Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Cafe Αύγουστος 2012


leta800

Recommended Posts

μια χαρά τα νέα ζουμπουλία

αν κρίνω από το τικεράκι το πρώτο σου είναι κοριτσάκι οπότε με ένα αγοράκι

θα τα έχεις σετάκι...

λέτα σε ματιάσανε μου φαίνεται

φτού σκόρδα πές τους και να προσέχεις

εγώ τρέχω και δεν φτάνω

έκανα εξετάσεις αίματος και μου βρήκαν ανεβασμένη την ΤSH

του θυροειδή

διάβασα και στο ίντερνετ κάτι επιπτώσεις στο έμβρυο

και τρελάθηκα

πήγα ενδοκρινολόγο και περιμένω τις επαναληπτικές σήμερα

για να ξεκινήσω χαπάκι και να το ρυθμίσουμε


Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κορίτσια μου γειά σας...πήγα κι εγώ προχθές στον γιατρο κ έχω πολύ καλά νεα!!! το μωράκι μας μεγάλωσε πάααααααρα πολύ...είναι 2μιση εκατοστά....!!!!!!!!!ακούσαμε καρδούλα η οποία χτυπούσε σαν τρελή!!! Απίστευτη στιγμη!!!!!!!!

Να σας ρωτήσω κάτι που με ταλαιπωρεί όλη μέρα σήμερα? που θα κάνετε αυχενική διαφάνεια? Οι δευτερομανούλες μήπως μπορούν να μας εντυπώσεις από την εξέταση?


2sCXp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα το Σαββατο που θα παω για πρωτο υπερηχο θα ειμαι 6 εβδομαδων και 3 ημερων θα ακουσω καρδουλα;.

Επισης απο τη μια πλευρα χαμηλα ειναι ελαφρως πιο φουσκωμενη σε σχεση με την αλλη.Σας συμβαινει εσας;.Καλα απο στηθος να μην πω δεν μπορω να γυρισω πλεευρο το βραδυ απο το πρηξιμο και τον πονο


N34Jp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια μου! ελπιζω να εισαστε ολες καλα και τα μπεμπακια σας επισης...

εγω χτες το πρωι εκανα παλι χοριακη. εχει ανεβει ευτυχως. 2000 ηταν χτες το πρωι!!! τον γιατρο ακομα δεν τον βρηκα για να κανονησω ραντεβου..:(

φιλια σε ολες!!!


as1cHw60g411100MTc1ZHB8ODg4NTI5ZHw.gif

cfcIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου γειά σας...πήγα κι εγώ προχθές στον γιατρο κ έχω πολύ καλά νεα!!! το μωράκι μας μεγάλωσε πάααααααρα πολύ...είναι 2μιση εκατοστά....!!!!!!!!!ακούσαμε καρδούλα η οποία χτυπούσε σαν τρελή!!! Απίστευτη στιγμη!!!!!!!!

Να σας ρωτήσω κάτι που με ταλαιπωρεί όλη μέρα σήμερα? που θα κάνετε αυχενική διαφάνεια? Οι δευτερομανούλες μήπως μπορούν να μας εντυπώσεις από την εξέταση?

συγχαρητηρια κοπελα μου για το μωρακι σου!!! ειναι οντως απιστευτη στιγμη...

απο που εισαι ? εγω ειμαι απο ηρακλειο...ρωταω μηπως μπορουσα να σε βοηθησω με την αυχενικη... εγω παντος στον γιο μου την εκανα σε ιδιωτικο μαιευτηριο αλλα απο οτι ξερω οπου και να την κανεις πληρωνεις. ειναι ωραια εμπειρια γιατι το μωρακι φαινεται πολυ καλα και κουνιεται και κανει τα τρελα του !!! :-)

εγώ τρέχω και δεν φτάνω

έκανα εξετάσεις αίματος και μου βρήκαν ανεβασμένη την ΤSH

του θυροειδή

διάβασα και στο ίντερνετ κάτι επιπτώσεις στο έμβρυο

και τρελάθηκα

πήγα ενδοκρινολόγο και περιμένω τις επαναληπτικές σήμερα

για να ξεκινήσω χαπάκι και να το ρυθμίσουμε

γεια σου μαρια μου...μην αγχωνεσαι μωρε ολα καλα θα πανε!!!

και μην διαβαζεις πολυ πολυ απο το νετ γιατι μονο αγχος φερνει..στην πρωτη εγκυμοσυνη ολο διαβαζα και δεν μου εκανε καλο...

ευχομαι ολα να πανε καλα!!!


as1cHw60g411100MTc1ZHB8ODg4NTI5ZHw.gif

cfcIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, μόλις επέστρεψα από τον γιατρό! Ο υπέρηχος δεν έδειξε σχεδόν τίποτα, ο σάκος φαινότανε πολύ αχνά :-( μου είπε ότι ίσως είναι πολύ νωρίς, και να ξαναπάω την άλλη Τετάρτη.. Α και μου έδωσε ημερομηνία 3/9, οπότε πρέπει να φύγω από εδώ και να φτιάξω άλλο θέμα μάλλον :confused: Απλά έτσι όπως ήτανε σήμερα από ότι κατάλαβα δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι αν είναι ενδομήτριο ή όχι..

myrina μην ανησυχεις κοπελα μου θα δεις οτι την επομενη φορα θα φαινεται ο σακος και θα ακουσεις και την καρδουλα του μωρου σου!!! το αγχος μονο κακο κανει... ολα θα σου πανε καλα!!! σου στελνω την θετικη μου ενεργεια..:tongue:


as1cHw60g411100MTc1ZHB8ODg4NTI5ZHw.gif

cfcIp3.png

Link to comment
Share on other sites

chrimai δηλαδή εσύ δεν έχεις πάει καθόλου για υπέρηχο; Απλά μάλλον επειδή είναι το πρώτο μου και δεν τα ξέρω καλά, έχω αγωνία και είμαι ανυπόμονη!! :rolleyes: Όσο για τις εξετάσεις σου, συμφωνώ με αυτό που λέει η MarilenaAth, μην πολυδιαβάζεις από το internet, καλύτερα να ρωτήσεις τον γιατρό σου!

mimika84 και zoumpoulia09 μπράβο κορίτσια!!! Άντε με το καλό και τα υπόλοιπα!! ;)

Αχ leta800, όλα τα είχες το τρακάρισμα σου έλειπε :confused: Ευτυχώς οι ζημιές ήτανε μόνο υλικές, και αφού έφταιγε η άλλη λογικά θα πρέπει να σε αποζημιώσει, σωστά; Απλά η βλακεία είναι ότι θα σε τρέχει στα δικαστήρια :| Σ'ευχαριστώ που με θέλεις να μείνω στο cafe του Αυγούστου!! :lol:

kerasia εγώ έχω πόνο στην κοιλιά μόνο, στο στήθος έχω πρήξιμο, αλλά δεν πονάει, η κοιλιά ακόμα όμως με έχει ταράξει..

Παρεπιπτώντως για τον πόνο στην κοιλιά, ο άντρας μου έχει έναν ξάδερφο γυναικολόγο, που κάνει την ειδικότητά στην Γερμανία, τον ρώτησα γενικά για αυτά που συμβαίνουν, που δεν είδαμε τίποτα μου λέει ότι ήτανε όντως πολύ νωρίς, αλλά για τους πόνους που έχω στην κοιλιά, μου λέει εκεί όταν υπάρχει κάτι τέτοιο, στέλνουν την έγκυο κάθε 2 μέρες για β' χοριακή για να δούνε αν αυξάνεται φυσιολογικά.. Εμένα μου είπε απλά την επόμενη Τετάρτη να ξαναπάω για υπέρηχο..

MarilenaAth σ'ευχαριστώ για τη θετική σου ενέργεια!! Να εισαι σίγουρη ότι έφτασε ;) ίσως επειδή είμαστε και κοντά!!! Κι εγώ από Ηράκλειο είμαι!! :DΠοιος είναι ο γιατρός σου; Που γέννησες την πρώτη φορά;

Την καλημέρα μου σε όλες κορίτσια!!


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

myrina

μου καλημερα πονακια στην κοιλια ειχ και εγω τωρα τσιμπιτκια θα τα ελεγα απο δω και περα.Εγω μπηκα στην 6η εβδομαδα σημερα.Καλη συνεχεια σε ολες μας κοριτσια .Καλη μερα σε ολες!!


N34Jp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια και καλή χρονιά να έχουμε όλες με υγεία και πολύ πολύ αγάπη!!

Χαιρομαι που όλες πατε καλα και εύχομαι συντομα να ακουσετε όλες καρδούλες!!! Εγω γύρισα πριν απο λίγο απο το γιατρο και την ακούσαμε!!! Δεν μπορω να σας περιγράψω τη χαρα και την ευτυχία μου!

chrimai περιμενε να δεις τι θα σου πει ο γιατρος σου και μην διαβαζεις διαφορα στο νετ που το μονο που καταφερνουν ειναι να σε πανικοβάλλουν. Θετική σκέψη και όλα θα πανε καλα!!

leta ελπίζω να βρείτε γρηγοα άκρη με το ατύχημα, σημασια έχει οτι εισαι καλα! Οσο για τα χαπακια που με ρωτησες και να σου τα πω δεν ξερω αν σε εσενα θα κανουν καλο γιατι υποτιθετε οτι η ομοιοπαθητικη ειναι προσωπικα για τον καθενα, παντως αν τα θες πες να σου στειλω πμ.

myrina ειναι πολύ νωρις για να ακούσεις καρδουλα! υπομονη λίγο ακόμη γλυκιά μου!!!

marilenaath γιατι δεν μπορεις να βρεις καλε το γιατρό σου? και αν μπορεις διεγραψε την υπογραφή σου γιατι μεγαλώνει πολύ την σελίγα και κανει την αναγνώση δυσκολη!;)

Δεν θυμαμαι τι αλλο να σχολιασω παω να το ανακοινωσω και στις φιλες μου του Απριλιου 10 και να βαλω και το αντιστοιχο τικερακι:tongue:

Φιλιά σε όλες!!


5Kiep3.png

hAk2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια με έπιασαν διάρροιες! Τηλεφώνησα στον γυναικολόγο μου, μου είπε να μην ανησυχώ για το μωρό, δεν το επηρεάζει λέει, μάλλον κάποια ίωση λέει είναι, δεν μπορώ να πάρω κάτι, μόνο λαπά μου είπε να φάω και να πιω και coca cola, ενώ μου είχε πει να τα κόψω για να μην βάλω κιλά, αλλά αφού υπάρχει τώρα αυτό το θέμα δεν πειράζει μου λέει!

Πφφφφφφφ.. Περαστικά μου!!! :tongue:


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα σε όλες, εδώ κι εγώ, είμαι η Άννα, 30 ετών μένω στην Αθήνα κι έχω δυο γιους πανέμορφους ξανθούς γαλανομάτηδες (...δε σώζομαι με τίποτα όμως! χιχι) 5 και 2,5 χρονών.

προσεχώς και με το καλό θα γίνω τρίτεκνη τον αύγουστο που έρχεται ενώ είμαι ήδη αυγουστομαμά 2009! ωραίος μήνας! τελική έχω 18.08 αλλά πάω προγραμματισμένα νωρίτερα λόγω τρίτης καισαρικής.

όλα καλά να μας πάνε, με προσοχή και θετική ενέργεια!

όλα αργά να κυλήσουν για να τα χαρούμε όπως τους πρέπει και να ζήσουμε απολαυστικά τη κάθε στιγμή!

εύχομαι γερά και τελειόμηνα μωρά στις αγκαλιές όλων μας!

εδώ θα μαι και θα χαρώ να βοηθήσω όπου μπορώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,είμαι η Πετρούλα από Θεσσαλονίκη,καλή χρονιά μας εύχομαι,μια χρονιά που εμένα όπως και σε πολλές από εσάς θα αλλάξει τη ζωή μας....πρώτο παιδάκι τον Αύγουστο με το καλό..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κόρες!!! βλέπω πολλές είμαστε kinder εκπληξη ( με δωρο μεσα...χιχχιιχι...)

είμαι δευτερομανούλα και εγώ όπως και πολλές απότι είδα, έχω κάνει ήδη τον πρώτο υπερηχο 6εβδ4ημ και το μπιζελι ήτο 0,66 mm.

ακούσαμε καρδούλα και Π.Η.Τ μας έδωσε 13/08 ( μια χαρά άδεια η Αθήνα θα φτάσουμε σφαίρα στο Αλεξάνδρα).

όποτε μπορώ θα μπαίνω να τα λέμε αλλά μην μου κακιώσετε αν κάνω να εμφανιστώ κανά μήνα γιατι πηζω στην δουλεια ασχημα..ευτυχως!!!

σας φιλώ σταυρωτά ματς μουτς!!


suU8p3.png

vdz8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια με έχει πιάσει ένας πανικός και μια τεράστια ανασφάλεια..

Άσχετα με την εξέλιξη της εγκυμοσύνης, περνούν σκέψεις από το μυαλό μου, φοβάμαι μήπως δεν ήμουν έτοιμη για να γίνω μάνα, ότι δεν θα είμαι καλή μητέρα, ότι δεν θα το αγαπάω αρκετά..

Η αλήθεια είναι ότι πιέζομαι πάρα πολύ από το περιβάλλον μου, φίλες/μάνες/κουμπάρες, κοκ, όλες έχουνε τις γνώμες τους για το τι κάνω, για το πως θα έπρεπε να το κάνω, πχ ότι κακώς συνεχίζω να δουλεύω και ότι δεν σκέφτομαι το παιδί μου αρκετά, άσχετα αν ο γιατρός μου είπε πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τη δουλειά, όλες λένε τα δικά τους, και με κάνουν να αισθάνομαι άσχημα...

Από τη μία σκέφτομαι να τους κάνω όλους πέρα, και να κάνουμε αυτό που μας λέει ο γιατρός, και ν'αποφασίζουμε μόνοι μας με τον άντρα μου, αλλά σκέφτομαι πως δεν γίνεται κι έτσι, γιατί πχ και η μάνα μου και η πεθερά μου έχουν δικαίωμα στο παιδί γιατί είναι εγγόνι τους..

Σκέφτομαι κιόλας όμως αν υπάρχουν τόσες πιέσεις από τώρα που είναι μόλις μερικών εβδομάδων μετά τι έχει να γίνει..

Εσείς που είστε δευτερομανούλες, είχατε περάσει τέτοια φάση ποτέ; Να έχετε τέτοιου είδους ανασφάλειες εννοώ.. Με το περιβάλλον σας πως χειριστήκατε τις ενδεχόμενες παρεμβάσεις τους;


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και να χαιρόμαστε τους σημερινούς εορτάζοντες...

γιατί σπίτι χωρίς Γιάννη προκοπή δεν κάνει...

έχω κάμποσους στο σοι και άλλους τόσους φίλους και φίλες

να καλοσωρίσω τις νέες αφίξεις στο καφέ μας...η ώρα η καλή σε όλες

Αννα27 είσαι η πρώτη και μονάδικη μέχρι στιγμής τριτομανούλα του καφέ και είσαι και μικρομάνα (30 ετών και περιμένεις το 3ο!!!) και είσαι ήδη

Αυγουστομανούλα!!! οπότε καλά σου λένε οι άλλες μανούλες στο καφέ ότι

"ο Αυγουστος σου πάει πολύ"

για σένα δεν ανοίχτηκε το θέμα? ή κάνω λάθος?

Λοιπόν για πες μας τώρα κι εμάς που δεν έχουμε ξαναγεννήσει

Αύγουστο πως θα την παλέψουμε στον Ένατο με τις ζέστες του Αυγούστου??? προετοίμασε μας και πες μας τι μας περιμένει...

γιατί στο πρώτο γέννησα Δεκέμβρη και δεν ζεστάθηκα

ο Άυγουστος με βρήκε στον 6ο και ακόμα θυμάμαι πως είχα πρηστεί

και πως υπεφερα από τη ζέστη... με το αιρκοντίσιον αγκαλιά ένα πράγμα..

μυρινα εγώ στην εγκυμοσύνη κάνω κάτι χαζοδιάρροιες σε άντιθεση με όλες τις έγκυες που τις πιάνει δυσκοιλιότητα...

επισης μπουκώνει και μύτη μου το βράδυ που ξαπλώνω

πολύ σπαστικό...

αν άρχισες από τώρα να μην ξέρεις πως να διαχειριστείς το μακρύ και το

κοντό του καθενός που θα ακούσεις στην εγκυμοσύνη δεν ξεκινάς καλά

γιατί όταν βγεί το μωρό εκεί να δείς τι θα ακούς από τους γύρω σου

όλο υποδείξεις και συμβουλές...για να μην πω για το ρόλο των γιαγιάδων...

εγώ εφαρμόζω το σύστημα μπαινάκης βγαινάκης και ακούω μόνο το παιδί μου...άστους να λένε...μην ανταπαντάς και χαλάς τη ζαχαρένια σου...εξάλλου τη γνώμη τους λένε...δεν κάνει και τίποτα μια γνώμη...

εσύ θα κάνεις αυτό που νομίζεις εσύ...το ένστικτό της μάνας είναι το σωστότερο όλων

τώρα για τις ανασφάλειες σχετικά με το πόσο καλή μητέρα θα γίνεις

θα σου πώ εμπειρικά ότι τέτοιοι χαρακτήρες γίνονται οι καλύτεροι γονείς

να είσαι σίγουρη!

εμένα δεν είχαν πιάσει στο πρώτο...τώρα στο 2ο είχα ένα άγχος για το αν είμαι αρκετά δυνατή για να τα καταφέρω και με τα 2 αλλά πέρασε γρήγορα

εγώ και το μπιζέλι θα συναντηθούμε πρώτη φορά την Παρασκευή

στις 13/01...τότε έχω πρώτο υπέρηχο και θα είμαι 6εβδ.+6ημ.

εντω μεταξύ ρυθμίζω ήδη το θυροειδή που μου βρήκαν με ένα χαπάκι

και παρακολουθώ στενά το ζάχαρο λόγω διαβήτη κύησης στην πρώτη εγκυμοσύνη...χτές και σήμερα έκανα 2 μικρές υπογλυκαιμίες οι οποίες

διαβάζω ότι είναι επικίνδυνες για το έμβρυο...

ελπίζω να μην έγινε καμιά ζημιά

μετράω τις μέρες για να το ακούσω και ηρεμήσω


Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...