Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Υδροσάλπιγγες και εξωσωματική


xrixri

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες και καλή χρονιά!!

Μετά από ενάμιση χρόνο προσπάθειας για μωράκι, έφτασε και η στιγμή της σαλπιγγογραφίας (μιας και ορμονικές, σπερμοδιάγραμμα και ωορρηξία είναι φυσιολογικά) και τελικά η αριστερή σάλπιγγα είναι υδροσάλπιγγα και μάλιστα σε προχωρημένο στάδιο και η δεξιά είναι εντελώς φραγμένη ή υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην υπάρχει καν (!!!!). Ο γιατρός μου, μου είπε ότι πρέπει να μπω για επέμβαση (με λαπαροσκόπηση) και μάλλον θα αφαιρέσει την αριστερή και θα δει τι γίνεται με την δεξιά που μάλλον είναι και αυτή υδροσάλπιγγα γιατί αν είναι η μία συνήθως είναι και η άλλη... :-( Όταν με το καλό ξεμπερδέψω με την επέμβαση, μάλλον θα πάω για εξωσωματική.

Υπάρχει κάποια κοπέλα που έχει περάσει ή περνάει το ίδιο ή κάποιο άλλο πρόβλημα σαλπίγγων? Έκανε εξωσωματική με επιτυχία χωρίς να χρειαστεί να αφαιρέσει τις σάλπιγγες? Αχ σας παρακαλώ απαντήστε μου γιατί είμαι τρομοκρατημένη...:-(:-(


Ut1Pp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες και καλή χρονιά!!

Μετά από ενάμιση χρόνο προσπάθειας για μωράκι, έφτασε και η στιγμή της σαλπιγγογραφίας (μιας και ορμονικές, σπερμοδιάγραμμα και ωορρηξία είναι φυσιολογικά) και τελικά η αριστερή σάλπιγγα είναι υδροσάλπιγγα και μάλιστα σε προχωρημένο στάδιο και η δεξιά είναι εντελώς φραγμένη ή υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην υπάρχει καν (!!!!). Ο γιατρός μου, μου είπε ότι πρέπει να μπω για επέμβαση (με λαπαροσκόπηση) και μάλλον θα αφαιρέσει την αριστερή και θα δει τι γίνεται με την δεξιά που μάλλον είναι και αυτή υδροσάλπιγγα γιατί αν είναι η μία συνήθως είναι και η άλλη... :-( Όταν με το καλό ξεμπερδέψω με την επέμβαση, μάλλον θα πάω για εξωσωματική.

Υπάρχει κάποια κοπέλα που έχει περάσει ή περνάει το ίδιο ή κάποιο άλλο πρόβλημα σαλπίγγων? Έκανε εξωσωματική με επιτυχία χωρίς να χρειαστεί να αφαιρέσει τις σάλπιγγες? Αχ σας παρακαλώ απαντήστε μου γιατί είμαι τρομοκρατημένη...:-(:-(

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!!!

Xrixri μου, οι υδροσάλπιγγες πρέπει να αφαιρεθούν πριν κάνεις εξωσωματική. Είναι από τα πρώτα που κοιτάς γιατί το υγρό από την υδροσάλπιγγα δημιουργεί πρόβλημα και στην εμφύτευση και στην εξέλιξη της εγκυμοσύνης. Μην κάνεις προσπάθεια αν πρώτα δεν αφαιρέσεις τις υδριοσάλπιγγες. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και με το καλό να γίνεις γρήγορα μανούλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!!!

Xrixri μου, οι υδροσάλπιγγες πρέπει να αφαιρεθούν πριν κάνεις εξωσωματική. Είναι από τα πρώτα που κοιτάς γιατί το υγρό από την υδροσάλπιγγα δημιουργεί πρόβλημα και στην εμφύτευση και στην εξέλιξη της εγκυμοσύνης. Μην κάνεις προσπάθεια αν πρώτα δεν αφαιρέσεις τις υδριοσάλπιγγες. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και με το καλό να γίνεις γρήγορα μανούλα!!!

Καλησπέρα elena! καλη χρονιά με υγεία πανω απ'όλα και μακάρι να πιάσει η ευχή σου! Εσύ είσαι παθούσα? Συγνώμη αν γίνομαι αδιάκρητη αλλα πραγματικά δεν έχω ιδέα πως βρέθηκα με υδροσάλπιγγες, μιας και ήμουν πολύ τυπική με την υγεία των γυναικολογικών μου! Τεστ παπ καθε 6μηνο και το τελευταίο καιρο που προσπαθούμε για το μωράκι αλλαξα και 3 γιατρούς και κανένας δεν το είδε.. τοσους υπέρηχους έχω κάνει, τοσες εξετάσεις... τέλος παντων, η αληθεια είναι οτι έχω σοκαριστεί!!!:confused: Μου το είπε και ο γιατρός μου αυτο οτι το υγρό είναι τοξικό για την εμφύτευση.. Ειναι τοσο μικρή η πιθανότητα να το καθαρίσει στην επέμβαση? η σάλπιγγα θα ξαναγίνει υδροσάλπιγγα 100%? δεν έχω καμία ελπιδα?? ο γιατρος μου είπε οτι δεν μπορεί να ξέρει αν δεν με ανοιξει. ..με φοβίζει η ιδέα οτι θα χάσω και τις δύο μου σάλπιγγες... :(


Ut1Pp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χριχρι μου, καλησπέρα και καλή χρονιά.

Χτύπησες φλέβα με το ερώτημα που έθεσες. Για να μην στα πολυλογώ αναρρώνω από λαπαροσκόπηση κσι υστεροσκόπηση που έκανα πριν από λίγες μέρες[την Τετάρτη]. Στην υστεροσαλπιγγογραφία που έκανα πριν από 2 περίπου χρόνια είχε φανεί πρόβλημα στην αριστερή σάλπιγγα[υδροσάλπιγγα]. Ωστόσο, δεν είχε διαπιστωθεί ακόμη το πρόβλημα του συζύγου. Προσπαθούσαμε, αλλά μάταια. Ξεκινήσαμε παρακολούθηση ωορρηξίας, σπερματεγχύσεις, εξετάσεις κτλ και φτάσαμε στην εξωσωματική. Μετά από 2 αποτυχημένες προσπάθειες κατέφυγα στη λαπαροσκόπηση, γιατί έμαθα εκ των υστέρων ότι το υγρό που περιέχουν είναι τοξικό. Μάλλον έπρεπε να το κάνω εξ αρχής... δε μου το είπαν και δεν ήξερα.. Η δεξιά είναι καλά, αλλά την αριστερή που έχει πρόβλημα την καθάρισαν και την απόφραξαν, μα δεν την αφαίρεσαν, γιατί η ζημιά δεν ήταν εκτεταμένη. Σου συνιστώ να κάνεις λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση 1000% και μόνο αυτά πριν από όλα. Δεν είναι τίποτε, μπροστά στο Γολγοθά των αποτυχημένων εξωσωματικών. Αξίζει τον κόπο και ψυχολογικά είσαι καλύτερα, γιατί ξέρεις τι γίνεται μέσα σου ακριβώς.

Στη σαλπιγγογραφία φαίνεται περιπου το πρόβλημα, αλλά στη λαπαροσκόπηση και βλέπουν και διορθώνουν τα πάντα. Στον υπέρηχο δε φαίνονται.

Συγγνώμη για τη φλυαρία, αλλά είναι μεγάλη ιστορία το θέμα που έθεσες και πονεμενη. Μη διστάσεις να με ρωτήσεις Ο,ΤΙ θέλεις....


"Έχω μια αγκαλιά...για σένα την έχω...και πολλά φιλιά σού στέλνω ξανά...που δεν είσαι εδώ ακόμα τ'αντέχω....όμως μην αργείς δε νιώθω καλά..."

Link to comment
Share on other sites

Χριχρι μου, καλησπέρα και καλή χρονιά.

Χτύπησες φλέβα με το ερώτημα που έθεσες. Για να μην στα πολυλογώ αναρρώνω από λαπαροσκόπηση κσι υστεροσκόπηση που έκανα πριν από λίγες μέρες[την Τετάρτη]. Στην υστεροσαλπιγγογραφία που έκανα πριν από 2 περίπου χρόνια είχε φανεί πρόβλημα στην αριστερή σάλπιγγα[υδροσάλπιγγα]. Ωστόσο, δεν είχε διαπιστωθεί ακόμη το πρόβλημα του συζύγου. Προσπαθούσαμε, αλλά μάταια. Ξεκινήσαμε παρακολούθηση ωορρηξίας, σπερματεγχύσεις, εξετάσεις κτλ και φτάσαμε στην εξωσωματική. Μετά από 2 αποτυχημένες προσπάθειες κατέφυγα στη λαπαροσκόπηση, γιατί έμαθα εκ των υστέρων ότι το υγρό που περιέχουν είναι τοξικό. Μάλλον έπρεπε να το κάνω εξ αρχής... δε μου το είπαν και δεν ήξερα.. Η δεξιά είναι καλά, αλλά την αριστερή που έχει πρόβλημα την καθάρισαν και την απόφραξαν, μα δεν την αφαίρεσαν, γιατί η ζημιά δεν ήταν εκτεταμένη. Σου συνιστώ να κάνεις λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση 1000% και μόνο αυτά πριν από όλα. Δεν είναι τίποτε, μπροστά στο Γολγοθά των αποτυχημένων εξωσωματικών. Αξίζει τον κόπο και ψυχολογικά είσαι καλύτερα, γιατί ξέρεις τι γίνεται μέσα σου ακριβώς.

Στη σαλπιγγογραφία φαίνεται περιπου το πρόβλημα, αλλά στη λαπαροσκόπηση και βλέπουν και διορθώνουν τα πάντα. Στον υπέρηχο δε φαίνονται.

Συγγνώμη για τη φλυαρία, αλλά είναι μεγάλη ιστορία το θέμα που έθεσες και πονεμενη. Μη διστάσεις να με ρωτήσεις Ο,ΤΙ θέλεις....

Πρώτα απ'όλα ευχομαι περαστικούλια και επειδή ξέρω οτι αυτή η επέμβαση έγινε για καλό σου εύχομαι η επόμενη προσπάθεια σου να είναι καρπερή!!

Ποια φλυαρία κορίτσι μου? Θέλω να μου τα πείς όοοολα!!!:D:D Σε παρακαλώ! Μα γι'αυτό είμαστε εδω να διαφωτιστούμε λίγο εδω χαμω γιατί σου λέω έχω φρικάρει που δεν ξέρω τι με περιμένει!! Μα καλά πως δεν σου το είπε ο γιατρός σου οτι το υγρό είναι τοξικό και σε άφησε να κάνεις προσπάθειες εξωσωματρικής??? το πρωτο πράγμα που μου είπε εμενα ο δικός μου είναι αυτό! Δηλαδή στην σαλπιγγογραφία την είδατε την άλλη σάλπιγγα διαβατή κανονικά? ή λόγω σπέρματος δεν μπορείς να μείνες φυσιολογικά? Εγω είμαι στην φάση που περιμένω να αδιαθετήσω για να πάρω τηλ το γιατρό μου να ετοιμαστούμε για λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση (το τελευταίο δεν έχω ιδέα τι είναι και για ποιό λόγο γίνεται!!) μιάς και η σαλπιγγογραφία που έκανα τώρα (20.12.11) βγήκε η αριστερή προχωρημένη υδροσάλπιγγα (εντελώς χαλια μιλάμε τεράστια) και η άλλη εντελώς φραγμένη. Δεν έχω και πολλές πιθανότητες να μη μου την αφήσει την αριστερή και για την δεξιά δεν μπορεί να ξέρει παρα μόνο αν ανοίξει να δεί. Αλλα μου είπε οτι έχει πολλές πιθανότητες να είναι υδροσάλπιγγα τη στιγμή που η άλλη είναι σε τοσο προχωρημένο στάδιο, θα είναι και η άλλη. Γι'αυτό σε ρωτάω αν την δικιά σου την είδατε κανονικά στην σαλπιγγογραφία. Μου είπε κιόλας οτι και να την καθαρίσει έχω λίγους μήνες μπας και τα καταφέρουμε κανονικά γιατί θα ξαναγίνει υδροσάλπιγγα.. Ασε που έχω και πιθανότητες για εξωμήτριο!! Σε ποιό νοσοκομείο έκανες την επέμβαση? Πότε μπορείς να ξανακάνεις προσπάθεια εξωσωματικής? Τώρα στην ανάρρωση ταλαιπωρίσαι? .....ααααααχχ! τι τραβάμε εμείς οι μελλοντικές μάνες!!! Βρε Chrikosmali μου σε πέθανα δεν σε ρώτησα απλά!!!! ..τι με περιμένει???


Ut1Pp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, Χριχρι μου...

Αρχικά να σου πω ότι το δικό μας βασικό πρόβλημα είναι του συζύγου με το σπέρμα, άρα μόνο με εξωσωματική θα μείνω έγκυος. Στην σαλπιγγογραφία φάνηκε ξεκάθαρα πρόβλημα μόνο στην αριστερή, ενώ η δεξιά σάλπιγγα ορθάνοικτη. Λαπαροσκόπηση έπρεπε να γίνει από την αρχή, ο Θεός και η ψυχή τους ξέρει γιατί δεν έγινε.... Τελικά προτίμησε ο γιατρός να μου την αποφράξει, αλλά ουσιαστικά και πρακτικά είναι άχρηστη. Ευτυχώς, γιατί πέρα από τοξική, υπήρχε μεγάλη πιθανότητα και για εξωμήτριο[ταξιδεύει το γονιμοποιημένο ωάριο ακόμη και στην εξωσωματική]. Έτσι, τώρα θα έχω περισσότερες πιθανότητες στην εμφύτευση την επόμενη φορά.

Σε ό,τι αφορά την υστεροσκόπηση είναι εξέταση μέσω κάμερας στη μήτρα. Με αυτόν τον τρόπο υπάρχει η δυνατότητα να ξέρεις πως είναι ο χώρος που θα γίνει εμφύτευση, να είναι πεντακάθαρος από ενδομητρίωση, συμφύσεις, κύστεις, πολύποδες, ινομυώματα κτλ. Θα τα δει ο γιατρός και θα τα καθαρίσει επι τόπου. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ως εξέταση, είναι ΤΑ ΠΑΝΤΑ για την εγκυμοσύνη.. Το ίδιο και η λαπαροσκόπηση... Όλα τα έκανα στα Ιωάννινα στο Πανεπιστημιακό νοσοκομείο...

Μη διστάζεις λεπτό να τις κανεις. Εγώ από την 5η μέρα είμαι ΤΕΛΕΙΑ, μέχρι τότε μόνο λίγα τραβήγματα από τα ράμματα. Μακάρι να τα είχα κάνει νωρίτερα. Θα κερδίζαμε ένα χρόνο τουλάχιστον και πολλάάά φάρμακα!!!

Σπερμοδιάγραμμα κάνατε; Είναι κι αυτό ΠΟΛΥ σημαντικό!!!

Ρωτησέ με ό,τι άλλο θές. Με μεγάλη μου χαρά να σε βοηθήσω για να μην πάθετε τα ίδια..

Φιλιά και δύναμη...


"Έχω μια αγκαλιά...για σένα την έχω...και πολλά φιλιά σού στέλνω ξανά...που δεν είσαι εδώ ακόμα τ'αντέχω....όμως μην αργείς δε νιώθω καλά..."

Link to comment
Share on other sites

Ααααχ να'σαι καλά για την δύναμη και σ'ευχαριστω για την ενημέρωση!! Πρωτον δεν ήξερα για κινδυνο εξωμήτριου και στην εξωσωματική!!!! αυτό μπορεί να συμβεί και με φυσιολογικές σάλπιγγες (στην εξωσωματική);;; και με διαφώτησες για την υστεροσκόπιση!! Μου το είπε ο γιατρός μου οτι θα μου την κάνει γιατί λεεί θέλει να δεί αν είναι όλα καλά στο ενδεχόμενο αν θα πάμε για εξωσωματική αλλα δέν μου εξήγησε ακριβώς τι είναι (καλά είμασταν και σοκαρισμένοι με τα αποτελέσματα της σαλπιγγογραφίας τον ρωταγα 1500 πράγματα δεν προλάβαινε ο άνθρωπος να με συνεφέρει!!!) Ευτυχώς έχω πέσει σε καλό γιατρό. Βέβαια θα παω την άλλη εβδομάδα να πάρω και μια δεύτερη γνώμη αλλα μάλλον με τον δικό μου θα την κάνω στο ΡΕΑ..

Σπερομοδιάγραμμα super! Ευτηχως ο αντρουλης είναι κομπλέ, εγώ είμαι το σαραβαλάκι!!! ..και να φανταστείς μου ρίχνει 12χρόνια και όταν ήταν 17 χρονών πέρασε και ένα πολύ σοβαρό προβλημα υγείας με πολύ βαριά θεραπεία!!! Ευτηχώς συνήλθε τελείως και έχει και ένα γιό κούκλο απο προηγούμενο γάμο!! Και όλες οι άλλες εξατάσεις ορμονικές-παρακολούθηση ωορηξίας μία χαρα! ..θέλω να ελπίζω γιατί αν βρεί κάτι στην υστεροσκόπιση.. μακάρι να είναι κάτι που να καθαρίζεται επι τόπου όπως λες και να μην εχω άλλα νταβαντούρια!!! Ποτε θα ξανακάνεις τώρα προσπάθεια? πότε σου δίνει πράσινο φως μετα απο την επέμβαση? ...και άλλη μία ερωτησούλα αν αντέχεις!!! Τι ακριβώς γίνεται με την απόφρραξη της σάλπιγγας;; δηλαδή;;; συνεχίζει να είναι χαλασμένη αλλα φραγμένη; γιατί την αφήνουν τότε;; είναι να μην πάρω φόρα :) !!


Ut1Pp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, κορίτσι...

Αν ο άντρας σου είναι μια χαρά, τότε έχεις να φροντίσεις μόνο τα δικά σου.. Εμείς παλεύουμε και με τους δυο, αλλά κυρίως του συζύγου. Δεν μου αφαίρεσε τη σάλπιγγα αφένος γιατί η ζημιά δεν ήταν εκτεταμένη, αφετέρου -υποψιάζομαι- για να μη διαταράξει την ισορροπία στον οργανισμό μου και έχω κι άλλα προβλήματα στην εξωσωματική. Εφόσον αποφραγμένη δε δημιουργεί άμεσα προβλήματα δε με πειράζει. Αλλωστε εμείς πια με ένα μόνο τρόπο θα κάνουμε μωράκι! Στην πρώτη εξωσωματική δεν ανταποκρίθηκα στην αγωγή που πήρα και εν τέλει καταλήξαμε στο συμπέρασμα [κατόπιν άλλων εξετάσεων] ότι οι ωοθήκες παράγουν λίγα ωάρια. Αυτό μη σε απασχολεί εσένα, εμένα είναι μάλλον κληρονομικό. Προσπάθεια θα κανουμε πάλι σε δυο μήνες περίπου, αλλά δεν έχει να κάνει με τη λαπαροσκόπηση ο χρόνος, αλλά την προηγούμενη προσπάθεια εξωσωματικής ,οπότε και πρέπει να περάσει ένα διάστημα 3 περίπου μηνών. Δεν είναι ίδια τα πράγματα για όλες τις γυναίκες, εξαρτάται τι θα ανακαλύψουν στη λαπαροσκόπηση και τι θεράπεία θα κάνεις.

Την εξωσωματική μη τη φοβάσαι, δεν είναι τίποτε φοβερό. Εγώ διάβαζα εδώ μέσα τι έγραφαν οι κοπέλες και μου φαινόταν όλα ακαταλαβίστικα και μακρινά.. Κι όμως ο Θεός είχε άλλα σχέδια. Με ηρεμία θα κάνεις ό,τι πρέπει και να δεις που όλα θα πάνε καλά. Το σημαντικότερο όλων είναι η ψυχολογία... Φιλιά...


"Έχω μια αγκαλιά...για σένα την έχω...και πολλά φιλιά σού στέλνω ξανά...που δεν είσαι εδώ ακόμα τ'αντέχω....όμως μην αργείς δε νιώθω καλά..."

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά βρε κοπέλα μου και σου εύχομαι να περάσει γρήγορα ο καιρός μέχρι την εξωσωματική, και να καταφέρεις μία ήρεμη, τελειόμηνη εγκυμοσύνη με ένα ή και δύο γερά μπεμπάκια! Αντε και που ξέρεις μπορεί να είμαστε παρέα φουσκοκοιλίτσες!!

Τώρα περιμένω να αδιαθετήσω και εγώ για να κανονήσω την επέμβαση και να σου πω την αλήθεια μου με ηρέμησες αρκετά! Ναι μωρέ δεν είναι και τίποτα τραγικό, έχεις δίκαιο για την ψυχολογία! Τώρα είμαι σίγουρη οτι όλα θα πάνε καλά!!! ...στο 2012 είμαστε η ιατρική κάνει θάυματα!!!!!!


Ut1Pp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια και χρόνια πολλά!!! καλή χρονιά να έχουμε και το όνειρο της μητρότητας να γίνει σύντομα πραγματικότητα για όλες μας!!!

Είδα τυχαία το θέμα που ανοίξατε και είπα να καταθέσω την εμπειρία μου, μήπως μπορέσω να βοηθήσω!Με την μάλι τα έχουμε ξαναπει πολλές φορές...γειά σου φιλενάδα!!!

Λοιπόν, η δική μου ιστορία είναι η εξής...20 χρονών ανακάλυψα την πρώτη μου υδροσάλπιγγα τυχαία σε εναν υπέρηχο και επειδή ήταν πολύ μεγάλη αποφάσισα να την αφαιρέσω, παρότι τότε ακόμη ούτε λόγος για παιδί...απλά ήταν επικίνδυνο να την έχω...μόλις το άκουσα, έπαθα σοκ...το είχα πάρει πολύ βαριά και είχα καταστεναχωρηθεί...και είναι λογικό...όπως και να το κάνεις, πρόκειται για αφαίρεση ενός γυναικολογικού οργάνου απαραίτητου για τη σύλληψη...οπότε μετά άρχισα να σκέφτομαι ότι δεν θα μπορώ να κάνω παιδί, ότι θα πρέπει να ταλαιπωρηθώ με εξωσωματικές κλπ.

Μετά από δέκα χρόνια, έφτασε η ώρα που ήθελα παιδί...η σαλπιγγογραφία έδειξε ότι και η άλλη μου σάλπιγγα ήταν υδροσάλπιγγα, αλλά ο γιατρός αποφάσισε να μην την αφαιρέσει και να κάνουμε εξωσωματική, μετά από απλή παρακέντηση...δηλαδή αφαίρεση του υγρού που υπήρχε μέσα με βελόνα...η προσπάθεια πέτυχε, το μωρό όμως παλινδρόμησε λόγω χρωμοσωμικής ανωμαλίας...ατυχία! και πάμε σε επόμενη προσπάθεια, χωρίς και πάλι να πειράξουμε την υδροσάλπιγγα, η οποία δυστυχώς απέτυχε...

Με τα πολλά, ζητάω γνώμη και σε άλλους γιατρούς και ήταν όλοι κάθετοι...η υδροσάλπιγγα μειώνει πολύ τις πιθανότητες της σύλληψης και πρέπει να αφαιρείται πριν την προσπάθεια εξωσωματικής! Η παρακέντηση λύνει το πρόβλημα μόνο παροδικά, μιας και η υδροσάλπιγγα ξαναγεμίζει με υγρό και μαλιστα με περισσότερο υγρό από πριν, μιας και είναι ερεθισμένη...οπότε η υδροσάλπιγγα είτε αφαιρείται, είται αποκόπτεται...πρέπει να ομολογήσω ότι, παρότι δεν ήμουν πρωτάρα, και πάλι στεναχωρήθηκα που έπρεπε να την αφαιρέσω και που πλέον μονόδρομος θα ήταν η εξωσωματική...όμως σκεφτόμουν ότι, και που υπήρχε, άχρηστη ήταν, οπότε γιατί να την κρατήσω?

Η λαπαροσκόπηση δεν είναι κάτι, την επόμενη μέρα βγήκα και μια βδομάδα μετά ήμουν τελείως καλά...παράλληλα κάναμε και υστεροσκόπηση για να δούμε σε τι φάση βρίσκεται η μήτρα...

Δύο μήνες μετά, έκανα την επόμενη προσπάθεια εξωσωματικής, η οποία πέτυχε και εύχομαι και να ολοκληρωθεί με επιτυχία...

Μέσα από την ιστορία μου, ήθελα απλά να σου πω να μην ανησυχείς...να διαλέξεις έναν γιατρό της εμπιστοσύνης σου και να προχωρήσεις σε ότι σου προτείνει...η υδροσάλπιγγα δεν έχει λόγο ύπαρξης, οπότε περισσότερο δυασχεραίνει την κατάσταση, παρά διευκολυνει κάπου...Εύχομαι η επόμενη προσπάθειά σου να σου φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα και να θυμάσαι όλη αυτή την ταλαιπωρία με χαμόγελο και χαρά!

Μάλι μου, το ίδιο εύχομαι και σε σένα!!!

Φιλάκια!!!


Κι εκεί προς το μέρος σου λάμπει ένα φως

Που δείχνει πως είσαι ο προορισμός

Πως είσαι ο δικός μου ο προορισμός

Θα φτάσω εκεί κάποτε θα ΄ρθει ο καιρός

Να σου τραγουδήσω να γίνουμε φως

Να σου τραγουδήσω να γίνουμε φως…

as1cMah0g410010MzA1OTAzZHwxNTJkfHpvdXpvdW5pYSBlbiBkcmFzZWkgZ2lh.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα celestin και καλή χρονία! απο το στόμα σου και στου πελαργού τ'αυτί!! Σ'ευχαριστώ πολύ που έγραψες την ιστορία σου! Αχ κορίτσια και να ξέρατε πόσο κουράγιο μου δίνετε! Σας ευχαριστώ πολυ! Δηλαδή τωρα είσαι εγκυος;

Είμαι πεπισμένη οτι πρέπει να αφαιρεθούν αφου αποδεδηγμένα είναι τοξικό το υγρό τους για την εμφύτευση του σποριδίου και θέλω να τα κάνω σωστά γιατί δεν είμαστε διατεθημένοι να δίνουμε 3-4χιλιαρα σε εξωσωματικές με 99% αποτυχία και ούτε να μπαινοβγαίνω στα χειρουργεία.. Την Τρίτη εχω ραντεβού με ένα εξ'ίσου καλό χειρουργό για μία δεύτερη γνώμη.. όπως και να έχει αφαίρεση οργάνων κάνουμε.. όσο καλός και να είναι ο γιατρός μου μία δεύτερη γνώμη θα την πάρω. Άλλες προσπάθειες πέρα του φυσιολογικού τρόπου δεν έχουμε κάνει :P αλλα με το που δώσει ο γιατρός το πράσινο φώς μετα την επέμβαση δεν θα αφήσω να περάσει λεπτό! Δεν αντέχω άλλη αναμονή έχω κουραστεί ποιά..!

Κορίτσια να πάνε όλα καλά σε όλες μας και μακάρι celestin μου να τα θυμόμαστε με χαμόγελο και χαρά όταν θα αντικρίζουμε τις φαστούλες των μπεμπέ μας!!


Ut1Pp2.png
Link to comment
Share on other sites

xrixri μου θα συμφωνησω και εγω με τα κοριτσια τα οποια τα ξερω καλα. και εγω το 2006 αφαιρεσα την αριστερη υδροσαλπιγγα. η δεξια ηταν απλα βουλωμενη και ετσι αποφασισαμε να την αφησουμε...... το αποτελεσμα? 2 χρονια μετα ξανα επεμβαση για να βγει και η δεξια!!!!! η εμπειρια μου λεει οτι αν υπαρχει 1 υδροσαλπιγγα καποια στιγμη θα γινει και η αλλη γιατι εχουν επηρεστει απο το ιδιο πραγμα. και βουλωμενη να ειναι η 2η πηγαινε να τις βγαλεις να εισαι ενταξει. ετσι και αλλιως δεν σου χρειαζονται πουθενα σε αυτη την κατασταση. καλη επιτυχια σε οτι κανεις και καλη δυναμη!


an1cM8O-O7-0000MTM3bGR8MjMzNDRsZGF8ZWlzYWkgbWF6aSBtYXM.gif

kVTXp3.png?fNTTgvXF

Link to comment
Share on other sites

Σελεστίν μου, σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου, από το στόμα μιας μανούλας πιάνουν... και σε σένα μόνο τα καλύτερα... φιλιά....


"Έχω μια αγκαλιά...για σένα την έχω...και πολλά φιλιά σού στέλνω ξανά...που δεν είσαι εδώ ακόμα τ'αντέχω....όμως μην αργείς δε νιώθω καλά..."

Link to comment
Share on other sites

Τάνια μου, κι εσύ με το καλό, μανούλα... Μια ζεστή αγκαλιά...


"Έχω μια αγκαλιά...για σένα την έχω...και πολλά φιλιά σού στέλνω ξανά...που δεν είσαι εδώ ακόμα τ'αντέχω....όμως μην αργείς δε νιώθω καλά..."

Link to comment
Share on other sites

xrixri μου θα συμφωνησω και εγω με τα κοριτσια τα οποια τα ξερω καλα. και εγω το 2006 αφαιρεσα την αριστερη υδροσαλπιγγα. η δεξια ηταν απλα βουλωμενη και ετσι αποφασισαμε να την αφησουμε...... το αποτελεσμα? 2 χρονια μετα ξανα επεμβαση για να βγει και η δεξια!!!!! η εμπειρια μου λεει οτι αν υπαρχει 1 υδροσαλπιγγα καποια στιγμη θα γινει και η αλλη γιατι εχουν επηρεστει απο το ιδιο πραγμα. και βουλωμενη να ειναι η 2η πηγαινε να τις βγαλεις να εισαι ενταξει. ετσι και αλλιως δεν σου χρειαζονται πουθενα σε αυτη την κατασταση. καλη επιτυχια σε οτι κανεις και καλη δυναμη!

Τανια το ίδιο σενάριο με εσάνα ζω.. Η αριστερή υδροσάλπιγγα και η δεξιά τελείως φραγμένη.. Άντε να δω τι θα μου πει και ο άλλος γιατρός την Τρίτη..

Στο διάστιμα των δύο χρόνων έκανες προσπάθειες εξωσωμ. και δεν είχαν αποτέλεσμα;

Απ'ότι βλέπω στο τικεράκι σου είσαι εγκυος! Με το καλό το μπεμπάκι σου και με ένα πόνο εύχομαι!


Ut1Pp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...