Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 38 λεπτά , bcd18 είπε:

      Σε ευχαριστώ πολύ!! Ναι το ότι έγινε εμφύτευση είναι θετικό. Μπορεί να ξαναμεινει. και οπως λες οι κοπελες αυτές είναι νεότερες, οπότε τα ωάρια καλύτερα ποιοτικά. Κατω των 30 ισως

      Την επόμενη εβδομάδα θα μιλήσουν τελικά με ιακεντρ. 
      Είναι ένα αγχος μέχρι να βρεθεί κοπέλα , να δώσει ωάρια. Να γίνει εμβρυομεταφορα. Και αν θα πετυχει και  με την πρώτη..

       

       

       

       

      Σίγουρα έχει άγχος, τα ποσοστά είναι πολύ ενθαρρυντικά όμως! Καλό θα είναι να κάνει μια καλή συνεννόηση η φίλη σου και να ξεκινήσει με ξεκάθαρη εικόνα. Πχ, να ρωτήσει αν τα ωάρια που θα της δώσουν στην τιμή που θα της πουν είναι για μια προσπάθεια ή αν φτάνουν και για δεύτερη. Επίσης έχει σημασία στην αναμονή αν έχει και η ίδια κάποιες απαιτήσεις ιδιαίτερες πχ, να έχει κοινά εμφανισιακά με τη δότρια ή αν την ενδιαφέρει η ομάδα αίματος.. αν το ψάξει λίγο στο ίντερνετ υπάρχουν πλέον αρκετές εμπειρίες από δωρεά. Να πάει με έτοιμες ερωτήσεις για να μη βρεθεί προ εκπλήξεων! Μακάρι να της πάνε όλα καλά!

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

Μιας και τα ψάχνω όλα και για να δούμε και τι επιλογές έχουμε, ξέρετε μήπως πόσο περίπου μπορεί να κοστίζει ένα ιδιοτικό σχολείο; Για τις πρώτες τάξεις για παράδειγμα, που θα πρέπει να γραφτεί η μεγάλη μου κόρη αρχικά.

Επίσης, στο ελληνικό σχολείο ισχύει το ίδιο σύστημα με τα υπόλοιπα, δηλαδή αιτήσεις ένα χρόνο πριν και μάλλον ακατόρθωτο να βρεις θέση μετά, ή είναι πιο εύκολα τα πράγματα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μιας και τα ψάχνω όλα και για να δούμε και τι επιλογές έχουμε, ξέρετε μήπως πόσο περίπου μπορεί να κοστίζει ένα ιδιοτικό σχολείο; Για τις πρώτες τάξεις για παράδειγμα, που θα πρέπει να γραφτεί η μεγάλη μου κόρη αρχικά.

Επίσης, στο ελληνικό σχολείο ισχύει το ίδιο σύστημα με τα υπόλοιπα, δηλαδή αιτήσεις ένα χρόνο πριν και μάλλον ακατόρθωτο να βρεις θέση μετά, ή είναι πιο εύκολα τα πράγματα;

Αυτές τις πληροφορίες μπορείς πολύ εύκολα να τις βρεις στο διαδίκτυο!

Ολα τα σχολεία - δημόσια και ιδιωτικά - έχουν ιστοσελίδες. Σε ορισμένα ιδιωτικά αναφέρονται και οι τιμές τους, αλλά επίσης μπορείς να στείλεις ένα e-mail που θα ζητάς να σου απαντήσουν σε όλες σου τις απορίες! :P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα σας & χρονια πολλα σε ολους!:)

Ειμαι νεα στο φορουμ κι ελπιζω να γραφω  την δικη μου ιστορια στο σωστο ποστ.

Εδω και 3 μηνες συζηταμε πολυ εντονα στο σπιτικο μας να μαζεψουμε τα πραγματακια μας κ να τολμησουμε για διαμονη & εργασια στην Αγγλια.Εχουμε 2 παιδακια ενα 16(1η Λυκειου) κι ενα 9 ετων (3η δημοτικου).Εγω προσωπικα ζουσα Αγγλια  για 5 ετη περιπου και ειμαι Ελλαδα τα τελευταια 17 χρονια.Εχω μια ιδεα για την ζωη εκει αλλα ως ελευθερη κι οχι με παιδια και ειμαι σιγουρη πως πολλα θα εχουν αλλαξει αυτα τα τελευταια 17 χρονια που βρισκομαι Ελλαδα.

Το site σας μου το συστησε η κορη μου η οποια περιμενει την αποφαση μας σαν τρελη  να ενημερωθω για τις πιο προσφατες αλλαγες της χωρας οσο αφορα το εργασιακο,την ευρεση κατοικιας και την εκπαιδευση των παιδιων και οτι αλλο θα ηθελα να ρωτησω αρκει να παρουμε  μια αποφαση.Ειχα μπει κ διαβαζε για τα σχολεια που ειναι ενα θεμα  που την απασχολει και την ιδια μιας κ απο μια συζητηση που ειχαμε της ειπα πως θα κοιταξω να τα γραψω εαν παμε σε Καθολικο σχολειο μιας και τα ελληνικα απο  οτι εχω δει ειναι Λονδινο κ εμεις σκοπευουμε να μεινουμε στο TurnbridgeWells Kent μιας κ εκει εχουμε κ εναν γνωστο μας .

Τωρα οι πρωτη μου ερωτηση ειναι που μπορω να μεινω απο την στιγμη που δεν εχω καποιον να με φιλοξενησει.

Το ξενοδοχειο εννοειται ειναι ασυμφορο.Διαβασα διαφορα σχολια περι του θεμματος και πολλοι λενε μια οικονομικη λυση για αρχη ειναι το δωματιο.Αλλα γνωριζω πως εαν δεν δουλευεις κ δεν εχεις καποιο χαρτι στο ονομα σου δεν σου νοικιαζουν ουτε πατινι.Για το δωματιο μου ειπαν πως δεν ισχυει παντα κατι τετοιο γιατι υπαρχει η περιπτωση να σου ζητησουν μεχρι 2 μηνων ενοικια μπροστα ,ετσι ειναι κατοχυρωμενοι κατα καποιον τροπο (πλυν τα 2 που ζητουν ως εγγυηση)

Αυτο ισχυει?Εαν μπορει καποιος να μου απαντησει με απολυτη ισγουρια θα το εκτιμουσα ,οπως επισης συμβουλη εαν θα ηταν καλη η σκεψη μας στην παρουσα φαση ενοψηbrexit να το τολμησουμε

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας και ζητω συγνωμη για το κατεβατο μου εαν σαςκουρασε απλα προσπαθησα να τα παρουσιασω οσο πιο κατανοητα γινεται :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Αν μόλις ήρθες, μπορείς να νοικιάζεις, αλλά θα σε ζητάει να πληρώνεις από πρίν το νίκιο για 6 μήνες. Υπάρχουν δουλειές, όμος, ποιός οφέλουν και σπίτι. Γενικά, στα ξενοδοχεία θα βρεις, μα δεν θα θέλουνε παιδιά. Αν έχει ποιός να του φροντίσει 1-2 μήνες, μπορεις να φεύγεις εσύ, κάνεις τα χαρτιά σου, νοικίαζεις ένα σπίτι και μέτα παίρνεις και την οικογένεια σου. 

Μετά, αν θες ένα πολύ γραμμένο βιογραφικό στα αγγλικά, στήλε ένα εμαιλ σε [email protected]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα! Αν και οι απαντήσεις στο θέμα (καθώς και σε όλα όσα αφορούν στο Ηνωμένο Βασίλειο) είναι πολύ παλιές, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν εδώ οικογένειες που μετανάστευσαν οικογενειακώς πρόσφατα στην Αγγλία ή σκοπεύουν σύντομα να το κάνουν. Πώς είναι η ζωή εκεί για μια ελληνική οικογένεια (αυτό βέβαια εξαρτάται κι από τον τόπο κατοικίας, την εργασία κι ένα σωρό άλλους παράγοντες); Τα παιδιά σχολικής ηλικίας προσαρμόστηκαν εύκολα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 6/10/2019 at 7:05 ΜΜ, power είπε:

Καλησπέρα! Αν και οι απαντήσεις στο θέμα (καθώς και σε όλα όσα αφορούν στο Ηνωμένο Βασίλειο) είναι πολύ παλιές, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν εδώ οικογένειες που μετανάστευσαν οικογενειακώς πρόσφατα στην Αγγλία ή σκοπεύουν σύντομα να το κάνουν. Πώς είναι η ζωή εκεί για μια ελληνική οικογένεια (αυτό βέβαια εξαρτάται κι από τον τόπο κατοικίας, την εργασία κι ένα σωρό άλλους παράγοντες); Τα παιδιά σχολικής ηλικίας προσαρμόστηκαν εύκολα;

Κανείς;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
On 2/18/2020 at 11:11 PM, power said:

Καμιά μαμά που να ζει Αγγλία χρόνια ή να μετακόμισε πρόσφατα;

Παρούσα! 

Είμαι στην Αγγλία από το 2012 και έχω έναν γιο 18 μηνών. Τα σχετικά με τα παιδιά, τα σχολεία κλ.π. τώρα τα μαθαίνω κ εγώ σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2020 at 11:11 ΜΜ, power είπε:

Καμιά μαμά που να ζει Αγγλία χρόνια ή να μετακόμισε πρόσφατα;

Και εγώ μένω στην Αγγλία από το 17' με ένα αγοράκι 3,5 χρόνων  και ένα ακόμα που το περιμένω Νοέμβρη.οτι χρειαστείς πες μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


38 minutes ago, Renia29 said:

Και εγώ μένω στην Αγγλία από το 17' με ένα αγοράκι 3,5 χρόνων  και ένα ακόμα που το περιμένω Νοέμβρη.οτι χρειαστείς πες μου

Renia, μπορώ να σε ρωτήσω εγώ κάτι, μιας και έχει μικρό παιδάκι; Στέλνεις τον μικρό σου σε nursery ή το έχεις ψάξει καθόλου; Με το καλό και το δεύτερο και Καλή Ανάσταση! 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 5/14/2020 at 1:11 AM, Angela123 said:

Μένω στην Αγγλία από το 2013 και έχω και ένα αγοράκι 2.5 χρονων.Θα χαρώ να ανταλλάξουμε απόψεις. Power ότι απορία έχεις και μπορώ να.σε βοηθήσω πολύ ευχαρίστως να το κάνω 

Γειά σου, Angela! Eμείς μένουμε Λονδίνο. Σκεφτόμασταν να πάμε τον μικρό σε nursery από Σεπτέμβρη, αλλά λόγω κορωνοϊού το αφήσαμε για φέτος. Τον επόμενο χρόνο όταν πλησιάζει τα τρία θέλουμε οπωσδήποτε να πάει για να αρχίσει και να εξοικειώνεται με τα Αγγλικά. Αυτἐς οι έρμες οι αιτήσεις πότε είναι πια; Για τον Σεπτέμβρη τις είχα κάνει τον περασμένο Απρίλιο, αλλά ήταν ήδη μακριές οι λίστες αναμονής. 

Χαίρομαι που απάντησε μία μαμά εδώ στα ξένα που είμαστε! :grin:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Iris89 είπε:

Γειά σου, Angela! Eμείς μένουμε Λονδίνο. Σκεφτόμασταν να πάμε τον μικρό σε nursery από Σεπτέμβρη, αλλά λόγω κορωνοϊού το αφήσαμε για φέτος. Τον επόμενο χρόνο όταν πλησιάζει τα τρία θέλουμε οπωσδήποτε να πάει για να αρχίσει και να εξοικειώνεται με τα Αγγλικά. Αυτἐς οι έρμες οι αιτήσεις πότε είναι πια; Για τον Σεπτέμβρη τις είχα κάνει τον περασμένο Απρίλιο, αλλά ήταν ήδη μακριές οι λίστες αναμονής. 

Χαίρομαι που απάντησε μία μαμά εδώ στα ξένα που είμαστε! :grin:

Δεν έχω ιδέα τι γίνεται με τα σχολεια/nurseries κτλ γιατί αποφασίσαμε το καλοκαίρι να επιστρέψουμε μόνιμα πίσω στα πάτρια εδάφη!Πόσο είναι ο γιος σου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...