Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

Κοριτσάρες μου γεια σας!!! Με γεια το θεματάκι κι εγώ όταν είχα ανακαλύψει το θέμα διάβαζα με τις μέρες..... Με βοήθησε σε πολλά και ευχαριστώ όλες τις κοπέλες και ιδιαιτέρως εσένα Ειρηνάκι μου που το άνοιξες ! Αυτό με το μαλακτικό το κάνω πλέον κι εγώ . Μοσχοβολάει όπου το περάσεις αλλά δεν κρατάει και πολλές μέρες μακρυά την σκόνη . Απλώς όταν το περνάς με μαλακτικό δεν σκονίζονται τόσο γρήγορα όσο σκονίζονται με σκέτο νεράκι . Εγώ πολλές φορές μόλις ξεσκόνιζα έβλεπα στα έπιπλά μου μετά από μερικά λεπτά σκόνη τώρα πλέον δεν τη βλέπω τόσο γρήγορα..;);)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσάρες μου γεια σας!!! Με γεια το θεματάκι κι εγώ όταν είχα ανακαλύψει το θέμα διάβαζα με τις μέρες..... Με βοήθησε σε πολλά και ευχαριστώ όλες τις κοπέλες και ιδιαιτέρως εσένα Ειρηνάκι μου που το άνοιξες ! Αυτό με το μαλακτικό το κάνω πλέον κι εγώ . Μοσχοβολάει όπου το περάσεις αλλά δεν κρατάει και πολλές μέρες μακρυά την σκόνη . Απλώς όταν το περνάς με μαλακτικό δεν σκονίζονται τόσο γρήγορα όσο σκονίζονται με σκέτο νεράκι . Εγώ πολλές φορές μόλις ξεσκόνιζα έβλεπα στα έπιπλά μου μετά από μερικά λεπτά σκόνη τώρα πλέον δεν τη βλέπω τόσο γρήγορα..;);)

εγώ ξεσκονίζω με swiffer. Πρέπει να βάλω λίγο μαλακτικό πάνω στο πανάκι δηλαδή :?::rolleyes::rolleyes::rolleyes:


eNortjKzUjI0NTCwMFeyBlwwFXMC0g,,05.png

eNortjKzUjI0NTCwMFOyBlwwFXAC0Q,,49.png

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραίο θεματάκι!!!!!

Θα σας παρακολουθώ ανελιπώς για να πάιρνω ιδέες αλλά και για να λύνω τις απορίες μου. Και βλέπω και γνώριμες φατσούλες εδώ.....:wink:;-):wink:


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα μπουκάλι με σπρέι(φλιτ όπως το λέει και ο άντρας μου:D:D) νεράκι μελίγο μαλακτικό και ψεκάζω ή πάνω στο έπιπλο ή πάνω σε ένα μαλακό και αποροφητικό πανάκι . Το οποίο όταν είναι πολύ νωπό έχω και ένα στεγνό δίπλα μου και το περνάω και με αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη,

Ε Π Ι Τ Ε Λ Ο Υ Σ !!!!!! :rolleyes:

Είδαμε και πάθαμε να σε πείσουμε να το επαναφέρεις το θέμα !!!!!

Καλορίζικο λοιπόν στο καφέ !!!!

Εν πρώτοις, συμφωνώ απόλυτα με όλα τα μικρά tips που έγραψες, ιδίως όμως για το νο5, που έχω επισυνάψει κιόλας, θα ήθελα να τονίσω/προσθέσω τα εξής:

ΕΑΝ αφιερώνουμε όντως 1 ώρα την ημέρα για το καθημερινό μας συγύρισμα, τότε, η "γενική" μας της εβδομάδας ας πούμε παραπάνω από 1-2 ω΄ρες δεν πρόκειται να μας πάρει...

...κι επειδή κι εγώ έχω 2 παιδάκια που δεν χορταίνουν αγκαλιές και προσοχής/παιχνιδιού με την μαμά, να εξηγηθώ πώς ακριβώς το πετυχαίνω:

Τα παιδιά φεύγουν στις 07:20-07:30 με το σχολικό. Εγώ στις 08:30, 9 παρά για την δουλειά -άρα έχω μια ώρα στην διάθεσή μου-

Τί κάνω ????

Η πρώτη μου δουλειά είναι να ανοίξω όλο το σπίτι να αεριστεί χειμώνα-καλοκαίρι.

Βγάζω έξω παπλώματα κλπ για να στρώσω λίγο πριν να φύγω, ένα γρήγορα ξεσκόνισμα με το swiffer, περνάω μια κόκκινη (σαν παρκετέζα) στα δωμάτια (παρκέ) και στο σαλόνι όπου δεν τρέχει χαλί, τακτοποιώ το μπάνιο (το οποίο το κάνω σχολαστικά κάθε Τετάρτη+Σάββατο) ειδάλλως μπορεί να περάσω μόνο το είδη υγιεινής και τις βρύσες,

και γενικά συμμαζεύω είτε αυτό λέγεται παιχνίδια, είτε ρούχα, πιάτα που πρέπει να μπουν στην θέση τους κλπ κλπ...

Το βράδυ και αφού κοιμηθούν τα παιδιά φροντίζω να μην αφήνω ποτέ ρούχα διάσπαρτα εδώ κι εκεί, παρά μόνο ότι θα φορεθεί το επόμενο πρωί (εξοικονόμηση χρόνου) !

Έτσι μου μένει και λίγος χρόνος ενδιάμεσα και μια τζούρα καφέ να πιω και να βαφτώ (που αν δεν προλάβω πάντα παίρνω το μαγικό τσαντάκι στην δουλειά και κάνω το μακιγιάζ του 10λεπτου με τα βασικά: πούδρα, κονσίλερ, μάσκαρα, ρουζ και λιπγκλος)...:wink:

Καλή μας αρχή και πάλι !

Με χαροποίησες ιδιαίτερα !

Κοριτσάκι μου,

Αρχικά να σε ευχαριστήσω για το θερμό καλωσόρισμα σου, που μου ζέστανε την καρδιά! Να... κάτι κορίτσια σαν και σένα με έκαναν να το ξανα-σκεφτώ για το θέμα! Και ειλικρινά, μέσα απο την καρδιά μου σου λέω, πως ο λόγος που καθυστερούσα να το πάρω απόφαση είναι γιατί θεωρούσα πως έδινα τόσο πολύ από τον προσωπικό μου χρόνο (που τον στερούσα από την οικογένεια μου, όπως όλες μας) και προσπαθούσα να βοηθήσω την καθεμία συμμετέχουσα ξεχωριστά χωρίς να έχω κανένα αντάλλαγμα... και το χαιρόμουν. Οταν είδα πως τα θέματα μου κλειδωνοντουσαν... ε, ένιωσα ένα αίσθημα αδικίας που με στεναχώρησε πολύ... :(

Πέρασαν όμως αυτά! :P

ΚΑΛΩΣ ΣΕ ΒΡΗΚΑ!!! ;)

ΓΡΑΦΕΙΣ:

ΕΑΝ αφιερώνουμε όντως 1 ώρα την ημέρα για το καθημερινό μας συγύρισμα, τότε, η "γενική" μας της εβδομάδας ας πούμε παραπάνω από 1-2 ω΄ρες δεν πρόκειται να μας πάρει...

Αυτό είναι! Έχεις ήδη την κεντρική ιδέα! Αυτός είναι ο λόγος που σας γράφω πως δεν χρειάζεται παραπάνω από 1 ώρα την ημέρα δουλειές στο σπίτι! Χαραμίζουμε τον χρόνο μας με σφουγγαρίσματα και ξεσκονίσματα και χάνουμε τα σημαντικά! Τις αγκαλιες, τα φιλιά και την παρέα με την οικογένεια μας! Ευγε τεκνον μου!!! :D

Εδώ ακριβώς θα "μπούμε" εμείς για να βοηθήσουμε στην οργάνωση, τακτοποίηση και το ξε-φόρτωμα όλων αυτών που μας κουράζουν!

Να σου πω και ένα γιγάντιο μπράβο! Με τόσα που κάνεις μέσα σε 1 ώρα το πρωί νομίζω πως θα πρέπει να αλλάξεις το nickname σου. Σκέφτομαι κάτι σε...I-AM-TOO-FAST-FOR-YOU!!!! :P xixixixixi Είσαι ένα γρήγορο αστέρι!!!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλλιοπάκι μου καλό καλώς ΗΡΘΕΣ!!!

Η 3η συμβουλή είναι από τις πιο σημαντικές για έναν και μόνο λόγο. Το να μην ταλαιπωρείσαι. Αυτό που θέλουμε δηλαδή! Για κανέναν άλλο λόγο. Θα σε βοηθήσει να είσαι πιο ήρεμη την ώρα που κάνεις δουλειές.

Σκέψου αυτά:

- Όταν παραμένεις σε ένα δωμάτιο θα είσαι συγκεντρωμένη σε αυτό και μόνο αυτό το δωμάτιο. Το αποτέλεσμα θα είναι πως θα κάνεις τις δουλειές σου εκεί πιο γρήγορα. Το μάτι σου θα σαρώνει οποιαδηποτε δουλειά πρέπει να γίνει εφόσον παραμένεις στο δωμάτιο. Έτσι θα τελειώνεις πιο γρήγορα. Οταν περιφερεσαι μέσα στο σπιτι απο δωματιο σε δωμάτιο, το μάτι σου θα "πιάνει" κι αλλες δουλειές που πρέπει να γίνουν και έτσι θα μπλέκεσαι σε ένα ατελείωτο κουραστικό πέρα-δώθε.. :( δεν θα σου φτάνει ο χρόνος και θα εκνευρίζεσαι... Για δουλεψε το λιγακι μέχρι να σου γίνει συνήθεια και θα με θυμηθείς.

Για το σίδερο-ξεπέτα που λες: μην μασάς! Και γω έτσι κάνω. Διπλές πετσέτες, τετραπλά διπλωμένα σεντόνια... και γω σίδερο-ξεπέτα κάνω! Και τι έγινε? Μπραβο που τα καταφερνεις να σιδερώνεις τόσα πολλά πλυντήρια!

Σκούπα / Ξεσκόνισμα:Προσωπικά εξαρτάται! Από την ανάγκη του σπιτιού και από τα κέφια μου! Μην μπαίνεις στη διαδικασία να συγκρίνεις. Κάνε εσύ το δικό σου πρόγραμμα ανάλογα με τις δικές σου ανάγκες και φυσικά.. με τα δικά σου κέφια! ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάρες μου γεια σας!!! Με γεια το θεματάκι κι εγώ όταν είχα ανακαλύψει το θέμα διάβαζα με τις μέρες..... Με βοήθησε σε πολλά και ευχαριστώ όλες τις κοπέλες και ιδιαιτέρως εσένα Ειρηνάκι μου που το άνοιξες ! Αυτό με το μαλακτικό το κάνω πλέον κι εγώ . Μοσχοβολάει όπου το περάσεις αλλά δεν κρατάει και πολλές μέρες μακρυά την σκόνη . Απλώς όταν το περνάς με μαλακτικό δεν σκονίζονται τόσο γρήγορα όσο σκονίζονται με σκέτο νεράκι . Εγώ πολλές φορές μόλις ξεσκόνιζα έβλεπα στα έπιπλά μου μετά από μερικά λεπτά σκόνη τώρα πλέον δεν τη βλέπω τόσο γρήγορα..;);)

Να σαι καλά Μαράκι μου. Χαίρομαι πολύ που το βρήκες χρήσιμο!!!!

Καλούς διαλόγους! ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραίο θεματάκι!!!!!

Θα σας παρακολουθώ ανελιπώς για να πάιρνω ιδέες αλλά και για να λύνω τις απορίες μου. Και βλέπω και γνώριμες φατσούλες εδώ.....:wink:;-):wink:

Αγγελική μου καλώς ήρθες και καλώς σε βρήκα! ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Ωωωωχ... Το θέμα/καφέ που πρέπει να παρακολουθώ οπωσδήποτε...

Καλοστέριωτο!!

υ.γ. Κι αυτό που μου άρεσε περισσότερο είναι ότι θα μιλήσουμε για όλη την γκάμα, μέσα έξω από το σπίτι...


Link to comment
Share on other sites

Ωωωωχ... Το θέμα/καφέ που πρέπει να παρακολουθώ οπωσδήποτε...

Καλοστέριωτο!!

υ.γ. Κι αυτό που μου άρεσε περισσότερο είναι ότι θα μιλήσουμε για όλη την γκάμα, μέσα έξω από το σπίτι...

Χαχχαχαχαχα να σαι καλά φίλη μου!!!! ;)

Καλώς ήρθες!

Υ.Γ. Συμφωνώ μαζί σου! Λάμβανα τότε μηνύματα για θέματα "οργάνωσης" {και μη} και εκτός σπιτιού και είδα πως έχουμε κι άλλες ανάγκες..! :)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κι από μένα κορίτσια!

Πολύ ωραίο το θεματάκι!

Βλέπω και φιλεναδούλες μου εδώ,τι ωραία!

Κάντυ μου αρέσει πολύ το σύστημα σου

Θα διαβάσω τα μηνύματα από την αρχή για να δω τις συμβουλές σας

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα κορίτσια!

Πολύ ωραίο το θεματάκι!

Βλέπω και φιλεναδούλες μου εδώ,τι ωραία!

Κάντυ μου αρέσει πολύ το σύστημα σου

Θα διαβάσω τα μηνύματα από την αρχή για να δω τις συμβουλές σας

Καλώς ήρθες περιστεράκι από τον... περιστερώνα σου!!! :PPPPPPPPP

Καλή διαμονή! ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

ποσταρω και εγω για να παρακολουθω το θεμα,

καλοριζικο το νεο καφε, θα τα διαβασω απο την αρχη και θα τα λεμε!

καλη αρχη!!!

Καλώς ήρθες και καλώς σε βρήκαμε φίλη μου! :)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Οργανωθείτε!

Κρατήστε το σπίτι σας τακτοποιημένο με απλούς, οικονομικούς και έξυπνους τρόπους.

Επενδύστε οικονομικά και αγοράστε είδη οργάνωσης ώστε να τακτοποιήσετε / κρύψετε αντικείμενα και να εξοικονομήσετε χώρο!

Π.χ. την ειδική κρεμάστρα για τις ζώνες (πολύ μικρός κόστος, περί τα 2?), την ειδική κρεμάστρα για τις γραβάτες, κουτάκια αποθήκευσης για μικρο-υλικά που τριγυρίζουν και μας... τρελαίνουν κλπ.... Βοηθούν και εξοικονομούν χώρο!

Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο μας βοηθούν. Αφενός γιατί θα έχουμε τα πάντα τακτοποιημένα, εξοικονομούν χώρο και αφετέρου βρίσκουμε άμεσα κάτι την στιγμή που το χρειαζόμαστε. Άσε πόσο χαλαρές θα νιώθουμε κάθε φορά που θα βλέπουμε τα "διάφορα" τακτοποιημένα! ;)

zones.jpg

gt04septmsl_labelsnew2_xl.jpg

tips_105_350x263.jpg


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...