Recommended Posts

Μιας και τα ψάχνω όλα και για να δούμε και τι επιλογές έχουμε, ξέρετε μήπως πόσο περίπου μπορεί να κοστίζει ένα ιδιοτικό σχολείο; Για τις πρώτες τάξεις για παράδειγμα, που θα πρέπει να γραφτεί η μεγάλη μου κόρη αρχικά.

Επίσης, στο ελληνικό σχολείο ισχύει το ίδιο σύστημα με τα υπόλοιπα, δηλαδή αιτήσεις ένα χρόνο πριν και μάλλον ακατόρθωτο να βρεις θέση μετά, ή είναι πιο εύκολα τα πράγματα;

Μιας και τα ψάχνω όλα και για να δούμε και τι επιλογές έχουμε, ξέρετε μήπως πόσο περίπου μπορεί να κοστίζει ένα ιδιοτικό σχολείο; Για τις πρώτες τάξεις για παράδειγμα, που θα πρέπει να γραφτεί η μεγάλη μου κόρη αρχικά.

Επίσης, στο ελληνικό σχολείο ισχύει το ίδιο σύστημα με τα υπόλοιπα, δηλαδή αιτήσεις ένα χρόνο πριν και μάλλον ακατόρθωτο να βρεις θέση μετά, ή είναι πιο εύκολα τα πράγματα;

Αυτές τις πληροφορίες μπορείς πολύ εύκολα να τις βρεις στο διαδίκτυο!

Ολα τα σχολεία - δημόσια και ιδιωτικά - έχουν ιστοσελίδες. Σε ορισμένα ιδιωτικά αναφέρονται και οι τιμές τους, αλλά επίσης μπορείς να στείλεις ένα e-mail που θα ζητάς να σου απαντήσουν σε όλες σου τις απορίες! :P

Διαφημίσεις

Καλησπερα σας & χρονια πολλα σε ολους!:)

Ειμαι νεα στο φορουμ κι ελπιζω να γραφω  την δικη μου ιστορια στο σωστο ποστ.

Εδω και 3 μηνες συζηταμε πολυ εντονα στο σπιτικο μας να μαζεψουμε τα πραγματακια μας κ να τολμησουμε για διαμονη & εργασια στην Αγγλια.Εχουμε 2 παιδακια ενα 16(1η Λυκειου) κι ενα 9 ετων (3η δημοτικου).Εγω προσωπικα ζουσα Αγγλια  για 5 ετη περιπου και ειμαι Ελλαδα τα τελευταια 17 χρονια.Εχω μια ιδεα για την ζωη εκει αλλα ως ελευθερη κι οχι με παιδια και ειμαι σιγουρη πως πολλα θα εχουν αλλαξει αυτα τα τελευταια 17 χρονια που βρισκομαι Ελλαδα.

Το site σας μου το συστησε η κορη μου η οποια περιμενει την αποφαση μας σαν τρελη  να ενημερωθω για τις πιο προσφατες αλλαγες της χωρας οσο αφορα το εργασιακο,την ευρεση κατοικιας και την εκπαιδευση των παιδιων και οτι αλλο θα ηθελα να ρωτησω αρκει να παρουμε  μια αποφαση.Ειχα μπει κ διαβαζε για τα σχολεια που ειναι ενα θεμα  που την απασχολει και την ιδια μιας κ απο μια συζητηση που ειχαμε της ειπα πως θα κοιταξω να τα γραψω εαν παμε σε Καθολικο σχολειο μιας και τα ελληνικα απο  οτι εχω δει ειναι Λονδινο κ εμεις σκοπευουμε να μεινουμε στο TurnbridgeWells Kent μιας κ εκει εχουμε κ εναν γνωστο μας .

Τωρα οι πρωτη μου ερωτηση ειναι που μπορω να μεινω απο την στιγμη που δεν εχω καποιον να με φιλοξενησει.

Το ξενοδοχειο εννοειται ειναι ασυμφορο.Διαβασα διαφορα σχολια περι του θεμματος και πολλοι λενε μια οικονομικη λυση για αρχη ειναι το δωματιο.Αλλα γνωριζω πως εαν δεν δουλευεις κ δεν εχεις καποιο χαρτι στο ονομα σου δεν σου νοικιαζουν ουτε πατινι.Για το δωματιο μου ειπαν πως δεν ισχυει παντα κατι τετοιο γιατι υπαρχει η περιπτωση να σου ζητησουν μεχρι 2 μηνων ενοικια μπροστα ,ετσι ειναι κατοχυρωμενοι κατα καποιον τροπο (πλυν τα 2 που ζητουν ως εγγυηση)

Αυτο ισχυει?Εαν μπορει καποιος να μου απαντησει με απολυτη ισγουρια θα το εκτιμουσα ,οπως επισης συμβουλη εαν θα ηταν καλη η σκεψη μας στην παρουσα φαση ενοψηbrexit να το τολμησουμε

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας και ζητω συγνωμη για το κατεβατο μου εαν σαςκουρασε απλα προσπαθησα να τα παρουσιασω οσο πιο κατανοητα γινεται :)

Αν μόλις ήρθες, μπορείς να νοικιάζεις, αλλά θα σε ζητάει να πληρώνεις από πρίν το νίκιο για 6 μήνες. Υπάρχουν δουλειές, όμος, ποιός οφέλουν και σπίτι. Γενικά, στα ξενοδοχεία θα βρεις, μα δεν θα θέλουνε παιδιά. Αν έχει ποιός να του φροντίσει 1-2 μήνες, μπορεις να φεύγεις εσύ, κάνεις τα χαρτιά σου, νοικίαζεις ένα σπίτι και μέτα παίρνεις και την οικογένεια σου. 

Μετά, αν θες ένα πολύ γραμμένο βιογραφικό στα αγγλικά, στήλε ένα εμαιλ σε immigrantschool@yahoo.com

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα