Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Έχω αγχωθεί πάλι γιατί έκανα κάτι εξετάσεις θρόμβο φιλίας και ενώ όλες είναι καλες βγήκε ένα PAI-1 4G/4G που ενώ στα αλλά λέει φυσιολογικός γονότυπος σε αυτό δεν λέει. Ξέρει κάποια κοπέλα τι είναι αυτό; Είμαι  7η βδομάδα και αντιπηκτικές δεν κάνω ούτε ασπιρίνη παίρνω.. Σήμερα το ιατρείο είναι κλειστό όποτε αύριο θα επικοινωνήσουν μαζί μου και έχω αγχωθεί.. 

Cafe Σεπτεμβριου 2012!!!


Angelikig

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσάκια μου!!!

Κι εμείς έχουμε 2 ολόσωμα και του φοράω που έχουν και αυτάκια κι όταν του τα βάζω είναι σαν αρκουδάκι!! έχει πολύ πλάκα! Εμείς δεν εχουμε αγοράσει σχεδόν τιποτα από ρουχα μου τα χουν δωσει όλα κι εχω κι απο δωράκια πολλά! Κι εμείς παίρνουμε το καρότσι ή καμιά φορά τον παίρνουμε με το καθισματάκι αυτοκινήτου το οποίο απ'ότι έχω καταλάβει ανεβάζει θερμοκρασία μέσα! Πάντως και με το sling μπορείς να τον παίρνεις όντως γιατί ακουμπαέι πάνω σου και είναι ζεστός κι απέξω κουβερτούλα.

Εμείς βγαίνουμε συνήθως σ/κ γιατί καθημερινές ο άντρας μου δουλεύει και γυρνάει αργά και κουρασμένος εντωμεταξύ εγώ δεν μπορω να πάω και πουθενά γιατί μένουμε Λαγονήσι κι όλες οι φίλες μου είναι Ηλιούπολη (από εκεί είμαι) και δεν τολμάω να πάρω μόνη μου τον μπεμπάκο τέτοια απόσταση με το αυτοκίνητο. Βασικά περιμένω να σταματήσει την δουλειά τον Φεβρουάριο η κοπέλα του αδερφού μου που είναι επίσης έγκυος να κάνουμε παρέα και μένουν κοντά μας οπότε θα πίνουμε καφεδάκι μαζι! Προς το παρόν φτάνει η Παρασκευή και κάνω αμάν και πως να βγω λίγο έξω!!!

Εμείς την Κυριακή που μας πέρασε πήγαμε σε καφετέρια που καπνίζανε για καμιά ωρίτσα.. βλακεία λέτε? Συνήθως πάμε στην παραλία σε ένα μαγαζί που το έχουν κλείσει γύρω γύρω κι έχουν σόμπες είναι κατι σαν beach bar.

Παρεπιπτόντως μιας και θίξαμε το θέμα τσιγάρου.. βρε κορίτσια να σας πω κάτι, μην με βρίσετε αλλά εγώ κάνω που και που κάνα τσιγάρο. Ρώτησα την παιδίατρο και μου είπε οκ απλά να κάνω αφού θηλάσω πρώτα. Ξέρω βλακεία αλλά δεν μπορώ να το ξεχάσω και υπάρχουν στιγμές που νιώθω ότι έχω πιεστεί και έτσι χαλαρώνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 594
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια πως γινεται ολων σας τα μπεμπε να εχουν περασει τα 7 κιλα κι εμεις ουτε 6? Και στο βιβλιαριο που κοιταξα τις καμπύλες ειναι στη μεσαια. Στο υψος βεβαια εχει ψιλοξεφυγει προς την πανω πανω καμπύλη. Η γιατρος βεβαια μου ειπε ειναι μια χαρα. βεβαια νομιζω η δικια μου ειναι και η μικροτερη ε? Σε 6 μερες κλεινουμε τους 4 μηνες.

Dimitra χαμομηλάκι ειχα δωσει τις πρωτες μερες που γυρισαμε σπίτι απο το μαιευτηριο για να κάνει κακα (γιατι απο την 2η μερα μεχρι την 4η δεν εκανε καθολου) και να πεσει ο ικτερος γιατι ναι μεν μας αφησαν να φυγουμε αλλα επρεπε να την ξαναπαμε σε 2 μερες να της μετρησουν ικτερο και βαρος αλλιως θα την κρατουσαν. 2 φορες ειχε πιει απο 20ml περιπου και πραγματι δουλεψαν.

Τωρα με το μπιμπερο κανω δοκιμες μπας και φαει. Την πρωτη μερα δοκιμασα με το γαλα μου και τιποτα, τη δευτερη μερα της εκανα λιγο χαμομηλακι γιατι θυμηθηκα οτι εκεινες τις πρωτες μερες το ειχε πιει με το μπιμπερο αλλα μαλλον το ξεχασε, οποτε συνεχισα καθημερινα με λιγο γαλατακι. Καθε μερα και καλύτερα, πινει καθε μερα λιγο περισσοτερο με το μπιμπερο.

Εγω μεχρι τωρα όλο με το ringsling την παω βολτιτσα. Της βαζω ολοσωμη φορμιτσα, την παιρνω αγκαλιτσα στο sling και παιρνουμε τους δρομους... κανουμε τα ψωνια μας και αποθηκευουμε ηλιο... και φυσικα μεχρι να γυρισουμε σπιτι εχει κοιμηθει!! Ααα και δεν θελει να καθομαι οσο τη φοραω, γκρινιαζει.

Κι εμενα η γιατρος μου ειχε πει δεν πειραζει να την βγαζω εξω αν κανει κρυο (αρκει να ειναι σωστα ντυμενη), να προσεχω μονο μου ειπε να μην τη βγαζω με βροχη ή πολυ υγρασια και να μην την πηγαινω σε κλειστους χωρους με πολύ κοσμο λόγω ιωσεων κλπ.

Αυτο με το τσιγαρο το σκεφτομαι κι εγω, ξερω πως όπου και να παω θα καπνιζουν κι ετσι τη βγαζουμε σε σπιτια φιλικα ή συγγενων που εχουν κατανόηση.

Εγω Κat δεν εχω καπνισει ποτε κι ετσι δεν ξερω πως ειναι να σου λειπει ή πως ειναι ως μεσω χαλαρωσης αλλα τουλαχιστον προσεχε αυτο που σου ειπε ο γιατρος. Η δικια μου μου ειχε πει απο την αρχη οτι αν ηθελα να πιω κατι, μπορω να πιω μπυρα κανονικη 1 ποτηρι αν θελω γιατι εχει μονο 5% αλκοολ. Ε πινω που και που αλλα προσεχω κι εγω αυτο με τον θηλασμο, δλδ να πιω αφου εχω θηλασει. Πάντως όταν πιω μετα γεμιζει το στηθος με γαλα φουλ...


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites

Ααααααααχ ρε κορίτσια μη λέτε για τσιγάρο γιατί χαρμανιάζω στην ιδέα.

Όντως δεν παθαίνει τίποτα αν κάνεις κανένα τσιγάρο πού και πού, έλεος. Εγώ προσωπικά δεν κάνω και δεν έκανα κανένα και στην εγκυμοσύνη γιατί δεν μου κάθεται, αλλά εγώ είμαι και τέρας ενοχικότητας γενικότερα...Δε λέω να καπνίζει κανείς, αλλά αν είναι όντως να σου κάνει καλό ένα τσιγάρο μια στο τόσο, δε χάλασε ο κόσμος. Κυρίως, αν είναι να πιέζεσαι λόγω της έλλειψης τσιγάρου και γι΄αυτό το λόγο πχ να κόψεις νωρίτερα το θηλασμό, είναι χίλιες φορές καλύτερα να κάνεις κανένα τσιγάρο! Σε ένα σεμινάριο εξαιρετικό που είχα πάει, μας είπαν ότι σύμφωνα με μετρήσεις ιατρικές αν μια μαμά κάνει μέχρι 10 τσιγάρα την ημέρα, ναι μεν βλάπτει το μωρό, αλλά συγκριτικά λιγότερο από ότι αν δεν το θήλαζε! Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι είναι καλό να κάνεις 10 τσιγάρα τη μέρα - απλώς ότι αν τίθεται το δίλημμα θα κάνω μερικά τσιγάρα θηλάζοντας ή δεν θα θηλάζω, είναι καλύτερα για το μωρό να κάνεις το πρώτο!

Πάντως σε χώρο κλειστό που να καπνίζουν όχι, δε λέει. Και να μην καπνίζουν δηλαδή, άμα έχει πολύ κόσμο και κακό εξαερισμό είναι επικίνδυνο για ιώσεις.

Έξω, στον καθαρό αέρα. Εννοείται ότι δεν αρρωσταίνουν από το κρύο (φυσικά τα ντύνεις κατάλληλα) και μόνο την πολλή υγρασία προσέχουμε.

Για καμιά μπύρα, κι η δικά μου η παιδίατρος το ίδιο ακριβώς μου είπε. Και μάλιστα ότι και να την πιω και καπάκι μετά να θηλάσω δε γίνεται τίποτα. Αρκεί να το κάνω περιστασιακά και όχι κάθε μέρα! (Αλλά επίσης εγώ η ενοχική, ενώ τα λέω, πίνω μόνο χωρίς αλκοόλ κι αυτό με τύψεις χαχαχαχαχαχα)

Λίτσα με το δικό μου τουλάχιστον θρεφταράκι μη συγκρίνεις, γιατί η παιδίατρος γελάει όποτε τον βλέπει και λέει ότι είναι γιγάντιος και έχει βγει έξω από όλες τις καμπύλες. 3 μηνών και κάτι ήταν 64 εκατοστά.:tongue:

Ουφφφφ....ξαναχαρμάνιασα. Και πίνω και καφέ τώρα και δεν παλεύεται.


ge89htr6v.png
Link to comment
Share on other sites

Agappoulitsa μην ανησυχείς με το βάρος εφόσον η παιδίατρος σου λέει ότι είναι οκ, μην συγκρίνεις με άλλα μωράκια γιατί το κάθε παιδάκι έχει τους δικούς του ρυθμούς ανάπτυξης. Άσε που εγώ έχω πάθει πρόβλημα στην πλάτη από την κίνηση που σηκώνω το μωρό κι ώρες ώρες μαγκώνει και δεν μπορώ να κουνηθώ!

Ανυπομονώ κι εγώ να πάρω το sling μου να ΄δω αν θα με βολέψει αυτο γτ όπως σας είπα μ αυτο που έχω δεν τα καταφέρνουμε και πολύ, κι άμα μας βολέψει με το που βγάλει ήλιο θ αρχίσουμε κι εμείς τις βόλτες στην γειτονιά!!!

Χαμομηλάκι κι εγώ του έχω δώσει κάποιες φορές, εμένα κάνει κακάκια καθε 3 η 4 μέρες, κάποιες φορές φτάνει και 5.. τελικά δεν ξέρω αν βοηθάει στο μπεμπάκι μου το χαμομήλι ή θα έκανε τελικά ούτως ή άλλως! Πάντως τώρα μου έλεγε η κοπέλα του αδερφού μου ότι έβλεπε σε μια εκπομπή (όλα για την υγεία μου) που έλεγαν ότι τελικά δεν κάνει να δίνεις χαμομήλι σε παιδάκια έως 2 ετών γιατί έχει κάποια ουσία που τους προκαλεί νευρικότητα! Τώρα τι ισχύει αλήθεια δεν ξέρω.. πάντως εμένα η παιδίατρος μου χει πει να του δίνω αν χρειάζεται.

Grinitsa κι εγώ είμαι τέρας ενοχικότητας αλλά το θυμάμαι αφού κάνω την ατασταλία μου και μετά αισθάνομαι τοοοοσοοοοο άσχημα!!!! Αρχίζω κ σκέφτομαι ότι δεν είμαι καλή μαμά και διάφορα τετοια!!! Πάντως με ανακουφίσατε λιγάκι!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια η δικια μου κανει κακα καθε μερα. Καμια φορα και 2 φορες τη μερα. Απο τη 2η-4η μερα που ημασταν στο μαιευτηριο δεν εκανε, εβλεπα τις άλλες μαμαδες που ηασταν στο ιδιο δωματιο να πηγαινουν μια μια να αλλαξουν πανα γιατι εκανε κακα το μωρο κι εμενα τιποτα-μονο τσισα, παρακαλούσαμε ολοι να κανει κακα για να πεσει κι αυτο το λιγο ικτερακι που ειχε. Αλλα μετα απο αυτο δεν εχω παραπονο με σερβιρει καθημερινα. Αν της εδινα δλδ συνεχεια χαμομήλι τι θα γινόταν χα χα? Τωρα το σκεφτηκα!!

Παντως η αληθεια ειναι πως ναι, τα παιδακια μας μεγαλωσαν κι εχουν αρχισει να απαιτουν, δεν θελουν να καθονται συνεχεια στην ιδια θεση, δεν θελουν ξαπλα, θελουν να σηκωνονται, δεν θελουν να φανε ακριβως εκεινη την ωρα που εχουμε εμεις προγραμμα αλλα μετα απο 5 λεπτα σκανε στο κλαμα γιατι πεινανε... και τελικα "Δεν θελω να κοιμηθω τωρα βρε μαμα αλλα σε μιση ωριτσα, ΔΕΝ ΝΥΣΤΑΖΩ σου λεω σταματα να με κουνας περαδωθε και να τραγουδας Φεγγαρακι μου Λαμπρο... ΒΑΡΕΘΗΚΑ!!!" χιχ χι....


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σασ κοριτσια!!!

αγαπουλιτσα μην ανχωνεσαι με τισ καμπυλεσ γιατι ετσι και αλλιωσ ειναι για μωρα που τρωνε μπιμπερο και αυτα οχι και τοσο υγιη γιατι τισ μετρησεισ τισ κανουν μεσα στο νοσοκομεια που ειναι παιδκια που εχουν αρωστησει και δεν σιτιζονται σωστα και τισ κανουν οι εταιριεσ που εχουν τα γαλατα σκονεσ και γιαυτο τα περισσοτερα παιδακια ειναι προσ τα κατω στισ καμπυλεσ για να πουλανε αυτοι τα γαλατα του, σου λεει θα δεισ εσυ το μωρο σου ειναι αδυνατο και θα παρεισ σκονη.. αυτη ειναι η λογικη τουσ . και σε καμια περιπτωση δεν ειναι για αποκλειστικα θηλαζοντα βρεφη!!! εμεισ εχουμε αλλουσ νομουσ χαχα... θηλαζουμε ασταματητα μεχρι τελικησ πτωσησ!!!

οσο για το τσιγαρο ασ μην το συζηταμε καλυτερα το ειχα κοψει πριν την εγκυμωσυνη και μετα δεν εκανα καθολου αλλα προχθεσ νευριασα κοινωσ εγινα μπαταρια, και ειπα στην φιλη μου και μου εφερε τσιγαρο και εκανα 3 μαζεμενα χαχα αλλα αφου ειχα θηλασει... τι να πει εχουμε τισ αδυναμιεσ μασ

τωρα εχω αλλο θεμα το μεγαλο θεμα ΥΠΝΟΣ!!! τι κανετε? κοιμουντε τα μωρα σασ? εμενα ο δικοσ μου το βραδυ ξυπναει τρεισ φορεσ σιγουρα τον θηλαζω και ξανακοιμαται συνεχομενο υπνο ακομα δεν εχουμε δει και δεν νομιζω να δουμε για πολυ καιρο ακομα.. καναδυο φορεσ εκανε 5αωρο αλλα μπαααα ονειρο απατηλο ειναι

εσεισ πωσ τα πατε???

Link to comment
Share on other sites

α καλα εσεισ τραγουδατε και φεγγαρακι!!! μπραβο!!! εμεισ δεν εχουμε νανουρισμα ουτ κουνημα, τον ξαπλωνω διπλα μου και θηλαζω ξαπλωμενη και κοιμαται σε 5 λεπτα!!!

και μεισ απο κακακια δοξα το θεο εχουμε ποσοτητα !!!! δυο με τρεισ τη μερα χωρια τα τσισακια μασ χεχε

και εννοειτε οτι τωρα πιο μονο καθομαστε, μου εδωσε μια φιλη ενα μαξιλαρι θηλασμου και τον βαζω καθιστο και πεφτει και μπρουμητοσ και αντε παλι να τον σηκωσουμε και αντε παλι να πατησουμε το κουμπι να να πει παλι το τραγουδακι και να του βαλω την σοφι στο στομα να την δαγκωσει! ναι που ακουστηκε αυτο πρεπει να του κραταω το μασητικο γιατι μονοσ του δεν μπορει χαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι πείτε μου .... τι να πρωτοσχολιάσω... γλωσσοκοπάνες! Λίγες μέρες δεν μπήκα και ξεσκιστήκατε!

Λοιπόν, θα γράψω ό,τι θυμάμαι.

Καταρχήν, μη μιλάτε για κιλά και ύψος. Η δικιά μου, που παρεπιπτόντως είναι η πρώτη που γεννήθηκε από το γκρουπάκι στις 27 Αυγούστου, τον περασμένο μήνα που έκλεισε τον τέταρτο μήνα ήταν μόλις πέντε κιλά και 57,5 πόντους. Κρατάει σιλουέτα. Θηλασμό όμως δε χάνει. Συνεχίζει ακάθεκτη και θηλάζει ανά τρίωρο. Με ξεζουμίζει εντελώς. Αδειάζει και τα δύο στήθη και μερικές φορές φαίνεται σαν να μη χορταίνει αλλά συμπλήρωμα δεν παίρνει επ' ουδενί (όπως σας έχω ήδη πει). Κάποια φάση μέχρι το Νοέμβριο έβγαζα γάλα και αν έλειπα της το έδιναν ο άντρας μου ή η μητέρα μου. Μου έκανε μετά κάποια κόλπα σαν να μη θέλει να θηλάσει και το έκοψα το μπιμπερό και την έβαζα μόνο βυζί. Ότι έβγαζα από εκει και πέρα το έβαζα κατάψυξη. Προχθές λοιπόν που ήταν να πάω οδοντίατρο ξεπάγωσα δικό μου γάλα και το άφησα για να το δώσουν για τη περίπτωση που θα χρησιμοποιούσε αναισθησία ο οδοντίατρος. Βέβαια επέστρεψα πριν ξυπνήσει αλλά μιας και το είχα ξεπαγώσει επιχειρήσαμε να της το δώσουμε. Ε, δεν το έπινε με τίποτα το σκασμένο. Της έφερνε αναγούλα η θηλή και λίγο έλειψε να κάνει και εμετό. Και το δικό μας Γκρινίτσα το ήπιε ο νεροχύτης. Με πόνο καρδιάς το έριξα, είχα κάνει τόσο κόπο για να το μαζέψω. Επομένως δε φταίει το συμπλήρωμα που δεν πίνει αλλά το μπιμπερό. Θα δοκιμάσω αυτό που αναφέρατε. Θα πάρω εκπαιδευτικό ποτηράκι και καινούργιο μπιμπερό αυτό της chicco.

Θέλω να πω κι άλλα αλλά πρέπει να κλείσω. Ελπίζω να μπορέσω να μπω το βράδυ και να συνεχίσω.

Byyyye!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο υπνο εδω μια χαρα μπορω να πω. Συνηθως κοιμαται γυρω στις 10. Ξεκιναμε απο τις 8:30 με μπανακι-μασαζακι-βυζακι-ρεψιμο-αγκαλιτσα με νανουρισμα (τωρα τελευταια προσπαθω να παραλλειπω το τελευταιο μπας κι αρχισει να κοιμαται μονη της). Θα ξυπνησει σιγουρα καποια στιγμη για μαμ (δεν εχει standar ωρα-μπορει 2:00 ή 3:00). Μετα κατα τις 7:00. Μετα παλι κατα τις 10:30-11 παλι για μαμ και σηκωνομαστε σιγουρα (γιατι κι εγω κοιμαμαι οσο κι εκεινη). 5ωρα υπνου τα κανει σιγουρα και μια φορα που κοιμηθηκε αργα 11:30 το βραδυ, ξυπνησε 7:30 το πρωι για να φαει και μονο που δεν καταπιε και το βυζι... Ήταν ομως πολύ ταλαιπωρημενη την προηγουμενη μερα απο τρελη φαγουρα στα ουλα και τρελη γκρινια. Εχει συμβει και καποιες φορες βεβαια να κοιμαται ανησυχα και να ξυπναει καθε 1 ωρα ή να ξενυχτησουμε και να κοινηθει 5 το πρωι. Συνηθως ομως κοιμαται καλα. Και ριχνει κι εναν υπνακο καθε μεσημερακι, 1-2 ωριτσες).

Τωρα για να κοιμηθει κανω διαφορα γιατι μονη της αποκοιμιεται μονο το μεσημερι (δεν ξερω γιατι). Συχνα κοιμαται στο στηθος οποτε μολις το αφησει την σηκωνω να ρευτει και ειναι ετοιμη τσουπ στο κρεβατακι. Αν δεν γινει αυτο ξεκιναμε με αγκαλιτσα-κουνημα ελαφρυ-νανουρισμα αλλα ορθια στον ωμο (αμα την ξαπλωσω οριζοντιως στην αγκαλια μου βαζει τσιριδα). Ξεκιναμε με ορθιο κουνημα και σιγα σιγα την οριζοντιώνω... Τωρα αν στο τελευταιο ταισμα ειμαι κι εγω ξαπλα ειναι ακομα πιο ευκολα τα πραγματα... αλλωστε και ολα τα βραδυνα ταισματα ξαπλα τα κανω!! Αν τιποτα απο αυτα δεν πιανει και ειναι ετοιμη για ξενυχτι την βαζω στο κουνιστο ριλαξ της fisher price, της δινω και το αρκουδακι που τραγουδαει Twinkle Twinkle και καποια στιγμη αποκοιμιεται... Ο Μακης μου δεν εχει υπομονη να την κοιμησει. Μπορει να τα κανει όλα αλλα να την κοιμησει δυσκολα...

Να σας ρωτησω κατι άλλο... Με τηλεόραση-λαπτοπ και λοιπα τεχνολογικα πως τα πατε? Η δικια μου χαζευει συνεχως... Βεβαια θα μου πεις κυρα μου τι την εχεις ανοιχτη την τηλεοραση όλη μερα? Και τι να κανω όμως όλη μερα στο σπιτι? Κανω τις δουλειες, παιζω με την μπεμπουλα ή την ταϊζω ή οτιδηποτε, την εχω ανοιχτη, ειναι μια παρεα... αλλα προβληματιζομαι κιολας. Τον πρωτο καιρο ειχα το ριλαξ στραμμενο αντιθετα απο την τηλεοραση αλλα μετα μας ειπε η παιδιατρος οτι αυτες οι καινουριες δεν εχουν ακτινοβολία και δεν επηρεαζουν την οραση.

Κι εχω κι άλλη μια ερωτηση. Εσας ποτε και με τι σας ειπε ο γιατρος οτι θα ξεκινησετε κρεμουλα? Εμενα μου ειπε μολις κλεισει τον 5ο θα ξεκινησουμε ρυζαλευρο το απογευμα.


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια

εμεισ εχτεσ 5αωρο γιουπι!!!! 10.30-3.00 μια χαρα τον βρισκω τον παιδαρο

αγαπουλιτσα εγω καθολου κουνημα δεν θελει με τπτ οποτε γιατι να το ζορισω?? αλλα αμα ξαπλωσουμε διπλα διπλα ο υπνοσ ειναι εγγυημενοσ η για κεινον η για μενα παντωσ καποιοσ θα κοιμηθει σιγουρα.. και στο ρηλαξ και στο παρκο και γενικα πουθενα δεν κοιμαται μονοσ του το ξερω ειναι κακο αλλα μονο αυτη ειναι η κακια συνηθεια. εχει κατι μωρα που τα βαζεισ ξυπνητα κατω και κοιμουνται εμενα δεν χαμπαριαζει τπτ!!

για τηλεοραση μονο βλεπει οταν ειναι μερα γιατι το παραθυρο ειναι πισω απο την τν και ετσι δεν πολυενοχλει αλλιωσ δεν τον βαζω να κοιταει προσ τα κει και αμα τον δω και εχει γυρισει τον γυριζω απο την αλλη , εντωμεταξυ αυτοσ γουσταρει τρελα μενεγακη!!!! μολισ δει ξανθια κολαει το ματι του αχ τι να κανω θα παω να τα βαψω ξανθα...ναι και γω εχω ακουσει οτι δεν πειραζουν οι κοινουριεσ τν αλλα φυλαγε τα ρουχα σου να χεισ τα μισα, ευτυχω εγω δεν την ακοιγω σχεδον καθολου το πρωι που λειπει ο μπαμπησ στην δουλεια μετα το μεσημερι ανοιγει..

οσο αφορα τισ τροφεσ εγω δεν θα δωσω ρυζαλευρα η κρεμεσ καθολου που να ειναι μεσα σε φακελακι η κουτακι η μπουκαλακι.. πχ νουνου . ασε που απο οτι διαβασα το ρυζαλευρο δεν προσφερει απολυτωσ τπτ στο στο μωρο και γενικα σε κανενα θρεπτικη αξια 0.. και με τι θα το κανεισ? με νερο η θα βαζεισ δικο σου γαλα??

μονο οτι φτιαχνω στο σπιτι απο φρουτα λαχανικα και τα κρεατακια και σουπιτσεσ , αντε να παρουμε και καμια βρωμη, κινοα και οτι αλλο φυσικο. ειπα να τον παω τελειωσ φυσικη διατροφη.. ειναι καλυτερο καλα την γνωμη μου και συ αν εχεισ χρονο να το προτιμισεισ και να το συζητησεισ με την γιατροσ σου γιατι οι περισοτερεσ κρεμεσ εχουν μεσα ζαχαρη και οι φαριν λακτε εχουν μεσα γαλα, τοσο καιρο καθομαστε και θηλαζουμε και να δωσουμε γαλα αγελαδινο στην τροφη?? να σου πω δεν μου παει η καρδια.. αλλα εμεισ κατα τον 6ο γιατι να δωσεισ πιο νωρισ ? ασε να πεγαλωσει το μωρο να στρωσουν και τα εντερακια του και ολο το πεπτικο συστημα.και πρεπει να δεισ και ποτε το μωρο θα ειναι ετοιμο πρεπει πρωτα να μπορει να στεκεται καλα στον πωπο του και να στηριζει την πλατη του και να σε βλεπει να τρωσ και να θελει και αυτο και μετα να ξεκινησεισ αλλιωσ το μωρο δεν ειναι ετοιμο και θα σου κλωτσησει.. ειδικα αν δεν στηριζεται καλα θα ζοριζεται και αυτο να καταπιει και να μπατερνει δεξια αριστερα... αν και απο κιλα ειστε καλα γιατι να βιαστεισ?

ααα και ενα καλο που διαβασα κι θα το εφαρμοσω, για να συνιθισει το μωρο το κουταλακι και να μην του ερθει αποτομο ξεκινασ να δινεισ μητρικο γαλα με το κουταλακι και ετσι σιγα σιγα το βαζεισ στη ρουυτινα μια χαρα κολπο μου ακουγεται

σασ επρηξα πολλα φιλακια απο μια μανα κολημενη !!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι ελεγα για υπνο σερι.... Αποψε κοιμηθηκε απο 1:30 ως 9:30. Ειχαμε παει στον αδερφο μου εχτες το βραδυ για τα γενεθλια του και γυρισαμε 11:00 αλλα ειχε τρομερη υπερενταση και δεν κοιμοταν με τιποτα. Τελικα κοιμηθηκε αρκετα... Όσο να πω ταλαιπωρηθηκε με τον κοσμο κτλ. Ψιλοκοιμηθηκε λιγο κι εκει αλλα χτυπησε το κουδουνι και ξυπνησε. Ε λοιπον αυτο το παιδι ειναι αλλο πραγμα. Με φωνες, τραγουδια, γελια, τηλεοραση δεν καταλαβαινει τιποτα. Αν ακουσειι κουδουνι ξυπναει...

Η αληθεια ειναι οτι δεν το πολυσυζητησα με τη γιατρο για τις λεπτομερειες αλλα εχεις δικιο γι'αυτο που λες Δημητρα για τις κρεμες. Στο επομενο εμβολιο που θα εχουμε και χρονο θα κατσω να το συζητησω μαζι της. Μάλλον βλεποντας και κανοντας θα το παμε...


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια, το δικό μου μωρό τελικά είναι γενικά...πολύ large τύπος. Διαβάζω αυτά που λέτε για τις πάνες και γελάω. Τώρα τελευταία έχουμε πάει στις 3 περίπου φορές ημερησίως κακάκια (κι αυτό όχι πάντα), και έχω τρομάξει να το συνηθίσω. Γενικά μέχρι πρότινος την εξάδα την είχαμε στάνταρ όμως!

Για τον ύπνο μη με δείρετε, αλλά από 2,5 μηνών κοιμάτα 6-8 ώρες σερί (με ελάχιστες εξαιρέσεις που μπορεί να ξυπνήσει στις 5 ώρες ας πούμε). Τον παίρνει ο ύπνος μεταξύ 10.30 και 12.30 συνήθως, δεν έχει στάνταρ. Εγώ τον θηλάζω στον καναπέ και τον βάζω στο κρεβατάκι κοιμισμένο, εκτός κι αν είμαι λιώμα κάποιες φορές που ξαπλώνουμε κατευθείαν μαζί. Με το "χαραματιανό" ξύπνημα για μαμ ή τον παίρνω κρεβάτι αν θέλω να κοιμηθώ κι άλλο, ή σηκώνομαι και τον αφήνω να ξανακοιμηθεί (συνήθως 2-3 ώρες ακόμα).

Μέρα πάντως κοιμάται ΜΟΝΟ στο σλινγκ πάνω μου. Για να κοιμηθεί αλλού πάνω από 10 λεπτά αποκλείεται.

Για το φαγητό θα συμφωνήσω με τη Δήμητρα. Ο ΠΟΥ λέει 6 μήνες μόνο θηλασμό. Εμπορίου και τέτοια δεν θα έδινα ούτως ή άλλως, τώρα με την αλλεργία εννοείται ότι δε μπορώ κιόλας. Φρούτα, λαχανικά, σούπες με κρέας...

Την τηλεόραση κι εμένα τη χαζεύει εννοείται αν την πετύχει ανοιχτή στο οπτικό του πεδίο. Όσο μπορώ το αποφεύγω. Όντως δεν παίζει θέμα ακτινοβολίας με τις καινούριες οθόνες, πιο πολύ φοβάμαι μην του κάνει overstimulation (δεν μου έρχεται πώς το λέμε αυτό με μία λέξη ελληνιστί). Με την τηλεόραση βασικά τον ήχο προσέχω, να μην ακούει ανακατεμένα και δυνατά αγγλικά, τούρκικα και δεν ξέρω τι άλλο, γιατί δεν τους κάνει και πολύ καλό στη γλωσσική τους ανάπτυξη όταν ακόμα προσπαθούν να "απορροφήσουν" τη μητρική γλώσσα. Και αυτό μου έχει στοιχίσει γιατί έβλεπα αβέρτα ξένες σειρές χωρίς υποτίτλους κι άαααντε τώρα να τους κατεβάζεις επειδή τα βλέπω όλα σχεδόν μουγκά...

Στον υπολογιστή άντε να σταθώ λίγο να χαζέψω όταν τον έχω στο μάρσιπο. Ο πύργος είναι αρκετά μακριά. Αν έχετε ασύρματο, εννοείται προσοχή στο ρούτερ, έχει πάρα πολλή ακτινοβολία (όχι μόνο για το μωρό, και για μας), δε λέει να είναι σε υπνοδωμάτιο και σίγουρα όχι κοντά στο κεφάλι κανενός.


ge89htr6v.png
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο που λέτε για τις επεξεργασμένες τροφές. Και εγώ σκέφτομαι αυτή τη φορά να ακολουθήσω το παράδειγμα με τις φυσικές τροφές. Ας μη γινόμαστε όμως και υπερβολική στο θέμα αυτό. Δύο παιδιά μεγάλωσα με ρυζάλευρο και φαρίν λακτέ και δεν έχουν θέμα με το βάρος τους και με την υγεία τους. Πιστέψτε με δεν είναι μακρυά η ηλικία που θα τρώνε απ' όλα και δεν θα ξέρετε πάντα τι έχουν φάει. Το ζω καθημερινά. Θα φάνε και γαριδάκια και σοκολάτα και γύρο με απ' όλα κτλ. κτλ. Το σημαντικότερο είναι να υπάρχει μέτρο σε όλα.

Σχετικά με το σε τι στάση θα φάνε εμείς όταν ξεκινούσαμε την κρέμα στα παιδιά μας τα κρατούσαμε σε ημιξαπλωμένη θέση στο αριστερό χέρι και με το δεξί τάιζαμε. Αργότερα που κάθονταν πιο σταθερά τα έβαλα στο καρεκλάκι αλλά λερώνουν περισσότερο εκεί και τα ρούχα τους και το καρεκλάκι και δεν το προτιμούσα. Είμαι και πρακτικός τύπος. Δεν μπορώ να καθαρίζω διαρκώς. Και μην νομίζετε ότι τα παιδιά μου είναι κακομαθημένα και δεν ξέρουν να τρώνε. Από πολύ νωρίς κράτησαν κουτάλι και τα άφησαν να καθήσουν στο τραπεζάκι του σαλονιού να φάνε το γιαουρτάκι τους και το φαγητό τους. Όλα στην ώρα τους.

Λοιπόν θα σας στείλω με μήνυμα στο φβ φωτό από το φαγητό των μεγάλων μου παιδιών να δείτε τι εννοώ. Μερικές φορές γελούσαμε πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!!

Θα ξεφύγω λίγο από το θέμα αλλά ακούστε τι έπαθα εχθές!!!

Είχα τον μπεμπάκο μου στο καθισματάκι αυτοκινήτου κι αυτό πάνω στο τραπεζάκι του σαλονιού.. κάθομαι λοιπόν στον καναπέ και πάω να τραβήξω το τραπεζάκι προς το μέρος μου, φεύγει το το ένα ποδαράκι του τραπεζιού και το καθισματάκι αρχίζει να κάνει τσουλήθρα προς το πάτωμα κι εγώ να βλέπω το μωράκι μου να φεύγει προς τα πίσω.............ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ!!!! Από πισω ήταν ένα σκαμπό και πάει και πέφτει το καθισματάκι εκεί ενώ το μωρό έχειι γλυστρήσει μέσα στο καθισματάκι προς τα πίσω οπότε παίζει να ακούμπησε το κεφαλάκι του στο σκαμπό που βέβαια από μέσα είναι σαν αφρολέξ ευτυχώς! Βασικά δεν ξέρω αν χτύπησε γτ έγιναν όλα πολύ γρήγορα οπότε δεν κατάλαβα κι εγώ!!Αρχίζει να κλαίει ο καημένος σίγουρα κι απο την τρομάρα του, τον παίρνω αγκαλίτσα και ηρέμησε..... Δεν φαντάζεστε τι έπαθα!!!!! Πήγα να πάρω την παιδίατρο να της το πω και δεν μπορούσα να μιλήσω από την ταραχή μου!! Αυτό εγινε το πρωί .. μέχρι το βράδυ δεν μπορούσα να ηρεμήσω!!!!!!!! Τεσπα ευτυχώς είναι μια χαρά το μωρό μου.... αλλά τα είδα όλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις τροφές το σκεφτόμουν κι εγώ και δεν θέλω να του δώσω συσκευασμένα προτιμώ να του φτιάχνω εγώ ότι χρειάζεται, προς το παρόν δεν έχω ρωτήσει την παιδίατρο ούτε πότε θα ξεκινήσουμε,΄ούτε πως μπορώ να αποφύγω τα έτοιμα.

Όσο για τον υπνο εμένα δυσκολεύεται πολύ να κοιμηθεί το βράδυ, κοιμάται μόνο με κούνημα γιατί όταν είχε κολικούς τον κουνάγαμε γιατι έτσι ηρεμούσε οπότε μετά συνήθισε στο κούνημα και πλέον είναι ο μόνος τρόπος για να κοιμηθεί. 8.30 τον κάνω μπανάκι και συνήθως μετά προσπαθώ να τον κοιμήσω κατά τις 9 με 9.30 ΄λλά δεν τα καταφέρνω πάντα και μπορεί να μας πάρει καμιά ώρα. Μετά ξυπνάει 3 ή 4 για να φάει και μετα κατά τις 7 με 8.΅Εκεί προσπαθώ λίγο για να τον κοιμήσω πάλι (γιατί εγώ νυστάζω συνήθως....) και τελικά ξυπνάμε 10.30 με 11 καλώς εχόντων των πραγμάτων. Μέσα στην ημέρα κοιμάται για καμιά ωρίτσα το μεσημέρι κι ίσως και τ απόγευμα για κάνα μισάωρο. Βέβαια όλα αυτά είναι και σχετικά κάποιες φορές μπορεί να μου κοιμηθεί παραπάνω και κάποιες λιγότερο ανάλογα με το πόσο έχει κουραστεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...