Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

μετανάστευση (πρακτικά θέματα &απορίες)


Recommended Posts

biggi γειά!! ζήτησε ο άντρας μου να του στείλουν τη κάτοψη του σπιτιού για να δούμε αν χωράν τα πράγματα μας και πως, αν και 110 τμ ( το δικό μου τώρα είναι 87) να δούμε πώς είναι σα διαρρύθμιση,

τώρα τον όροφο θα τον αφήσουμε για έκπληξη χαχαχα ή θα ρωτήσουμε και αυτό! πισίνα έχει στο τελευταίο όροφο, χαμάμ σάουνα και γυμναστήριο κάτω και έχει θυρωρό συνέχεια ( μπλιάξ) και ασφάλεια συνέχεια,

μας απάντησε ο έλληνας μεταφορέας και το γράφω για τα πρακτικά..

κοντέινερ 40ρι έξω απο το σπίτι μου , να τα συσκευάσω και φορτώσω εγώ μέσα τα πράγματα , και να το πάει στο ντουμπαι χωρίς όμως τον εκτελωνισμό εκεί (και τη μεταφορά στο καινούργιο σπίτι), 2300 με 2400,

άν τα συσκευάσει και τα φορτώσει αυτός σύν 500 ευρώ:roll:

θα δούμε όμως και τη προσφορά του ξένου σε λίγες μέρες..

αυτά :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιατί μπλιαξ καλέ; Καλό είναι που έχει θυρωρό, εγώ θα το θεωρούσα μεγάλο υπέρ! Η πισίνα επίσης είναι ατού γιατί η θάλασσά τους δεν είναι σαν τη δικιά μας. Κλειστή είναι ή ανοιχτή;

Ρώτα και τον όροφο, τι έχεις να χάσεις; Θα μπορείς να προετοιμαστείς ψυχολογικά ;)


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

μας απάντησε ο έλληνας μεταφορέας και το γράφω για τα πρακτικά..

κοντέινερ 40ρι έξω απο το σπίτι μου , να τα συσκευάσω και φορτώσω εγώ μέσα τα πράγματα , και να το πάει στο ντουμπαι χωρίς όμως τον εκτελωνισμό εκεί (και τη μεταφορά στο καινούργιο σπίτι), 2300 με 2400,

άν τα συσκευάσει και τα φορτώσει αυτός σύν 500 ευρώ:roll:

θα δούμε όμως και τη προσφορά του ξένου σε λίγες μέρες..

αυτά :D

Ελενη μου να σε ενημερώσω, να μην υποτιμάς ΚΑΘΟΛΟΥ τον εκτελωνισμο εκει και την μεταφορά γιατι μπορεί να σου βγει περισσότερο απο ότι σε χρεώνει ο Ελληνας και να σου πάει ένα τρελό συνολο....


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

μας απάντησε ο έλληνας μεταφορέας και το γράφω για τα πρακτικά..

κοντέινερ 40ρι έξω απο το σπίτι μου , να τα συσκευάσω και φορτώσω εγώ μέσα τα πράγματα , και να το πάει στο ντουμπαι χωρίς όμως τον εκτελωνισμό εκεί (και τη μεταφορά στο καινούργιο σπίτι), 2300 με 2400,

άν τα συσκευάσει και τα φορτώσει αυτός σύν 500 ευρώ:roll:

θα δούμε όμως και τη προσφορά του ξένου σε λίγες μέρες..

αυτά :D

:confused: Ρωτησα για Αυστραλια και για ενα κοντεινερ με παρομοιο ογκο μου ειπαν κανενα 600αρι...να το ψαξεις κι αλλο εσυ ή εγω????

Link to comment
Share on other sites

Λίζα καλημέρα, εμείς τελικά καταλήξαμε να πάρουμε λίγα πραγματα μαζί(κούτες με πετσέτες-σεντόνια-κατσαρόλες τέτοια, τα καθισματάκια των παιδιών κτλ) και μας είπε 700 ευρώ με συσκευασία μέσα και τελωνείο ελληνικό

αλλά

θα πάνε διπλοφόρτωση ή τριπλό θα σε γελάσω:D μαζί με άλλα , δηλαδή συγκεκριμένα μας είπε 55 το κυβικό , εμείς υπολογίζουμε και του είπαμε γύρω στα 5 κυβικά , οπότε με τη μεταφορά και το τελωνείο πάει τόσο.

ρώτα αν η τιμή αφορά διπλοφόρτωση ή αν είναι για εσάς μόνο το κοντέινερ και πές μου μπάς και μου δώσεις του δικού σου το τηλ.να μου κάνει και αυτός προσφορά;) ή τούμπαλιν

φτηνά μου φαίνεται πάντως για Αυστραλία.. είναι και παρελκόμενα μέσα τελωνεία μεταφορές?)

biggi .... για τη πισίνα δε ρωτήσαμε αλλά μάθαμε τον όροφο. κλάπς...

26 ή 27 ..... :roll:

θα βγαίνω για τσιγαράκι και θα μπαίνω με ίλιγγο.......... μπουσουλώντας εννοείται...:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα βγαίνω για τσιγαράκι και θα μπαίνω με ίλιγγο.......... μπουσουλώντας εννοείται...:lol:

Αντε ρε??? Απο κει θα μπορεις να κάνεις πολλά πραγματα....

Parachuting

bungee jumping

Aerobatics

ballooning

Gliding, Paragliding, Hang Gliding

Human powered aircraft

:P:p:p:p:p:p:p:p:p:p


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

biggi .... για τη πισίνα δε ρωτήσαμε αλλά μάθαμε τον όροφο. κλάπς...

26 ή 27 ..... :roll:

Μια χαρά είναι. Στο Ντουμπάι μένουν σε ισόγεια και μικρές πολυκατοικίες μόνο οι κακόμοιροι. Να ανησυχούσες αν σας έλεγαν ότι το διαμέρισμα είναι στον 2ο όροφο πενταόροφης πολυκατοικίας. Όλα τα άλλα συνηθίζονται (εντάξει, θα προσέχεις να μην σκύβεις, να μην στέκεσαι πολύ κοντά στο κάγκελο κουλουπού) ;)

Πότε με το καλό αναχωρείτε;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!! stellinula το αλεξίπτωτο να θυμηθώ να πάρω:lol::lol: ποιό ανσανσέρ και κουραφέξαλα:cool:

αχ παναγιά μου τι τραβάωωωωω ...

biggi 17 φεύγει ο δικός μου και εμείς κατά τις 10 Νοέμβρη.. να βάλει μπροστά τις βίζες αν και με τουριστικές θα μπούμε και θα τις αλλάξουμε μετά.

πάντως ρε κορίτσια πολλά λεφτά η μετανάστευση ...

σήμερα πληρώσαμε 400 για τα διαβατήρια, προχτές 200 στη πρεσβεία και άλλα 200 για μετάφραση στο υπ.εξ.

οι κούτες και τα παρελκόμενα άλλα 100 ευρώ

οι βίζες οι δικές μας με το καλημέρα άλλα 700 :rolleyes:

τεσπά έτσι είναι ..

για Αυστραλία η βίζα είναι 3000 το τμχ χαχαχα οπότε παίρνω κουράγιο.. υπάρχουν και χειρότερα!!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!! stellinula το αλεξίπτωτο να θυμηθώ να πάρω:lol::lol: ποιό ανσανσέρ και κουραφέξαλα:cool:

αχ παναγιά μου τι τραβάωωωωω ...

biggi 17 φεύγει ο δικός μου και εμείς κατά τις 10 Νοέμβρη.. να βάλει μπροστά τις βίζες αν και με τουριστικές θα μπούμε και θα τις αλλάξουμε μετά.

πάντως ρε κορίτσια πολλά λεφτά η μετανάστευση ...

σήμερα πληρώσαμε 400 για τα διαβατήρια, προχτές 200 στη πρεσβεία και άλλα 200 για μετάφραση στο υπ.εξ.

οι κούτες και τα παρελκόμενα άλλα 100 ευρώ

οι βίζες οι δικές μας με το καλημέρα άλλα 700 :rolleyes:

τεσπά έτσι είναι ..

για Αυστραλία η βίζα είναι 3000 το τμχ χαχαχα οπότε παίρνω κουράγιο.. υπάρχουν και χειρότερα!!

Με το καλό ευχομαι κοριτσάκι μου να εγκατασταθείτε και να ανθισετε!!!:D


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

EΛενα δουλευα σε εκτελωνιστικο, θα σου πω μια εναλλακτικη και ψάξτην να δεις αν σε συμφέρει και σε βολεύει!!!

Δες αν μπορείς να νοικιάσεις ένα container 20άρι να το γεμίσεις με αυτα που θες και να πάει ακτοπλοικώς....Δες το σε συμφέρει!!!!

Διαστάσεις 20αριου εμπορευματοκιβωτίου

Μήκος: 5,92m

Πλάτος: 2,34m

Υψος: 2,30m

Υπάρχει και το 40αρι

Μήκος: 12,10m

Πλάτος: 2,34m

Υψος: 2,69m

an kai meis leme na pame pros oukrania an uparxoun dia8esima ta tilefona gia tis metaforikes 8a imoun upoxreos

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


biggi 17 φεύγει ο δικός μου και εμείς κατά τις 10 Νοέμβρη.. να βάλει μπροστά τις βίζες αν και με τουριστικές θα μπούμε και θα τις αλλάξουμε μετά.

Καλή αρχή Έλεν και... keep us posted! :D


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

an kai meis leme na pame pros oukrania an uparxoun dia8esima ta tilefona gia tis metaforikes 8a imoun upoxreos

λυπάμαι δεν εχω κάποια πλέον,κάνε ένα googling και θα σου βγάλει αρκετα


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπόρεσα να διαβάσω όλες τις απαντήσεις. Να σας πω μόνο, ότι εμείς γεμίσαμε όλο το σπιτικό μας σε ένα 20άρι container και πληρώσαμε 2.300 για Κύπρο. Δεν υπήρχε περίπτωση με 2.300 να ξαναγοράσουμε όλα μας τα έπιπλα και τα ηλεκτρικά!!!!;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας και από εμένα,

Θέλω τη βοήθειά σας στο εξής... τα παιδάκια μου είναι 3 και 18 μηνών...

σε περίπτωση μετακίνησης στο εξωτερικό...

Πως επιλέγουμε σχολείο;

Τι ρωτάμε;

Με το θέμα γλώσσας, ναι τα παιδάκια μου μιλάνε μόνο ελληνικά... χμ, τώρα που το σκέφτομαι η μικρή δεν μιλάει καμμία γλώσσα..

Γενικότερα τι μπροείτε να προτείνετε;


beSZp2.pngdsR5p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

γειά σου georgina! εγώ ξέρω να σου πώ για ντουμπάι μόνο σε άλλες χώρες δεν έχω ιδέα, άν η χώρα που διαλέξεις να πάς έχει ελληνικό κανονικό σχολείο ( όχι μια φορά την εβδομάδα όπως εδώ π.χ. σαν φροντιστήριο ) έχει καλώς αλλιώς βλέπεις και κινήσε αναλόγως.

εγώ τα έγραψα σε αγγλικό σχολείο , τη μεγάλη μου ( 5 ) την δεχτήκανε με τη προυπόθεση να μάθει να επικοινωνεί μέχρι σεπτέμβρη που θα αρχίσει στο kg2 (νήπιο ) μέσα σε μία εβδομάδα έχει μάθει το τραγουδάκι της άλφα βήτα φαντάσου , αλλά γενικά είναι λίγο στρεσογόνο να μάθει το παιδί μια ξένη γλώσσα ( όχι σαν δευτερη αλλά σαν μητρική..) και να ακούει ακαταλαβίστικα!! γενικά αυτό που λένε ισχύει έιναι σφουγγάρια ...

Επιλέγεις με βάση τα δικά σου κριτήρια , και φυσικά μέσα απο κάποιον που ήδη μένει εκέι να ακούσεις απόψεις και μετά αποφασίζεις.φυσικά και η επαφή που θα έχειις με το σχολείο.. για ιδιωτικά μιλάω έτσι ..\

αυτά προς το παρών !! έιναι λίγο αγχος το σχολείο σε αυτές τις περιπτώσεις..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...