Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Cafe Αύγουστος 2012


leta800

Recommended Posts

Καλημερα !

Μαζευτηκαμε αρκετες, αντε να μεγαλώνει η παρέα μας! Ανυπομονω πως και πως να ερθει η πεμπτη να παμε στο γιατρο και να ακουσουμε την καρδούλα!

ΚΑι ενω ειχα χασει 2 κιλα απο τις αναγούλες πήγα προχτες στον ομοιοπαθητικο μου για μια θεραπεια που κανω, μου εδωσε ενα χαπακι και για αυτο και απο τοτε ειμαι σούπερ! Βεβαια αυτο δεν ειναι καλο γιατι αν αρχισω το φαγγτο την κάτσαμε:tongue:

leta ελπίζω αυτη τη φορά οι εμετοί σου να μην κρατήσουν τοσο πολύ!Ειχα και την κουμπάρα μου έτσι και καταλαβαίνω οτι ειναι πολύ δύσκολο!!

myrina μην αγχωνεσαι χωρίς λόγο, κοιτα να απολαύσεις όσο μπορείς αυτο το ταξίδι γιατι είναι μαγικο!!! Εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη δουλευα κανονικα μεχρι τον 8 , ειμαι βρεφονηπιοκομος σε παιδικο σταθμό οποτε καταλαβαινεις την ευθυνη που έχω και το αγχος που ειχα ,ομως προσπαθούσα να ειμαι ήρεμη και οταν γυριζω στο σπιτι να αφήνω την δουλεια απ' έξω! Νομιζω πως αν καθομουν σπιτι,δεν θα ήμουν το ιδιο ήρεμη:tongue: Εσυ λοιπον θα κανεις αυτο που σε κανει να νοιωθει περισσότερο ήρεμη!

Με επιασε η πολυλογία μου, σας αφηνω για να ετοιμασω για το αυριανο τραπέζι και αν δεν τα καταφερω να ξαναμπώ να έχετε όλες μια υπέροχη χρονια!!


5Kiep3.png

hAk2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

καλέ απο πότε έχω να μπώ κ γέμισε το καφέ;κοριτσάκια να έχουμε μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη ΟΛΕΣ...κ όσες είμαστε δευτερομανούλες υπομονή γιατί εμένα τα νεύρα κρόσια:D:tongue:


[URL="http://www.ticker.7910.org/eng"][IMG]http://www.ticker.7910.org/as1cEZA0g410010MDAwNDk5MWR8ODc1NjU0ZHxteSBiYWJ5.gif[/IMG][/URL]


[url=http://lilypie.com][IMG]http://lb1f.lilypie.com/W9Frp2.png[/IMG][/url
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

όπως και στο πρώτο περνάω και τώρα το μαρτύριο της εγκυμοσύνης χωρίς

συμπτώματα.....ναι ναι μαρτύριο είναι γιατί δεν νιώθω έγκυος και δεν ξέρω

τι γίνεται εκεί μέσα και ανησυχώ...

να χα καμιά ναυτία καμιά ζαλάδα καμιά υπνηλία κανα στήθος πρησμένο

καμιά κούραση, καμιά όρεξη περιέργη, να μου μυρίζουν διάφορα

ένα κάτι τις τελος πάντων να λέω κι γω ότι έχω συμπτώματα άρα όλα πάνε καλά αλλά δεν....

ακόμα και οι πόνοι περιόδου που είχα τόσες μέρες έφυγαν κι αυτοί

και δεν νιώθω απολύτως τίποτα

μετά τις 10/1 θα πάμε για τον πρώτο υπέρηχο για να ακούσουμε και καρδιά

λογικά αλλά μέχρι τότε εγώ θα είμαι έτσι χωρίς να νιώθω τίποτα διαφορετικό

από πριν και θα αναρωτιέμαι...

μαρτύριο δεν είναι????

και το περνάω 2η φορά αλλά το άγχος είναι το ίδιο

μα να μη νιώθω τίποτα???


Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites

Εσείς πάνω στο θέμα της δουλειάς τη άποψη έχετε; Εργάζεστε; Εσείς που έχετε ήδη και ένα παιδάκι, στην πρώτη σας εγκυμοσύνη τί κάνατε, και τι επίδραση είχε στο παιδί αυτό; Επίσης αν είχατε την δυνατότητα να πάρετε άδεια, θα το κάνατε;

Έχω πολλές απορίες!!! :confused:

Εγώ εργάζομαι και εργαζόμουν και στην πρώτη εγκυμοσύνη

Γέννησα Σάββατο πρωί και δούλευα 10ώρα μέχρι και την προηγούμενη μέρα. Δηλαδή Παρασκευή δούλευα μέχρι τις 19:30...και ήμουν στις 38+4 εβδομάδες...μέχρι τελευταία στιγμή δηλαδή....με τη κοιλιά στο στόμα...

αφού εκείνη την Παρασκευή ήρθε ο διευθυντής και μου είπε ότι τον "τρομάζω & τον αγχώνω" και μου χαρίζει τις επόμενες μέρες μέχρι να γεννήσω γιατί δεν θέλει να γεννήσω στο γραφείο!!!τελικά δεν χρειάστηκε γιατί την επόμενη γέννησα αλλά αν δεν μου τις χάριζε είχα σκοπό να δουλεψω μέχρι τέλους!!!

Ήθελα να πάρω όλη την άδεια του ΙΚΑ μαζεμένη μετά γιατί αλλιώς θα είχα μόνο 2μησι μήνες οι οποίοι είναι πολύ λίγοι (ειδικά αν θηλάζεις αποκλειστικά)

δουλεύω σε ναυτιλιακή και δεν υπαρχει στη σύμβαση μας το εξάμηνο του ΟΑΕΔ αλλά έτσι κι αλλιώς δεν παίζει να μου το έδιναν...

έτσι έκατσα μετά 4,5 μήνες + 22 εργάσιμες που ήταν η άδεια του προηγούμενου έτους από την οποία δεν είχα πάρει ούτε μέρα και την είχα κρατήσει για το μωράκι μου....Ούτε διακοπές δεν είχα πάει το καλοκαίρι

(έγγυος κιόλας τι διακοπές να πάω)

5μησι μηνών ξαναπήγα δουλειά και αντλούσα το γάλα για να του το αφήνω

Να κάτσω σπίτι βαριόμουν, καλή εγκυμοσύνη είχα οπότε δεν υπήρχε περίπτωση

να σταματήσω νωρίτερα....τι να έκανα σπίτι? να σκεφτόμουν και να με έπιανε η αγωνία για τον τοκετό?

στη δουλειά ξεχνιόμουν και γέννησα χωρίς να το καταλάβω...

γιατί για μένα ο πρώτος και τελευταίος μήνας έχουν τη μεγαλύτερη αγωνία

δεν παλέυονται

το άγχος και τα νεύρα είναι στο φούλ...

το παιδάκι μου είναι πολύ ζωηρό αλλά όχι γκρινιάρης

δεν ξέρω τι ρόλο παίζει το ότι δούλευα και ζούσα έντονα στην εγκυμοσύνη μου....ήμουν ήρεμη ψυχολογικά αλλά σωματικά ήμουν συνέχεια σε κίνηση...

μετά που θα είσαι στο σπίτι με το μωρό είναι στο χέρι σου να μην φρικάρεις

εμένα με βάλανε με το ζόρι να τηρήσω τις 40 μέρες της λεχώνας και προς το

τέλος ζορίστικα λίγο...μετά κάναμε τις βόλτες μας και όλα μια χαρά


Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites

chrimai και taniabell σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Πραγματικά κι εγώ έτσι νοιώθω, ότι αν μείνω στο σπίτι τους επόμενους 8 μήνες θα τρελαθώ.. Κι αφού δεν έχω κάποια επιπλοκή καλύτερα να συνεχίσω την δουλειά μου κανονικά!!

Όσον αφορά τα συμπτώματα chrimai ούτε κι εγώ έχω κάτι ιδιαίτερο, αλλά δεν με πειράζει, γιατί νομίζω πως είναι πολύ δύσκολο όταν έχεις εμετούς :(

Πω πω, ανυπομωνώ για την τρίτη, δεν κρατιέμαι για τον υπέρηχο!! Ωστόσο από αυτά που γράφετε είμαι προετοιμασμένη ότι μπορεί και να μην δούμε κάτι ακόμα γιατί είναι ίσως νωρίς!!?


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσακια...

νικολεττα-εμετοι σημειωσατε 1-0....με εχουν τσακισει οι καουρες και οι εμετοι και οι αναγουλες μαζι....το μονο θετικο ειναι οτι δεν σκεφτομαι το τσιγαρο....:tongue::tongue::tongue:

taniabell καλε τι χαπι παιρνεις για τις αναγουλες για πες και εμενα????

myrina...εγω δουλευα στο πρωτο μεχρι να μπω στον 7ο και σταματησα γιατι εκανα συσπασεις και επρεπε να ξεκουραστω....βλεπεις η δουλεια μου ειναι ολη μερα στο δρομο και εχω και σπαστο ωραριο(πολλες φορες φευγω το πρωι στις 8 και γυρναω το βραδυ μετα τις :cool: ....σε αυτη την εγκυμοσυνη αν ολα πανε καλα θα σταματησω οταν θα πρεπει για να παρω την αδεια κυοφοριας απο το ικα....και μετα βλεπουμε...αν το θηλαζω θα παρω και μερικους μηνες απο το εξαμηνο του οαεδ(αν υπαρχει ακομα).αν δεν το θηλαζω θα δω....τον γιο μου τον θηλαζα μεχρι σχεδον 9 μηνων....μετα δυσκολευτηκα με τη δουλεια και επρεπε να τον κοψω.....

crimai??μην παραπονιεσαι και που δεν νιωθεις τιποτα καλα ειναι.......εγω με τις αναγουλες και με αυτα δυσκολευομαι και με τον γιο μου....

zoumpoulia οσο για τα νευρα κροσια δεν λες τιποτα....


Lkixp3.png

rcRGp3.png

Link to comment
Share on other sites

μυρινα αν είσαι στην 7η εβδομάδα σίγουρα θα ακούσετε καρδιά

εγώ στο πρώτο πήγα μια μέρα πριν μπώ στην έβδομη και την ακούσαμε

και νωρίτερα μπορεί να την ακούσεις αν έγινε νωρίς η σύλληψη...

αλλιώς θα δείτε το σάκο μια μαύρη κουκίδα σαν μπιζέλι


Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε λετα έχεις δίκιο πλάκα έκανα για το μαρτύριο που έλεγα

σίγουρα είμαι τυχερή που δεν έχω αναγούλες απλά ανησυχώ

αν πάνε όλα καλά και είναι πολλές οι μέρες για τον γιατρό


Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites

την μεθεπόμενη εβδομάδα στις 13/01! έχω πολύ μέλλον ακόμα!

εν τω μεταξύ το πρώτο το γέννησα στο Έλενα και πήρα το γιατρό μου

να του πώ ότι είμαι έγγυος και μου λέει ότι δεν μπορεί να με ξανα αναλάβει

γιατί γεννάω Αύγουστο και είναι ο μόνος μήνας που λείπει γιατί πάει διακοπές!

Βέβαια μετά το ξανασκεφτηκε (μάλλον τα χρήματα που θα χάσει σκέφτηκε) και μου έκλεισε ραντεβού για να το συζητήσουμε....

Λογικά ΠΗΤ θα έχω 31/08 (τερ.26/11) αλλά αποκλειέται να φτάσω μέχρι εκεί

με κόβω μεταξύ 15-25/08...

και στο πρώτο δεν τις πήρα όλες τις μέρες και το ένιωθα

βγήκε 10 μέρες νωρίτερα

και με διαβήτη κύησης σίγουρα δεν θα ξεπεράσω την ΠΗΤ...


Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


leta800 σ'ευχαριστώ και εσένα για την απάντησή σου! Κορίτσια γενικά όλες με ενθαρύνετε πολύ!! Και νομίζω πως θα συνεχίσω κανονικά κι εγώ!!

chrimai νομίζω ότι είμαι κάπου στην 5η βδομάδα, οπότε όταν θα πάω στον γυναικολόγο θα είμαι κάπου στην 6η! Αυτό για τον διαβήτη της κύησης που λες, διάβαζα κάπου ότι όταν είσαι υπέρβαρη υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να σου συμβεί ο διαβήτης. Εγώ είμαι ήδη 100 κιλά (κυριολεκτικά) από μόνη μου, αφού έχω ενοχλήσεις στο γόνατο ήδη, σκέφτομαι μήπως πρέπει να κάνω κάποια δίαιτα τώρα με την εγκυμοσύνη. Εσύ με τον διαβήτη που είχες έκανες δίαιτα;


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά κορίτσια και΄ευτυχισμένο το νέο έτος! Εύχομαι σε όλες καλή εγκυμοσύνη... εγώ έχω ραντεβού με το γιατρό μου στις 3 ιανουαρίου και δεν βλέπω να περνούν οι μέρες μου... Είναι το πρώτο ραντεβού μου στο γιατρό.. άργησα λίγο λόγω των εορτών και ανυπομονώ να μάθω ότι είναι όλα καλά... Δεν έχω συμπτώματα εκτός από τον πόνο στον στήθος... Στην αρχή είχα και λίγα πονάκια "περιόδου" τα οποία μου πέρασαν... Με βάση την πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου γεννάω προσ το τέλος Αυγούστου. εύχομαι μέσα από την ψυχή μου να πάνε όλα καλά... Περιμένουμε το πρώτο μωρό κι έχουμε τρελαθεί... Δεν το έχουμε ανακοινώσει σε κανέναν εκτός από τους γονείς μου και σε μία πολ΄λή καλή μου φίλη... Φοβάμαι να το πω μέχρι να πάμε στον γιατρό...


Ye4Ip3.png
Link to comment
Share on other sites

geo_angela χρόνια πολλά!! :D Κι εγώ έτσι αισθανόμουν στην αρχή, αλλά δεν άντεξα τελικά, άρχισα να το λέω!! :rolleyes: Όχι όπου σταθώ κι όπου βρεθώ, αλλά πχ στην δουλειά το είπα, σε 2 πολύ κολλητές φίλες και στους γονείς μας αμφότερους! Τα πονάκια στυλ περιόδου τα έχω κι εγώ, κυρίως το βράδυ είναι πολύ έντονα! Σε ποια βδομάδα περίπου σου σταμάτησαν;


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια τι κανετε????εμενα με εχουν τρελανει οι καουρες....

να σας κανω μια ερωτηση???ξερετε αν επιτρεπεται το πρασινο τσαι στην εγκυμοσυνη???το λατρευω....

οσο αφορα τα πονακια περιοδου εγω εχω ακομα αραια και που....

να περασετε καλα σημερα οτι και να κανετε και να εχουμε ενα πολυ καλο χρονο...

καλη χρονια κοριτσια....


Lkixp3.png

rcRGp3.png

Link to comment
Share on other sites

geo_angela χρόνια πολλά!! :D Κι εγώ έτσι αισθανόμουν στην αρχή, αλλά δεν άντεξα τελικά, άρχισα να το λέω!! :rolleyes: Όχι όπου σταθώ κι όπου βρεθώ, αλλά πχ στην δουλειά το είπα, σε 2 πολύ κολλητές φίλες και στους γονείς μας αμφότερους! Τα πονάκια στυλ περιόδου τα έχω κι εγώ, κυρίως το βράδυ είναι πολύ έντονα! Σε ποια βδομάδα περίπου σου σταμάτησαν;

Τα πονάκια δεν μου έχουν περάσει τελείως τελείως... Το βράδυ τα νιώθω καμιά φορά... Το στήθος με πονάει και ειδικά το πρωί που ξυπνάω... Κι εγώ το έχω πει σε κάποια άτομα ακόμη αλλά και πάλι θέλω να πάω πρώτα στον γιατρό... Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά με υγεία!!!!


Ye4Ip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...