Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Cafe Σεπτεμβριου 2012!!!


Angelikig

Recommended Posts

Νιονιώ ευχαριστώ για τις ευχές, όντως γιόρταζα -κανονικά δε γιορτάζει τα Χριστούγεννα αυτό το όνομα, αλλά ουδείς ξέρει πότε γιορτάζει τελικά, και γιόρταζαν εξάλλου και τη συνονόματη γιαγιά μου Χριστούγεννα οπότε το έχουμε κρατήσει έτσι. :)

Δήμητρα κι εμείς σε παρόμοια φάση είμαστε και τρελαινόμαστε :) Απλώς έχουμε ένα θεματάκι, σαν να περνάμε κολικούς με χρονοκαθυστέρηση...και φοβάμαι για αλλεργία που έγραψα και προηγουμένως. Θα δείξει.

Παρεμπιπτόντως ρε κορίτσια πείτε μου, μπορείτε να πείτε τα μπεμπάκια με το όνομά τους;;; Εμείς προσπαθούμε -αλλά μία στις δέκα το λέμε Γιώργο, και όλη την άλλη ώρα πίτσι-πίτσι, μπούμπη, βρωμερούλι και διάφορα άλλα γλυκούλια:tongue:


ge89htr6v.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 594
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τη βαφτίσαμε Ιουλία. Αλλά από την ώρα που γεννήθηκε την φωνάζουμε: Σκατουλία, Μπεμπουλία, Ξινουλία, Μπουταλία (από τα μπούτια) και όλα τα σε "-ουλία". Το τελευταίο είναι το "Τεκμηρουλία" από το τεκμήριο. Όπως βλέπεις μία δυσκολία την έχουμε κι εμείς. :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Το τα-πάντα-όλα-μωράκι μου (τεράστιος σπίλος, κοινώς μεγάλη καφέ κηλίδα, εκ γενετής στο κεφαλάκι του + αιμαγγείωμα στο πλευράκι + ραιβόκρανο: νομίζω οι πιθανότητες να τα έχει αυτά ένα μωράκι σωρευτικά πρέπει να είναι μία στα εκατομμύρια:tongue: ) είναι τελικά όντως και αλλεργικό! Έκοψα τα γαλακτοκομικά, ευχηθείτε μου καλό κουράγιο.

Εννοείται δε γκρινιάζω, μακάρι τα "προβλήματα" υγείας του παιδιού μου και όλα όλων των παιδιών του κόσμου να είναι τέτοια μόνο. Απλώς με κοροϊδεύουν πλέον όλοι για το "σπάνιο" μικρούλι μου:tongue:


ge89htr6v.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα μανουλεσ!!!

γρινιτσα το ονομα το κανονικο σου ποιο ειναι??? παντωσ οταν σου λενε για το μωρο μη μασασ, μια χαρουλα ειστε,τα σημαδακια ειναι και αυτα μεσα στο προγραμμα, παντωσ με την αλεργια ειναι λιγο δυσκολο γιατι θα πρεπει να προσεχεισ και τα κρυφα γαλακτοκομικα πχ ψωμι του τοστ, φρυγανιεσ, ζυμη απο πιτσα κτλ.. σε βλεπω για φουλ πατροπαραδοτη μαγειρικη.

και μεισ τον μικρο τον φωναζουμε μπουκιτσα η μπεμπη η οτι αλλο μασ ερθει.. το ονομα ειναι παναγησ, και τον φωναζουμε παναγια μου παναγη μου και πεφτουμε κατω απο τα γελια.. αλλα δεν θελω να τον φωναζουμε απο τωρα με το ονομα του γιατι για ποσο καιρο θα τον λεμε μπεμπη??? μου αρεσει να τον εχω αγκαλιτσα και να τον λεω μπεμπη μου.. μετα θα μεγαλωσει και θα τον λεμε με το ονομα του οποτε μην βιαζεστε, βεβαια ολοι φωναζουν μην κολησουμε του μικρου κανενα παρατσουκλι και τρεχουμε μετα. παντωσ ολοι οι φιλοι τον φωναζουνν μπουκιτσα χεχε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δήμητρα η παιδίαρος που τη ρώτησα μου είπε ότι σε ήπια συμπτώματα αλλεργίας (όπως του δικού μου) δε χρειάζεται να κόψεις και τις "κρυφές" αυτές πηγές γαλακτοκομικού. Μου είπε να μην ψάχνω τα συστατικά των προϊόντων (φρυγανιές, αλλαντικά κλπ που όλα έχουν), να φάω ακόμα και κέηκ ας πούμε λίγο, αλλά να κόψω τελείως γάλα, τυρί, γιαούρτι, κρέμα γάλακτος. Το ολοκληρωτικό κόψιμο είναι λέει για πολύ σοβαρές περιπτώσεις. Ελπίζω να έχει δίκιο, γιατί αλλιώς την έκατσα!

Παρεμπιπτόντως, Χρυσή με λένε.


ge89htr6v.png
Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα, να προσέχετε το Παναγιώτης γιατί μένει εύκολα το παρατσούκλι 'μπέμπης'. Έχουμε στη γειτονιά έναν κύριο, κοντα στα 55 πρέπει να είναι, κανονικά τον λένε Παναγιώτη αλλά του έχει μείνει το παρατσούκλι 'μπέμπης' (αλήθεια δεν ξέρω γιατί). Επίσης μία γειτόνισσα της πεθεράς μου την φωνάζουν ακόμα 'μπέμπα' και πίστεψε με δε μοιάζει καθόλου με μπέμπα. Πάντως και εμείς μπουκίτσα την φωνάζουμε και μπουρμπουλίθρα.

Γκρινίτσα, υπάρχει περίπτωση να έχεις υπερπαραγωγή γάλακτος; Τα συμπτώματα της αλλεργίας και της υπερπαραγωγής γάλακτος πολλές φορές συμπίπτουν. Δες εδώ:

http://pediatros-thes.gr/%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%87%CE%AF%CE%B1%CF%82/%CE%B1%CF%85%CE%BE%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE-%CE%BC%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%BF%CF%82/

Α, άκου και η δικιά μας τι έχει και αν θες πάμε μια κόντρα. Αιμαγγείωμα στην πλάτη + ραιβοποδία (που νομίζω ότι επανήλθε) + έξτρα αριστερή θηλή (κάτω της κανονικής). Ε, τι έχεις να πεις τώρα; :P Εντάξει αλλεργία δεν έχουμε (ακόμα τουλάχιστον).

Link to comment
Share on other sites

Αχ Νιονιώ μου ευχαριστώ, μακάρι να ήταν αυτό αλλά δεν το βλέπω...Μου ξεκίνησε λίγο πριν τους 2,5 μήνες κάτι τρελά κλάματα σαν κολικούς, στα μισά του θηλασμού αλλά και στο άσχετο (ενώ ποτέ δεν είχε πριν), και κάτι τρελά ρεψίματα, κι εγώ δεν πήρα χαμπάρι, έλεγα νορμάλ θα είναι επειδή τρώει πιο αρπαχτά..αλλά πλέον έχουμε αίμα στις πάνες μας, το οποίο είναι ψιλοσίγορο σημάδι. Και με το που έκοψα γαλακτοκομικά, σε μερικές μέρες τα κλάματα μειώθηκαν στο μισό. Και ασχέτως τι μου είπε η παδίατρος, εγώ φοβήθηκα γιατί είδα αίμα 3 φορές σε ενάμισι εικοσιτετράωρο και δεν τρώω τίποτα με "γάλα", ούτε αλλαντικά ούτε τίποτα. (Τώρα το τι ακριβώς θα τρώω δεν το έχω φιλοσοφήσει ακόμα, σκέφτομαι να μεταμορφωθώ σε κατσίκα να μου είναι πιο εύκολο. Και νόμιζα ότι το χειρότερο που μου είχε συμβεί ήταν η στέρηση αλκοόλ και καφέ.)

Με τη ραιβοποδία που λες επανήλθε τι γίνεται, πρέπει να ξαναβάλετε παπουτσάκια; Περαστικά εύχομαι, αλλά βασικά ελπίζω να είναι ιδέα σου και να μην είναι τίποτα!

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ: Μη μου θυμώσεις, αλλά ΕΧΩ ΠΕΣΕΙ ΚΑΤΩ από τα γέλια. Νομίζω ότι πλέον επιβάλλεται να ιδρύσουμε οι δυο μας το mwrakia-alien.com :tongue::tongue::tongue::tongue::tongue::tongue:


ge89htr6v.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια καλη χρονια σε ολουσ μασ και να χαιρομαστε τισ οικογενειεσ μασ!!!

τελικα το 13 ειναι η χρονια του μπουκιτσα μασ!!! του ετυχε το φλουρι!!! και καταλαβαινεται τι χαρα εκανε η μανα (εγω δλδ) αφηστε τα χαμοσ μαλλον εγω θα βαλω πανεσ στο τελοσ..

την παραμονη πηγαμε στουσ κουμπαρουσ μασ να αλλαξουμε τον χρονο και ειπα να κανω δυο σαλατεσ να παωγιατι η κουμπαρα εχει μνια μικρη 1 1/5 ετων και ειναι εγκυοσ στο δευτερο, τελικα δεν ηξερα οτι για να κανεισ μια πατατοσαλατα και μια ροκα παρμεζανα οτι θεσ μια ωρα!!! σαν την τρελη ετρεχα και αναμεσα εκανα και ενα θηλασμο χαχα

ειπα να κανω και τα μποτε μου για το ρεβεγιον και τι εγινε στο τελοσ?? εκανα απολεπιση σωματοσ αλλα δεν προλαβα να βαλω ενυδατικη και εβαψα μονο τα νυχια των ποδιων!!! οτι να ναι δλδ. αλλα περασαμε πολυ ομορφα φετοσ ηταν η πιο ομορφη πρωτοχρονια ever!!!!

ααα και ενα καλο.. την κυριακη ειχαμε παει για βολτα με τον μπαμ,πη τον μικρο και την ανηψια μασ στην αγορα και εστειλα τον μπαμπη με τον μικρο να κατσουμε για κεφε, οταν πηγαμε και μεισ μου λεει ο μπαμπησ για δεσ μηπωσ ο μικροσ φοραει πολλα ρουχα και να του βγαλουμε κατι? και του λεω οχι μια χαρα ειναι και μου λεει βρε παιδι μου για δεσ μπορει να βρεισ κατι εκει μεσα.. μου χε παρει ενα ζευγαρι σκουλαρικια και τα ειχε βαλει μεσα απο το φορμακι του μικρου χεχε.. αντε μσ θυμηθηκε και μασ ο αι βασιλησ!!

και του χρονου φιλακιααααα

Link to comment
Share on other sites

Kαλή χρονιά μανούλες!!!!! Να χαιρόμαστε όλες μας τις οικογενειες μας! Υγεία και χαμόγελα σε όλες!!!!

Μόλις συνειδητοποίησα ότι είχα πάνω απο 1 εβδομαδα να επισκεφθω το forum και δεν ξερω τι να πρωτοσχολιάσω!!!! Για αρχή Grinitsa να εισαι πολύχρονη και να χαίρεσαι την οικογένειά σου!! Η αλήθεια είναι οτι με αυτην την αλλεργία θα ειναι λίγο δυσκολη η κατασταση αλλά μπορεί και να σταματησει. Το ιδιο ειχε και η μπεμπα μιας φιλης μου αλλα τωρα δεν εχει προβλημα πια!

Και μην αισθανεστε περίεργα. Πάσχουμε όλες απο στερηση εξόδου.... Αισθάνομαι σαν φανταρος που καθε μερα βγαινει στην αναφορα αξυριστος και τρωει "στερηση εξοδου". Δεν βοηθαει κι ο καιρός. Αφού όποτε βλέπω λιακαδα φοράω το sling και παιρνω τους δρομους.... Μη φανταστειτε και κατι φοβερο.... να πάμε στο φαρμακείο, στο φούρνο, αντε και στο μαναβικο.... Σκεφτομαι την άνοιξη με ανυπομονησία!!!! Ευτυχώς κι ο αντρας μου εχει καταναόηση και παρόλο που ειναι όλη μερα στο δρομο με τη δουλεια του δεν μου λεει όχι όταν του ζητησω να παμε κάπου επίσκεψη!

Τωρα που ειπα επίσκεψη.... τα Χριστούγεννα πήγαμε σε μια θεια μου... Ηταν η πρωτη μας βολτα σε σπίτι με πολύ κόσμο. Στην αρχη μια ανησυχία την είχε...δεν μπορω να πω... Μετα όμως κορίτσια την εβαλα μεσα στο sling κι εριξε εναν υπνο 3 ωρο. Δεν καταλαβε τίποτα, και με φωνές και μουσική, χορους και παλαμακια. Όταν εχουμε όμως εμεις κοσμο στο σπίτι δεν κοιμαται το ιδιο ακομα κι αν χασμουριεται, όπως εχθες!!!! Αααα κερδισε και το φλουρί!! Τυχερούλα μου!!!! Το δωρο του Αγιου Βασιλη της αρεσε πολύ! Χαζευει τη φωτεινη κοιλίτσα και την χαϊδευει κι οταν σταματησει η μουσική βαζει τις φωνες για να της το ξαναβαλουμε.... Αχ τι μας περιμενει.... Θα την βαφτισουμε Βικτωρια-Ελισαβετ (δεν θυμαμαι αν σας το εχω πει) και προς το παρόν την λέμε διαφορα παρατσουκλάκια.... Το πιο συνηθισμένο μου ειναι το "μπιμπικο" κι ο μπαμπας της την λέει "κορμάρα" αλλά μπορεί να την πούμε και σκατουλοφατσακι (οταν κανει πολλά κακα), λιλάκι (ετσι λεει κι εμενα ο Μάκης οποτε το κολλησε και στη μπεμπα, λέμε κι άλλα πολλά... λουκουμιτσα, κουρκουμπινακι, σταλιτσα, φατσούλα, φραουλίτσα..... κ.α Πάντως το τεκμηρουλία ειναι ΘΕΙΚΟ!!!!!

Τις τελευταιες μερες μου εχει χαλασει κι εκεινο το ωραιο προγραμμα βραδυνου υπνου που ειχαμε και μου ξενυχταει.... Δεν κλαίει, ουτε παραπονιεται... απλά δεν κοιμαται όσο κι αν προσπαθω να την κοιμησω!!! Ελπίζω να περασει αυτη η φαση!


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλή χρονιά κοριτσάκια! Εύχομαι ο καινούριος χρόνος να σας φέρει υγεία, αγάπη, χαρά και πολλές-πολλές υπέροχες στιγμές με όσους αγαπάτε :)

Εμείς τελικά κάναμε Πρωτοχρονιάτικο ρεβεγιον σπιτάκι μας τα τέσσερά μας (μετράω και τη γάτα, οφ κορζ). Υπερθέαμα εγώ που ήπια μια μπύρα ΧΩΡΙΣ ΑΛΚΟΟΛ (για την ακρίβεια έχει 0.3 %) και κατάφερα σχεδόν να κάνω κεφάλι...(οποία ξεφτίλα, διότι ήμουν και γερό ποτήρι, τρομάρα μου). Βασικά ήταν να πάμε στα πεθερικά της αδερφής μου (που κάνουμε στάνταρ ρεβεγιόν την τελευταία δεκαετία), αλλά τελικά δεν το τολμήσαμε γιατί το μπεμπάκι είχε πολλή γκρίνια (έχει βελτιωθεί η κατάσταση από τότε που έκοψα τα γαλακτοκομικά, αλλά δεν έχουμε στρώσει ακόμα εντελώς και έχουμε κρισούλες κλάματος). Πάντως απ' ό,τι μου είπαν αν είχαμε πάει θα είχαμε αναγκαστεί να φύγουμε λόγω κρύου, ήταν παγωμένο το σπίτι τελείως, οπότε μάλλον γλιτώσαμε την ταλαιπωρία.

Βασιλόπιτα δεν κόψαμε ακόμα, άμα κόψουμε θα σας πω σε ποιον έπεσε το φλουρί. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα τη φάει όλη ο άντρας μου, γιατί το πίτσι-πίτσι, η γάτα και εγώ (λόγω δίαιτας) μάλλον δεν μπορούμε να φάμε...

Α! Ξέχασα να σας πω ότι το καλύτερο δώρο μου το έκανε η ζυγαριά :) Είμαι στα +2 και ΕΠΙΤΕΕΕΕΕΕΕΛΟΥΣ μπήκα στα ρουχαλάκια μου!!! Ακόμα και στο τζην μου (εντάξει με λίγη κοιλίτσα να διπλώνει από πάνω:tongue:, αλλά μπήκα)! Υπάρχει ελπίδα, τελικά:D


ge89htr6v.png
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά!

Δύο πίτες κόψαμε και στις δύο η Ιουλία το έτυχε το φλουρί στο ενδιάμεσο με τον αδελφό της αλλά το περισσότερο σ' αυτήν.

Αααααχ αυτά τα κιλά.... σήμερα πήρα και έκλεισα ραντεβού σε διατροφολόγο για την άλλη εβδομάδα. Εκεί που έχανα τα πήρα όλα και μάλιστα με τόκο. Ελπίζω να δω όφελος. Ο λόγος που πάω πιο πολύ ψυχολογικός είναι παρά για διατροφή. Τα 'κόλπα' για να αδυνατίσω τα ξέρω πιστεύω όμως ότι αν τα στάξω στο διατροφολόγο τότε θα το ράψω επιτέλους και θα χάσω τα ρημάδια τα κιλά.

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑ ρε κορίτσια, μήπως το κάνετε σικέ με το φλουρί στα μπεμπάκια;:tongue: Σε όλα έπεσε πια; Άμα πέσει και στο δικό μου, θα δέσουμε!:tongue:

(Ο δικός μου, βέβαια, "έχει" το φλουρί και από πέρσι: Είχε πέσει σε μένα, σε ρεβεγιόν με τουλάχιστον 20 άτομα -στης πεθεράς της αδερφής μου που σας έλεγα-, και επειδή προσπαθούσαμε ένα χρόνο για μωρό μου το δώσανε με τη σχετική ευχή...Ε, όπως αποδείχτηκε, το πίτσι-πίτσι πιάστηκε τα ίδια χαράματα:tongue::tongue::tongue::tongue:)


ge89htr6v.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά το τι καναμε εμεις στη βασιλοπιτα για να μη βγει "φτιαχτο" το φλουρι δεν λεγεται.... Την εφτιαξε η μαμα μου κι εγω ημουν σιγουρη οτι θα την ειχε κανει ετσι ωστε να βγει στη μπεμπα, ετσι την ωρα που την κοβαμε λεω "γυριστε την, ειμαι σιγουρη οτι η μαμα την εχει φτιαξει ετσι ωστε να βγει στην μπεμπα" (Εχω και τραυμα βλεπετε, οταν ημουν η μικρη η γιαγια μου εκανε παντα την πιτα ετσι ωστε το φλουρι να πεφτει στον μικροτερο και παντα το κερδιζε ο αδερφος μου και μετα τα ξαδερφακια μου) οποτε ο Μακης ο οποίος την εκοβε, την γυριζει αναποδα. Και λεει η πεθερα μου "Στο πλάι γυριστε την" την γυρναμε πάλι προς τα δεξια και τελικά ο Μακης την γυρισε άλλη μια φορα προς τα αριστερα. Και παρόλο που ολα αυτα τα γυρισματα τα καναμε για να μην βγει στην μπεμπα τελικα το κερδισε!!! Ε δεν ειναι τυχερο νινάκι?

In other news... (που λεν και στις ειδησεις) απο εχτες η μπεμπα εχει μαθει να κανει αυτο το πρρρρ που κανουν τα μωρα και πετανε τα σαλια..... ας ειναι καλα ο μπαμπακας της... ο οποιος της εχει βρει καινουριο ονομα, τη φωναζει "αγκού", το πιο περιεργο ειναι οτι οποτε τη φωναζει ετσι γυρναει και τον κοιταει.... Τι να πω? Σημερα αυτο το πρρρρρ μου το εκανε και δυο φορες στο ταισμα. Αφου ειχε φαει για αρκετα λεπτα και ρευτηκε την ξαναεβαζα στο στηθος μηπως ηθελε κι άλλο και μου εκανε πρρρρρ..... και δεν ηθελε να φαει άλλο. Ε ρε Παναγια μου λεω.... Οταν ξεκινησουμε με το καλο και τις κρεμουλες ετσι θα κανει? Την εβαψα!!!!


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites

Λίτσα έχω πεθάνει στα γέλια με το πρρρρρ.

Το βρωμερούλι δεν κάνει πρρρρρ για να πετάει σάλια, αλλά εδώ και καμιά βδομάδα ΤΟΥ ΤΡΕΧΟΥΝ τα σάλια (σαν το Χουτς στο Τέρνερ και Χουτς ένα πράμα). Για να καταλάβετε τη μισή μέρα τον έχω με σαλιάρα γιατί αναγκάζομαι να του αλλάξω φορμάκι λόγω μουλιάσματος. Το σλινγκ δεν το συζητάω, σχεδόν το στεγνώνω στο καλοριφέρ...Είναι δυνατόν να είναι δόντια από τώρα;;; Κι όταν θα βγαίνουν δηλαδή τα δόντια, ΠΟΣΑ σάλια θα έχουμε;;;


ge89htr6v.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...