Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

Ελένη, όπως σου είχα γράψει και στο παρελθόν, ο άντρας μου είναι προγραμματιστής και βρήκε δουλειά στο αντικείμενό του. Βρήκε και σπίτι στο kirkstall (στο είχα γράψει και αυτό, θυμάσαι?).

Πώς να αρχίσω βρε παιδιά να το ψάχνω για teaching jobs? Εννοώ, μήπως χρειάζεται κάποιο ειδικό certification για το οποίο να μπορώ να προετοιμαστώ... Όπως σας έχω γράψει έχω τελειώσει αγγλική φιλολογία και έχω μεταπτυχιακό στη γλωσσολογία (θεωρητική και εφαρμοσμένη, δλδ και γλώσσα και διδασκαλία), όλα από ελληνικά πανεπιστήμια....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να κοιτάξεις στο λινκ που σου έδωσε η Ελένη ποιες δουλειές σε ενδιαφέρουν και να δεις τι ακριβώς ζητάνε από άποψη πτυχίων και προϋπηρεσίας. Ψάξε συγκεκριμένα για την περιοχή σου, αφού ξέρεις πού θα μείνετε. Για να διδάξεις σε σχολείο χρειάζεσαι PGCE και για να διδάξεις σε φροντιστήριο TESOL/TEFL. Νομίζω στα είχαμε ξαναγράψει. Οι περισσότεροι ξένοι που ξέρω δουλεύουν ως supply teachers.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Ελένη, όπως σου είχα γράψει και στο παρελθόν, ο άντρας μου είναι προγραμματιστής και βρήκε δουλειά στο αντικείμενό του. Βρήκε και σπίτι στο kirkstall (στο είχα γράψει και αυτό, θυμάσαι?).

Πώς να αρχίσω βρε παιδιά να το ψάχνω για teaching jobs? Εννοώ, μήπως χρειάζεται κάποιο ειδικό certification για το οποίο να μπορώ να προετοιμαστώ... Όπως σας έχω γράψει έχω τελειώσει αγγλική φιλολογία και έχω μεταπτυχιακό στη γλωσσολογία (θεωρητική και εφαρμοσμένη, δλδ και γλώσσα και διδασκαλία), όλα από ελληνικά πανεπιστήμια....

Alice, πηγενε στο λινκ

www.tes.co.uk

Απο κει μπορεις να επιλεξεις την τοποθεσια που σε ενδιαφερει να δουλεψεις, και θα σου βγαλει τι θεσεις υπαρχουν στο αντικειμενο σου και κοντα στην περιοχη σου. Οτι σε ενδιαφερει κανεις κλικ και κατεβαζεις την αιτηση την οποια συμπληρωνεις και ξαναστελνεις.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, τελείως άσχετο από αυτά που γράφουμε; (Μη με κράξετε, please...)

Μας τελειώνει το ελαιόλαδο που είχαμε φέρει με τενεκέδες από Ελλάδα όταν κάναμε τη μετακόμιση. Ρωτήσαμε σήμερα τη DHL αν μπορούμε να στείλουμε με φορτηγό από Ελλάδα και μας είπαν ότι δεν το κάνουν για ιδιώτες. Πρέπει να εξαχθεί με εταιρικό ΑΦΜ και να εισαχθεί αντίστοιχα. Μας είπαν ότι μπορούμε να στείλουμε με την αεροπορική τους υπηρεσία, μόνο που κοστίζει 350φεύγα ευρώ για τα 18 κιλά, οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν παίζει.

'Ενας συνάδελφος που έχει κάτι Κύπριους φίλους στο Βόρειο Λονδίνο μου είπε ότι προμηθεύεται μέσω αυτών.

Εσείς από που παίρνετε λαδάκι;


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ειχα φερει απο Ντιουτι Φρι, αλλα αλλη φορα θα φερνω απο το δικο μας ελαιολαδο σε μπουκαλι του νερου μεσα στις αποσκευες..

τωρα που μας τελειωσε αυτο παιρνουμε απο σουπερ μαρκετ, το φτηνο "ελληνικο" του μορισονς για μαγειρικη, κ ενα μπουκαλι Καλαματιανο ακριβο βεβαια , που το εχουμε μονο για σαλατα...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Δεν τρελαίνομαι στην ιδέα να βάλω μπουκάλι λαδιού με τα ρούχα μας. Δύο φορές (μια η Alitalia και μια η KLM) μου έφεραν σκισμένη τη βαλίτσα λόγω κακομεταχείρισης. Ίσως γι'αυτό να το φοβάμαι.

Btw, ξέρετε αν επιτρέπεται να μεταφέρεις λάδι στη βαλίτσα ή απλά στηριζόμαστε στο ότι δεν το ελέγχει κανείς;


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

κανονικα δεν επιτρεπεται

ο πατερας μου τωρα που θα ερθει για να φερει λαδι πηγε σε ενα ξυλουργο κ εφτιαξε κατι πολυ λεπτα θηκακια για τα μπουκαλια κ ετσι θα τα φερει αλλα παλι μεσα στην βαλιτσα

με την Αλιταλια πετας με ενδιαμεσο σταθμο ε???? χαρας στο κουραγιο σου :) ποτε δεν το εκανα...βεβαια εχω ηδη ενα ταξιδι 5 ωρες μεχρι το Χιθροου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πρέπει να χρησιμοποιείς σκληρή βαλίτσα για να μην κινδυνευει να πιεστεί και ανοίξει. Επίσης, σε πτήση εσωτερικού με ολυμπιακή μας είχαν βρει το λάδι, και απλά μας έβαλαν να υπογράψουμε οτι αν ανοίξει το λάδι, έχουμε εμείς ευθύνη για ζημιές στις αποσκευές μας. Οι ξένες εταιρίες δεν ξέρω τι πολιτική έχουν.

Link to comment
Share on other sites

με την Αλιταλια πετας με ενδιαμεσο σταθμο ε???? χαρας στο κουραγιο σου :) ποτε δεν το εκανα...βεβαια εχω ηδη ενα ταξιδι 5 ωρες μεχρι το Χιθροου

Όχι βρε. Το έκανα ως φοιτήτρια που πέταγα Σκωτία και δεν είχε απευθείας πτήση. Ελλάδα πετάμε κυρίως με Aegean και σπανίως με British γιατί τις περισσότερες φορές είναι οικονομικότερη (η πρώτη) τουλάχιστον στα δρομολόγια που παίρνουμε για να βολεύουν με τον μικρό.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμείς φέρνουμε πού και πού κανένα μπουκάλι από την Ελλάδα, αλλά κυρίως αγοράζουμε από το σούπερ μάρκετ.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε. Το έκανα ως φοιτήτρια που πέταγα Σκωτία και δεν είχε απευθείας πτήση. Ελλάδα πετάμε κυρίως με Aegean και σπανίως με British γιατί τις περισσότερες φορές είναι οικονομικότερη (η πρώτη) τουλάχιστον στα δρομολόγια που παίρνουμε για να βολεύουν με τον μικρό.

χεχε ε με το παιδι δυσκολο να εχεις κ ενδιαμεσο σταθμο :)

Link to comment
Share on other sites

εμεις όταν είμαστε επάνω παίρνουμε bio από το tesco Ισπανίας. Είναι σε καλύτερη τιμή από αυτά που έχουμε Ελλάδα. Έτσι κι'αλλιώς ποτέ δεν αγοράζαμε χύμα λάδι γιατι δεν το εμπιστευόμαστε. ο άνδρασ μου δλδ περισσότερο.

Λοιπόν θέλω να πάρω ένα πολύ ελαφρί και πολύ φθηνό καρότσι. έχετε να προτείνετε κάποιο?


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...