Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Άρα πιστεύεις ότι δεν θα υπάρξει θέμα με την σκόνη. Ούτε ότι εχτές έσκασε με το τέστ και έκλαιγε. Πρώτη φορά που σε εμβρυομεταφορα είχε 3 μέρες υπερβολικούς πόνους στην μέση ούτε να κάτσει ούτε να σηκωθεί και λέω μπασ και εγινε το θαύμα μας.Ναι το ξέρω με το άγχος έχεις δίκιο είναι για το μόνο θέμα που έχω άγχος λογικό όταν σου λένε οι γενετιστές ότι άμα κάνεις παιδί μέχρι τα 34 γιατί μετά είναι παθολογικό το σπέρμα τώρα είμαι 29 έχεις δίκιο συμφωνώ. Ελπίζω το τέστ να είναι λάθος και να δούμε την Κυριακή μια θετική χοριακη. Σε όλες σας το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου αλήθεια 

      Εγώ έκανα εμβρυομεταφορά την προηγούμενη Τετάρτη,βάλαμε ένα εμβρυακι.Ξεκινησα να κάνω τεστ από το Σάββατο η την Κυριακή αν θυμάμαι καλά και μέχρι την Τετάρτη το πρωί έβγαιναν αρνητικά (λογικό).Μετά έκανα αλλά δύο και βγήκαν θετικά,αύριο θα πάω για χοριακη.Αν θέλει να κάνει τεστ,καλό θα ήταν να περιμένει τουλάχιστον μία εβδομάδα από την εμβρυομεταφορά.Οι πόνοι στην κοιλιά και τη μέση είναι καλό σημαδι, τουλάχιστον για μένα,διότι και τις δύο φορές που ήμουν έγκυος,είχα τέτοιους πόνους.Αλλα κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός,δεν υπάρχουν στάνταρ συμπτώματα.Καποιες γυναίκες δεν είχαν καθόλου συμπτώματα και παρόλα αυτά πήραν θετική χοριακη.Σχετικα με τη σκόνη και τον καφέ,ασφαλώς και δεν επηρεάζουν το έμβρυο.Αν είναι να πιάσει,θα πιάσει.Σας εύχομαι μια μεγάλη χοριακη και σε λίγο καιρό να γεμίσει η αγκαλιά σας με μωράκια ❤️

Ανησυχία για πέτρες στην χολή & εγκυμοσύνη!


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα, αρχικά να αναφέρω πως γέννησα το 2021... Σε εκείνη την εγκυμοσύνη ήταν όλα καλά εκτός από μια φορά που με έπιασε ένας έντονος πόνος στο στήθος κ έτρεξα στο νοσοκομείο. 

Δεν μου βρήκαν κάτι,γενναω όλα καλά... Και από τότε πάθαινα συχνά τέτοια επεισόδια ο πόνος αφορητος. 

Μεγάλη ταλαιπωρία και φτάνουμε στο σήμερα που πολύ πρόσφατα έμαθα ότι αυτοί οι πόνοι ήταν λόγω πέτρες στη χολή... Ο γαστρεντερολογοσ πρώτου με στείλει στο χειρούργο μου είπε να προσέξω να μη μείνω έγκυος.... 

Κανονίζω το χειρουργείο... Το οποίο το έχω σε ενάμιση μήνα.... Και το αποτέλεσμα είναι ότι έμεινα έγκυος στα ξαφνικά και με μια φορά επαφή όλη κ όλη (όχι ότι έχει σημασία) 

Αλλα ότι ήταν πολύ ξαφνικό κ απρόσμενο. Είμαι πολύ αγχωμένη και χάλια ψυχολογικά ... Περιμένω να έρθει η Δευτέρα για να κλείσω ραντεβού στο γυναικολογο να δω τι θα μου πει. Εχει κάποια παρόμοια εμπειρία; είμαι να σκάσω διότι γνωρίζω ότι η κύηση επιβαρύνει κι άλλο τη χολή. 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρχικά μην πανικοβαλλεσαι. Η εγκυμοσύνη δεν είναι κανόνας ότι αυξάνει την χολολιθιαση απλά έχει παρατηρηθεί σε μεγαλύτερο ποσοστό και σ εγκύους! Πιθανότατα να πρέπει να αναβάλλεις την εγχείρηση αν και πλέον γίνεται λαπαροσκοπικά με μεγάλη επιτυχία κ χωρις πρόβλημα καθότι οι οπές δύσκολα θα σε επηρεάσουν κ θα έχουν κλείσει πριν προλάβει η κοιλιά να φουσκώσει. Επιπλέον ρωτα τον γιατρό σου μήπως επιτρέπεται να κανεις μαγνητική να δεις ποσό επείγον είναι το θεμα! Αν σου πει ότι μπορεί να προκαλέσει οξύ επεισόδιο πρέπει να την κανεις άμεσα, αν πάλι ήταν ένα από τα επεισόδια που σε επηρεαζουν μια φορά κάθε λίγους μήνες μπορεί και να περιμένει! Επίσης συμβουλεψου το γυναικολόγο και για το χειρότερο σενάριο του να δημιουργηθεί θεμα στην εγκυμοσύνη από πόνους - σπασμούς κλπ, για κανένα λογο αυτό δεν είναι να το ρισκάρεις. Απόφαση θα πάρετε μαζί με το γιατρό σου βάση σοβαρότητας κατάστασης και ιδανικα βάλε τους δυο γιατρούς να επικοινωνήσουν μεταξύ τους. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Afrodite88 είπε:

Αρχικά μην πανικοβαλλεσαι. Η εγκυμοσύνη δεν είναι κανόνας ότι αυξάνει την χολολιθιαση απλά έχει παρατηρηθεί σε μεγαλύτερο ποσοστό και σ εγκύους! Πιθανότατα να πρέπει να αναβάλλεις την εγχείρηση αν και πλέον γίνεται λαπαροσκοπικά με μεγάλη επιτυχία κ χωρις πρόβλημα καθότι οι οπές δύσκολα θα σε επηρεάσουν κ θα έχουν κλείσει πριν προλάβει η κοιλιά να φουσκώσει. Επιπλέον ρωτα τον γιατρό σου μήπως επιτρέπεται να κανεις μαγνητική να δεις ποσό επείγον είναι το θεμα! Αν σου πει ότι μπορεί να προκαλέσει οξύ επεισόδιο πρέπει να την κανεις άμεσα, αν πάλι ήταν ένα από τα επεισόδια που σε επηρεαζουν μια φορά κάθε λίγους μήνες μπορεί και να περιμένει! Επίσης συμβουλεψου το γυναικολόγο και για το χειρότερο σενάριο του να δημιουργηθεί θεμα στην εγκυμοσύνη από πόνους - σπασμούς κλπ, για κανένα λογο αυτό δεν είναι να το ρισκάρεις. Απόφαση θα πάρετε μαζί με το γιατρό σου βάση σοβαρότητας κατάστασης και ιδανικα βάλε τους δυο γιατρούς να επικοινωνήσουν μεταξύ τους. 

 

Εννοείται η απόφαση θα παρθεί μαζί με το γιατρό. 

Με το να το μάθω εχθές Σάββατο και να μην έχω επικοινωνήσει ακόμα με κανένα γιατρό για να κλειστεί ραντεβού. Οι σκέψεις και το άγχος με τρώνε.... Διότι δε γνωρίζω κ εγώ τι θα γίνει και πόσο σοβαρό είναι για να μου πει ο γιατρός να προσέξω μη μείνω έγκυος γιατί θα πράγματα θα είναι ζόρικα. 

Επεισόδια είχα τουλάχιστον μια φορά το μήνα πολύ έντονα σε σημείο να με φτάνουν στο νοσοκομείο. Ειδικά τον Ιανουάριο με έπιασε 2 φορές μέχρι που βρήκα τι έχω και προσέχω πολύ την διατροφή μέχρι το χειρουργείο... 

Τέλος πάντων, θα περιμένω να πάω στον γυναικολογο να ακούσω τι θα μου πει. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

με μια αναζήτηση βρήκαμε πάρα πολλά θέματα και συζητήσεις στο parents.org.gr

https://parents.org.gr/forum/search/?q=πέτρες χολή εγκυμοσύνη&quick=1&updated_after=any&sortby=relevancy&search_and_or=and

δείτε τα και αυτά, 

αλλα θα κάνουμε και μια επιλογή αργότερα σήμερα και θα την δημοσιεύσουμε εδώ. 

Για ενημερωτικά θέματα να προτιμάτε το parents.org.gr εξαιτίας της μεγάλης βάσης δεδομένων που έχει δημιουργηθεί εδώ και 17 χρόνια! 

ευχαριστούμε! 


Ακολουθήστε μας και στο Instagram!

follow_cafe.jpgfollow_insta.png

 💗LIFE, needs to be full of FUN. Η ζωή πρέπει να είναι γεμάτη από χαρά.💗

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

να δυο θέματα που πιστεύουμε ότι περιέχουν πολύ σημαντικές πληροφορίες 

https://parents.org.gr/forum/topic/59252-chololithiasi-petres-stin-egymosuni/

https://parents.org.gr/forum/topic/82587-laparoskopiki-afairesi-cholis-stin-egymosuni/

  • Μου αρέσει 1

Ακολουθήστε μας και στο Instagram!

follow_cafe.jpgfollow_insta.png

 💗LIFE, needs to be full of FUN. Η ζωή πρέπει να είναι γεμάτη από χαρά.💗

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • CoffeeMaker changed the title to Ανησυχία για πέτρες στην χολή & εγκυμοσύνη!

Κορίτσια γειά σας και πάλι. 

Πήγα στο γυναικολογο, ο οποίος δεν ήθελε προφανώς να Πάρει κάποια ευθύνη, μου είπε ότι χειρουργείο στην εγκυμοσύνη να μη το σκέφτομαι καν και ότι φυσικά μπορεί ο πόνος να με πιάσει όλα είναι πιθανά, και ότι θα πρέπει να μιλήσω με τον χειρούργο.. Τον οποίο καλώ και δεν τον βρίσκω στο τηλέφωνο μιας κ είναι νοσοκομειακος γιατρός και φαντάζομαι τη πίεση... 

Σημερα έκανα και μια χοριακη για να επισκεφθώ και κάποιο άλλο γυναικολογο να μου πει μια γνώμη. Είμαι πολύ στεναχωρημενη. 😢

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Mommy97 είπε:

Κορίτσια γειά σας και πάλι. 

Πήγα στο γυναικολογο, ο οποίος δεν ήθελε προφανώς να Πάρει κάποια ευθύνη, μου είπε ότι χειρουργείο στην εγκυμοσύνη να μη το σκέφτομαι καν και ότι φυσικά μπορεί ο πόνος να με πιάσει όλα είναι πιθανά, και ότι θα πρέπει να μιλήσω με τον χειρούργο.. Τον οποίο καλώ και δεν τον βρίσκω στο τηλέφωνο μιας κ είναι νοσοκομειακος γιατρός και φαντάζομαι τη πίεση... 

Σημερα έκανα και μια χοριακη για να επισκεφθώ και κάποιο άλλο γυναικολογο να μου πει μια γνώμη. Είμαι πολύ στεναχωρημενη. 😢

Ε τώρα δεν χρειαζετε να στεναχωριέσαι δεν είναι κ σίγουρο ότι θα σε πιάσει πάλι η χολη. Δεν νομίζω ότι κ ο χειρουργος θα σε διαφωτίσει κ παρα πολυ. Αν αποφασίσεις να συνεχίσεις την εγκυμοσύνη σιγουρα θα κανεις αυστηρή διατροφή κ θα προσέχεις πολύ. Τωρα ότι έγινε έγινε δεν νομίζω ότι κάποιος θα σου πει κάτι 100% σιγουρο η ευθύνη είναι μόνο δικιά σου για το πως θα συνεχίσεις. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σου παθούσα εδώ με την χολή. Κατάλαβα ότι εχω θέμα με την χολή από αυξημένες τρασαμινασες. Στην αρχή δεν είχα θέμα. Γύρω στον 3ο ξεκίνησαν οι ενοχλήσεις στο στομάχι που τελικά ήταν η χολή αλλά δεν το είχα καται. Κάθε επεισόδιο ήταν μεγαλύτερης διάρκειας και πόνου. Τελικά έκανα εισαγωγή στο νοσοκομείο με παγκρεατίτιδα. Έκανα αλιπη δίαιτα δύο εβδομάδες μέσα στο νοσοκομείο και δεν βοήθησε. Αποτέλεσμα να μείνω μέσα δύο ακόμα μήνες με παρεντερικη τροφή από σακουλάκι κατευθείαν στην φλέβα. Γέννησα 37 και 2 ένα υγιές αγόρι με καισαρική. Μετά από 15 μέρες ενώ ακολουθώ αλιπη δίαιτα χωρίς λάδι έπαθα ίκτερο και έκανα ercp. Είχα ακόμα δύο τρία επεισόδια και στις 30 ημέρες μετά την γέννα κάνω χειρουργείο λαμπαροσκοπικα .

Η χειρουργός ήθελε να μου κάνει εγχείρηση ενώ ήμουν στον 7ο μήνα. Οι γυναικολόγοι δεν ήθελαν. 

Συμβουλή μην πάρεις καθόλου προγεστερόνη γιατί επηρεάζει πολύ την χολή.

 Μετά από αυτό είχα άλλο ένα επεισόδιο στο χρόνο πάνω και στα 3 χρόνια μετά το πρώτο παιδί έκανα άλλο ένα χωρίς κανένα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...