι εμένα μου άλλαξαν την ΠΗΤ από 11/10 σε 7/10!

Nadiaki κάναμε αυχενική την ίδια μέρα! Όλα καλά; Πόσο σας μέτρησαν; Φύλο είδαν;

 

Σχετικά με την αλλαγή της ΠΗΤ, την ημέρα της αυχενικής ήμουν 12 ακριβώς και με έβγαλαν 12+4 και μου είπαν ότι από εδώ και πέρα έτσι θα υπολογίζω. Πώς θα γίνει αυτό όταν έχω ημερολογιακά άλλη ΠΗΤ; Όταν θα με ρωτάνε τελευταία περίοδο θα τους βγάζει την παλιά μου ΠΗΤ. 

Δεν ξέρω αν συνέβη πρόσφατα σε άλλη κοπέλα, προσωπικά με 3 εγκυμοσύνες πρώτη φορά μου το είπαν και με έχουν μπερδέψει πολύ! 

 

Οπότε είμαστε 3 κοπέλες με ΠΗΤ συν/πλην 1-2 μέρες 🙂

Συνήθως θεωρούν ότι η ακριβείς μέτρηση της ηλικίας της κύησης προκύπτει από τη αυχενική οπότε ακολουθούμε αυτό που μας γράφει η αυχενική. Έχω και εγώ διαφορά συν 3 μέρες από αυτό που υπολόγισαν με βάση την τελευταία περίοδο. Φύλο δεν μπορέσαμε να δούμε ξεκάθαρα, πιθανόν να είναι κορίτσι αλλά δεν είμαστε ακόμα σίγουροι. Εμείς είμαστε στα 69 χιλιοστά, και αυχενική 1,7. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Ειμαι 13 εβδομαδων σημερα και έχω ΠΗΤ 8/10. Ειναι απο εξωσωματική η εγκυμοσύνη οπότε ξέρουμε ακριβως την ηλικία κύησης. Εχω κανει κι εγω την  αυχενικη οταν ημουν 11.5 εβδ. Ηταν 5.5 εκ μηκος και αυχ διαφανεια 1.7. Φυλο δεν έβλεπε. 

Εγώ δεν ειχα θέμα με εντονες ναυτιες ή εμέτους αλλα εχω παιδευτει πολυ με αιμορραγίες εξ αρχης, με "αποκολλησεις" που φαίνονται στον υπέρηχο και με παρενέργειες απο τα πολλα φαρμακα που δίνουν στην εξωσωματική. Η βασικη παρενεργεια δυσκοιλιότητα και φουσκωμα απο υψηλες δοσεις προγεστερονης και την ακινησια. 

Δυστυχώς ειχα και την περασμενη Παρασκευή μια αιμορραγια και αποκολληση και δεν μπορω να κανω τιποτα απο υπομονή και προσευχη να πανε καλα τα πραγματα.

Καλως σας βρηκα και καλες τελειομηνες εγκυμοσυνες σε ολες με υγιή μωρακια!

 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


17 ώρες πρίν, Evdokia Pan είπε:

Είσαι ευχαριστημένη απο την εξέταση? Κι εγω με το καλο αν φτάσει η ωρα εκει θα παω. Αλλα εχω διαβασει σε παλαιοτερα ποστ οτι σε ξεπετανε...

Εμένα είναι το πρωτο παιδάκι πρώτα ο Θεός οπότε δεν έχω εμπειρία .. Η αλήθεια είναι ότι περίμενα ο υπέρηχος να κρατήσει περισσότερο. Κράτησε κοντά στα 15 λεπτά , βέβαια μας έδειξε και μέτρησε ότι χρειάζεται.. Μαζί με τον εμβυολογο ήταν παρών και ο γυναικολόγος μου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Nadiaki είπε:

Εμένα είναι το πρωτο παιδάκι πρώτα ο Θεός οπότε δεν έχω εμπειρία .. Η αλήθεια είναι ότι περίμενα ο υπέρηχος να κρατήσει περισσότερο. Κράτησε κοντά στα 15 λεπτά , βέβαια μας έδειξε και μέτρησε ότι χρειάζεται.. Μαζί με τον εμβυολογο ήταν παρών και ο γυναικολόγος μου.

Τελεια! Σε ευχαριστώ πολύ!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Nadiaki είπε:

Εμένα είναι το πρωτο παιδάκι πρώτα ο Θεός οπότε δεν έχω εμπειρία .. Η αλήθεια είναι ότι περίμενα ο υπέρηχος να κρατήσει περισσότερο. Κράτησε κοντά στα 15 λεπτά , βέβαια μας έδειξε και μέτρησε ότι χρειάζεται.. Μαζί με τον εμβυολογο ήταν παρών και ο γυναικολόγος μου.

Καλησπέρα κορίτσια! Αν κατάλαβα καλά αναφέρεστε στον υπέρηχο για τη μέτρηση της αυχενικής διαφάνειας (α' επιπέδου); Επειδή μου έκανε εντύπωση ο χρόνος που αναφέρθηκε θα ήθελα να σας μεταφέρω τη δική μου εμπειρία. Οταν είχα κάνει αυχενική για το πρώτο μου παιδάκι (2020) θυμάμαι πάρα πολύ καλά ότι κράτησε τουλάχιστον 45 λεπτά. Και έτυχε το μωράκι να εχει καλή θέση και να γίνουν εύκολα οι μετρήσεις, διαφορετικά ίσως είχε κρατήσει ακόμα παραπάνω. Η γιατρός μου, μου είχε πει ότι χρειάζονται να γίνουν πολλές φορές οι ίδιες μετρήσεις για να βγει ένας αξιόπιστος μέσος όρος. Πέρα από την μέτρηση του πάχους της αυχενικής, μετριούνται ενα σωρό άλλα πράγματα (καρδούλα, εγκέφαλος, ουροδόχος κύστη, ρινικό οστό, οστά μηρών, αρτηρίες, κ.λπ.). Μου φαίνεται λίγο απίστευτος ο χρόνος των 15 λεπτών για μια τόσο σημαντική εξέταση. 

  • Μου αρέσει 2

age.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια…Είμαι στου Σεπτεμβρίου τις μανούλες αν όλα πάνε καλά…Κι εμένα η αυχενική κράτησε 45 λεπτά σίγουρα..θυμάμαι μέτρησε το υγρό στον αυχένα τουλάχιστον τέσσερις φορές….αλλά μπορεί να μην μετράνε τόσο διεξοδικά στο κέντρο που πήγατε…

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Για αυτο ρωτησα κι εγω την εμπειρια της κοπελας. Εγω αναγκαστικά θα παω στο Μητερα γιατι συνεργαζεται η γυναικολόγος κ θελει να ειναι παρουσα αλλα κ γιατι μας συμφερει λογω ιδιωτικής ασφάλειας...

Αλλα με προβληματίζει αυτο που λετε κι εχω διαβασει κ αλλου οτι κατα μεσο ορο η εξέταση διαρκει 45 λεπτα κ στο μητέρασε ξεπετανε στα 15... Εν τω μεταξύ εγω λογω ηλικιας (38) σκεφτομαι κ την ληψη τροφοβλαστης, αλλα φοβαμαι που λενε οτι σχετιζεται με αποβολες.... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...