Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Cafe Σεπτεμβριου 2012!!!


Angelikig

Recommended Posts

Grinitsa δεν ήξερα ότι υπάρχει χειροκίνητο θήλαστρο (νόμιζα πως υπάρχουν μόνο κάποια πανάκριβα που κοστίζουν 200-300 ευρώ), θα το πάρω σίγουρα. Βασικά με σώζεις άμα το καταφέρω γιατί γενικά η πεθερά μου μας λέει όποτε θέλουμε να μας κρατήσει το μωρό κι εγώ το απέφευγα γτ δεν ήθελα να του δίνω ξένο γάλα.

Αυτό με τα χεράκια επίσης δεν το ήξερα κι ευτυχώς που μου το είπες γιατί εγώ μέχρι τώρα δεν τον άφηνα του τα έβγαζα και του έβαζα την πιπίλα!

Όσο για τον θηλασμό έξω στην αρχή προσπαθούσα να το κάνω αλλά εκτός του ότι δεν αισθανόμουν και τόσο άνετα γιατί ανέβαζα μπλούζες ξεκούμπωνα σουτιέν με το μάρσιπο δεν βολευόμουν οπότε σκεπαζόμασταν με ένα κουβερτάκι κι έτσι αποφάσισα καλύτερα να πηγαίνω στο αμάξι.

Βασικά ήθελα να σας ρωτήσω τι sling χρησιμοποιείτε? Εγώ έχω ένα μάρσιπο αλλά κουμπώνει και ρυθμίζεται από πίσω το μέγεθος και δεν με βολεύει γιατί πρέπει να με βοηθάει κάποιος. Έχω δει ένα site το babywearing.gr που έχει 4 είδη slings αλλά δεν ξέρω ποιο θα ήταν καλύτερο να πάρω (το δικό μου μάλλον μοιάζει με το pouch αν γνωρίζετε).

Grinitsa παρεπιπτόντως όπως κατάλαβες οι πληροφορίες σου ήταν πολύτιμες!! ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 594
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάλι βρήκα την απάντηση σε προηγούμενα μηνύματα!! Ring sling.. λοιπον θα πάρω κι εγώ ένα να δω μήπως με βολέψει καλύτερα!

'Ασε που μ αρέσει πολύ να φοράω το μώράκι μου και να είμαστε αχώριστοι και τώρα δηλαδή που τον χάνεις που τον βρίσκεις στην αγκαλιά μου είναι (χωρίς μάρσιπο) αλλά πλέον πονάει η πλάτη και η μέση πολύ!!

Αχ! κορίτσια πολύ χαίρομαι που τα λέω μαζί σας εδώ.... εκτός ότι μου λύνετε απορίες χαίρομαι και που είμαστε στην ίδια φάση όλες με τα μωράκια μας που έχουν ίδιες ηλικίες...

Αυτά! Σας καληνυχτώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλεναδομανούλες!!!! Kat απ'ότι ειδα η grinitsa σε καλυψε. Κι εγω ενα χειροκίνητο θηλαστρο εχω της Avent. Μεχρι τωρα μια φορα μονο ειχε χρειαστει να την αφησω για αρκετη ωρα με την πεθερά μου. Της αφησα το γαλα αλλα η μπεμπα κοιμηθηκε όλη την ωρα που ελλειπα κι ετσι δεν της το ειχε δωσει. Τωρα προσπαθω και βγαζω λιγακι να της δωσω μπας και συνηθισει λίγο το μπιμπερο. Αυτο το Σαββατο θελω να παω καπου αλλα αν δεν πιει απο το μπιμπερο δεν γινεται. Θα δουμε. Σημερα παλι που της εδωσα λιγακι ηπιε για λιγο αλλα μη φανταστειτε, ειχα βγαλει 50ml για δοκιμη και με το ζορι ηπιε τα 20. πριν και μετα ειχε σκασει στο κλαμα. Στην αρχη προσπαθουσε ο μπαμπας της γιατι μας ειπε η γιατρος να το δινει καποιος αλλος γιατι εμενα με μυριζει, αλλα τελικα ηπιε μονο οταν της το εδωσα εγω. Τι να πω... Πιπιλα δεν της ειχα δωσει μεχρι τωρα. Τις τελευταιες μερες ομως οταν την βλεπω να μασαει με μανια τα χερια κι οτι αλλο βρει, της τη βαζω στο στομα μπας και της φυγει η φαγουρα αλλα μου την πεταει εξω με τη γλωσσιτσα της. Λογικο!!! Για το θηλασμο εξω βοηθαει πολύ ενα Ring sling. Πριν το παρω εβαζα κι εγω ενα σεντονακι. Βεβαια δεν εχει τυχει να ειμαι εξω σε δημοσιο χωρο. Συνηθως βρισκομαι σε σπιτια. Δε θα ειχα προβλημα βεβαια και σε δημοσιο χωρο με το sling αλλα δεν εχει τυχει. Τωρα για οσους λένε..... και τι δε λενε... για το θηλασμο... άλλο κι αυτο... Ειναι φοβερό αλλα η αληθεια ειναι οτι οι περισσοτερες γυναικες προτιμουν (κι αυτο ειναι το θλιβερο) να μη θηλασουν. Η γιατρος μου ειπε απο τα 15 μικρα μωρακια που παρακολουθει μονο τα 4 θηλαζουν αποκλειστικα. Δεν μπορω να το καταλαβω αυτο ρε κορίτσια. Πραγματικα δεν μπορω... Δεν λεω οτι αν δωσεις ξενο δεν εισαι καλή μαμα αλλα κακα τα ψεματα, όλοι ξερουμε ότι το καλυτερο γαλα ειναι το μητρικο, και δεν υπαρχει κανενα ιδιο. Κι οταν λες οτι θηλαζεις απολειστικα σε κοιτανε σαν να εχεις κανει αθλο ενω ειναι το πιο φυσικο πραγμα. Το άλλο το κουφο που συνεβαινε σε εμενα συχνα στην αρχη ηταν ας πουμε οταν το παιδι ετρωγε πολύ συχνα γευματα να μου λενε "Ααααα δεν χορταινει... αραιωσε το γαλα σου... δωσε και λιγο συμπληρωμα" Κυριως η πεθερα μου και η αδερφη της επειδη ειχαν κανει κι εκεινες το ιδιο. ΝΤΟΙΝΓΚ... Κι οταν εφτανε η μερα να το ζυγισουμε... "Ααααα πηρε 250γρ.. Μπραβο μπραβο, τρωει καλα!!" ή το άλλο που μου ελεγε η μανα μου, "δωσε λιγο νερακι στο μωρο, διψαει" ειδα κι επαθα να το καταλαβει οτι ΔΕΝ χρειαζεται. Και το πιο φοβερο να μου δινουν συμβουλες γυναικες που ουτε καν εχουν γεννησει, οχι μονο για τον θηλασμο αλλα και γενικα για την ανατροφη του παιδιου. Αχ......

Anyway!! Βαρος η δικια μου δεν εχει παρει τοσο πολύ. Ειναι 5.800 περιπου και 63 ποντους. Ψηλή κι αδυνατη. Πάμε για μοντελινγ!!!! xi xi.... Επισης εχουμε κι ενα κατορθωμα. Σημερινο. Της εκανα μασαζακι μετα το μπανιο και την ωρα που ειχα φτασει στις παλαμες και τις κρατουσα, βαζει δυναμη και ανασηκωνεται σιγα σιγα. Της κραταω λιγη κοντρα και σηκωνεται στον ποπο της. Μολις ηρθε κι ο Μακης και την ειδε αποτρελαθηκε... Μετα καθε φορα που ακουμπουσαμε τα χερια της εβαζε δυναμη κι αυτη για να σηκωθει...


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites

Kat τα χειροκίνητα θήλαστρα δεν είναι πολύ ακριβά, νομίζω οι τιμές κυμαίνονται γύρω στα 60 ευρώ. (Το δικό μου αν θυμάμαι καλά το είχα πάρει περίπου 50 από το αγγλικό amazon, εδώ το έβρισκα γύρω στα 15 ευρώ παραπάνω. Γενικά τσέκαρε τιμές για τέτοια πράματα στο amazon, σε πολλά πράγματα έχει δωρεάν μεταφορικά για πάνω από 25 λίρες παραγγελία και οι τιμές πολλές φορές συμφέρουν απίστευτα!)

Ring sling έχω κι εγώ από το σάιτ που λες (Αστεράκι), και συστήνω ανεπιφύλακτα να πάρεις μάρσιπο από κει. Και τρομερή ποιότητα έχουν, αλλά κυρίως υπάρχει άριστη εξυπηρέτηση και υποστήριξη. Η Στέλλα (που τα φτιάχνει) είναι αφάνταστα εξυπηρετική, μπορείς να πάρεις το μωρό σου και το sling σου και να πας εκεί να σε βοηθήσει αν χρειάζεσαι (δωρεάν φυσικά). Εμένα προσφέρθηκε και μέσω skype να μου δείξει επειδή δε μπορούσα να πάω. Και στο group του babywearing.gr στο facebook μπορείς να ρωτήσεις ό,τι θες (και κάνουμε και πολύ χαβαλέ). To ringsling γενικά άμα του πάρεις τον αέρα είναι απίστευτα βολικό, βάλε-βγάλε σε χρόνο ρεκόρ. Εγώ αυτή την εβδομάδα παρήγγειλα και meitai Αστεράκι, που βολεύει για πιο βαριά μωράκια (κατανέμει καλύτερα το βάρος και στους 2 ώμους) και είναι πιο εύκολο για πλάτη (και το ringsling μπαίνει πλάτη, αλλά δεν το έχω εξασκήσει ακόμη). Από βδομάδα θα σας πω εντυπώσεις από το meitai. :)

Αλήθεια Kat ο μπέμπης σου πόσο είναι; (ηλικία και βάρος εννοώ)

Btw Kat και Δήμητρα fb έχετε να τα λέμε κι από κει;


ge89htr6v.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σασ κοριτσια και απο μενα δεν μπηκα δυο μερεσ και εκανα ποση ωρα να διαβασω ολα αυτ απου γραψατε!!!

κατ καλωορισεσ ξανα στην παρεα . εμενα ο μπεμπησ ειναι τεσσαρων μηνω και κατι και απο κιλα κοντα στα δικα σασ 7300 ειμαστε και μεισ φαγανουληδεσ αφου πηγα στην γιατρο και τησ ειπα οτι ανησυχω και εβαλε τα γελια. ρε παιδι μου να εχουμε διπλεσ και στισ γαμπεσ !!! τι να πεισ καλα τον λεμε μπουκιτσα ολο μπουκωμενοσ ειναι χαχα και μεισ με αποκλειστικο θηλασμο ειμαστε οπωσ ολα τα κοριτσια του σεπτεμβριου φαινεται το ειχε ο μηνασ!!!

αντε να δουμε τι θα πρωτογραψω απο αυτα που διαβασα.. θηλαστρο εχω παρει τησ αβεντ το ηλεκτρικο απο το φαρμακειο 100ε και ειχε μεσα και μπιμπερο δωρο και μπαταρια σε περιπτωση που θεσ να πασ καπου να το παρεισ μαζι και εξαρτημα για να το κανεισ χειροκινητο εν θεσ.. η γνωμη μου ειναι να παρεισ καλυτερα ηλεκτρικο γιατι απο οτι εχω ακουσει τα χειροκινητα πονανε εμενα το δικο μου ειναι πολυ ευκολο στη χρηση και ρυθμιζεισ εσυ την ενταση που θεσ να δουλεψει πιο γρηγορα πιο αργα.. και εχει και ολα τα εξαρτηματα μαζι... ο μπεμπησ μου επιασε αμεσωσ το μπιμπερο μολισ το δωσαμε χωρισ κανενα προβλημα, του εδωσα αυτο που ειχε μεσα στο κουτι με το θηλαστρο.. απο εναμισι μηνων περιπου που πηγα οδιντιατρο και εμειναν οι νονεσ και ο μπαμπασ με το μωρο αυτο μια χαρα το επιασε χαχα αμα πεινασ τι θα κανεισ χεχε.

με το θηλαστρο να κανεισ μερικεσ προβεσ να δεισ ποσο γαλα βγαζεισ για να ξερεισ την παραγωγη σου και ετσι να το ρυθμιζεισ αν χρειαζεται να αφηνεισ γαλα για να φυγεισ. παντωσ οταν θηλαζεισ απο την μια πλευρα απο την αλλη μπορεισ να αντλεισ ταυτοχρονα και βγαινει αρκετο γαλα (αλλα θελει ηλεκτρικο θηλαστρο ) και ετσι το βαζεισ το γαλα στην ακρια και μετα ξανα παλι μετα απο μια ωρα μπορεισ να ξανααντλησεισ λιγο ακομα και να τα φερεισ στην ιδια θερμοκρασια μεσα στο ψυγειο πρωτα και μετα να τα βαλεισ στο ιδιο μπουκαλι και συμπληρωνεισ μια καλη ποσοτητα για να αφησεισ στο σπιτι.γιατι με 50μλ ουτε για πλακα δεν θα ασχοληθει ο μικροσ σε αυτη την ηλικια.. τουλαχιστον 120μλ ετσι για να τον καλυψει μεχρι να επιστρεψεισ στο σπιτι . αυτο που λεσ οτι τον θηλαζεισ και μετα δεν εχεισ αλλο γαλα τι εννοεισ? απο το ιδιο στηθοσ που θηλασεσ? η τον θηλαζεισ καθε φορα και απο τα δυο? παντωσ εγω σημερα που ηθελα να βγω και τελικα εμειν μεσα εβγαλα με την μια απο το ενα 130μλ και του το εδωσα πριν τον βαλω για υπνο και μετα τον θηλασα κιολασ για να κοιμηθει.. ναι και μεισ αγκαλια κοιμομαστε!!!!

παντωσ την πιπιλα δεν την θελει με τπτ και ο δικοσ μασ και μην προσπαθησεισ να την βαλεισ με το ζορι γιατι μονο ζημια θα κανεισ στο τελοσ, τα μειονεκτηματα ειναι περισσοτερα αποτα πλεονεκτηματα τελικα. αστον να φαει τα χερακια του ετσι ανακαλυπτει τον κοσμο το μωρο με την γευση και την οσφρηση ...και γω το ειχα σεβντα να τον δω με την πιπιλα αλλα τελικα με την ορεξη θα μεινω χεχε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κοριτσάκια!!

Αγαπουλίτσα κι ο μπεμπούλης μας κάθεταο έτσι στον ποπό!! Βασικά πλέον άμα τον έχω ξαπλωμένο γκρινιάζει, θέλει ή να τον τραβάω και να κάθεται ή όρθιος και να κουνάει τα ποδαράκια σαν να περπατάει, ή το καλύτερο του να τον κάνουμε αεροπλανάκι! Το γέλιο είναι όταν τον τραβάμε και κάθεται του λέμε "ωωωωωω μπράβο σου!!!" και διάφορα τέτοια κι αυτός μας κοιτάει κουνάει το κεφαλάκι κ γελάει σαν είναι περήφανος που τα κατάφερε!!

Grinitsa παρήγγειλα ring sling από το site και βασικά είδα πως έχουν και συνάντηση την επόμενη Κυριακή και λέω μήπως πάμε οικογενειακώς να δω κι από κοντά. Περιμένω τις εντυπώσεις σου απο το mei tai!

Θήλαστρο θα πάρω οπωσδήποτε.

Ο μπεμπούλης μου γεννήθηκε 21/09 (νομίζω είχαμε ίδια ΠΗΤ 21/09 ε?) και τώρα εχουμε βάρος 7250.

Εχω fb θα με βρεις Katerina Rss θα καταλάβεις ότι είμαι εγώ απο την φωτό προφιλ που έχω τον μπεμπάκο μου γτ νομίζω υπάρχει κι άλλη.

Πως είναι τα ονόματα σας παρεπιπτόντως??

Link to comment
Share on other sites

γρινιτσα βαστα γερα και με τσαμπουκα

τελικα το μωρο ειχε αλεργια στα γαλακτοκομικα ε? σε βλεπω σε μονιμη διαιτα μεχρι να αποθηλασεισ (σε κανενα δυο χρονια)καλα κανεισ και δεν δινεισ γαλα σκονη, μη σου πω οτι δεν ξερεισ και τι αντιδραση θα εχεισ οποτε αστο καλυτερα!

αγαπουλιτσα να σε ρωτησω κατι γιατι εδωσεσ χαμομιλι στο μωρο? μεχρι μηνων δεν δινουμε τπτ εκτοσ απο γαλα αν δεν υπαρχει λογοσ... οσο για το μπιμπερο κανε κανα δυο φορεσ προβα και θα τα καταφερετε.. αν θεσ μπορεισ να δοκιμασεισ και εκπαιδευτικο ποτιρακι λενε οτι για τα θηλαζοντα ειναι καλυτερο. αλλα κανε και συ μια προβα την πιπιλα μηπωσ δεν εχει καλη ροη και ζοριζεται και γιαυτο δεν τρωει? εγω σημερα που την δοκιμασα να δω πσο βγαινει ηταν πολυ λιγο και την τρυπησα λιγο (που δεν σασ το συνιστω) και αυριο θα παω να παρω μια πιο μεγαλη γιατι τα μωρα μασ μεγαλωσανε και χαμπαρι δεν το πηραμε κοριτσια!!!

Link to comment
Share on other sites

νιονιω περαστικα στην μπεμπα σασ

ειναι ζορι αμα εχεισ και μεγαλα μωρα τι να κανει ολα ειναι στο προγραμμα.. ευτυχωσ τα θηλαζοντα μωρα περνανε πιο ελαφρα τισ αρρωστιεσ!!! παντωσ σαν να σασ βλεπω φωτο μετισ μυξουλεσ και τα σαλια χαχα αντε κουραγιοοοοο

και ο δικοσ μασ καθετε πια εγινε αντρασ χεχε μου εδωσε μια φιλη ενα μαξιλαρι θηλασμου και τον βαζω μεσα και καθετε στο πωπο του και βαζω μπροστα τα παιχνιδια του και απασχολειτε για λιγο μαι και γω δλδ δεν ειναι για να τον αφησεισ μονο του να φαει καμια τουμπα να ουρλιαζει μετα. για ξαπλωμενοσ δεν το συζηταμε καθολου ουτε με σφαιρεσ, θελει να καθετε και αμα τον κραταμε να παταει λιγο και τα ποδια του αλλα δεν τον πολυαφηνω ακομα.. και απο λογια και γελια χαομοσ ολο γελαει και λεει τα δικα του σκετοσ χαχανουλησ ειναι!!! αντε παλι βγηκε η μανα κουκουβαγια απο μεσα μου.

σλινγκ εχω και γω και τον βαζω στην σταση βατραχακι και ειμαστε αγκαλιτσα και ειναι τοσο ομορφα!!!ντον βαζω και στο μαρσιπο ομωσ παντου καθετε. γρινιτσα το μειται ειναι αυτο με τα πολλα κορδονια η κανω λαθοσ? δενεται ευκολα ? και μεχρι ποσα κιλα ειναι? για να πω την αληθεια τωρα τα χρησιμοποιω αυτα πολυ λιοτερο απο πριν γιατι φοβαμαι για το κρυο, εσεισ τα χρησιμοποιειτε κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

dimitra σ εκανα add στο fb.

Συνήθως τρώει κι απ τις δυο μεριές (εχω μικρό στηθος δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτο). Από τη μία μόνο, τρώει καμιά φορά την νύχτα που έχω πολύ γάλα και μετά τον παίρνει ο ύπνος. Αν και πάντα όταν τρώει από τη μία απ΄την αλλη τρέχει αρκετο γάλα που θα μπορούσα να κρατήσω αν εβαζα παράλληλα το θήλαστρο φαντάζομαι. Γενικά κι εμένα είναι πολύ φαγανούλης ο άτιμος!! Εσύ τον θηλάζεις κάθε φορά από ένα στήθος?

Τώρα που μου το είπε κι Grinitsa για τα χεράκια δεν του τα ξαναέβγαλα. Για την πιπίλα μάλλον τον έκανα και την ψιλοσυνήθισε (ενώ στην αρχή δεν την ήθελε αλλά την έβαζα για να μη τρώει χεράκια) και τώρα άλλες φορές την θέλει κι άλλες όχι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ααααχ κοριτσάκια, εγώ που σας έλεγα τα περί θηλών και μπιμπερό, μάλλον έχω φάει ήττα...Του έβγαλα γάλα προχτές για να πάω στο γυναικολόγο μου για ΠΑΠ (που στην ουσία δε χρειαζόταν γιατί ούτε 2 ώρες δεν έλειψα, αλλά δε μου πάει να φύγω και να μην υπάρχει γάλα), και όταν πήγε ο άντρας μου να του το δώσει ήταν στις κακές του (παθαίνει κάτι κρισούλες κλάματος κάποιες φορές μέσα στη μέρα και δε μπορεί να θηλάσει, πρέπει να τον κάνεις αεροπλανικά και να τον αλλάζεις στάσεις, μπρούμυτα, όρθια, μιλάμε για το κάμα σούτρα πλέον) και ούτε κατά διάνοια να πιάσει το μπιμπερό. Το γάλα το ήπιε ο νεροχύτης.

Λοιπόν νομίζω ότι επισήμως έχω το πιο χοντρό μωρό του φόρουμ, και δεν είναι και το πιο μεγάλο σε ηλικία χαχαχαχαχαχαχαχα

Δήμητρα, το meitai είναι αυτό με τις ράντες που δένει. Δεν το έχω ακόμη για να το δοκιμάσω, θα σας πω εντυπώσεις όταν έρθει. Απ' όσο έχω διαβάσει, υποτίθεται ότι είναι πιο "εύκολο" από το ring sling (επειδή δένει και δε μπορεί να βάλεις το μωρό λάθος), αλλά θέλει λίγη περισσότερη ώρα να το δέσεις. Πάντως σίγουρα ενδείκνυται για περισσότερα κιλά απ' ό,τι το ringsling, γιατί μοιράζεται το βάρος και στους 2 ώμους. Τι εννοείς φοβάσαι για το κρύο και δεν το χρησιμοποιείς; Εγώ βασικά για έξω όταν κάνει κρύο το καρότσι φοβάμαι, γιατί είναι μόνο του μέσα και μπορεί να κρυώνει. Πάνω μου το ζεσταίνω εγώ, το μπουμπουλώνω κιόλας, κρατάω το σκουφί στη θέση του και ξέρω ότι είναι ζεστό!

Στο fb είμαι Chrysi Karp, θα σας στείλω request. Ένα καρτουνάκι μωρό έχω για φωτογραφία. Και με λένε Χρυσή, obviously:tongue:


ge89htr6v.png
Link to comment
Share on other sites

Αλλεργία τελικά ναι μάλλον έχουμε σε κάποιο βαθμό, όπως δείχνει...Δεν πειράζει, δεν πρόκειται να ξαναγκρινιάξω ΟΥΤΕ ΣΤΙΓΜΗ γιατί ο μπέμπης γενικά είναι μαι χαρά.Διάβασα για μωράκι που λόγω αλλεργίας είναι 15,5 μηνών 8 κιλά και έπαθα σοκ (ο δικός μου είναι σχεδόν 8 κιλά και είναι 4 μηνών ακριβώς σήμερα...). Από συμπτώματα δηλαδή εμείς τους κολικούς είχαμε και τα κλάματα στο φαγητό (που δεν έχουν περάσει αλλά βελτιώνονται), τις αιματηρές βλεννούλες στην πάνα που είδα κάποιες φορές, και πάααααρα πολλή νινίδα (που δεν το είχα συνδυάσει αλλά εντέλει είχε σχέση, και με το που έκοψα τα γαλακτοκομικά παρουσίασε τρομερή βελτίωση).

Όπως σας είχα ξαναπεί, η παιδίατρος μου είπε να κόψω μόνο τα φανερά και να μην υπερβάλλω, εγώ φοβήθηκα επειδή ξαναείδα αίμα και έχω κόψει και τα ίχνη, ακόμα και τα "μπορεί να περιέχουν ίχνη"...Θα ξαναμιλήσω με την παιδίατρο τέλος του μήνα και βλέπουμε.


ge89htr6v.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τα ειδα τα add και οκ!!! χαχα αντε να συνενοηθουμε τι λεμε....

γρινιτσα αν δεισ τον μικρο πωσ ειναι μεσα στο καροτσι θα γελασ μια βδομαδα, του βαζω κατι ολοσομα μπουφαν-φορμεσ που τα εχω καταβολευτει γιατι ειναι και πολυ ζεστα και δεν ειναι το μισο μωρο ζεστο οπωσ με τα μπουφαν τα απλα και ειναι και πιο ανετα για τα μωρα γιατι ειναι πιο μαλακα στα μανικια και μπορουν να κοινουντε και να μην ειναι τα χερακια τουσ τεντωμενα σαν το ανθρωπακι τησ μισελιν..ευτυχωσ μου τα εδωσε μια διλη μου και δεν τα αγορασα γιατι ειναι ακριβουλικα το ενα ειναι σασν αρκουδακι και οταν τον παιρνω αγκαλια ειναι σαν να κραταω τον γουινι πολυ πλακα. και απο πανω του βαζω κουβερτουλα η τον βαζω μεσα σε σακο και απο πανω απο το καροτσι βαζω το πλαστικο παντα για να μην μπαινει κρυο η αερασ και το κανω σαν θερμοκηπιο. αλλα θα το δοκιμασω και το σλινγκ και αν ειναι ζεστοσ θα το προτιμησω. αλλα οταν πασ για καφε μετα το μωρο το κρατασ στα χερια ολη την ωρα? λιγο κουραστικο δεν ειναι??

παντωσ απο κιλα ειστε πολυυυυυ καλα εμεισ γυρω στα εφταμισι θα τον ζυγισω μολισ ξυπνησει και θα ενημερωσω την παρεα.

παντωσ με το μπιμπερο αν δεν τα καταφερατε δοκιμαστε και το ποτηρακι το εκπαιδευτικο η με κουταλακι η με κανονικο ποτηρακι μικρο να δινετε μικρεσ γουλιεσ... δεν μπορει καποια λυση θα υπαρχει..

Link to comment
Share on other sites

Ρε Δήμητρα δεν έχω πάει ακόμα για καφέ:| γιατί σε εσωτερικό κλειστό χώρο με πολύ κόσμο δε θέλω να τον βάλω (είναι και κάφροι στην περιοχή μας και καπνίζουν ΠΑΝΤΟΥ) και για έξω να κάτσουμε ώρα φοβάμαι το κρύο, κάποιες μέρες που έκανε πολλή λιακάδα πήγαμε μεν βόλτα αλλά δεν έτυχε να κάτσουμε. Αν ήταν να κάτσω ναι εννοείται θα έπαιρνα καρότσι, ούτως ή άλλως με το σλινγκ νευριάζει άμα καθίσω συνήθως!

Φόρμα ολόσωμη δεν έχω γιατί λυπήθηκα τα λεφτά να αγοράσω, δεν είναι ότι είμαστε και συνέχεια έξω άλλωστε, και φοβόμουνα ότι άμα μπω σε μαγαζί πχ θα πρέπει να τον ξεντύσω αμέσως να μη σκάσει. Μια φορά που βγήκαμε και είχε πολύ κρύο, του φόρεσα το μπουφανάκι του κι από κάτω κουβερτάκι (όσο ήταν στο καθισματάκι του αυτοκινήτου), στο μάρσιπο πάλι του φόρεσα το μπουφανάκι (την κουκούλα και να πέφτει από πάνω σαν κουβέρτα, είναι και μεγάλο γι' αυτόν οπότε βολεύει.)


ge89htr6v.png
Link to comment
Share on other sites

γιατι βρε μωρελι μ δεν πατε για καφεδακι?

εμεισ κυκλοφορουμε αρκετα, αλλα παμε οπου δεν καπνιζουν

το πρωι διαλεγω καφετριεσ που πανε παπουδεσ χαχα και το βραδυ εχει δυο εστιατορια που δεν καπνιζουν καιμια φορα που καπνιζε ενασ το ειπα στην σερβιτορα και καθαρισε χαχα..

ετσι και αλλιωσ μου ειπε η γιατροσ να τον βγαζω εξω εστω και αν εχει κρυο οχι πολυ βεβαια αλλα υποφερτο γιατι το μωρο δεν αρρωσταινει απο το κρυο αλλα μονο αν το κολησει καποιοσ κατι οποτε ειμαστε αρκετα εξω και για μενα που δεν μπορω να ειμαι και συνεχεια μεσα γιατι θα λαλησω χαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...