Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

Δηλαδη να παιρνουμε τηλεφωνο στην αγγελια και να λεμε οτι ζηταμε θεση?[/QUOTe]

Κάπως έτσι.... καλώς ή κακώς, οι ενδιαφερόμενοι είναι μάλλον περισσότεροι από τις υποψήφιες θέσεις και οι γνωριμίες παίζουν και εδώ πολύ... επομένως, για να δώσει σημασία ένας ατζέντης σε ένα βιογραφικό από το εξωτερικό, θα πρέπει είτε το βιογραφικό να είναι γ@#$το, είτε να ξέρει τον υποψήφιο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κατριν πως τα πανε τα παιδια με το σχολειο?

Αρκετά καλά πάνε, δεδομένων των συνθηκών (γλώσσα, νέο περιβάλλον κλπ). Τα παιδιά προσαρμόζονται ευκολότερα από εμάς μάλλον ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H μεγαλη τελικα παει στην προχωρημενη ταξη? Τα καταφερνουν με την υλη που ειναι πιο μπροστα?

ναι, πάει μία τάξη μεγαλύτερη, αλλά μη φανταστείς ότι ξεσκίζονται και στο διάβασμα... δεν κάνουν σχεδόν τίποτα στο σπίτι, παρά το γεγονός ότι είναι στην αντίστοιχη δική μας 1η γυμνασίου. Υποτίθεται ότι η "δουλειά" γίνεται στο σχολείο, αλλά από ό,τι βλέπω από αυτά που κάπου κάπου τους δίνουν για homework, .... καλύτερα να μην εκφραστώ..... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Aληθεια? Να μην αγχωνομαι δλδ.....ο μεγαλος μου παει πρωτη τωρα και καθε μερα ειμαι να φαω τις κοτσιδες μου απο τις εργασιες του. Λες και ειμαι εγω η δασκαλα του. Σκεφτομουν τι θα τραβηξουμε αν ερθουμε πανω και αναγκαστει να πηδηξει ταξη.

Καταφερα και βρηκα κανα δυο επαφες για το συζυγο (εναν Ελληνα κι ενα Αγγλο) που θα του δωσουν μαλλον δουλεια αν ανεβει, αλλα τον βλεπω να κολλαει τωρα. Ειναι το οικονομικο βεβαια αλλα μαλλον και η ανασφαλεια της γλωσσας και του να παει μονος να ψαχτει.

Link to comment
Share on other sites

gia pes re katrin esu pou exeis paidia se diafores hlikies k taxeis. den eisai euxaristhmenh?

emeis telika metakomizoume gia na pame se peioxh me pio kala sxoleia kai sxedon diplasio enoikio (gia house vevaia me khpo se polu kaluterh perioxh)

auto me to sxoleio me agxwnei para polu mias kai den xerw an 8a mporw na ton voh8hsw mias k to susthma einai teleiws diaforetiko. ase pou den xerw an mporw na katalavw an einai kalo h kakao ena sxoleio.

exw rixei polu "diavasma" teleutaia me ta sxoleia gia na katalavw ti paizei!


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου άποψη, με βάση τις εμπειρίες μου από τα ελληνικά σχολεία που πήγαν οι κόρες μου και τα αγγλικά (primary και secondary για πολύ λίγο προς το παρόν) είναι ότι δεν κάνουν σοβαρό μάθημα.

Τα παιδιά καταρχήν διδάσκονται αγγλικά και μαθηματικά με ένα πολύ πολύ πολύ μικρό homework (στο δημοτικό μόνο κάθε παρασκευή 1-1,5 σελίδα και στο γυμνάσιο πιο συχνά μεν αλλά από 3-4 ασκησούλες πολύ εύκολες, στα αγγλικά δεν είμαι καν σίγουρη ότι είχε κάποια μέρα εργασία για το σπίτι...).

Στα υπόλοιπα μαθήματα: Στο δημοτικό δεν έχουν ΠΟΤΕ τίποτα για διάβασμα. Τα κάνουν όλα στο σχολείο σαν παρουσιάσεις - σεμινάρια (ιστορία, γεωγραφία, επιστήμη).

Στο γυμνάσιο, έχουν θρησκευτικά, ιστορία, άρτ, ένα άλλο μάθημα που το λένε design and technology, και διάφορα άλλα, που από σχολείο σε σχολείο ίσως και να διαφέρουν. Και πάλι η βασική "δουλειά" γίνεται στο σχολείο. Οι εργασίες που έχουν για το σπίτι είναι ασήμαντης δυσκολίας, κυρίως αναζήτηση στο ίντερνετ διαφόρων δεδομένων και όχι σε κάθε μάθημα, ούτε και κάθε μέρα.

Μέχρι τώρα το καθημερινό διάβασμα δεν διαρκεί παραπάνω από 30-45 λεπτά τις "δύσκολες" μέρες. Τις "εύκολες" δεν υπάρχει καθόλου.

Βασικό είναι ότι βιβλία δεν φέρνουν στο σπίτι, οπότε είναι από δύσκολη έως αδύνατη η παρακολούθηση των επιδόσεων του παιδιού, το αν έχει κενά ή όχι κλπ. Τις προάλλες είδα ένα μικρό τευχάκι με ασκήσεις μαθηματικών που τους δώσανε, με την οδηγία να μην το λερώσουν γιατί θα το χρησιμοποιήσουν κι άλλα παιδιά άλλες χρονιές, το οποίο είχε μέγεθος και πάχος περιοδικού τσέπης, και λέω "επιτέλους ένα βιβλίο να δούμε τι κάνει!". Αλλά τζίφος, γιατί αυτό είχε μόνο ασκήσεις, χωρίς να εξηγεί με ποιο τρόπο κάνει την κάθε άσκηση (αυτά υποτίθεται τα κάνουν στο σχολείο), οπότε δεν λέει και πολλά.

Επίσης, "ύλη" μαθημάτων όπως την έχουμε συνηθίσει, ΔΕΝ υπάρχει. Το national carriculum έχει κάποιες γενικές κατευθυντήριες, που άκρη δεν βγάζεις για το τι διδάσκει το σχολείο που πάει το παιδί σου.

Εμείς έχουμε σκοπό να ζητήσουμε από τους δασκάλους να μας δώσουν με κάποιο τρόπο την ύλη στα μαθηματικά κυρίως και στη φυσική, για να μπορούμε να την παρακολουθούμε.

Γενικά δεν είμαι ευχαριστημένη από τον τρόπο διδασκαλίας εδώ, δεν έχει καμία σχέση με αυτά που ξέρουμε και αυτό δυστυχώς δεν σημαίνει ότι είναι και καλύτερα! Και με άλλους γονείς που έχω συζητήσει, ήταν της άποψης ότι στο δημοτικό ναι μεν δεν έχουν διάβασμα αλλά έχουν στο γυμνάσιο. Επιφυλάσσομαι οπότε, να δω αυτό το διάβασμα του γυμνασίου, αλλά και πάλι, αν δεν μπορείς να ελέγξεις τι έχει μάθει το παιδί σου, δύσκολα τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και σε αλλες χωρες απο οτι εχω διαβασει δεν εχουν homework δεν ειναι απαραιτητα κακο αν μαθαινουν οντως στο σχολειο. Εγω καθε φορα που κανουμε εργασιες σπιτι αναρρωτιεμαι τι ακριβως μαθαινουν στο μαθημα οταν αναγκαζομαι για τοση ωρα να του μαθαινω να γραφει και να διαβαζει.

Link to comment
Share on other sites

katrin euxaristw polu gia tis plhrofories. to an einai kalutero h xeirotero se sxesh me to ellhniko susthma den to xerw kai efoson skopevoume na meinoume edw den me polu endiaferei mias kai 8a sunagonistei gia na mpei se kapoio panepisthmio alla paidia pou exoun parakolou8hsei to idio susthnma.

ekeino omws pou katalavainw oti gia emas pou den exoume didaxtei auto to susthma 8a einai ligo duskolo na to parakolou8hsoume kai na voh8hsoume ta padia. evelpistw pws h suxnh kai stenh epikoinwnia me tous daskalous isws voh8hsei se auto.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Ronika η μεγάλη μου καταλαβαίνει αρκετά, αλλά η ουσία είναι ότι και αυτά που δεν καταλαβαίνει, δεν τρέχει και τίποτα, γιατί ούτως ή άλλως δεν χρειάζεται να τα μάθουν :rolleyes:

Η μικρή καταλαβαίνει όταν της λένε να γράφει και να διαβάζει και το κάνει με αρκετή άνεση, η δασκάλα πέρσι στη reception μου είχε πει ότι διαβάζει καλύτερα από αρκετά αγγλάκια. Στα μαθηματικά επίσης καταλαβαίνει, μάλιστα όταν η δασκάλα ρώτησε πόσο κανει 10+10 ήταν η μόνη που σήκωσε το χέρι της και απάντησε σωστά :P

Το αν είναι κακό ή όχι το homework το αντιλαμβάνεται κανείς δυστυχώς εκ των υστέρων, από το αν έχει μάθει το παιδί ή όχι. Αλλά όταν το διαπιστώσεις με το εδώ σύστημα, ίσως είναι πολύ αργά.... Κατά την άποψή μου αν ένας μαθητής είναι εκ φύσεως καλός, θα προχωρήσει και μ'αυτό το σύστημα, αν όμως θέλει λίγη βοήθεια, επειδή κάποια πράγματα π.χ. δεν τα καταλαβαίνει και του μένουν κενά, λόγω και του γεγονότος είναι ότι στο σπίτι δεν φαίνεται τίποτα σχεδόν, τότε μένει πίσω. Η Εμμα πέρσι είχε συμμαθήτρια στην 6η δημοτικού που σε πρόταση που της έβαλε η δασκάλα και τη ρώτησε ποιο είναι το ρήμα, εκείνη απαντούσε το "now". Ή, άλλο παράδειγμα, πάλι πέρσι, η δικιά μου με τα κουτσά αγγλικά της και έκανε λιγότερα λάθη από τους περισσότερους συμμαθητές της σε άσκηση στην οποία έπρεπε να βάλουν τα σημεία στίξης! Από την άλλη, φέτος, την έπιασα στα μαθηματικά να έχει ξεχάσει βασικά πράγματα για τα κλάσματα π.χ. ή και πιο απλά πράγματα... γιατί άραγε???

Τεσπα, σηκώνει μεγάλη συζήτηση το όλο θέμα και χρόνο για να το καταλάβει κανείς, ας ελπίσουμε τα παιδιά μας να αποκομίσουν ό,τι καλύτερο μπορούν.

Νατάσα μακάρι να είναι έτσι, το μόνο που φοβάμαι είναι μήπως τα δικά μας τα παιδιά έχουν να συναγωνιστούν στην πραγματικότητα όχι τους συμμαθητές τους, αλλά τα παιδιά των grammar schools και των ιδιωτικών...

Link to comment
Share on other sites

Νατάσα μακάρι να είναι έτσι, το μόνο που φοβάμαι είναι μήπως τα δικά μας τα παιδιά έχουν να συναγωνιστούν στην πραγματικότητα όχι τους συμμαθητές τους, αλλά τα παιδιά των grammar schools και των ιδιωτικών...

kala auto enoeitai! giati de dokimazeis na deis an mporoun na thn paroun se grammar school?an einai etsi kalh isws na mhn uparxei provlhma me th glwssa.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

kala auto enoeitai! giati de dokimazeis na deis an mporoun na thn paroun se grammar school?an einai etsi kalh isws na mhn uparxei provlhma me th glwssa.

Τώρα είναι αργά γι αυτή. Για να πας σε grammar school δίνεις εξετάσεις το φθινόπωρο όταν αρχίζεις την 6η τάξη και οι εξετάσεις από ό,τι λένε είναι αρκετά δύσκολες. Τα παιδιά κάνουν συνήθως και φροντιστήρια για να προετοιμαστούν σωστά γι αυτές.

Ακόμη λοιπόν κι αν η δικιά μου ήταν εδώ όταν έπρεπε να δώσει τις εξετάσεις, είναι απίθανο να μπορούσε να τις περάσει με το επίπεδο των αγγλικών της και χωρίς να έχει κάνει εξάσκηση στα μαθηματικά που κάνουν εδώ... Ελπίζω να μπορέσει τουλάχιστον κάποιο από τα άλλα να πάει.

Και το σχολείο που πάει η κόρη μου όμως, δεν είναι μεν grammar, αλλά τουλάχιστον είναι από τα καλά καθολικά της πόλης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...