Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

τους έχω ήδη ενημερώσει πως δεν έχω ΝΙΝ. ελπίζω να κανουν αυτοί κατι γιατι δεν θέλω να πάω νωρίτερα (εχω πολλές δουλειές εδώ)

Εμας πάντως που ΔΕΝ είχαμε ΝΙΝ ούτε προσωρινο του έδωσε η εταιρεια ούτε του έκδοσε κιόλας....Τον είχε προσλάβει κανονικά και πήγαμε ΜΟΝΟΙ μας και βγάλαμε ΝΙΝ (κάτι που τελικά δεν θελει απολυτως τιποτα για να το βγάλεις)...

Εκει επιτόπου μας έδωσαν το προσωρινο μέχρι να έρθει στο σπίτι το κανονικό....

Εχουν καταργηθει πλέον οι παλιες κάρτες που ειχαν το ΝΙΝ επάνω...Τωρα στέλνουν απλά μια κόλα Α4 η οποια λεει τα στοιχεία σου και το ΝΙΝ σου...

Αυτα!


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχω ένα σωρό ερωτήματα....

Έχοντας έναν άντρα και ένα μικρό σκύλο,και θέλοντας να μετακομίσουμε στο Worthing τι χρειάζομαι αρχικά για να παμε? Ο άντρας μου έχει διαβατήριο εγώ όχι. Πρέπει να βγάλω και στο σκύλο χαρτιά?? Πληρώνω εισητήριο για το σκύλο στο αεροπλάνο?

Μένει κανείς απο εδώ εκεί? Πως είναι σαν πόλη...ακριβή - φθηνή??


bV53p3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα σωρό ερωτήματα....

Έχοντας έναν άντρα και ένα μικρό σκύλο,και θέλοντας να μετακομίσουμε στο Worthing τι χρειάζομαι αρχικά για να παμε? Ο άντρας μου έχει διαβατήριο εγώ όχι. Πρέπει να βγάλω και στο σκύλο χαρτιά?? Πληρώνω εισητήριο για το σκύλο στο αεροπλάνο?

Μένει κανείς απο εδώ εκεί? Πως είναι σαν πόλη...ακριβή - φθηνή??

διαβατηριο δε χρειαζεσαι, μονο την ταυτυοτητα καινουριου τυπου, με λατινικους χαρακτηρες. Ο σκυλος θα πρεπει να μεινει 6 μηνες σε καραντινα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βλέπω οτι συζητάτε για γέννες όλες για το Λονδίνο αν κατάλαβα καλά. Στις άλλες πόλεις δεν έχει καλές κλινικές δηλαδή?

Μόνο Λονδίνο γίνονται γέννες? Λίγο κουλό απλά δεν είδα να λέτε για άλλη πόλη....

Επίσης εδώ στην Ελλάδα μια γυναίκα που γεννάει έχει μια άδεια τοκετού, το εξάμηνο που κάνανε και διάφορα άλλα, συν κάποια επιδόματα που νομίζω κόβονται κιόλας σιγά σιγά. Στην Αγγλία τι παίζει με όλα αυτά??


bV53p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια, χάθηκα πάλι, ήταν η μετακόμιση στη μέση, άργησε και να γίνει η μεταφορά για το ίντερνετ.... τέλοσπάντων κουτσά στραβά βολευτήκαμε προς το παρόν, ο σύζυγος είναι στο Leeds εδώ και 1 μήνα περίπου, πολύ άγριο πράγμα, να έχεις δυο παιδιά μόνη σου που ζητάνε και τον μπαμπά τους κάθε μέρα. Τέλοσπάντων, εγώ ήθελα να ρωτήσω τα κορίτσια που μένουν στο Λιντς εάν γνωρίζουν να υπάρχει ελληνικό σχολείο έστω και ιδιωτικό. Γενικώς με καίει πάρα πολύ το τι θα κάνω εκεί τα παιδιά, μια και από ό,τι καταλαβαίνω οι παιδικοί σταθμοί είναι ακριβούτσικοι, άσε τι καζούρα θα φάνε που δεν θα καταλαβαίνουν γρι...... Δημόσιοι υπάρχουν??? Ελληνικοί υπάρχουν??? (πολλά θέλω μάλλον). Εσείς τι κάνατε με τα παιδάκια σας όταν πρωτοπήγατε (όσες δεν τα γεννήσατε εκεί)? Για πείτε καμιά ιδέα. Προς το παρόν σκέφτομαι να προσλάβω μία κοπέλα για λίγες ώρες την εβδομάδα η οποία θα τους μιλάει αποκλειστικά αγγλικά, γιατί το να αρχίσω εγώ να το κάνω ξαφνικά θα είναι λίγο κουφό....

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα σωρό ερωτήματα....

Έχοντας έναν άντρα και ένα μικρό σκύλο,και θέλοντας να μετακομίσουμε στο Worthing τι χρειάζομαι αρχικά για να παμε? Ο άντρας μου έχει διαβατήριο εγώ όχι. Πρέπει να βγάλω και στο σκύλο χαρτιά?? Πληρώνω εισητήριο για το σκύλο στο αεροπλάνο?

Μένει κανείς απο εδώ εκεί? Πως είναι σαν πόλη...ακριβή - φθηνή??

Όσον αφορά στο σκυλάκι σου, επειδή κι εγώ έχω και κάτι έχω ψάξει, χρειάζεται να έχει microchip, διαβατήριο, να έχει κάνει το εμβόλιο κατά της λύσσας τουλάχιστον 4 μήνες πριν και 24 ώρες πριν πρέπει να έχει κάνει αποπαρασίτωση και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι, Θα πρέπει να βρεις έναν γιατρό ενημερωμένο επί του θέματος για να σε κατατοπίσει πλήρως, δεν είναι και τίποτα φοβερό πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, χάθηκα πάλι, ήταν η μετακόμιση στη μέση, άργησε και να γίνει η μεταφορά για το ίντερνετ.... τέλοσπάντων κουτσά στραβά βολευτήκαμε προς το παρόν, ο σύζυγος είναι στο Leeds εδώ και 1 μήνα περίπου, πολύ άγριο πράγμα, να έχεις δυο παιδιά μόνη σου που ζητάνε και τον μπαμπά τους κάθε μέρα. Τέλοσπάντων, εγώ ήθελα να ρωτήσω τα κορίτσια που μένουν στο Λιντς εάν γνωρίζουν να υπάρχει ελληνικό σχολείο έστω και ιδιωτικό. Γενικώς με καίει πάρα πολύ το τι θα κάνω εκεί τα παιδιά, μια και από ό,τι καταλαβαίνω οι παιδικοί σταθμοί είναι ακριβούτσικοι, άσε τι καζούρα θα φάνε που δεν θα καταλαβαίνουν γρι...... Δημόσιοι υπάρχουν??? Ελληνικοί υπάρχουν??? (πολλά θέλω μάλλον). Εσείς τι κάνατε με τα παιδάκια σας όταν πρωτοπήγατε (όσες δεν τα γεννήσατε εκεί)? Για πείτε καμιά ιδέα. Προς το παρόν σκέφτομαι να προσλάβω μία κοπέλα για λίγες ώρες την εβδομάδα η οποία θα τους μιλάει αποκλειστικά αγγλικά, γιατί το να αρχίσω εγώ να το κάνω ξαφνικά θα είναι λίγο κουφό....

αλις θυμισε μου λιγο σε παρακαλω ποσο χρονων ειναι τα παιδακια σου. Δεν ειμαι στο leeds, αλλα επειδη εχω μιλησει με αρκετους γονεις και τελευταια με σχολεια και σταθμους θα σου στειλω το βραδακι ενα μηνυματακι, μην ανησυχεις για τιποτα, ολα καλα θα πανε. Ευχομαι να μπορεσετε ν'ανεβειτε κι εσεις συντομα, ειναι δυσκολο οταν χωριζεται η οικογενεια...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν φανταζόμουν πόσο δύσκολο θα ήταν, μέχρι που έγινε. Μόνο και μόνο η αποκλειστική ευθύνη για δύο παιδιά είναι τεράστια, άσε που δεν υπάρχει ο εξισορροπιστής (που υποτίθεται ότι είναι ο πατέρας στην περίπτωσή μας), και τα παιδιά είναι σε δύσκολη ηλικία (τον Ιούνιο κλείνουν τα τρία). Και είναι πολύ καλά παιδάκια, αλλά μου βγάζουν διάφορα τώρα τελευταία, και διαβάζω πυρετωδώς για να δω πώς θα αντιμετωπίζω την κάθε περίπτωση χωριστά. Αφού τους έχω φωνάξει γενικώς τόσο λίγες φορές, που τώρα τελευταία που φωνάζω λίγο παραπάνω, με κοιτάζουν λες και είμαι ούφο...Τελοσπάντων, σε ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια..... εγώ έχω φοβερή αγωνία, άσε που δεν βγάζει και τίποτα τρελλά λεφτά ο σύζυγος για να μπορώ να επιλέξω και σταθμούς.... Εγώ θα είμαι με άδεια άνευ αποδοχών (είμαι εκπαιδευτικός, άλλο πακέτο και αυτό, 2-3 χρόνια δικαιούμαι, μετά πρέπει να γυρίσω...).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια, χάθηκα πάλι, ήταν η μετακόμιση στη μέση, άργησε και να γίνει η μεταφορά για το ίντερνετ.... τέλοσπάντων κουτσά στραβά βολευτήκαμε προς το παρόν, ο σύζυγος είναι στο Leeds εδώ και 1 μήνα περίπου, πολύ άγριο πράγμα, να έχεις δυο παιδιά μόνη σου που ζητάνε και τον μπαμπά τους κάθε μέρα. Τέλοσπάντων, εγώ ήθελα να ρωτήσω τα κορίτσια που μένουν στο Λιντς εάν γνωρίζουν να υπάρχει ελληνικό σχολείο έστω και ιδιωτικό. Γενικώς με καίει πάρα πολύ το τι θα κάνω εκεί τα παιδιά, μια και από ό,τι καταλαβαίνω οι παιδικοί σταθμοί είναι ακριβούτσικοι, άσε τι καζούρα θα φάνε που δεν θα καταλαβαίνουν γρι...... Δημόσιοι υπάρχουν??? Ελληνικοί υπάρχουν??? (πολλά θέλω μάλλον). Εσείς τι κάνατε με τα παιδάκια σας όταν πρωτοπήγατε (όσες δεν τα γεννήσατε εκεί)? Για πείτε καμιά ιδέα. Προς το παρόν σκέφτομαι να προσλάβω μία κοπέλα για λίγες ώρες την εβδομάδα η οποία θα τους μιλάει αποκλειστικά αγγλικά, γιατί το να αρχίσω εγώ να το κάνω ξαφνικά θα είναι λίγο κουφό....

πως σε καταλαβαινω.............

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν φανταζόμουν πόσο δύσκολο θα ήταν, μέχρι που έγινε. Μόνο και μόνο η αποκλειστική ευθύνη για δύο παιδιά είναι τεράστια, άσε που δεν υπάρχει ο εξισορροπιστής (που υποτίθεται ότι είναι ο πατέρας στην περίπτωσή μας), και τα παιδιά είναι σε δύσκολη ηλικία (τον Ιούνιο κλείνουν τα τρία). Και είναι πολύ καλά παιδάκια, αλλά μου βγάζουν διάφορα τώρα τελευταία, και διαβάζω πυρετωδώς για να δω πώς θα αντιμετωπίζω την κάθε περίπτωση χωριστά. Αφού τους έχω φωνάξει γενικώς τόσο λίγες φορές, που τώρα τελευταία που φωνάζω λίγο παραπάνω, με κοιτάζουν λες και είμαι ούφο...Τελοσπάντων, σε ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια..... εγώ έχω φοβερή αγωνία, άσε που δεν βγάζει και τίποτα τρελλά λεφτά ο σύζυγος για να μπορώ να επιλέξω και σταθμούς.... Εγώ θα είμαι με άδεια άνευ αποδοχών (είμαι εκπαιδευτικός, άλλο πακέτο και αυτό, 2-3 χρόνια δικαιούμαι, μετά πρέπει να γυρίσω...).

δεν ξερω αν σε παρηγορησει αυτο που θα σου πω αλλα δεν εισαι η μονη σε αυτο τον προσωπικο σου αγωνα σου στελνω ενα χαμογελο :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν φανταζόμουν πόσο δύσκολο θα ήταν, μέχρι που έγινε. Μόνο και μόνο η αποκλειστική ευθύνη για δύο παιδιά είναι τεράστια, άσε που δεν υπάρχει ο εξισορροπιστής (που υποτίθεται ότι είναι ο πατέρας στην περίπτωσή μας), και τα παιδιά είναι σε δύσκολη ηλικία (τον Ιούνιο κλείνουν τα τρία). Και είναι πολύ καλά παιδάκια, αλλά μου βγάζουν διάφορα τώρα τελευταία, και διαβάζω πυρετωδώς για να δω πώς θα αντιμετωπίζω την κάθε περίπτωση χωριστά. Αφού τους έχω φωνάξει γενικώς τόσο λίγες φορές, που τώρα τελευταία που φωνάζω λίγο παραπάνω, με κοιτάζουν λες και είμαι ούφο...Τελοσπάντων, σε ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια..... εγώ έχω φοβερή αγωνία, άσε που δεν βγάζει και τίποτα τρελλά λεφτά ο σύζυγος για να μπορώ να επιλέξω και σταθμούς.... Εγώ θα είμαι με άδεια άνευ αποδοχών (είμαι εκπαιδευτικός, άλλο πακέτο και αυτό, 2-3 χρόνια δικαιούμαι, μετά πρέπει να γυρίσω...).

Alice για το Ελληνικο Σχολειο στο Ληντς μπορω να σου δωσω οοσες λεπτομερειες θελεις.:P Ρωτα με και θα σου στειλω πμ.

Γενικοτερα, ειναι "ιδιωτικο" με την εννοια οτι εχει καποια συνεισφορα, ειναι μονο £250 ο χρονος ανα παιδι νομιζω, αλλα ισως και φτηνοτερα, με το δευτερο παιδι σου κανουν εκπτωση. ΔΕΝ ειναι κανονικο σχολειο, ειναι μονο τα Σαββατα, και ειναι αποκλειστικα για εκμαθηση γλωσσας και για να μη χανει το παιδι επαφη με την κουλτουρα.

Τα παιδια τα περνουν απο 4 χρονων το νωριτερο, δεν υπαρχει δηλαδη τμημα για νηπια.

Μαθαινουν να γραφουν, να διαβαζουν, κλπ, και κανουν ελληνικους χορους, γιορτες την 25η Μαρτιου και τετοια.

Το ωραριο ειναι 10-2 Σαββατα πρωι.

Το Σχολειο δεν ειναι αποκλειστικα "Ελληνικο", ουσιαστικα ειναι ενα εργο Ελληνων και Κυπριων μαζι, και μαλιστα οι Κυπριοι ειναι περισσοτεροι, αυτο το λεω οσον αφορα την προφορα των δασκαλων :tongue:

Δημοσιοι παιδικοι σταθμοι δεν υπαρχουν, οι παιδικοι σταθμοι ειναι πολυ ακριβοι απο οτι ξερω.

Για καθαρα Ελληνικο Σχολειο που λειτουργει μεσα στην εβδομαδα και ακολουθει το Ελληνικο Προγραμμα Σπουδων, νομιζω μονο στο Λονδινο θα βρεις.

Αν θες καποια συγκεκριμενη ερωτηση μπορω να σου δωσω τηλεφωνα του σχολειου αν και σπανια ειναι καποιος εκει εκτος απο Σαββατο, μπορω επισης και να ρωτησω το διευθυντη και να σου μεταφερω τις απαντησεις. Υποθετω βεβαια οτι θα σου πει να πας απο εκει να δεις και μονη σου τι προσφερουν κλπ...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...