Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

CAFE ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2012


elissavet1988

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

KALISPERA KI APO MENA!!!!EGW APO NAUTIES OPWS K STIN PRWTI EGKUMOSUNI EXW SUNEXEIA K ISWS WS TO TELOS....OSO GIA TOUS UPERIXOUS GIA POIO LOGO DEN THELETE NA PATE KATHE MINA??EGW THELW NA VLEPW TO MWROULINI MOU K PAW ME POLU XARA..

Καλημερα! Ελισσαβετ απλα λενε, και καποιοι γιατροι το υποστηριζουν και το υιοθετουν και σε στελνουν μονο 3 φορες για υπερηχο, οτι δεν κανει και πολυ καλο ο υπερηχος στο μωρο καθε μηνα. Ο δικος μου βεβαια και στην πρωτη εγκυμοσυνη καθε μηνα μου εκανε και οχι για τα χρηματα της επισκεψης αφου ειναι οικογενειακος φιλος του αντρα μου και δε μου χρεωνει τις επισκεψεις. Κι εγω θελω να το βλεπω το μωρο εννοειται!

Εχθες πηγα και στη διαιτολογο μου και μου εβγαλε προγραμμα διατροφης μπας και καταφερω να παρω μεχρι 9-10 κιλα, τα τελέυταια 7 της πρωτης εγκυμοσυνης τα εχασα πριν 2 μηνες βλεπετε..:-(

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Ελισσαβετ απλα λενε, και καποιοι γιατροι το υποστηριζουν και το υιοθετουν και σε στελνουν μονο 3 φορες για υπερηχο, οτι δεν κανει και πολυ καλο ο υπερηχος στο μωρο καθε μηνα. Ο δικος μου βεβαια και στην πρωτη εγκυμοσυνη καθε μηνα μου εκανε και οχι για τα χρηματα της επισκεψης αφου ειναι οικογενειακος φιλος του αντρα μου και δε μου χρεωνει τις επισκεψεις. Κι εγω θελω να το βλεπω το μωρο εννοειται!

Εχθες πηγα και στη διαιτολογο μου και μου εβγαλε προγραμμα διατροφης μπας και καταφερω να παρω μεχρι 9-10 κιλα, τα τελέυταια 7 της πρωτης εγκυμοσυνης τα εχασα πριν 2 μηνες βλεπετε..:-(

KI EGW EKANA DIATROFI ALLA EXW 8 KILA EPIPLEON META TIN PRWTI EGKUMOSUNI MOU!!!ERXOTANE O DIATROFOLOGOS ALLA TON STAMMATISA..TWRA EKTOS APO TIS NAUTIES SUNEXEIA.... PROSPATHW TO VRADU NA MIN TRWW MPAS K APO TA 63 POU EIMAI DEN ANAIVW K POLU!!!TO ELPIZW DILADI.......PRIN TI PRWTI EGKUMOSUNI IMOUNA 52..

DEN TO IKSERA AUTO GIA TON UPERIXO...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

Κατερίνα πηγαίνω κάθε μήνα για υπέρηχο. Πήγα πρώτη επίσκεψη στις 22 Αυγούστου . επειδή δε φαινόταν καλά ο σάκος πήγα μετά απο 10 μέρες πάλι και τώρα ξανά γύρω στις 20 θα κλείσω ραντεβού. Εγώ στην πρώτη αυχενική δεν έκανα. Μόνο β επιπέδου. δεν γνωρίζω γιατί. Και αιματολογικές 2 φορές ανάλυση αίματος και ούρων και μαζί με τη β επιπέδου για το σύνδρομο down. δεν είναι των πολύ τακτικών εξετάσεων ο γιατρός μου εκτός αν συντρέχει λόγος παρακολούθησης (πχ χαμηλού αιματοκρίτη).

Η μικρή μου (σε λίγο μεγάλη) είναι 2 χρονών και 8 μηνών.


Link to comment
Share on other sites

Απο συμπτώματα ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ!

Στην πρώτη είχα μόνο πρωινές ναυτίες. Με ενοχλούσε ακόμα και η μυρωδιά του καφέ, το πρώτο τρίμηνο μόνο και χωρίς εμετούς. Αυτή τη φορά δεν έχω ούτε αυτό. Απ'το καλό στο καλύτερο. Μόνο πρίξιμο και πόνο στο στήθος για να μου υπενθιμίζει κάτι την εγκυμοσύνη τέλος πάντων...

Στην πρώτη πήρα 14 κιλά και μου έμειναν τα 5. Προ εγκυμοσύνης ήμουν 55 κιλά με 1,7 ύψος επομένως με τα 5 κιλά όλοι μου λένε πως τώρα έγινα άνθρωπος και έτσι δεν τα έχασα αλλά αλοίμονο αν πάρω πάλι τόσα. Μπήκα και εγώ σε πρόγραμμα διατροφής. Στο φαγητό ελάχιστες σταγόνες λάδι, στη σαλάτα εώς και καθόλου. γλυκά καθόλου. Το πολύ πολύ μια μπάρα δημητριακών και είδη έχασα ένα κιλό:D


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω τιποτα απολυτως απο συμπτωματα οπως και στην πρωτη!

Μια χαρα εισαι Βικυ, κι εγω κοντα ειμαι 1,74 και εκανα αμαν και πως να ξαναπαω στα 63, τα κανονικα μου, να σκεφτειτε οτι τα τελευταια 7 κιλα απο τα 14 που ειχα παρει στην πρωτη τα εχασα απο Απριλη μεχρι αρχες Αυγουστου,τωρα δλδ. Η διαιτολογος το μονο επιπλεον γευμα που μου εβαλε τωρα ειναι ενα γιαουρτι,γενικα ενα γαλακτοκομικο γευμα μαραπανω χρειαζεται στο 1ο τριμηνο και φυσικα μου εκοψε αναψυκτικα!Ας ελπισουμε να μην παρουμε πολυ αυτη τη φορα!

Link to comment
Share on other sites

εγώ το πρωί τρώω δημητρικά ολικής ή μια φετα ολικής με βιτάμ και μέλι με ένα ποτήρι χυμό, στη δουλειά μια μπανάνα και μια πάρα δημητριακών ή κριτσίνια ολικής. ¨οταν επιστρέφω σπίτι 4μιση 5παρά τρώω μια μερίδα φαγητό που έχω μαγειρέψει με σταγόνες ελαιόλαδου και αν κόψω ντομάτα δεν βάζω καθόλου λάδι, στο μαρούλι ή κάτι άλλο ελάχιστο. Το απόγευμα κανένα φρούτο και το βράδυ κατα τις 9 ένα γιαούρτι με μέλι. Και καθ'όλη τη διάρκεια της ημέρας προσπαθώ να πίνω αρκετό νερό.

Ραγάδες κάνατε στην πρώτη? Εγώ ευτυχώς την πρώτη τουλάχιστον τη γλίτωσα. έβαλα απο τον τρίτο - τέταρτο μήνα πρωί και βράδυ μια κρέμα corres για ραγάδες αλλά δεν ξέρω αν τελικά βοηθάει. ¨οπως και να έχει με το που εμφανιστεί η κοιλιά λέω να την ξαναπάρω.


Link to comment
Share on other sites

Οχι ραγαδες δεν εκανα καθολου, εβαζα μια κρεμα percutalfa μου την ειχαν συστησει ως πολυ καλη αλλα η γνωμη μου ειναι οτι αν ειναι να κανεις θα κανεις, οι κρεμες δε βοηθουν και πολυ, εχει να κανει με τον τυπο δερματος κυριως.

Αληθεια, γενναει καμια σας φυσιολογικα???Η εχουμε ολες κανει καισαρικη στο πρωτο?Εγω περιμενω μπας και δεησει ο γιατρος μου να προσπαθησουμε φυσιολογικα αυτη τη φορα!

Link to comment
Share on other sites

ελισάβετ εσένα πόσο είναι το παιδάκι σου? Αγόρι ή κορίτσι?

κατερίνα εσένα τα ''προδίδει '' το τίκερ σου.

¨εχετε ανακοινώσει τον ερχομό του νέου μέλους στα μικρά σας?


Link to comment
Share on other sites

ελισάβετ εσένα πόσο είναι το παιδάκι σου? Αγόρι ή κορίτσι?

κατερίνα εσένα τα ''προδίδει '' το τίκερ σου.

¨εχετε ανακοινώσει τον ερχομό του νέου μέλους στα μικρά σας?

Ναι βεβαια και τρελαινεται να γαργαλαει τον οφαλο μου η μικρη!Επισης δε μου ζηταει πια αγκαλια συνεχεια!Ειναι και 15 κιλα δεν ειναι ευκολο να τη σηκωνεις για πολυ!Την παιρνω και στους υπερηχους μαζι μου και ξετρελαινεται!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οχι ραγαδες δεν εκανα καθολου, εβαζα μια κρεμα percutalfa μου την ειχαν συστησει ως πολυ καλη αλλα η γνωμη μου ειναι οτι αν ειναι να κανεις θα κανεις, οι κρεμες δε βοηθουν και πολυ, εχει να κανει με τον τυπο δερματος κυριως.

Αληθεια, γενναει καμια σας φυσιολογικα???Η εχουμε ολες κανει καισαρικη στο πρωτο?Εγω περιμενω μπας και δεησει ο γιατρος μου να προσπαθησουμε φυσιολογικα αυτη τη φορα!

Εγώ φυσιολογικά γέννησα και όχι δεν είμαι μαζώχα:tongue: έκανα επισκληρίδιο.

είναι εφικτός ο φυσιολογικός τοκετός μετά απο καισαρική? ΔΕν είναι μεγάλος ο κίνδυνος να ανοίξει η τομή?

Α, και να σας πω πως στο πρώτο στον υπέρηχο βλέπαμε αγόρι μέχρι την τελευταία μέρα. Ενώ τα είχα όλα μπλέ γέννησα μια ξανθιά γαλανομάτα κούκλα. ¨οχι, δεν το μπέρδεψαν στο μαιευτήριο με το που βγήκε έσκυψα μπροστά και έκανα πρώτη τη διαπίστωση!


Link to comment
Share on other sites

Ναι βεβαια και τρελαινεται να γαργαλαει τον οφαλο μου η μικρη!Επισης δε μου ζηταει πια αγκαλια συνεχεια!Ειναι και 15 κιλα δεν ειναι ευκολο να τη σηκωνεις για πολυ!Την παιρνω και στους υπερηχους μαζι μου και ξετρελαινεται!

και εγώ το ίδιο. ¨ηθελα να γνωρίζει και να κατανοεί το λόγο που δεν μπορώ να τη σηκώνω (άσε που δεν το τηρώ αυστηρά). Ακούω μερικούς να περάσει το πρώτο τρίμηνο , να δέσει το παιδί και μετά να το πούν. Δηλαδή στον τέταρτο, πέμπτο, έκτο, όγδοο ακόμα και στη γέννα δεν μπορεί να γίνει η στραβή? Η δικιά μου έρχεται και μου φιλάει την κοιλιά. Ανυπομονεί για το αδερφάκι της. Πάντα της άρεσαν τα μικρά μωράκια, τώρα βέβαια στην πράξη δεν ξέρω αν αλλάξει κάτι. Το καλό είναι οτι βρίσκεται σε ηλικια που μιλάει πλήρως, μπορούμε να συνενοούμαστε , να με βοηθάει στην περιποίηση του μωρού και να της αναθέτω μικροδραστηριότητες.


Link to comment
Share on other sites

Κι η δικια μου μιλαει πολυ καλα,κανει προτασεις κανονικα,συνεννοουμαστε! Κι εγω δεν το εχω πει ακομα γενικα,μονο σε στενους συγγενεις, δεν ξερω γιατι αλλα σε αυτη την εγκυμοσυνη εχω ενα φοβο,στην πρωτη τιποτα,ουτε στη δουλεια μου βεβαια το εχω πει μπας και γλυτωσω τη γκρινια για λιγο..

Αντε ρε ειχες αγορι μεχρι που γεννησες?Τοσα μπλε τι τα εκανες?:confused:Εγω προτιμω γενικα τα κοριτσια οποτε να χαιρεσαι τη γαλανοματα κουκλα!Εμεις ειχαμε αγορι μεχρι τη β επιπεδου,δε φαινοταν και καλα μεχρι τοτε..Οσο για την καισαρικη θελω σαν τρελη να τη γλυτωσω,ταλαιπωρηθηκα παρα πολυ στο πρωτο, και μπηκα με προκληση 39+6 γιατι η μικρη δεν κατεβαινε με τιποτα,ετσι κατεληξα εκει,λενε οτι μετα απο 3 χρονια μπορεις να προσπαθησεις για φυσιολογικο τοκετο αλλα ειναι μετημενοι οι γιατροι που αναλαμβανουν κατι τετοιο και ο δικος μου μαλλον δεν ειναι σε αυτους!

Link to comment
Share on other sites

απο τα δώρα που μου κάνανε μάζεψα και ροζ, άσε που στο επόμενο τρίμηνο ήθελε καινούρια επομένως απο εκεί και πέρα τέλος τα μπλε.

Και εγώ με πρόκληση πήγα αλλά είχα ήδη διαστολή 2 δύο μέρες πριν και πολύ μαλακό τράχηλο επομένως μέσα σε 4 ώρες και με τη βοήθεια δυο μαίων να σκουντάνε με τους αγκώνες για να κατέβει το παιδί επειδή έχανε παλμούς (στους 50 έφτασε) με τρις σπρωξιές την έβγαλα .


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...