Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Cafe Αύγουστος 2012


leta800

Recommended Posts

Καλησπέρα κοριτσάκια!

Τι κάνετε;

Μύρινα τι νέα είναι αυτά; Πολύ χάρηκα, να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη (αυτή τη φορά να μπορέσεις να τη χαρείς!) και το Μάρτιο να κρατάς στην αγκαλιά σου το αδερφάκι της μικρής! Χαράς στο κουράγιο σου πάντως. Εμείς ούτε να το σκεφτούμε είμαστε ετοιμη. Και για την κρίση αλλά και ακόμα περισσότερο γιατί η μικρή μας θέλει όλη την προσοχή μας!

Νιωνιω σε καταλαβαίνω απόλυτα στην προσπάθεια σου να μάθεις στη μπουμπού σου να κάνει παλαμάκια. Τι άγχος και αυτό ποτέ θα κάνει παλαμάκια, γιατί δε κάνει κουπεπέ! Τουλάχιστον πια κάνει παλαμάκια (με το δικό της τρόπο βέβαια!) και χαιρετάει τον κόσμο. Ηθελα η τρελή να της μάθω και baby sign language! (Που πας βρε Καραμήτρο!). Αλλά μου φαίνεται πως η μικρή σου το πάει για μηχανικός! Η δικιά μου είναι στη φάση γκρεμίζω ότι βρω μπροστά μου! Περαστικούλια της μικρής, πάλι καλά που τη γλύτωσε φτηνά!

Γκρετά και ο δικός σου ο μικρός μόνο ζωντόβολο πραγματικό. Αν και εύχομαι να μην έφτασε ακόμα το 1.75! Νωρίς δε σας πρότειναν να κάνετε το mmr? Τουλάχιστον εδώ το κάνουν στους 12 μήνες, ίσως επειδή θα ειμαστε σε διακοπές να το κάνουμε στους 13. Νομιζα πως δε γίνεται πριν το χρόνο!

Κοαλάκι, να χαίρεσαι τη μικρή σου. Πότε έχετε γενέθλια; Πολύ μικρη γενήθηκε η μικρή σου, πρωοράκι; Πάντως απο κιλά μια χαρά τα πάτε!

Λιμπερο, Ρίτα τα μικρά σας απλώς δε παίζονται!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Στα δικά μας νέα, η μικρούλα μας είναι τελικά πολύ φοβιτσιάρα. Ενώ έχει καμιά βδομάδα που κάνει δυο τρία βηματάκια μόνη της δε φαίνεται να της αρέσεις πολύ. Ισως επειδή τις πρώτες μέρες έφαγε μια δυο βούτες το παράτησε κάπως το άθλημα. Θέλει ή να της κρατάμε το χεράκι ή να στηρίζεται στις περπατούρες της (τελικά μάλλον έχουν δίκιο για τις περπατούρες- στηρίγματα). Βέβαια η ισορροπία της έχει βελτιωθεί αρκετά, που θα πάει, κοντά είναι στο να περπατήσει!

Βγάλαμε και το πέμπτο μας δοντάκι, το πάνω δεξιά κοπτήρα. Αλλά κάπως στενχωρέθηκα, γιατί ενώ τα δύο μπροστά είναι αρκετά μεγάλα δοντάκια (ακόμα και σε σχέση μετα δύο κάτω που έχει), αυτό φαίνεται να είναι πολύ λεπτο. Επειδή τράβηξα πολλά με τα δόντια μου και ένας μου κοπτήρας ειναι πολύ παράξενο μου φαίνεται πως σε αυτό βρήκε να μου μοιάσει! Περιμένουμε ν δούμε πως θα βγουν και τα άλλα και βλέπουμε!

Ασχετό, τι νούμερο παπουτσί φοράτε τώρα; Εμείς φτάσαμε στο 19;

Link to comment
Share on other sites

Δεσποινα!Αφου το παιδι το ειδαμε, περπαταει!Ειναι θεμα χρονου να τρεχει!!!!!!!!!!Ειναι φοβερη!!!

Για τα δοντακι ακομα μην κρινεις...αλλαζουν πολυ οταν βγουν ολα...στην αρχη ειναι ανισα και αραια μετα στρωνουν οταν ολοκληρωθει η οδοντοφυια.

Στο παπουτσακι και εμεις στο 19 ειμαστε...μαλλον..γιατι δεν πολυκραταει παπουτσι..θελω να της παρω ενα καλο ανατομικο αλλα περιμενω λιγο να το παρω μια και καλη πριν φυγουμε.

Νιονιω τι ωραια φαση το ποδηλατο κανεις βολτα και γυμναστικη 2 σε 1!εδω που να βγεις με ποδηλατο..Μεγεια!

Koalaki καλως μας ηρθες!!!!!Τελεια η μικρη σου να τη χαιρεσαι!!!

Σημερα εχουμε εμβολιο και για τα δυο...Οιμε!


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακια.....ευχαριστω για τις ευχες...!!!!!!

Δεσποινα εχει δικιο η ριτα για την οδοντοφυια....θα στρωσουν τα δοντια μετα τα νεογιλα....!!!!

Και εμεις εχουμε στηριγμα περπατουρα και κανονικη αλλα δεν τα χρησιμοποιησαμε καθολου, οποτε τα σηκωσα.

Η μαριαννα γεννηθηκε στις 37+5, ελλειποβαρες και αυτο γιατι πιεστηκε λογω 4πλησ περιτυλιξησ που ειχε και μου εσπασε τα νερα...(ευτυχως)....!!!!!!

Εχουμε γεννεθλια στις 27/07.

Εμεις εχουμε 8 δοντακια, αραια και μεγαλα (τα πανω) και ετοιμαζονται οι τραπεζιτες αν δεν μασ προλαβουν κοινοδοντες στη στροφη....!!!!! Τουλαχιστον αυτο διακρινω, αλλα μπορει και να αργησουν....!!!!!!!

Φοραμε παπουτσακι νουμερο 19, της πηρα ενα ανατομικο και ενα καθαρα αθλητικο για μετεπειτα....!!!!!!

Τα μπουμπουκια σας ειναι ενα και ενα....!!!!!!!


f0Wip2.png

2080180emgbdyh6sj.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές σας!! Θέλαμε οπωσδήποτε δεύτερο, και όποτε και αν επιλέξεις να το κάνεις θα έχει θετικά και αρνητικά. Για εμάς στα θετικά είναι και αυτό που λέει η Νιονιώ, ότι με μιας ξεμπέρδεψες με τα μωρουδιακά, βέβαια για 2-3 χρόνια θα είναι ΠΟΛΥ ζόρι, αλλά μετά θα μπορέσουμε να μπούμε στους ρυθμούς μας.. Άλλος λόγος για τα ίδια τα παιδιά κυρίως, επειδή εγώ μεγάλωσα μόνη μου καθώς είχα μεγάλη διαφορά με τα αδέρφια μου και δεν είχα ποτέ κάποιον να παίξω, ήθελα να είναι κοντά κοντά ώστε να δεθούν!! Και πάνω σε αυτό που λεει η Δέσποινα, ότι η μικρή έχει όλη την προσοχή, το ίδιο ισχύει και στην δική μας περίπτωση, και επειδή ακριβώς δεν μου αρέσει αυτό, δηλαδή να συνηθίσει να έχει όλη την προσοχή, θέλω να μάθει να μοιράζεται, την μαμά, τον μπαμπά, το δωμάτιο, τα παιχνίδια, γενικά.. Δεν θέλω να συνηθίσει στο "δικό μου", σίγουρα θα πρέπει να υπάρχουν πράγματα που θα έχει το καθένα δικό του, αλλά γενικά θεωρώ ότι είναι καλό να μαθαίνουν τα παιδιά να μοιράζονται!! Η ηλικία μου επίσης, είμαι 32μισο, δεν ήθελα να το καθυστερήσω πολύ, γιατί με τα 35 οι πιθανότητες για επιπλοκές είναι αρκετές, και επίσης ΑΝ τυχόν αποφασίσουμε για τρίτο να υπάρχουν τα περιθώρια του χρόνου πριν τα 40!! Ξέρω ότι δεν θα είναι εύκολο, και όσο προετοιμασμένη κι αν είμαι και αν ήτανε συνειδητή η απόφαση θα υπάρξουν στιγμές που θα τα βρω κολλυόμενα γιατί δεν υπάρχει βοήθεια καθόλου, αλλά αυτό και σε 3 και σε 4 χρόνια δεν θα άλλαζε, πάλι δεν θα είχα βοήθεια!! Οπότε μπήκαμε στον χορό τώρα και χορεύουμε!! :D

Γκρετούλα αφού ζηλεύεις άντε παίρνε σειρά!! Αχχαχαα :tongue:

Νιονιώ τί ζηλεύεις εσύ καλέ;; Τρία δεν σου φτάνουν;;; Ευτυχώς που το πέρασε κάπως ανώδυνα το μωρό!! Αλλά αυτό για τον γιο σου, τελικά τα εμβόλια δεν προστατεύουν 100% ;;; :rolleyes:

Koalaki καλώς όρισες!! Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!! :) Κι εμείς 8 δόντια έχουμε, και έχει πάνω από μήνα που έχουν φουσκώσει κι έχουν ασπρίσει οι κυνόδοντες αλλά δεν λένε να βγούνε, και γκρίνια η κυρία!!! Οι κυνόδοντες αργούν πολύ, κι όλως παραδόξως φίλες μου με μεγαλύτερα παιδάκια μου έχουν πει ότι οι τραπεζίτες βγαίνουν πιο εύκολα..

Despina εμείς φοράμε το 20 εδώ και 2 μήνες!! Πιστεύω το καλοκαίρι θα το βγάλει με τα 20αρια που έχει, είναι και πεδιλάκια οπότε δεν θα έχει πρόβλημα και να είναι λίγο μικρά της! Τα φθινοπωρινά όμως σίγουρα θα πάνε στο 21! Είμαστε ποδάρες! :tongue:

Ρίτα καλή τύχη με τα εμβόλια!!


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα που χαθήκατε πάλι;

Μύρινα, δε χρειάζεται να δικαιολογείσαι! Μια χαρά κάνατε και κοίτα τώρα να χαρείς την εγκυμοσύνη σου και σύντομα το αδερφάκι της μικρής! Σίγουρα θα είναι ζόρικα τα πράγματα αλλά αντέχετε εσείς! Αλήθεια, πως τα πας μέχρι στιγμής; Ομοιότητες με τη προηγούμενη εγκυμοσύνη; Με τη δουλειά τι θα γίνει τώρα;

Κοαλάκι ταλαιπωρήθηκε το μικράκι σου, αλλά σημασία έχει που είναι καλά! Και από ανάπτυξη τα πάει σούπερ! Και περπατάει και έβγαλέ/βγάζει τόσα δοντάκια!

Ρίτα σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Τελικά είχες δίκιο, από εχτες το έχει παρει το κολάει και άρχισε τις βολτούλες της. Εχει πολύ πλάκα γιατί πηγαίνει σα το καβούρι, λίγο στραβά, αλλά όλα στο πρόγραμμα είναι! Πάλι καλά με τα παπουτσάκια της δεν έχουμε πρόβλημα, δε της βγαίνουν καθόλου. Αλλά έψαχνα και για πλαστικά για τη θάλασσα (εσείς στη παραλία τι τους φοράτε, εκεί που πάμε θα έχει πετρούλες) και κανένα πεδικάκι (φαντάζομαι στις μεγάλες ζέστες που να τους φοράμαι κάλτσες και κλειστό παπούτσι) αλλά δε βρίσκω τίποτα στο νούμερο της.

Οπότε, αφού καταφέραμε το περπατημα η τρελή η μάνα επικεντρώνεται στις λεξούλες που ακόμα δε λέει κάτι. Μιλούσα και με τη μητέρα μου στο τηλέφωνο και μάλλον είμαι για τα σίδερα. Με ρώτησε τι προσπαθώ να της μάθω και άρχιζω, ε να τα κλασικά μαμά, μπάμπά, βατραχάκι (έχουμε ένα βιβλίο που φαίνεται να της αρέσει), παπάκι, σκυλάκι, γατούλα, ελεφαντάκι (το αγαπημένο τραγουδάκι της μαμάς)! Και με πήρε στο ψιλό, λέεί πως την έβαλα από την αρχή στα δύσκολα! Και μάλλον δε βοηθάν και οι πολλές οι γλώσσες! Ολη μέρα προσπαθώ να της μάθω να στέλνει φιλάκια και έρχεται ο αντρούλης μετά τη δουλειά και αρχίζει 'fai pesciolino'. Aχ το καημένο το κοριτσάκι μου, άμα μάθει ποτέ να μιλάει.....

Link to comment
Share on other sites

χαχα βρε δεσποινα...ξεκινα απο τα ευκολα...πως κανει η αγελαδα;μου ου ου..πως κανει το σκυλακι;Γαβ γαβ ,πως κανει το πουλακι κτλ...Πιανει παντως ;)

για τη θαλασσα παρε ενα απλο παπουτσακι πλαστικο αν και λενε οτι ειναι καλο να πατανε με την πατουσιτσα στην παραλια αλλα θα μου πεις και αναλογως ποσο καθαρα ειναι κατω μην πατησει και τιποτα επικινδυνο...

Πεδιλακια υπαρχουν και ανατομικα που ειναι κλειστα και πιο ψηλα πισω να πιανουν τον αστραγαλο και μπροστα ανοιχτα.Οταν ερθεις εδω θα βρεις σιγουρα.

Κοαλακι οντως ξεχνα τα αυτα τωρα πανε περασαν!Η μικρη σου ειναι πολυ μπροστα!

Μυρινα η καθε οικογενεινα κανει τον δικο της προγραμματισμο αναλογα τα θελω της και τα κουραγια της.Ολα θα πανε καλα.

εμεις ολα καλα!Μεγαλωνουμε και ομορφαινουμε Κουκουβααα!κοψαμε και επισημως τα αλεσμενα ,μου αφησε ολα τα φαγητα ελευθερα η παιδιατρος και ολα καλα ,ολα ανθηρα.


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Α δεσποινα ο γιος μου το πρωτο καλοκαιρι που περπατουσε και το επομενο καταευχαριστηθηκε κατι πεδιλακια nike με σχρατς για την παραλια λεω...

Να ακριβως αυτα (υπαρχουν και σε ροζ ) http://www.zakcret.gr/eshop/index.php?route=product/product&product_id=1933

Ειχε μεγαλο ποδι ομως απο νουμερα δε ξερω τι παιζει ....


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλεναδιτσες μου!!

Myrina λεεες?μπα δεν εχω υπομονη ρε γαμωτο ακομα..αυτο το δυο τρια χρονια που λες, να σερνεσαι ολη μερα φοβαμαι!!χαχαα αλλα ο αντρας κου καθολου δεν φοβαται!!θελει κ αλλο!!

Κοαλακι καλως ηρθες!!

Εμεις λεμε ολο κ πιο πολλες λεξουλες!!με τον διοο μας τροπο βεβαια..εχουμε γκρινια αρκετη μαλλον ερχονται δοντακια γιατι κατω εχουμε μονο δυο κ πανω τεσσερα.

Απο αταξιες φουλ!βαζουμε tobradex στο ενα ματι κ μου το αρπαξε κ μαλλον ηπιε μερικες σταγονες κ τα χω κανει πανω μου.του ξεπλυνα το στομα με νερο.ηπιε γαλα αλλα καλα μου φαινεται θα παρουμε κ τπν παιδιατρο!

Μπανια καθολου δεν καναμε μεχρι τωρα!!τουλαχιστον παμε καμμια βολτα!

Παπουτσι κ εμεις 19 φοραμε!

Για την ακριβια του πηρα σανδαλακι απο το zara μου φανηκε μαλακο κ ωραιο αλλα μαπα.του κανει γραμμες κοκκινες αρα ειμαστε ξυπολητοι κ εξω.αφου δεν περπαταει τι να του παρω καλο απο τωρα.λεω απο σεπτεμβρη.εξαλλου ο παιδιατρος ειπε οχι παπουτσι στο σπιτι.

Αυτα τα νεα μας προς το παρον!!

Εγω κ ο γιος μου σας φιλουμε!!

Κ


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μα που πήγατε πάλι;

Μαργαρίτα σε ευχαριστώ για τις ιδέες. Αλλά επειδή πάμε πρώτα Ιταλία θέλω να τα πάρω από εδώ τα παπουτσάκια. Και πάμε και σε χωριουδάκι, δε ξέρω αν θα βρω τίποτα. Αυτό το nike, κάνει για μωρό που μόλις περπάτησε; Νόμιζα πως έπρεπε να είναι κλειστό από πίσω. Βέβαια, πόση ώρα θα είμαστε στη παραλία, και πόσο θα περπατήσει η μικρή εκεί; Και όσο θυμάμαι, όλο πέτρες είχε. Θα πάω και σε μαγαζιά με αθλητικά να δω αν έχουν κάτι. Βρίσκω τα crocs με 30 ευρω αλλά δε νομίζω να είναι πολύ βολικά. Αλήθεια, εσείς τους φοράτε πεδιλάκι; Τώρα τη μικρή την έχω με κλειστό παπουτσάκι δερμάτινο και καλτσούλα, αλλά με τη τρελή τη ζέστη δε θα σκάσει το ποδαράκι της; Ηδη περπατάει όλη την ώρα, οπότε σε δυο βδομάδες που θα πάμε θα τρέχει. ΚΑι φαντάζομαι όταν θα είμαστε εκτός σπιτιού κάτι πρέπει να φοράει. Αλλά δε βρίσκω:cry:

Γκρέτα μου αρέσει που λες πως έχει μόνο 6 δοντάκια. Η δικιά μου έχει μόνο 5 και είναι και πιο μεγάλη! Ομιλητικός ο μικρός σου ε; Μια γλύκα θα είναι. Ο αντρούλης θέλει και άλλο ε; Ε, ποτέ δε ξέρεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στα νέα σας, η μικρή μας μου φαίνεται μας βγήκε ερωτιάρα. Σήμερα στο πάρκο την έπεφτε σε ένα αγοράκι (μεταξύ μας καλό γούστο έχει!). το έπαιρνε από πίσω, το ακουμπούσε, αλλά δύσκολος μας το έπαιζε ο μικρός. Τι να κάνουμε, θα έχουμε και κάποιες ατυχίες!

Για την ώρα τα αγαπημένα μας παιχνίδια είναι η τσουλήθρα και η κούνια. Και όταν είμαστε στο σπίτι να φέρνει γύρω γύρω από το καναπέ. Ωρες ατελείωτες μπορεί να φέρνει γύρες, οπότε την αφήνω εκεί και κάνω τις δουλειές μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνταξιδιωτισες γλυκειες!!!!

Κοαλακι καλώς μας ήρθες,να χαίρεσαι την κορούλα σου!!!!

Μυρινακι με το καλό ο γιός!:*) πλάκα κάνω!

Προσπάθησα να σας διαβάσω!

Ο γιωργής μου πλεον κρατώντας με από το δάχτυλο κάνει βήματα!ξυπόλητος,τα παπούτσια τον μπερδεύουν!χεχεχε.κουβεντούλες λέει μαμά,μπαμπά,γιαγιά,παππού,νεο το νερό και ναι. Αυτό που με ενθουσιάζει είναι πώς μ φέρνει ότι του ζητώ!καταλαβαινει πολλές λέξεις! Κουκουβα! Κάνει αγκαλιτσες κ φιλάκια! Έκανε κ το πρωτπ του μπάνιο κ ξετρελαθηκε!

Από φαγητά τα πάντα!κ αλεσμενα κ μη! Είναι σούπερ φαγανας!!!

Άντε εύχομαι κ άλλες σύντομα να κάνουν νέο ταξίδι εγκυμοσύνης!


K4b4p2.pngHSk3p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μανουλες!!

Πως ειστε?εμεις ολο και ζωηρευουμε κ κανουμε το σπιτι ανω κατω!!εμπλουτιζουμε το λεξιλογειο μας κ τον κρατιομαστε απ το ενα χερι της μαμας κ περπαταμε και χαιρομαστε!!χαχχα ποσο πλακα εχουν!!!σε λιγο εχουν κ γενεθλια τα ζουζουνια μας κ εγω συγκινουμε πολυ!δεν ξερω γιατι κανω κατι περιεργες σκεψεις!!ευχομαι αυτο το διδυμο να μην σπασει ποτε!!τον λατρευω τον γιοκα μου(περιεργο ε :P)

Παμε να μαγειρεψουμε τωρα!θα κανουμε καρμποναρα!φιλια μανουλες κ μπομπιρακια!!!!;;))


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα!Και εμεις τρεχουμε και δε φτανουμε!

Για οσες δεν το ξερουν την περασμενη βδομαδα βρηκε η υβοννη ενα cero8 για τα κουνουπια παιδικο που το ειχα κολλησει ΠΙΣΩ απο την κουνια της..που χωθηκε και το βρηκε..τεσπα το εφαγε και αρχισε να πνιγεται ευτυχως ημουν μεσα στο δωματιο και διπλωνα ρουχα.Φουσκωσε αυτο το σφουγγαρι μεσα στο στομα και αντε να το βγαλει.Την καταφερνω να το βγαλουμε αφου ειχε γινει μωβ,ο γρ. διαταραχτηκε το παιδι και μου ελεγε πως να βοηθησει και μετα σαν να μην τρεχει τιποτα μου γελουσε η τσουπρα.Μιλαμε βρωμουσε το στομα της απο μακρια.Εγω μετα το σοκ του πνιγμου επερνα το κεντρο δηλητηριασεων ταυτοχρονα με τον ανδρα μου να ερθει να την παμε στο παιδων,με τα πολλα βρηκα γραμμη και ηταν εξυπηρετικοτατοι ,μου ειπαν να της ξεπλυνω το στομα ,να της δωσω γαλα και να την παρακολουθησω γιατι δεν ειναι τοξικο.Πηρα και την παιδιατρο και μου ειπε οτι αυτοι ειναι οι ειδικοι και πολυ καλα εκανα και επικοινωνησα αμεσως.Αν επρεπε να παμε θα ενημερωναν οι ιδιοι νοσοκομειο να μας περιμενουν και θα μας εστελναν αμεσα.Επειτα απο λιγο με πηραν οι ιδιοι πισω να δουν αν εκανε εμμετο ή οτιδηποτε αλλο,κατεγραψαν το συμβαν και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει κανενας κινδυνος.Η μικρη μια χαρα νομιζω.Αυταααα....παει θα με τρελανουν αυτα τα μαμουνια μου.

Τρελο προτζεκτ αυτη η φαση!

Κατα τα αλλα περασαμε ενα τελειο σκ και αναμενουμε τις διακοπες μας!

Εχθες η μικρη ειπε ΜΑΜΑ.Τελευταια και καταιδρωμενη με αφησε απο την οικογενεια αλλά κατουρηθηκα απο τη χαρα μου! :)

Τρωμε τα παντα κανονικοτατα και μου φερνει τα περισσοτερα αντικειμενα που της ζηταω με προτιμηση στις μπαλες και στα παιχνιδια του γρ. βεβαιως -βεβαιως.Παιζουμε κρυφτο κουκου τζα,κανουμε γεια,παλαμακια και ολα τα συναφη και στελνουμε φιλακια!!!Κανουμε βηματακια ,γυρω γυρω απο τα επιπλα και μπουσουλαμε σφαιρα!

Παει μεγαλωσε και αυτη.

Επισης αυτες οι μερες ειναι πολυ σημαντικες για μενα γιατι περισυ ειχα νοσηλευτει με την μπεμπουλιτσα μου στην κοιλια.Εχω γραψει καποια πραγματα σχετικα στο καφε του γιου μου γιατι εκει εχω μοιραστει τα περισσοτερα τοσα χρονια και ηθελα να υπαρχει σαν αναμνηση .Το βαζω και εδω γιατι ειναι το καφε της μικρης!

Σαν αυριο...

13 Ιουλιου 2012

Εγκυος στην 33η εβδομαδα κυησης.Μια απιστευτα ευκολη εγκυμοσυνη που ηρθε ξαφνικα να αλλαξει τη ζωη μας.Το μωρακι ,το κοριτσακι μου,μεγαλωνει και θεριευει μερα με τη μερα μεσα μου,κανενα προβλημα,καμμια συσπαση οι δυναμεις μου στο φουλ και οι προετοιμασιες προχωρανε με γοργους ρυθμους.Ετοιμοι γονεις πια δεν βλεπουμε την ωρα να σε κρατησουμε στην αγκαλια μας!Ο αδερφος σου ανυπομονει να σε δει ,ολοι ανυπομονουμε.Τι κι αν περασαμε ενα καλοκαιρι μεσα στον καυσωνα,τι κι αν στερηθηκαμε διασκεδαση,μπανακια και βουτιες;Ο Αυγουστος που ερχοταν θα αλλαζε την οικογενειακη μας ζωη.Το περιμεναμε πως και πως ..λιγες μερες θελαμε μονο.

Ξαφνικα μια κριση χολης λογω της θεσης του μωρου που ειχε στρογγυλοκαθησει πανω.....επακολουθησαν πολλα, παρα πολλα οποιος το εχει περασει ξερει ...ακομα δεν τολμω να τα γραψω δεν μπορω ομως να μην τα θυμαμαι.

Μπηκαμε στο νοσοκομειο..κοντεψαμε να χασουμε και οι δυο τη ζωη μας.Δεν ειχα προλαβει να χαιρετησω το αγορακι μου...Περνουσαν οι μερες και το σωμα μου δεν αναταποκρινοταν στις αναγκες του μωρου...με εβρισκε το ξημερωμα καθισμενη στο κρεβατι του νοσοκομειου με τους ορους μου και τα καλωδια μου στα χερια να κοιταζω την φωτισμενη πολη και να παρακαλαω να ξημερωσει αλλη μια μερα που θα ειμαστε μαζι...

Αν δε καταφερουμε να συνελθεις θα σου παρουμε το μωρο αμεσα... μου ελεγαν ολοι....

Υβοννακι μου, σου στερησα τοσα πολλα εκεινες τις μερες ομως εσυ εκει επιμονη και δυνατη μου εδινες τα σημαδια σου,ακουγα την καρδουλα σου 3 φορες τη μερα και επερνα δυναμη.Ορκιστηκα πως αν βγαιναμε γερες θα σου εδινα οτι σου στερησε το σωμα μου ολες αυτες τις μερες, με καθε τροπο.Και τα καταφεραμε,βγηκαμε με ανεξιτηλα τα σημαδια της εμπειρας αυτης στην καρδια μου και γυρισαμε σπιτι μας να περιμενουμε ποτε θα ερθεις στην αγκαλια μας.

10 Αυγουστου 2012

Ηρθες στη ζωη μας μικρη μου χεστρουλα ,το κλαμμα σου ηταν λυτρωση.Κεχρωσμενα υγρα,αναρροφηση,οξυγονο και παλι το κλαμμα σου εκει δυνατο...σε εβλεπα να σε πεδευουν και ηξερα οτι ολα θα πανε καλα,γιατι εισαι δυνατη,σαν τον αδερφο σου.

Θηλασαμε 3 λεπτα μετα τη γεννα,ξαναθηλασαμε στην ανανηψη,γιναμε αχωριστες για πολλους μηνες,δεν χρειαστηκες παρακολουθηση,δεν χρεισστηκες νοσηλεια,βγηκες γερη και πανετοιμη να παρεις απο μενα οτι σου υποσχεθηκα!Και τα καταφεραμε!Σε λιγες μερες κλεινεις τον πρωτο σου χρονο καρδια μου και σε καμαρωνουμε καθε μερα,καθε λεπτο.Να εισαι παντα γερη και ευτυχισμενη στη ζωη σου.

Ενα χρονο μετα ...''Μαμα μου ελειψες πολυ'',μου λεει ο γρηγορης συχνα- πυκνα.''Ποτε αγορι μου;οταν πηγα να φερω την Υβοννη μας;''.''Οχι,οταν μπηκες στο νοσοκομειο οταν αρρωστησες''....

13 ιουλιου...μια μερα που μας σημαδεψε ολους ,βγηκαμε ομως πιο δυνατοι και πιο ωριμοι απο αυτη την εμπειρια!

Υβοννακι μου σε ευχαριστω!


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια μου γλυκα γεια σας κι απο μενα !!!Μεγαλωνουμε ταχυτατα κι εμεις .Κανουμε μπανακια οχι για πολυ ωρα βεβαια γιατι η μικρη μας παγωνει γρηγορα ,την περισσοτερη ωρα την περναμε στην παραλια αγκαλιτσα τυλιγμενες στην πετσετα πινουμε γαλατακι.Λεμε μπαμπα ,γιαγια ,πουα,ατα και φυσικα μαμα μονο οταν εχουμε προβλημα χαχαχα...Κανουμε τα πρωτα μας βηματακια κρατωντας το ενα χερακι .Σε λιγες μερες κλεινουμε τον πρωτο μας χρονο και ετοιμαζομαστε για τα γενεθλια μας μπορει και να περπαταμε μεχρι τοτε ...

Ριτακι τι στιγμες κι αυτες που μας περιγραφεις.... δεν θα σβησουν ποτε απο το μυαλο σου.Ευτυχως ολα πηγαν καλα και εχετε πολλαααα πολλαααα ευτυχισμενα χρονια μπροστα σας.

Απιστευτο ποσο γρηγορα περασε ο καιρος ,σαν χθες μου φαινεται που γεννησα.Να δειτε που θα ξυπνησουμε μια μερα και θα ετοιμαζομαστε για τους γαμους τους χαχαχαχχ.,Δεν φοβαμαι τα γηρατια ισα ,ισα που θελω να γερασω για να καμαρωνω τα παιδια μου μεγαλα ,να παιρνω λιγο απο τη χαρα τους και να ειμαστε δυνατοι κι εμεις κι αυτα να τα στηριζουμε

σε καθε τους δυσκολια .Τι αλλο θελει ο γονιος απο τη ζωη του ;να μεγαλωσει καλα παιδια να εχουν την υγεια τους και να εχουν μπροστα τους μακροχρονη και οσο το δυνατον ευκολοτερη ζωη να διανυσουν .

Το μεγαλο θελει να κανει και πολλα παιδια το μωρο μου και το χαιρομαι .Θα μου τα φερνεις να τα κραταω ;το ρωτω εγω και εκεινο παντα με σιγουρια μου κουναει το κεφαλι καταφατικα.Ποσο μεγαλη, απεραντη αγαπη νιωθω οταν μιλαω γι αυτα.Σ'ευχαριστω θεε μου καθε μερα που μου τα χαρισες .


wDsdp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...